LEIDSCH DAGBLAD Zwitserland verlegen om dossier- Menten Uitwijzing; naar Nederland mogelijk vandaag Sterke stijging klachten bij tuchtcolleges Wat een oase... waals Beatrix en Claus gaan naar paleis Noordeinde LEIDSCH DAGBLAD Dierenpark Wassenaar: „Toeristen belasting kan tot sluiting leiden" Sm Oedemaos WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1869 35109 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na opvolging van koningin Juliana DEN HAAG - Prinses Beatrix en Prins Claus willen, wan neer Beatrix haar móeder opvolgt, zich vestigen in het Paleis Noordeinde in Den Haag. De Rijksgebouwen dienst is bezig met de voor bereiding van een zeer in grijpende restauratie van het paleis zelf en twee aan grenzende panden, die bij het paleiscomplex zullen worden betrokken. De restauratie van het geheel zal volgens zegslieden van de Rijksgebouwendienst "tientallen miljoenen gul dens" vergen. Een restaura tie, die overigens pas kan beginnen wanneer het nu in het paleis gevestigde Insti tute of Social Studies is ver huisd naar het voormalige hotel Wittebrug, dat nu voor die bestemming wordt ver bouwd. Het Paleis Noordéinde is in de jaren 1962-1966 uitwendig al gerestaureerd. Dat was on der meer nodig, omdat een deel van het gebouw in 1948 ernstig door brand was aan getast. Inwendig is het pa leis echter -vrij sterk ver waarloosd, zodat het een zeer ingrijpende opknap beurt nodig heeft om het voor bewoning door het volgende koninklijk paar geschikt te piaken. De twee aangrenzende pan den, Noordeinde 70 en 72, zullen in de restauratie wor den betrokken. De bedoe ling is dat zij bestemd wor den voor administratieve ruimten ten behoeve van het paleis. De panden, die op de Monumentenlijst staan, zijn nog bij particulieren in ge bruik. De huurders hebben echter van de Rijksgebou wendienst schriftelijk be richt gekregen, dat zij er te zijner tijd (bij het rijk houdt men er rekening mee dat dit uiterlijk in 1979 zal zijn) uit zullen moeten zijn. Koningin Wilhelmina was de laatste vorstin, die het Paleis Noordeinde - ook wel "De oude Hofgenoemd - heeft bewoond. Opkl anngen Of D A flTXT A'C BERN (ANP) - De Zwitserse regering zit drin gend om het Nederlandse dossier-Menten verle gen. Aan de hand daarvan zal zij volgende week een besluit nemen over wat men met Pieter Menten zal doen. Volgens de Zwitserse deskundigen is Menten in Zwitserland niet straf baar, omdat misdaden, begaan voor 1945, sinds 1971 verjaard zijn. Om. toch nog te kunnen optreden tegen gevluchte oorlogsmisdadigers, heeft de Zwitserse regering in 1965 een mogelijkheid geschapen om in deze gevallen tot uitwijzing over te al gaan. Vannacht opklaringen en minima van 4 graden aan de kust tot 0 graden in het binnenland. Overdag aanvankelijk zonnig, later op de dag van het zuidwesten uit toene mende bewolking gevolgd door regen. Maximumtemperaturen ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 8.36 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 19.26 uur; onder: 10.11 UTRECHT (ANP) - Bij de vijf me dische tuchtcolleges in Nederland zijn vorig jaar 272 klachten inge diend, 75 procent meer dan in 1974. De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, de heer R. Drion, zegt hierover in zijn jaarver slag 1975 dat het tuchtrecht blijk baar voorziet in een behoefte van het publiek. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat maar 13 procent van de klachten heeft geleid tot het opleggen van een maatregel. Het aantal zaken waarin hoger beroep is aangete kend bij het centraal medisch tuchtcollege steeg eveneens aan zienlijk, maar ook het hoger beroep mondde maar zelden uit in een wij ziging van de beslissing. De heer Drion vraagt zich dan ook af, of de klagers niet andere ver wachtingen van het tuchtrecht' hebben dan de tuchtrechter kan waarmaken. Veel van de bestaande onvrede zou volgens hem kunnen worden weggenomen door een gro tere openheid over het reilen en zei len van de tuchtcolleges bij de voorbereiding, de behandeling van klachten ter zittingen de uitspraak. Zeven van de door de tuchtcolleges behandelde klachten waren inge diend door (regionale) inspecteurs van de volksgezondheid. Zelf be handelden de inspecteurs het afge lopen jaar ongeveer 450 klachten, i de helft gegrond bleek AARDSCHOK IN ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG (Reuter) - De mijnstad Welkom, zuidwestelijk van Johannesburg, is vandaag door een krachtige aardbeving getrof fen. Volgens de eerste berichten is er veel schade. Over eventuele slachtoffers is nog niets bekend. Volgens een woordvoerder van Anglo American Mining zitten iri de goudmijn President Brand in Wel kom drie mijnwerkers opgesloten. Men verondersteld dat de beving is veroorzaakt door instorting van mijngangen. Zij duurde twee minu ten en had een kracht van 4,8 op de schaal van Richter. Ook een andere mijn van Anglo American is door de beving zwaar beschadigd. In Welkom zelf, een plaats met een bevolking van ongeveer 100.000 zwarten en 30.000 blanken, is even eens schade. In een bankgebouw ontstonden scheuren en de liften kwamen klem te zitten. Welkom is een van Zuidafrika's grootste goudwingebieden. Feyenoord- Espahol op televisie HILVERSUM (ANP) - De NOS heeft toestemming gekregen de vanavond in Rotterdam te spelen returnwedstrijd zenden. De uitzending is op Nederland 1 van 18.55 tot 21.45 uur. Commentator Is Theo Reitsma. Nog niet gemist LEIDEN - Een 63-jarige Lei- muidense is gistermiddag van haar geld beroofd, toen zij in de paskamer van een kleding zaak aan de Haarlemmer straat stond. De vrouïo had haar handtas op de grond ge plaatst. De dader moet deze tas onder het gordijn van de paskamer door hebben weg genomen .In de tas zat een por- temonnaie met 200,-. De tas werd later op de middag, toen de vrouw nog geen aangifte van diefstal had gedaan, door een onbekende als gevonden voorwerp bij het politiebureau afgegeven. De portemonnaie met het geld bleek er uit te zijn verdwenen. Een woordvoerster van het Neder landse ministerie van justitie ver klaarde vanmorgen dat er op het ministerie zeer hard gewerkt aan het samenstellen en vertalen van een dossier over Pieter Menten ten behoeve van de Zwitserse regering en autoriteiten. Hoewel men de hele zaak zo snel mogelijk wil ver sturen, zal dat vandaag nog niet lukken, aldus de woordvoerster. "We willen graag een puntgaaf en zo volledig mogelijk dossier ma ken, zodat er niet allerlei vragen overblijven", zo zei zij. Minister Van Agt vertelde gistera vond laat op Zestienhoven na te rugkomst uit Bern dat de Neder landse justitie al eerder aanwijzin gen had dat Menten zich in Zwitser land bevond. Enkele dagen geleden had men de passagierslijsten van de luchthaven van Zürich laten controleren. De bewindsman wilde niet op details ingaan maar zei dat de regering al op de hoogte was van het verblijf van Menten in Zwitser land voordat de hoofdredacteur van Accent, Hans Knoop, maanda gavond de recherche hierover in lichtte. Ernstig; De minister wees erop dat de Ne derlandse recherche de afgelopen weken niet stil heeft gezeten. Hij zei er geen behoefte aan te hebben een gedeelte van de eer van de heer Knoop voor zijn speurwerk op te eisen. "De heer Knoop is te prijzen voor het doorgeven van de informa tie. Hij is niet te prijzen voor zijn bericht dat de recherche niet bereid zou zijn geweest gisteravond naar Zwitserland te gaan. Het zou hem w. w hebben gesierd als hij dit niet ge- blijft de 78-jarige Menten in Zürich deeltelijk maar overeenkomstig de Dit is toen gedaan vanuit het begin sel "regeren is vooruitzien", aldus de 52-jarige Zwitserse christen democratische minister van justitie Kurt Furgler. Het betreft een arti kel van de Zwitserse grondwet, waarin men tot uitwijzing over kan gaan ter bescherming van de onaf hankelijkheid en neutraliteit van het land. Oplossing Het feit dat alle deskundigen in Bern op deze mogelijkheid wijzen en niet spreken over Uitlevering, kan een aanduiding zijn dat dè Zwitserse ministerraad langs deze weg een oplossing zoekt voor het dilemma. Het bliksembezoek dat minister Van Agt gisteren aan Bern bracht was dan ook bedoeld om de Zwit serse regering op de hoogte te stel len van de ernst en de draagwijdte van de zaak-Menten in Nederland. Men wacht zich echter nog in Bern een uitspraak te doen. Men wil eerst uitvoerig de nodige documenten uit Den Haag bestuderen. Geen beroep Ir. Vredeling is als minister van defensie wel wat ge wend. Maar hij is toch ge schrokken van de cijfers over de Russische bewapening, die ter tafel kwamen tijdens een conferentie welke hij had met zijn collega's uit de an dere landen van de NAVO. De groei van het Sowjetrussi- sche wapenarsenaal is "zeer indrukwekkend" PAGINA 9 Tienduizenden arbeid splaatsen staan volgens mi nister Lubbers op de tocht PAGINA 7 Miki a gen i aftreden PAGINA 13 vastzitten, al verblijft hij nu nog steeds in het ziekenhuis van Zü rich. Wanneer de bondsraad een besluit neemt tot uitwijzing, dan zal dat naar Nederland zijn, zo verluidt in Bem. Men kan daartegen niet in be roep gaan. waarheid geheel had ingetrokken", aldus Van Agt. De bewindsman zei getroffen te zijn door de ernst waarmee zijn Zwitserse ambtgenoot de zaak Menten heeft opgevat. De aandacht van de Zwitsers voor deze kwestie volgens hem optimaal. De minis- Overigens kent hij na zijn arrestatie ter had de indruk dat het verzoek dezelfde rechten als alle anderen. Het is echter niet bekend of zijn vrouw hem mag bezoeken. "Wij zijn niet in mevrouw Menten geïn teresseerd", aldus het Zwitserse ministerie van justitie en politie. van de Nederlandse regering heer Menten in handen van de Ne derlandse justitie te spelen door de Zwitsers met voortvarendheid wordt behandeld. Er is geen ter mijn gesteld. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 22 december en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Poging tot moord EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft giste ravond laat de dertigjarige F. S. uit Eindhoven aangehouden wegens poging tot moordEerder die avond had de man met een zelfgemaakt vuurwapen, overigens zonder ie mand te raken, een schot gelost op vier mannen die hem de toegang tot een woning in de Robbenstraat wilden beletten. De bewoner van dat pand was al jarenlang in een vete met F.. S. verwikkeld. Deze was gisteren weer opgelaaid. j.Ten einde een verslechtering van hun economische_DQSitie en dientenge volge van de redactionele informatie als gevolg van de kostenstijgingen te voorkómen, zijn de Nederlandse dagbladen genoodzaakt hun. abonne mentsprijzen per 1 jah. a.s, iri bescheiden mate aan te passen. De prijsverho ging is op de voorgeschreven wijze bij de minister van Economische Zaken gemeld Met ingang van 1 januari 1977 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 39.80 per kwartaal 147.70 per jaar Met betrekking tot de abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan. wanneer bij de eerstvolgende afscnrijving de nieuwe abonnements prijs wordt aangehouden." DE DIRECTIE. STOCKHOLM - Stockholm is weer in de ban van het grote jaarlijkse evenement: de uitreiking van de Nobelprijzen. De Nobelprijswinnaar voor literatuur, Saul Bellow, werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Ar- landa bestormd door journalisten. WASSENAAR - „Verdere verzwa ring van de belastingdruk zou de exploitatie van het park ernstig in gevaar kunnen brengen. Het zou zelfs kunnen leiden tot sluiting van het park", aldus de directie van het Dierenpark Wassenaar in een brief aan het Wassenaarse college van B en W. Daarin wordt geprotesteerd tegen de plannen van dat college om ook het dierenpark aan te slaan voor toeristenbelasting. De directie van het dierenpark voert aan dat het gebruikte argu ment (dat verschillende instellin gen een toeristen-trekkend karak ter hebben en dat die toeristen een extra druk op de gemeentelijke voorzieningen uitoefenen) niet geldt voor het dierenpark, dat voor het grootste deel van zijn bezoekers is aangwezen op inwoners van Den Haag. En die, kunnen aldus de di rectie, niet als toeristen kunnen worden aangemerkt. Verder wijst men op het educatief karakter van de dierentuin. Dierenpark Wassenaar is tot op he den de enige Nederlandse dieren tuin die vermakelijkheidsbelasting betaalt. In het verleden heeft men herhaalde malen geprobeerd van deze belasting af te komen. Dat heeft er toe geleid dat men nu een deel van de betaalde belasting te rugkrijgt in de vorm van subsidie. Dierenpark Wassenaar vindt deze regeling principieel onjuist. Tenslotte beklaagt de directie van het park zich over het feit dat er niet van tevoren overleg is gepleegd met de betrokken instellingen. JL DAVERENDE Jtt |S VERBOUWINGS- Jg Jp OPRUIMING JL van verfijnde mode heeft u bij Waals. Speciaal door onze inkopers voor u geselekteerd. Beter, anders, korrekt. En ons mode huis biedt u 'n oase voor rustig winkelen. Typisch Waals

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1