Socialisten in Portugal stevig in het zadel Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. Tito wees verzoek van Brezjnjew af Jamaica maakt tussen geweld door een keuze Rellen in Madrid tegen referendum Verzet tegen Britse plannen BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs maar ook in Tokio en New York, overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over DINSDAG 14 DECEMBER 1976 BELGRADO (UPI) - Joego slavië heeft zonder meer nega tief gereageerd op verzoeken van de Sowjet-Unie in Joegos lavische havens meer facilitei ten te verlenen aan Russische oorlogsschepen. Dit hebben Joegoslayische kringen zondag in Belgrado bekendgemaakt. President Tito zou verder "ca tegorisch hebben geweigerd" in te gaan op het verzoek van Leonid Brezjnejew Russische vliegtuigen toe te staan het Joe goslavische luchtruim binnen te gaan, tenzij een derde land dat Belgrado vriendschappelijk is gezind daarom 2 ken. Maarschalk Tito wees deze en nog eens zeven andere voorstel len van Brezjiyew van de hand tijdens het driedaagse officiële bezoek dat de Russische leider half november aan Belgrado bracht. Volgens Westerse diplomatieke kringen in Belgrado waren de Verenigde Staten "bijzonder boos" toen Joego-Slavië Russi sche vliegtuigen zijn luchtruim liet gebruiken om vorig jaar wapens naar Angola over te brengen en in 1973 naar Egypte tijdens de oktober-oorlog. Ondanks positieve verklarin gen van het tegendeel in Mos kou zowel als in Belgrado, on middellijk na Brezjnjews be zoek, overheerst in Joegoslavië de mening dat het Kremlin heeft geprobeerd zware druk op de Joegoslaven uit te oefenen met het doel hen nauwer te bin den aan het Sowjet-blok. Het is duidelijk dat de betrekkingen tussen Belgrado en Moskou na het eerste officiële bezoek van Brezjnjew aan Joego-Slavië niet al te goed zijn. De Joegsla- vische leiders kregen van Tito te horen dat „Breqryew hier heen kwam om de druk op Joego-Slavië op zoveel manie ren te vergroten dat het onge looflijk is". Maarschalk Tito zei dat Brezjn jew druk op Joego-Slavië wilde uitoefenen door hem verzoeken voor te leggen die niet verenig baar zijn met de niet-gebonden positie en de onafhankelijke communistische politiek van Joego-Slavië". Brezjnjew wilde bijvoorbeeld Joego-Slavië dichter bij de Co mecon, het economisch bond genootschap van het Sowjet- blok, brengen, "maar Tito zei heel duidelijk dat wij geen nauwere samenwerking willen dan de bestaande beperkte ak koorden. Breqiyew wilde verder de in stelling van een Joegoslavisch-Russische vriendschapsvereniging. Tito wees dit "zeer, zeer krachtig van de hand" en herinnerde Brezjn jew aan een vergelijkbaar ak koord einde jaren veertig, begin jaren vijftig toen Russische ad viseurs spionnen bleken te zijn." Brezjiyew stond er tenslotte op dat Joegslavië een niet- gebonden standpunt inneemt, vergelijkbaar met dat van Cuba en Vietnam, die veel dichter bij het Kremlin staan. Tïto weiger de. LISSABON (UPI) - De vrees van de Portugese socialisten dat hun regeringspolitiek veel stemmen zou kosten bij de zondag gehouden gemeenteraadsverkiezingen is niet be waarheid. Toen gisteravond nagenoeg alle stemmen waren geteld bleken zij nog stevig in het zadel te zitten. Vergeleken met de parlementsverkiezingen van dit voor jaar was de uitslag, ongeveer één procent teruggang, een verrassing voor alle partijen en niet in het minst voor de socialisten van Mario Soares zelf. Verliezers vatieve centrum-democraten 16.6 procent behaalden. De rest viel toe De grote verliezers waren de uiterst aan verscheidene splintergroepen, linksen. De communisten verloren De groepering van radicaal links, wel in vergelijking met de verkie- die bij de presidentsverkiezingen onder de vlag van majoor en voor malig cbef van de veiligheidsdienst De Carvalho nog 16.5 procent wist te verzamelen, werd nu wegge vaagd. Zij kreeg slechts drie pro cent van de stemmen. Daarvan lijken de communisten zingen van april vorig jaar, verbeterden hun resultaat ten op zichte van de parlementsverkiezin gen. De uitslagen van op vijftig na alle gemeenten geven de socialisten 33.2 procent, tegen 24.29 voor de tot enigszins geprofiteerd te hebben, KINGSTON (SP) - Eén leus springt eruit „Geweld is minderwaardig, ondermijnend, inchristelijk en ondemocratisch". De leus is ge lanceerd door de regering van Michael Manley. Maar de cam pagne voor de verkiezingen van morgen op Jamaica is niettemin zó gewelddadig geweest, dat veel Jamaicanen niet naar de stembus durven te gaan uit angst voor in timidatie. Nog meer mensen zijn ervan over tuigd dat de politieke corruptie zo groot is, dat het toch geen eer lijke verkiezingen zullen worden. En wie er ook wint, het lijkt on- vermijdely k dat er meer bloed zal vloeien. Jamaica kent sinds juni de nood toestand. Maar de politie en het leger - die al even fel tegenover elkaar staan als twee politieke partijen - zijn niet in staat ge weest moorden, gewelddaden en bedreigingen te verhinderen. Bijna dagelijks gebeuren er van die zinloze wandaden. Enkele mensen worden doodge schoten door een bende van vijf die de deur van hun huis intrapt. Een jongen van zestien wordt in stukken gehakt. Een zakenman ontdekt dat er een band van zijn auto is doorgesneden, en terwijl h\j er een andere band opzet, overvalt een jeugdbende hem. Hij wordt gestenigd omdat hij een vriend van oppositieleider Edward Seage zou zijn en zijn auto wordt in brand gestoken. De auto van een vrouwelijke kandi daat wordt'onder vuur genomen, een man in de auto wordt ernstig gewond. Kampen Vroeger hield Jamaica zijn verkie- QATAR-In Qatar wordt op 15 december de OPEC- conferentie gehouden, waar bij door de olieproducerende landen de nieuwe prijzen worden vastgesteld. Op de luchthaven van Qatar worden de eerste deelnemers al ver welkomd. De achterste Arabier heeft, toepasselijk genoeg, zelf een blik olie meegenomen. het centrum gerekende sociaal democraten. Het communistische electorale volksfront staat met 17.7 procent op de derde plaats, terwijl de conser- ADVERTENTIE ll kunt in december nog een Opel kopen tegen de prijs van 1976 ;maar in de modellen van 1977 De auto wordt in januari '77 afge leverd, dus u rijdt in een '77-er (kenteken wordt in januari afge geven!) Bij bestelling in december leve ring tegen vaste prijs! Vrijblijvende taxatie van uw auto! Het Motorhuis Leiden/Katwijk/Voorschoten ADVERTENTIE Floxil zuigtabletten helpen snél, vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. zij verloren niettemin hun greep op een groot aantal gemeen teraden, die zij in de woelige dagen van de militaire staatsgreep eigen machtig in bezit hadden genomen. Bomaanslag De Soares-socialisten waren de verkiezingen ingegaan met de ver wachting dat de met het oog op de slechte economische situatie door hun minderheidsregering getrof- fen bezuinigingsmaatregelen MADRID (Reuter)-In het centrum stemmen zou kosten. Zij kregen er van Madrid heeft oproerpolitie nog een probleem bij toen vlak voor traangasgranaten gegooid en ge- de verkiezingen een bomaanslag bruik gemaakt van de wapenstok een deel van de drinkwatervoor- om honderden linkse betogers ziening van Lissabon uitschakelde. te£en het referendum inzake poli- De aanslag werd op het conto van beke hervormingen te verspreiden, extreem-links geschreven en de so- wolken traangas en rook hulden de cialisten vreesden dat het incident Gran Via.het belangrijkste winkel- veel kiezers in de hoofdstad naar de centrum van de Spaanse hoofd- rechtse partijen zou drijven. stad.in een m»st waarbij de demon- Dat die vrees ongegrond was bleek stranten uiteengingen en zich her uit de uitslagen voor Lissabon, groepeerden waardoor het verkeer waar de socialisten goed uit de bus ontwricht werd. kwamen vergeleken met de com munisten, die veel werk van hun "Politie moordenaars", riepen zij. verkiezingscampagne hadden ge- "Spanje zal morgen een republiek maakt. zijn." De communisten werden nagenoeg De linkse oppositiepartijen hebben geheel verdreven uit de gemeente- opgeroepen tot een boycot van het raden in gebieden ten noorden van morgen te houden referendum. Zij de hoofdstad. Wel behielden zij hun zeiden dat zij geen aandeel hadden machtsposities in de industriestad in het opstellen van de hervor- Setubal en in sommige plaatsen in mingsplannen. het zuiden van het land. De Spaanse politie heeft opdracht Volgens politici zal het nog ver- gekregen de leider van de Spaanse scheidene dagen duren voordat communistische partij, Santiago men een goede analyse van de uit- Carrillo, op te sporen en te arreste slagen kan maken, aangezien zich ren, zo heeft minister van Binnen in verscheidene gebieden belang- landse Zaken Rodolfo Martin Villa rijke verschuivingen hebben voor- gisteren verklaard, gedaan die meer aan de populariteit van de kandidaten dan aan partij- Carrillo woont officieel al sinds het voorkeuren worden toegeschre- einde van de Spaanse burgeroorlog ven. in Frankrijk. In juli heeft hij een formeel verzoek ingediend voor een Spaans paspoort wat hem ech ter, ondanks een gedeeltelijke am nestie, werd onthouden. Drie dagen geleden dook de com munist onverwacht op in Madrid waar hij op een persconferentie verklaarde dat de communistische partij de kandidaten zal stellen voor de algemene verkiezingen volgend jaar. De Spaanse CP is nog steeds verboden. Minister Martin Villa zei gisteren dat de Spaanse politie strikte or ders heeft om Carrillo op te sporen en te arresteren omdathij "illegaal" in het land verblijft. Marcelino Camacho, lid van het uitvoerend comité der Spaanse Communistische partij en voorman van de halfondergrondse vakbon den "Comissiones Obreras", heeft gisteren bij de rechter een klacht ingediend omdat men zou hebben geprobeerd hem te ontvoeren. Camacho geniet al enkele weken de bescherming van één politieman, In Madrid is een eiste van de rechter uitbrei- standers ding van de bewaking. „aanplakbiljetten-oorlog" aan de gang. Tegen- het referendum proberen elke oproep tot deelname te ver- Uitsluitend bij drogist cn apotheek Zelfbestuur Schotland en Wales? LONDEN (Reuter) - De Britse premier, James Callaghan, heeft gisteren beloofd de kwes tie van het houden van een refe rendum in Schotland en Wales over zijn regeringsplannen voor beperkt zelfbestuur aldaar ern stig te zullen bestuderen. Hij zei dit bij de opening van het par lementaire debat over de heftig omstreden constitutionele maatregel waarover deze week vier dagen zal worden gedis cussieerd en waarvoor naar verwacht wordt gebin volgend jaar nog 30 dagen zullen moeten worden uitgetrokken. Ongeveer 100 parlementsleden van de twee belangrijkste par tijen - de regerende Labourpar- tij en de conservatieve (opposi tie) patij - vroeger een referen dum in Schotland en Wales over de kwestie. De premier zei dat de regering nog geen beslissing daarover had genomen. Maar hij be loofde dat als de regering ten gunste van een referendum be sloot, het wetsontwerp dieno vereenkomstig zou kunnen worden gewijzigd. In een vol Lagerhuis verklaarde Callaghan dat het wetsontwerp de eenheid van het Verenigd Koninkrijk zou doen bewaren. Hij zei dat de wens inzake een gedecentraliseerd bewind niet uitzonderlijk was en wees op Bretagne, Corsica en Quebec. Maar de leider van de conserva tieve partij, Margaret Thatcher, zei dat het wetsontwerp zou lei den tot "conflicten en bitter heid". Haar opdracht aan haar partijgenoten om by de behan deling van het ontwerp in tweede lezing tegen te stemmen leidde ondermeer tot het ont slag van haar Schotse verte genwoordiger in het schaduw kabinet. Een van haar aanhan gers sprak van "een historische vergissing." zingen in een carnavalsstem ming. Maar nu is er de staat van beleg. Sinds juni zijn er meer dan vierhonderd Jamaicanen opge pakt, onder wie een kandidaat voor het parlement. Ze zitten zonder vorm van proces opgeslo ten in kampen omdat ze zich aan „politieke misdrijven" schuldig hebben gemaakt. Slechts weinig politieke affiches zijn er te zien; kennelijk zijn de mensen bang voor represailles van de tegenpartij. Alle politieke optochten zijn verboden. De stra ten van de hoofdstad Kingston, waar het geweld het hevigst is, zijn leeg na zonsondergang. De predikant van de parochiekerk van Kingston, dominee Philip Hart, heeft onlangs een gebe dsdienst gehouden voor vrede en nationale eenheid. In zijn preek zei hij: „Nooit in onze geschiede nis is ons volk zo verdeeld ge weest. We strooien ons zelf zand in de ogen als we zeggen dat het geweld niet politiek van aard is, dat het niet van bovenaf is veror donneerd. Het is onzin te zeggen dat de ene groep onschuldig is en de ander alleen schuldig. Ook is het stom om alles te wijten aan inmenging van buitenaf'. Dit lijkt een stille verwijzing naar marxisten in de Nationale Volk spartij (PNP) van premier Man ley. PNP-ers hebben herhaalde lijk het buitenland van inmen ging beschuldigd en met name de Amerikaanse geheime dienst CIA. Die zou maandenlang op Jamaica aan het werk zijn om de regering-Manley ten val te bren gen. Omdat het vrijwel onmogelijk is te bewijzen of die beschuldigingen waar zijn of niet, worden ze maar al te graag geloofd. Vooral omdat de regering in Washington duide lijk bezorgd is over de groeiende financiële en technische hulp die Manley krijgt van Cuba. Een zege van de Jamaicaanse La- bourpartij van Seaga (de JLP), die de traditionele banden met de Verenigde Staten wil handhaven, zou voor Amerika een grote op luchting zijn. Macht In de veertien jaar dat Jamaica nu onafhankelijk is van Engeland, zijn de PNP en de JLP flink ver anderd. De JLP was vroeger de partij van de arbeiders onder de milde dictatuur van haar stichter, Sir Alexander Bustamente, die nu 92 is. De PNP is gesticht door de vader van de huidige premier, Norman Manley, als een gema tigde socialistische partij, die vooral aanhang trachtte te krij gen onder de ontwikkelde mid denklasse. Nadat in augustus 1962 de onaf hankelijkheid was afgekondigd, heeft de JLP het land tien jaar lang geregeerd. Zij deed er weinig aan om de sociale structu ren van Jaimaica te veranderen en de macht die vroeger bij de Britten lag, kwam nu -terecht bij een klasse van kooplieden van Syrische of Chinese afkomst. De armen bleven arm en voelden zich - als zwarten - gediscrimi neerd. Als reactie daarop kwam Manley bij de verkiezingen van 1972 met een grote meerderheid aan de macht. De politiek van zijn partij leek liberaal en progressief, maar werd allengs linkser. Sommige van de hervormingen die Manley invoerde, kwamen veel te laat. Het programma miste echter een behoorlijke financiële grondslag. Bovendien kreeg Jamaica enkele forse tegenslagen te verwerken. De scherpe stijging van de olieprij zen en het gebrek aan vertrouwen van buitenlandse investeerders, dat steeds sterker werd naarmate de PNP beter bevriend raakte met Castro, brachten Jamaica aan de rand van een bankroet. Daar komt nog by dat de PNP een aantal onverantwoord grote uitgaven heeft gedaan. Intussen heeft Edward Seaga, die minister van Financiën was in de vroegere JLP-regering, Seagan, oppositie gereorganiseerd. Hij geniet nu de steun van de zaken wereld en de middenklasse. Te verwachten is dat morgen ook de arbeiders hem, traditiegetrouw, zullen kiezen. Premier Japan TOKIO (Reuter) - Het bestuur van de Japanse Liberaal- Democratische Party komt 23 de cember bijeen orn een kandidaat voor het eerste-ministerschap aan te wijzen. Van premier Miki wordt verwacht dat hij deze week zijn af treden als premier en misschien ook als partijleider zal bekendma ken. Kohl fractie- leiderCDU/ CSU BONN (DPA) - De CDU-leider Helmut Kohl is gisteren tot fractie voorzitter van de CDU/CSU in de Westduitse Bondsdag gekozen. Kohl kreeg 230 van de 243 stemmen van de gezamenlijke christelijke fractie. Zijn voorganger Karl Car- stens (CDU) werd eenstemmig aangewezen als voorzitter van de Bondsdag. Het werd zondag pas zeker dat Kohl de oppositieleider zou wor den van zowel de CDU alsook de CSU. De CSU kondigde enkele weken geleden aan zelfstandig te gaan functioneren in de Bondsdag. Na een gesprek tussen Kohl en de CSU-leider Franz-Jozef Strauss werd zondag alsnog besloten als een gezamenlijke fractie door te gaan. Gisteren gaven de fracties van de twee partijen hun fiat aan het zondag bereikte akkoord. ADVERTENTIE kontant buitenlands^wtö§^ geld? Ook dat is mogelijk. 3^^^AHaal uw reischeques' eurocheques en al uw vreemde valuta figg LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13