'College houdt informatie achter' KLACHTEN OVER DRANKMISBRUIK Guldens-veiling liep danig uit de hand Dierenpark bniten schot PAGINA 4 STREEK DINSDAG 14 DECEMBER 1976 NOORDWIJKERHOUT - "De drank staat er zó voor het grijpen. Toen myn dochter in Sancta Ma ria kwam was ze al een jaar van de drank af. Maar daar hebben ze een alcoholiste van haar ge maakt." Woorden van mevrouw Wens- veen uit Gouda, wier dochter drie maanden lang werd verpleegd in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijker- hout. Haar dochter is er nu weer bijna twee maanden uit maar toch aarzelt mevrouw Wensveen niet de zaak aanhangig te gaan maken. Volgens mevrouw Wens veen is haar dochter in Sancta Maria "bijna gedwongen tot het drinken van alcohol. Ze heeft ge smeekt om tabletten tegen de drank maar werd niet geholpen. En het personeel? Dat drinkt net zo hard mee. Dat heeft zelfs een aparte bar om. ook tijdens de diensttijd, te drinken. Ze geven je drank omdat ze dan geen last meer van je hebben," voegt haar dochter eraan toe. "Maar het is onverantwoordelijk, in combinatie met zware mëdi- In Sancta Maria cijnen die sommige patiënten krijgen. Er zijn ex-LSD- gebruikers die moeten afkicken maar in Sancta Maria overgaan op sherry of bier. En dat met librium-tabletten." Mevrouw Wensveen liet het er niet bij zitten. Ze schreef brieven aan minister Van Agt en stapte naar de geneeskundige inspectie voor de geestelijke volksgezond heid in Leiden, met de vraag of er niets gedaan kon worden aan het drankgebruik in het psychia trisch ziekenhuis, en ook met het verzoek om overplaatsing van haar dochter. Van de inspectie voor volksgezondheid, bij monde van geneesheer Dorsman, kreeg ze te horen dat deze instantie niet bij machte was om haar dochter over te plaatsen of te ontslaan. In deze brief stond ook dét de volksgezondheid zich afvroeg, of de dochter van mevrouw Wens veen met ontslag gebaat zou zijn. Wel werd toegegeven, dat zij in Sancta Maria in de gelegenheid werd gesteld alcohol te gebrui- ken.'zen „En teveel", aldus de brief. Klachten by de behandelend psychologe losten ook weinig op.Volgens mevrouw Wensveen reageerde de psychologe, me vrouw Vermeer, door te zeggen dat de patiënte verstandig ge noeg was om het drinken te laten. "Maar verstandige mensen wor den nu eenmaal niet in een psy chiatrisch ziekenhuis opgeno men", zo reageert Wensveen verontwaardigd. Een ambtenaar van minister Van Agt schreef haar dat de justitie ook geen bevoegdheden heeft, patiënten van psychiatrische zie kenhuizen te ontslaan, of over te plaatsen. Mevrouw Wensveen meent dat haar dochter alleen maar door haar protesten is ontslagen. Zij is er nu wel uit, maar er worden nog honderden mensen vernietigd", zo meent zij. Dr. Verheul, geneesheer- directeur van Sancta Maria, be weert dat slechts op verzoek van mevrouw Wensveen haar dochter in het psychiatrisch ziekenhuis werd opgenomen. "Op een gege ven moment was het zelfs zover. dat de moeder het ontslag van haar dochter niet wilde. Er was zeker sprake van een positieve re latie tussen moeder en dochter, maar die kon elk moment worden doorkruist in een negatieve." Over een eventueel drankmis bruik binnen Sancta Maria zegt Verheul dat wordt gestreefd naar een matiging daarvan. "Maar als je hoofdpijn hebt, is dat ook niet meteen de eerste dag over". Waarmee hij beweert dat de dochter van mevrouw Wensveen wel alcoholiste was, toen zij in Sancta Maria werd opgenomen. "We mikken in bepaalde gevallen op het terugbrengen van het ab normale maar een zuinig, sociaal gebruik van alcohol. Je bereikt de motivatie om van de drank af te blijven bij de patiënt alleen als je in het begin tolerant optreedt. Pas als blijkt, dat van het door het personeel gegeven vertrouwen misbruik wordt gemaakt grypen we in. Maar de vrijheid van de pa tiënt is essentieel." Verheul geeft toe dat er in Sancta Maria alcohol wordt gedronken. "En soms abnormaal. De moge lijkheid tot het gebruik van alco hol is bij ons aanwezig, met de opdracht aan het personeel, goed op te letten. Velen drinken alleen "maatschappelijk". Kijk, het moet niet zo zijn dat het perso neel als geheelonthpuder aan de ene kant van de kamer zit en de drinkende patiënten aan de an dere kant. het personeel moet het patroon goed in het oog houden en zeg gen: Die patiënt wel, die niet. Toezicht is natuurlijk wel moei lijk als er patiënten van verschil lende afdelingen bij elkaar ko men. Maar in zo'n geval van ver regaande familie-bemoeienis met de patiënt krijg ik wel de neiging om te zeggen: Klaar het dan zelf. Verheul ontkent dat het perso neel zelf hard mee zou drinken. „Alleen als de sfeer het met zich meebrengt, kan er alcohol wor den gebruikt." De klachten, die mevrouw Wens veen uitte bij de geneeskundige inspectie voor de volksgezond heid in Leiden zyn Verheul ter ore gekomen via een brief van de arts van deze instantie, dr. Dors- mdn. Deze vroeg schriftelijk in lichtingen aan de psychologen die de patiënte behandeld heb ben. Zelf is hij niet op het terrein van Sancta Maria geweest. Dr. Dorsman zegt dat hij vanuit zyn functie niet gemachtigd is mededelingen te doen aan de PerS' MIEP DE GRAAFF. Drie nieuwe studiezalen universiteit LEIDEN - In het pand Rapenburg 68, naast de Universiteitsbiblio theek, zijn gistermiddag drie nieuwe studiezalen geopend. Zo wel bibiothecaris mr. A. J. de Groot als mr. K. J. Cath (voorzitter college van bestuur van de universiteit) waren verheugd over de vlotte in richting van de nieuwe zalen in het historische pand. Het betreft twee zalen voor geschiedenis en één zaal voor wijsbegeerte; op de begane 1 grond is ook nog de zaal van de so ciale wetenschappen verplaatst. LEIDEN - Het viscollege HSV hield een kerstwedstrijd in de Stille Rijn en de Oude Singel. De vangst was redelijk. Uitslag: 1. J. Boot (2150 gram, 43 stuks), 2. F. Boot (1900, 38), 3. J. v. d. Linden (1850, 30), 4. K. Laterveer (1745, 31), 5. P. Blok (1525,30), 6. G. de Bruin (1450, 23), 7. G. C. Bontje (1080, 18), 8. P. Bontje (1050, 17), 9. Laterveer sr. (1020, 19), 10. P. Wondergem (975, 20). Raadslid Van Duijkeren in Roelofarendsveense camping-kwestie: ALKEMADE - Architect Jan van Rijn uit Roelo- farendsveen weet nog steeds niet of hij nu wel of geen camping met andere recreatiemogelijkhe den in de Veenderpolder tot stand mag brengen. Bijna tien jaar wordt er al over gepraat. Een brief van burgemeester en wethouders, gericht aan de gemeenteraad, waarin een negatief standpunt ten aanzien van het recreatieplan naar voren werd gebracht, nam de raad niet „voor kennisgeving aan", zoals het college voorstelde. De zaak werd weer teruggenomen. In de eerstkoemde verga dering van de gemeenteraad zal er nu een uit spraak worden gedaan AUe toehoorders, zowel de pu blieke tribune zat stampvol als de hal vanwaar debatten via een luid spreker konden worden gevolgd, moeten met een onbevredigd ge voel naar huis zijn gegaan. Voor de zoveelste keer geen beslissing. CDA-er Van der Meer drong er bij burgemeester en wethouders op aan dat zijn fractie de argumentatie van de brief duidelijker omlijst wil zien. Hij noemde het een ongewone zaak dat het gemeentebestuur zich op zo'n summiere manier van deze belangrijke zaak wilde afdoen. Van der Meer vroeg om inzage van de rapporten die over deze kwestie be staan. Bovendien wees hij op de ze ven punten, die het CDA vorig jaar ter bestudering had gegeven maar waarvan niets in de brief van B en W is terug te vinden. VERWIJT Van Duijkeren (gemeentebelan gen) ging nog verder. Hy verweet het college informatie niet alleen in deze zaak, maar in het algemeen achter te houden. „Met stomme verbazing en steeds stijgende ver ontwaardiging heb ifc de brief gele zen, „die, volgens zyn zeggen, veel te laat voor behandeling in deze raadsvergadering was verzonden. „Deze raad zou mij tegenvallen als de brief, die op een knullige manier overkomt, in behandeling wordt genomen". Ook Van Duijkeren wilde eerst na dere bestudering van alle rappor ten die over deze zaak in omloop zijn. „En dat zijn er nogal wat", wist de VGA-er met zekerheid te stelen. Hij noemde onder meer een rapport van Stad- en Landschap, de Kam- peerraad, de ANWB en één van de elf gemeenten. „Van al deze rappor ten kunnen de raadsleden slechts kennis nemen door met fractiege noten te praten die in de commis sies zitten waarover het recreatie- plan wordt gepraat de commissie ruimtelijke ordening en de recrea tiecommissie". HANGIJZER CDA-er Van der Hulst vroeg zich af hoe burgemeester en wethouders dit standpunt hebben kunnen in nemen. „De meeste leden van de recreatiecommissie zijn voor in voering van het recreatieplan". In tweede instantie sprak Van der Meer (CDA) van een „heet hangij zer". En daar moest burgemester Bolten hem helemaal gelijk in ge ven. „Daarom ook hebben we deze brief zo eenvoudig mogelijk gesteld om de gemoederen binnen de ge meente nog niét meer in beroering te brengen". In de volgende raadsvergadering dus opnieuw het. voorstel wel of geen camping in de Veenderpolder. Vast staat in ieder geval dat de tri bune dan opnieuw zal uitpuilen. VERWACHT Mevrouw Van Nieuwkoop, voorzit ter van de milieugroep Alkemade, die samen met een aantal inwoners van het dorp bijna vierentwintig- honderd handtekeningen tegen de komst van het recreatieplan inza melde, zei dit standpunt van de raad wel te kunnen begrijpen. Ze had ook niet anders verwacht. Me vrouw Van Nieuwkoop kon zich best voorstellen dat de raadsleden zich eens nader in deze materie wil len verdiepen. Architect Jan Van Rijn: „Ik kan me levendig voorstellen dat de raad dit brief bij de ingekomen stukken, dat punt op de agenda wordt geplaatst u kan toch niet?" Van Rijn heeft er voor de volgende raadsvergader- vrede mee dat de brief als een apart ing. T oeristenbelasting Wassenaar: WASSENAAR - Het merendeel van de Wassenaarse raadsleden is voorstander van heffing van toe ristenbelasting op sta-caravans en het dagtoerisme buiten schot te laten. Dat zou betekenen dat met name dierenpark Wassenaar geen schade zou lijden van in voering van de belasting. Een en ander bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandelingen in de Wassenaarse raad. Kort voor die behandeling waren protesten ingediend door Dierenpark Was senaar en de VW. Deze laatste instantie pleitte ervoor het idee van toeristenbelasting in zyn ge heel te laten varen. Het argument daarbij was dat er concurrentievervalsing ontstaat ten opzichte van omliggende ge meenten, die geen toeristenbe lasting kennen. Dierenpark Was senaar vreesde dat de exploitatie, en daarmee het voortbestaan, van het park in gevaar zouden ko- Wethouder Caron antwoordde dat er geen overhaaste stappen ge nomen zullen worden en dat er zeker geen overhaaste invoering van de belasting zal plaatsvinden. De Wassenaarse raad had nogal wat kritiek op het woningbouwbeleid van het college. A. Lodder (Partij Wassenaar) meende dat er in 1975 wel veel is gepraat, maar weinig gedaan. "Er is bijvoorbeeld geen enkele woningwetwoning gereed gekomen. Woordvoerder A-. C. Duyvestijn van Werkend Wasse naar meende zelfs dat er sprake is van onwil bij het college. „Er zijn mogelijkheden genoeg om te bouwen, en bovendien hebben we er de financiële middelen PvdA-er J. C. M. Greep consta teerde dat de bouwstroom te lang onderbroken is geweest. Wethouder Caron antwoordde op deze kritiek dat de wet op de ruimtelijke ordening het college parten heeft gespeeld met het in uitvoer nemen van projecten. Hij was van mening dat de .voorge schreven procedures vertraging veroorzaken. Overigens kon- digde hij aan dat straks, wanneer verschillende projecten in uit voer genomen zullen worden, de gemeentelijke belastingen om hoog zullen moeten om ook in de komende jaren een redelijk ver antwoorde begroting te kunnen presenteren. Mevrouw Van der Veen-Tuyl Schuitemaker (WD) vroeg in i motie om een nota welzijns- i W zegden toe uiter- ïen dergelijke nota te beleid. B lijk in april produceren. Het college na de PvdA ove ken door rookartikel i stellen. Een en commissie algeme der worden bezien. n ook een motie van r het roken te beper- bijvoorbeeld geen neer beschikbaar te en ander zal in de zaken na- Heel Lisse praat nog na over wat zich afgelopen zaterdag in de grote hal van de bloembollenveiling heeft afgespeeld. Het moet zo rond de klok van twaalf zijn geweest toen het in de hal plotseling leek te gaan sneeuwen. Het waren geen natte vlokken die neerdwarrelde op de betonnen vloer maar grote hoeveelhe den bruingekleurde namaak papieren guldens, die in de afgelopen maanden in een totale oplaag van 350.000 door de Blokhuis-winkeliers onder de winkelbezoekers werden verspreid. Diezelfde klanten, ongeveer 2500 in getal, zorgden nu voor een spontane sneeuwbui om daarmee hun ongenoegen te uiten over de op dat moment in de veilinghal aan de gang zijnde feestveiling van de jubilerende Blokhuis winkeliers. Wie weet er iets over de tram? IN LISSE Er blijken meer mensen op zoek te zijn naar gegevens over de trams die vroeger in en rond Leiden hun ritjes maakten. Ik kreeg in ieder geval veel reac ties op mijn verhaal over de Heemstedenaren Jaap Sernee en 'Gerard Kamp die speuren naar informatie over wat er al lemaal is gebeurd met de stoom en'electrische tram die op het traject Leiden-Haarlem-Lei- den reed. Zo liet Lissenaar Jac. de Graaf mij weten dat hij al jaren speurt naar aanvullende informatie over de "Leidse Tramway", de "Rijnlandsche en Noord wij k- sche trams" en de "NZH stoom tramweg Haarlem-Leiden". Veel gegevens vergaarde hij al uit oude jaargangen van het Leidsch Dagblad. Van 1877 tot het 3e kwartaal 1914 heeft hy die al doorgenomen. Hij is nu ruim acht jaar met zyn onderzoek bezig en heeft tus sendoor ook het een en ander geschreven. Begin volgend jaar verschijnt van zyn hand een boekwerkje over de Leidse paardentram. Voor 1978 heeft hij iets gepland over de "Ryn- landsche en Noordwijksche trams" en hij hoopt in 1880 te publiceren over de lijn Haar- lem-Leiden-Haarlem Aan de lijn had ik ook een dame uit Den Haag. Zij zei op zoek te zijn naar de plek waar tegen het einde van de oorlog een tram vanuit de lucht werd beschoten. Zij zat toen ook in die tram. De machinist en twaalf passagiers werden dodelijk getroffen". Ik weet dat het op een zondag middag was. Ergens tussen Vanuit Hillegom komt de stoomtram op het Lisse Vierkant aan. Links het voormalig café De Witte Zwaan. Oegstgeest en Sassenheim. En wat een paar minuten nadat er was ook een zieken- of be- onze tram was beschoten waren jaardentehuis vlak in de buurt er al zusters ter plaatse". Want die veiling was "nep" en "een puinhoop" vonden de meeste aanwezigen. Vandaar ook dat gesmijt met die na- maakguldens. Waarom waren ze zo boos? In de afgelopen maanden deden honderden Lissenaren hun inkopen in het winkelcentrum Blokhuis, mede om in het bezit te komen van zoveel mogelijk door een Zaans reclamebureau ontworpen pa pieren namaak-guldens. Voor elke vijf in het winkelcentrum besteedde echte guldens werd door de winkeliers één nep- gulden verstrekt. Met die gul dens zou de klant aan het einde van de actie mee kunnen gaan bieden op een goederen veiling met in totaal 135 afgeprijsde ar tikelen. Om een voorbeeld te noemen; om in het bezit te ko men van een langspeelplaat moest men vijf echte guldens neertellen plus het hoogste bod van naam-guldens. In Purmerend, waar een soort gelijke veiling werd gehouden, verliep de verkoop bij opbod zonder incidenten. Maar in Lisse liep het danig uit de hand. Zelfs voor de goedkoopste arti kelen werden abnormaal veel namaak-guldens geboden. Een eenvoudige diepvrieskip bij voorbeeld bracht na opbod 410 Blokhuis-guldens op wat in hield dat de uiteindelijke koper van de diepvrieskip eerst voor ruim 2000 gulden in het Lissese winkelcentrum had besteed. Een spijkerbroek werd ver kocht voor 20 echte guldens plus 600 Blokhuis-guldens (voor 3250 gulden inkopen ge daan). Toen er zo hoog werd geboden dropen veel veilingbezoekers mokkend af na eerst hun namaak-guldens in de lucht te hebben geworpen. Wie in de af gelopen maanden voor niet meer dan 800 gulden in het winkelcentrum had besteed kwam niet aan bod. Zelfs een krentenbrood zat er voor hen niet in. Men voelde zich geno men. De vloer van de hal bleef echter niet lang bezaaid met geld. Er werd vooral door de school jeugd ijverig geraapt. Zo had men al snel een kapitaaltje bij elkaar. Uiteindelijk bleven slechts een paar miljonairs in de race. Toen het om de koop van de bromfiets ging, het laatste veilingnummer, waren er nog maar twee bieders over. Uitein delijk ging de bromfiets weg voor 500 echte guldens plus 16.500 Bolkhuis-guldens. En dat hield in dat de bewuste ko per in de afgelopen maanden Toen was alles nog rustig voor in totaal 82.500 guldens in Blokhuis zou hebben besteed. De voorzitter van de winke liersvereniging, Hans Keuss, zei mij gisteren het wel wat twijfe lachtig te vinden dat de be wuste bromfietskoper inder daad voor een dergeiijk bedrag in het winkelcentrum zou heb ben gekocht. "Maar ik vermoed dat hij al zijn vrienden en ken nissen is afgeweest en hem ook nog iets op de veiling is toeges topt. In ieder geval heeft hij de moeite gedaan om heel Lisse af te stropen op zoek naar namaak-guldens" Maar de waarheid is anders. Want de man die uiteindelijk de bromfiets kocht kwam slechts met- 120 nep-guldens naar de .veiling. Nadat het had "ge sneeuwd" stuurde hij zijn kin deren de hal in met dozen en plastic zakken en verzamelde op zo'n manier een groot deel van zijn kapitaal. De rest werd hem toegestopt door veilingbe zoekers die toch geen kans meer maakten. De meeste Blokhuiswinkeliers die ik gisteren sprak zijn niet erg te spreken over deze stunt met de guldens en ze zijn bang dat deze actie wel eens een na delige invloed kan hebben op het koopgedrag van de Lissena ren, voorzover die hun inkopen doen in Blokhuis. Winkelier Goudkade: "We hadden van te voren wel een vermoeden dat het deze kant zou opgaan maar dat het zo uit de hand zo lopen had niemand verwacht. Deze veiling moet vooral een enorme teleurstelling geweest zijn voor de mensen met een normaal ge zinsinkomen die bij ons hooguit voor een paar honderd gulden hebben besteed en die met hun handje vol namaakguldens niet aan bod zijn gekomen. Deze ac tie was een miskleun. De vol gende keer moeten we wat be ters bedenken". Voorzitter Keuss: "Van die kri tiek trek ik me weinig aan. Over een paar dagen is men die vei ling alweer vergeten. Men koopt hier toch wel. Ik vond het een geslaagde actie. Ontevre den mensen hou je altijd".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4