,Ik had me graag verdedigd in de bondsvergadering Witteman:UDO- opmars begint bij Yan Nispen Basketbalderby is uitgesteld Situatie op Voscuyl wordt onhoudbaar De Zijl/LGB -Neptunus Arnhem Petrosjan in uitstekende vorm Henk Burgwal („Ik raag niet komen VRIJDAG 10 DECEMBER 1976 SPORT PAGINA 13 Wilbert Witteman: "We hebben capaciteiten genoeg voor de derde klasse, het wachten is alleen op het moment dat het er uitkomt". weken te vaak gebeurd. In OEGSTGEEST - Halverwege de competitie zijn de perspec tieven voor UDO nog niet erg gunstig. In de tweede rond gang van de competitie zal de club de nodige punten bijeen moeten spelen om het verblijf in de derde klasse te prolonge ren. Zoals de meeste promo verende clubs heeft ook UDO moeite zich in het eerste jaar te handhaven in een hogere klas se. Kwaliteit heeft de ploeg voldoende in huis. Aanpas singsproblemen deden de ploeg in de buurt van de rode lantaarn belanden. Daarnaast speelde het gemis van gerouti neerde krachten (geschorst, geblesseerd of vertrokken) ook een niet onbelangrijke rol. Dacht de ploeg vorig seizoen in de kampioensroes nog aan re gelrechte doorstoting naar de tweede klasse, de werkelijk heid bleek anders. Er zal nu gevochten moeten worden voor lijfsbehoud. Wilbert Wit teman, de twintigjarige aan valsleider van UDO, beaamt dat: „Zondag tegen Van Nispen moet het startschot klinken voor onze opmars. Aan het eind van de competitie moeten we dan BEC, RAVA (die beiden degraderen) Van Nispen en SC Lisse onder ons hebben. Als dat zo zou zijn, en het gebeurt waarschijnlijk wel, zijn we te vreden. Met mooi voetbal zal dat resultaat wel niet tot stand komen. Daarmee hebben we ons al te vaak in de vingers ge sneden. Het enige dat we nü nog moeten hebben is een flinke dosis zelfvertrouwen. Bij een paar tegenslagen gaat de ploeg meteen onzeker draaien. Het gevolg is, dat we de wedstrijd, waarin we de tegenstander volledig onder controle hadden, onnodig uit handen geven. Dat is de laatste der geval komen we terug". „En niet in de vierde klasse", aldus Wilbert Witteman. „We hebben capaciteiten genoeg voor de derde klasse, het wachten is alleen op het mo ment dat het er komt. We spe len pas enkele weken in onze oude opstelling. Steeds hebben we te kampen gehad met schorsingen (Strijd, Ouds- hoorn) en blessures (o.a. Zeeg- mans). Daarnaast is Oude Vel thuis ook nog voor onbepaalde tijd naar Zuid-Amerika uit geweken. Redenen die het slechte draaien van UDO zou den kunnen verklaren. Het geen we vorig jaar aan geluk hadden, hebben we dit jaar tegen. In de laatste drie wed strijden hebben we driemaal gescoord. Alleen in ons eigen doel. Zo kom je er natuurlijk niet". En Witteman ((„ik heb wel eens aan een overstap naar UVS gedacht") wil er wèl ko men. Zijn medespelers en broers Jos en Dick en sponsor van UDO vader Witteman trouwens ook op welke manier dan ook. „Het wordt tijd dat de gemeente Oegstgeest eens over een redelijk meedraaiende amateurclub gaan beschikken. Momenteel wordt er hier veel te laag gevoetbald en dat voor een stadje van 16.000 inwoners. We moeten eerst met UDO pro beren zo hoog mogelijk te ko men. Lukt dat niet, dan moeten we een fusie aangaan met de voetbalvereniging Oegstgeest. Dat zijn gelijk problemen tus sen die twee clubs opgelost. Maar dat zal er wel nooit van komen. Aan de andere kant is dat gelukkig. Je gaat je na twaalf jaar, wel thuis voelen bij een club". WALTER OOMEN OEGSTGEEST - Niet alleen de prestaties van UDO laten te wensen over. Ook het functione ren van de vereniging op zich kan stukken beter. Het voetbal- complex aan de Voscuyl wordt gedeeld door de voetbalvereni gingen Oegstgeest op zaterdag) en UDO (op zondag). Het pro bleem dat zich nu voordoet is dit: waar moeten de UDO- jeugdleden, die op zaterdag thuis spelen, naar toe? Oegst geest heeft indertijd een hel pende hand toegestoken en de jeugd van de buurman gelegen heid. gegeven om op zaterdag op de Voscuyl te spelen met het ge bruik van de O eg stg eestkanti ne. Een oplossing voor het pro bleem is het niet. Afgelopen sei zoen zijn minstens 40 C-junioren vertrokken omdat het hun bij UDO niet meer be viel. Het verblijf voor en na de wedstrijd in de kantine van Oegstgeest, het verzamelen daar, waar de UDO- bestuursledem moeten vragen, of ze even mogen opbellen en de boze gezichten bij Oegstgeest als er zaterdags door UDO op drie velden wordt gevoetbald, zijn zaken die snel tot klaarheid moeten worden gebracht. UDO wil daaraan ook werken. Op twee manieren. Naast het vierde veld ligt een kleedruimte (hou ten), die al geruime tijd niet meer wordt gebruikt. Die kleed ruimte zal binnenkort ver bouwd worden tot een jeugd honk, waar de jeugd elke zater dag terecht zou kunnen. De an dere weg naar een oplossing wordt bewandeld via een door het bestuur opgestelde nota (waarin de huidige situatie uit de doeken gedaan wordt), die aan het gemeentebestuur van Oegstgeest wordt aangeboden. UDO-voorzitter Van der Star: "Aan de hand van die nota ho pen we dat het gemeentebestuur tot het besef komt dat de toe stand op de Voscuyl zo langza merhand onhoudbaar gewor den is. Wij kunnen aan die toe stand niet veel veranderen. Ten eerste is er te weinig ruimte voor uitbreiding en ten tweede pro beer je je geld zo lang mogelijk in de portemonnaie te houden, omdat je er bewust toch reke ning mee houdt dat een van twee te zijner tijd van de Vo scuyl verdwijnt." Een fusie met Oegstgeest, zoals eerste elftalspeler Wilbert Wit teman die voorstelt, lijkt Van der Star onmogelijk. "Een fusie is al jaren geleden ter sprake geweest. Maar UDO en Oegst geest hebben een te verschillend gezicht en het is moeilijk twee totaal verschillende verenigin gen bij elkaar te voegen. Mis schien zit het er in de toekomst wel in dat we een nieuw com plex krijgen." ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 19.30 uur WATERPOLOWEDSTRIJD Zwembad De Zijl MOSKOU - Oud wereldkampioen Tigran Pe trosjan (46) blijft tijdens het toernooi om het Russische schaakkampioenschap blijk geven van een uitstekende vorm. In de negende ronde ver sloeg Petrosjan de jeugdige meester Rasjkovski en nam samen met Joeri Balasjov, die remise speelde met Taimanov, de leiding in het kampioen schap. De beide leiders, die zes punten hebben, worden ge volgd door wereldkampioen Anatoli Karpov, met vijf pun ten en een afgebroken partij. Karpov kwam i met een andere oud wereldkampioen, Vassili Smislov (55). De stand aan de kop van de ranglijkst is: 1. Petrosjan en Balasjov 6 punten, 3. Karpov 5 (1 afg.), 4. Rasjovski, Dorfman, Tal, Sacharov en Geiler 5 pun ten. ROOSENDAAL - De Russi sche Elena Asjmilovskaja, de enige speelster die in het inter zonale damesschaaktoernooi in Roosendaal nog ongeslagen is, heeft zich gisteren naast de Is raëlische Alla Koesjnir aan de kop van de ranglijst genesteld. Zij versloeg in de uitgestelde partij uit de zevende ronde de halfzieke Italiaanse Rita Gra- mignani. Alla Koesjnir ont snapte in haar afgebroken partij tegen de onervaren Brazi liaanse Christina de Oliveira aan een nederlaag. In een verlo ren stelling slaagde de Israëli sche er in eeuwig schaak te be werkstelligen, waardoor de par tij remise werd. Koesjnir en Asjmilovskaja hebben zeven punten uit negen partijen. Twee afgebroken partijen, Ruth Orton-Tatjana Fomina en Ljoedmilla Belavenetsj - Jana Hartson, eindigden verder in oor Ger Stolk ZEIST - De zaak - Burgwal nadert zijn einde. Dat wil zeggen dat de heren van het bondsbestuur in het vervolg van de buitengewone vergadering morgen een aantal moties op hun bord krijgen, die alle betrekking hebben op de „post Burgwal", zoals die in het financiêel financiële van de KNVB een aantal opposanten nu al maanden een doorn is in het oog. Of de dertig amateurafgevaardigden in het Haagse Congresgebouw de steun krijgen van de dertig mensen uit het betaalde voetbal lijkt twijfelachtig nu minister Van Doorn zo aardig in zijn opzet lijkt te slagen de kibbelende partijen terug met elkaar om de tafel te brengen. Dat heeft het bondsbestuur zeker mee. Of dat bondsbestuur echter al dan niet naar huis wordt gestuurd, de financiële afvloeiingsmaatregel, zoals mr. Polak die namens de KNVB mr. Kaulingfriks die namens de ontslagen secretaris-penningmeester uitbroedden, kan niet meer ongedaan worden gemaakt. Wat is de waarheid over Burgwal? Nu bestuurslid Castermans heeft verklaard dat Burgwal zich ont slagen mag achter van zijn zwijg plicht hebben we de andere kant eens aan het woord willen laten. Eerder al heeft Burgwal gezegd dat hij de bondsvoorzitter niet heeft vermoord, geen secreta resse heeft verkracht en er niet met de kas is vandoor gegaan. Dat Menten voor zijn rechters ze ker zijn zegje zal mogen doen. Maar hij, Henk Burgwal, is na 24 jaar trouwe dienst opgeknoopt zonder een laatste woord te heb ben gehad. Hij concludeert dat zoiets middeleeuws is. Huize Burgwal. Een zonnige een gezinswoning, die eens aan Fran- tisek Fadrhonc toebehoorde. Koffie met oer-Hollandse specu laas. Wilt u praten? Burgwal; „Als de afgevaardigden mijn mening willen weten ben ik beschikbaar. Het liefst in de bondsvergadering? Ik zou dat boven de media verkiezen". Is dat überhaupt morgen mogelijk? Mag niet Antwoord Burgwal: „Ik mag niet komen". Vraag: „Hoe objectief is de conclu sie van de commissie - Caster mans? Burgwal „Dat is mijn grote be zwaar. Er zijn meer dan honderd personeelsleden. Wanneer je je achter een geheimhoudings plicht verschuilt kan je vragen stellen aan wie je wilt. Mensen die niet allemaal kunnen oordelen. Bovendien zou het een abnor male zaak zijn wanneer al die mensen mij een aardige vent zouden vinden. Mijn bezwaar „Ik heb nooit gehoord wat me wordt verweten. Ik heb geen ge legenheid gehad me zelf te ver dedigen. Ik ben op non-actief ge steld met een spreekverbod". Nog meer? Burgwal; „Dat zijn de voornaamste bezwaren. Ik sla details over. Ja wel, ik heb mijn eigen raadsman gekozen nadat me werd geadvi seerd om dezelfde te nemen als die de KNVB-belangen behar tigde. We hebben gekozen voor deze regeling, die in september is ingegaan. Een eervolle beëindi ging van het dienstverband met definancièle regeling die ik ac cepteerde. Ik zou de financiële regeling niet naar buiten bren gen. Ik zou niet praten over een miljoen, had slechts verantwoor ding af te leggen aan mijn gezin. Het komt niettemin vreemd over dat er dan plotseling een rapport verschijnt, publiekelijk, waarin Burgwal zo'n verwijten worden gemaakt dat de schrik je om het hart slaat. Noch ik, noch mijn ad vocaat hebben het rapport onder ogen gekregen. Gedurende een aantal weken krijg ik de KNVB'er niet meer. Het eerste dat ze me niet meer toe- t- KNVB-voorzitter Meuleman- Henk Brugwal: "Hij had moeten sturen, bevatte het bewuste uit treksel. Ik was net in het buiten land. Bij mijn terugkeer heb ik het gehaald. Nee, ik ben niet van plan buiten de bondsvergadering om op dit rapport in te gaan. Ik ben wel afgrijselijk beledigd, zal nooit vergeten wat mijn gezin is aangedaan. Ik wil ook niets meer voor mezelf. Ik hoop enkel voor de KNVB dat de moties van het amateurvoetbal morgen succes zullen hebben. Goede leiders zijn er genoeg in de bond. Ik ben zelf teveel KNVB'er om na te trap pen. Niemand beter dan ik weet wat de bond in de breedte alle maal voor de gemeenschap doet". Verdubbeld Nog een paar vraagjes: Er was geen taakomschrijving ten aanzien van Burgwal? Burgwal „Klopt. Ik was hoofd bondsbureau, woonde alle be stuursvergaderingen bij. Nor maal voor een directeur. Brunt wilde alles zelf doen en weten. Sinds Brunt overleed, is de KNVB echter qua ledental ver dubbeld. Dat zou nu niet meer te doen zijn. Mijn taktiek is geweest om een goede staf betrouwbare medewerkers bijeen te krijgen, afdelingschefs, kortom delege ren. Ik was betrokken bij het echte voetbal. Bij strafzaken als er moeilijkheden dreigden". U kunt zich voorstellen dat er clubs zijn die er moeite mee hebben om mee te betalen aan de afkoopsom van een volgens het uittreksel onwillige employé? Burgwal „Dat begrijp ik. Rijswijk is daar, geloof ik, een voorbeeld van. Maar nu ze weten dat ik niet de kans heb gehad om me te ver dedigen en dat, althans in het uit treksel van het rapport- Castermans die dingen die in po sitieve zin zijn gezegd niet voor komen, moeten ze ophouden. Mijn terugkeer is onder welke omstandigheid ook niet moge lijk. Ik zou nooit meer samen kunnen werken met dit bestuur" Sfeer De sfeer op het bondsbureau? Burgwal „Die was niet slecht. Ook dat bestrijd ik. Toen we twee jaar geleden van Den Haag naar Zeist verhuisden ging 95 procent van het personeel mee. Dat typeert de sfeer. Het is een goed functione rende personeelsvereniging. Veel meer dan in Den Haag zoe ken de mensen elkaar in Zeist op." Die bezwarende verklaringen dan? Burgwal „Die kunnen zijn afge legd door mensen die verkeerde verklaringen hebben willen afleg gen". Henk Burgwal Zijn verzet tegen de zelfstandig heid? Burgwal „Al in 1957 sprak ik over een zekere vorm van zelfstandig heid der secties. Waar ik me sterk tegen heb verzet was tegen het splitsen van het bondsbureau. Louter omdat ik het niet econo misch achtte. Ik ben in staat om het rapport in een uur te onleden. Het zou niet verstandig zijn. Al kan ik me niet overal aan ont trekken omdat dat laf zou over komen. Dat punt over mijn verzet tegen de zelfstandigheid is bela chelijk. Ja, ik verschilde politiek wel eens van mening. Wat ze Fadrhonc wilden aandoen. Die opdracht van het betaalde voet bal om de door mij zelf gesloten overeenkomst met Fadrhonc te ontbinden. Dat kon ik moeilijk over mijn hart verkrijgen". Verraad Het technisch directeurschap? Burgwal „Klopt, al moetje dat tus sen aanhalingstekens zetten. In Joegoslavië werd me dat aange boden. Ik zeg: Ik wil er over na denken, ik wil wel een taakom schrijving. De schoenen van Cruijff poets ik zeker niet. Ik heb er nooit meer iets van gehoord". Was dat voor of na de loslippig heid? Burgwal „Er na. Maar noem dat niet zo. Dat was dus toch de stok om de hond te slaan. Als ik ver raad zou hebben gepleegd, zou ik dat erg hebben gevonden. Die verslaggever wist alles al, was volgens mij ingeseind. Gebruikte woorden, die letterlijk door het bestuur waren gezegd. Ik kon het al niet meer tegenhouden. Als ik had .ontkend, zou het verhaal toch in de krant zijn gekomen". Meuleman? Burgwal „Die kop in een ochtend blad was niet. goed. Dat ik van mening ben dat hij had moeten altreden, is wat anders. Ik heb nooit tieweerd dat Meuleman me heeft verraden". Treedt Meuleman alsnog af? Burgwal „Als hij het niet doet, is hij te laat". Klopt met de vlakke hand op een dossier, waarin ver moedelijk de op papier gestelde financiële afwikkeling zit. Zegt „Zijn handtekening staat hier onder". Tennis - De Mexicaan Paul Rami rez heeft ook zijn derde partij in het Masterstoernooi verloren. Tegen Gottfried verloor hij met 4-6,6-3 en 6-0. In hetzelfde toernooi won Vilas met 6-3, 4-6 en 6-4 van Harold So lomon. Ski - Lise-Marie Morerod heeft gis termorgen in Val d'Isere de eerste wedstrijd, die meetelt voor de we reldbeker alpine skiën, gewonnen. De Z witserse bleef de Amerikaanse Abbi Fisher twee tienden van een seconde voor. Anne-Marie Moser- Pröll werd derde. LEIDEN - De smaakmaker van het basketbalweekeinde in Leiden had moeten zijn de eerste ontmoeting tusse7i de twee Leidse vertegen woordigers in de landelijke tweede divisie, LUBA/Lugdunum en VAK Stars (LISC). Deze interessante ontmoeting stond voor vanavond op het programma en zou moeten worden gespeeld in de nieuwe spor thal aan het Broekplein in de Me- renwijk. Om die reden echter gaat het duel echter (voorlopig) niet door, want het "thuis" spelende LUBA/Lugdunum wil alleen spelen in dè Vijf Meihal. De Leidse basketballiefhebbers zul len nu nog enkele maanden moeten wachten voordat de derby tussen de huidige koploper (LISC) en runner-up Lugdunum plaats zal vinden, maar het verzoek om ver plaatsing van de wedstrijd naar de Vijf Meihal is toch wel reëel. De Kallenberg-formatie speelt daar al jarenlang haar wedstrijden, traint daar en heeft een .binding met het publiek in "Zuid-West". Om nu uit gerekend voor de belangrijke ont moeting met de lijstaanvoerder naar de Merenwijk uit te wijken de Vijf Meihal is morgen niet voor bas ketbal beschikbaar) was te veel ge vraagd. De winstkansen voor het zwalkende Mercasol Leiden, dat na de beslis sing van de Topsport-liga van enige tijd terug in moeilijkheden dreigt te komen omdat de laatste twee plaat sen in de eredivisie degradatie be tekenen, zijn uiterst miniem. Hoe wel Nationale Nederlanden (mo menteel op de vierde plaats staand) dat zondagavond wordt bestreden beslist geen "hoogvlieger" is in de vaderlandse competitie, moet na de slechte prestatie van Leiden bij met name BC Markt en Delta Lloyd op nieuw voor een negatief resultaat worden gevreesd. De pit is er uit bij Leiden en dat brengt Donar in een gunstige positie. Bij de regionale jeugd concentreert de aandacht zich op de derby tussen de ploegen van Leiderdorp en Mercasol Lei den, zaterdagavond in sporthal "Op Dreef' (19.00 uur). IK GA WEER MET 1 JULLIE MEE .OM"IE. ZIEN WIE DE GELIJK MAKER -EM- MAAKT.. JU pietje Ju BENT VANDAAG* GEWELDIG; v OP DREEK VER6ETEÏJ1 JU DAT MAAR1 APPIE-. Zonder jou EN MPAR MET TIEN MAN.. VJ'J REDDEN i nooit laca2\ 'tal; Jullie kewmeN in Bra- j zilie n ZEKER NIET met -EH-6E- ZE6DE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13