PPR: Bouw van kantoren is nu niet nodig Politieke benoeming Cirkelzaag draait niet meer bij kerk Beijen heeft gewaarschuwd LEZERS SCHRIJVEN „Leegstand absoluut onaanvaardbaar" Bosch beducht Verboom: Plek voor Bleys is te vinden WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 LEIDEN - Het is absurd om te beweren, dat er op dit moment nog nieuwe kantoren gebouwd moe ten worden. De totale vraag naar kantoorruimte blijft ver onder het totale aanbod, en deze situatie duurt nog wel een aantal jaren voort. De giganti sche leegstand, die hier een gevolg van is, is maat schappelijk absoluut onaanvaardbaar. Aldus een nota van de Politieke Partij Radikalen in Leiden over de kantoren-markt in de regio. Het PPR-stuk is vooral bedoeld als reactie op de kantoren-nota die de Kamers van Koophandel voor Rijn land, Den Haag en Delft eind vorig jaar hebben uitgebracht. De PPR is in principe niet tegen de vestiging van kantoren, zo wordt in de nota uiteengezet Maar zij vindt wel dat de kantorennota van de Kamers van Koophandel een aantal beperkingen heeft. In die nota blijft om te beginnen de situatie op de kantorenmarkt in Amsterdam en in Rotterdam buiten beschouwing. Wel wordt het nodige gezegd over de situatie in Den Haag, Leiden, Alphen, Delft en Zoetermeer, maar de nota van de KvK's noemt niet de leegstand van 415.000 m2 briito vloeroppervlak in Rotterdam en van 320.000 m2 in Amsterdam. (Ter vergelijking: de leegstand in Lei den bedraagt 16.000 m2). In Rotterdam is er voldoende kan toorruimte voor de komende acht jaar, en voor de regio Amsterdam moet rekening gehouden worden met een leegstand gedurende de komende zeven tot veertien jaar. Overigens kan uit de cijfers van de Kamers van Koophandel worden opgemaakt dat Alphen, Zoeter meer en Delft eveneens moeten re kenen op langdurige leegstand, al dus de PPR-nota. En ook Leiden zal moeten rekenen op een leeg stand van nog drie tot vijf jaar. Een ander bezwaar van de PPR tegen de nota van de Kamers is dan ook, dat deze gefen overzicht bevat van de totale vraag naar kantoor ruimte in de regio. Bovendien is de behoefte-berekening in de nota van, de Kamers "op zijn minst erg vaag en ondoorzichtig", aldus de PPR, omdat deze is gemaakt op basis van niet bijster objectieve gegevens. Wat betreft het aspect van de werk gelegenheid, merkt de PPR op dat het sterk betwijfeld moet worden of ADVERTENTIE de groei van het aantal arbeid splaatsen in de dienstverlenende (kantoren)-sector zich verder zal voorzetten. De radikalen zijn het met de Ka mers eens, dat er op het gebied van de kantoren een regionaal samen hangend beleid moet worden ge voerd. "Het lijkt er sterk op dat nu elke stad maar raak bouwt in de hoop als sterkste (met de meeste leegstand) uit de bus te komen in de slag om de "gegadigden". De PPR dringt er dan ook bij het gemeente bestuur van Leiden op aan om alles in het werk te stellen om tot een regionaal overleg te komen. Hoewel er voorlopig niet kan wor den overgegaan tot kantorenbouw in de huursector, vindt de PPR dat er wel verder moet worden gedacht over vestigingsplaatsen van even tueel te bouwen kantoren in Lei den. Daarbij is het volgens de radi kalen zeer de vraag of er nog meer kantoren moeten komen in het stations-kwartier. Eerder kan ge dacht worden aan het terrein langs de Plesmanlaan/Lage Morsweg, het terrein ten westen van de Gooimeerlaan (langs de spoorlijn) en het resterende deel van "Het Spoortje" langs de Willem de Zwij gerlaan. vroeger panden beheerde, r daar nu mee op is gehouden, nadat men geplaatst werd voor aanzien lijke tekorten. De gemeente heeft toen de taak van huisvesting op zich genomen. Men beheert een pand aan de Hooigracht en enkele barakken in Leiderdorp. De beheerscommissie die nu moet worden ingesteld zal onder meer gaan bestaan uit vertegenwoordi gers van betrokken instanties, een raadslid en een buitenlandse werk nemer. Bosch had bezwaar tegen de benoeming van een raadslid, omdat "dat toch altijd weer op een politieke benoeming uitdraait. Er wordt nooit gekeken of iemand ge schikt is, maar of het politiek gun stig is. Daar doe ik niet aan mee", aldus het raadslid. LEIDEN - Het plein bij de Hooglandse kerk biedt dezer dagen een Anne van de Zande (pgpj pieitte ongebruikelijke aanblik: kinderen die spelen op en bij grafzerken. De yoor het vragen van advies aan de grafzerken liggen buiten opgeslagen in verband met restauratiewerk- vakb0nd, waar het gaat om het be- zaamheden aan de kerk. noemen van een buitenlandse LEIDEN - Het CDA-raadslid Bosch heeft grote bezwaren tegen het instellen van een zogenaamde artikel 61-commis- sie, waarin ook een raadslid zitting heeft, voor het beheer van woonruimte van buitenlandse werknemers. Een derge lijke commissie kwam ter sprake in een voorstel van het college van B en W, dat er op gericht is de huisvesting van deze groep stadgenoten te regelen. Zoals bekend zyner in het verleden werknemer in de commissie. "De met de huisvesting van migranten vakbond heeft een beter inzicht op problemen ontstaan, omdat deze mensen die daar geschikt voor zijn. veelal in handen was van particu- De bond kan zo iemand ook in zijn lieren. Er was een stichting, de taak begeleiden", aldus Van de "stichting migranten-centra", die Zande. Wethouder verboom wees er tij dens de vergadering van de com missie huisvesting nog op dat de gemeente veel kosten moet maken om de panden te beheren. "Er moet iemand zijn die de boel in de gaten houdt en die kijkt of bijvoorbeeld de huur wel op tijd betaald wordt". Zo'n beheerder kost geld en ik vind het niet terecht dat de gemeente voor al die kosten moet opdraaien. Het rijk zou eigenlijk subsidie moe ten geven. De mogelijkheden om geld te krijgen worden verder on derzocht", aldus de wethouder. St. Josephparochie aan de Herensingel LEIDEN - De heer Voskuil zal geen hout zagerij beginnen op het terrein achter de St. Josephkerk aan de Herensingel. Tij dens een gisteren gehouden hoorzitting op het stadhuis trok hij een verzoek om een hinderwetvergunning voor het ma chinaal verwerken van hout mondeling Daarmee zijn de bewoners uit de omge ving (Herensingel, Anna Paulowna- straat, Julianastraat, Alexanderstraat) ervan vèrzekerd dat ze althans van dit bedrijf geen hinder meer zullen onder vinden. In dit verband bestaat er nog steeds- wel onduidelijkheid rond de timmerfabriek van Van Evert op het zelfde tèrrein. Voskuil zei gisteren op het terrein behalve hout alleen maar een cirkelzaag te willen opslaan en hem daar niet te gebruiken. Eerder heeft hij dit wel gedaan, waarna hij er door een ambtenaar op attent werd gemaakt, dat daarvoor J i hinderwet vergunning vereist is. Herhaalde malen beloofde hij gisteren op de hoorzitting niet meer op het terrein te zullén zagen, waarmee hij zijn aanvrage Om een hin derwetvergunning introk. Hetgeen hij nog wel schriftelijk dient te bevestigen. Behalve van de kant van de bewoners wa ren er tegen het eventuele verlenen van de vergunning ook bezwaren ingebracht door de St. Joseph parochie (bij monde van pater De Ridder) en het wijkcomité föij monde van voorzitter Vërvoorn). De St. Josephparochie is eigenaar van het terrein; volgens pater De Ridder is met Voskuil afgesproken dat hij het alleen maar voor opslag mag gebruiken. Vervoorn van het wijkcomité voerde aan dat in het rehabilitatieplan voor Plan Noord aan hét terrein bij de'kerk een openbare bestëmming is gegeven. "En dat is iets anders dan wat er nu gebeurt". Hij wees erop dat het rehabilitatieplan de basis is voor het bestemmingsplan, dat voor Leiden-Noord in de maak is. We thouder Verboom, die de hoorzitting leidde, reageerde daarop met vast te stel len dat niet de gemeente, maar voorna melijk de eigenaresse van de grond, te weten de St. Josephparodhie kan bepa len wat er met het terrein gebeurt. Intusséh is het de vraag wat er met de timmerwerkplaats van Van Evert, op hetzelfde terrein, gaat gebeuren. Bin nenkort zal daar een hoorzitting over worden gehouden. Van Evert heeft des tijds van de gemeente een voorwaarde lijke vergunning gekregen tot uitbrei den van een inrichting voor machinale houtbewerking. Daartegen zijn drie prhwonënden, de heren Van der Top, Üijttènboogaart en Van Capel in beroep gegaan, met als gevolg dat de Raad van VState het verlenen van de hinderwetver gunning aan Van Evert heeft terugged raaid. Dat gebeurdë op formele gronden: een aantal percelen, waarop het verzoek mede betrekking had, was niet op de aanvrage om een vergunning vermeld en bijgevoegde tekeningen waren niet dui delijk of incompleet. Dat betekent dat de hele procedure opnieuw begonnen moest worden. Van Evert heeft ander maal een hinderwetvergunning bij de gemeente aangevraagd. Op de hoorzitting, die gisteren gehouden werd naar aanleiding van het verzoek van Voskuil, lieten bewoners alvast an dermaal blijken tegen het verlenen van een vergunning aan Van Evert te zijn. Niet alleen vanwege de geluidshinder, het brandgevaar, de hinder van dampen en de versperring van een brandgang, zoals al eerder naar voren was gebracht, maar ook vanwege de situatie in de Anna Paulownastraat. Bewoners van deze straat wezen erop, dat het hout van de timmerwerkplaats regelmatig met vrachtauto's wordt aangevoerd. Zij vre zen ongelukken met hun buiten spe lende kinderen. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokkeh. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteren aan een groot aantal leden van bedrijfszelfbeschermingsorga- nisaties vrij willig er smedailles of het daarbij behorende jaarteken uitgereikt. Het jaarteken voor twin tigjaar lidmaatschap ging naar de volgende personen: L. de Boer, J.T. Fuchs, D. van Rijn, D.v. d. Wete ring ,A.A. Waegemakers, IVerhoe ven, C.F. Verschoor ,J .Kalkman, C v. d. Graaf T. A. Lamboo, P. J. Lankhuizen, A. S. Scheffer, H. D. Stiphout enM.J.de Vos. Het jaarte ken voor vijftien jaar lidmaat schap van een bedrijfszelfbescher ming sorganisatie werd uitgereikt aan: F. van Daalen, J. J. Kop, P. J. van Luttervelt, J. F. W. Truyers en G. M. de Mooij.De vrijwilligersme- daille voor tien jaar trouwe dienst werd ontvangen door: G. de Ro- mijn, J. Jagel, A. J. Houtman, C. v. d. Leek, G. F. C. Blonk, T. Kramer, M. Overdijk, L. Kramer enH.M. G. Thorn. LEIDEN - Het afstemmen van de meerderheid van de Leidse raad om f 130.000,- extra beschikbaar te stellen voor de sierbestrating van dé Haarlemmerstraat kreeg gistermiddag nog een staartje in de financiële commissie. In de notulen van een eerder gehouden vergadering stond namelijk niet vermeld dat PPRID'66 raadslid Beijen wethouder Van Dam had gewaarschuwd, dat er in de raad wel eens problemen zouden kunnen rijzen omdat hij vernomen had dat de WD tegen het voorstel zou stemmen. Wethouder Van Dam zei die opmerking niet ie kunnen herinneren, waarop Beijen opmerkte dat er nog enkele andere raadsleden waren die het zich konden herinneren. Raadsleden die overigens gisteren niet aanwezig waren. Daarop werd een der aanwezigen hoofdambtenaren geraad pleegd. Jk herinner me wel dat een opmerking in die zin is gemaakt, ik weet alleen niet of het in die bewuste vergadering is gedaan" aldus de heer Van Nimwegen. Daarop zwichtte wethouder Van Dam en werd het alsnog aan de notulen toegevoegd. Wel merkte de wethouder van financiën op dat hij als de opmerking zou zijn gemaakt zeker had gezegd dat men de werkzaamhe den alvast zou laten uitvoeren omdat de commissies toch op grote meer derheid akkoord waren gegaan met het beschikbaar stellen van het extra-krediet. Desgevraagd verklaarde wethouder Van Dam gisteren aan ons, dat BenW nog geen beslissing hebben genomen wat er nu moet gebeuren met het wel uitgegeven maar niet door de raad goedgekeurde krediet. „We laten de zaak eerst een paar dagen bezinken. We zullen waarschijnlijk eerst be kijken hoe we met het wel door de raad goedgekeurde krediet. Als dat niet lukt merken we het wel over een paar jaar bij de rekeningen. koop nu direKt. het meest komplete orgel voor een 1.1000.-lagere prijs Het orgel beschikt o.a. over Trio, presets, synthesizer- stemmen en veje, vele anidere extra's A Ook u kunt l ^V^4>^ciirekt orgelspelen op *^óe Riha orgels met het unieke Speed Music systeem. riha getest de beste vanaf f. 2450 mossel versteege Middelburg/Goes Opnemen van brieven in deze De redactie behoudt zich rubriek behoeft niet te bete- daarenboven het recht.voor kenen dat de redactie het met om bijdragen te weigeren de inhoud eens is. dan wel in te korten. AFSTRAFFING Het staat de raadsverslaggever van het LD natuurlijk vrij zijn weergave van de raadsvergadering te laten overheersen door zijn persoonlijke kwalifikaties, het lijkt mij onbillijk dat hij zonder onderzoek naar de feitelijke gang van zaken, mij on juiste motieven toedicht Onder het kopje „afstraffing" suggereert hij met zoveel woorden dat de reden voor de linkse frakties om geen CD A-kandidaten voor de algemene raad van de gemeenschappelijke regeling streekenergiebedrijf Rijn land te verkiezen een revanche was voor het optreden van collega Driessen. Dit is niet waar, kan ook niet waar zijn omdat op mijn voor stel mijn fraktie daartoe al vorige week woensdag, voor er enige aan wijzing over Driessens opstelling was, had besloten. De redenen van mijn voorstel zijn niet anders dan ik in de raadsvergadering heb toege licht en tweeledig. De Algemene Raad van de gemeenschappelijke fegeling streekenergiebedrijf Rijn land wordt uit de gemeenteraden van Leiden en een twintigtal om ringende gemeenten samenges teld. Veel van deze raden zullen slechts enkele vertegenwoordigers kunnen aanwijzen. Door het stelsel van getrapte verkiezingen dreigt zo, gezien de politieke verhoudin gen in de regio, een sluipende over vertegenwoordiging van de confes sionele groeperingen en een vol strekt buitensluiten van de kleine linkse partijen. Door vanuit Leiden in plaats van twee CDA-ers een PSP- en CPN-kandidaat te steunen heb ik getracht de uiteindelijke samenstelling van de algemene raad een betere afspiegeling te la ten zijn van zowel de totaliteit aan politieke stromingen als hun rela tieve sterkte in het hele gebied van het streekenergiebedrijf. Tweede argument was de houding van de Leidse CDA-fraktie bij de tot standkoming van het streekenergie-bedrijf Hierbij heeft het CDA-Leiden steeds de belan gen van de regiogemeenten, of. in hun terminologie „het belang van Leiden om geen goodwill bij de re giogemeenten te verspelen" be nadrukt. Ten aanzien van de WD-kandidaten gold dit in veel mindere mate,in 1975 heeft Wessels zelfs als enige uit het rechtse kamp met links meegestemd om een pro cedure in werking te zetten die tot een voor Leiden veel gunstiger re geling heeft geleid dan oorspronke lijk de bedoeling was. Hieruit moge blijken dat het stemgedrag van mijn fractie het resultaat van een weloverwogen beslissing was en niet een plotsklapse reaktie op de obstructie van Driessen. Helaas ondergraaft dit een 'groot deel van de boeiende constructie van de ra zende LD-reporter. Bovendien dreigt de afwezigheid van de WD-fractie in de middag vergadering meer stof te doen op waaien dan hun aanwezigheid doorgaans pleegt te doen. Op grond van een aantal informaties, o.a de boodschap van een WD- woordvoerder aan de raadsvoorzit ter dat „WD en CDA die middag afwezig zouden zijn", veronder stelde ik dat de afwezigheid van de voltallige WD-fractie, gelijk die van het CDA, op onwil in plaats van op onvermogen berustte. De WD- fractie ontkent dit nu heftig. Dan ben ik best bereid mijn verbazing over het feit dat voor het eerst in deze raadsperiode alle 7 WD- fraktieleden juist nu dringende be zigheden elders hadden (werk, on verwacht bezoek, vergadering over de Pieterskerk, zieke collega), ja zich zelfs niet even konden vrij ma ken om door het tekenen van de presentielijst de raadsvergaderin gen mogelijk te helpen maken, in te slikken en mijn beschuldigingen, voorzover zij op de WD betrek king hadden, in te trekken. Leo Meijer, PvdA-fractievoorzitter Breestraat 3B, Leiden (Red. - Als het besluit om geen CDA-kandidaten te kiezen al vorige week is genomen, dan is dat zeker niet gebeurd in de openbare frac tievergadering van de PvdA. Bo vendien was toen ook moeilijk te voorzien dat de WD-kandidaten zouden afzien van hun benoeming, en kon zeker niet zijn beslist dat de vrijkomende plaatsen ook zouden moeten toevallen aan PvdA en PPR/D'66). Wethouder Verboom LEIDEN - "Het college van B W staat in principe positief tegenover de bezwaren van het wijkcomité 'd Oude Morsch tegen de vestiging van de fa briek van de firma Bleys aan de Narmstraat. Dit heeft wethou der Verboom gisteravond mee gedeeld in een vergadering van de raadscommissie Volkshuis vesting. Zoals bekend kwam het wijk comité vorige weekin actie toen n belendend perceel brand uit brak. Het comité wees er toen op dat de firma Bleys werkt met zeer brandbare en explosieve chemische stoffen, de verwerking waarvan dit bedrijf officieel nog geen hin derwetvergunning heeft, maar wel een aanvraag heeft inge diend. Het buurtcomité vind dat het college stappen moet ondernemen om de fabricage deze stoffen in de Narm straat stop te zetten, omdat een ander te veel gevaren voor de buurt zou opleveren. De raadsleden Beijen (PPR) en Van de Zande (PSP) stelde het college hierover al een aantal vragen. Gisteravond bleken echter ook de heren Ham en Bosch (CDA) en Langerak (WD) een voorstander van het stopzetten van die verwerking. Volgens hen moet op korte ter mijn bekeken worden of het in derdaad mogelijk is om dit be drijf met rijkssteun naar een plek buiten een woonkern te verplaatsen. Wethouder Ver boom deelde desgevraagd mee j dat zo'n plek wel te vinden moet zijn. Hij was er echter nog niet zeker van of en hoeveel steun van het rijk voor de verhuizing gekregen kan worden. Zodra daar zicht op is (het wijk comité wees erop dat er wellicht een kans is om de kosten voor honderd procent vergoed te krijgen) kan met de firma Bleys worden overlegd. De hinderwetaanvrage zal over igens normaal verder worden behandeld. Onderzocht moet worden welke voorwaarden i het bedrijf gesteld moeten kunnen worden voor de i werking van deze stoffen. Ver boom zegde ook toe te zullen uitzoeken of de tekeningen die de firma bij zijn aanvrage 1 een vergunning heeft gevolgd wel overeenstemmen met de stad, waarin het betrokken pand zich bevindt. Daarnaast wordt onderzocht of de firma Bleys het pand zonder bouw vergunning heeft verbouwd Deze laatste twee onderzoeken worden op verzoek van commissie verricht, naar leiding van gegevens van buurtcomité. Dat heeft ei gewezen dat de bijgevoegde te keningen niet kloppen en d verbouwd is zonder toestem ming van de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3