Gratis. Een juweelyan 'n boekje. Bouw heeft perspectief Bedrijf in Winschoten door personeel bezet Schilderijen ter waarde van 1.25 miljoen gulden Eis tegen hardnekkige aanrander: vier jaar VONHOFF VALT UIT TEGEN CDA OVER ABORTUSSTANDPUNT DINSDAG 14 DECEMBER 1976 De Amsterdamse rechter commissaris mr. HJ.VJ. v. Duu- ren die een deel van het kunstbe zit van Menten in beslag heeft genomen. ARNHEM (ANP) - Gezien de toenemende behoefte aan kwa litatief goede woningen zullen tot het jaar 2000 een kleine 750.000 woningen ingrijpend moeten worden verbeterd. Daarnaast zullen 600.000 slechte en niet meer op te knap pen woningen worden afgebro ken en door nieuwe worden vervangen. Opgeteld bij de wo ningen die nog gebouwd zullen worden zijn er aan het eind van deze eeuw twee miljoen nieuwe huizen bijgekomen. De vernieuwbouw brengt steeds meer werk aan de winkel en maakt de huidige terugloop van de nieuwbouw meer dan goed. Volgend jaar zal de totale woningbouwproduktie in de nieuwbouw en in de vernieuw bouw hoger zijn dan dit jaar. De gehele bouwnijverheid zal haar activiteiten steeds meer op de stadsvernieuwing moeten gaan afstemmen. De bouwnijverheid is ondanks alles toch een be drijfstak met perspectief, aldus staatssecretaris Schafer van volkshuisvesting gisteren op de baksteendag, georganiseerd Volgens de heer Schafer kan door toeneming van het werk in de stadsvernieuwing de grote werkloosheid zelfs teruglopen. „Jonge mensen die het vak wil len leren, behoeft het bouw be roep niet te worden ontraden. Maar dan zullen het beroepson derwijs, het leerlingwezen en het bedrijfsleven zich moeten inspannen om tot een optimale vakopleiding te komen", zo zei de heer Schafer. I Wie op Oudejaarsavond nog per trein wil reizen moet ervoor zorgen vóór negen uur op de plaats van bestemming te zijn. AMSTERDAM (SP/ANP) - De Amsterdamse rechter-commissaris, mr. H. J. W. van Duuren, heeft gistermiddag een deel van het kunstbezit van Pieter Menten in beslag genomen. Het gaat om de 200 schilderijen die de van oorlogsmisdaden ver dachte Menten deze zomer bij Sothéby-Mak van V/aay in Amster- dam had willen laten veilen. Zoals bekend stelde Menten de veiling zelf uit na felle protesten van onder meer de Beroepsvereniging i van Beeldende Kunstenaars (BBK) die aandrong op een onder- zoek naar de herkomst van de kunstvoorwerpen. Menten zou de kunstschatten hebben gestolen van Poolse Joden. Behoudens enkele internatio- De schilderijen die afgelopen zo nale treinen rijdt er na die tijd mer door de veilingdirectie al naar geen trein meer. Ook op eerste een geheime plaats waren overge- kerstdag en nieuwjaarsdag is de bracht, vertegenwoordigen een treindienst aangepast aan het waarde van ongeveer 1,25 miljoen verwachte aantal treinreizigers, gulden. J A De inbeslagneming door mr. Van geschied op grond van van het wetboek van halfuurdienst in een uurdienst strafvordering. Dit bepaalt, dat wordt omgezet. In alle stations vatbaar voor inbeslagneming zijn aangebracht a]]e voorwerpen die kunnen dienen de waarheid aan de dag te bren- Het komt er op neer dat in aantal gevallen de kwartier- Duuren dienst in een halfuurdienst en de artikel zijn affiches waarop de veranderingen te le zen zijn. I Via de Stichting Vrije Muziek is nog steeds de grammofoonplaat 'Chili vrij' te koop. De netto op brengst van deze plaat, die door het Strydfonds Chili gen, of welker verbeurdverklaring of onttrekking aan het verkeer kan worden bevolen (door de rechter). Geen besluit De Zwitserse advocaat v werking met de Stichting Vrije d Zwitserse Bondsraad (rege- Verva« kTUen ring) vóór vtjjd d„ cumenten verstrekken. De Bonds raad, die zich gisteren in Bern ruim gebogen heeft Muziek goede aan het Chileense verzet. Op de elpee staan toespraken de vermoorde Chileense presi- ^d^rhalf ZuMammdkaanseTantL^De'prijs het ai of niet uitween van Menten I de plaat is 22.- inclusief verzendkosten en kan worden besteld via de Stichting Vrije Muziek, De Vork 2, Odyk, tel. 03405-3788. I Met de koop van kerst- en nieuwjaarskaarten van Johan van Vreeswijk kunt u de Zuid- amerikaanse arbeiders-centrale CLAT, steunen. Naast de set vier kaarten van Van Vreeswijk (kosten 2,85) is ook nog kwartet kaarten te koop van de Tsjechische kunstenaar P.P. Ba- ta, die 2,45 moeten opbrengen. Voor inlichtingen: CLAT- Nederland, Nieuwe Gracht 47, Utrecht (tel. 030-319675 en post giro 1919 108) of het contactad res in Katwijk, Schoolstraat 13. Telefoon 01718-13169. I Op de kerst- en nieuwjaarspost kunt u nog altijd kinderzegels plakken. Tot 31 december zijn op vele postkantoren zegels en ook kinderkaarten verkrijgbaar. I Tot 24 december zijn er in de hal van het ministerie van Finan ciën foto's te bewonderen van een aantal ministers onder titel 'Een dagje minister'. Fotograaf Vincent Mentzel vergezelde be windslieden op een werkdag en maakte daar fotoreportages van. De expositie is op werkda gen van 12 tot 14 uur te bezoe ken. ADVERTENTIE AMERSFOORT (ANP) - "Er wordt over de abortus-kwestie veel schuim geklopt en er worden veel emoties los gemaakt, hoewel de abortus-praktijk al jaren geleden is geaccepteerd. Niets is huichelach- tiger dan het met roerend hart en mooie praat handhaven van een wetgeving, die men kennelijk niet kan veranderen. In dit licht krijgt het ethisch reveil van het CDA een betekenis van re vanche of van revelen (raaskallen). Het hoogmoedig monopoliseren van het etisch reveil begint die be tekenis van revelen te krijgen. Mensen, die menen het alleenver toningsrecht van morele waarden te hebben moeten er de bijbel maar eens op naslaan en lezen wat er staat over farizeeërs". Dit zei burgemeester Vonhoff van Utrecht gisteravond in Amersfoort waar hij sprak voor de plaatselijke WD-afdeling. Hij wees op wat hij noemde ongeoorloofde toestanden, die ontstaan doordat de wet ge handhaafd noch aangepast kan worden en kenschetste dit alles als een schandalige vertoning. "De re- SSSS^ en overgeven aan de Nederlandse Justitie, kon niet tot een besluit komen. Een extra kabinetsberaad is hier voor nodig en wel op vrijdag. Al is het nog niet zeker of men Menten dan tot ongewenst persoon zal ver klaren. Dat men gisteren in Bern nog geen besluit nam komt volgens doorgaans welingelichte Zwitserse journalisten door de advocaat van Menten, die vrijdag de regering een aantal documenten overhandigde namens Menten en daarbij stelde dat een eventuele overgave van Menten aan de Nederlandse Justi tie in strijd is met de Zwitserse grondwet. Deze foto werd. in juni van dit jaar op de veiling van Sotheby Mak van V/aay in Amsterdam gemaakt i gedeelte van Mentens kunstbezit. De inbeslagname geldt alleen de schilderijen die een geschatte waarde vi Verklaring miljoen gulden hebben. Mevrouw Menten hoopt dat de Zwitserse Justitie meer aandacht zal besteden aan de "juiste gebeur tenissen" rond haar man. Dit ver klaarde zij gisteravond tegenover het ANP. Rose van naam u proeft de Portugese zon Een waar genoegen bij elk gerecht en iedere gelegenheid. Voor even vijfeneenhalve gulden te koop bij 600 "DELQAVE" slijters en _fl'TJ_ wijnhandelaren, herkenbaar wkgsSt} aan het vignet Ïj0 op de deur. jJgiM $ONSEc2 aOSt WJJV£ Ze zei bezig te zijn met een verkla ring maar nog geen tijd te hebben ;evonden deze gereed te maken de vele gebeurtenissen van de laatste dagen en de vele telefoonge sprekken die zij moet voeren. Mevrouw Menten mag haar man in de gevangenis bezoeken. Zij doet dit ook geregeld maar is telkens (ANP) 7 Omveer verplicht de gesprekken in het 200 van de 250 personeelsleden van Duits te voeren. de Noordnederlandse Machinefa briek in Winschoten, hebben giste- T »1 ren de poorten van het bedrijf ge- israei sloten en het bedrijf bezet. Zij zijn De Israëlische pers blijft intussen Jj.d van de Industriebond NKV de ontwikkelingen in de zaak- Menten aandachtig volgen. In i NW. De Industriebond CNV ■T.T...VT-.. steunt de actie niet. daêtioneërcommêVaar°ondër de De problemen bij de Noordned., kop "Zwitserland dient Menten uit e,e" dochter van de verenigde be te wijzen" dringt Ha'arets er bij de dry ven Nederhorst, zijn ontstaan Israëlische regering op aan Neder- toen bekend werd dat de noord- land een handje te helpen teneinde ehjke ontwikkelingsmaatschappij de uitwijzing van Menten door (NOM) het bedrijf wel wilde over- Zwitserland te bevorderen. nemen van Nederhorst maar het wil voortzetten met slechts 135 van de 250 personeelsleden. Ha'arets vondt het gewenst dat de De vakbonden eisen volledige staat Israël haar stem in de zaak- werkgelegenheid. "De overheid Menten laat horen als vertegen- moet hetvolledige bedrijf een kans woordigster van tientallen familie- geven voor drie jaar. Het zal in die leden van zijn slachtoffers die de tyd zeker zijn bestaansrecht waar poging om de misdadiger voor het maken", zo zei districtsbestuurder gerecht te brengen nauwlettend De Hoog van de Industriebond volgen. NW. De actievoerders van de Noordne- Volgens Ha'arets zou de Israëlische derlandse Machinefabriek in Win- regering haar mening kenbaar schoten hebben op hun oproep tot moeten maken en zich bij het Ne- solidariteit al enige reacties ont- derlandse verzoek moeten aanslui- vangen. Het PvdA-tweedekamerlid ten, opdat de Zwitserse regering Co Wieringa heeft hen telefonisch Menten niet in staat stelt aan de bericht dat hij vragen heeft gesteld rechtspraak te ontkomen. "Het zou aan de ministers Boersma en Lub- trouwens erg moeilijk te begrijpen bers. Hij heeft onder meer gevraagd zijn als Zwitserland zou weigeren, wat de ministers van plan zijn te gaan doen in de huidige situatie. "De misdaden waarbij Menten is ge actievoerders hebben ook de betrokken zijn van dien aard dat Noordelijke Ontwikkehngsmaat- diegenen die daar van wordt be- schappij (NOM) uitgenodigd om in schuldigd niet kan eisen dat met het bedrijf te komen. Tot nog toe leeftijd en zwakke gezondheid re- hebben deze mets van zich laten kening wordt gehouden", aldus de krant. horen. Het commentaar van direc teur Wisman van de NOM was dat het plan zoals de NOM-directie voorstaat met het bedrijf, nog on verkort van kracht is. In een telegram aan de bezetters van de Noordnederlandse Machi nefabriek heeft ook het PvdA-' gewest Groningen zich solidair verklaard met de bezettingsactie. "De werkgelegenheidssituatie in Oost-Groningen eist dat al het mo gelijke moet worden ondernomen tot behoud van ook wankele ar beidsplaatsen. Naar onze mening wordt aan Noordned die kans on voldoende geboden". Het partijbestuur van de PSP tens lotte heeft ook een solidariteitsver klaring aan de bezetters van de Noordnederlandse Machinefabriek in Winschoten gestuurd. Het par tijbestuur heeft er bovendien per telegram bij de directie van de NOM op aangedrongen, om op haar huidige opvatting terug te komen en het bedrijf met alle huidige werknemers voort te zetten. STEENBERGEN - Mevrouw Cornelia La Fors-Van Geel uit Steenbergen vierde gisteren in het bejaardenhuis Charitas haar 108ste verjaardag; zij is momenteel de oudste inwoonster van Nederland. Op de foto wordt zij omgeven door drie van haar vijf kinderen. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, jhr. mr. De Beaufort heeft gisterochtend vier jaar met aftrek gevorderd tegen een man die voor de vierde maal wegens aanranding en verkrachting te recht stond. Zijn onbedwingbare geslachtsdrift, zoals hij het zelf verklaarde, had de verdachte er in september op nieuw toe gebracht vrouwen aan te randen. Er waren hem drie ge vallen tenlaste gelegd, die hij er kende. Ze speelden zich alle drie af in een fietsenstalling in Am sterdam, waar hij met ontbloot geslachtsdeel vrouwen opwacht te, die daar 's avonds laat of 's nachts een fiets kwamen halen of brengen. Volgens de psychiaters ge schouwde de man de vrouwen uitsluitend als masturbatie object Hij dwong zijn slachtof fers zich gedeeltelijk uit te kle den, en betastte hen dan onzede lijk. Maar hij ontkende dat hij zich in de drie ten laste gelegde gevallen aan verkrachting had schuldig gemaakt Er waren bij de Amsterdamse poli tie in de afgelopen zomermaan den 22 aangiften binnengekomen van aangerande vrouwen. Zeven aanrandingen speelden zich af in Slotermeer, de rest in de fietsen stalling of in de omgeving daar van. Dit leidde er toe, dat de poli tie tenslotte de fietsenstalling in de gaten ging houden. Op vrijda gavond 18 september liep de ver dachte in de val. Terwijl hij achte rin de donkere stalling een vrouw tegen de muur drukte, werd hij op heterdaad betrapt. De verdachte was voor het eerst wegens openbare schennis der eerbaarheid veroordeeld in 1968 tot drie maanden voorwaardelijk. Enkele jaren later werd hem een gecombineerde straf opgelegd wegens verkrachting met voor waardelijk terbeschikkingstel ling van de regering. In 1973 volgden op zijn strafblad zes maanden gevangenisstraf we gens aanrandingen. Volgens de rapporten was de man minder gevaarlijk in perioden, waarin hij getrouwd was of al thans een vaste vriendin had. De meeste vrouwen konden het met hem echter niet lang volhouden. De president vroeg hem of hij wellicht te hoge sexuele eisen aan zijn vriendinnen stelde. "Dat heb ik nu eenmaal nodig", ant woordde de man. De officier van justitie betoogde, dat terbeschikking stelling van de regering onmogelijk is, omdat de psychiaters verdachte volko men toerekenbaar achten. "De feiten kunnen hem dus ten volle worden toegerekend", aldus de officier, die meende dat het juist is in de eerste plaats rekening te houden met het psychisch leed, dat de slachtoffers is aangedaan. Hij had weinig of geen vertrou wen in de gesuggereerde gene zing van verdachte met medica menten. Zodra die uitgewerkt zijn, kan de verdachte de drift in zich voelen om toe te slaan. Daarom achtte hij beveiliging van de maatschappij alleen mo gelijk door een zeer lange opslui ting. Als raadsman noemde mr. Van der Schaar dit een even ouderwets als ondeugdelijk middel. Hij ver zocht de rechtbank de verdachte zo spoedig mogelijk vrij te laten onder de strikte voorwaarde, dat hij zich zolang de reclassering dat nodig zou achten onder psychia trische begeleiding zou stellen. De uitspraak volgt op maandag 27 december. geringspartijen en oppositie heb ben de taak daar een einde aan te maken", aldus Vonhoff. Het PvdA-kamerlid dr. H. Roethof, een van de initiatiefnemers van het abortus-wetsontwerp, acht het niet uitgesloten dat de Eerste Kamer het wetsontwerp verwerpt. "Het zou dan wel een brevet van onver mogen zijn, dat de volksvertegen woordiging zich hiermee toedient", zei hij gisteravond in het NOS- radioprogramma "Met het oog op morgen". Volgens dr. Roethof hoeft de moge lijke weigering van minister Van Agt van Justitie het wetsontwerp als het ook door de Eerste Kamer en de Raad van State is aanvaard, te ondertekenen niet direct een kabi netscrisis tot gevolg te hebben, aangezien de minister van Volks gezondheid de eerste onderteke naarvan het wetsontwerp is. "Maar als minister Van Agt het wetsont werp niet tekent, moet hy gaan. Als hij nu na zeven jaar van noeste ar beid aan het eind van de rit proble men gaat maken, is de maat vol", aldus het PvdA Tweede-Kamerlid. DEN HAAG (ANP) - De ballon vaarder J. Boesman uit Den Haag is gisteren op 62-jarige leeftijd over leden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Hij was daar heen ge bracht na een hartinfarct. De heer Boesman, geboren in Zie- rikzee voelde zich als kind reeds sterk tot de ballonvaart aangetrok ken. Hij maakte enkele duizenden bal lonvaarten, is op gestegen in nage noeg alle Europese landen en in ver scheidene landen in Azie en Afrika. De heer Boesman werd in de ballon- sport ter zijde gestaan door zijn' echtgenote Nini, die ook internatio nale bekendheid als ballonvaarster heeft. ADVERTENTIE De ABN heeft een boekje voor u klaarliggen. Het gaat over goud, zilver en platina. Over oude en nieuwe munten, en plaatjes zilver en goud. Kortom, het gaat over munten en edele metalen die u kunt zien en kopen bij de ABN. Dus als u op zoek bent naar een origineel cadeau dat zijn waarde houdt, kunt u 't boekje eigenlijk niet missen. Coupon Ik ben geïnteresseerd ii D brochure goud, zilver, platina O munten voor mijn verzameling Aankruisen wat verlangd wordt. Naam: Adres: Plaats: In gesloten, ongefrankeerde enveloppe opsturen naar ABN, Afd. 0.D.50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7