NAVO wijst aanbod van Warschau- Pact af Israël resolutie in NAAST HET NIEUWS Libanon heeft nieuw kabinet onder Al-Hoss Strauss wil de band met CDU herstellen Rhodesië-conferentie zal worden verdaagd Het kwik daalt... Wat doet Pa? UITSTEL VAN NOORD-ZUID DIALOOG een miljoen gulden aan prijzen VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 r Frans-Jostf Strauss BONN (SP) - Franz-Josef Strauss, voorzitter van de Beierse christelijke sociale unie (CSU) heeft gisteravond in München te kennen gege ven bereid te zijn tot een her stel van de gemeenschappe lijke fractie in de Bondsdag (Tweede Kamer) met de CDU. Enkele weken geleden was het als gevolg van een besluit van de CDU-Bondsdagleden on der druk van Strauss tot een splitsing gekomen, omdat hij meende dat een gescheiden marcheren van de twee unie-partijen op den duur tot een meerderheid bij de kie zers kan Na lange vruchteloze onder handelingen kondigde CDU-voorzitter Kohl toen aan, dat het CSU-besluit ertoe leidde dat de CDU ook in Strauss bastion, de deelstaat Beieren, een partij-afdeling zou gaan oprichten. Waarschijnlijk mede onder de indruk van dit gevaar heeft het CSU-bestuur gisteren na een langdurige vergadering tesamen met de Bondsdagle den van deze partij enigszins bakzeil gehaald. Strauss gaf namelijk te kennen dat de gemeenschappelijkheid van de twee fracties kan worden hersteld. Hij stelde daarbij als eis dat de CSU haar partij- arbeid over het gehele gebied van de Bondsrepubliek kan uitstrekken. Weliswaar zal in beginsel de CDU de standpunten van de Beierse zusterpartij buiten Beieren vertolken en omge keerd. Maar in geval van tegengestelde opvattingen dient de CSU het recht te hebben als zelfstandige groep in de fractie haar inzichten in de Bondsdag te vertolken. Strauss sprak van "een nieuwe marsorder" en van een gro tere beweeglijkheid in het partijenstelsel, waardoor men zich uiteindelijk kan gaan wijden aan de grote taken die in de resterende jaren van deze eeuw zijn te vervullen. r Ian Smith van Rhodesië staat lachend de journalisten te woord, na zijn gesprek Geneve met Ivor Richard. BRUSSEL (SP) - Alle vijftien ministers van buitenlandse zaken van de NAVO wijzen de suggestie van het Warschau Pact (Sowjet-Unie plus partners) om af te zien van een als eerste gebruik maken van kernwapens, van de hand. Minister Van der Stoel heeft echter- tot nu toe als enige - de mogelijkheid van zo'n afspraak voor de toekomst uitdruk kelijk open gehouden. Tijdens de tweedaagse Noordatlan- tische Raad, die vanmiddag wordt besloten, heeft dit onderwerp vol gens minister Van der Stoel „in be langrijke mate" aandacht getrok ken. De NAVO-raad reageert aldus op een verzoek van het Warschau Pact, dat onlangs aan alle onderte kenaars van het Verdrag van Hel sinki vroeg om er van af te zien als eerste atoomwapens te gebruiken. Sommige ministers, onder andere de Brit Crossland en de Westduit ser Genscher, hebben deze sugges tie als „gevaarlijke propaganda van de Russen in verband met de ver klaring van Helsinki" van de tafel De Amerikaanse minister Kissin ger ziet ook gevaren wanneer het Westen op de Russische suggesties zou ingaan. Van der Stoel zette voor de Atlantische Raad het standpunt van de Nederlandse regering uit een. Hij wees er allereerst op, dat de suggestie van de Sowjet-Unie niet geldt tegenover China. Verder zijn alle leden van de Verenigde Naties krachtens het handvest van deze organisatie verplicht om zich van agressie te onthouden. Geen enkel lid van de NAVO zou dus ooit een atoomaanval mogen doen. Eerst wanneer deze landen worden aan gevallen is de vraag naar atoomwa pens ter verdediging actueel. Afschrikking Een tweede punt is, zo vervolgde de minister, dat in de huidige militaire situatie met een op conventioneel terrein oppermachtige Sowjet- Unie, de atoomwapens vooral een afschrikwekkend effect hebben. Het zou niet verantwoord zijn om dit element van onzekerheid te la ten varen. Tenslotte heeft de Nederlandse minister zich oneens verklaard met de pertinente manier waarop een aantal van zijn collega's de sugges ties van het Warschau Pact van de hand wezen. „Wanneer er een evenwicht tot stand zou komen op het gebied van de conventionele bewapening en tegelijk de omvang van de atoombewapening terug gedrongen werd, zou zo'n afspraak wel zinvol kunnen zijn". Van der Stoel meent dat boven staand standpunt past in het pro gressieve beleid van PvdA, PPR en D'66, zoals neergelegd in Keerpunt. OTTAWA (AP) - De slotvergader ing van de economische noord-zuid conferentie in Parijs is van 15 de cember uitgesteld tot nader te be palen datum, aldus is gisteren in Ottawa bekend gemaakt. Allan MacEachen, eén van de twee voorzitters van de noord-zuid dia loog, maakte bekend dat de nieuwe datum voor de voltallige bijeen komst nog moet worden vastges teld. Men verwacht dat een datum na 20 januari gekozen zal worden. Op 20 januari wordt Jimmy Carter geïn stalleerd tot president van de Ver enigde Staten. Carter president Minister Kissinger heeft voor de NAVO Raad een verklaring afge legd van de toekomstige Ameri kaanse president Carter. Deze zegt daarin het Atlantische bondge nootschap te beschouwen als een essentieel element om onze geza menlijke veiligheid te versterken. „De Amerikaanse toezeggingen om de alliantie te handhaven zullen tij dens mijn presidentschap versterkt worden", aldus Carter. Van der Stoel ziet in deze verklaring een duidelijke aanwijzing dat het op samenwerking met Europa ge richte beleid van de VS wordt voortgezet en wellicht versterkt. De minister meent tenslotte dat het Warschau Pact er goed aan zou doen om eindelijk te reageren op westelijke voorstellen van bijna een jaar geleden. Daarin wordt be pleit om bij de besprekingen over troepenvermindering in MBPR- verband ook de nucleaire aspecten van bewapening aan de orde te stel len. „Aldus zou er wel een bijdrage geleverd kunnen worden aan de zo nodige ontspanning", aldus minis ter Van der Stoel. GENEVE (UPI AFP) - De confe- rentie over de toekomst van Rho- desië die al zeven weken vast zit, zal op 20 december en mogelijk nog eerder verdaagd worden en begin volgend jaar worden hervat. Dit is gisteren van de zijde van de coferentie in Genève meegedeeld en later van gezaghebbende zijde in Londen bekrachtigd. De voorzitter van de conferentie, de Brit Ivor Ri chard, had bepaald dat het overleg in Genève uiterlijk 20 december zou worden afgesloten. Gebleken is NEW YORK (UPI) - Israël heeft gisteren zijn aan de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties voorgelegde resolutie ingetrokken waarin werd gevraagd om een her vatting van de Geneefse vredescon ferentie over het Midden-Oosten. Israëls woordvoerder, Chaim Her zog, lichtte toe dat zijn land tot in trekking van de resolutie gedwon gen was, aangezien een aantal niet-gebonden landen een amen dement heeft ingediend waarin wordt gevraagd om deelneming van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO aan de conferentie. In de maandag door Israël inge diende resolutie was op Egypte, Jordanië en Syrië een beroep ge daan om met Israël onmiddellijk terug te keren naar Genève, voor hervatting van de conferentie over 'het Midden-Oosten, onder voorzit terschap van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Het was het eer ste initiatief van Israël van deze aard. De Geneefse conferentie zou vol gens de resolutie moeten worden hervat zonder dat vooraf voor waarden werden gesteld: Het amendement dat Israël bewoog tot het intrekken van de ontwerp resolutie, was ingediend door In dia, Malta, Senegal, Sri Lanka en Joego-Slavië en voorzag in deel neming PLO. Herzog heeft al meer dan een keer de PLO De Algemene Vergadering Verenigde Naties heeft er zich gis teren voor uitgesproken, dat de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten uiterlijk eind maart van het volgend jaar wordt hervat. Het voorstel werd aanvaard met 122 tegen twee stemmen (Israel en de Verenigde Staten), bij acht ont houdingen. Alle landen van de Eu ropese Gemeenschap stemden Volgens de ontwerp-resolutie moe ten aan de hervatting van de vrede sconferentie nieuwe contacten voorafgaan tussen de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, en alle betrokken partijen, waaronder de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Waldheim zou uiterlijk 1 maart aan de Veiligheidsraad verslag moeten uitbrengen over zijn overleg en over de toestand in het Midden- Oosten. Daarna zou de Veiligheids raad bijeen moeten komen om de toestand te bekijken „en het proces in de richting van een rechtvaar dige en duurzame vrede in het ge bied te bevorderen". De Geneefse vredesconferentie, die wordt voorgezeten door de Ver- de conferentie door de enigde Staten en de Sowjet-Unie, is in december 1973 kort bijeenge weest. Daarna werd zij verdaagd. echter dat men voor die datum on mogelijk tot een regeling van de kwestie-Rhodesië kan komen. Premier Ian Smith van Rhodesie had gisteren een gesprek met Ri chard. Na afloop hiervan gaf hij voor de eerste keer te kennen dat de "Brits-Amerikaanse voorstellen" voor een vreedzame regeling van het conflict gewijzigd kunnen wor den. Hij verklaarde echter onom wonden dat deze wijzigingen geen betrekking kunnen hebben op "bepaalde fundamentele punten" zoals het toezicht op de politie en het leger door de blanken in de overgangsperiode naar de onaf hankelijkheid. Waarover die wijzi gingen dan zouden kunnen gaan, liet Smith in het midden. Het gaat hier om amendementen op de "voorstellen" die in september zijn geformuleerd door de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, en die ge leid hebben tot bijeenrocping van de Geneefse conferentie. Smith uitte zich nogal sceptisch over de mogelijkheid van een ak koord. Uitstel achtte hij noodzake lijk voor "nadere overweging". Ivor Richard boekte gisteren een vlucht naar Londen om daar de af tredende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, op de hoogte te stellen van het verloop van de conferentie in Genève. Men verwacht niet dat Ian Smith in Genève zal wachten de op de terugkeer van Richard. Ook Joshua Nkomo, een van de Rhode- sische nationalistenleiders die aan het overleg in Genève deelneemt, is naar Londen vertrokken. Zijn as sistenten achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij in Londen Kissinger zal ontmoeten. Bisschop Abel Moezorewa, een andere natio nalistenleider, gaat naar Salisbury. Hij wil in Rhodesië spreken op openbare bijeenkomsten om meer steun van de negerbevolking te krijgen. Moezorewa wil dat er in Rhodesië algemene verkiezingen worden gehouden. De bevolking zou een premier moeten kiezen van een voorlopige regering die het land naar de onafhankelijkheid moet leiden. Hij hoopt nu aan te kunnen tonen dat het grootste deel van de negerbevolking van Rhode sië achter hem staat. De twee natio nalistenleiders Nkomo en Moegabe die hun bewegingen gebundeld hebben in een "patriottisch front" zijn tegen het houden van alge mene verkiezingen. Nkomo, Moe gabe, Moezorewa en de vierde na tionalistenleider die aan de confe rentie in Genève deelneemt, domi nee Sithole, willen echter allen dat Engeland tijdens de overgangspe riode in Rhodesië een vinger in de pap houdt. Daar wil de huidige blanke premier van Rhodesië, Ian Smith, echter niets van weten. De Britse regering heeft inmiddels laten weten dat de Geneefse confe rentie ruim 127.000 gulden per week kost. POP BLEEK LUK Een pop die al vijfjaar aan een strop hing te bungelen in een pretpark te Long Beach, blijkt een lijk te zijn. Dit kwam aan het licht toen in Califomische amusementspark een episode werd opgenomen van de televisie serie „De man van zes miljoen". Toen een man van de filmploeg iets aan de arm van de „pop" wilde verschikken, viel de arm op de grond. Een nader onder zoek toonde aan dat de gehangene een wat oudere man was, 1.53 meter lang en met een gewicht van 68 kilo. Deskundigen konden niet vaststellen wanneer de man overleden is. Het pretpark had de „pop", gehuld in gaas en met lichtgevende verf bespoten, destijds gekocht van een plaatselijk wassenbeeldenmu seum. Functionarissen van het bureau van de lijkschouwer verklaarden dat het lijk goed geconserveerd was "leerachtige als een mummie LATE WROEGING Een japanner van 46 jaar heeft voor de rechtbank van Sendai opge biecht dat hij de moord heeft gepleegd waarvoor een ander tot vijf tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Foekoematsoe Takitani vertelde dat hij in 1949 de vrouw van een hoogleraar had doodgestoken en dat de man die ervoor gevangen werd gezet, Takasji Nasoe, onschuldig was. Takitani zei zo'n medelijden met Nasoe - die nu huismeester is - te hebben gekregen, dat hij besloot te bekennen. Doordat het misdrijf is verjaard, kan Takitani niet alsnog berecht worden. Het hof houdt zich met de zaak bezig omdat Nasoe in ere hersteld wil worden. VOETBALSUPPORTERS In de straten rond het voetbalstadion in Sao Paulo ontstond woens dagavond een afschrikwekkend bloedbad. Na de eerste finalewed strijd om de Braziliaanse beker tussen Corintians en Fluminenses gingen duizenden supporters met elkaar op de vuist. Ook werden er diverse wapens gebruiktTwaalf supporters van Corintians wer den gedood door aanhangers van Fluminenses. Een supporter van Fluminenses waagde het de vlag van Corintians te beschimpen en bespuwen. Als straf werd zijn geslachtsdeel afgesneden. Op grond van deze gebeurtenissen werd besloten de tweede wedstrijd om de beker in het 700 kilometer verder gelegen Porto Allegre te laterri plaatsvinden. MET KERST EEN ONDERKOMEN Ernest Bull heeft zijn voorbereidingen voor kerstmis al rond. Geen inkopen, kerstboom of kerstkaarten, maar een vals brandalarm. Daarmee is Buil nu, zoals elk jaar om deze tijd, weer onder de pannen voor de kerst, in een warme gevangeniscel. Voor de rechtbank op net eiland Wight bekende de 59-jarige Buil grif openbare dronkenschap, verstoring van de openbare orde en een vals alarm aan de brandweer. „De rechtbank is slechts zelden in de gelegenheid recht, en iemand tevens een plezier, te doen", zei de rechter en veroordeelde Buil tot een maand gevangenis. (Papakt PARADE, de zachtere vieux) I Oegandese journalisten berecht NAIROBI (AFP) - Twee Oe gandese journalisten van het katholieke dagblad "munno" staan in Kampala terecht op beschuldiging van hoogver raad, zo is uit betrouwbare bron in Kenia vernomen. De twee redacteuren, Robert Ka- timbo en Jimmv Liyima wer den in augustus gearresteerd, kort nadat de autoriteiten de krant een verschijningsver bod hadden opgelegd. Ze zouden hebben bekend dat ze "ondermijnende documen ten" bezaten en "gevaarlijke inlichtingen" hebben ver spreid. De eveneens in augus tus gearresteerde chef nieuwsdienst van de krant, John Sewaniko, zou in de ge vangenis zijn overleden. -ADVERTENTIE- bij de zilversmeden in Yog ja KLSVS Te winnen in de Nationale Puzzetaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven MET UNITRAVEL NAAR INDONESIË In samenwerking met de KLM organiseert reisbureau UNI TRAVEL 27-daagse verzorgde reizen naar Indonesië met be zoeken aan Jakarta. Ban dung, Yogja, Solo, Surabaya en Bali voor 3.325.- per persoon; inclusief Sumatra 3.720,-. Zo'n fantastische reis (incl Sumatra) voor 2 personen wordt aangeboden als finale- prijs. Behoort u niet tot de gelukkige winnaars, maar u wilt toch graag naar Indone sië vraagt dan het volledige programma aan bij UNITRAVEL Den Haag, Plet Helnpl. 1, tel. 070/608837 BEIROET (Reuter,UPI) - Premier Selim al-Hoss van Libanon heeft gisteren de vorming bekendge maakt van een nieuwe regering van acht man die moet helpen bij de wederopbouw van het door de bur geroorlog verscheurde land. Maar twee van de acht hebben poli tieke ervaring, de overige zes zijn technocraten. Premier Al-Hoss, een 46-jarige econoom en conserva tieve moslem, kreeg woensdaga-r vond van president Elias Sarkis opdracht een regering van techno craten te vormen. Zowel de linkse als rechtse politieke leiders waren akkoord gegaan met de vorming van een dergelijke regering. Hoss komt zelf aan het hoofd te staan van de ministeries van han del. economische zaken, industrie, oliezaken en voorlichting. Buiten landse zaken defensie gaan naar Foead boetros, de enige man in het nieuwe kabinet die een grote poli tieke ervaring heeft. Boetros die tot de Grieks-orthodoxe kerk behoort, is lid van het Libanese parlement geweest en heeft van 1958 tot 1964. toen Foead Chehab president was, diverse ministersfuncties bekleed. Van de nieuwe regering maken on der meer een ingenieur, een za kenman, een bankier en een arts deel uit. Binnenlandse zaken gaat naar de arts en ex-minister Salah Salman, een lid van de sekte der Droezen. Salman krijgt ook de por tefeuille van huisvesting. De nieuwe minister van financiën is de bankier Farid Raphael. Raphael, een maronitisch christen, krijgt ook de ministeries van justitie en PTT onder zich. In overeenstemming met de tradi tie zijn de ministeries verdeeld over aanhangers van de verschillende religieuze sekten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9