Geloogd Massief Eiken Menten stuurt Agt brief §4 Meubelfabriek Oisterwijk Van Geen verbod op reclame in grondwet9' Amsterdamse rechter al jaren bevriend met Menten Walrus liet zich niet vangeR „Drankmisbruik terugdringen" ISr de Meubelmakers uit het zuiden des lands Christof/c USD Logen geeft een diepe, wanne kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 9 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 Aanhang van CDA loopt toch terug DEN HAAG - Uit een eind no vember gehouden verkie- zingsonderzoek van de Neder landse Stichting voor Statis tiek is gebleken dat de zaak- Menten het CDA toch aanzien lijke schade berokkent. De NSS, die om de veertien dagen een steekproef neemt onder 1000 kiesgerechtigde Neder landers (en daar half oktober mee is begonnen) heeft gecon stateerd dat aan de groei van de aanhang van het CDA in de laatste weken van november een abrupt einde is gekomen. Bij een peiling op 15 en 16 no vember, vlak voor het Kamer debat over de zaak-Menten, gaf nog 39 procent van de kie zers de voorkeur aan het CDA Een op 29 en 30 november ge houden peiling gaf te zien dat nog slechts 34 procent van de kiezers voorkeur had voor het CDA. Volgens de laatste peiling van het NSS zouden progressieve partijen weer in opgaande lijn zijn. De partijen die tot de progressieve drie worden ge rekend (PvdA, PPR en D'66) haalden nu 39 procent van de kiezers naar zich toe. Half no vember was dat percentage nog 36. De aanhang van de VVD bleef vrij stabiel en gaf een lichte vooruitgang te zien: van 18 naar 19 procent. Ook in de voorkeur voor de overige par tijen werd weinig verander ing gemeten. Casino verwacht 100.000ste bezoeker ZANDVOORT (ANP) - Het casino in Zandvoort, dat begin oktober startte, verwacht voor 1 januari de 100.000ste bezoeker te kunnen ont vangen. Thans zijn er al 85.000 be zoekers geweest. Dit deelde direc teur N. de Rooy gisteravond mee op een bijeenkomst met plaatselijke vertegenwoordigers van het zaken leven. Hoteleigenaar Bouwes deelde de aanwezigen daar mee af te zien van de bouw van een ondergrondse ga rage, die ongeveer anderhalf mil joen gulden zou kosten. Ondanks een forse bouwsubsidie zou zo'n garage volgens de heer Bouwes niet te exploiteren zijn. méér don eén couvert- een levensstijl verkrijgbaar bij o a Focke Meltzer Den Haag/Rijswijk Kunsthandel Au Bon Gout Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden AMSTERDAM (SP) - Een rechter van de arrondissementsrecht bank in Amsterdam, mr. W. C. Hassoldt, heeft gisteren, na per- spublikaties daarover, toegege ven dat hij en zijn vrouw be vriend zijn met de van oorlogs misdrijven verdachte Pieler Menten. Mr. Hassoldt, die bij de Amster damse rechtbank de oudste vice-president is, heeft in 1950 als rechter-commissaris een voor onderzoek geleid in de affaire- Men ten. Acht jaar later is door de gemeen schappelijke belangstelling, die de echtparen Hassoldt en Menten voor kunst en antiek hebben een vriendschappelijke relatie ont staan. Maar niet zodanig, zegt mr. Hassoldt nu, dat men regelmatig bij elkaar over de vloer kwam. „En als u mij vraagt, bent u mis schien de man de Menten getipt heeft dat hij op maandag 15 no vember gearresteerd zou worden, dan moet ik zeggen, dat ben ik niet. Ik wist niets van een op han den zijnde arrestatie. Daar staan wij rechters uiteraard buiten", aldus verklaarde mr. Hassoldt gisteravond. Volgens mr. Hassoldt, die via rechtbankpresident mr. W. J. Borgerhoff Mulder een verkla ring liet uitgeven, is er in de jaren 1970 tot en met 1975 in het geheel geen contact met Pieter Menten en zijn vrouw Meta geweest. Aan het begin van dit jaar hebben beide echtparen elkaar in de Bla- ricumse villa van Menten voor de 4 eerste keer weer ontmoet. De Amsterdamse rechter is in juni opgebeld door mevrouw Menten met de mededeling dat haar man en zij in moeilijkheden zaten Dat was kort nadat de eerste publika- ties waren verschenen over de kunst- en antiekveiling die Men ten in Amsterdam zou houden, maar nog vóórdat het weekblad Accent voor de eerste keer de al meteen na de oorlog geuite be schuldiging herhaalde dat Men ten zich in voormalig Pools ge bied schuldig zou hebben ge maakt aan moorden op joden. Mr. Hassoldt heeft zich toen naar zijn zeggen beperkt tot het advies aan mevrouw Menten om een goede advocaat te nemen. „U zou door Menten en zijn vrouw tegenover anderen herhaaldelijk als een duur soort visitekaartje zijn gebruikt, besefte u dat?" vroegen wij gisteravond aan mr. Hassoldt. „Dat wordt gezegd ja. maar zo heb ik het nooit gezien' Mr. Hassoldt heeft een week of vijf geleden al terloops aan RECHT BANKPRESIDENT Borgerhoff Mulder gezegd dat hij Menten kende. Mr. Borgerhoff Mulder „Ik weet het, maar het is toen niet goed tot me doorgedrongen. Ik vind een nader onderzoek naar de rol van mr. Hassoldt helemaal niet nodig, maar dat is natuurlijk maar een persoonlijke mening. "Ik zie een eventueel onderzoek met vertrouwen tegemoet," aldus mr. Hassoldt. Het onderzoek van mr. Hassoldt in 1950 richtte zich op de klacht van Menten, die wegens collaboratie met de Duitsers tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld was, dat de raadsheer bij het Bij zonder Gerechtshof in Amster dam, mr. F. P. Th. Roling, mein edige verklaringen zou hebben afgelegd over de vraag of Menten in Duitse krijgsdienst zou zijn geweest. ,Dat onderzoek heb ik als rechter commissaris zeer objectief ge voerd", aldus mr. Hassoldt, „het Openbaar Ministerie is bij ver scheidene verhoren aanwezig geweest en er is geen enkele re den om te veronderstellen dat er door mij niet nauwkeurig is ge werkt. Bovendien: mijn relatie met Menten dateert pas uit de la tere jaren". DEN HAAG (ANP)-Vanmorgen is op het Zwitserse minis terie van justitie in Bern de in Nederland klaargestoomde documentatie overhandigd op basis waarvan de Zwitserse regering moet beslissen wat zij zal gaan doen met de 77- jarige Blaricumse zakenman Pieter Nicolaas Menten, die sinds maandagavond laat door de Zwitserse politie wordt vastgehouden. Bij het materiaal bevindt zich ook een aantal vragen, afkomstig van de Haagse officier van Justitie mr. C. van Steenderen. Deze heeft de Zwitserse politie verzocht de vra gen aan Menten te stellen in ver band rriet de vraag wie de van oor logsmisdrijven verdachte Blari- cummer heeft gewaarschuwd dat hij gearresteerd zou worden, (daar over had Van Steenderen gisteren een gesprek met Accent- hoofdredacteur Knoop). De vragen zijn opgesteld mede naar aanleiding van een uitvoerige brief die Menten vanuit Zwitserland heeft gestuurd aan minister Van Agt van justitie. Mr. Van Steende ren, die belast is met de opsporing van Mentens tipgever, heeft de brief aan zijn dossier toegevoegd. Hij wilde gisteravond over de in houd niets meedelen. Ook CDA Menten heeft een afschrift van de brief aan Van Agt gestuurd aan het Tweede-Kamerlid voor de ARP mr. G. van Dam, die drie dagen na Men tens ontvluchting tijdens het ka merdebat daarover namens het CDA sprak. Mr. Van Dam kreeg ook een afschrift van de brief die de toenmalige Tweede- Kamervoorzitter en verdediger van Menten, dr. Kortenhorst, in 1951 aan de toenmalige minister van jus titie, Van Maarseveen, schreef. De afschriften, die uit Zurich waren verstuurd, arriveerden gisteren bij de Tweede-Kamerfractie van de AR. In overleg met mr. Van Dam, die ziek was, heeft fractieleider Aantjes de brief van Menten geopend. Bij de afschriften zat geen begeleidende brief, aldus de woordvoerder van de fractie. afschriften heeft gestuurd. Over de inhoud van de brief van Menten is niets bekend. Onvoldoende De grootste Zwitserse krant, „Bliek", schreef gisteren ten aan zien van de zaak-Menten dat een onbekend decreet uit 1965 van de Zwitserse regering een „onvol doende juridische basis" zou zijn om de van oorlogsmisdaden ver dachte Nederlander Pieter Menten aan Nederland uit te leveren. In het hoofdartikel waarin dit wordt ge zegd staat verder dat de zaak „on plezierig belooft te worden voor de Zwitserse rechtsstaat". De krant was verbaasd dat de (Zwitserse) minister van Justitie zei dat Menten over de grens zou kun nen worden gezet aan de hand van een regeringsdecreet van 1965 „dat nooit is gepubliceerd en waarover niemand iets wist". „Niemand zal bezwaar maken tegen het gerechte bestraften van een veroordeelde oorlogsmisdadi ger. Maar „nacht- und nebel- decreten" vormen voor onze staat geen juridische basis." Niet juist Inmiddels heeft de advocaat Fritz Heeb uit Zürich ontkend de verde diging van de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten op zich genomen te hebben zoals door me vrouw Meta Menten en in Neder landse persberichten was gezegd. Heeb verklaarde dat er nooit enige' sprake van is geweest dat hy de be langen van Menten zou gaan behar tigen. De advocaat is in het verle den opgetreden voor de Russische schrijver Alexander Soltsjenitsin toen deze in Zwitserland was. TEXEL - Texel heeft gistermid dag enige uren bezoek gehad van een mannetjeswalrus, die zich ophield in de buurt van de vuurtoren. In een halve eeuw had men geen walrus meer voor onze kust gesignaleerd. Mede werkers van de Natuurrecrea- tiestichting Texel zijn tever geefs uren in de weer geweest het beest te vangen. Op de bovenste foto nadert één van de mede werkers behoedzaam het waak zame dier. Om terugkeer naar het water te verhinderen werd een vangnet achter de walrus aangebracht (foto midden). De walrus liet zich echter niet van gen en verdween met net en al in het water foto onder). Enige tijd later wist het dier zich van het net te bevrijden. Menten heeft kennelijk veronder steld dat V=ui Dam de voorzitter was van een speciale commissie van onderzoek uit de Kamer voor deze zaak, zo blijkt uit de adresse ring. Zo'n commissie bestaat echter niet Eerherstel In de brief uit 1951, waarvan me vrouw Menten woensdag een copie aan een ANP-verslaggever heeft la ten zien, verzoekt Kortenhorst die tevens advocaat van Menten was, de miljonair volledig eerherstel te geven. De Kamervoorzitter consta teerde in de brief dat Menten vol maakt ten onrechte in opspraak was gebracht Voor zover bekend is mr. Van Agt het enige Kamerlid aan wie Menten grenzen tussen ideële reclame en handelsreclame", meende hij. De regering had volgens de KVP'er voldoende wettelijke mogelijk heden om misleidende reclame aan te pakken. Het confessionele tegenvoorstel heeft in politiek Den Haag nogal wat bevreemding gewekt. Als handelsreclame wel onder de meningsvrijheid valt, gaat de televisiereclame volgens het PvdA-Kamerlid Roethof "een gouden tijd" tegemoet. De kans op invoering van de commerciële televisie (waar de confessionelen zich altijd zo tegen te weer heb ben gesteld) wordt door het KVP-voorstel groter. De anti-revolutionairen zijn al sinds jaar en dag met een kruis tocht tegen de STER-reclame be zig. Maar toch steunt de AR het voorstel om de handelsreclame te ontzien. De Tweede Kamer zette zich giste ren aan de modernisering en her schrijving van de grondwet. Voorlopig beperkt de Kamer zich uitsluitend tot de grondrechten die burgers tegen de overheid be schermen. De Tweede Kamer verschilt van mening over de vraag of grond wettelijke grondrechten ook de ene burger tegen de andere be schermen. De WD meende van niet, de confessionelen vonden van wel. De PvdA wilde het - net als de regering - in het midden laten. De regering heeft voorgesteld - en de Tweede Kamer stemt er in grote lijnen mee in - om verschil lende nieuwe grondrechten in de grondwet te verankeren: verbod van discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras of ge slacht. recht op de bescherming van persoonlijke levenssfeer en een verbod om privé gegevens over iemand te verzamelen. verbod om achteraf iets strafbaar te verklaren. verbod om de telefoon af te tap pen. zorg voor voldoende werk, vei ligheid op het werk en medezeg genschap. recht op bijstand recht op rechtspraak en de hulp van een advocaat. De PvdA pleitte er voor om ook het stakingsrecht in de grondwet vast te leggen. De christen democraten en de WD vonden dat "op z'n minst voorbarig". Van verschillende kanten werd er bij de regering op aangedrongen om ook de discriminatie van homo fielen grondwettelijk te verbie den. DS'70 wilde het recht op waardevast geld en de PPR drong er op aan in de grondwet te zetten dat Friezen het recht heb ben om Fries te spreken en te schrijven. ARP en D'66 wilden de rechter de bevoegdheid geven om wetten die in strijd zijn met de grondwet ongeldig te verklaren. DEN HAAG (SP) - KVP, ARP en CHU zijn er tegen dat de regering grondwettelijke bevoegdheden krijgt om misleidende handels reclame te verbieden. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de debatten over de herziening van de grondwet. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) wil voor han delsreclame een uitzondering maken op de vrijheid van me ningsuiting. Het KVP-Kamerlid Van der San- den was het niet eens met het re geringsvoorstel. "Er zal verwar ring optreden bij het trekken van Staatssecretaris bereidt maatregelen voor: DEN HAAG (SP) - De regering komt binnenkort met nieuwe maatregelen om het alcoholge bruik terug te dringen. De gedach ten zouden er daarbij onder meer naar uit gaan om naar Canadees voorbeeld verkeersgebruikers die onder invloed verkeren direct in de cel te stoppen. Staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) kondigde de nieuwe maatregelen gisteren in de Tweede Kamer aan, zonder daarbij over igens voorbeelden te noemen. Hendriks: „Met betrekking tot het alcoholprobleem hoop ik binnen kort een eerste aanzet te kunnen geven tot een ontmoedigingsbe leid. De Canadese regering heeft op dit punt een program in voorberei ding. Ik heb het gevoel dat wij daar veel van kunnen leren". Om het ministerie van Volksge zondheid weigerde men in te gaan op vragen over deze uitspraak. Men vond het nog te vroeg om te vertel len waar de staatssecretaris precies op doelde. „Er is nog niets concreet. En dat zal nog wel even duren ook", zei een voorlichter van het ministerie, daarbij voorbijgaand aan de uitla ting van Hendriks dat hij „binnen kort" al iets zou doen. De verwijzing van de staatssecreta ris naar Canada is opmerkelijk als bedacht wordt dat een van de be langrijkste verschillen is, dat men daar mensen die met een glaasje op achter het stuur, kruipen en bij een controle door de mand vallen direct achter slot en grendel zet.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7