Russische bewapening schok voor Vredeling Geen erkenning voor Spaans communisme Kissinger gaat naar Londen Lardinois: „Europese commissie faalde" Waldheim mag tweede termijn in VN blijven Eindelijk getrouwd EEN JAAR UIT HET RIJKE LEVEN VAN MOEDER NATUUR. I )el2Maanden WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 BRUSSEL (ANP) - De (met de jaarwisseling aftredende) Euro pese Commissie - het dagelijks bestuur van de EG - heeft ge faald. Ze heeft op allerlei situaties lang niet altijd adequaat gerea geerd en ze heeft vooral te weinig haar gezicht als «««onafhanke lijke insteliing getoond. Dat is de mening van ir. Pierre Lar dinois, het huidige Nederlandse lid van de Europese Commissie, belast met landbouwzaken, die na 1 januari van komend jaar de hoogste chef van de Nederlandse Rabo-bank wordt. Vooral tijdens en onmiddellijk na de energiecrisis, in 1973, heeft de Europese Commissie haar in zichten onvoldoende hard en duidelijk gemaakt en dat heeft het lot van deze commissie in grote mate bepaald. De commis sie heeft toen teveel toegegeven aan de inzichten van het toenma lige Franse staatshoofd, Pompi dou, en de toenmalige Britse er- ste minister, Heath, aldus Lardi nois, gisteren in Brussel in een gesprek met Nederlandse journa listen. Die mensen zyn te zacht behandeld, aldus Lardinois. De Nederlandse landbouwcom missaris gaf er duidelijk blijk van dat er binnen de Europese Com missie ook geen eenheid van in zicht heerste over wat er tijdens en onmiddellijk na de energiecri sis diende te gebeuren. De com missie was soms scherp verdeeld, zo zei hij. De Europese minister raad verweet hij dat hij voorstel len van de commissie soms in on geopende enveloppen liet zitten. Het nieuwe Nederlandse lid van de Europese Commissie, ir. Henk Vredeling, die na 1 januari naar Brussel komt, heeft volgens ir. Lardinois nog wel een kans om de landbouwportefeuille in de commissie te bemachtigen, maar Lardinois noemde dat een „alles behalve bekeken zaak". Lardinois staat nog al „cynisch" tegenover denkbeelden en uitla tingen van de komende nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Roy Jenkins, „om Europa dichter bij de burger te brengen". Dat is vrijwel onmo gelijk. Wat gebeuren moet is, dat hier in Brussel een goede politiek bedreven wordt. Die politiek moet door de media worden ver taald. We moeten zelfs de moed hebben politiek te bedrijven die impopulair is, maar waarvan we overtuigd zijn dat ze over tien jaar nog als verstandig beoordeeld zal worden, aldus Lardinois. STOCKHOLM (UPI) - Prins Bertil van Zweden en mevrouw Li lian Craig, al 33 jaar zijn levensgezellin,zijn gisteren in een particu liere plechtigheid in het paleis Drottningholm in Stockholm in het huwelijk getreden. Enkele honderden mensen gaven buiten de paleiskapel blijk van hun belangstelling. Na bijna vier jaar minister van De fensie geweest te zijn was Vrede ling natuurlijk wel wat gewend. Toch kreeg hij gisteren een reeks gegevens te verwerken, die hem niet bekend waren. Hieruit bleek onder meer dat de Russische be wapening veel meer op aanvallen gericht wordt. Vredeling; "De situatie is ernstiger dan menigeen denkt, en het pu bliek leeft in zalige onwetendheid. Het kan immers geen kennis ne men van dergelijke gegevens. Maar de politici staan wel voor hun ver antwoordelijkheid." De dertien ministers van defensie uit de NAVO-landen zijn gisteren gedurende een anderhalf uur du rende, uiterst geheime zitting, op de hoogte gebracht van de stand van zaken bij het Warschau Pact, dat de Sowjet-Unie met haar part-, ners verbindt. Zelfs de hoge amb tenaren van de NAVO moesten de zaal verlaten. Vandaag beslist de NAVO- ministerraad over de aanschaf van het peperdure radarsysteem AWACS, dat ongeveer 6500 miljoen gulden gaat kosten. Ook bij Vrede- MADRID (Reuter) - Premier Adolfo Suarez van Spanje is niet bereid de Spaanse communisti sche partij te erkennen vóór de parlementsverkiezingen van vol gend jaar, zo hebben welinge lichte kringen gisteren verklaard. Suarez heeft dit te verstaan gege ven aan de vroegere Westduitse bondskanselier Willy Brandt, die hem maandag bezocht. Brandt, voorzitter van de socialisti sche internationale, is gisteren naar West-Duitsland terugge keerd, na in Madrid het socialis tisch partijcongres te hebben bij gewoond. Suarez wil ook niet toegeven aan aandrang van rechtse zijde in Spanje om de verkiezingen al in maart 1977 te houden, zodat rechts meer kansen heeft dan links, waar nog veel georgani seerd moet worden. i gedachten maand voor de ver kiezingen. De weigering van de premier de communistische partij te erken nen voor de verkiezingen, zou een obstakel van belang kunnen zijn voor zijn overleg met de linkse oppositiepartijen, die hebben gedreigd met het boycot ten van het referendum van vol gende week over grondwetsher vormingen. De oppositiepartijen hebben giste ren een lijst met de namen van negen onderhandelaars voltooid, onder wie de verbannen secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij Santiago Carrillo en het lid van het dagelijks bestuur van de par tij, Simon Sanchez Montero, die in Madrid woont. Eén van deze twee zou voor de regering aan vaardbaar moeten zijn. De Spaanse regering heeft gisteren de verschijning verboden van een boek over de "democratische breuk met de instellingen van het Franco-regime" van de hand van Carrülo. Naar de uitgeverij in Barcelona meedeelde heeft het ministerie van voorlichting tegelijkertijd aan de rechtbank voor de open bare orde gevraagd vast te stellen of verschijning van het boek met de wet in strijd is. De commissies van het congres van de Spaanse socialistische arbei derspartij (PSOE) hebben giste ren hun werk afgesloten met het doen van hun aanbevelingen. Daaruit blijkt dat de partij, die als enige socialistische partij door de socialistische internationale wordt erkend, een gematigd standpunt inneemt. Uit het eerste onderzoek van de commissierapporten blijkt dat de partij de lijn-Felipe Gonzalez, secretaris-generaal van de PSOE, volgt, een lijn die door de voorzit ter van de socialistische interna tionale, Willy Brandt, is goedge keurd. De lijn is te herleiden, zeggen waarnemers, tot pragmatische politiek. Zo'n grote rol als oud-kanselier Willy Brandt op het PSOE- congres heeft gespeeld, zo klein was die van de Franse socialisten leider Francois Mitterrand, die er maar twee uur was, de tijd die hij nodig had voor het voorlezen van zyn redevoering. BRUSSEL - Minister Vredeling van Defensie is flink ge schrokken van de nieuwste cijfers over de bewapening van de Sowjet-Unie en haar partners. De groei van de capacitiet daar om wapens te produceren is volgens de minister "zeer indrukwekkend". ling was de gedachte opgekomen, de noodzaak van verdere bewape ning in het westen te onderstrepen. "Maar ik ontken in alle staten dat die gedachte er bij mijn informan ten achter zit. Zij hebben ons ge woon de harde feiten gemeld." Volgens de minister komen NAVO en nationale regeringen voor de vraag in hoeverre zij de parlemen tariërs en het publiek gaan infor meren. Vredeling heeft onlangs al aan de NAVO gevraagd om zijn col lega's uit het kabinet-Den Uyl op de hoogte te brengen. Ook bij andere regeringen binnen het NAVO- bondgenootschap worden de cen trale figuren binnenkort geïnfor meerd. Of de defensie-deskundigen uit de Tweede Kamer uitvoerig ingelicht worden, is onzeker. "Het is de vraag of dat kan", zegt Vredeling. Hij doelt daarmee op het feit, dat de Nederlandse parlementariërs niet onderzocht zijn op hun betrouw baarheid tegenover de NAVO. Vre deling: "Ik zou daar ook niet aan willen beginnen, al doet men dat elders wel." Ontspanning Vandaag trekken de dertien minis ters van defensie van de NAVO, samen met secretaris-generaal Luns hun halfjaarlijkse conclusies. Morgen èn vrijdag richten de vijf tien ministers van buitenlandse za ken hun aandacht op de politieke kanten van het NAVO-werk. Frankrijk en Griekenland, die geen lid zijn van het militaire deel van het bondgenootschap, zijn dan ook aanwezig. Het antwoord op de ontwikkeling en in het Warschau-pact mag vol gens minister Vredeling niet zijn dat wij ook extra gaan bewapenen. "Geen paniek", zegt Vredeling. "Wij moeten ons realiseren dat de balans in ons nadeel aan het ver schuiven is. De oplossing kan ech ter nooit zijn dat wij ook die weg opgaan. Dat zou de wereld naar een onafwendbare catastrofe voeren. Ik vind dat dergelijke informatie ons verplicht om bij de besprekingen over de MBFR (troepenverminder ing tussen NAVO en Warschau rschau Pact), de SALT (rem op nu cleaire wedloop) en in Belgrado (al gemene ontspanning in de wereld) ons best doen." Motieven De ministers tasten met de NAVO- top in het duister over de motieven van de Russen en hun vrienden om zich zo tot de tanden te bewapenen. "Dat is juist zo griezelig. In het ver leden konden wij er nog op wijzen dat de Sowjet-Unie een enorme achterstand had, die zij weg wilde werken. Nu zijn ze daar echter overheersend geworden. Bij de gewone bewapening, bij het ont wikkelen van nieuwe apparatuur bij de produktie van wapens en binnenkort op nucleair gebied." Vredeling heeft van zijn collega's goede reacties gekregen op zijn plan om reeds vanaf het allereerste stadium van de ontwikkeling het materieel van de nationale legers veel meer op elkaar af te stemmen. Wanneer landen gaten vinden in hun defensie zouden zij die in de toekomst niet meer op eigen houtje, maar samen met anderen dichtmaken. De ministers hebben verder beslo ten om hun gezamenlijke defensie inspanning volgens jaar te verho gen. NABLOES - Arabische jongeren werpen in Nabloes, door Israël bezet gebied op de westelijke Jordaanoe- ver, stenen naar Israëlische veilig heidstroepen. De Arabische jonge ren, sommige van hen gemaskerd, protesteerden tegen het Israëlische beleid in Cis-Jordanië. Met schoten in de lucht en traangas werd een einde aan het protest gemaakt. De autoriteiten hebben inmiddels een uitgaansverbod afgekondigd voor het oude gedeelte van de stad. Op de plenaire zitting afgevaardigden is een van de commissie-aanbevelingen - het schrappen van de aanduiding "dictatuur van het proletariaat" - aangenomen. BASKETBAL - In een wedstrijd de 1500 voor de basketbalcompetitie heeft Kinzo gisteravond met 113-102 ge wonnen van Delta Lloyd. Buitoni leed thuis een verrassende neder laag tegen het Twentse Arkereizen: 100-102. STAKING OPGESCHORT PARIJS (AFP) - De typogra fen die naar aanleiding van de ontruiming van de drukkerij van het blad "le Parisien Libe- ré" op zondag in staking wa ren gegaan, hebben gistera vond hun actie opgeschort. Hiertoe besloten zij na een on derhoud van hun afgevaar digde met de minister van ar beid, Christian Beullac, en de benoeming van een rege ringsbemiddelaar in het con flict by het Parijse blad. Vanochtend konden de Franse kranten weer verschij- Voor kwestie-Rhodesië LONDEN (UPI) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger zal het komende weekeinde een bezoek brengen aan Engeland om de impasse in het overleg in Genève over de onaf hankelijkheid van Rhodesië te be spreken, met de Britse regering te bespreken. Dit hebben Britse rege ringswoordvoerders gisteren ge zegd. Kissinger zal vrijdag naar Londen vliegen, na afloop van de vergader ing van de NAVO-raad in Brussel. Het is-waarschijnlijk de laatste Eu ropese reis van Kissinger als minis ter van Buitenlandse Zaken. Hij zal vrijdag een ontmoeting hebben met zijn Engelse collega Anthony Crosland en de Britse premier Cal- laghan. Woordvoerders van de Britse rege ring zeggen dat deze ernstig be zorgd is over de impasse in de Ge- neefse conferentie. Er zyn nog maar 13 dagen over om tot overeen stemming te komen. De Britse voorzitter Ivor Richard heeft 20 de cember als einddatum van de cqn- ferentie gesteld. Richard vloog maandag voor de derde keer terug naar Engeland voor een onderhoud met zijn rege ring. Maandagavond keerde hij weer terug in Genève. Volgens de Britse woordvoerders is een van de sleutelproblemen de vraag welke rol Engeland moet spelen in het plan-Kissinger. Johannesburg De ontploffing van wat hoogst waarschijnlijk een bom was, heeft gisteren in een door blanken be klant restaurant te Johannesburg enkele gewonden gemaakt. Het zwaarst gewond werd de 27- jarige zwarte man die de springstof met zich mee had gebracht. De Zuidafrikaanse politie, die zyn NEW YORK (AFP/Reuter) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren met algemene stem - op onthouding door Panama na - Kurt Wald heim aan de Algemene Verga dering voorgedragen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Het besluit viel in de tweede kies- ronde. In de eerste stemming had de Chinese Volksrepubliek nog een veto tegen de voor dracht van Waldheim uitge sproken. Waldheims eerste ambtsperiode loopt op 31 december af. De ver wachting is dat de Algemene Vergadering de aanbeveling van de Veiligheidsraad snel zal ADVERTENTIE van riet/aar HONKBAL - Het Nederlands honkbalteam heeft gisteren in Co lumbia ook zijn vierde wedstrijd verloren in de strijd om het wereld kampioenschap voor amateurs. Tegen Nicaragua werd het 2-10. De Dominicaanse Republiek versloeg titelkandidaat Cuba met 13-12. BOKSEN - De Brit David Green is gisteravond in Londen Europees kampioen boksen in het lichtwel- tergewicht geworden. Green ver sloeg in de strijd om de vacante titel de Fransman Jean Piedvache. De Fransman staakte in de tiende ronde de stryd. naam geheim hield, vertelde dat hij een arm moet missen, terwyl hij ook aan het lichaam werd gewond. De man, wiens springstof in zijn hand ontplofte toen hij aan een tafel plaats nam, wordt onder politiebe waking verpleegd in een zieken huis in Johannesburg. Een zwarte kelner van het restau rant, op het moment van de explo sie tjokvol, is eveneens in een zie kenhuis opgenomen. Enkele blanke bezoekers werden gewond door rondvliegende glasscherven en twee vrouwen moesten worden behandeld aan shockverschijnse- len. De natuur biedt voor elk wat wils, het hele jaar door. Zo zijn er in januari bijvoorbeeld zeker drie bloeiende planten te zien. En in juli, de hooimaand, is er veel meer dan alleen een muggeninvasie of een snel ontluikende teunisbloem. Met de jaargetijden wisselt ook de natuur. Er is steeds weer iets anders te zien, te horen en te ruiken. Over alles wat er in de natuur te beleven valt hebben 32 schrijvers, tekenaars en fotograten een heel bijzonder boek samengesteld: "De 12 maanden van het jaar". Er is veel in te lezen, en nog meer in te zien. Het wijst u op de mogelijk heden van elk jaargetijde. En het waarschuwt u als er buiten iets aan de hand is wat u beslist niet mag missen De onderwerpen variëren van fossielen en bodemgesteldheid tot het kiemen der planten en het maken van jam. U leest over vogels en paddestoelen, en ook over molens en boerderijen. "De 12 maanden van het jaar" bevat 160 pagina's boordevol infor- matie en (kleuren)- illustraties. Het wordt H0Q0[zl u aangeboden als Boek Hvan de I van de Maand voor een ■rnaandH speciale, heel lage prijs. DE 12 MAANDEN VAN HET JAAR. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F.17,50. DAARNA F. 31,50. (Dit aanbod is geldig t/m 8 januari, I-chtcr zolang dc voorraad strekt).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9