Brazi liaans voetbal staat bol van de pro- blemen Door Ger Stolk <§|(Slnli7 lnl®tf vl®<i>§ D§ 2W@fè' Pas op voor "goud"-verkopers. In vier talen prijkt de waarschuwing aan de Nederlands-Belgische grens; wat verder aan het bord opvalt, is een met rood doorkruiste tekening van een horloge. Dat, maar ook een tussen aanhalingstekens geplaatst woord als goud doet vermoeden dat louche lie den hier ten koste van argeloze pas santen hun slag plegen te slaan. De verkoop zogezegd van knollen voor citroenen. Let op: een thema dat in dit verhaal nog in een andere vorm aan de orde komt, al moet de term louche lieden in dat verband worden veran derd in spijkerharde voetbalnotabe len. Nauwelijks veertig kilometer verder woont Henk Houwaart. Langs het wegrestaurant Jacques Borel, langs het dorp Sint-Jop-in-'t-Goor, via de afslag Deurne-Noord in een appar tement dat naar verse verf geurt. Houwaart, ex-Hagenaar, genaturali seerd tot Belg. Een van de eerste Ne derlandse voetbal-emigranten, die zich in de eindjaren zestig aan de "Goudkust" vestigden. Zo wordt de strook rond Knokke en Blanken- berge in de Belgische volksmond ge noemd in verband met de vele mil joenen, die aldaar op de roulette tafels omgaan. •Een terminologie die door Nederlandse voetballers werd gebruikt sinds de voor veel geld door Club Brugge aan getrokken Hollandse profs het milde Belgische belastingklimaat ontdek ten. Henk Houwaart (31) hield aan de voetballerij een kapitale villa in Knokke over, die hij ruim anderhalf jaar geleden begon te verhuren, nadat zijn carrière hem in Antwerpen bracht. Een carrire, die de langste tijd heeft geduurd. Hoe is 't gekomen Henk? "Een jaar ge leden, iets langer nog, denk ik. Een doelpunt van mijn voet tegen een Poolse Europa Cup-tegenstander. Ik word omhelsd door medespelers, op wild. Ik dacht leef, straks zitje in een rolstoel. Laatst voelde ik plotseling steken in mijn hart, hier in mii n linker bovenarm. Ik dacht onmiddellijk aan Nico, ik naar de dokter. Zenuwen, zei die man, ik weer opgelucht. Meer dan een jaar doe ik al niets. Ik heb het moeilijk gehad met de gedachte dat ik waarschijnlijk nooit meer voetbal en soms heb ik het er nog te kwaad mee. Vooral wanneer ik bij Club Brugge ben, wanneer ik de mensen hoor schreeuwen. Het is zo betrekke lijk dat ze me laatst bij FC Antwerp wilden laten betalen om een wed strijd te zien. Ik zeg tegen de sup poost: Ik ben Houwaart. Niets mee te maken, zegt die man, als je geen kaart hebt, kom je er niet in". Zijn vrouw, net thuisgekomen, vinnig: "Dat is toch waardeloos geregeld, hier in België.Alle spelersvrouwen moeten betalen, mij zien ze niet Herinneringen Zo nadert het einde van de glorieuze carrière van Henk Houwaart. Herin neringen. Aan Ernst Happel. Ruim driehonderd gulden telefoonkosten kryft Houwaart nog van Club, nadat hij ooit voor zijn oude trainer telefo nisch de weg effende tussen Sevilla en Brugge. Happel kwam, van het geld heeft-ie nooit een punt gemaakt. Toen Happel terugkeerde van vakan tie en hoorde dat hij, Henk Houwaart, naar FC. Antwerp was verkocht, gooide de Oostenrijker woest zijn contract op tafel. Herinneringen aan Frans de Munck. Die liet de spelers van Brugge drie minuten voor de wedstrijd een zoge naamde foto zien van de persoonlijke tegenstander Nadat De Munck nog het advies gaf om er flink tegenaan te gaan, werden de foto's ontvouwen en openbaarden zich niet de beeltenis sen van voetballers maar van verlei delijk poserende pin-ups. Houwaart "Ik heb een koersfiets, zoals ze dat hier noemen. Fietsen doet me geen pijn, dus peddel ik 45 kilometer per dag wat rond. Dat wil zeggen 22 1/2 heen naar een stamineeke om er een trippeltje te drinken. Een trip- peltje is dat zware bier van de monni ken, paterbier noemen ze het ook wel. Vervolgens keer ik terug". Hij haalt bouwtekeningen tevoor schijn, lacht "Ze beschouwen me hier als Belg. Kijk, mijn naam hebben ze verbasterd tot Hauwaert met au en ae. Je zult zeggen: weer een cafe? Wat moet ik dan? Een sportzaak? een drankenwinkel? Nee, het wordt de oude brasserie de Koolmijn. Hele maal verbouwd moet ie worden, hier de tafeltjes, daar een koffiehoek en ook een goede warme hap. Vlak bij het stadion van Club Brugge. Op de zaterdag en de zondag suppor ters, op doordeweekse dagen zaken mensen en vertegenwoordigers. Ik moet snel beslissen, ik denk dat ik hel doe. Want ik moet toch wat. Met de voetballerij wordt het niets meer". getild. Bij het neerkomen op de grond is die pijn er ineens. Een dag later lig ik op de operatietafel". En toen? Hij: "Niets. Er werd kraakbeen verwij derd, schilfertjes van het bovenbeen. Die lagen ergens in mijn knie, veroor zaakten al schurend en wrijvend helse pijnen. Sindsdien werd ik nog twee keer geopereerd, de laatste maal in Nijmegen. De pijn raakte echter nooit weg, je moet het zo zien dat de schrokbreker ver dwenen is. Soms train ik, de afgelo pen week nog. Dan denk ik: Henkie, de pijn is weg, foetsie, verdwenen. Maar nauwelijks heb ik een paar rondjes gelopen, of ik verga weer. Nee 't is geen doen meer, ik verveel me thuis gruwelijk". Nooit meer 't Zit erin dat Henkie nooit meer voetbalt. Slijtage zal het zijn, zo'n meniscus vangt normaal de schok ken op, maar als-ie eruit is, wordt het anders. Stom is hij geweest, te goedlovig. Bij Club Brugge had hij een clausule in zijn contract dat hij bij arbeidsongeschiktheid 1/2 mil joen frank zou vangen, dat is in 't Hollands 175.000 gulden. Toen hij overging van Club naar FC Antwerp eiste hij een soortgelijke regeling, nou daar zou voor worden gezorgd. Een week later kwam de aap uit de mouw. Ze hadden bij Antwerp eens geïnformeerd naar de premie, zoals die door de verze keringsmaatschappij zou worden bedongen. Die was dermate hoog dat ze er niet over dachten om hun belofte na te komen. Hij had niets zwart op wit, een paar weken later was hij geblesseerd geraakt. Houwaart "Je bent voor 't mooi te vroeg met dit interview. Wanneer alles achter de rug is, zal ik je een aantal zaken onthullen, die je niet voor mogelijk houdt. Belasting technisch heb ik bijvoorbeeld mijn tekengeld in drie delen laten split sen. Mooi dat ik het gedeelte, dat ik per juli van dit jaar had moeten vangen, nog niet heb. Contractueel heb ik eveneens recht op vijftig procent van de overwinningspre mie in geval van ziekte of blessure. Ook daar heb ik nu al vijf maanden lang naar moeten fluiten. Ik heb er met de voorzitter ove gesproken, maar Wauters zegt "Wat zeur je toch, je voetbalt immers niet". FC Antwerp wil dat ik me laat af keuren maar ik heb gezegd dat eerst mijn geld maar eens moet worden opgestuurd. FC Antwerp heeft me tot aan mijn 32ste jaar ver zekerd voor vijf miljoen frank en aangezien ik 31 ben, zouden ze graag haast maken met de zaak. Ik heb nu een aavokaat in de arm ge nomen en die heeft me gezegd dat FC Antwerp er niet onderuit kan". Hij haalt de doorslag erbij van een brief, die hij onlangs aan de club schreef: "Hier staat het indien u he my contractueel toekomende geld niet doet toekomen, zal ik de voet balbond inschakelen". Bestaat niet De Voetbalbond? Houwaart: "Tot welke instantie moet ik me anders wenden? In Holland kan je je als voetballer organiseren, de WCS, weet je wel? Zoiets bestaat hier helemaal niet, dus klop ik opad- vies van mijn raadsheer bij de KBVB aan. Helpt ook dat niet, dan resteert niets anders dan de burgerrechter". Het leven van een voetbalprof. Van hem, Henk Houwaart, wordt in Bel gië wel gezegd, dat hy zo weinig Hol lands is. Hy lacht. Gierig noemen ze hier de Hollanders, gierige kaaskop pen. Hem niet, hy is anders. Hij wil leven, het leven is kort, ze mogen al lemaal wat van hem drinken. Waarom ook niet? De villa in Knokke kunnen ze hem niet afnemen en "als je dood gaat, kan je je centen ook niet mee- Toen ik van FC Twente naar Club Brugge ging, kreeg ik drie keer zoveel in 't handje. En de belasting, meer dan vijftig procent betaal je hier nooit. Willem Suurbier, mijn oude dienstkameraad, komt nog wel eens hier. De laatste keer dat ik in Nijme gen in 't ziekenhuis lag, stond hy in eens weer voor mijn neus. Van Wil lem weet ik, dat-ie 68 procent betaalt, te gek natuurlijk om over te praten". Verzuchtend: "Als jochie uit een tim mermansfamilie heb ik het niet slecht gedaan. Ik heb leergeld zat betaald. Je weet hoe het gaat, veel roem, meis jes, ach het vlees is zwak. Ik heb me ook nooit als kluizenaar willen ge dragen. Op de maandag een pilsje, buitenshuis eten met het vrouwtje, ik ben blij dat ik het. heb gedaan. Nico Rynders was mijn gabber, ach het is zo betrekkelijk. Soms denk ik: hij had het aan zijn hart en jij aan je knie. Ik zat in Spanje toen ik het hoorde van Nico, ik schrok me De gouden tijden van Pele zijn voorbij. Het Braziliaanse voetbal staat bol van de pro blemen. RIO DE JANEIRO - Tydens de wereldkampioenschap pen in '74 was het Neder landse voetbal een voor beeld voor de hele wereld. Oranje werd alom geprezen. Meer nog dan wereldkam pioen West-Duitsland. Ach ter het schitterende Oranje ging in '74 een chaotische Nederlandse Voetbalwereld schuil. Gekonkel over geld, reclame, blote meiden, de trainer(s) en ga zo maar door. Twee jaar later is de chaos eerder toe- dan afge- van het Nederlands elftal in tussen ook weer van het ni veau van voor '74. Meer nog dan Nederland in dat ene succesjaar was Bra zilië, wereldkampioen in '58, '62 en '70, het visitekaartje van 's werelds meest beoe fende sport. Vele jaren kon Brazilië bogen op de fijnste technische snuQes, de mo dernste systemen, de hard ste en zuiverste schoten, de mooiste voetbalatleten, toe schouwersaantallen van 200.000 of het niets was en zovoort. „Knokploeg" Na het falen van de Brazi liaanse "knokploeg" in West-Duitsland (slechts vierde) werd dit land niet temin aangeduid als de grootste favoriet voor de wereldkampioenschappen over twee jaar in Argentinië. "Brazilië komt altijd terug", heette de stelling niet geheel onterecht. Het streven werd immers weer gericht op constructief voetbal onder leiding van een kundige trainer (Oswaldo Brandao) en bovendien was er een ta lent (Zico) ontdekt, die met ere de mantel van koning voetbal Pele zou gaan dra gen. In het verleden werden de clubbelangen in de jaren voorafgaande aan de wereldkampioenschappen, volledig opzij geschoven. Dat blijkt tegenwoordig zelfs in Brazilië niet meer te kunnen. Dat is een van de problemen, waar de Brazi liaanse voetbalwereld op het ogenblik bol van staat. B-elftal Op 1 december speelt Brazilië een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Sowjet- Unie. Oswaldo Brandao zal aan deze wedstrijd als oe fenduel voor de komende wereldkampioenschappen niet veel hebben, omdat hy geen spelers kan selecteren van clubs, die nog spelen in de finaleronde van het landskampioenschap. Dat zyn er achttien en natuurlijk de besten. Tegen de Sowjets zal Brandao dan ook alleen een soort b-elftal kunnen opstellen. Brandao hoopt nu maar dat er in de nationale titelstrijd snel een aantal clubs kansloos wordt, zodat hjj januari als er geoefend wordt tegen Joegoslavië, Oost-Duitsland en Bulgarije de beschikking krijgt over meer en vooral betere spe lers. Hij kan slechts hopen, zekerheid heeft hij voorals nog niet. Ook met de clubs gaat het niet best. Cruzeiro de Belo Hori- zonte, kampioen van Zuid- Amerika, is verrassend uit geschakeld voor het Brazi liaanse kampioenschap en moet aan het eind van deze maand tegen Bayern Mün- chen om het officieuze we reldkampioenschap voor clubs strijden. Spits Ne- linho is geblesseerd en de overige spelers zijn uit vorm. Om toch enige kans tegen Beckenbauer en zijn makkers te hebben, heeft Cruzeiro de spitsspeler For- lan van Penarol uit Monte video geleend. Tegenwind Gaat het sportief met de meeste clubs niet zo voor de wind, financieel is er sprake van een harde tegenwind. Bij het overkoepelende or gaan van de Braziliaanse voetbalbond regent het klachten van clubs, die uit geschakeld zyn voor de finale-ronde van het lands kampioenschap. Zij zyn door de uitschakeling ge dwongen tot een pauze van drie maanden en worden door het gebrek aan inkom sten bedreigd meteen bank roet. Zy kregen inmiddels permissie toernooien en on derlinge competities te or ganiseren, die geen succes blijken te zijn. Schulden De beroemde club Flamenco uit Rio de Janeiro, die wel nog in de strijd is, maar al drie punten achterstand heeft zit ook diep in de schulden. Flamenco speelt de wedstrijden in het grote Maracana-stadion dat 200.000 toeschouwers kan bevatten. Niet minder dan 83 procent van de recettes krijgt Flamenco niet eens meer in handen en wordt door de stadiondirectie rechtstreeks overgemaakt naar de banken. Flamenco raakte vooral in fi nanciële nood door een miskoop op de transfer markt. Voor een bedrag van 400.000 gulden plus een on bekend handgeld werd het talent Osni van Bahia Club Vittoria gekocht. Osni bleek echter geblesseerd te zijn en heeft in vier maanden nog niet èèn keer tegen een bal kunnen trappen. Rel Tenslotte zijn in Sao Paulo de scheidsrechters het mid delpunt van een ordinaire rel. Volgens bestuurders van de afdeling Sao Paulo heeft een scheidsrechter partijdig geleid tydens een wedstrijd waarbij een van de zes clubs uit Sao Paulo betrokken was en heeft die man bovendien de officials van die afdeling beledigd. Er werd een klacht inge diend tegen de betrokken scheidsrechter, maar daar trok de scheidsrechters- commissie zich niets van aan en wees de man aan voor nieuwe wedstrijden. Het geen door het overkoepe lend orgaan van de bond werd goedgekeurd. Ondertussen klaagde een an dere scheidsrechter by zyn commissie de officials van de afdeling Sao Paulo aan. Zy zouden hem voor een wedstrijd gedwongen heb ben partijdig te leiden. Moeilijkheden by de wk- voorbereidingen, financiële nood bij de meeste clubs en corruptie. De chaos in het Braziliaanse voetbal is groot.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10