Nieuw plan voor Warmundastraat Weidse agenda Meer aandacht voor bij na- gepensioneerden f Overleg bewoners-stichting hervat WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 WASSENAAR - De aanleg van een nieuwe jachthaven in Wassenaar is afhankelijk van een drietal factoren, zo delen B en W in antwoord op schrif telijke vragen naar aanleiding van de begroting mee. De procedure rond het be stemmingsplan, het overleg tussen de gemeente en de wa tersportvereniging en de fi nanciële mogelijkheden van die vereniging spelen bij reali satie van het plan een rol. De jachthaven maakt deel uit van het bestemmingsplan „Ter Weer", dat in augustus door de raad werd vastgesteld. Zoals bekend is er bij de af wikkeling van het plan nogal wat vertraging ontstaan door de houding van het ministerie van defensie in verband met de opslag van munitie in het Vereniging exploiteert jachthaven kamp Maaldrift. Inmiddels lijkt het erop dat de jachtha ven daarvan geen verdere hinder zal kunnen ondervin den. B en W zullen pogingen in het werk stellen om aanleg van de jachthaven mogelijk te maken vooruitlopend op de goedkeuring van het gehele bestemmingsplan. Het allergrootste probleem is nu de financiële armslag van de watersportvereniging. B en W hebben zich op het stand punt gesteld dat de vereniging een kostendekkende erf pachtsom moet betalen. Men beraadt zich inmiddels over de mogelijkheden, ook al om dat de vereniging zelf zal zor gen voor het uitgraven van de haven, aanleg van steigers en beschoeiing en de realisatie van een clubgebouw. De ge meente zal volstaan met over dracht van het terrein, aanleg van toegangswegen en de le vering van gas, water en elek tra mogelijk maken. De Wassenaarse watersport vereniging zal zelf de gehele exploitatie van de nieuw te maken jachthaven in handen krijgen. Woensdag Volkshuis, informatie en inschrijvi kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuiz laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 u WARMOND - Er komt een nieuw gesprek tussen het actie comité Warmundastraat en de woningstichting Warmunda over de renovatie van een complex van 31 vooroorlogse woningen in die straat. Basis voor het hernieuwd overleg vormt een plan dat het actiecomité in samenwerking met het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (LOS) heeft opgezet. De kosten van dat plan bedragen 46.000 gulden. Eerdere pogingen om tot renova tieplannen te komen liepen vast op te hoge kosten. Plannen van de Na tionale Woningraad en het architec tenbureau De Ruyter kwamen uit op een bedrag van 70.000 gulden per woning. Nieuwkomer Op grond van de twee daaropvol gende afwijzingen van directeur Lahaye van de provinciale directie voor de volkshuisvesting besloot het stichtingsbestuur over te gaan tot nieuwbouw, wat leidde tot ver zet bij de bewoners die vreesden straks geconfronteerd te worden met te hoge huren. Berekend werd een bedrag van minimaal 350 gul den per maand, als gevolg van de hoge bouwkosten. Bovendien wilde een deel van de bewoners, die zelf al grote delen van hun woning gerenoveerd hebben, dat er een vergoedingsregeling kwam. Het actiecomité, dat gisteravond de volmacht van alle bewoners kreeg om met stichtingsbestuur en col lege van B en W te gaan onderhan delen schakelde het LOS in en zo- kwam men tot een plan voor aan gepaste renovatie, minder kostbaar en met mogelijkheden voor de be woners om op bepaalde punten in dividuele wensen te realiseren. Het calculatiebureau van de gemeente Rotterdam dat in het land de meeste ervaring heeft met kost prijsberekeningen van renovatie projecten, berekende een totale kostprijs van 46.000 gulden per wo ning - met inbegrip van aanne- mingskosten, architectenhonoraria en de aanleg van centrale t ming. Dakkapellen Bij het opzetten van de plannen is het LOS er van uitgegaan dat zo weinig mogelijk gedaan moet wor den aan gevels en bouwmuren. In eerdere plannen was voorzien in ophoging en rechttrekken van de achtergevel en verandering van het trapgat wat aanzienlijke kosten met zich meebrengt. Wel heeft het LOS rekening gehouden met de bouw van dakkapellen aan de voor- en achterzijde om zodoende wat meer ruimte in de slaapkamers te creë- Grote zaken in de plannen van het LOS zijn: het maken van een toilet in de woning, realisering van een douche op de verdieping, nieuwe keukeninventaris, nieuwe pannen op het dak en centrale verwarming. Daarnaast wil men de buitengevels beter isoleren, binnenwanden dik ker maken, kozijnen en trap ver nieuwen en nieuwe voorzieningen voor elektra, water, gas en riolering. Verder zou een deel van het dakbe schot vernieuwd moeten worden, moet wat aan de vloeren gedaan worden en is ook schilderwerk in de plannen opgenomen. Woordvoerder F. v. d. Burg van het LOS liet scherpe kritiek aan het ad res van de woningstichting horen. Hij meende dat de plannen van de woningraad en het bureau De Ruy ter niet bedoeld waren als daad werkelijk renovatieplan. „Dit is in feite een verkapt soort nieuw- De tekening voor de benedenverdieping van één van de hoekwoningen. In die woningen wordt slechts weinig gedaan omdat deze het toilet al binnen hebben. Wel komt er nieuwe keukeninventaris, een groter achter raam en worden kozijnen vernieuwd. bouw", aldus v. d. Burg, die verder meende dat er te weinig mogelijk heden voor inspraak van de bewo ners zijn geweest. Het stichtingsbestuur, dat aanvan kelijk had meegedeeld verhinderd te zijn, verscheen halverwege de bijeenkomst toch. Voorzitter De Winter van het stichtingsbestuur weerlegde de kritiek met de op merking dat men altijd naar open heid heeft gestreefd en dat er bij voorbeeld destijds ook een bewo nerscommissie is ingesteld. Zoeterwoude De Hervormde gemeente van Zoe terwoude heeft voor vanavond een "gemeente-avond" georgani seerd in Ons Huis. Voor de pauze zullen kerkvoogdij, diakonie, commissie herstel dorpskerk, jeugdraad en zendingscommissie verslag doen van hun activiteiten. Na de koffie wordt gediscussieerd over het thema "De gemeente op zondagmorgen". Gespreksleider is D. Hulsbos. Aanvang van de avond 20.00 uur. Zoeterwoude 2 In de Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude leidt L. Canisius vanavond een gespreksavond over "Verantwoordelijkheden en taken betreffende een gelovige opvoeding". De parochieverga dering heeft daartoe destijds het initiatief genomen. Zoeterwoude 3 Donderdagavond komen de ou ders van Zoeterwoudse kinderen, die dit jaar hun eerste communie doen, bijeen met als thema "Kind in ons gezin". Deze bijeenkomst is het begin van de voorbereiding van ouders en kinderen op de eer ste communie. Zoeterwoude 4 Zondag om 11.30 uur wordt in de Sint Jan in Zoeterwoude een jon gerenmis georganiseerd waaraan wordt meegewerkt door het jon gerenkoor van Hazerswoude- Rijndijk. Vakantie Weliswaar heeft nog niemand zijn vakantiegeld al ontvangen, en voor de meesten zal het ook nog wel even duren, maar toch is het K en O kan cursus in Leidse regio verzorgen OEGSTGEEST - Personeelsbeleid houdt geen reke ning met leeftijd." Deze conclusie werd in 1967 na een uitgebreid onderzoek van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de PTT getrokken uit het uitgebrachte rap port. Langzamerhand begon het besef te groeien dat speciaal de begeleiding van de bijna gepensioneerde aandacht verdiende. Bij wijze van proef begon in datzelfde jaar een aantal grote bedrijven met het beleggen van bijeenkomsten voor deze groep, hetgeen resulteerde in een lan delijke werkgroep "Pensioen in zicht", die trachtte de diverse bijeenkomsten te bundelen. Zij heeft in negen jaar bereikt dat nu al enkele duizenden werk nemers gebruik maken van de mogelijkheid. Minister Boersma heeft dit jaar duidelijk gemaakt dat hij een verdere voortgang van het pro ces voorstaat en ook het NW heeft onlangs een nota uitge bracht over begeleiding van de oudere werknemer. In het kader hiervan werd giste rochtend een voorlichtings- en informatiebijeenkomst belegd in het vormingscentrum Poel geest voor bedrijven in Zuid- Holland. INGREEP Waarom deze aandacht? De heer Van Gelder van de lande lijke werkgroep: "Pensionering betekent een diepere ingreep in het leven van de betrokken werknemer en evenzo in dat van zijn levenspartner. Pensio nering biedt een aantal nieuwe mogelijkheden maar stelt de gepensioneerde ook voor een aantal nieuwe problemen." Van Gelder verwijst hierbij naar het wegvallen van het werk, de con tacten en de vermindering van het inkomen. Voor de leven spartner ontstaan ook nieuwe situaties als de gepensioneerde de hele dag thuis is. "Het is dan de vraag of zij dat beiden aan kunnen". De cursussen voor toekomstig-gepensioneerden worden over het algemeen georganiseerd in samenwer king met de vormingscentra, volkuniversiteiten en secties van bejaardenzorg. Gesteld wordt dat reeds driejaar voor de pensionering een aanvang met de begeleiding gemaakt kan worden. Tijdens de cursus wor den de hoofdzaken van de so ciale wetgeving onder de loep genomen en gaat men dieper in op de te verwachten verander ingen en de positie van de oude ren in de samenleving. Daar naast wil men de aanstaande gepensioneerde confronteren met creatief werk, kunst, litera tuur en zijn ontmoetingen met jongeren opgenomen. "Ook belangrijk is het kontakt met instellingen op sociaal en cultureel gebied. Nog maar al te vaak blijkt dat men van be paalde diensten nog niet op de hoogte is. Diensten die zich speciaal op het vlak van bejaar den begeven." De cursusmethodiek kan on derscheiden worden in een in terne cursus op een vormings centrum gedurende vijf dagen of een plaatselijke cursus van gelijke duur. De ervaring leerde evenwel dat dit onvoldoende is en daarom wil men overgaan tot een combinatie van de beide mogelijkheden. Aan het minis terie van Sociale Zaken is door de Stichting van de Arbeid in tussen het advies veerstrekt het Van Gelder (midden) tijdens de voorlichtingsbijeenkomst over pensionering in Oud-Poelgeest: "Diepe ingreep in het leven". totaalprogramma over een aan tal jaren te verdelen. Aangezien het volgen van der gelijke cursussen geheel op vrijwillige basis van zowel de werkgever als werknemer ge beurt is het verlenen van zoge naamd educatief verlof nog niet geregeld. Van Gelden "In de naaste toekomst verwacht ik dat een en ander wel wettelijke grondslag zal krijgen in het af sluiten van de C.A.O., zoals op dit ogenblik al is gerealiseerd in de grafische sector. De kosten blijven dus vooralsnog voor de werkgever." Voorlichting Thans makem ruim tweehon derd bedrijven gebruik van de cursus "Pensioen in zicht" en ongeveer vijftig procent van de bijna gepensioneerden neemt, samen met de echtgenoot, deel. Van Gelder meent dat dit aantal nog wel zal groeien. Hij acht voorlichting zeer belangrijk. Aan de medewerkers moet dui delijk gemaakt worden dat het niet een soort school betreft. "Dat valt soms tegen omdat vooral die groep weinig of geen cursussen in het verleden heeft gevolgd. Het is beslist geen ver kapte vakantie en na afloop van een interne cursus is men over het algemeen uitgeput", aldus Van Gelder. Niet alleen de bijna- gepensioneerden worden bege leid. Ook de desbetreffende personeelsfunctionarissen krijgen door deze bijeenkom sten en conferenties inzicht in de problematiek van de werk nemer. Uitwisseling van erva ringen, informatie over weten schappelijk onderzoek en de ontwikkeling van strategieën in de beleidsvoering vormen daar de hoofdbestanddelen. Van Gelder vindt het een zeer wen selijke ontwikkeling als de cur sus ook uitgebreid wordt tot personen die wegens wettelijke arbeidsongeschiktheid het ac tieve bedrijfsleven moeten ver laten. "In 1975 was 54.7 procent van de beroepsbevolking boven de 55 jaar opgenomen in de W.A.O. Deze groep ondervindt min of meer dezelfde problemen ten aanzien van het functioneren in het maatschappelijk bestel." LEIDEN Desgevraagd deelde de heer Goddijn, stafmedewerker van Oud Poelgeest mee dat er in de omgeving van Leiden nog geen projecten voor bijna- gepensioneerden zijn gestart. "Enkel jaren geleden hebben wij contact gehad met enige grote bedrijven en instellingen maar op dit moment zijn er geen lopende cursussen." In de regio Leiden zou dit gerealiseerd kunnen worden door K. O. Zy zijn zodra het feit zich voordoet bereid te beginnen eventueel in samenwerking met het vor mingscentrum Poelgeest. Bejaarde (75) steekt vrouw in de borst LEIDEN - Een 61-jarige vrouw uit de Zaanstraat is in de afgelopen nacht door de man met wie ze al vele jaren samenwoont in de borst gestoken. De vrouw, die bloedend uit de woning vluchtte, is er niet ernstig aan toe. Ze heeft het zie kenhuis na behandeling mogen verlaten. Haar 75-jarige huisge noot verblijft nog wel in het Dia- conessenhuis. De man, die wegens poging tot doodslag door de poli tie is aangehouden, bleek zichzelf ook met een knipmes aan de borst te hebben verwond. De politie trof hem na de melding van de steek partij in de woning van de vrouw aan. Het motief van de bejaarde man, die na zijn aanhouding nogal in de war was, is volgens de politie nog niet duidelijk. De vrouw ver blijft op het ogenblik elders. wijs nu al over vakantie te den ken. De Jong Intratours levert daaraan een bijdrage door van avond in de Stadsgehoorzaal een avond over reizen te organiseren. Aanvang 20.00 iir. Herman Em- mink heeft de presentatie. Session Liefhebber van de ware improvi satie kunnen, al dan niet gewa pend met instrumenten, vrijdaga vond vanaf 20.00 uur terecht in de Wassenaarse jeugdsocièteit Time Donderdag Out, waar een session wordt ge houden. "t Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werkavond, 6-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vyfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Invaliden Bond, do. van 9-11 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub,pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. Vredeskerk, Burggravenlaan, hoorzit ting over uitbreiding tennisbanen Roomburg, 8 uur nam. Aula Bernardusschool, Zoeterwoude, hoorzitting over de verkeersnota, 8 uur Magie Magie speelt een grote rol tijdens het optreden van John Elferink uit Haarlem, die vrijdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum komt. Hij brengt er telepatie en hypnose. Om er even helemaal in te komen wordt er vooraf een horrorfilm gedraaid. Aanvang 20.00 uur. Toe gang 2,50 voor leden en 3,50 voor niet-leden. Instuif Dan is er nog een volksdansinstuif te melden. Aanstaande zaterdag kunnen alle Leidse Volksdansers zich vanaf 20.00 uur in het Leids Vrijetijdscentrum tijdscentrum aan de Breestraat uitleven. Entree vier gulden. De muziekale omlijs ting is in handen van orkest Ra- kija. Mens "Bahai'i en de rechten van de mens" is het thema dat ir. L. Veen- endaal bespreekt op de Bahai'i- avond van 10 december aanstaan de. Een en ander speelt zich af aan de Baljuwstraat 15 in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. BURGERLIJKE v. d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gra tis advies. 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie. 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café-avond, 9-Y2 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie financiën, 8 uur nam. Stadhuis, commissie beroepsschriften, 3.55 en 4.30 uur nam.; commissie ruimte lijke ordening, 8 uur nam.; commissie onderwijs, sport, recreatie en samenle vingsopbouw, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, de Londense Belt en Braces Road Show Company met „England expects", 8.15 uur nam. Gezinsverzorging STAND LEIDEN - Geboren: Angelique d.v. A. H. M. v Schie en M. E. M. Voll, Janneke d.v. C. Rodrigues Gomes en M. A. M. v.d. Hoek, Wendy d.v. W. P. Spaanderman en W.J. Haasnoot, Barbara d.v. A. J. H. d. Jongen R. Pasman, Jacobusz.v.H. C. N. A. Leek en A. d. Wijn, Anthonia d.v. J. B. J. Bakker en A. J. Weijermans, Huig z.v. H. v.d. Plas en A. Schaap, Cornelis R. z.v. C. G. Kruse en M. J. W. v. Wijnen, Louisa d.v. S. A. E. David en H. S. C. Chua, Jaap z.v. J. Vink en I. A. M. Ypma, Eric z.v. M. W. A. Danckaarts en L. W. v. Dood- eweerd. Stefanus z.v. J. P. M. Oomen en M. L. Wildenburg, Stefan z.v. R. Hons- beek en C. J. Choufoer, Chantal d.v. F. J. Verheijen en C. A. Wijnands, Helena d.v. P. P. Veldhuyzen en C. A. Keus, Diana d.v. F. W. Vermeer en M. Pardon. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Advocaten spreekuur Dienstencentrum Getrouwd: A. J. Louwrier en L. Stuijf- zand, S. H. v. Valkenboef en W. A. L. M. v. Goozen, J. K. Cappon en E. Mooü, P. G. v. Steyn en W. Geertsma. W A. M. v. Berge Henegouwen en T. Fallaux, J. Heymans en L. H. Schrammeijer. J. telefoon 123235. Konstapel en W. J. Lubbers, N. C. Groe- Weduwen en weduw naars neveld en J. H. A. M. Scheiffers, P. Keiler en C. M. v. HoVe, D. G. M. d Winter en C. M. d. Graaf, P. Kuiken en C. M. Ruiten beek, W. Bonarius en C. F. I. Winter, S. H. Siebert en C. E. Schellekens. Overleden: R. v. Heusden (59) m„ M. C. D. Stuivenvolt (1) v., M. W. Zirkzee (73) g.g.m. N. v. Royen, Y Ozyigit (0) v., C. W. H. Merki (96) g.g.m. H. G. Teuwisse, J. C. Warnaar (78) g.g.m. A. v. Eijmeren. Ondertrouwd: P. B. M. Bergman en E. E. A. Bucx, R. Beü en Y. E. v.d. Linden, I. Boekkooi en C. W. d. Roo, R. v.d. Boog aard en M. R. v. Rijn, W. G. Eggengoor en A. W. M. Kruizinga, J. W. Hardonk en Y. E. v.d. Zeeuw, J. P. v. Hilten en E. M. Kostense, F. I. Kalpoe en K. L. Thakoer, W. J. Lancel en H. J. Nagtegaal, H. P d. Lange en W. Schutter, R. Maaskanten J. M. Scholtes, W. F. v. Putten en M. Harte- velt, A. E. Pijper en T. W. V. Nieuwzaag, L. H. Spring in 't Veld en P. C. Mieloo. W. F. Stavleu en A. Hartevelt, J. P. M. Colijn en C. Bekooij, H. Helfensteyn en J. v. Weeren, H. C. Linthout en C. J. H. M. Buijs, W. F. Veldhuijzen en R. C. Door duin. LEIDEN - Geboren: Monique, dv M. A. Scheurs en M. M. v. Leeuwen; Naomi, dv W. P. Opdam en A. H. J. Wetting; Gijs- bertus, zv W. Minnee en T. v. d. Niet; Maarten, zv P. v. d. Werf en H. Blaak; Kaltoum, dv T. Maliki en F. Laghrusse; Joyce, dv A. Fuchs en I C. Bermon; Sil via, dv K. v. Vliet en J. Mastenbroek; Selma, dv C. Hepcan en P. Montagne; Maria, dv E. W. v. d. Bosch en M. M. Sekeris; Mark, zv. G. A. Orwin en J. H. H. Scholten; Sebastiaan, zv P. B. Labnyère en H. J. v. Berkel; Anique, dv j. H. Zwa nenburg en F. B. v. d. Belt; Cornelis, zv H. P. L. A. Runsburger en D. Kuyt; Gfard, zv G. J. Kempf en T. G. P. M. MoUers; Danièlle, dv J. H. Klaassen en L. de Mooij; Haci, zv T. Tank en H. Gence; Matthieu, zv G. J. Kempf en T. G. P. M. MoUers. Overleden: B. J. C. Joossens (73) ggm H. J. P. Jurgers; A. Smit (59) ggm J Bro- kaar; J. M. Wysman (61) ev S. Brandt; H. de Beer (86) m; M. Bavelaar (71) v; H. Kerkman (71) ggm W. P. E. Broers; S. W. E. J. Ramaker (28) ev J. A. M. Borst; T. Smink (72) ev A. Flippo; D. v. d. Plas (92) Gehuwd: P. L. Zonneveld en L. L. M. Altman; L. J. Lantrok en A. J. F. W. Win kel; A. dü Pré en C. E. Verhoeff. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdyck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.08-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Mors kwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.08-13.00 uur, Tuin- stadwyk. Herengracht 45, viijdag 10.38-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevaUen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers A 0,55 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschry- ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2