Spaans weinig referendum interesse Vrouwenbonden richten zich tot Eerste Kamer Nieuw van Royal Club: Shandy. En dat smaakt naar...eh... mossel yersteege ^3ESSE9S321 Actie van jeugddorp voor 'Casa Materna' Shandy. Fris met h ietsje alcohol (0,9%). Procnrenr-generaal vecht vrijspraak van Kappler aan Nieuwe afgevaardigde van Rusland in de VN de grote merkerT^^j vindt u bij MA/exclusief staatsrechtelijke aspecten aan de orde stellen. Afrika Gisteren is in Nairobi de hoofd stad van Kenya, een congres van 700 christelijke leiders uit Afri kaanse landen begonnen, waarop in een geest van spirituele ver nieuwing de bijzondere problemen van Afrika worden besproken, zoals de zwarte theologie, de be strijding van conflicten, de ver houding marxisme en christendom en Afrikaanse socialisme. Hoogte punt wordt een massabijeenkomst onder leiding van de Amerikaanse evangelist Billy Graham. Hervormde Kerk: beroepen te Monnikendam, Zuiderwoüde en Uitdam A. G. Soeting Assen, te "Spijkenisse M. van de Werfhorst Opsterland, bedankt voor Lisse J. Voordouw Rotterdam- IJsselmonde. Het rk maandblad "Confrontatie Enquête" vraagt zijn lezers mee te werken aan een enquête om het be stand van "geloofsgetrouwe" paro chies vast te stellen. "Confronta tie", dat zich keert tegen het "mo dernisme" in de kerk, wil weten waar zich zulke parochies bevin den. Onder "geloofsgetrouw" ver staat het blad niet een parochie waar nu en dan een orthodoxe mis gehouden wordt, en ook niet een waar de mis orthodox is maar de preek modernistisch. De deelne mers wordt eveneens gevraagd, "nietgeloofsgetrouwe" parochies te noemen. "Confrontatie" meent, dat zij wel in een paar woorden kunnen uitleggen waarom een pa rochie "niet-geloofsgetrouw" moet worden genomend. LEIDERDORP - Dinsdaga vond 14 december om 8 uur wordt in de Dorpskerk de cy clus van vijf avonden over La tijns Amerika, georganiseerd door de werkgroep Interkerke lijk Vredesberaad Leiderdorp, afgesloten met een discussie (met forum) over de vraag op welke manieren het meest ef fectief hulp aan de arme lan den kan worden geboden. Het forum bestaat uit Joop Wage naar, regionaal medewerker van de NOVIB, Paul van der Harst, medewerker van SOLI- DARIDAD, Gerrit Pruim, me dewerker van CLAT (de Neder landse afdeling, die financieel en moreel steun verleent aan een onafhankelijke vakbewe ging in Latijns-Amerika) en Relus ter Beek, buitenland specialist in de Tweede- Kamer-fractie van de PvdA. De Leiderdorpse werkgroep heeft voor deze samenkomst een praatpapier opgesteld. Daarin wordt een aantal ont wikkelingen gesignaleerd die Forumavond over hulp aan arme landen zich de laatste jaren met be trekking tot de ontwikkelings samenwerking hebben voor gedaan. Eén van de punten is, dat het begrip „ontwikkeling" zich heeft verbreed. Het wordt niet meer alleen uitgelegd in termen van economische groei. Het gaat nu ook om so ciale rechtvaardigheid. Ont wikkelingsprocessen kunnen alleen slagen als deze worden ingezet door de arme landen zelf. De mensen moeten zelf gemotiveerd zijn. Dat bete kent, dat bijzondere aandacht besteed moet worden aan be wustwording en stimulering van eigen krachten en moge lijkheden. De aanval,moet ge richt worden op de allerergste armoe, met name op de zeer onrechtvaardige verdeling van inkomen in de arme lan den zelf. Minister Pronk merkt in zijn nota „Bilaterale ont wikkelingssamenwerking" op, dat het niet lukt om via rege ringen de laagste inkomens groepen te bereiken. Daarom moeten Nederlandse gelden in grotere mate besteed worden aan sociale projecten voor „concentratie-groepen", dat wil zeggen de allerarmste bin nen de ontwikkelingslanden. Hij sluit niet uit, dat deze hulp dan buiten de regeringen om geboden moet worden. Meer hulp zal ook gegeven worden aan vakbewegingen en parti culiere organisaties in de ont wikkelingslanden. Over deze zaken gaat de dis cussie volgende week in Lei derdorp. Doel van de cyclus was, het inzicht in de proble matiek van de ontwikkelings samenwerking te verdiepen. Voor het kinderdorp „Casa Maternabij Napels gaat de Nederlandse Rudolph-stichtingdie zelf een jeugddorp in Barneveld heeft, geld inzamelen ter gelegenheid van haar eigen gouden jubileum. Laatste appèl tegen abortus De Bond van Nederlands Hervormde Vrouwenverenigingen op Gerefor meerde Grondslag, de Bond van Vrouwenverenigingen der Gereformeerde Gemeenten en de Bond van Christelijk Gereformeerde Vrouwenvereni gingen waarin vele duizenden vrouwen verenigd zijn, hebben een laatste dringend beroep gedaan op de leden van de Eerste Kamer om hun stem te onthouden aan het wetsvoorstel tot regeling van zwangerschap. De Tweede Kamer heeft dit wets voorstel al aanvaard. Volgende week behandelt de Eerste Kamer het. Morgen komen de genoemde bonden in de Julianahal van het Jaarbeurscomplex in Utrecht bij een (om half drie) voor een massaal appèl, dat ook is bedoeld als één oproep tot gebed en verontmoedi ging in eigen kring", De sprekers op dit appèl zijn drs. A. Vergunst uit Veen, prof. dr. W. H. Velema uit Apeldoorn en ds. C. de Boer uit Wa- geningen. De leiding berust bij ds. H. Rijksen uit Zoetermeer. Uitgangspunt in het beroep van de vrouwen op de Eerste Kamer is, dat God de schepper en r>^derhouder van het leven is, dr* Hij door het gebod „Gij zult n: en" be schermt. Omdat het i w" Hem hei lig is, behoort het ieder mens heilig te zijn. Dat geldt ook de vrucht die van het moment van de conceptie af men selijk leven is. Daarom kan abortus provocatus niet eenvoudig als het wegnemen van een waardevrij klompje cellen worden aange merkt. opzettelijke zwangerschap sonderbreking betekent het doden van een wordend uniek mensen kind. Het staat immers vast, dat de bevruchte eicel zich zonder mense lijk ingrijpen, afgedacht van com plicaties, tot geboren leven zal ont wikkelen. Het geboren leven is slechts een fase in de groei van het reeds bestaande leven. Deze vrouwenbonden geloven dat een beroep op de vrijheid van de mens om ook hierin zijn eigen be slissingen te nemen het gebod van God niet opheft. „Wij zijn als Zijn schepselen gebonden aan Zijn wil, die Hij in Zijn woord tot uitdruk king heeft gebracht Het loslaten van Gods heilzame wil betekent, dat mens en samenleving aan gees telijke en zedelijke verwildering worden overgegeven". Het beroep op de vrijheid van de mens is ook verwerpelijk, gezien het uiterst discriminerende karak ter ervan jegens het nog niet gebo ren mensenkind. Het wordt door de eenzijdige beslissing van een ander aan de vernietiging overgeleverd. Daarom dient de wordende mens, die zich niet verdedigen kan, door de wetgeving beschermd te wor den. De vrouwenbonden erkennen, dat de vraag om abortus kan opkomen uit menselijke noodsituaties. Zij menen echter, dat het afbreken van een pril en weerloos leven hierin nooit een oplossing kan geven, maar integendeel aanleiding kan zijn tot veel ernstiger en dieper nood dan die waaruit de vraag naar abortus opkwam. Er zal in deze noodsituaties naar andere wegen gezocht moeten worden. De bonden zeggen zich ervan be wust te zijn, dat dit van heel ons volk de bereidheid vraagt om zich meer dan ooit in te zetten voor hen die in zulke situaties geraken. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Geref. Kerken heeft zijn in stemming betuigd met een tweele dig initiatief van het jeugddorp "De Rudolphstichting" te Barneveld, dat volgend jaar een halve eeuw be staat. Dit centrum, dat uitgaat van de ge reformeerde diakonieën, beschikt nu over 23 pleeggezinswoningen, waarin pupillen in geselecteerd ge zinsverband begeleiding ontvan gen. Men wil er nog een gezinswo ning bij hebben om aan deze essen tiële tak van het werk uitbreiding te kunnen geven. Maar de Rudolphstichting gaat niet alleen jubileren voor zichzelf. Di recteur C. Goede wil, als het enigs zins kan, straks eenzelfde bedrag als voor de eigen bouw nodig is aanbieden aan het protestantse jeugddorp "Casa Materna" bij Na pels (Italië), waar enkele honder den kinderen worden voorbereid op hun verantwoordelijkheid als volwassenen. Er is jaarlijks veel geld nodig om dit dorp draaiende te houden. Kerken en instellingen in West-Europa zor gen mede voor een gezonde Finan ciële basis. Uit Nederland ontvangt "Casa Materna" bijdragen van de Hervormde Kerk, de Geref. Ker ken, de Wilde Ganzen, de Unie- scholen en de Kinderpostzegel- actie. Nederland heeft dan ook een eigen afdeling die de belangen van dit dorp propageert. Prof. P.L. Dijk, voorzitter van het bestuur van de Rudolphstichting, is ook bestuurslid van "Casa Ma terna Nederland".) Wat onze omgeving betreft maakt Zoeterwoude zich in dit opzicht bijzonder verdienstelijk door elke zomer met een ploeg naar Portici te gaan voor de nodige karweitjes in en aan de gebouwen. De actie van de gouden Rudolph stichting heet "Dubbel gouden dak". Men heeft al berekend dat als elk lid van de Geref. Kerken 1 gul den als jubileumgeschenk geeft, er 872.000 bijeenkomst, genoeg om het Italiaanse dorp evenveel te schenken als men zelf nodig heeft. Wereldraad De Wereldraad van Kerken in Genève onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheden voor hulpverle ning aan Mozambique op het ge bied van onderwijs, gezondheids zorg en landbouw. Gedacht wordt aan een program van drie jaar ter grootte van 600.000 dollar. De "Evangelische Maat schappij" in Nederland (Odijk) heeft een prijs van 1000 uitgeloofd voor de beste verhandeling over de mogelijkheden en onmogelijkhe den van toetreding van de RK Kerk tot de Wereldraad van Kerken. De prijsvraag staat alleen open voor mensen die theologie studeren. De verhandeling moet zowel oecume nische en theologische als ker krechtelijke en mogelijk ook Vondeling beschuldigd Christen-Democratische oppositie in Nederland Eindelijk een frisdrank die totaal anders smaakt: Shandy. Van Royal Club. Da's 80% limonade en 20% bier. En in Engeland zijn ze d'r gek op. Schenk't ijskoud uit, hap in't pittige schuim en probeer't dan maar eens ergens mee te vergelijken. Alleen verkrijgbaar in 20 cl fles. DEN HAAG (ANP) - De tele visierubriek "Den Haag Van daag" van de NOS heeft Tweede-Kamervoorzitter dr. A. Vondeling gisteravond er van beschuldigd vorige week donderdag in een landelijk dagblad (NRC-Handelsblad) onder het pseudoniem "Dr. Ed Revel" een aanval op mi nister Van Agt van justitie te hebben gedaan. Ton Planc- ken, hoofdredacteur van de rubriek, verklaarde van ze ven verschillende kanten, onder meer redacteuren van het dagblad NRC- Handelsblad, te hebben be vestigd gekregen dat het ar tikel onder de kop "Van Agt moet consequenties trekken uit ernstige fouten" geschre ven is door Vondeling. De Kamervoorzitter heeft de beschuldiging van de hand gewezen. Hij noemde deze "volkomen uit de lucht ge grepen" en heeft de redactie van "Den Haag Vandaag" la ten weten "stappen" te zullen ondernemen naar aanleiding van deze publicatie. NEW YORK (Reuter) - Oleg Troia- nowski komt deze maand naar New York om Jacob Malik te gaan ver vangen als hoofd van de Sowjet- afvaardiging bij de V.N., aldus zegs lieden. Malik is op 6 december 70 jaar ge worden en kreeg bij die gelegen heid de Orde van Lenin. Malik is een der onderministers van Buiten landse Zaken van Moskou. Hij zal de zaak tijdig aan zijn opvol ger overdragen, zodat die op 1 ja nuari gereed is voor het bekleden van het voorzitterschap van de Vei- ligheidssraad. De 53-jarige Troianoswki behoort tot de nieuwe school diplomaten die de laatste twintig jaar naar vo ren zijn gekomen. Hij is ambassa deur in Japan geweest tot begin dit jaar en spreekt vloeiend Engels. Veel permanente leden van de Vei ligheidsraad bevinden zich nu in een overgangsperiode. De V.S. komt in het nieuwe jaar ook met een nieuwe afgevaardigde die de man die president Ford ervoor aan gewezen had, William Scranton, gaat opvolgen. DEN HAAG (ANP) - De Christen- Democratische oppositiepartijen in Spanje zijn niet geïnteresseerd in het referendum dat 15 december in hun land wordt gehouden over de al door regering en parlement aan vaarde politieke hervormingen. Wel willen zij zo snel mogelijk met de regering en andere partijen aan de tafel gaan zitten om te praten over de kieswet en daadwerkelijk vrije verkiezingen. Dit zeiden giste ren de leden van een delegatie van de Spaanse Christen-Democraten die op uitnodiging van het Neder landse Christen-Democratisch Ap pèl (CDA) een bezoek aan Neder land brengen en die onder meer spraken met premier Den Uyl, mi nister van Buitenlandse Zaken, Van der Stoel en minister van Eco nomische Zaken, Lubbers. Tot de delegatie behoorden José Maria Gil-Robles van de landelijke (rechtse) Christen-Democraten, Juan Aguriaguerra van de Baski- sche Christen-Democraten en An ton Cannellas van de Catalaanse Christen-Democraten. Volgens de delegatie is het referen dum van geen enkel belang omdat het georganiseerd wordt door het huidige, ondemocratisch tot stand gekomen bewind dat de uitslag bij wijze van spreken van te voren zou kunnen vaststellen. Werkelijk belangrijk vindt de Spaanse Christem-Democratische oppositie snelle en goede onder handelingen over verkiezingen voor een democratisch parlement. Willen deze verkiezingen daadwer kelijk vrij zijn dan moeten daaraan alle groeperingen met inbegrip van de communisten kunnen deelne- Gezien de macht van Franco's "Moviemento Nacional" moet van te voren vaststaan dat deze op alle niveau's regerende beweging op geen enkele wijze de uitslag van verkiezingen kan bepalen. De leden van de delegatie gaven als hun oordeel dat in Spanje nog lang geen democratie is, hoewel de rege ring zekere democratische vrijhe den nu duldt. Op een vraag hoe groot de deelne ming aan het referendum naar ver wachting zal zijn, nu de Christen- Democratische oppositie en ande ren zich ervan af hebben gekeerd, antwoordt Gil-Robles dat daarop geen enkele controle is en dat een dergelijke vraag het beste aan de regering kan worden gesteld, "die zo zij wil elk antwoord kan geven". MIKI WIL LDP HERVORMEN TOKIO (Reuter) - De Japanse pre mier Takeo Miki heeft aangekon digd dat hij binnenkort met voor stellen komt ter hervorming van de regerende liberaal democratische partij (LDP). Miki bevestigde ech ter niet dat hij van plan is ontslag te nemen. Volgens welingelichte kringen in Tokio wil Miki dat het partijbestuur belooft zijn hervor mingsvoorstellen toe te passen in ruil voor zijn ontslag. Een meer derheid van LDP-leden heeft om zijn ontslag gevraagd na het gevoe lige verlies dat de partij afgelopen zondag leed bij de verkiezingen in Japan. Een woordvoerder van het kabinet in Tokio zei dat het voorstel van Miki in feite betekent "de officiële uitdrukking van zijn besluit ont slag te nemen". Takeo Miki is voor stander van de herziening van het kiessysteem voor de leiding van de LDP, dat hij als een bron van cor ruptie ziet, van een voortzetting van een gedegen onderzoek naar het Lockheed-schandaal, van de instel ling van een code voor politieke ethiek en van een verminderde overheersing van de partij door ou dere mannen, aldus goedingelichte kringen. ROME (AFP) - De Italiaanse mili taire procureur-generaal heeft gis teren het militaire hooggerechtshof verzocht de uitspraak te vernieti gen van een rechtbank in Rome die op 13 november opdracht gaf de voormalige SS-officier Herbert Kappler in vrijheid te stellen. Kappler werd in 1948 tot leven slange gevangenisstraf veroor deeld, ondermeer wegens de moord op 355 gijzelaars in Italië op 24 maart 1944. Hij werd eerder dit jaar opgenomen in het militair hospitaal van Rome omdat hij aan ingewandskanker lijdt. Het beroep van de procureur-generaal zal op 15 de cember behandeld worden. "De stem van een volk dat een wond heeft opgelopen die nog steeds bloedt, dient gehoord en ver tolkt te worden, niet alleen voor het volk maar voor de hele mensheid" aldus de procureur-generaal. De voorgenomen vrijlating van Kappler heeft in Italië heftige emo ties opgeroepen. Half november werden talloze protest demonstraties gehouden. Centrale vleugelshowroom in Den Haag. Vele merken en modellen overzichtelijk opgesteld, maken een keuze - door vergelijk - mogelijk. Dat is uniek voor Nederland. De beste en bekendste merken: Bechstein, Yamaha, Blüthner.'Kawai/iPleyel, enz. U vindt ze er allemaal! Oen Haag/Delft/Rijswijk/Zoetermeer/Heerlen/Groningen/Letdschendam/

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19