Menten kort na jaarwisseling wellicht terug 1 Menten deed wel degelijk zelfmoordpoging „Nog erg veel arbeids plaatsen op de tocht" Sociale lasten miljarden lager MINISTER LUBBERS WAARSCHUWT: Procedure eventuele strafzaak Menten halve liter van 98 voor 79* WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 ZORICH (SP) - Keln Besuch. Kein Auskunft. Geen besoek. Geen in lichtingen. De grljse portier van het Kantonsspital aan de rand van het centrum van Zurich kan het ook niet helpen. Hij doet al leen maar wat de directie van het immense ziekenhuis hem heeft opgedragen als er naar de Hollander Pieter Menten mocht worden gevraagd. Als we aanhouden komen we toch wat verder. In de kamer van de secretaresse van de ziekenhuis- directie. Maar ook zij moet ons teleurstellen. Ze belt een paar keer met de geneesheer directeur. "Nein, helaas, we kunnen u niets over de toestand van de heer Menten meedelen. Beroepsgeheim en zo. Nee, zelfs niet of hij in levensgevaar ver keert." Na aanvankelijk ontkend te heb ben dat de Blaricumse miljonair heeft geprobeerd zelfmoord te plegen in zijn cel op het politie bureau van Ulster, komt de Zwitserse politie later op de dag met de mededeling dat Menten inderdaad heeft getracht zich van het leven te beroven. Pillen Uit die verklaring blijkt dat Pieter Menten kort na zijn arrestatie op het bureau heeft gevraagd of hij naar het toilet mocht. Dat stonden de hem bewakende po litiemannen, die hem ook al hadden gefouilleerd, toe. Op de w.c. heeft Menten vervolgens een flinke hoeveelheid pillen in genomen. Volgens de politie wa ren dat slaappillen maar het is waarschijnlijker dat het ging om tabletten tegen suikerziekte. Menten is suikerpatiënt. In het ziekenhuis is toen meteen zijn maag leeg gepompt. Enkele rechercheurs bewaakten de ka mer waar hij gisteravond nog lag. Men vreesde dat Menten in levensgevaar verkeerde, maar gisteravond werd meegedeeld dat het goed met hem ging en dat hij wellicht morgen al het zie kenzaaltje mocht verwisselen voor een cel In het huis van be waring In Zurich. „Ga weg" Precies twintig kilometer ooste lijk van Zurich verblijft me vrouw Meta Menten nog steeds in hotel Illuster in Uster. Zij wenst niemand te spreken. Als we bij haar aankloppen op de deur van kamer 703 zegt ze met zachte stem: "Ik heb geen com mentaar. Gaat u alstublieft weg." Om de knop van haar ka merdeur hangt het bordje Do not, disturb. Niet storen. Pas om elf uur gistermorgen is de Zwitserse pers op de hoogte ge bracht van de arrestatie van Menten. Dat is precies twaalf uur na zijn aanhouding. Renata Guetg, de vriendelijke receptio niste van het bijkans nieuwe ho tel Illuster, over die aanhou ding: "Eerst kwamen twee re chercheurs van hier, om zich er van te overtuigen of Menten in derdaad in ons hotel verbleef. Korte tijd later kwamen ze terug met drie Hollandse politieman nen. Alles ging eigenlijk onge merkt. Nee, ik heb de heer Men ten nauwelijks gezien. Zijn ont bijt bestelde hij per telefoon en gebruikte hij op zijn kamer. Wij hebben geen lunch en diner. Waar hij verder at weet ik niet. Wellicht bracht mevrouw Men ten het hem. Dat konden we niet zien. De gasten kunnen het hotel in en uit zonder dat ze langs de receptie komen." Menten Volgens hoteldirecteur H. Reber stond Menten ingeschreven als Minton, en had hij zich gelegi timeerd met een Ierse verblijfs vergunning. Ook had hij een foute geboortedatum opgege ven, 16-5-'01. Menten is in werke lijkheid op 20 mei 1899 geboren. De heer Reber: "We wisten niet dat we een oorlogsmisdadiger in huis hadden. Trouwens we we ten hier van geen affaire-Menten af. Er hebben in de periode dat Menten bij ons heeft gelogeerd ook andere Hollanders over nacht. Ook zij hebben hem niet herkend, waarschijnlijk zelfs niet eens gezien." Menten heeft op 23 november zijn intrek genomen in een tweepersoon skamer op de zevende verdieping van hotel Illuster. De normale prijs van die kamer is 75 francs, maar Menten had een voorde lige prijs bedongen omdat hij een maand vooruit betaalde. Voor nog eens twee maanden had hij min of meer al besproken. Hij liet nauwelijks iets op zijn kamer brengen. Wel voerde hij telefoongesprekken voor in totaal ruim tweehonderd Zwitserse francs een franc is iets meer dan een gulden waard). Zijn kamer was een normale hotelkamer, met twee haaks op elkaar staande éénpersoonsbedden, een schrijftafeltje, een badkamer, radio en een balkon, vanwaar hij uitzicht had op de streekgevangenis waar hij gisternacht in terecht is gekomen. Den Haag (sp) - Er worden de komende jaren miljarden gul dens bespaard op de sociale lasten. In 1980 zullen de kosten van de sociale verzekering 13,4 miljard gulden lager zijn dan enige tijd geleden nog werd verwacht. Dit heeft minister Boersma van Sociale Zaken gistermid dag aan de Tweede Kamer la ten weten. Een jaar geleden werd er nog vanuit gegaan dat in het begin van de jaren tachtig 87,2 mil jard gulden aan sociale uitke ringen uitgegeven zou wor den. Dit blijkt nu slechts 73,8 miljard gulden te zijn. De grootste meevaller is een gevolg van de loonmatiging van de laatste jaren: 6,4 mil jard gulden. De sociale uitke ringen zijn gekoppeld aan de loon- en prijsstijgingen. Hoe minder de lonen en prijzen omhoog gaan, hoe kleiner ook de stijging van de uitkeringen zijn. De bezuizigingen die het kabinet-Den Uyl deze zomer heeft uitgedacht drukken de kosten van de sociale voorzie ningen in 1980 MET 3,3 .mil jard gulden. Andere meevallers zijn tot nu toe: een kleinere stijging van de ziektekosten - 13 mil jard gulden. minder werkloosheidsuit keringen dan waarop was gerekend 13 miljard gul den. de sociale uitkeringen ne men een minder hoge vlucht dan waarvan kort geleden nog was uitge gaan - 1,6 miljard gulden. Alle meevallers gezamenlijk drukken de stijging van de so ciale lasten in 1930 met maar liefst 143 miljard gulden. Maar de regering krijgt - be halve met meevallers - ook nog met een extra uitgave te ma ken: de kinderbijslag gaat omhoog. Dit kost de schatkist over vier jaar ongeveer 900 miljoen gulden. Alles bij elkaar blijft er dan een besparing over van 13,4 miljard gulden op de sociale voorzieningen. DEN HAAG (ANP) - Er is een serieuze kans dat de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Men ten begin volgend jaar binnen het bereik van de Nederlandse justitie komt. Dit heeft minister Van Agt gisteren verklaard in Bern, na overleg met zijn Zwitserse ambtsgenoot Kurt Furgler. „Dan roken wij niet' EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense taxichauffeurs hebben be sloten hun rokertje achterwege te laten als de klant daarom vraagt. De taxi's zullen worden voorzien van plakplaatjes met daarop de over duidelijke tekst: „Als tabaksrook u verdriet, zegt het gerust, dan roken wij niet". De Eindhoven se taxichauffeurs hebben hiertoe besloten op verzoek van de club van actieve niet-rokers. Weliswaar kan Menten niet worden uitgeleverd, omdat zijn misdaden voor de Zwitserse wetgeving reeds verjaard zijn, maar wel kan hij wor den uitgewezen. Furgler heeft Van Agt zoveel mogelijk informatie over Menten en zijn daden ver zocht. Op grond van deze gegevens zal de Zwitserse regering beslissen of hij wordt uitgewezen. Mocht de Zwitserse regering Men ten uitwijzen, dan is dat op basis van een besluit van de bondsraad van 1965. Dit besluit is gebaseerd op de bescherming van de binnen landse en buitenlandse veiligheid en van de onafhankelijkheid en neutraliteit van Zwitserland. Zevenenhalf jaar geeist tegen rovers DEN HAAG (ANP) - "Wij hebben hier te maken met twee jonge kroonprinsen van de Haagse on derwereld, die de laatste tijd meer en meer maffia-achtige trekken gaat vertonen. Voor deze minne overvallen eis ik de vorstelijke straf van zeven én een half jaar met af trek van het voorarrest", aldus de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag gisteren in zijn requisitoir tegen twee jonge Hagenaars, verdacht van drie over vallen in het najaar van 1974. In alle drie gevallen was sprake van ge weld. Een prostituee werd neer- geknuppeld en verschillende ou dere mensen met traangas bespo ten, waardoor zy genome tijd be wusteloos raakten. De rechtbank veroordeelde eerder zowel de 32-jarige portier Rinus de J. als de 24-jarige glaszetter Joop T., na een eis van vier en een half jaar Jot vier jaar cel. Procureur-generaal mr. P. Bos, oordeelde deze straf te laag en kwam in hoger beroep tot bijna een verdubbeling, "omdat", naar hij zei, "de rechterlijke macht bij dêrgelijke gemene feiten de functie van straatreiniging dient te vervullen". Op 13 september 1974 overvielen drie gewapende mannen een bor deel aan de Griftstraat. De buit be droeg de inhoud van een handtas, toebehorend aan de eigenares "tante Sien", 7.000 gulden en een aantal sieraden. De rovers droegen valse baarden en hadden nylon kousen over het gezicht. De klanten en bewoners van het bordeel wer den met traangas bespoten. Een dag later overviel hetzelfde drietal een antiquair in het Noordeinde. De eigenares en een klant, beiden oudere mensen, werden eveneens met traangas bespoten. De derde overval had op 16 november 1974 plaats bij een confectiezaak in de Waldorpstraat, waar de geldloper onder bedreiging, zijn tas met 30.000 gulden aan kontant geld en 20.000 gulden aan cheques, moest afstaan. Mr. Bos achtte de verklaring van de eerste echtgenote van brandkast- kraker Aage Meinesz, mevrouw Annelies G. voldoende bewysma- teriaal voor het Openbaar Ministe rie. De als getuige gehoorde 28- jarige Annelies, tydens de bewuste overvallen gehuwd met de derde "traangasrover", de 29-jarige Lex B. noemde ook tijdens de zitting van het hof, nauwelijks hoorbaar sprekend, de namen van Rinus de J., alias Rinus Mercedes en Joop T. als de overige twee daders. Zij zei voorts bedreigd te zijn en bang te zijn voor represailles. Tussen Pieter Mentens vlucht uit zijn villa in Blaricum en zijn aan komst in het hotel Illuster nabij Zü- rich, liggen acht dagen. Menten en zijn vrouw lieten zich op 23 novem ber in het hotel inschrijven. Onbe kend is nog welke route Menten met zijn Simca heeft gevolgd. Kapiteip Bordewijk van de Rijks politie maakte dit gisteren bekend, nadat hij op Schiphol was terugge keerd van zijn korte verblijf in Zwitserland, waar hij met Zwit serse collega's Menten had gearres teerd. Overigens was pas op 2 de cember bij de Zwitserse politie het verzoek van Interpol binnengeko men voor de aanhouding van de Nederlander. De Zwitserse minister van Justitie Furgler ontvangt minister Van Agt om te praten over de mogelijkheden t uitlevering van Menten. Voorbereid DEN HAAG (SP) - "Als de economie werkelijk volgens de Het lijkt dat Menten zich had voor^ economische wetten geregeerd zou worden dan zouden er bereid op een mogelijke arrestatie, nog tienduizenden mensen op straat komen te staan". In zijn hotelkamer had hij kopieën Die waarschuwing richtte minister Lubbers (Economische reik, waaruit zou1 blijken"dat Zwit- Zaken> gisteravond tot de Tweede Kamer. seriand hem niet aan Nederland Hij verdedigde tijdens de voortge- heeft het kabinet zijn verwachtin- kan uitleveren. "Ook op het poli- zette debatten over de begroting tiebureau nog zat hij met die papie- voor 1977 zijn beleid, dat - onder te zwaaien". meer op is gericht bedrijven die in Hans Knoop, hoofdredacteur van moeilijkheden verkeren met geld te het weekblad Accent, die de affaire steunen. Menten aan het rollen heeft ge- Lubbers' waarschuwing sloeg op bracht, zei dat de tip over Mentens het feit, dat geen overdreven ver verblijfplaats van een Zwitserse wachtingen moeten worden ge- medewerker van het Duitse blad koesterd, nu de inflatie afneemt en Der Stem was gekomen. Knoop de bereidheid van het bedrijfsleven wilde de naam van de tipgever niet om te investeren toeneemt, noemen. Na aankomst van Knoop In dit verband wees hij op de hard en de drie rechercheurs in Zurich, heid van de Nederlandse gulden, is Knoop alléén de stad ingegaan Deze is de laatste maanden drie voor een gesprek met zyn infor- procent meer waard geworden. Dat mant. heeft gevolgen voor de export. Die wordt daardoor duurder, hetgeen Kamernummer weeF een nadelig effect kan hebben op de werkgelegenheid. In de be- "Toen ik op de luchthaven, waar de drijven die zich met name op de ex- rechercheurs waren achtergeble- port toeleggen is dat het geval, ven, terugkwam, wist ik etage en De waardevermeerdering van de kamernummer van Menten. We gulden heeft echter ook tot gevolg zijn toen naar het hotel gereden en dat de import goedkoper wordt. Dit daar heeft de Zwitserse politie met heeft volgens Lubbers weer tot re- een loper de kamer geopend. Men- sultaat dat in 1977 de prijzen met ten en zijn vrouw sliepen. Vanaf dat een half procent minder zouden moment was het kat-in-'t-bakkie". kunnen stijgen. Knoqp nam terug wat hij eerder Lubbers zei dat hij van het Centraal had gezegd over het treuzelen van Planbureau hééft vernomen dat er de Nederlandse politiemensen om nog geen ongunstiger cijfers be- met hem mee te gaan naar Zürich. kend zijn over de ontwikkeling van "Ik begrijp dat een politieman niet de wereldhandel. Deze zou volgens zoals wij journalisten opgewonden het CPB volgend jaar met acht pro- achter iedere tip aan kan reizen", cent groeien. Op basis van dat cijfer ADVERTENTIE gen ten sche groei en^de loon- en prijsstij gingen voor volgend jaar (respec tievelijk 8 a 8,5 procent en 6,5 pro cent) gebaseerd. Lubbers vond dat de lagere vast stelling van de sociale premies en het gunstiger effect van de inflatie correctie een redelijk uitgangspunt zou kunnen zijn voor werkgevers en werknemers om in de komende loononderhandelingen tot een ver gelijk te komen. Hij noemde een motie van KVP'er Krosse om de consumenten in de sociaal-economische raad te laten vertegenwoordigen een onder steuning van zijn beleid. De minister was enthousiast over een motie van de WD'er Portheine om met het bedrijfsleven op korte termijn besprekingen te openen over een definitieve prijsbeschik- king. Maar hij maakte wel duidelijk dat Minister Lubbers er eerst wat meer inzicht moet ko men over de loonontwikkeling in het komende jaar. De minister hoopte een en ander voor 1 januari voor elkaar te hebben. AMSTERDAM (ANP) - Als Menten na zijn uitlevering in Nederland komt zal hij verhoord worden door de rijksrecherche die sedert 8 juli jl. in opdracht van procureur-generaal mr. Hartsui ker met een onderzoek tegen Menten bezig is. Wanneer Menten terecht moet staan zal dat zyn voor de bijzon dere strafkamer van de recht bank Amsterdam omdat zijn woonplaats Blaricum in het ar rondissement Amsterdam ligt. De bijzondere strafkamer omdat het om de berechting van oor logsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid zal gaan, gepleegd in krijgs-, staats- of pu blieke dienst van de vijand. Dit zijn de enige oorlogsmisdrijven die niet verjaard zijn in Neder land. Doodstraf Krachtens het hiervoor de juridis che basis vormende "besluit bui tengewoon strafrecht" kan voor deze misdrijven als eerste straf formeel nog de doodstraf worden geëist. Dan volgen levenslange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaar. Levenslange gevangenisstraf eiste op 26 november jl. de officier van Justitie bij de bijzondere straf kamer van de rechtbank in Roermond tegen de 58-jarige ex-SS'er. Loyen uit Horn wegens het plegen van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de mense lijkheid tegen pools-joods ge vangenen in het kamp Bobruisk (Rusland) in 1942-1943. Vooronderzoek Na Mentens vlucht heeft de Am sterdamse officier van Justitie mr. Habermehl onder wiens lei ding het rijksrechercheonder zoek geschiedt, bij de Amster damse rechter-commissaris mr. Van Duuren een gerechtelijk vooronderzoek tegen Menten ge vorderd. Bij mr. Van Duuren heeft ook de tijdelijk bij het parket van de Amsterdamse hoofd-officier van Justitie gedetacheerde Haagse officier van Justitie mr. Van Steenderen een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen een nog onbekende die mogelijk over, diens voorgenomen arresta tie op 15 november heeft getipt. Geldig van donderdag 9 decernber t/m 2aterdag II december DEN HAAG (SP) - De levering van verrijkt uranium aan Brazilië wordt momenteel beoordeelt door een commissie van Duitse, Engelse en Nederlandse deskun digen. Dit heeft minister Lubbers van Economische Zaken gistermid dag aan de Tweede Kamer laten weten. Er is al overeenstemming over de zakelijke kant van de order. De commissie van deskundigen buigt zich over de veiligheids voorwaarden die aan de Brazi liaanse order gesteld zullen wor den. Voorkomen moet worden dat het verrijkte uranium voor militaire doeleinden (zoals kernbommen) wordt gebruikt, zo maakte minis ter Lubbers duidelijk. In Nederland is een politieke storm over de levering van verrijkt ura nium aan Brazilië ontstaan. Deze splijtstof zou geleverd moeten worden door de ultra- centifugefabriek in Almelo, waarin West-Duitsland, Enge land en Nederland samenwer ken. Er bestaan plannen om de produk- tie van verrijkt uranium in deze fabriek op te voeren tot 2000 ton per jaar. Anders kan de Brazi liaanse order niet worden uitge voerd. Ook bestaan er contracten voor de levering van verrijkt ura nium aan verschillende buiten landse elektriciteitsbedrijven. De PPR stelt zich krachtig te weer tegen uitbreiding van de Alme lose fabriek. De PPR-ministers Van Doorn en Trip dreigen zelfs af te treden als het kabinet-Den Uyl de uitbreiding goedkeurt. De PvdA gaat alleen akkoord met uitbreiding als géén verrijkt ura nium aan Brazilië wordt gele verd. Er is volgens het PvdA- kamerlid Ter Beek onvoldoende controle. Brazilië heeft het ver drag tegen de verspreiding van kernwapens niet ondertekend. Vorig jaar heeft Brazilië een con tract met West-Duitsland over de bouw van kerncentrales geslo ten. Nu hebben de Brazilianen verrijkt uranium - brandstof voor de centrales - nodig. Daarvoor wil men een order voor de lever ing van 2000 ton met Urenco - het Duits-Engels-Nederlands project - sluiten. De Braziliaanse order neemt tien jaar in beslag. Het is de bedoeling, zo maakte mi nister Lubbers gisteren in de Tweede Kamer duidelijk, dat Brazilië het uranium zelf levert. In Almelo zou het alleen maar verrijkt moeten worden. Met nadruk wees de minister er op dat dit tot de normale taken van Urenco behoort. "Het gaat er om van Urenco zo spoedig mogelijk een winstgevende onderneming te maken", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7