Bouwbeleid van kabinet gekraakt 7%%rento met't nieuw Spaar-extra-Premie boeide. Rabobank Q Fransen moeten Zeeuwse camping verlaten "Wij bepalen hetde arts doet het Kips specialiteiten Breuk in conservatief schaduwkabinet DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 VARIA Van grote partijen alleen steun van ARP DEN HAAG (SP) - Het bouwbeleid van de regering is giste ren in de Tweede Kamer zwaar gekritiseerd. Zowel links als rechts namen minister Gruijters onder vuur. Van de grote partijen was de ARP de enige die hem de hand boven het hoofd hield. WD, KVP, CHU, DS'70 en in iets ren. Naar zijn mening speelt de re- mildere toon de PvdA hekelden het gering onvoldoende in op de grote bouwbeleid. Ook staatssecretaris belangstelling voor de eigen wo- Van Dam kon met zijn huisves- ning. tingsbeleid geen genade vinden in Cornelissen diende direct een mo de ogen van de Tweede Kamer. Wel tie waardering was er voor staatssecre- gende taris Schaeffer (stadsvernieuwing). 1977 en de daarop vol taren meer premie- koopwoningen te bouwen en r bewindslieden bezig de ARP en CHU. Rimington speelt maatschappij te hervormen, zijn ze "Geringe waardering" had het vergeten dat er ook nog gebouwd PvdA-kamerlid Kombrink voor het moest worden". bouwbeleid, hoewel hij zei dat in Het KVP-kamerlid Cornelissen vier jaar niet alles mogelijk is. Wel eiste dat minister Gruijters met waardering had hij voor de stads- maatregelen zou komen om het vernieuwing en het huur-en subsi minimum woningbouwpro- diebeleid. gramma zo veel mogelijk te realise- Kombrink kwam enigszins terug OP zijn voorstel van enige weken terug om 600 miljoen gulden extra uit te trekken voor de bouw. Minis ter Boersma heeft inmiddels een programma aangekondigd van 200 miljoen, waarvan volgens Kom brink naar Schatting 50 miljoen gulden ten goede komt aan de bouw. Het PvdA-kamerlid aarzelt nog of hij de komende dagen al een uit spraak van de Kamer zal vragen over extra steun of dat hij dat in februari zal doen als nieuwe maat regelen van de regering bekend zijn. Het DS'70-kamerlid schetste in zes punten de onderwerpen waarin Gruijters een falend beleid heeft gevoerd. Hij noemde daarbij als eerste punt de werkloosheid in de bouw. Het ARP-kamerlid Scholten noemde de kritiek op het beleid van minister Gruijters niet billijk. "Oorzaak en gevolg liggen in de bouw vaak uiteen. Ik heb hier en daar kritiek op het beleid, maar de afgelopen periode overziend staat mijn waardering voor het beleid voorop". Ontevreden was Scholten over de bouw van bejaardenwo ningen. in Hot House LEIDEN - De Engelse saxofonist Sammy Rimington doet vrijdaga vond a.s. met zijn kwartet, op zijn derde Nederlandse tournee Hot House aan. De 34-jarige Rimington wordt beschouwd als een van de belangrijkste jonge traditionele jazzmusici. Hij begon zijn carrière op 17-jarige leeftijd bij Ken Colyer in Londen, waar hij tot 1965 bleef. Daarna ging hij naar de V.S. en speelde geregeld met vermaarde New-Orleansmusici als Louis Nel son, Kid Thomas en George Lewis, die ,hij als zijn leermeester be schouwt. In 1967 keerde hij naar Europa terug. Sammy Rimington staat bekend om zijn virtuositeit op klarinet, alt sax en fluit en om zijn zeer persoon lijke wijze van optreden. Zijn stijl is van New Orleans-jazz in de loop der jaren geëvolueerd tot een vrije, per soonlijke stijl, waarin modern swingende elementen zijn terug te vinden: een speeltrdnt die nogal wat affinitiet heeft met die van een Lester Young, bijvoorbeeld. Zijn begeleidingsgroep bestaat uit de volgende musici: John Marks (piano), Bob Culverhouse (bas) en Soren Horlind (drums). Dit interna tionale gezelschap is bijzonder goed op elkaar ingespeeld en staat borg voor een avond zeer swin gende neo-New-Orleansjazz. De avond vangt aan om tien uur en heeft plaats in het gebouw van Au- gustinus, Rapenburg 24, Leiden. ADVERTENTIE „Kips a Ia li! franfaise" k- Minister Gruijters woordvoerder De Beer kondigde aan daar eventueel een motie over te zullen indienen. In een brief aan de Tweede Kamer kondigde minister Gruijters giste ren aan dat voor volgend jaar 105.500 woningen in het bouwpro gramma zijn opgenomen. Daar naast zullen 3000 woningen voor kleine huishoudens in de nieuw bouw en 3000 in de vernieuwbouw worden gerealiseerd. PvdA-woordvoerder Kombrink betoogde dat de minister echter niet heeft aangegeven of er een on derscheid is tussen de behoefte en de produktie. Het KVP-kamerlid Cornelissen verwees naar bereke ningen waarbij een behoefte wordt aangetoond van ten minste 110.000 woningen. Heieen Terborg-Dnpois LEIDEN - „Het is een goede zaak dat wij de macht van de arts relativeren. De kennis die de arts heeft en die wij niet heb ben, is geen doel op zichzelf maar een middel tot een doel. De verantwoordelijkheid voor het doel is een zaak die zeker niet alleen de arts aangaat, dat is voor alles een zaak van de pa tiënt. wiens gezondheid en le ven aan de orde zijn". „Een voorbeeld is de vasecto- mie - de sterilisatie - dat is éen doel dat wij met z'n allen bepa len. De arts heeft het te doen". Dat zegt Heieen Terborgh-Du- puis yit Voorschoten, die giste ren aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid op een proef schrift getiteld „Medische ethiek in perspectief. Een on derzoek naar normen en argu mentaties in de (medische) ethiek". Met haar proefschrift beoogt Heieen Terborgh bestaande „blokkades" in discussies over medische ethiek uit de weg te ruimen. Al te vaak, zo redeneert zij, worden discussies over me dische zaken vertroebeld door argumenten „die niet kloppen". „Het uitgangspunt is wat er in die discussies gezegd wordt. Dan zie je dat er vaak mensen zijn die zich op God menen te moeten beroepen en dat het daarbij blijft. Wat moet je dan verder nog zeggen? Mijn stel ling is dat de mens toch zelf al tijd degene is die dat argument van het godsgebod hanteert en dus zelf aansprakelijk is", aldus mevrouw Terborgh. Gods gebod is slechts een vam de argumenten die de promo venda in het licht van de medis che ethiek in haar proefschrift belicht. De andere twee zijn de eerbied voor het leven en de mondigheid. „De eerbied voor het leven", zegt mevrouw Ter borgh, „wordt vaak zo gehan teerd dat men zegt handen af van alles dat leven is. Ik heb on derzocht hoe Albert Schweizer, die deze basisnorm voor de me dische ethiek eigenlijk als eer ste heeft geformuleerd, dat be doeld heeft. En dan blijkt dat het niet zonder meer is: eerbied voor het leven en daarmee afge- Leidse promovenda en de medische ethiek: lopen. De mens is uiterst en li mietloos verantwoordelijk voor het leven. Maar het hangt er maar helemaal vanaf wat die verantwoordelijkheid in houdt". Bezinning gens mevrouw Terborgh een bezinning op de vraag wat ver antwoord handelen is, steeds meer noodzakelijk. De klas sieke medische ethiek, die als een soort beroepscode gold voor de artsen, biedt daarbij geen enkele houvast. Vandaar dat mevrouw Terborgh duide lijkheid wil in de vraag hoe de medische ethiek er moet gaan uitzien en hoe daardoor nieuw houvast kan worden geboden. Dat is volgens de promovenda temeer noodzakelijk omdat de medische macht steeds groter wordt en dus onwillekeurig greep krijgt op het doel in plaats van dat het een middel blijft. De argumenten die nu veelal in medische discussies tot norm zijn verheven, moeten volgens mevrouw Terborgh met een be roep op de menselijke verant woordelijkheid en aansprake lijkheid, sterk worden afge zwakt. Dat geldt, zoals gezegd, voor Gods gebod („Een per soonlijke keuze waarop men is aan te spreken") en ook voor de eerbied voor het leven. Dat mo gen geen starre normen zijn, meent mevrouw Terborgh. Mondigheid In haar proefschrift signaleert mevrouw Terborgh verder twee soorten mondigheid, namelijk mondigheid die inhoudt het verantwoord beheersen van wetenschap en techniek, en de mondigheid van de patiënt in de relatie tot de arts. In het laat ste geval doemt een levensgroot probleem op waar de promo venda geen oplossing voor weet: de informatie-overdracht. Hoe kan wetenschappelijke kennis zo worden overgedragen dat niet alleen wetenschappers maar ook leken voldoende in zicht hebben om medeverant woordelijk te zijn voor de ken nis en de macht die zij met zich meebrengt? „Een praktisch voorbeeld is de kernenergie. Hoe kunnen wij als niet-fysici de kernenergie beoordelen?" Mevrouw Ter borgh meent evenwel dat dit probleem een zaak is van ago gen en agologen en niet van ethici. Overigens heeft mevrouw Ter borgh in haar proefschrift zorg vuldig klippen als abortus pro- vocatus omzeild. Maar zij,meent dat er in de praktijk genoeg voorbeelden zijn te noemen van situaties waarin de verant woordelijkheid en aansprake lijkheid van de patiënt in relatie tot de arts ver zijn te zoeken. Zij zegt "Het komt volgens mij nog steeds voor dat een arts zijn ei gen gezinsmoraal als maatstaf neemt voor de moraal van zijn patiënt En dat is toch belache lijk?" WIM WIRTZ Inwoners Zeeuwsvlaamse Retranchement boos over besluit gemeentebestuur kwam de WD met de opmerke lijke suggestie om bewoners van woningwetwoningen zonder meer het recht te geven eigenaar te wor den van hun woning. WD- Dikke schijf Kips' leverworst, laagje romige Franse kaas met knoflook en kruiden (b.v.Cantadou, kant en klaar), gevulde olijf als sluitstuk. uitserie inzendingen op onze advertentie meer mogelijkheden: paté, cervelaat, kookworst enz. Onderhandelingen met NS over Leids Stationsplein LEIDEN - Om te kijken hoe veel subsidie in de wacht ge sleept kan worden onderhan delt de gemeente Leiden thans met de Nederlandse Spoorwegen over de recon structie van het Stationsplein. Tijdens die onderhandelingen is de mogelijkheid van een viaduct ofwel "fly-over" aan de orde gekomen. Omdat door de raadscommissie voor ruim telijke ordening en verkeer geen principieel "nee" is uit gesproken over deze ideeën, zal de gemeente de onderhan delingen over de haalbaarheid van deze plannen voortzetten. Aldus in het kort het schrifte lijk antwoord van B en W op een brief van PPR/D'66- raadslid Beijen, die protest aantekende tégen de plannen voor een zo groots opgezette reconstructie van het Statio nsplein. B en W vinden het nuttig om af te tasten hoeveel subsidie te krijgen is. Gezien de verschil lende verkeersstromen op het Stationsplein vinden B en W de oplossing van een viaduct niet onlogisch, temeer omdat er geen omleidingsroutes mo gelijk zijn om het Statio nsplein te ontlasten. SLUID (SP) - Zestien Franse ge zinnen in het Zeeuwsvlaamse Re tranchement, die in caravans op een camping logeren, zullen vóór maandag hun tijdelijke woonplaats moeten hebben verlaten. Het ge meentebestuur van Sluis, waartoe Retranchement behoort, heeft dit beslist, omdat ze geen vergunning hebben voor het verblijf op zo'n camping. Het gaat hier om de uitwijzing van zo'n zeventig personen. Burge meester H. P. L. van den Beid heeft de rijkspolitie gelast de camping te ontruimen, als de Fransen er maandag nog zijn. Commentaar van dé gemeente Sluis: er is geen kampeervergunning voor deze mensen, dus mogen ze ook niet op de camping blijven. zijn bij havenwerken in het vlakbij over de grens gelegen Belgische Zeebrugge. Retranchement, dat in de zomer een druk bezocht toeris tenplaatsje is, had juist in het stille winterseizoen de Fransen hartelijk verwelkomd. Camping-exploitant F. Vriends, die alle faciliteiten om als wintercam ping te mogen fungeren beschikt, verwacht door het plotseling ver trek een verliespost van 7000 gul den. De Fransen waren namelijk van plan geweest, nog zeker ander half tot twee jaar in Retranchement te blijven. De tijdelijke gasten wa ren inmiddels in het dorp min of meer ingeburgerd. Het standpunt van de gemeente Sluis heeft in de kleine dorpsge meenschap veel verbittering ge wekt. "Er wordt nou zoveel gepraat over EG en Europees denken en dan zetten ze die mensen, die nie mand kwaad doen, over de grens", zo vinden woordvoerders van de bevolking. Een aantal Fransen heeft Zeeuws- Vlaanderen inmiddels verlaten en het overige deel van de Franse ge zinnen zal vermoedelijk deze week nog volgen, bevreesd als men is voor een gewelddadige ontruiming door de Nederlands politie. LONDEN (DPA) - De meningsver schillen over het wetsvoorstel in zake „devolutie" - gedeeltelijke au tonomie voor Schotland en Wales - hebben gisteren in het conserva tieve schaduwkabinet tot een breuk geleid. Alick Buchanan Smith, Margaret Thatchers scha- duwbewindsman voor Schotland en Wales, stopte op. Hetzelfde de- den zijn plaatsvervanger stapte Riefkind en de schauduwminister voor Sportzaken, Hector Munro. Het conservatieve schaduwkabinet is de ploeg waarmee mevrouw Thatcher wil regeren als de Tories in de eerstvolgende algemene ver kiezingen zouden zegevieren. Buchanan Smith, Riefkind en Munro behoren tot een groep con servatieve Lagerhuisleden die in stemt met het door Labour op tafel gelegde devolutie-voorstel. Het wetsontwerp voorziet in eigen par lementen voor Schotland en Wales en zou een dam moeten opwerpen tegen de daar steeds sterker wor dende nationalistische groeperin gen die dreigen het klassieke Britse partijenstelsel te ondergraven. Mevrouw Thatcher is tegen het wetsontwerp van Labour en ver langt strikte discipline van haar fractie bij de komende stemmingen Toen zij dit gisteren tijdens een fraktievergadering nogmaals met klem naar voren bracht, trokken Buchanan Smith c.s. de conse quentie van hun persoonlijke standpunt en stapten zij op. Sterk voor het devolutie-wetsontwerp is by cle conservatieven oud-premier Edward Heath, mevrouw That chers voorganger en belangrijkste rivaal. Heath verklaarde maandag dat hij zeker de fractiediscipline zal bre ken en zich bij stemming over het wetsontwerp bij Labour aansluiten of zich zal onthouden. Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar-' extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar-extra-Premieboekje voordelig is. als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een-zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost ihiets. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15