van actiecomité Alsnog rapport „verkeerslawaai" Grafzerkjes voor honden en cavia's Krielkippen kakelwit nit het schuinibai! PUBLIEK Leidse straat rovers in cel ALPHEN AAN DEN RIJN-Tijdens een gisteravond gehouden persconfe rentie is een rapport openbaar gemaakt dat als de spreekwoordelijke mos terd na de maaitijd lijkt te komen, maar dat toch zal worden aangeboden aan de gemeenteraad. Het actiecomité Prins Bernhard laan zal dit rapport (dat een ge meentelijk rapport over te ver wachten geluidshinder op de Prins Bernhardlaan aanvecht) aanbie den, in de hoop dat het nog weer aanleiding zal geven tot nader be raad over de naar de mening van het actie-comité verergerde over last van het verkeerslawaai. Kritischer Het actie-comité hoopt tevens, dat het rapport eraan zal meewerken, dat gemeenteraadsleden in de toe komst kritischer zullen zijn ten aanzien van rapporten gemaakt door de gemeentelijke diensten. Het actiecomité hoopt, dat het rap port een heropening zal opleveren van de discussie. Een gesprek, dat er dan toe zal moeten leiden, dat toch nog geluidwerende maatrege len worden genomen in de huizen die grenzen aan de Prins Bernhard laan. Op grond van de cijfers in het aan te bieden rapport zullen de be woners geen eisen kunnen stellen. Wat dat betreft is het wachten op geluidsmetingen die naar verwach ting begin volgend jaar zullen gaan plaatsvinden; niet alleen door de gemeente, maar ook door de con sumentenbond. Pas met de resulta ten van die metingen in de hand zullen er mogelijk eisen gesteld kunnen worden. Terugblik schiedenis. In februari 1975, kort nadat het actiecomité Prins Be rnhardlaan in tweede instantie een proces tegen de gemeente had ver loren, een proces dat beoogde om de gemeente te verplichten tot het maken van geluidwerende voor zieningen in verband met volgens de bewoners te verwachten geluid stoename na reconstructie, stelden de heren A. Brouwer en P. J. Paauw dat een gemeentelijk rapport over die te verwachten geluidstoename halve waarheden bevatte en geba seerd was op een verouderde bere keningsmethode. Brouwer en Paauw, geen lid van het actiecomité) beiden industrieel geluidstechnicus van beroep, stel den toen al, dat het geluid zou toe nemen (met 1 dB voor de bewoners van de Pieter Florisstraat en 1.7 dB voor de bewoners van de Witte de Withstraat). Zij kwamen tot die conclusie, afwijkend van die van de gemeente die voorzag in een verla ging (met respectievelijk van 1.6 dB en 0.7 dB), ondermeer op grond van een andere berekeningswijze. Daarbij gebruikten ze ook een an dere gemiddelde snelheid (57 in plaats van 45 kilometer per uur) dan de Alphense dienst openbare wer ken. Brouwer en Paauw betoog den, dat die hogere snelheid het ge volg zou zijn van de groene golf bij pogingen van de automobilist om die "in te halen". Openbare werken kwam tot de snelheid van 45 kilo meter per uur zich beroepend op die zelfde groene golf In het alternatieve rapport worden die verschillen genoemd en bear gumenteerd door Paauw en Brou wer. Ze vechten bovendien de Diefstal bij auto-ongeluk LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht een 19-jarige inwoner van deze stad aangehou den, die profijt wilde trekken uit een verkeersongeval. Hij eigende zich namelijk een hoeveelheid siga retten, koffie en snoep toe, welke artikelen tijdens een botsing tussen een bestelwagen en een persone nauto op de hoek van de Telder- skade en de Boshuizerkade uit de bestelauto waren gerold. Het ongeluk ontstond volgens de politie doordat de van de Telder- skade komende bestelwagenchauf feur, een 42-jarige Leidenaar, geen voorrang verleende aan de auto mobilist die op de Boshuizerkade reed. De bestuurder van de bestel wagen kreeg spij- en schaafwon den, een mede-inzittende man hechtwonden aan zijn linkerbeen en diverse snijwonden. De andere automobilist, een 20-jarige Leide naar, bleef ongedeerd. De materiële schade was aanzienlijk. Telefoonkraak LEIDEN - Van een telefooncel aan het Valkenpad werd gisteren de geldbak gekraakt Er ontstond daardoor een schade van ongeveer 800,-. Hoeveel geld er precies werd ontvreemd is niet bekend. Bernhardlaan wil nieuwe derhandelen waren met de ge meente om toch maatregelen te nemen verzochten ze ons om de cij fers niet naar buiten uit te dragen. Ze waren bang, dat het hun eigen onderhandelingspositie zou ver zwakken, omdat de gemeente mis schien zou kunnen denken, dat het ministerie gebruik maakte van onze cijfers". Marei's Bouwbedrijf bouwt eengezinswoningen in Katwijk aan Zee. IN KATWIJK Veertien huizen van f 180.000.- Schelpendam LEIDEN/DEN HAAG - "Straatn verijen", zo noemde de Haags rechter de activiteiten van ee 27-jarige Leidse fabrieksarbeid» en zijn 22-jarige collega en stadgi noot. Het tweetal hield zich bezi met diefstal door middel van g< weldpleging. Op stille plaatsen i de stad hielden ze fietsers aan probeerden ze onder bedreigir geld afhandig te maken. Dat gi beurde op de Lange Mare en in d Hooglands Kerksteeg. Eén van hu slachtoffers kreeg een sjaal om zij nek gesnoerd en kreeg te horen; geld of ik trem je in elkaar". In de rechtzaal bleek het tweet aanzienlijk meer timide, gezien d fluistertoon, waarop de gesteld vragen werden beantwoord. De o ficier bleek daar niet gevoelig voo temeer daar het hier om bekende van de justitie ging. Hij eiste tege de oudste acht maanden en tege de andere vijf maanden gevangi nisstraf, waarvan voor de jongsl een maand voorwaardelijk. De uitspraak van de rechter volj op 23 december. norm aan die de gemeente nam en komen tot de conclusie; "In tegen stelling tot wat de gemeente be weert is het geluidsniveau 's avonds en 's nachts niet acceptabel. Maar dat is terug te v feit, dat de gemeente Aanleiding Volgens Paauw heeft men het rap port toen in het belang van de be- Zo komt de Schelpendam eruit te zien als de 14 woningen t woners niet openbaar gemaakt. La ter, toen het wel mocht van het mi- -- - - - nisterie kwam het er volgens hem KATWIJK - Marel's Bouwbedrijf verkocht door het bouwbedrijf dat De woningen worden haaks op de Het meisje stak plotseling de door tijdgebrek van beide samen- uit Katwijk is momenteel druk be- de panden voor eigen rekening kustlijn geplaatst in het kader van over en werd door de auto van P. i stellers niet van. Intussen is de re- zig met de bouw van veertien een- neerzet. TA-1* constructie van de Bernhardlaan gezinswoningen aan de Schelpen- gereed gekomen. Het rapport geeft dam in Katwijk aan Zee. Als er nu O KATWIJK - Bij een aanrjjdin gistermiddag op de Groen va: Prinsterenweg in Katwijk werd he vijfjarig meisje A.K. aangereder aanwonenden weinig* effectief een normale winter komt, zullen de De huizen hebben vijf slaapka- materiaal in hun strijd om toch ge- huizen eind oktober-half november niers. Twaalf ervan hebben gerer op het luidwerende voorzieningen te krij- veel ho- gen. Het rapport kan aanleiding rage, bij de andere twee i die heeft genomen, dan het zijn tot ministerie van volksgezondheid milieuhygiëne in het boekje "Ge- opleveren, luidhinder". En zo zijn er meer za- ïf? Houvast robbertje vechten tussen technici 1977 kunnen worden opgeleverd. - De woningen, die ruim 180.000 gul- ruimte de keuken gemaakt. Er gepleegd tegenover de openbare den per stuk kosten, zijn allemaal al komt een voor- en een achtertuin, bibliotheek in Katwijk. het kader de Deltawet in verband met de Katwijk gegrepen. Met onbeken vorming van een tweede vloedke- letsel moest zij naar het Acad» ring in Katwijk. De bebouwing die misch Ziekenhuis in Leiden 1 .voorheen op deze plek stond i sloopt in het kader van de sanering Katwijk aan Zee. De bouw wordt den overgebracht. technisch geweten geweld aandeden". Het alternatieve rapport van Paauw worden zullen en Brouwer was in juni 1975 al wellicht klaar, i De metingen die verricht gaan oor de bewoners houvast bieden. Katwijk krijgt derde wijkagent fjï TER AAR - De aanleg van ten nisbanen in Langeraar zal nader worden bekeken. Raadslid Ruy- grok brak een lans voor de vereni- dit dorpsdeel van Ter Aa^ ^Wa^at toch is het toen niet, Maar echt benen om op te staan zal KATWIJK - Binnenkort zal Kat- toen-de zaak nog volop in discussie het actiecomité pas krijgen als de wijk een derde wijkagent krijgen, was, gepubliceerd, maar pas nu, nu wet geluidhinder zal zijn aangeno- "J~4 Als de voorgestelde wordt aangehouden zijn alle bere keningen en metingen die van die berekeningen niet veraf zullen blij ven op slag overbodig. Want de be- indertijd niet gepu- rekende hoeveelheid geluid ligt in het rapport van openbare werken het alternatieve rapport ver Bang Paauw: "Het bliceerd op verzoek terie. Daar had men namelijk pre cies dezelfde cijfers als wij hadden boven het dan geoorloofde en om dat ze toen volop aan het on- mum. groot aantal leden heeft ingeschreven. Als het aan Ruygrok ligt zou hij graag zien dat er volgend Gebleken is, dat de huidige twee jaar al wordt getennist. Hij kreeg de wijkagenten in Katwijk in een grote toezegging van het gemeentebes- behoefte voorzien. Hun werk wordt tuur dat alles zal worden gedaan om door de meeste inwoners van Kat- dit mogelijk te maken. KATWIJK - Bij een inbraak in de Katwijkse Zonnebloemschool, waar de daders binnenkwamen door het vernielen van een ruit aan de achterkant, werden gisternacht wijk gewaardeerd en gerespec teerd. De derde wijkagent zal zijn werk terrein in de omgeving van de Prin- cestraat, Secr. Varkevisserstraat en het Quick Boys sportcomplex krij- ^eTókalen doorzócht. Voor gen. Haast maken BODEGRAVEN - B en W van Bo degraven dringen bij de raad voor op een spoedige aanleg van de weg Leiden- Bodegraven (Rijksweg 11). Als de keuze 'van B en W wordt overgeno men dan zal de nieuwe rijksweg voor een groot gedeelte langs de zuidkant van de spoorlijn Bodegraven-Leiden komen, en kan de bestaande zuidwestelijke om- leidingsweg een meer lokale func tie krijgen voor Bodegraven. Als onderdeel van de rondweg waarbij dan moeilijk nog een rechtstreekse aansluiting van de Dronenwijk verwezenlijkt kan worden. Sjoelclub Lisse LISSE - De Taveerne aan de W gendwarsstraat in Lisse zal vc gende week vrijdag (de 17-de) c wieg zijn van de sjoelverenigir Lisse. Om acht uur 's avonds z daar de geboorte plaats vinden i de vorm van de oprichtingsverg dering. Sinds de initiatiefneme hun plannen voor een sjoelclub Lisse naar buiten brachten zijn i voldoende aanmeldingen binnei gestroomd om de plannen in dade om te gaan zetten. Vrijdag kan i< dereen horen wat de bedoelinge van de club zijn. Men kan zich ui eraard ook als lid aanmelden. Na d vergadering kan er meteen al g« sjoeld worden. De eerste sjoelbal een schenking, wordt dan tegelij ingewijd. Een lezer uit Lisse, die dikwijls wandelt in de buurt van het kasteel Keukenhof, attendeerde mij op een klein kerkhof dat hij kortgeleden in het Keukenhofbos ontdekte. Het lag langs een weinig gebruikt voetpad en het telde zo'n 25 grafstenen. Hij las de opschriften maar het werd hem niet duidelijk wat voor kerkhofje het eigenlijk Dat vroeg ik gisteren aan de be heerder van het landgoed, Lissenaar Hollander. Die ver telde dat in het ongeveer veer tig vierkante meter grootte stukje bosgrond honden en paarden van de familie Van Lynden, eigenaresse van het landgoed Keukenhof, begra ven liggen. "Veel mensen laten hun dode dier bij een dierenarts ach ter", zegt Hollander, „maar de familie Van Lynden laat uit piëteitsoverwegingen de die ren begraven en op him graf ook een steen met opschrift plaatsen. Dat gebeurt al gene raties lang". Ook de huidige bewoner van het kasteel, graaf Van Lyn den, laat zijn dode honden en paarden in het bos ter aarde bestellen. Dat wordt gedaan door de beheerder van het landgoed. "Het is een begra fenis zonder poespas", zegt Hollander. "Ik doe bet altijd in mijn eentje. Er is nooit een ander bij. Kuü Ik graaf een kuil, leg daarin het dode dier, gooi de kuil dicht en plaats een grafsteen. Er zijn mensen die het nut van zo'n begrafenis niet inzien, waarschijnlijk omdat het om dieren gaat. Maar de graaf is nu eenmaal erg gehecht aan zijn honden en paarden. Hij vindt dat zo'n begrafenis er bij hoort". Het dierenkerkhoQe in het Keukenhofbaas is niet de enige in de regio. In Zeven hoven is er ook één, maar dan veel groter. Het is eigendom van een boer die in het "ex ploiteren" van een dieren- kerkhof meer zag dan in het houden van vee. Er liggen daar niet alleen paarden en honden maar ook marmotten, cavia's, een aap en ook een paar kanariepietjes. Verversen Stuk voor stuk de lievelingsdie ren van hoofdzakelijk oudere mensen die er wekelijks een lange rit door de polders voor over hebben om bloemen te komen verversen op het graf van hun overleden troetel beest. eenvoudig als in het Keu kenhofbos de dieren worden begraven, zo uitgebreid ge beurt het in Zevenhoven. Daar worden de meeste die ren, dikwijls in aanwezigheid van hun bazen, in aangepaste kistjes ter aarde besteld. Ik ben er eens een kijkje gaan nemen. De eigenaar van het kerkhof vertelde mij toen dat hij met dit "nevenbedrijfeen flinke boterham verdiende. Want hij maakte niet alleen winst op de grafstenen, waar van er vrij veel zo'n duizend gulden kosten, maar hij inde ook de liggelden, die elk jaar opnieuw moeten worden neergeteld. Toen Willem Duys en Mies Bouwman een paar maanden geleden in Wassenaar de voltallige bezetting van de Leidse "Randstadspelers" aan het werk hadden gezien reageerden ze puur enthousiast. "Dat was geweldigJullie horen binnenkort nog van ons", lieten ze promotor Heijnekamp weten. Willem en Mies lieten niets meer van zich horen maar dat heeft de pret onder de in totaal veertig solisten, koor- en orkestleden niet kunnen drukken. "Eigenlijk zitten we er niet eens zo om te springen om voor de televisie op te treden",zegt Heijnekamp"Want dan mag je maar één 'nummertje uit je repertoire laten zien en dat kan nooit voldoende zijn voor een totaalindruk". Die totaal-indruk kan wel zaterdagavond verkregen worden in het Antonius Clubhuis in Leiden waar de Randstadspelers (ze treden voor het eerst op in hun nieuwe kostuums) hun tweede lustrum vieren met een van-alles-wat-show. Een stukje musical, een hapje operette, een snufje populair, een cocktail old-timer en als toetje wat Zuid-Amerikaans. Een geheel nieuw programma. Op een pluimvee-tentoonstelling In Alkmaar namen de heren jury leden moeder Nederpelt even apart "Hoe komt het toch dat uw kippen er altijd zo smetteloos wit uitzien", vroegen ze belangstel lend. En "Ik doe ze stuk voor stuk in de was", antwoordde de 64- jarige serieus. De juryleden lagen dubbel. Moeder Ne derpelt kon er niet om la chen. Ze sprak de waar heid. Voordat ze meedoet aan een pluimveetentoonstelling doet ze inderdaad haar krielkippen in de was. Dat gaat als volgt. Daags tevo ren verzamelt ze de deel nemers op de aanrecht van haar keukentje waar een bak met behaaglijk warm water klaar staat met daarnaast een spons en een doos waspoeder van een bekend merk. Water en waspoeder worden ver mengd totdat een fijn schuimbad ontstaat. Ver volgens wordt de kip in het schuimbad neergelaten en met een natte spons be werkt. Zodra de kleur van het ver- enpak naar haar zin is, tilt ze haar krielkip weer uit bad, zet haar voor de warme kachel en laat het beestje zo drogen. En zo gaat dat met al haar kip pen. Het simpele schuimbadpro- cedé heeft moeder Neder pelt geen windeieren ge- Moeder Nederpelt doet haar kippen stuk voor stuk in de was legd. Haar kippen stelen op menige tentoonstelling de show, vooral omdat ze zo stralend wit zijn. "Witter ben ik ze nog nooit tegen gekomen", zegt de Lissese, die lid is van de pluimvee- en konijnfokverenlging „Lisse en Omstreken" en al menig prijs in de wacht sleepte met haar met de hand gewassen krielkip pen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4