Leidse raad wil uitbreiding van politie met 25% P Historische "rode steen" terng in de Haarlemmerstraat Yan Aken krijgt te weinig steun Volkshuis werklozensjop Wethouder: Leiden op weg naar zeker herstel I da's z Oude boeken gooi je niet zomaar weg. iUtverHiWV§! .zuiver sss-f LEIDEN - Leiden heeft sinds gisteren weer een "rode steen". Dat heeft niets te maken met de politieke kleur van het huidige college en evenmin met de ge dachte kleur van de sierbestra ting in de Haarlemmerstraat. De terugkeer is te danken aan het initiatief, dat geruime tijd geleden werd genomen door mr. Fehmers van het Leidse stad huis en dat financieel mogelijk werd gemaakt dooreen gift van de modezaak Waals in de Haar lemmerstraat. Gisteren werd deze - voor de geschiedenis van Leiden markante - steen door de dienst Gemeentewerken in het wegdek van de Haarlemmer straat aangebracht. De „rode steen" wordt zorg vuldig in de sierbestrating ge legd. Motie naar eerste en Tweede Kamer LEIDEN - Wethouder Van Dam (Financiën) heeft plannen om e brochure te schrijven waarin aangetoond zal worden dat Leiden op weg is naar een zeker herstel. De nota zal een vervolg zijn op de enkele jaren geleden gepubliceerde nota's "Leiden in last" en "Leiden voorgoed in last?" Hoewel verschillende raadsleden gisteren van mening waren, dat Leiden nog steeds in last is, merkte wethouder Van Dam op, dat in tegenstelling tot enkele jaren geleden, de positie van Leiden niet verder verslechtert, maar door maatregelen die op rijksniveau worden genomen verbetert. Hij noemde daarbij de extra uitkeringen voor gemeenten met historische binnensteden en de verbeterde, maar nog niet optimale, uitkeringen voor het onderwijs. Voor de toekomst is de hoop van Leiden onder meer gevestigd op een regeling voor gemeenten die zeer veel walmuren heb ben en de zogenaamde "saldo-regeling" waardoor Leiden vermoedelijk volgend jaar al incidenteel extra gelden van het rijk zal ontvangen voor stadsvernieuwing. De verbetering van de positie leidde Van Dam verder af uit particulier initiatief als de bouw van de ijshal en de vorming van de Stichting Leidse Binnenstad met de slogan "Leiden 'n lust". De ruzies in de gemeenteraad lijken een beeld te scheppen dat er in Leiden niet veel gebeurt. Maar ondanks het gekrakeel worden er toch veel belangrijke besluiten genomen", aldus Van Dam. Minder optimistisch was de Leidse wethouder financiën over de kans, dat Leiden iets in de wacht zal slepen van de binnenkort beschikbaar ko mende 200 miljoen in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Ver moedelijk zal van dit bedrag niets in het westen van het land terecht komen. Ook van de vorige 600 miljoen kreeg de Randstad maar een gering bedrag. Zowel Houtman (SGP/GPV) als Hoeven (CPN) hadden daarvoor al be toogd er niet van overtuigd te zijn, dat Leiden al uit de zorgen is. Hoeven pleitte er voor "Leiden in last" nog maar een poosje aan te houden. Ook al om niet het risico te lopen dat Leiden in 1978 de extra rijksuitkering misloopt. Raadslid Bleije (CDA): DINSDAG 14 DECEMBER 1976 De bewuste "rode steen" vormde evenals de "blauwe" en de "witte" in de Leidse ge schiedenis de markering van de verschillende rechtsgebieden, die de stad in het verleden heeft gekend. De "blauwe steen" heeft zich in de loop der eeuwen steeds kunnen handhaven en is nu nog te vinden in de Brees- traat ter hoogte van de voetgan gersoversteekplaats bij de Maarsmansteeg. Bij de "blauwe steen" kwamen in vroeger jaren de vier delen samen, waarin de stad Leiden destijds was verdeeld. Minder voorspoedig ging het met de "witte" en de "rode steen". De eerste lag op de Vismarktbrug (toen nog "grote brugge" gehe ten), en markeerde het gebied waar de burggraaf het voor het zeggen had. In de loop der eeu wen verdween de steen. Datzelfde lot onderging de "rode steen", die lag op de plaats waar nu de Haarlemmer straat en de Donkersteeg sa menkomen. Volgens het boek dat ir. H.A. van Oerle over de Leidse geschiedenis schreef, kruisten daar destijds de noordelijke Rijndijk de grote noord-zuid-verkeersweg. Op die plaats vormde zich een ne derzetting met een grote mate Verjaarspakket voor Boekowsky LEIDEN - De Leidse universiteit zal de Sowjet-Russische dissident Vladimir Boekowsky ter gelegen heid van zijn 34ste veijaardag op donderdag 30 december een pakket zenden. In de vergadering van de Leidse universiteitsraad is hiervoor gisteravond een inzameling ge houden die meer dan 200,- heeft opgebracht. Vladimir Boekowsky, die^al diverse jaren in gevangen schap verblijft, is reeds in decem ber 1972 door de Leidse universiteit uitgenodigd zijn studie in de biolo gie aan de Leidse universiteit voort te zetten. Zijn gezondheidstoes tand is op het ogenblik als gevolg varrzijn gevangenschap zeer slecht. Bezwaren bij 80 bewoners Zijlwijk tegen see. weg 6 ïJSIDEN - Ongeveer 80 bewoners van de Zijiwijk (Merenwijk) heb ben via een actiecomité bij het se cretariaat van de Raad van de Wa terstaat bezwaar gemaakt tegen een eventuele aanleg van de zg. secun daire weg 6, die Leiden en Alphen met elkaar verbindt en als een noordelijke randweg om Leiden zou moeten lopen. In een bezwaarschrift voert het ac tiecomité aan dat de voordelen van een noordelijke randweg uit ver keerstechnisch oogpunt gering zijn. Bovendien zal de geluidshin der door deze weg onaanvaardbaar worden voor de bewoners, omdat de weg op een afstand van 100 me ter van de bestaande bebouwing zou komen te liggen. Een eventuele geluidswal zou, ook al door de hoge ligging van de weg, een ernstige be lemmering zijn voor het uitzicht. De secundaire weg 6 zal volgens het actiecomité verder de open luchtrecreatie en het broed- en rustplaatsengebied voor vogels - 't Joppe - ernstig aantasten. van zelfstandigheid: het schou tambacht Marendorp. In de jaren 1348 tot 1351 had Marendorp een schout, Jan de Vos geheten, die op deze "rode steen" plaats nam wanneer hij rechtsprak. De steen heeft er vele jaren gelegen. In diverse geschriften uit de 16de eeuw wordt de "rode steen" als plaatsbepaling gebruikt en op verschillende kaarten van Lei den komt de steen duidelijk voor. Bijvoorbeeld op de vogel- vluchtkaart van Leiden die da teert uit 1578. Wanneer de "rode steen" verdwenen is, valt niet meer te reconstrueren. Jubileumpotje Mr. Fehmers is de man geweest die een poging ondernam om Leiden de "stenen" weer terug te geven. Ondanks zijn ver woede pogingen slaagde hij er niet in de benodigde financiën bijeen te brengen. Bij toeval ontstond er contact tussen mr. Fehmers en de directie van Waals. Omdat het bedrijf juist in die periode het 25-jarig bedrijfs- jubileum van de heer Waals vierde, was men bezig een goede bestemming te vinden voor een "jubileumpotje". Een briefwisseling met de ge meente had tót resultaat dat B en W zich bereid verklaarden het "geschenk" te aanvaarden. Monumentenzorg maakte een tekening van het oorspronke lijke motief op de steen en in Duitsland werd opdracht gege ven om de steen te vervaardi gen. Gisteren legde het perso neel van Gemeentewerken de steen op de plaats, waar hij eeuwen geleden ook gelegen moet hebben. Daarvoor moest een gedeelte van het asfaltbeton worden weggehakt. Nog deze week zal aan de win kelpui een plaquette worden bevestigd met het volgende op schrift "In het ambacht Ma rendorp was het op de Rode Steen dat Jan de Vos van Ma rendorp met zijn geburen de rechtspraak pleegde, totdat dit vrije ambacht onder 'graVin Margaretha kort voor het jaar 1355 binnen der stede veste werd getrokken." Daaronder volgt de mededeling dat de steen door Waals Mode BV is aangeboden ter gelegen heid van de opening van de Haarlemmerstraat-promenade. Optimistisch als men was over het tijdstip van voltooiing ver meldt de plaquette "oktober 1976". Schoonheidsfoutje Behalve dit "schoonheids foutje" doet zich nog een ander probleem voor. Omdat B en W hebben laten weten de Haar lemmerstraat promenade niet officieel te willen openen (dat zou zaterdag moeten gebeuren) is ook onduidelijk wat er ge beurt met de overdracht van de steen, die aansluitend op de opening gepland was. Vermoe delijk zal wethouder Waal (Stadsontwikkeling) los van de opening van de promenade, de "rode steen" officieel namens de gemeente in ontvangst ne men, maar zekerheid bestaat daarover niet bij de directie van Waals. De heer Lesgever van Waals: "Vopr de stad Leiden zijn we blij dat de steën er ligt, maar als we hadden geweten dat de sier bestrating zo in de politieke sfeer zou worden getrokken, dan zult u begrijpen dat we wel eens gedacht hebben: we had den beter een paar pony's voor gehandicapten kunnen kopen." Overigens wil de heer Lesgever zich niet mengen in de politieke discussié die óver de sierbestra ting is ontstaan. "De steen ligt er, dat is het belangrijkste. Hoe hij aan d&gemeente overgedra gen wordTt, wachten we maar af." BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN - De Leidse raad zal zich binnenkort tot de Eerste en Tweede Kamer wenden met een motie waarin wordt verzocht de sterkte van het Leidse poli tie, die op 1 januari 1977 op papier 199 man bedraagt, te verhogen met 25 procent. Een motie van die strekking werd gisteravond ingediend door CDA-fractieleider Driessen en krijgt in de raad vermoedelijk een ruime meerderheid. Reden voor dit verzoek is volgens Driessen, dat de politie door-de on derbezetting niet meer toekomt aan een aantal zeer belangrijke taken. Zo constateerde hij dat de Leidse politie onvoldoende aandacht kan schenken aan kleinere inbraken, en diefstallen van bijvoorbeeld brom fietsen. Hij bepleitte een uitbreiding van de preventieve surveillance omdat volgens Driessen nu vooral onder de oudere Leidenaars een gevoel van onveiligheid heerst. In dit verband citeerde WD'er Wessels de uitspraak van een Leidse agent "Als je door iemand in elkaar geslagen wordt is de dader eerder uit de nor, dan hij uit het ziekenhuis". LEIDEN - "Soms heb ik het gevoel dat de wethouder economische za ken in het Leids college als een een ling opereert. Hij krijgt te weinig steun en wordt soms zelf stelselma tig getackeld. De andere jongens zijn moeilijk, te overtuigen van een stukje goed economisch beleid", aldus CDA-er Bleijie. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de actie van het LCC tegen het col lege te voorkomen was geweest, wanneer er regelmatiger overleg had plaatsgevonden. Verder vond hij dat er nu al gronden gereser veerd zouden moeten zijn om - als straks de Schiphollijn klaar is - be drijven te kunnen vestigen. PvdA-er Ranner betreurde, dat niet eerder dan 1978 in Leiden een amb tenaar zal worden aangesteld, die zich bezig gaat houden met de wer ving van bedrijven. Volgens Ran ner moet zo'n man erop korte ter mijn komen. Als taken zag hij naast de werving onder meer de begelei ding en informatie van in moeilijk heden verkerende midden- en kleinbedrijven over subsidiemoge lijkheden en het adviseren over verplaatsingsmogelijkheden van bedrijven. De ambtenaar zou naar het oordeel van Ranner bekostigd ktmnen worden uit de middelen die vrijkomen bij de liquidatie van het industrieschap "De Grote Polder". Wethouder Van Aken vond dat er om een taak voor de ambtenaar te hebben, eerst meer industriegrond beschikbaar zou moeten komen dan de luttele hectares die er nu nog liggen. Ten slotte kondigde hij aan dat be gin volgend jaar een analyse zal worden gegeven van de personen die op dit ogenblik bij het GAB ge registreerd staan. Hij wees er over igens op, dat de vraag en het aan bod op de Leidse arbeidsmarkt niet erg best op elkaar passen. VVD: geringere stijging van onroerend- goed-belasting LEIDEN - De WD vindt dat de onroerend goed-belasting in Lei den het volgend jaar met niet meer dan ruim 8.5 procent verhoogd mag worden. B en W hebben een verho ging van tien procent voorgesteld. De verminderde opbrengst - door de WD becijferd op 180.000 gulden - zou geput moeten worden uit de Wethouder Van Dam verzette zich tegen een nog groter beroep op de reserves dan nu al wordt voorge steld. Niet alleen voorspelde hy een snelle uitputting van het rëserve- potje, maar bovendien vervalt de mogelijkheid om zoals nu een extra bedrag van 140.000 gulden uit de reserves te halen, door de rente die van de reserve wordt verkregen. Beijen (PPR/D'66) verbaasde zich erover, dat nog steeds niet bekend is hoeveel de onroerend goed- belasting in 1976 zal opleveren. „Op die manier blijft het wel erg lang natte vinger-werk", aldus Beijen. Een suggestie van PPR/D'66 om het rijk aan te slaan voor de rijks wegen binnen de gemeentegren zen, zoals door Schiedam wordt gedaan, wees Van Dam van de hand. „We zullen zien hoe het in Schiedam loopt, maar ik vrees dat- als het er door komt - er onmiddel lijk een wetswijziging zal komen om de rijkswegen vrij te stellen". Verder signaleerde Wessels een nogal negatieve houding bij* het gemeentebestuur ten opzichte van acties van de politie. "Men wil dat er met zachte handschoentjes wordt opgetreden tegen boksbeu gels en fietskettingen", aldus de WD'er, die pleitte voor sneller in grijpen. "Als je een uur met je auto of een caravan op een verkeerde plaats staat heb je een bon. Maar tegen woonwagens die de omgeving van De Valk en de Pelikaanstraat ver zieken wordt niets gedaan", aldus Wessels. Beijen (PPR/D'66) vond dat er scherper tegen parkeerovertredin- gen opgetreden diende te worden. Op andere punten pleitte hij voor een toleranter houding van de Leidse politie. Beijen zei tijdens het luisteren naar de VARA-uitzending over de Leidse politie te zijn ge schrokken van de opvattingen, die blijken te heersen in het korps. "Ik kreeg de laatste tijd de indruk dat er een wat tolerantere geest heerste, maar wat ikafgelopen zaterdag hoorde, heeft mijn hoop een beetje de bodem ingeslagen". In zijn antwoord zei brugemeester Vis te twijfelen aan het effect van de motie over politieuitbreiding. Hij constateerde dat vele andere ge meenten met dezelfde problemen kampen. Wat optimistischer was Vis over de werving voor de Leidse politie, die de laatste weken een gunstiger beeld vertoont. Voor jeugdwerklozen wordt ook een informatiecentrum ingericht. ADVERTENTIE LEIDEN - De Leidse Haarlemmer straat heeft er sinds gisteren een koffie-shop bij. Geen gewone, maar een "werklozensjop". Die naam is althans bedacht door de staf van het Leids Volkshuis die het winkeltje expoiteert. Het is drie middagen en twee ochten den per week geopend, speciaal voor werkloze jongeren. Het Volkshuis heeft in het verleden al eerder een koffieshop gehad. Deze werd echter een halfjaar ge- ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert s het de moeite waard om even bij de Slegte Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er .nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071 - 12 20 07 leden gesloten, omdat er be hoefte bestond aan een verbou wing en een andere opzet. De be doeling is nu om jeugdwerklo zen, een groep die veel in het Volkshuis vertoeft, in de koffies hop te ontvangen en hun de kans te geven zich te bezinnen op hun situatie. Er worden tijdens de middagen informatie-uren inge steld, waarop vertegenwoordi gers van instanties als het ar- biedsbureau en de sociale dienst voorlichting kunnen geven. Gewerkt wordt ook aan een infor matiecentrum. De bestaande brochures op het gebied van werkloosheid zullen door de staf van het Volkshuis zoveel moge lijk worden herzien en "leesbaar" worden gemaakt voor de bezoe kers. In februari wordt, zoals het er nu naar uit ziet, de nieuwe maat schappelijke werker van het Volkshuis aangesteld. Deze kracht zal zich intensief met de begeleiding van de bezoekers van de "werlozensjop" bezighouden. De verbouwing is overigens voor een deel door bezoekers van het Volkshuis zelf uitgevoerd. De bar- en corveediensten worden ook door vrijwilligers verzorgd. Als de winkel open is (ma., di., do. 14.00-16.30 en wo. en vrij. 9.30-12.00 uur) zijn er ook staf- krachten aanwezig. Zoals alle produkten van menken landbouw uit de beste grondstoffen gemaakt. In dit geval uit de allerfijnste, in de zon gerijpte sinaasappe len. Geen suiker toegevoegd, dus goed voor de slanke lijn. pak mee zo'n literpak verse gezondheid tijdelijk appfS&p

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17