Koopmans houdt hoofd koel ondanks twee "kopstoten Spectaculair optreden Chris Lantrok Van Helvoirt: Ik wil niet verslaafd raken aan de doping Jan Fase leidt in Leidse damstrijd Noordwijk tegen Feyenoord Evert Bronstring in Suikertoernooi Puntenzege James Vrij in boksgala DINSDAG 14 DECEMBER 1976 LEIDEN - Chris Lantrok hééft ook zijn tweede partij na zijn rentree in de bokswereld snel beslist. De Leidenaar versloeg gisteravond in Amicitia in Den Haag zijn tegenstander Wim de Jonge door tech nisch knock-out in de eerste ronde. Een spectaculair resultaat van de Leidse A-klasser, want niemand had hem vooraf een schijn van kans gegeven tegen het "parade paardje" van de organiserende boksvereniging Hoogenband. "En in feite was het ook te hoog gegrepen", besefte Chris Lantrok zelf, "want die jongen had in zo'n 35 partijen niet verloren. Dik Snik was ook gewaarschuwd door andere trainers. Die hadden gezegd: het is gekkenwerk, als je hem tegen De Jonge laat boksen. Dat is net een tank. Die stapt naar voren en blijft doorgaan. Je gooit hem voor de leeuwen. Snik had er echter vertrouwen in." Het bleek volkomen gerechtvaardigd. Lantrok, die ditmaal uitkwam in de middengewicht-klasse, overdonderde zijn tegenstander volle dig. Op een rechtse directe naar de maag gevolgd door een serie naar het hoofd, ging De Jonge al na een minuut voor de eerste keer neer. Toen die bokser na acht tellen "rust" opnieuw tegen de "rechtse" van Lantrok aanliep en andermaal naar het canvas ging, besloot de scheidsrechter de partij te staken. Lantrok kreeg zo ongeveer een staande ovatie van de 500 kijkers in Amicitia en kon zich tevreden laten feliciteren door zijn trainers Snik en Matze. Lantrok: "Ook dit had ik nooit verwacht. Ze hadden voor die jongen niet eens een tegenstander kunnen vinden, omdat er maar zo weinig tegen hem overeind blijven. Ik bljjf mezelf verbazen.." LEIDEN - De Hazerswoudse dammer Jan Fase heeft na twee ronden in het persoonlijk dam kampioenschap van Leiden de lei ding genomen. Hij won van de zeer onzeker spelende Burgerhout. Ti telhouder Cederhout bleef hem goed volgen door (overigens moei zame) winst op Arend van Beelen. 'Achter Jan Passchier bezet inmid dels Huisman de vierde plaats. Huisman revancheerde zich door Van der Kwartel te overspelen. Burgerhout staat vijfde, Van Bee len zesde en Van der Kwartel is ze ven. In de verliezersronden leiden Dorsman, Noort en Overduyn in groep A en gaan Kromhout en De Frankrijker in de B-groep aan de leiding. De Alphense damclub Van Gils mag zich al in de voorlaatste ronde kampioen van de Leidse hoofd klasse dammen noemen. De naaste concurrent, het Wassenaarse Dam- genootschap, verloor verrassend van LDG II, terwijl Van Gils het Zegveldse Kijk Uit overtroefde: 15-5. Het tweede tiental van Van Gils zal waarschijnlijk een degradatie-duel tegen OGB uit Bodegraven moeten spelen, aangezien niet wordt ver wacht dat Van Gils II in de laatste ronde de beslissing moeten bren gen. Samen Sterk II en Lisse moe ten in een rechtstreeks duel uitma ken wie de kampioen wordt. Het derde tiental van Samen Sterk heeft door een gelijkspel tegen RDG III uit Rijnsburg beslag ge legd op de eerste plaats in de tweede klasse. LEIDEN - Noordwijk en RCL ko men vanavond weer in actie in het Ahoy-zaalvoerbaltoernooi. Noordwijk treedt deze keer wel aan met de selectiespelers, die vorige week niet beschikbaar waren door de veldtraining. Noordwijk ont moet Feyenoord, dat vorige week werd bedwongen door RCL. RCL speelt om 10 uur tegen Sparta. Zwart Wit '28 heeft een vermaning gehad van de organisatoren voort aan wél met een sterk team in de Ahoy te verschijnen. Als Zwart Wit aan dit dringende verzoek niet wil voldoen, zal de plaats van de zater dageersteklasser worden ingeno men door een andere Rotterdamse ploeg. ADVERTENTIE PAGINA 9 DEN HAAG - De grootmeestergroep van het internationale Suikerdam- toernooi, dat zaterdag 18 december in Amsterdam begint, bestaat uit twaalf spelers. Nederland is met vier dammers vertegenwoordigd, name lijk wereldkampioen Harm Wiersma, Rob Clerc, Hans Jansen en Evert Bronstring. In de meestergreep, bestaande uit tien spelers, komen twee Nederlanders uit Hooyberg en Brouwers. De indeling van de grootmeester- en meestergroepen is: Grootmeestergroep: Harm Wiersma (Ned), Rob Clerc (Ned), Hans Jansen (Ned) en Evert Bron string (Ned), Baba Sy (Sen), Bassirouba (Sen), Michel Hisard (Fra), Ma- mina N'Diaye (Mali), Carlo Smith (VS), Jan Cazemir (Zwi), Pierre Michel (Haiti) en Harry Overman (Sur). Meestergreep: Hooyberg (Ned), Brouwer (Ned), Desinter (Bel), Setlacek (Tsj), Piaganti (Fra), Mills (Ghana), Moungo (Kongo), N'Diaye (Mali), Sounaoro (Mali) en Siby (Mali). Leidenaar Evert Bronstring (links) en wereldkampioen Harm Wiersma, aan de andere kant van het bord, zijn twee belangrijke Ne derlandse troeven in het Suiker- damtoernooi. Aan het evenement, dat zaterdag begint, nemen geen Russen deel. Rudie Koopmans is gisteravond in een vrijwel uitverkocht Carré in Amsterdam voor ruim 2000 toeschouwers ook in zijn 22ste profpartij ongeslagen gebleven. De Fries won tijdens een internationaal boksgala door diskwalificatie in de zevende ronde van Franki Lucas (72,7 kg). De Engelsman werd uit de strijd genomen door wcheidsrechter Schulein ndat hij voor (ie derde keer Koopmans (73 kg) had geraakt met een kopstoot. De Amsterdamse arbiter, die Lucas in de derde en vierde ronde al openbaar had gewaarschuws wegens een kopstoot en stoten na het commando 'break', moest na de derde waarschuwing regle mentair d,e partij staken in de zevende ronde. s (links) haalt uit naar Frank Lucas. De Engelsman werd in de zevende ronde gediskwalifi- Koopmans hield aan het bikkel harde duel met Lucas twee zware blessures over; Zijn linker wenk brauw werd na de eerste kopstoot van Lucas beschadigd en aan de tweede „kopper" hield Koop mans een forse snee onder het linker oog over. De rechts- voorstaande Lucag, die in januari 1974 bij de spelen van het Nritse Gemenebest in Christchurch (Nieuw Zeeland) het goud bij de middengewichten won, bleek to taal niet geïmponeerd door het record van zijn tegenstander. Hij nam zware treffers en ging in de derde ronde zelfs furieus in de aanval. Vlak voor het einde van die ronde kreeg Koopmans zijn eerste kopstoot. Koopmans bokste daarna veel voorzichtiger. Pas in de zesde rende had de Fries zichzelf weer volledig in de hand. Hij nam het initiatief weer over en dreef Lu cas voor zich uit. Halverwege de zevende ronde kwam plotseling het einde. In het nauw gedreven, deelde Lucas opnieuw een kop stoot uit en werd vervolgens - te recht - gediskwalificeerd. AXEL - Twee zesdaagsen wa ren voor Wil van Helvoirt (24) voldoende om tot de overtuiging te komen dat hij zijn toekomst niet in de beroepswielersport moest zoeken. Een volgens de Brabander geen overhaast ge nomen besluit, omdat hij in deze korte tijdspanne voldoende heeft meegemaakt om tot deze gewichtige stap te komen. „Veel renners beoefenen hun sport niet op een normale manier", is zijn visie. ,JDaar wil ik niet aan meedoen" Van Helvoirt richt zich daarbij vooral en op het gebruik van stimulerende middelen, waar door oneerlijke concurrentie niet weg te cijferen is. De neo- prof de beroepslicentie heeft hij pas een halfjaar op zak) heeft in enkele dagen tijd voor zichzelf beslist, dat hij buiten deze groep moest blijven. ,Jn Munster, waar ik met Martin Venix m'n eerste zesdaagse reed, werd ik er al mee geconfronteerd, at zal wel anders worden", dacht ik bij mezelf, maar ook in Zurich was het precies hetzelfde. Dat heeft mij aan het piekeren ge zet". Bekrompen „Dat anderen wel doping tot zich nemen, moeten zij weten. Maar ik vind m'n gezondheid belangrijk genoeg om het niet te doen. Als je echter in zo'n zes daagse, die kleine bekrompen wereld,om je heen kijktenjeziet wat er allemaal gebeurt, gaat dat toch aan je vreten. Geeste lijk ga je eraan ten onder". En na een kleine onderbreking: „Tijdens wegwestrijden zal het ook wel zo zijn, maar dat merk je nooit zo. Natuurlijk, heb ik in m'n amateurtïjd ook wel eens wat gezien. Maar daar sta je niet zo bij stil. Daar wordt ook niet over gepraat. Eigenlijk is het zo, dat je moet weten wat je doet. Maar de meeste coureurs weten dat niet. Er zijn voorbeel den genoeg, dat je eraan ver slaafd raakt". Ogenschijnlijk had Wil van Helvoirt flink kunnen meeëten uit de winterse ruif, omdat ook in, Maastricht, Rotterdam, Antwerpen en misschien Ko penhagen nog zesdaagsecon tracten op hem lagen te wach ten. Zeker niet slecht voor een nieuweling in het betaalde me tier, die na zijn teleurstelling over het geharrewar van olym pische baan- en wegselecties in juni tot de overstap naar de profs besloot. Zelfs zijn verwij dering uit de Friso-equipe werd opgevangen door het aanbod Onzekerheid Wil van Helvoirt zal dat con tract beslist niet afwerken, ook al heeft hij vandaag met de Goudse vertegenwoordigers van deze firma nog een onder houd. ,Jk heb de onzekerheid die wielersport die wielerprofs nu eenmaal hebben, uiteraard ook bij mijn besluit ingepast. Het is echter een kleine factor in het geheel. Nu ik met de medische kant ben geconfronteerd besef ik, dat de wielrenunie en ook wielerclubs een grote verant woordelijkheid hebben ten op zichte van jonge renners. Eigen lijk zou er om de twee wedstrij den op doping moeten worden gecontroleerd" „Voor professionals ligt het an ders. Er staan grote bedragen op het spel en zou door deze be langrijkheid ook de medische begeleiding navenant moeten zijn. Dat is niet zo. Als ik vroe ger naar m'n dokter ging voor de maandelijkse keuring werd er alleen over vitamines gespro ken. Nu werkje als professional met soigneurs, die van alles bij zich hebben. Inderdaad weten ze veel, maar het zijn geen dok toren en blijft het onverant woordelijk". Eerlijker „Als niemand doping neemt, zou het allemaal veel eerlijker zijn.Maarhet lijkt me bijnaniet meer uit te roeien. Zelf heb ik erover gedacht om nog twee jaar zo door te gaan, omdat het zich misschien wel zou verbete ren Maar ik wil niet afwachten. Onbewust kom je op een gegeven ogenblik toch met doping in aanraking. En ik ben bang, dat je er dan niet meer vanaf kunt blijven. En wat zal de uitwer king zijnOpenbaart zich iets direct nadat ik dan met het fiet sen ben gestopt? In Zurich heeft Wil van Helvoirt ziet lang nagedacht over zijn positie. Wilde de Nederlander zelfs vroegtijdig het Hallensta dion verlaten. ,JJat heb ik bij nader inzien en wat telefoontjes met Nederland maar niet ge daan. Ik heb in Zwitserland met niemand over mijn problemen gesproken. Voor de schijn reed ik het programma uit. Je moet voor zoiets met jezelf overeen kunnen komen. Als je denkt, dat je stimulantia nodig hebt zijn er geen problemen. Ik had het ech ter niet". Clown James Vrij behaalde in een even eens keihard duel een overwin ning op punten op de Engelsman Peter Norris, die zich ontpopte als een clbwn. De Brit praatte voortdurend Jet zijn dekking uitdagend zakken een maakte wanneer hij zwaar werd getroffen het gebaar „Kom maar". Het pleit voor Vry dat hij zich door de trucs van Morris niet van zijn stuk liet brengen. Hij bleef kalm en bouwde aan een ruime over winning op punten. Pas in de achste en laatste ronde had Morris geen antwoord meer op een rechtse hoek op de kin. Hij ging naar het canvas, maar was bij de achtste tel weer overeind. Vrij kon zijn werk echter niet meer afmaken, want direct daarna klonk de laatste gongslag. Voordeel Sjoerd Tuininga, die voor de eerste maal dit jaar na een langdurige spierontsteking in de ring stond. Remise voor Corrie Yreeken ROOSENDAAL - In het interzo nale toernooi in Roosendaal zijn gisteren twee afgebroken partijen uitgespeeld. De duels De Oliveira-Vreeken en Orton- Leipatchko werden beide remise. Morgen volgt de laatste ronde. Met nog één ronde te spelen in het dames interzone toernooi van Tiflis is de kans groot, dat de eerste drie plaatsen in het eindklasse ment, die recht geven om uit te ko men in de kandidaten matches be zet zullen worden door Russische deelneemsters. Van de vijf overge bleven kanshebsters hebben er vier de Russische nationaliteit. Helena Fatalibekova en Marta Litinskaja hebben elk zes punten, waarbij Li tinskaja uitgespeeld is. Valentina Kozlovskaja en Maja Sjiboerda- nidze en de Hongaarse Maria Ivanka volgen met 51/* punt. kon tegen de Joegoslavische kampioen Dusan Kucic ondanks een ruime overwinning op pun ten, geen momenr overtuigen. De Amsterdammer was in dubbel opzicht in het voordeel. Hij was met zijn 81 kilo niet alleen bijna vijf kilogram zwaarder, maar bo vendien een hoofd groter dan zijn opponent Tuininga miste niet alleen zuiver heid in zijn stoten, maar maakte ook steeds de fout op halve af stand te willen boksen. Het was een zeer matig duel, waarin de kleine Joegoslaaf - eigenlijk een middengewicht - voortdurend het midden van de ring hield en van daaruit maar erg weinig voor zijn gage deed. Mede daardoor kon Tuininga, die zijn negende partij als prof bokste, ongestraft vele fouten maken. Ze werden door Kucic toch niet afgestraft. In de zesde ronde kreeg Kucic een openbare waarschuwing wegens afklemmen, wat hij iedere keer deed als Tuininga met zijn dub bele linkse kwam. Tuininga werd na acht ronden terecht winnaar op punten maar erg overtuigend was dat niet Ongeslagen Adri Huussen bleef ook in zijn twaalfde profpartij, de eerste over acht ronden, ongeslagen. De 23-jarige Utrechter was welis waar veel sterker dan de tien jaar oudere tegenstander Horst Brinkmeyer maar een eindstoot zat er voor de Nederlandse prof niet in. De rechstvoorstaande Brinkmeyer, op het laatste mo ment ingesprongen voor de En gelsman Kevin White, die van zijn bond geen toestemming kreeg voor een derde gevecht in een tijdsbestek van drie weken, stond tot de achtste ronde vrijwel constant in dubbele dekking. Pas in de laatste drie minuten kwam d§ Duitser achter zijn dubbele dekking vandaan" en probeerde toen nog wat treffers te plaatsen. Huussen liet zijn tegenstander uitrazen omdat zijn overwinning op punten, die heel erg ruim uit viel (80-70, 80-70 en 80-71) allang vaststond. ADVERTENTIE. een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400, Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. een miljoen gulden aan prijzen tooqaangcveqde moaeiii tjiiist}pudtextiel Elke week 18 Birdy tafelgarnituren t.w.v. 27,50. MET W& EEP MDAPT/EP TE <5PE/EM /E DEJtZ>- GE CMSEkE/Z/<5D-3 l/OOP (SOE-J&A/- UEPb/ETlE- EZC//S- ODEro LAPOE- 3AM-MET- DE-PEr &7&PT AUES EP Ai OP DE 7-&/BOPE U/OPOT 7E/CEA/AAP "-DC3P" <3E- /MSP/BEEBD 70TPET/W2V l/AP EB3 ZTM/EP DOLkOM/SG/E PGEPTEP DIE \JOS£l- VERSCMRIKKEB. SP££LTC£WED- STP'JP VAMZ'W LEVEM .25-30

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9