Geen schokkende wijzigingen in schaatswereld Rini van Bracht is de grote favoriet Zaalvoetballers van Noordwijk te sterk voor Feyenoord-amateurs Opnieuw twee doden na voetbalwedstrijd Nederland blijft toonaangevend Zware opgave voor zaalhockeyteam in toernooi HDM WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 BUENOS AIRES - Tijdens vechtpartijen tussen supporters van de voet balclubs Colon en Talleres zijn in de Argentijnse stad Santa Fé twee doden gevallen. Vijf personen raakten zwaar gewond. De incidenten begonnen toen de fans van Talleres probeerden het gedeelte van de tribune waar de aanhangers van de tegenpartij zich ophielden, binnen te dringen Sommige voetballiefhebbers waren 'gewapend met pistolen. Anderen droegen stenen, stokken en riemen met zich mee. De politie moest er aan te pas komen om met behulp van traangas een eind aan de relletjes te maken. Eén persoon overleed aan een kogelwond, een ander vond de dood ten gevolge van een slag op het hoofd. Vorige week kwamen er bij vechtpartijen tussen voetbalsupporters in de straten van de Braziliaanse stad Sao Paulo twaalf personen om het leven. het Nederlands militair voetbalelftal heeft gisteren in Eefde met 3-1 gewonnen van de eredivisieclub Go Ahead Eagles.Voor de militairen scoorden De Kip, Chris Jansen en Neuzenberg (eigen doel). Koopman doelpuntte tegen. DEN HAAG - Hoewel het „slechts" een interland betreft, wordt de schaatswedstrijd tussen Nederland en Noorwegen dit weekeinde op de kunstijsbaan van Eindhoven een van de hoogtepunten van het seizoen '76-'77. Nu een aantal resultaten uit het voorseizoen bekend is, kan worden vastgesteld dat ook dit jaar geen schokkende wijzigingen in de internationale verhoudingen zullen optreden. Nederland en Noorwegen zullen opnieuw de twee landen zijn die het voor wat betreft de allrounders gaan uitmaken. En afgezien van de uitslag van de interland, die na de uitstekende verrichtingen van de Noren het afgelo pen weekeinde in Kongsberg geenszins te voorspellen valt en afgezien van het feit of de Nederlandse rijders bij de Europese- en wereldkampioenschappen de hoogste trede van het erepodium zullen kunnen bestijgen, is nu al vast te stellen dat Nederland opnieuw schaatsnatie nummer een is. dames de afgelopen twee weekein- D den in Oost- en West-Berlijn en het Door Kia OCnuurhuizen feit dat een groot aantal rijdsters is geblesseerd, zullen ze ook dit jaar Door goede, Nederlandse trainers niet doorbreken. De Oostduitsers aan te trekken beschikken de Ca- hebben een methode uitgevonden nadezen nu over diverse goede rijd- elektrische impulsen spie- sters en rijders en heeft Sylvia Want welk ander land kan zich zo wel bij de heren als bij de sprinters en bij de dames mengen in de strijd om de eretitels? Zeker, de Noorse allrounders doen niet onder voorde Nederlanders, maar bij de dames kunnen zij alleen rekenen op de niet meer zo jonge Lisbeth Korsmo nu Sigrid Sundby door een ernstige ziekte is uitgeschakeld. De Noorse sprinters zullen het er ook niet slecht vanaf brengen en daarmee is Noorwegen na Nederland dan ook het land waar de schaatssport echt leeft. Dat kan niet gezegd worden van Zweden, waar Cees Verkerk de grootste moeite heeft om zijn rij ders te motiveren, waarbij de da mes alleen een Sylvia Filipsson mee kan komen. De Zweedse sprinters vormen een uitzondering, hoewel ook dat is te verklaren. Zweedse sportlieden zijn over het algemeen lui en gemakzuchtig en daarom liggen de korte afstanden hen beter. Nu Hasse Boerjes trainer is geworden en Johan Granath het afgelopen weekeinde in Berlijn bewees een waardig wereldkam pioen te zijn, kan van de Zweedse sprinters nog wel het een en ander worden verwacht. Russen Datzelfde geldt voor de Russen. Sprinters die de Sowjet-Unie op het ogenblik heeft zijn van grote klasse. Voor hen is het dan ook bijzonder vervelend dat ze bij het wereld kampioenschap in Alkmaar maar met één rijder mogen starten. Re sultaat van het feit dat ze in maart in West-Berlijn verstek lieten gaan. De Russische dames zijn nog steeds erg sterk, maar zij rijden nu eenmaal in Rusland veel sterker dan daarbuiten. Nu het wereldkampioenschap voor de dames in Amerika (Keystone) wordt gehouden zijn de kansen voor de Canadese Sylvia Burka en onze eigen Sijtje van der Lende dan ook groter dan voor Averina, die qua klasse zeker niet voor deze beide rijdsters onderdoet. De all rounders uit Rusland hebben de laatste jaren nooit meer kunnen imponeren, ondanks het feit dat Russische trainers intensief de Ne derlandse en Noorse trainingsme thoden hebben bestudeerd. Een merkwaardige situatie die zich ook in Oost-Duitsland laat zien. Deze sportnatie bij uitstek slaagt er over het algemeen vrij snel in zich bij de top in een bepaalde tak van sport te nestelen als men er zich echt in ver diept. Niet bij het schaatsen echter. Twee jaar geleden zag het daar bij de dames wel naar uit, maar gezien de verrichtingen van de Oostduitse t niet zo vaak gebruikt te Burka een goede kans haar wereld- activeren. Waarschijnlijk daardoor titel bij de dames te prolongeren. - maar zoiets wordt door de Oost- Uit het feit dat achter deze succes duitsers nooit toegegeven - treden sen van Amerikanen en Canadezen nu zoveel blessures aan het licht. Nederlandse trainers staan, blijkt Dr. Han Lenoble van de Neder- nóg eens temeer dat Nederland landse damesschaatsploeg: „De schaatsnatie nummer één is. Want spieren worden zo sterk dat de aan- behalve Schotting bij de Canade- hechtingen het niet meer houden, zen, Cees Verkerk bij de Zweden, is nog een aantal Nederlandse train- Dat zou je bijv. kunnen afleiden uit ers in het buitenland werkzaam; het feit dat Karin Kessow nu al voor Cees Smouter bij de Italiaanse de Tweede maal aan haar knie bond, Cees Broekman bij de Be- wordt geopereerd". De Oostduitse rlijnse ijsclub, Henk van Dijk bij de heren blijven nog achter bij de da- Westduitse bond, Jorrit Jorritsma mes en ook van hen is dan ook niets' eveneens by een Duitse club, ter- te verwachten dit DEN HAAG - Vrijdag, zaterdag en zondag a.s. wordt weer het jaarlijkse internationale zaalhockeytoernooi van HDM gehouden in de eigen hal en in de hal van Overbosch. Vooral het toernooi van de heren belooft bijzonder sterk te worden met de nationale zaalhockeyteams van België, Engeland, Schotland en Nederland. Andere deelnemers zijn het West duitse Braunschweig, Hattem (mationaal zaalhockey-kampioen), For ward uit Groningen en HDM. Aan het damestoernooi wordt meegedaan door de nationale zaalhockey teams van België, Nederland en door het selectieteam van het Berliner Hockeyverband, voorts Braunschweig, Ealing uit Engeland, het West duitse Grossflottbeker, de Nederlandse zaalhockeykampioen Were Di uit Tilburg en HDM. Het Nederlandse herenteam bestaat o.a. uit de volgende veldhockeyinter- nationals, Maarten Sikking (doel, Ron en Tim Steens, Wouter Leefers, Hans Jorritsma, Ton van 't Hek en Geert van Eyck. Andere spelers van dit team zijn Hermans, Joosten, Voormans, Leopold en Van der Horst. Het toernooi begint vrijdag om 19.30 uur met Schotland-HDM en Bel- gië-Hattem heren in Overbosch en Schotland-Braunschweig, Neder- land-GSHC dames in de HDM-hal. De finales zijn zondag - in Overbosch - om 16.00 uur voor de dames en om 17.00 uur voor de heren, waarna wethouder Vink de prijzen zal uitreiken. De Nederlandse ijhockeykampioen Tilburg Trappers heeft gisteravond ook de tweede wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Langnau (Zwi) verloren. Na de nederlaag van 5-6 in Tilburg werd het nu 7-4 in het voordeel van de Zwitsers. Aan het eind van de tweede periode ontstonden er problemen, toen een paar spelers het met elkaar aan de stok kregen. Alle spelers van béide teams kwamen toen op het ijs en de scheidsrechters Krisch en Vister uit Joegoslavië konden niet anders doen, dan alle spelers een misconduct (tien minuten straf) geven. Daarna waren de gemoederen weer wat bedaard. Tilburg Trappers startte bijzonder nérveus, maar leek zich in de tweede periode te herstellen. De achterstand van 3-1 werd ingelopen tot 3-3, maar daarna waren de Zwitsers echter duidelijk beter. wijl aan de nieuwe ijsbaan in Gref- ROTTERDAM - Noordwijk en rath (net over de grens by Venlo) RCL hebben in het Ahoy- Aanrommelen °°k®en Nederlandse trainer is ver- zaalvoetbaltoernooi wederom uit- Aanrommelen bonden. Cees Broekman, die in Be- stekende prestaües geleverd. Andere Europese landen zoals r4Jn trainer is bij een club die over Noordwijk klopte Feyenoord, dat West-Duitsland en Italië „romme- veelal zeer jeugdige rijders be- vorige week RCL bedwong met len" maar wat aan. Incidenteel elidt schikt „Dat is het grootste pro- 5-3. RCL had weinig medelijden 1. (Erhard bleem, er is geen kader. Er zijn hier met Sparta, in de Ahoy-competitie o n honderd jongens en meisjes en toch één van de betere teams. RCL 1 met 4-0. 1 Monica Pflug), r echte opbouw is hier geen d»e moet ik eigenlijk allemaal zelf sprake. Aanmodderen doet men trainen, omdat er geen anderen ook in Amerika. Ook hier wel zijn r. x Noordwijk speelde tegen Feye- successen, vooral op de korte af- Nederland schaatsnatie by uitstek, no0rd in dezelfde opstelling als vo- standen, Peter Muller, Sheila niet aUeen wat sportieve resultaten riKe week tegen Zwart Wit'28 Die hf/!fL°0k qUava2eri BSvendi™ laatste ploeg is overigens uit het beschikt men in Nederland over de toernooi verwijderd en vervangen Young en Leah Poulos, gezien schaatsen in Amerika geen i Nederland c „grote" sport is, zijn er nauwelijks meestekunstijsbanen in de wereld door Zwaluwen uit Vlaardingen, financiële middelen. De rijders en belangrijke dat wel berejd 1 sterk team 1, dat is rijdsters moeten zich enorm veei factor, nergens loopt het publiek in de Ahoy te laten opdraven offers getroosten om mee te kun- (weer) zo warm voor schaatsen als Noordwijk-coach Den. Hollander nen doen. In het vorig seizoen, een m Nederland. Beste bewys, de »De selectie-spelers zijn door het olympisch, was er nog wel wat geld reisbureaus kunnen de vraag naar zware programma overbelast. Bo- kaartjes voor de wereld- Vendien is het de vraag of een team HH mét selectiespelers echt zoveel beschikbaar, maar nu moet ieder een alles weer zelf bekostigen. Dat kampioenschappen in Davos is dan ook een van de redenen dat welijks aan. Sheila Young, die inmiddels is ge trouwd met de wielrenner Ocho- wicz dit seizoen niet actief. Peter Schotting, vorig seizoen trainer van de Amerikanen en nu bij de Cana dezen: „Dat mens wil toch ook wel eens een bankstel kopen, je kunt toch niet altijd al je geld uitgeven aan reisjes naar Europa". Om de zelfde reden is ook Peter Muller dit seizoen nog niet in Europa gearri veerd, hoewel hij wel mee zal rijden in het wereldkampioenschap. Be ter geregeld zijn de zakenïn Canada en dat was ook dan de reden dat Peter Schotting naar dit buurland uitweek. Na Jorrit Jorritsma is hij de tweede Nederlandse trainer daar. De Canadezen verbleven al- wel in Europa en zijn nu naar Keys tone (overigens op 300 meter hoog te, hetgeen voor de dames die daar gaan rijden de nodige aanpas singsmoeilijkheden zal opleveren). sterker is." Noordwijk liet Feye noord vrijwel kansloos. Pas in de slotfase kon Feyenoord terugko men tot 5-3. Met Arie Weyers in een glansrol liepen de Noordwykers eerst uit tot 5-1. Arie Weyers zorgde voor drie goals, Jos en Piet Alders voegden daar ieder nog een doel punt bij. Toen die score was be reikt, nam Noordwijk wat gas te rug, waardoor Feyenoord dichter bij kon komen: 5-3. Het supporterslegioen van RCL schreeuwde het team naar een glanzende 4-0 zege op Sparta. In de zeer boeiende en spannende strijd nam RCL door een goal van Leo Holl voor rust met 1-0 de leiding. De acties van Sparta stuitten mees tal op invaller-doelman Kees v. d Zwan, die een uitstekende wed strijd speelde. De ploeg van coach Ruud de Groot liep seling uit tot 3-0, gestreden was. Henk Braat maakte de Groenoordhal begint om 21 de slotfase nog 4-0 score die nog wat groter had kun nen zijn, als Dik v. d. Bijl niet op de paal had geschoten. Een uitstekend resultaat dus voor RCL, dat samen met Noordwijk één van de grote kanshebbers is voor de zege in poule A. Roodenburg speelt een oefenwedstrijd tegen het C-elftal van de FC Den Haag. Het vriendschappelijke duel begint om half drie. De toegang is gratis Het districtsteam speelt vanavond e< strijd tegen een Leids elftal. Het duel wordt gespeeld op het terrein van Blauw Zwart in Wassenaar en begint om 20.00 De opstelling van het Leidse team: Van Harskamp (Godyla Utd), Van Duyn, v. d. Meer (Zwaanvogels), Verschoor (EKL), Werner (Oegst- geest), Spies (San.Sjardin), Van Beek (Van Gerven), Van Weerlee (Wernink). Swift/'t Winkeltje speelt om 20.00 uur een competitieduel tegen Godyla United. Het pro- zaterdag gramma voor vanavond: Hoofdklasse: Swift-Godyla, 20 uur; 2A: VNA-Lugdunum, 22 uur; 2B: LFC-Landweer JMB, 21 uur; 3A: Fasson-Gazelle, 21 uur; West II SLF-FC Kraan, 21 uur; Unitas-G oefenwed- en R, 21 uur; 3B: Padox-SRV-Boys, 20 uur; RHW-Hoogh. Ass., 20 uur; 3E: Leidsch Dagblad-Priemeer, 20 uur; De Taverne-SC Teekens, 22 RES. 1: Unitas 2-Zwaanvogels i Vanavond speelt het Leids zaal- 2,22 uur; San. Sjardin 2-v. d. Plas 2, de doelwis- voetbalteam een wedstrijd tegen de de strijd ploeg van Rotterdam. Het duel 201 r; Gazelle 2-Tegelhandel 2,19 HEESWIJK - Het is zeer te betreuren, dat de jonge talentvolle allrounder Christ van der Smissen ditmaal niet van de partij zal zijn tijdens het na tionale biljartkampioenschap driebanden, dat van morgen tot en met zondag aanstaande in Heeswijk wordt gehouden. Van der Smissen heeft de laatste twee jaar de nodige onrust gezaaid in het zo besloten kringetje van de driebanders door daar ais volkomen outsider binnen te dringen. De eerste keer legde hij als 20-jarige meteen beslag op de derde plaats achter Rini van Bracht en Tiest Brosens, maar vorig sei zoen in Leeuwarden moest hij genoegen nemen met de voorlaatste en zevende plaats. Hij was toen echter pas uit militaire dienst en niet in de beste vorm. Dit seizoen heeft hij in verband met allerlei andere grote toernooien het driebanden helaas moeten laten schieten, hetgeen ongetwijfeld een zucht van verlichting teweeg heeft gebracht bij de deelnemers in de ereklasse. In Heeswijk zien we nu opnieuw bijeen het bekende kringetje van driebanders met uitzondering van Hans Sundquest die de vreemde eend in de bijt is, maar zeker geen deining teweeg zal brengen bij Rini van Bracht en zijn vrienden. Titelhouder is op het ogenblik Herman Popeyus, al dik in de vijftig, die in januari in de Friese hoofd stad vriend en vijand verraste door na vele jaren nog eens de hoogste nationale eer voor zich op te Morgen start het Nederlands kampioenschap driebanden. Alle ogen zijn Het werd toen de grote afgang van „driebandenko- >eer gericht op Rini van Bracht. ning" Rini van Bracht, die genoegen moest ne men met de zesde plaats, hoewel hij wel het hoog ste gemiddelde had, dat overigens met 0.967 nogal aan de lage kant was. Zeker internationaal gezien, waar een grote ster als Ceulemans dik boven de anderhalf speelt, om dan over Japan nog maar te zwijgen, waar men kortgeleden tegen een gemid delde (per partij) van tegen de drie heeft gespeeld. Het wordt hoog tijd, dat er jong bloed in onze drie- bandentop wordt gepompt, want het draait hier al jaren om Van Bracht, Jan Doggen, Bert Tegelaar, Tiest Brosens, Henny de Ruyter, Piet de Jong, die er in Heeswijk allemaal weer zijn, maar die in geen enkele andere spelsoort in de ereklasse aan bod kunnen komen. En Sundquest is ook al te oud om als een aanwinst voor de driebandentop te kun nen worden aangemerkt. Alle ogen zullen in Heeswijk opnieuw gericht zijn op Rini van Bracht, die ongetwijfeld het echec van vorig seizoen zal willen wegwissen. Of hem dat lukken zal temidden van de „oude hap"? Het zou hem niet moeilijk moeten vallen. Technisch is de Waalwijker bedreven genoeg, maar hij wil nogal eens te perfectionistisch zyn, ten gevolge waarvan zijn produktie wordt gedrukt En men taal is hij ook nogal labiel. Er staan hem bij winst reizen naar Lausanne in ja nuari (Europese titelstrijd) en in april naar Japan (wereldkampioenschap) te wachten. Dat hij kam pioen wordt is eigenlijk niet voldoende. Hij zal dat moeten bereiken met een fors overwicht op al deze veteranen en met een algemeen gemiddelde, dat zeker boven de één ligt

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13