LEIDSCH 1Êk DAGBLAD Onzekerheid over uitslag abortus debat in Senaat Levenslang voor de SS-beul Hans Loyen vandaag Vrachtwagen met uiterst explosief gas kantelt bij Zoeterwonde Bekentenis verdachte dodelijke steekpartij LEIDSCH DAGBLAD viharrnrbuttinger nv Gewelddadig einde verkiezingscampagne DINSDAG 14 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35114 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit is een van de inbeslagge- nomen schilderijen uit de col lectie van Pieter Menten. Het was in juni van dit jaar met andere kunstschatten te zien op de veiling van Sotheby Mak van Waay. De Inbeslagneming geschiedde op last van de Am sterdamse rechter commissaris mr. H. J. van Duuren. Hij vermoedt dat de schilderijen - geschatte waarde 1,25 miljoen gulden - in Polen zijn gestolen of zijn gekocht met geroofd Pools be zit. Vanochtend werden nog twee beeldjes met kandelaars uit Mentens villa in Blaricum gehaald. Beeldjes uit de Napo leontische tijd, die indertijd aan Poolse officieren ten ge schenke zijn gegeven. PAGINA 7 Gewestelijk Orkest gered PAGINA 5 Koopmans houdt het hoofd koel. PAGINA 9 Henk Hou waart, een afge keurde "goudvink". PAGINA 10 Actie Solidaridad mikt op' 2.5 miljoen. PAGINA 11 Socialisten in Portugal ste vig in het zadel DEN HAAG (SP) - De onzekerheid of het abortus wetsontwerp van de PvdA en de WD het in de Eerste Kamer zal halen duurde vanmorgen tijdens het begonnen debat in de Senaat over dit wetsvoorstel voort. Opmerkelijk was dat alle 75 senatoren aanwezig waren. De Eerste Kamer moet,het voorstel aannemen of verwerpen zoals het op tafel ligt. Mr. C. H. F. Polak van de WD, oud-minister van justitie, zei dat verscheidene leden van zijn fractie vinden dat zwangerschappen die langer dan drie maanden hebben geduurd nog slechts bij uitzonder ing afgebroken mogen worden. Als deze duidelijke scheidslijn in het abortus-wetsontwerp zou zit ten, zou het voorstel bij verschei dene liberale Eerste Kamerleden „niet de bezwaren opleveren die zij momenteel daar tegen voelen", zei Polak. De twaalf man sterke WD-fractie m de Senaat kan bij de stemming vandaag over het wetsontwerp de doorslag geven. In de Tweede Ka mer is het voorstel van PvdA en VVD met 83 tegen 58 stemmen aangenomen. De hele WD-fractie in die Kamer stemde er vóór. v In de Eerste Kamer zjjn de liberalen verdeeld. Afgesproken is, dat elk lid volgens zijn eigen geweten stemt Men weet van elkaar niet welk standpunt men uiteindelijk zal innemen. De vraag is of het ontbreken van de drie maandengrens doorslagge vend is voor de twijfelaars in de WD-fractie. Het is niet mogelijk om het wetsvoorstel op dit punt nu nog in te passen. Postagentschap in Eindhoven overvallen EINDHOVEN (ANP) - Aan de Godschalk Rosemandtstraat in Einhoven is vanmorgen even na negen uur een postagentschap overvallen. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt met naar schatting 17.000 gulden. Hoeveel precies is nog niet bekend. De overvaller had zich ge maskerd met een das en een zonne bril. Hij was volgens de politie van Eindhoven vermoedelijk gewa pend meteen vuistvuurwapen. Hoe de man is weggekomen is niet be kend. Iets kouder Opklaringen, ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen weinig.wind. lyfinima van min 1 tot min 5 graden, maar op plaat sen waar nog sneeuw ligt, enkele gra den lager. Maxima morgen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 december Zon op: 8.42 uur, onder: 16.29 uur. Maan op: 1.18 uur; onder: 13.01 uur. Hoogwa ter te Katwijk te 9.08 en 21.45 uur, laag water te 4.34 en 17.06 uur. Het Tweede Kamerlid Roethof van de PvdA, één van de indieners van het wetsontwerp zei gisteravond in hetNOS-radioprogramma „Methet oog op morgen" dat de volksverte genwoordiging zichzelf een brevet van onvermogen zou geven indien de Eerste Kamer het ontwerp als nog zou afstemmen. Verder zei Roethof dat minister Van Agt moet aftréden als hij het abortus-wetsontwerp niet onder tekent „Als hij nu na zeven jaar noeste arbeid aan het einde van de rit problemen gaat maken is de maat vol". Zie verder pagina 7 LEEUWARDEN (ANP) - Uit een sectie op de zaterdagavond overle den veehandelaar Doeke Kootstra (20) uit Kollumerzwaag is gebleken dat de jongeman door een steek wond ter hoogte van de linkerslaap om het leven is gekomen. Het slachtoffer bezocht vrijdagavond een openingsfeest van de bar "De Hossebos" in Zwaagwesteinde en raakte op nog niet geheel opgehel derde wijze betrokken bij een vechtpartij tussen de timmerman Cornells P. (36) en Tjipke S. (50). Kootstra werd gewond afgevoerd en overleed de volgende dag in het academisch ziekenhuis in Gronin gen. Pas toen, zeventien uren na het gevecht, werd de politie ingescha keld. Zeventien rechercheurs zijn met de zaak bezig. Zatèrdagnacht werd de bij de vechtpartij betrok ken S. uit zijn bed gelicht en opge sloten. Volgens getuigen zou hij Kootstra hebben verwond. Gistermiddag heeft S. bekend dat hij met een mes gestoken heeft Het was zijn bedoeling Pompstra te ra ken maar hoe Doeke Kootstra het slachtoffer geworden is, weet de politie ook nog niet. Het mes is in middels gevonden in een zinkput in de buurt van het café, zo heeft de politie vanmorgen op een perscon ferentie bekend gemaakt. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 28 december en ontvang de - krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor haft geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. (Van onze verslaggever) ZOETERWOUDE - Het ver keer op de Rijksweg 4 in de richting Amsterdam is vandaag geruime tijd gestremd geweest, nadat vanmorgen een vracht wagen- geladen met zestien ton zeer explosief lachgas - van de weg was geraakt en in een en kele meters lager gelegen sloot terécht gekomen. De wagen was afkomstig uit Frankrijk. Het is nog niet be kend waardoor de vrachtwagen is gaan slippen. „Het is een ge luk dat de tank niet gescheurd is", aldus een politieman, „dan was de ramp niet té overzien geweest". Gëzien het zeer grote explosie gevaar kon de brandweer van Leischendam pas laat in de morgen met de berging begin nen. Toen arriveerden twee vijf tig tons kraanwagens, die de gehavende tankwagen recht standig uit de sloot konden til len. „Hij mag niet scheuren, want elk vonkje kan een explo sie tot gevolg hébben", aldus een woordvoerder van de brandweer. Bij de berging wa ren ook Rijkswaterstaat en het Veiligheidsinstituut betrokken. Vanmorgen kon nog niet wor den meegedeeld wat er verder met de vrachtwagen zou gebeu ren. Het werd waarschijnlijk geacht dat het gas zou worden overgepompt in een andere tankwagen. Bij het ongeval (vanmorgen om kwart over zeven) deden zich geen persoonlijke ongelukken (Foto Jan Holvast) bedreigen Spaanse bewindsman ROERMOND (SP) - Voormalig SS-beul Johannes Loyen (58) is door de rechtbank in Roermond tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte, die het vonnis vanmorgen zonder enig commentaar en uiterlijk on bewogen aanhoorde, werd door de rechtbank schuldig verklaard aan vijf van de zeven tenlastege- legde moordmethoden, tijdens de oorlog gepleegd tegen joodse gevangénen in het kamp Bo bruisk, bij Minsk in Rusland. De rechtbank verwierp het verweer van de verdedigers, die hadden gesteld dat Loyen door dienst neming in de SS zijn Nederlan derschap zou hebben verloren en dus niet door een Nederlandse rechter kan.worden veroordeeld. De rechtbank volgde daarbij in grote lijnen de argumentatie van officier van justitie mr. M. J. Bruigom, dié het absurd en on aanvaardbaar had gëoordeëjd dat de wet niet van toepassing zou. zijn op een Nederlander die pre cies datgene had gedaan waar tegen de bedoeling van de wetge ver was gericht/ namelijk deel nemen aan het plegen van oor logsmisdaden in dienst van de vijand. In een uiteenzetting van vele velle tjes gaf de rechtbank aan deze re denering een juridische basis, aan het einde waarvan zy tot de conclusie kwam dat de Neder landse rechter wel degelijk rechtsmacht heeft om over deze zaak te oordelen. Letterlijk overweegt de rechtbank "dat het volkenrecht niet in de weg staat van de bestraffing van personen, die door het treden in dienst van de vijand het Neder landerschap hebben verloren en dat ten aanzien van hen de rechtsmacht van de Nederlandse rechter •blijft bestaan". Be rechtbank kwam eveneens overeenkomstig de eis van de of ficier tot oplegging van leven slange gevangenisstraf, onder meer overwegendedat .de door Loyen gepleegde oorlogsmisda den en misdaden tegen de mense lijkheid behoren tot de ergste misdaden in het internationale recht. Dat sinds het plegen van deze feiten en de berechting zoveel tijd is verlopen acht de rechtbank van- ondergeschikt belang, "zeker nu de gevolgen door zó velen nóg zo intens worden gevoeld". De rechtbank achtte bewezen dat Loyen zich heeft schuldig ge maakt aan moord op tenminste honderd joodse gevangenen in Bobruisk, door middel van dood schieten, ophangen, neertrappen en met de laars wurgen, verdrin ken en door het afhakken van een geslachtsdeel. De rechtbank zegt dat Lpyen bij het plegen van deze moorden op zo weerzinwekkende wijze te werk is gegaan, dat elke poging om de ernst daarvan aan te duiden moet falen. Daarbij overweegt de rechtbank dat verdachte welis waar onder invloed stond van het nazi-systeem?jTiaar dat hij - zoals ter zitting is gebleken - daarnaast de gruwelijkheid van zyn daden /grotendeels zelf heeft bepaald. Loyens verdedigers, mr. H. Schou ten en mr. M. C. van der Poel, wil len beroep aantekenen bij de Hoge Raad der Nederlanden, maar verklaarden tegenover ons dat zij dit niet zonder goedvinden van hun cliënt zullen doen. Loyen is volgens mr. Schouten echter nog steeds "niet of nauwe lijks aanspreekbaar". [Almat keukens kunt u rustig kopen. «1 I Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke I I prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij 'ons kijken. I U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I III I apparaten en dergelijke. 1111 Uw bezoek is beslist de moeite waard. keukens 1 in de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenneim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.30-17.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.30-21.00 uur. Plenty Parkeerruimte. KINGSTON (JAMAICA) (UPI) - De met gewelddaden gepaard gaande campagne voor verkiezin gen op Jamaica, die beschouwd -worden als een referendum over premier Maniey's socialisme, is geëindigd met het neerschieten van een regeringskandidaat. Het slachtoffer is Ferdie Neita, die kandidaat staat in een kiesdistrict van Kingston. Hij kreeg een schot in de buik tijdens een politieke bij eenkomst. Zijn aanvaller ontsnap te. Neita ligt in een ziekenhuis en zijn toestand wordt ernstig geacht. De campagne voor de verkiezingen morgen is vandaag geëindigd met een verbod op alle openbare by- eenkomsten en samenscholingen. Gisteravond heeft de 52-jarige Man- ley, wiens regerende nationale volksparty in de afgelopen twee jaar een scherpe ruk naar links; heeft gemaakt, de twee miljoen bewoners van het Caribische eiland opgewekt, hem nog vijf jaar aan het bewind te laten en de weg naar het socialisme voort te zetten. De Jamaicaanse partij van de ar beid, die in de oppositie is en onder leiding staat van Edward Seaga, heeft Manley ervan beschuldigd, de natie de weg naar het communisme op te sturen. Bij de verkiezingen van morgen staan alle zestig zetels in het Huis van Afgevaardigden op het spel. Het aftredende Huis van 53 zetels telt 35 regeringsaanhangers, 15 le den van de oppositie, twee onaf- hankelyken en een vacante zetel (Zie ook pagina 13) MADRID (AFP) - De ontvoerders van de Spaanse staatsman Anto- nió M. de Oriol Urquyo hebben voor het eerst bedreigingen geuit aan het adres van hun slachtoffer, als de regering niet ingaat op hun De ontvoerders hebben vannacht herhaald dat zy niet op geld uit zijn, maar dat zij alleen de vrijla ting van de vijftien politieke ge vangenen willen. Zij hebben de vijftien namen opnieuw herhaald in hun derde boodschap aan het dagblad "El Pais". De Spaanse regering heeft laten doorschemeren dat zy niet over de vrijlating van De Oriol wil spreken op basis van de eis tot vrijlating van de gevangenen. In hun derde brief voor El Pais, ge deponeerd in het toilet van een café, schrijven de ontvoerders: "Dat de regering ons niet ver plicht tot het nemen van een be sluit dat wij niet wensen. Wij zijn bereid tot alles." De journalisten van El Pais die zich op een telefonische aanwyzing naar het café begaven, werden toen zij eruit kwamen, door de politie aangehouden, maar na bekendmaking vrijgelaten. De politie had blijkbaar het tele foontje van de ontvoerders afge luisterd. In hun jongste brief vragen de ont voerders van De Oriol zich af waarom de Spaanse regering als zij ernst wil maken met de vrede, de anti-fascisten niet vrijlaat die worden vastgehouden door de politieke politie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1