'Wij hebben nog illusie ronde verder te komen' NSF eist meer duidelijkheid Clubs achter beleid van sectie-bestuur Esp afiol-trainer Santamaria: Winst voor Nederlandse sehaaksters Betere verdeling van toto- en lotto-gelden Ons Eiland behaalt eerste overwinning WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 Q. P. Rangers houdt met 10 man FC Köln in bedwang KEULEN - Het wonder dat trainer Hennes Weisweiler van 1. FC Köln had voorspeld, heeft niet plaats gevonden. Na de nederlaag van 0-3 van twee weken geleden in Londen slaagden de Westduitsers er toch niet in zich ten koste van Queens Park Rangers te plaat sen voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA- beker. 1. FC Köln zegevierde in het Müngersdorferstadion voor 48.000 toeschouwers we liswaar met 4-1 over de Lon- dense ploeg maar die score was niet voldoende. Queens Park Rangers bereikte de kwar teindstrijden op grond van de regel dat bij gelijke doelcijfers over twee wedstrijden de in een uitwedstrijd gescoorde doelpunten dubbel tellen. Queens Park Rangers heeft in Keulen een uitstekende pres tatie geleverd. Zeker in de tweede helft. Tegen de voort durend aanvallende Westduit sers bleef QPR ondanks het feit dat het slechts met tien man speelde, overeind. Twee minu ten voor de rust stuurde de Spaanse scheidsrechter Sanchez-Ibanez verdediger Clement uit het veld. De Brit sloeg tegenstander Lóhr, die een overtreding had begaan met de vuist in het gezicht, waarop Sanchez-Ibanez hem de rode kaart toonde. Queens Park Rangers leek in Keulen een gemakkelijke avond tegemoet te gaan toen reeds in de vierde minuut de Schot Don Masson zijn ploeg op 6-1 zette, waardoor de En gelsen op 4-0 kwamen. FC Köln verwerkte de tegenslag echter snel. In een tijdsbestek van dertien minuten kwam de thuisclub door Muller (23), Löhr (34)en Weber (37) op een voorsprong van 3-1. FC Köln geloofde toen weer in zijn kan sen en.zette de tegenstander onder zware druk. Ondanks het geweldige overwicht, dat in de tweede helft mede door het feit dat Queens Park Ran gers met tien man speelde, nog groter werd, scoorde 1 FC Köln toch nog maar een maal. Dat gebeurde na precies een uur toen opnieuw Muller uit een voorzet van Flohe doelman Parkes passeerde: 4-1. De spaarzame counters van Queens Park Rangers bleken echter ook niet ongevaarlijk. In de 68e minuut redde doel man Schumacher bij een schot van Bowles. In de 85e minuut had de jonge Deen Preben Lar- sen, die in het veld was geko men voor Van Gooi, FC Köln in de kwartfinales kunnen bren gen. Larsen strandde echter op doelman Phil Parkes, die met een fantastische save zijn ploeg voor eliminatie behoed de. BRUSSEL - Duncan McKenzie heeft het niet langer dan zes maanden uitgehouden in Bel gië. Een half jaar geleden kocht Anderlecht de aanvaller van Leeds United voor bijna 900.000 gulden. Gisteravond laat te kende McKenzie in een hotel in de buurt van het Brusselse vliegveld een vieijarig contract bij de Engelse eerste divisie club Everton. Daarbij was de manager van de ploeg uit Li verpool, Jim Greenhof, aanwe zig. McKenzie verklaarde dat de hoogte van de transfersom on geveer gelijk was aan het be drag dat Anderlecht aan Leeds had betaald. Hij had onlangs in een interview gezegd dat hij moeite had zich aan de speel wijze van Anderlecht aan te passen. Vooral het feit dathij de McKenzie al weer weg bij Anderlecht laatste weken vrijwel voortdu rend op de reservebank zat, had zijn besluit om Anderlecht te verlaten, versneld. "Wij gaan als vrienden uit elkaar, maar ik hoop bij Everton weer te kun nen voetballen. Zaterdag tegen Coventry ben ik er al bij", aldus McKenzie. Het Nederlands militair elftal heeft gisteravond in Doetin- chem een wedstrijd tegen ere divisieclub De Graafschap met 0-3 verloren. Bij de rust stond de thuisclub al voor door een treffer van Hiddink. Na de pauze scoorden Storm en we derom Hiddink. Er waren on geveer 1200 toeschouwers. Ipswich Town, dat zaterdag de topwedstrijd tegen koploper Liverpool met 1-0 won, heeft zich gisteravond aan de kop van de ranglijst van de eerste divisie van de Engelse league genes teld. Ipswich won in Birming ham met 4-2 van Birmingham City. UTRECHT - De clubs uit het betaalde voetbal hebben zich gisteravond gesteld achter het sectie-bestuur. In een ruim drie uur vergende bijeenkomst kreeg het bestuur het fiat van 36 van de 37 clubs over de gevoerde beleidslijn met be trekking tot het structuurrapport, dat aanleiding werd tot de geschillen met de belangenorganisaties. Bij de opiniepeiling in de vergadering, waar alleen SC Amersfoort wegens be sprekingen met het gemeentebestuur ontbrak, stemde niemand tegen. Drie verenigingen verklaarden blanco te wil len stemmen. De aanvaarding door de clubs van het be leid bleek duidelijk uit het verzoek van de vergadering aan Hogewoning om na afloop als woordvoerder voor allen op te treden. Een bewijs van aanvaarding van het beleid hebben de clubs overigens al eerder gegeven tijdens de bestuursver kiezing, toen zij het zittende bestuur met overgrote meerderheid herkozen. In een vergadering met de voorzitter van de clubs heeft Hogewoning inzicht ge geven in de gesprekken die met de mi nister van CRM door het sectiebestuur betaald voetbal zijn gevoerd. Na de ver gadering vertelde de voorzitter van het sectiebestuur nadrukkelijk dat bemid deling van de minister heeft geleid tot een toenadering van de partijen. "De minister", zei Hogewoning, "vindt de eenheid in voetballand een absolute noodzaak. Wij willen alles doen om de vertrouwenscrisis op te lossen. Door de minister is zo langzamerhand de mini male vertrouwensbasis hersteld. Giste ravond", vervolgde Hogewoning, "is in de vergadering onze gedachte dat de verschillende partijen in het betaalde voetbal niet buiten elkaar kunnen, be nadrukt. De voorzitters van de clubs gingen akkoord met het door ons ge voerde beleid op weg naar het medezeg genschap van de belangenorganisaties. Wij van onze kant willen niet verder gaan met het voeren van de oorlog die ons door de anderen is aangezegd. Wij zullen de andere partijen, zoals wij altijd heb ben gezegd, uitnodigen voor gesprek ken, met uitzondering van de FBO. Het bestuur van de organisatie van de werk gevers zelf heeft namelijk ons geschre ven niet meer met ons te willen praten. Dan houdt het voor ons op. De WCS en de WON hebben ook wel laten weten niet meer met het sectiebes tuur te willen onderhandelen, maar die mededelingen zijn altijd via via geko men. Het "nee" van die organisaties is dus veel minder absoluut dan dat van de FBO". dat het zware terrein hem te veel zal zijn. Pas laat neem ik mijn be slissing. Ik moet toch een verras sing voor collega Boskov heb ben." ROTTERDAM - Jose Emilio Santamaria, de trainer van Real Club Espafiol, gelooft niet dat zijn elftal vanavond in het Rotterdamse stadion bij voorbaat kansloos is tegen Feyenoord. San tamaria: „als je je bij voorbaat kansloos acht, Santa^na^verwacht heeft het in feite geen zin om nog te spelen. Na tuurlijk hebben wij nog de illusie een ronde ver der te komen. Die illusie duurt vanavond 90 mi nuten en is voorbij wanneer de scheidsrechter voor de laatste maal blaast. Santamaria ontkende gistermid dag bij aankomst in Rotterdam niet dat het zeer zwaar voor Es- panol zal worden om zich te plaatsen voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-cup. "Wij staan met 1-0 achter. Dat is voor Feyenoord een gunstige uit gangspositie. Bovendien heeft onze tegenstander het grote voordeel deze wedstrijd op eigen terrein te spelen. Feyenoord is een internationaal zeer ervaren ploeg. Dat heb ik twee weken ge leden zelf gezien." Santamaria zal niet kunnen be schikken over Caszely. De Chi leen, die aan het begin van de nieuwe competitie door enkele Spaanse clubs werd begeerd, is weer ernstig geblesseerd. Maan dag tijdens de training brak Cas zely opnieuw een kuitbeen. Het zelfde dat sinds enkele weken hersteld was. "Als Caszely erbij had kunnen zijn, had ik hem zeker opgesteld", al dus de Spaanse trainer." Het was gewoon een dom ongeluk. Cas zely liep achter een speler aan om hem de bal te ontnemen, kwam ten val en brak opnieuw zijn kuitbeen. Ik ben hem zeker weer voor drie maanden kwijt." Santamaria zal vanavond vrijwel zeker hetzelfde elftal in het veld brengen als twee weken geleden in Barcelona, alleen ten aanzien van de bezetting van de rechts buitenplaats twijfelt de Spaanse trainer nog. "Ik heb de keuze uit twee mogelijkheden: Cuesta of Solsona. Het probleem is dat Sol- dat hij zelf stevig beslist geen overdreven hard duel tussen Feyenoord en Espanol. "Het ging er twee we ken geleden bij ons stevig aan toe. Maar ik geloof toch niet dat het een gemene wedstrijd was. In dergelijke duels staan nu een maal grote belangen op het spel. Voor de club en de spelers. Ik ge loof niet dat er met opzet door een van beide partijen hard is ge speeld. Ik weet uit eigen ervaring hoe een Europa Cupduel kan ver lopen. Ik heb er voor Real Madrid vele gespeeld maar ik heb nooit de indruk gekregen dat men met opzet hard speelde. a lange tijd wegens een lever aandoening niet heeft kunnen spelen. Hij heeft één keer een vriendschappelijke wedstrijd op Ibiza gespeeld. Het ging toen niet geweldig. Bovendien geloof ik ook uitziet naar de duels tussen zijn aanvoerder De Felipè en Feyenoord's spits Nico Jansen." Het zijn twee harde spelers, die fel op de bal zitten. In zo'n con frontatie kan het inderdaad hard Ook trainer Santamaria ziet uit r Jansen (foto) toegaan." Aanvoerder De Felipe, geconfronteerd met de uitspra ken die hij na afloop van Espanol-Feyenoord deed en waarin hij zei te zullen zorgen dat hij en Nico Jansen uit het veld zullen worden gestuurd, ont kende in alle toonaarden. "Dat is volledig verkeerd geïnter preteerd door een Spaanse jour nalist. Ik heb een paar stevige duels met Nico Jansen uitge vochten. Maar daar heb ik dan ook een gele kaart aan overge- ROOSENDAAL - De achtste ronde van het interzonale damesschaak- töemooi in Roosendaal heeft de Nederlandse kampioene Cathy van der Mije een belangrijke zege opge leverd. Ze versloeg, met zwart, de Braziliaanse kampioene De Olivei- ra. Daardoor klom Van der Mije op naar de vierde plaats op de rang lijst, met 5.5. punten. Haar kansen om zich bij de bovenste drie te voe gen zijn reeël. Ook Corrie Vreeken boekte succes. Zij won met zwart van de Joegoslavische mevrouw Lazarevic. In de middaguren werd de show gestolen door de koploop- ster Szuszi Veröeczi uit Hongarije. Zij speelde de onzeker geworden Bulgaarse Tatjana Lematsjko in 25 zetten van het bord. De Italiaanse Gramignani moest haar partij tegen de Russische Belavenetsj op haar hotelkamer spelen, aldus besliste de toernooiarts. De zieke Italiaanse verloor. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de achtste ronde zijn: Lazarevic-Vreeken 0-1, Or- ton-Fomina opnieuw afgebroken, De Oliveira-Van der Mije 0-1 De stand is nu: 1. Veröeczi 6.5 punten, 2. Koesjnir 5.5 en 1 afg., en Asjmilovskaja 5.5. en 1 uitg., 4. Van der Mije 5.5., 12. De Caro en Vreeken 2 Na de zevende ronde van het Russisch schaakkampioenschap in Moskou heeft de Russische mees ter Dorfman nog steeds de leiding met 4'/s pnt en één afgebroken par tij. Balasjov volgt met 4 punten en één afgebroken partij. Geiler en Pe trosjan delen voorlopig de derde plaats met 4 pnt. Rasjkovsky en Karpov hebben beiden 3'/a pnt. en 1 afg. partij. Romanisjin en Tal staan op drie punten en twee afgebroken partijen. Het jaarlijkse, door de Leidse schaakbond georganiseerde, snel- schaaktoernooi voor clubzestallen wordt ditmaal op zaterdag 18 de cember in de zaal van de Imma- nuelkerk te Rijnsburg verspeeld. De opzet is wat anders dan voor gaande jaren. Het aantal klasses is uitgebreid tot 4, waarbij het inde lingssysteem eveneens gewijzigd is. In de eerste plaats is er een hoofdklasse, waarin nu geen be perkingen meer zijn omtrent het aantal deelnemende KNSB spelers. Dit biedt dus elke club de gelegen heid in haar sterkste formatie uit te komen, wat niet onbelangrijk is ge zien het feit dat de nieuw kampioen de LSB in elk geval mag vertegen woordigen in de hoogste klasse van de Nederlandse kampioenschap pen. De bij de LSB aangesloten verenigingen kunnen hun zestallen opgeven bij K. Revet, Mar. Post- straat 91, Valkenburg, telefoon 01718-15785. TENNIS - Öp de tweede dag van het Masterstennistoernooi in Hous ton heeft de Pool Wojtek Fibak voor een verrassing gezorgd door in twee sets te winnen van de Spanj aard Manuel Orantes: 7-5, 7-6. TENNIS - Betty Stóve heeft giste ren de tweede ronde bereikt van een internationaal tennistoernooi in Australië. In drie sets won zij van de vroegere Wimbledon- kampioene Maria Bueno: 6-1, 6-7, 6-3. r de duels tussen De Filipe en Nico houden." De Felipe is kennelijk de enige die de gele kaart gezien heeft. Trainer Santamaria was er niet van op de hoogte en bij het bestuur van Espanol was er ook niets van bekend. De aanvoerder van Espanol verklaarde gister middag de elleboogstoot die Nico Jansen hem heeft gegeven allang weer vergeten te zijn. "Wanneer Jansen vanavond wil voetballen dan voetbal ik ook maar als hij oorlog wil, kan hij oorlog krijgen." Zege Steenken BRUSSEL - Op de laatste dag van het internationale indoorconcours hippique in Brussel heeft wereld kampioen Hartwig Steenken met het paard Early Warning een jacht- springconcours met elf hindernis sen gewonnen. Steenken maakte een tijd van 53.4 seconden. Tweede werd de Braziliaan Nelson Pessoa met Monsieur Moet (54.6) en derde werd de Brit David Broome met Bally Will Well (54.8). De Italiaan Raimondo d'Inzeo, werd vierde. LEIDEN - Tweedeklasser Ons Eiland boekte zijn eerste overwinning. Gisteravond werd het zo overtuigend aan de competitie begonnen Vi tesse (12-5 tegen Bolnes) in eigen omgeving knap bedwongen. De ploeg van trainer Bert van Gerk heeft op een moment na (even voor rust) toen Vitesse erin slaagde een 3-1 achterstand om te zetten in een licht voor sprong (4-3), telkens de leiding gehad. Al bij het ingaan van de tweede helft was Ons Eiland echter weer in het bezit van een voorsprong, die de club uit Barendrecht vervolgens kon wegwerken. Na de 5-5 veranderde echter veel in het wedstrijdbeeld. Ons Eiland kwam tot enkele goede aanvalsacties, waarop Vitesse geen ant woord had. Enkele oplossingen had het wel in huis, maar toen had Ons Eiland zich allang verzekerd van de winst 5-9. Via 7-9 kwam de eind stand tot stand 8-10. Doelpunten van Nan Deegenaars (2), Gerda v.d. Velden, Piet Beekman >9), Rob Hasselbach (2), Wim Nijenhuis, Julia Amoldus en Sary v.d. Meeberg. Voor de hoofdklasse A werd gisteravond in Den Haag de derby tussen Die Haghe en HKV gespeeld. De uitslag was 6-3 in het voordeel van Die Haghe dat daardoor alleen de leiding heeft genomen. Hedenavond moet De Danaïden zich waarmaken tegen Ons Eibernest, dat niet die positie inneemt, die het jarenlang gewend is geweest. Op het ogenblik (na 3 wedstrijden) heeft de huidige landskampioen slechts 1 punt meer dan De Danaïden dat met dezelfde opstelling als afgelopen zondag verschijnt De wedstrijd begint om 20.00 uur in de 5 Meihal. AMSTERDAM - De algemene ver gadering van de Nederlandse Sportfederatie heeft zich gistera vond in de Amsterdamse RAI met algemene stemmen geschaard achter een door de voorzitter van de Zwembond, mr. Jaap van der Krol, ingediende motie, waarin een "overwegend overheidsin grijpen in de sport" scherp wordt veroordeeld. In de motie wordt waardering uitgesproken voor de 1. De inbreng brief van minister Van Doorn aan de vaste kamercommissie van CRM, waarin de bewinds man voorstelt te komen tot een Nationaal Sport Overleg, de overheid en de georganiseerde sport als gelijkwaardige part ners tegenover elkaar staan. Van der Krol, die alle grote bonden achter zich kreeg drong aan op herstructurering van de de de nu bijna twee jaar bestaande Stich- Belangrijkste passage ting National Sporttotalisator, zodat: de georgani seerde sport beter dan tot nu toe tot zijn recht kan komen. De georganiseerde sport zelf kan beslissen over de verdeling van de voor haar beschikbaar komende financiële middelen. Meer duidelijkheid gaat bestaan over het beleid dat het bestuur van de SNS met betrekking tot de verdeling van toto- en lotto- gelden voort. demolieis echter de aansporing aan het be stuur om in de komende onder handeling met CRM over de sa menstelling en werkwijze van het Nationaal Sport Overleg de rol van het ministerie zoveel moge lijk te 'beperken. "De overheid moet in de sport niet beleidsbepa lend, maar aanvullend en voorwaarde-scheppend optre den." NSF-secretaris Wim van Zijll,die in eerste instantie erg vriendelijke woorden aan het adres van CRM had gewijd, zegde slechts toe dat de vertegenwoordigers van de Federatie nooit zullen toestaan, dat de minister in de NSO veto recht krijgt, zoals nu wel het geval is in de SNS. "Maar aan de andere kant moeten we onderkennen, dat er wel vooruitgang isgeboekt.dat voor de eerste keer de georgani seerde sport door de overheid is erkend en als volwaardig ge sprekspartner is uitgenodigd. Van Zijll en ook penningmeester drs. H. Valken hadden geen en kele moeite met de motie en wil den deze als een stimulans aan vaarden. Zij zullen er meer moe ten werken namens die 2$ mil joen georganiseerden in de sport, waarbij sinds gisteren ook de 135.000 leden van de NCSU, de Nederlandse Christelijke Sport Unie, die zich na lang aarzelen bij de NSF heeft aangesloten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11