Breuk werkgroep kabel-tv gelijmd Kloof tussen economen en „eulturelen" Opvangcentrum voor daklozen toch mogelijk? Tineke en Harry winnen tv-quiz Driemanschap gevormd Pasje voor gebruikers van pontje naar Kaag f door Herman van Amsterdam WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 LEIDEN - Er gaapt een kloof tussen eco nomen enerzijds en welzijnsmedewer- kers/cultuurminnaars anderzijds. Beide groepen begrijpen vrijwel niets van elkaar. De economen wordt het verwijt gemaakt dat ze alléén maar op de centen letten. De welzijns- en cultuursector zou op zijn beurt juist in het geheel niet op de centen letten. In feite draait het dus toch om de centen. Het wederzijds wanbegrip tussen beide groepen heerst ook in Leiden, en wel tus sen twee verschillende raadscommissies: die voor economische aangelegenheden en die voor sociaal-maatschappelijke aan gelegenheden en cultuur. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de discussie over het eveneméntenfonds van dé Groe- noordhal, een potje dat wordt gevoed uit de opbrengst van de hal en dat ervoor dient, de organisatoren van evenementen een garantie te bieden in geval van sterk tegenvallende opbrengsten (er is over igens nog geen cent van dit fonds ge bruikt). Dat potje zit de cultuur-commissie een beetje dwars. Want via dit fonds worden bepaalde evenementen in de Groenoord- hal gestimuleerd, zonder dat er daarbij ook maar enigszins rekening gehouden wordt met het cultuur-beleid, zo redeneert zij. Dat kan onder neer tot gevolg hebben dat er vrijwel identieke evenementen kort na elkaar gehouden worden, omdat de coör dinatie ontbreekt. Over het évenementenfonds had de cul tuurcommissie dan ook een brief geschre ven, die gisteravond in de economische commissie aan de orde kwam. En de laat ste had er weinig lovende woorden voor. evenals Groenoordhal-directeur André de Jong. die bij de economische commissie te gast was. De Jong zei er niets voor te voelen, dat de culturele sector meer invloed zou krijgen in hetevenementenbeleid van zijn hal. „De Culturele Raad moet zich maar met zijn' eigen zaken bezighouden", aldus De Jong. Hij werd daarin bijgevallen door Van Duyn (WD), die van mening was, dat het er bij een evenement in de Groenoordhal in eerste instantie om gaat, dat het geld moet opleveren. Of een bepaald even ement dan ook nog in het cultuurbeleid past, komt pas in tweede instantie aan de orde. PPR-raadslid Van Oosten (die in beide commissies zit), wist bij de economen toch enig begrip te wekken voor het standpunt van de culturelen, zodat men het er over eens werd dat iets meer coördinatie in hiet vervolg gewenst is. LEIDEN - De commissie Volks huisvesting neemt geen genoegen met de conclusie van B en W dat een tehuis voor daklozen om finan ciële redenen voorlopig niet kan worden opgericht. Dat werd giste ravond tijdens een vergadering van deze raadscommissie duidelijk. B en W heeft in deze al zeer langsle pende zaak onlangs een onderzoek laten instellen door enkele ambte naren. Dat onderzoek leverde de conclusie op dat de exploitatie van dit tehuis de gemeente in eerste in stantie meer dan een ton zou kos ten. B en W hebben nu de gemeen teraad geadviseerd de realisering van een plan voor een daklozencen- trum voorlopig maar uit te stellen. De commissie wenste daar niet mee akkoord te gaan. omdat in het ad vies niet de kosten zijn betrokken, die nu worden gemaakt om daklo zen op te vangen. Dat gebeurt on der meer in hotel "De Wekker", Huize Sint Maarten en bij de Cor- tona Stichting. Het CD A-raadslid Bosch wees er op dat het best mogelijk is dat als die kosten bij elkaar worden opgeteld, er genoeg geld beschikbaar is om alsnog binnen de gemeentebegro ting voor '77 financiële ruimte te vinden voor een daklozencentrum. Het advies van B en W komt, voor dat de gemeenteraad zich erover uitspreekt, eerst nog aan de orde in een vergadering van de commissie maatschappelijke aangelegenhe den. Vermoedelijk gebeurt dat niet eerder dan in januari. Bleijie (CDA) LEIDEN - De breuk in de werkgroep kabeltelevisie is gisteren gelijmd: de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) en de federatie van Woningbouwver enigingen besloten, na speciaal overleg hierover met de werkgroep, de discussie over het beheer van een toekomstig Leids kabelnet toch weer voort te zetten. „Verlichting straten kan best minder" LEIDEN - Het PPR/D'66- raadslid Beijen heeft gisteren in de financiële commissie ge vraagd te bekijken of het mo gelijk is in verschillende delen van de stad de straatverlich ting te beperken. Volgens hem zou dat wel eens een bespa ring van tonnen kunnen ople veren. „Aan de hand van de begrotingscijfers voor het volgend jaar merkte Beijen op dat de verlichtingskosten voor 1977 waarschijnlijk rond de 1.3 miljoen gulden komen te liggen. Volgens Beijen be staan er wijken waar een over vloedige verlichting bestaat. Met name noemde hij de rondweg in de Merenwijk. „Ik denk dat met een verlichting op halve kracht kan worden volstaan". Wethouder Van Dam merkte op dat tijdens de oliecrisis de straatverlichting ook op halve kracht heeft gebrand en dét het destijds een besparing van twee procent betekende. Derde druk Sociale Gids verschenen LEIDEN - De Welzijnsraad heeft vandaag de derde druk van de So ciale Gids uitgebracht. Een weg wijzer, waarin alle instellingen op hulp- en dienstverleningsgebied zijn opgenomen en waarin ook de contactadressen van instanties als wijkcomités, buurthuizen, aktie- groepen en vrouwenorganisaties te vinden zijn. De Culturele Raad ver zorgde in de gids het Culturele ge deelte. De Sociale Gids is verkrijgbaar bij de Welzijnsraad (Stationsweg 28), de Stag-drukkerij (Caeciliastraat 11-15) en bij het bureau voorlich ting van het stadhuis. De gids kost vier gulden. De SKM, die in de Merenwijk al een kabelnet ten behoeve van kabel televisie beheert, en de Federatie hadden zich enige tijd geleden te ruggetrokken uit de werkgroep ka beltelevisie. Deze gemeentelijke werkgroep bereidt de komst van kabeltelevisie in Leiden voor; 'na advies van deze werkgroep zal de gemeenteraad uiteindelijk beslis sen over aanleg en beheer van een kabelnet. De SKM en de Federatie braken met de werkgroep toen men het in eerste insoeantie niet eens kon worden over de meest gewen ste beheer?vorm. De discussie was op dat moment nog niet afgerond. SKM en Federatie voelen zeer veel voor beheer door een stichting, gemeentelijk beheer behoort ech ter ook nog steeds tot de mogelijk heden. De Federatie stelde gisteren bang te zijn dat de gemeenteraad uitein delijk alle bevoegdheden in eigen hand zou houden bij gemeentelijk beheer; daarom was de Federatie uit het overleg gestapt Raadslid Bleijie (CDA) stelde dat het overleg van de werkgroep nog steeds deel was van de voorberei dende fase; de beslissingen worden later door de gemeenteraad geno men. Wethouder Van Aken wees erop dat in het advies van de werk groep de weergave van minder heidsstandpunten mogelijk zal zijn: zo kan de gemeenteraad ken nis nemen van doorslaggevende bezwaren van bepaalde groepen. De SKM stelde aan verder overleg drie voorwaarden: overeenstem ming over de beheersvorm, aan dacht voor de contractuele ver plichtingen van de SKM, nakoming van de door Van Aken beloofde overname van de antenne installatie, die de SKM al gekocht heeft ten behoeve van ontvangst van binnen- en buitenlandse pro gramma's. Volgens de secretaris van de werkgroep Cremers is dit laatste punt totaal geen probleem, de onderhandelingen hierover zijn al afgerond. Na een dringend beroep van de Wethouder partijen bereid verder te gaan met het overleg. Op voorstel van Van Aken is een driemanschap gevormd dat een discussiestuk over de beheersvorm zal opstellen. In dit driemanschap zitten direc teur Streefland van de Leidse Wo ningstichting, mr. Linskens, advo caat van de SKM, en secretaris Cremers van de werkgroep. Universitaire almanak 1977 uitgereikt LEIDEN - Hans Maarten van den Brink heeft gisteren in het acade miegebouw het eerste exemplaa van de Leidse Universitaire Alma nak 1977 uitgereikt aan prof. dr. D. J. Kuenen, rector magnificus van de Leidse universiteit. In deze al manak zijn niet alleen adressen namen te vinden van studenten, stituten en wetenschappelijk n dewerkers, maar ook gegevens over de stad Leiden. Daarnaast be vat de almanak o.a. stukken van de Leidse schrijvers Maarten 't Hart, Anton Korteweg en de dichter Boudewijn Büch. Ook is er een traiditegetrouw een interview in opgenomen met de nieuwe rector magnificus prof. Kuenen. De alma nak heeft een oplaag van 10.000 exemplaren. ALKEMADE - Vanaf 1 januari 1977 zal iedere Kaag- en Buitenkaagbe- woner, als hij gratis van de veer pont gebruik wil maken, over een pasje moeten beschikken. Gisteren heeft de gemeente Alkemade de pasjes uitgereikt. De bewoners die nog geen pasje hebben kunnen zich melden bij het gemeentehuis in Al kemade op de afdeling bevolking. Tussen negen uur en half één op werkdagen. Alle inwoners van Kaag en Buiten kaag kunnen met zo'n pasje gratis, dag en nacht, oversteken. Tenzij de weersomstandigheden extra man kracht voor de bediening vergen. Dan moet het normale tarief be taald worden. Kinderen tot tien jaar hebben geen pasje nodig maar per sonenauto's (ook kleine bestelau to's) moeten worden voorzien van een speciaal vignet. Dat kost 11 gulden voor een jaar. Alle andere voertuigen (behalve vrachtauto's) kunnen zonder extra kosten wordenmeegenomen. De pasjes worden pas verstrekt na in levering van een pasfoto. Voorliet verkregen van een vignet moet het kentekenbewijs van de auto wor den overhandigd. Expositie over „Oud Leiden" en „Oud Katwijk" LEIDEN - A. Hasenoot, leraar aan de academie voor beeldende kun sten in Rotterdam, houdt in het woongebouw voor ouderen Ro- senburch een expositie van zeefd rukken, met als onderwerp "Oud- Leiden" en „Oud Katwijk", als mede vrije produkties. De tentoon stelling wordt gehouden van mor gen (9 december) tot 2 januari. Zij is dagelijks te bezichtigen van negen uur 's ochtends tot acht uur 's avonds ('s zaterdags tot drie uur.'s middags) in de hal tussen de entree en de recreatiezaal van Rosenburch aan de Vijf Meilaan. bellen om zijn adres in Leimui- den en té zeggen dat zijn zoon met smart op een telefoontje zat te wachten. Gisteravond belde de kapitein naar Engeland en sprak met zijn zoon, die hij ge rust stelde. In Chesham is nu de rust terug gekeerd en weten ze dat de Charlotte Rhodes veilig voor anker is gegaan in een klein ha ventje in Leimuiden. Alleen snappen ze in Chasham nog niet dat de politie in Leiderdorp met de mond vol tanden stond toen er in het Engels informatie werd gevraagd over de mogelijke verblijfplaats van kapitein Mac Kreth en zijn vrouw. Overigens, een woordvoerder van de Leiderdorpse politie ver telde mij gisteren niets van een dergelijk telefonisch contact af te weten. Waren het dan mis schien de collega's uit Leiden aan wie hulp werd gevraagd Maar daar zei men ook van niets te weten. Ik sprak met iemand van de vreemdelingendienst en die zei: „Op onze afdeling spre ken ze allemaal Engels. Natuur lijk kunnen we ons verstaan baar maken als dat moet. En datzelfde zal ook wel gelden voor onze collega's uit Leider dorp. Die agenten hebben min stens een MULO-opleiding; dus moeten ze wel een gesprekje kunnen voeren". Tijdens de generale repetitie van AVRO's Wie- kentkwis, waarin vier aanstaande echtparen slag met elkaar leveren om huishoudelijke artike len, bakte het Leidse duo Tineke van Leeuwen en haar verloofde Harry Borst er maar weinig van. De 21-jarige secretaresse op een Leids advocatenkantoor en de 22- jarige banketbakker vielen in de eerste ronde al direct uit de boot. Maar toen het menens werd en (vo rige week vrijdag de echte opnames werden gemaakt (gisteravond uit gezonden) sloegen ze hun slag. Ze werden winnaar van de quiz en keerden met cadeaus ter waarde van zo'n 2500 gulden naar Leiden terug, waaronder levensmiddelen, boeken, een gasfornuis een koffieze tapparaat, een centrifuge, een cassette-recorder, een droogkast, schaatsen en een strijkijzer. "Het was één grote zegetochtver telde Tineke mij, "al heb ik in de eerste ronde wel even met het zweet in mijn handen gezeten. Bij het woordjes raden kwamen Harry en ik maar tot een totaal van zeven tien. We dachten dat dat er te weinig waren en dat onze tegen standers er meer zouden raden. Maar gelukkig scoorde één echt paar minder punten. Het was maar goed dat we dit spelletje thuis had den gerepeteerd. Dat scheelde een stuk." "Na die eerste ronde ging het voor de rest van een leien dakje, al was ik wel erg zenuwachtig. Vooral van wege de felle studiolampen die op mijn gezicht schenen en de came ra's die op mij gericht waren. In de huiskamer lijkt het allemaal zo ge makkelijk. Maar het beantwoorden van die eenvoudige vragen valt toch tegen als je daar op het toneel zit Ik heb het meest in de zenuwen ge- zeten in de finale toen we de rebus moesten oplossen. Op het allerlaat ste moment had ik het raadseltje door. En we wonnen. Aanvankelijk Speuractie naar ouders eindigt „We waren in een roes" in Leimuiden Spreekt geen enkele Leider- dorpse politieman een redelijk woordje Engels? Die indruk krijg ik na het bericht gelezen te hebben dat gisteren vanuit het Engelse stadje Chesham per telex aan onze redactie werd ge zonden. Het bevatte de nood kreet van ene Pat Mac Kreth, de zoon van de kapitein van de door de tv-serie Onedin Line beroemd geworden driemaster Charlotte Rhodes (zie ook de rubriek van gisteren). In het telexbericht laat hij weten naar stig op zoek te zijn naar de ver blijfplaats van zijn vader en moeder van wie hij weet dat ze weken geleden met de Char lotte Rhodes de Noordz.:e zijn Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De stralende winnaars drong dat helemaal niet tot ons door. We waren in een roes", aldus Tineke die vandaag met Harry in het huwelijksbootje is gestapt Het telex bericht met de noodkreet van Pat Mac Kreth dat ons bereikte. In dit stukje wordt uit de doeken gedaan waarom de krant ingeschakeld werd bij het zoeken naar de ou ders van Pat. opgevaren maar van wie hij sindsdien taal nog teken heeft vernomen. Hij vermoedt dat ze veilig in Holland met het schip zijn gear riveerd, maar waar ze zich nu ophouden is voor hem een raadsel. „Waarschijnlijk ligt de Charlotte Rhodes", in Leider dorp, meldt hij in de telex", maar de plaatselijke politie heeft mij niet verder kunnen helpen. We hebben contact met ze opgenomen maar ze spraken geen Engels". Pat vroeg daarom de redactie een handje te helpen bij de op sporing van zijn ouders. Want hij maakte zich toch wel onge rust. Die opsporing was. voor ons een makkie want een paar uur voordat het telexbericht op de redactié binnenkwam had ik een gesprek met de vader van Pat, kapitein Mac Kreth. Dus die hoefde ik alleen maar op te

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4