Jongsma: geld alleen maakt niet gelukkig ét „CDA, geen bijwagen meer' Maatstaf voor komfort» Zege Noord wijk in Alioy 9-1 ir Jjjp^ s- Philidor-praeses over sponsoring Nederlanders starten sterk in kader 47/2 Shopping tours met North Sea Ferries naar Hull. I I Kruisinga valt links regeerakkoord aan: m VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 LEIDEN - Omdat hij zelf in de journalistiek gezeten heeft kent Bert Jongsma het klappen van de zweep. Weet hij welk etablissement opgezocht dient te worden en licht hij, op weg daarheen, al ongevraagd zijn doopceel. "Eerst de HBS, leerling-journalist bij De Rotterdammer, in dienst studeren, terug in de journalistiek, afstuderen, ministerie van Defensie en uiteindelijk een baan op het ministerie van Algemene Zaken dat rechtstreeks valt onder de minister president. Te weinig kennis naar zijn zin, dus na het werk opnieuw in de schoolbanken om zich verder te bekwamen in de politicologie. Daarnaast actief schaker en sinds kort voorzitter van de, grootste Leidse schaakclub Philidor. Door Aad van Kaam MAUBEUGE - Beide Neder landse vertegenwoordigers bij het Europese biljartkam pioenschap kader 47/2 in het Noordfranse grensplaatsje Maubeuge, Hans Vultink en Christ van der Smissen, heb ben in hun eerste partijen al vast un hun gedeponeerd. De Fransen konden nauwelijks rustig op hun stoelen blijven zitten in de "erezaal" van het splinternieuwe stadhuis, toen onze landgenoten enige staal tjes van hun groot talent de monstreerden. Vooral de jonge Brabander stal de show door in de tweede partij, tegen de Europese titelhouder Franz Stenzei (Oostenrijk) nog wel zijn naam voor het eerst bij te schrijven op de nationale en Europese recordlijst van 400 caramboles in één beurt. Zoals gebruikelijk moesten in de eerste partij de landgenoten tegen elkaar aan de tafel ko- men, teneinde eventuele com bine tot een minimum te be perken. Nationaal kampioen Vultink dus tegen van der Smissen, welk duel in remise eindigde. Van der Smissen was de finale van de Nederlandse titelstrijd, eind oktober in De venter, uiteraard nog niet ver geten, toen Vultink hem na de gemiste acquite-stoot verraste door de partij en één beurt uit te maken. Vultink liet deze middag zijn tegenstander weer beginnen en deze opende op de super-snelle tafel met een serie Vultink slechts met zeven antwoordde en Van der Smissen nog eens 80 aan zijn totaal toevoegde. De kampioen poedelde en vervol gens ging de uiterst geconcen treerde Van der Smissen met een reeks van 234 ineens naar het einde. Het was weliswaar niet het subtiele, verfijnde ka der dat Vultink speelt, maar wel stoer en erg degelijk. Voor Vultink dus hierna alleen nog de nastoot, met slechts ze ven caramboles achter de hand. Maar hij kreeg het in derdaad voor elkaar om de partij alsnog af te ronden met (dus) 393 caramboles, het geen uiteraard een daverend ap plaus tot gevolg had. Vultink, lachend: "Ik heb die acquite- stoot maar zo riskant mogelijk genomen, zodat er meteen iets bleef liggen. Toen ik ze daarna eenmaal aan de korteband had verzameld was het niet zo moeilijk meer. Want weet je, ik heb uitsluitend op het kader 47/1, waarbij je dus meteen weer het vak uit moet. Ik had dus eigenlijk wat reserve. De stand: 1. Duffetelle4 283 61,53 2. Dielis 3 336 160 3. Van der Smissen 3 400 133,33 4. Vultink 3 393 114,38 5. Stenzei 2 140 30,86 6. Hose 1 317 63,62 7. Couespel 0 177 37,14 8. Mastny 0 44 18,21 Dit laatste niet geworden omdat hij dit zo graag wilde, maar omdat hij zijn mond voorbijgepraat had, toen hij in het bijzijn van de toe nmalige praeses Gerritsen een collega-schaker, die weinig voelde voor een bestuursfunctie, op zijn plichten gewezen had. Waarop Gerritsen, toen hij zijn vertrek aankondigde, hem een koekje van eigen deeg voorzette. Daardoor is Jongsma nu de aange wezen figuur om morgen schaak- coryfeeën als Kortsjnoj, Timman, Euwe en Böhm te ontvangen. Dit illustere gezelschap komt, na mens een clubje uit Rotterdam, zijn vereniging Philidor bekam pen in de strijd om de nationale clubtitel. Een match waarbij en kele opmerkelijke kanttekenin gen geplaatst kunnen worden. Capriolen Sinds de capriolen van Robert Fis her op IJsland tijdens en rondom de tweekamp met de Rus Spasski om de wereldtitel schaken mag het genoegzaam bekend worden verondersteld, dat het spelletje met de pionnen en paarden be paald niet altijd op amateuristi sche leest geschoeid behoeft te zijn. Trouwens, eerder dan welke sport ook werd het schaken fi nancieel gehonoreerd, dat da teert zelfs al van de vorige eeuw. Weliswaar betrof dat altijd indi viduele prestaties, bijvoorbeeld het winnen van een toernooi of tweekamp, maar de laatste tijd wordt financieel zelfs in breder verband gedacht. Het klinkt on waarschijnlijk, maar tegenwoor dig zien bcÜA^ /en brood in het sponsoren "m s .haakteams. Wat in hemelsnaam daarbij hun mo tief mag zijn is één groot vraagte ken, want de publiciteitswaarde van het clubschaken is gering, zo niet nihil. Visueel is de sport volkomen on aantrekkelijk en slechts in regio nale dagbladen krijgt het scha ken in teamverband enige aan dacht Toch worden vier van de tien verenigingen in de hoofd klasse financieel gesteund. Vol- mac/Rotterdam met al zijn "ka nonnen" is daar een aardig voor beeld van. Philidor doet het nog met "ama teurs" al wordt er in Leidse krin gen ook al gefluisterd over pecu nia, de voor- en nadelen van sponsoring. Bert Jongsma licht toe waarom hij en Philidor toch niet zomaar zullen bezwijken voor het geld. Zonder voorbarig te willen zijn plaatst hij enkele kritische kanttekeningen. Hij begint met een fraaie paradox. Aankopen "Hoe meer gesponsorde clubs er in Nederland komen hoe beter dat is voor Philidor Leiden. Zoiets klinkt raar, vooral als ik zeg, dat Volmac/Rotterdam met z'n aan kopen als Kortsjnoj, Timman, Euwe, Böhm, Miles, Keene, Car- lier en Van Dop zondermeer kampioen van Nederland zal worden. Minder vreemd is het evenwel als gesteld kan worden, dat de nationale top niet erg breed is. Als namelijk meer clubs met geld gaan zwaaien en zo doende aan de "toppers" gaan trekken zullen die automatisch verdeeld worden. De tendens wijst in die richting. Echte uitschieters zoals Vol mac/Rotterdam zullen er dan niet meer zijn en voor Philidor, dat het van zijn homogeniteit moet hebben, is dat vanzelfsprekend voordelig. Om goed mee te draaien in de hoofdklasse is sponsoring dus geen noodzaak. Als je kampioen van Nederland wil worden misschien wel. Met dit arsenaal aan spelers zal Rot terdam het heus wel worden. Er bestaat echter voor ons geen dwingende reden om er aan te beginnen, want degraderen zul len wij echt niet". Commissie "Toch", gaat hij verder, "wijs ik sponsoring niet zomaar af. Bo vendien zou ik dan vooruitlopen Twee "sterren" van Volmac/Rotterdam bijeen: Jan Timman (links) en Viktor Kortsjnoj op de conclusies van een bij Phi- Trek lidor in het leven geroepen com missie, die dit fenomeen onder zoekt en daar een rapport over zal uitbrengen. Wel vraag ik me een paar dingen af. Gesteld datje een sponsor vindt, moet je dan spe lers gaan betalen? Of zou je dat geld beter kunnen besteden aan een trainer? Heeft het wel zin om mensen van buiten aan te trek ken of kortom, wat voor voorde len biedt het als je iemand kan vinden die zo gek is om geld te pompen in een tak van sport die nauwelijks publiciteit oplevert? Hetgeen er bij Volmac, wat dat ook mag zijn, geschiedt komt bij mij een tikkeltje kunstmatig over. Niet één speler van het eerste tiental komt uit de club zelf, ie dereen is aangekocht. Goed, dan :e kampioen van Neder- ar wat heeft die sponsor is de club er wel meege- worden 2 land, ma; eraan en diend? Over een tijdje stopt de geldtoevoer en wat dan? De topspelers ver trekken met de noorderzon en zij die vroeger in het eerste team speelden zijn, al dan niet gefrus treerd, verdwenen. Gevolg is, dat er van die club weinig zal over blijven. En dat lijkt me toch ook niet zo'n prettig vooruitzicht". ADVERTENTIE De nieuwe Mercedes serie is zeker j geen uitvloeisel van de wens om „weer 's met iets anders te ko men". Het is een logisch gevolg van Mercedes' streven om de meest perfekte auto te bieden, die in serie-produktie maar mogelijk is. De sy nieuwe versies zijn dan ook weer een voorbeeld voor Anatomisch verantwoorde stoelen: nooit vermoeiend, perfekt ventilerend. anderen en tevens een maatstaf, waar mee u kunt oordelen en vergelijken. Als het om komfort gaat bijvoorbeeld. Komfort moet niet overdadig zijn, maar funktioneel. Daarom is een Mercedes voorzien van anatomisch verantwoorde stoelen en uiterst handzame bedienings instrumenten, die moeiteloos rijden garanderen-ook in het drukste verkeer. Zo komt u zelfs na uren rijden nog fit achter het stuur vandaan. Het komfort van Mercedes beperkt zich niet tot de auto alleen. Ook de service aan uw auto verloopt, dank zij het vakman schap en de efficiency van de officiële Mercedes dealer, uiterst vlot. Zodat u nimmer lang op uw auto hoeft te wachten. En ook dat is wel zo komfortabel. Mercedes-Benz De maatstaf, waarmee andere auto's worden vergeleken. B.V. L.I.A.M. Leiden, Voniellaan45, tel. 1)71 - 769303. Alphena/JRtjn, Gotraesiivat 60a, tel. 01720- 73344. Sasscnhcim, Hoofdstraat 81, tel. 02522-10124. Zo op het eerste gezicht lijkt Jongsma dus weinig trek te heb ben om zich met zijn club in het geldavontuur te storten. Desal niettemin onderzoekt een com missie bij Philidor of de hulp van derden al dan niet ingeroepen moeten worden. De gedachte leeft dus. Jongsma: "Het fenomeen sponso ring bestaat nu eenmaal, daar kan je niet onderuit. Afgezien van een concreet "ja of nee" vind ik dat er een standpunt bepaald moet worden. De leden hebben daar recht op. Natuurlijk kan steun ih de vorm van geld een positieve bijdrage leveren aan het beter functioneren van de vereniging. Maar dan denk ik toch meer in de breedte, dan alleen aan het eerste tiental. Wat Adler voor ons doet, het belan geloos afstaan van de kantine, noem ik een voorbeeld van posi tieve sponsoring, tenslotte scheelt dat ook duizenden gulden aan zaalhuur per jaar. Een trainer zou zeer welkom zijn. Maar of we, in ruil voor een geldelijke bij drage een naamsverandering zouden willen ondergaan, betwij fel ik. Tenslotte is Philidor Lei den een decente naam en dat moet zo blijven", aldus mr. Le- bertus Jongsma. In vertrouwen (als ex-journalist zou hij beter moeten weten) vertelt Jongsma, dat hij overigens al eens benaderd is door een geld schieter in spé, maar de plannen belandden in de frigidaire toen hij zich ten aanzien van de even tuele sponsor even kritisch op stelde als hij nu doet. (inclusief de vraag dus wat die man in gods naam bezielde om geld in een schaakclub te steken). Glimlachend staaft hij zijn gelijk door te stellen, dat geld alleen niet altijd gelukkig maakt. Zijn voorbeeld: Holland/Da- ta/VAS/ASC. Op de naam af gaande inderdaad een club die moet zwemmen in het geld. Maar die wel op de voorlaatste plaats van de hoofdklasse vastgenageld staat. Zijn prognose voor het duel van morgen (16.00 uur-Adier kantine - Rooseveltstraat) luidt Philidor Leiden-Volmac/'Rotterdam 3-7. Een kwestie van kansberekening vindt Jongsma. Een kwestie van poen natuurlijk. Vrij Tennis - Betty Stöve heeft zich gis teren geplaatst voor de halve Finale van het internationale tennistoer nooi van Melbourne. In de kwartfi nale versloeg de Nederlandse Janet Newberry met 6-2 en 6-1. Honkbal - Ook in de vijfde wed strijd van het toernooi om het we reldkampioenschap honkbal voor amateurs is het Nederlandse team er niet in geslaagd tot winst te ko men. Taiwan bleek met 10-3 te sterk voor de Oranjeploeg. Japan won zjjn tweede wedstrijd met 7-0 van Nicaragua. ROTTERDAM - De eerste avond van het Ahoy-zaalvoetbaltoemooi is geen onverdeeld succes geworden. Aan de ene kant door het ontbreken van publieke belangstelling (de Ahoy was met 400 toeschouwers slecht bezet, de organisatoren hadden op zo'n 2000 man gerekend), aan de andere kant doordat sommige ploegen (nog) niet met hun A-selectie konden aantreden. Noordwijk bijvoorbeeld kwam met de tweede keus naar het Rotterdamse sportpaleis, maar trof een zeer zwak team van Zwart Wit '28 tegenover zich, dat met 9-1 volkomen kansloos was. RCL speelde 2-2 tegen de amateurs van Feyenoord. Hellevoetssluis won met 5-2 van Spar ta. RCL verscheen met een sterk team in de Ahoy. Alleen Ruud de Groot, Jan van Duyn en Ben Heemskerk ontbraken. De kansen die RCL zich tegen Feyenoord wist te creèren waren op één hand te tellen. Door een gebrek aan zaalvoetbalritme kon RCL de zaak niet afmaken. Feyenoord nam voor de rust zelfs een 2-0 voorsprong. Het RCL-legioen op de tribune schreeuwde RCL na de rust echter naar de volkomen verdiende en de voor Feyenoord zelfs geflatteerde remise. Hard en hoog schoot Hans Braat de eerste treffer in, Koos Haneveld hielp RCL tenslotte langszij: 2-2. Noord- wijk produceerde tegen het zwakke Zwart Wit een negental, voor het merendeel fraaie goals. De selectiespelers waren deze keer afwezig, omdat die zich gisteravond moesten voorbereiden op het treffen tegen Quick Boys. Gerard van Rijn, Piet Alders en John Braun legden in de eerste helft met drie goals een goede ondergrond. Jos Alders (twee goals), Gerard van Rijn (eveneens twee), Piet Alders en Arie Weyers (met een verschrikkelijk hard schot) voegden er nog zes bij. Pas in de laatste minuut kon Zwart Wit tegenscoren. ADVERTENTIE miljoen gulden aan prijzen ,-L Al vanaf 199,- per persoon, inclusief hut en maaltijden aan boord. xv Shopping Tours zijn er van /LoVfvN 1 oktober 1976 tot 31 maart 1977. !ïVjU"ll\ 1 oktober 1976 tot 31 maart i977. 1 Vertrek Rotterdam/ Europoort A zes De volgende morgen al voordelig W ff winkelen in Huil. BON voor folder SHOPPING IN HULL' Vraag folder aan uw reisbureau of bon oprenden aan: North Sea Ferries. Postbus 1123, Ro/enburg 3208. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Deter Leven OEGSTGEEST- "Het CDA is niet bereid om weer als witte rand te funge ren van een rood kabinet. Daar mag geen enkele twijfel over bestaah." Dit zei de fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, dr. Krui singa gisteravond tijdens de eerste afdelingsbijeenkomst van het CDA in Oegstgeest in reactie op het regeerakkoord van de PvdA en PPR. In dat akkoord stellen de twee progressieve regeringspartijen een aantal voorwaarden voor een samenwerking met de christen-democratische partijen in regeringsverband. "Dit verwerpelijke stuk wordt geken merkt door een wonderlijke gedachtengang. Zelfs als de PvdA en PPR minder zetels halen dan de CDA-fractie, dan nog moet Den Uyl premier blijven en moeten de progressieven bovendien meer zetels in het kabi net hebben. De minderheid die een dictaat oplegt aan een meerderheid. Een partij die zichzelf respecteert doet daar niet aan mee. Het geheel doet denken aan de formatie van dit kabinet onder de leiding van forma teur Burger, die nu al jaren de Nederlandse politieke verhoudingen verpest", aldus Kruisinga. De CHU-er kondigde verder aan dat in het CDA-program dat vandaag en morgen op het tweede CD A-congres in Den Haag wordt vastgesteld de waarde van het gezin centraal zal staan. "Wij achten het gezin een on misbare peiler in de samenleving. Met het behoud van de structuur van het gezinsverband komt ook de vrijheid van schoolkeuze aan de orde. Die vrijheid wordt door de minister van Onderwijs, Van Kemenade niet optimaal gewaarborgd." Centraal in het betoog van Kruisinga stonden de uitgangspunten van het CDA. Volgens hem moet het CDA een geheel eigen weg volgen. "Het CDA mag en kan geen etiket worden opgeplakt. Niet progressief of conservatief. Niet socialistisch of liberaal. Een eigen identiteit moet worden bereikt met een eigen geluid en visie. Voorop staat dat het CDA zich stelt onder de kritiek van het Evangelie. Dat is het enige richtsnoer van handelen."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15