droom Minnebroersgracht weer opengegraven Forse achterstand afdeling onderwijs Instituut wil fietszadels droog houden Reclassering mag nog niet in pand Rijnsburgerweg VOOR DE WARE KENMER 12775,- wcetjeyejieH&eêêm ZOJUIST GEARRIVEERD f2198,- woef je yeyien LEIDEN - Worden de fietsen van de bezoekers en het personeel van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten straks opnieuw aan weer en wind blootgesteld? Dat is de interessante vraag waarover zich gisteren de ge meentelijke commissie voor be roepschriften boog. De feiten zijn de volgende: het aan het Noord- eindsplein gevestigde instituut liet een lage houten fietsenber ging plaatsen in de voortuin van het pand, maar verzuimde daar voor de vereiste vergunningen aan te vragen. Toen het zaakje al kant en klaar was deed men begin april een verzoek aan de directeur Ge meentewerken om toestemming voor het fïetsenoptrekje. Die toe stemming werd niet verleend. In tegendeel. Enkele maanden later kreeg men een brief van het Leids college van B.enW. waarin werd meegedeeld dat het fietsenhokje binnen één maand moest worden afgebroken In de eerste plaats stond het ge heel buiten de gevelrooilijnin de tweede plaats werd het brandge vaar gememoreerd en in de derde plaats was niet vantevoren een vergunning aangevraagd. Het Instituut ging in beroep en giste ren vond de zitting plaats. Plaats van handeling: een van de vele kamertjes in het stadhuis. Aan wezigen achter de tafel: vier raadsledeneen topambtenaar en voorzitter mr. Woudstra. Voor de tafel: twee ambtenaren van bouw- en woningtoezicht, en een paar lege stoelen. Die waren be stemd voor de vertegenwoordi gers van het instituut. Maar ze zijn er niet. Directeur dr. E. van Donzel heeft laten weten dat hij niet kan komen en ook de adjunct-directeur heeft op da.t tijdstip een vergadering waarbij hij niet gemist kan worden. Daarom kan de commissie alleen de ambtenaren vragen stellen. Bijvoorbeeld of de fietsenstalling nu steunt op de grond, of rust op palen in de grond. De ambtena ren blijven het antwoord schul dig: zo goed hebben ze het optrekje nu ook weer niet bekeken. Wel weet men te vertellen dat het ter plaatse een brandgevaarlijke si tuatie is. "Als er een bromfiets in staat en die vliegt in brand is de kans groot dat de vlammen overs laan naar het vlakbij gelegen pand". Om te voorkomen dat rui ten zouden breken en vitrage vlam zou vatten, zouden de ra men in elk geval "draadglasbe- zetting" moeten krijgen. De notu list heeft het woord "draadglas- bezetting" niet goed verstaan en vraagt om herhaling Ander punt waarover de commis sie zich buigt is of de fietsenstal ling nu een bouwwerk of een ge bouw is. In dat laatste geval moet het volgens de letter van de wet door een menselijk wezen te be treden zijn. "Maar het is een erge lage berging, waar alleen fietsen in kunnen" zegt een commissielid. "Maar nergens in de wet staat dat je er binnen moet kunnen lopen. Kruipen mag ook" merkt een an der op. Er ontspint zich een dis cussie of je met je hoofd een dui venhok binnenkunt en hoe het zit met eieren rapen in een kippen hok. Mr. Woudstra wil honderd procent zekerheid hebben en kon digt aan ter plaatse eens een kijkje te gaan nemen. Aan de orde komt nog even een brief van de buren van het insti tuut die klagen over het feit dat ze overlast ondervinden van het hemelwater dat bij regen van het schuine dak komt. "Wel een beetje overdreven", is het oordeel van een aantal aanwezigen. De zit ting wordt geslotenAlles staat op de band. Over een paar weekjes zal men bij het Nederlands Insti tuut voor het Nabije Oosten weten of men voortaan op een nat of een droog fïetszadel komt te zitten. LEIDEN - Er is een kans dat de Minnebroersgracht (de straat tussen Zuidsingel en de Haven kade) weer wordt opengegra ven. In gemeentekringen wordt met die gedachte gespeeld, zo bleek in de vergadering van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening gisteravond. Het blok Havenkade - Minne broersgracht - Zuidsingel - Binnenoostsingel maakt onder deel uit van het gebied Heren gracht-Zijlsingel. Het opengra ven van de Minnebroersgracht is aangegeven op een kaart die het verkavelingsplan voor dit bouwblok in beeld brengt. Het gebied is nu grotendeels kaal geslagen; er staan nog drie hui zen. Op een vraag of het openge graven van de gracht zeker is, antwoordde wethouder Waal: „De gemeente garandeert nooit iets, maar het kan wel". Van ambtelijke zijde werd opge merkt, dat het voornamelijk van de financiële medewerking van het rijk afhangt, of de Minne broersgracht opengaat. Er be staat een regeling, waarbij het o.m. nodig dat het bestem mingsplan - dat nu nog niet offi cieel is vastgesteld - gewijzigd wordt. Dat betekent, zo zei een ambte naar, dat het opengraven niet de eerste drie a vier jaar te ver wachten is. Wel is het zo dat vol gens de plannen de nieuwe gracht breder zal zijn dan dege ne, die in de vorige eeuw stroomde. Toen was de Minne broersgracht, inclusief de stra ten, van gevel tot gevel twaalf meter breed. Nu wordt gedacht aan vijf meter breed voor de straat, vijf meter voor de gracht en vijf meter voor de straat, het zelfde profiel als de Waar- dgracht heeft. Binnenoostsingel is binnen het gebied Herengracht-Zijlsingel bestemd voor woningbouw door zelfbouwers. Het raadslid Anne van de Zande (PSP) drong er gis teravond op aan dat, voordat de plannen verder worden uitge werkt, er contact zal worden op genomen met de huidige bewo ners van de drie panden aan de Minnebroersgracht. Wethouder Waal zegde toe, dat dit zal ge beuren. Verf strepen op Stationsplein moeten anders LEIDEN - De reconstructie van het Stationsplein zal voorlopig in over eenstemming met het besluit van de gemeenteraad worden uitge voerd. Dit betekent dat de huidige verfstrepen veranderd moéten worden. Wethouder Waal besloot gistera- kunnen veranderen vond na de discussie in de raads- toch vier banen gemaakt zouden commissie voor ruimtelijke orde- kunnen worden. Dit zou al kunnen ning aangehoord te hebben. Op in- gebeuren bij de behandeling van de itiatief van Peters (PvaA) en Beijen plannen voor verbreding van de (PPR/D'66) besloot de raad destijds Valkbrug. In die richting zal het om niet meer dan drie rijstroken op vermoedelijk wel gaan. In de tus- het Stationsplein aan te leggen. Bij sentijd wil wethouder Waal niet van de uitvoering van het werk zjjn het het raadsbesluit afwijken, gezien er nu toch vier geworden, hetgeen, de slechte ervaring, die hij afgelo- zo werd van ambtelijke zjjde op- pen maandag met de sierbestrating gemerkt, te wijten is aan ,,een foute in de Haarlemmerstraat opdeed. De interpretatie van het raadsbesluit", mogelijkheid bestaat dat het col- Dat neemt niet weg, dat er van amb- lege een extra krediet hiervoor zelf telijke zijde gisteravond ook werd moet betalen, omdat de meerder- gepleit om van het raadsbesluit af heid van de gemeenteraad het niet te wijken en de nu geverfde situatie goedkeurde. Het CDA te handhaven, omdat die meer vei- deze kwestie namelijk ligheid garandeert. Ham (CDA) standpunt in dan het in voelde daar wel voor („als de des- sie had gedaan. „En ik wil geen ri- kundigen het nu zeggenmaar sico meer nemen", zo hield Waal Beijen hield principieel vast aan het CD A-raadslid Ham voor, die het Akkoord over plan Nieuw Groenhoven LEIDEN - De raadscommissies ntelijke ordening, volks- maatschappe- mag raad binnenkort zijn besluit vaardoor huisvesting lijke aangek zonder veel bezwaar akkoord ge gaan met de bouwplannen van de Stichting Nieuw Groenhoven voor het gebied tussen Herengracht, Oosterkerkstraat, meelfabriek De Sleutels en de Zuidsingel. In dit gebied worden 195 woningen ge bouwd, waarvan 127 woningen voor bejaarden. Ruim twee jaar geleden was er met name in de commissie ruimtelijke ordening zoveel weerstand tegen het toenmalige plan van de Stich ting Nieuw Groenhoven, dat het uiteindelijk in de gemeenteraad werd afgekeurd. Het huidige plan van de stichting - die voortkomt uit het verzorgingstehuis voor bejaar den „Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat - kreeg gisteravond veel lof. Beijen (PPR/D'66) noemde het „een opmerkelijke verbetering LEIDEN - De afdeling onderwijs van de gemeente Leiden ter zouden ten opzichte van twee jaar gele- kampt met een achterstand in het werk van 800 man-uren. Personeel. Hierdoor blijven bepaalde zaken langer liggen dan nor maal. Sinds september wordt er echter door een aantal ambtenaren van deze afdeling veelvuldig overgewerkt om de achterstand in te halen. Daarmee zal waarschijnlijk ruim LEIDEN - De Commissie voor de beroepschriften, bestaande uit raadsle den onder voorzitterschap van mr. Woudstra heeft gisteren met alge mene stemmen besloten dat B. en W. op onjuiste gronden hebben beslo ten dat de Algemene Reclasseringsvereniging het pand Rijnsburgerweg 167 niet in gebruik mag nemen als kantoorruimte. De reclasseringsver eniging had het pand eerder dit jaar gekocht en bij de gemeente Leiden een verzoek ingediend om het aan de woonruimte te mogen onttrekken. B. en W. weigerden dat en baseerden zich daarvoor op een artikel in de Bouwverordening. Volgens de commissie is het college niet bevoegd dit artikel voor dit doel te gebruiken, maar zou dat moeten gebeuren op basis van een artikel uit de Woningwet. De afwijzing van het B. en W.-standpunt betekent overigens niet, dat de reclassering nu het pand kan betrekken. De commissie heeft in het vonnis uitgesproken, dat zij niet bevoegd is om een onttrekking aan de woonruimte wel toe te wijzen. Dat behoort nameliijk tot de competentie van het college, en berust in hoger beroep bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Inmiddels is de reclasse ringsvereniging als bij GS in beroep gegaan tegen het B. en W.-besluit. Die beroepszaak zal medio december in behandeling komen. De reclasseringsvereniging had de commissie voor de beroepsschriften om een versnelde uitspraak gevraagd. Dat opent de mogelijkheid om met deze uitspraak de provincie te overtuigen dat het Leids college onjuist heeft gehandeld. Op 18 februari van dit jaar deed de Algemene Reclasseringsvereniging aan het gemeente het verzoek het pand Rijnsburgerweg 167 te mogen ge bruiken als kantoor. Voor het werk had de reclassering toen in Leiden slechts de beschikking over twee pandjes, één aan de Langegracht en één aan de Herensingel. Omdat men eind mei een definitieve beslissing moest worden genomen over de aankoop van het pand aan de Rijnsbur gerweg, werd een gesprek aangevraagd met wethouder Verboom. De reclassering zegt in dat gesprek de indruk te hebben gekregen dat de toestemming zou worden verleend. Men besloot toen ook de koop te laten doorgaan. Op 8 september kreeg de reclassering te horen dat er door B. en W. afwijzend was beslist. Daarop werd beroep aangetekend. Het college vindt dat het pand, een bijdrage kan leveren in de bestrijding van de woningnood, en dat het pand daarom niet onttrokken mag wor den aan de woningvoorraad. De reclassering vindt het een bij uitstek geschikt pand voor het verrichten van werkzaamheden. Zaken blijven langer liggen dan normaal den". Kuijers (WD) sprak ander hele fraaie manier om in de binnen stad te bouwen" en Van Zijp zei: „Het ziet er erg goed uit". Op een vraag van CDA'er Ham, het raadsbesluit. Kuijers (WD) deed de suggestie dat de gemeente- „idioot" vond dat er niet naar stel van twee jaar gestegen zijn, kon de deskundigen werd geluisterd. directeur Kurpershoek hoeverre de kosten nu door het uit- een haif jaar gemoeid zijn. met dat er een hoop onvrede kunnen worden voorkomen, aldus de strekking van zijn betoog. Tesse- laar voegde daar nog aan toe dat het moeilijk is extra mankracht te krij gen omdat de achterstand zeer spe cifieke arbeid is. Pogingen om een soort uitzendkrachten in te huren zijn dan ook stukgelopen. stichting geen exact antwoord ge- Dat verklaarde wethouder Tesse- ambtenaren van de afdeling daarop De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170.- Dit model met briljant 245.- Me't 2 briljanten ...320.- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Meubeldroom heeft een speciale aanbieding voor de ware meubelkenner. Een massief eiken bankstel met origineel rundlederen bekleding. Leverbaar in drie kleuren. Normaal betaalt u er f 3995,- voor, NU Meubeldroom heeft nog veel meer moois. Alles uit ei gen fabriek en daarom zo góedkoop. Kom maar 'ns langs. j Ik Kopermolen 35Leiden071-133913 i. Wel dat ze in ieder geval hoger laar (onderwijs) gisteravond tijdens aankijken. Hij vond het zullen zijn dan destijds. Op dit mo ment worden de kale huren ge raamd op 200 gulden voor wonin gen voor alleenstaanden tot 425 gulden voor woningen voor maxi maal zes personen. De heer Kur pershoek beloofde dat met de be woners vande korte Langestraat en Nieuwe Waardstraat contact zal worden er in het gebied 49 eenge zinswoningen gebouwd, 9 gen voor invaliden en tien leenstaanden. be- vergadering van de raadscom- stuurlijke kwestie, die zo snel i missie voor onderwijs. Hij rea- gelijk uit de wereld moet worden geerde daarmee op een brief van de geholpen. Hij stelde dan ook voor, lerarenraad van de Rembrandt ter ontlasting van de afdeling on- Scholengemeenschap, die zijn on- derwijs, de rectores van scholen genoegen had kenbaar gemaakt voor het voortgezet onderwijs tot over de traagheid waarmee bij- bepaalde taken te verplichten, voorbeeld aanvragen van leer- zoals volgens Bosch in het bijzon- krachten voor een volledige be- der onderwijs al gebruikelijk is. worden opgenomen over de plan- trekking bij de afdeling onderwijs Een ambtenaar van de afdeling Behalve bejaardenwoningen worden behandeld. Uit deze brief verklaarde dat de communicatie sprak een onvrede die volgens het tussen de afdeling en de scholen raadslid Bosch (CDA) ook elders blijkbaar niet zo soepel verloopt, wel gesignaleerd wordt. Overigens De schoolleiders zouden in het al- wilde het raadslid beslist niet de gemeente weinig informatie van de afdeling doorspelen naar het per- wat be- Een schitterend massief eiken bankstel, bekleed met prachtig gedessineerde stoffen bekleding. Meubel droom maakt er maar gelijk een buitenkansje van. Normaal f 2805,-, NU Meubeldroom heeft trouwens nog veel meer moois. Alles uit eigen fabriek en daarom zo goedkoop. Kom maar 'ns langs. v Kopermolen 35Leiden071-133913

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3