LEIDSCH DAGBLAD „Vuile rotjood..." Vannacht motel in Zwitserland Westerterp in ongenade KVP vandaag Frans H. krijgt dertien jaar ©ptaMffi® X BOM IN KANTOOR CARTER vihamifbuttinger nv Opnieuw paniek rond chemisch bedrijf Tiel DINSDAG 7 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35108 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r Pieter Menten Hans Knoop, vanmorgen bij aankomst op Schiphol. ZÜRICH (SP, ANP, AP) - Kort na zijn arrestatie in het hotel „Illuster" in het dorpje Uster op 16 kilometer van Zurich, zou de 77-jarige Menten heb ben getracht, zich in zijn cel van het leven te beroven door teveel medicijnen in te nemen. Hij zou nu in een bewaakte zaal van een ziekenhuis liggen. Overigens ontkende de politie van Zürich de zelfmoordpo ging. Volgens de politie zou Menten middelen ter kalme ring hebben geslikt. Bij zijn arrestatie gisteravond om 11 uur lag Menten al in bed. Het eerste wat hij zei, toen hij Accent-hoofdredacteur Knoop ontwaardde, was: „Vuile rot jood. communist!" Toen hij naar het enkele hon derden meters verder gelegen politiebureau werd gevoerd, beet hij de politiemannen toe: „Laat mij los. Ik ben 77, ik loop heus niet weg". Hij had zich in het hotel laten inschrijven on der de naam Minton en daarbij een Ierse verblijfsvergunning als legitimatie overlegd. MENTEN GEPAKT DEN HAAG (SP, ANP, AP) - Hoewel er geen uitleveringsverdrag bestaat tussen Zwitser land en Nederland rekenen alle autoriteiten er op dat de vannacht in Zwitserland aangehou den Pieter Menten aan de Nederlandse justitie wordt uitgeleverd. Nederland zal de Zwitserse autoriteiten verzoeken Menten uit te leveren. "Er wordt al gewerkt aan het opstellen van de tekst van het verzoek", aldus vanmorgen de woordvoerster van het ministerie van justitie, mevrouw T. Faber. Het is niet bekend wanneer het ver zoek de deur uit zal gaan, maar de uitlevering "is met kracht ter hand genomen", zo zei mevrouw Faber. In de loop van vandaag zal het mi nisterie van Justitie nadere mede delingen doen. Minister Van Agt van Justitie is vanmiddag naar de Zwitserse hoofdstad Bern gevlogen om over leg te plegen met zijn Zwitserse ambtgenoot. Al een week De 77-jarige miljonair- kunstverzamelaar werd, na drie weken voortvluchtig te zijn ge weest - vannacht omstreeks twaalf uur aangehouden in een motel in een klein dorpje nabij Zürich, waar hij al een week had gelogeerd. Gistermiddag omstreeks zes uur kreeg de recherche van de rijkspo litie van het district Amsterdam een mededeling van de hoofdre dacteur van het weekblad Accent, Hans Knoop, dat Menten zich in het Zwitserse motel bevond. "We had den al enkele dagen zeer sterke aanwijzingen dat Menten in Zwit serland zou zijn", was het commen taar vanmorgen van Hans Knoop. "Gistermiddag bereikte ons het verlossende telefoontje van een door ons ingehuurde Zwitserse in formant dat Menten inderdaad in Zwitserland was, samen met zijn vrouw." Uit aantekeningen van Menten bleek dat hij morgen naar New York wilde vertrekken. Knoop zei de indruk te hebben dat Menten vanuit Blaricum recht streeks naar Zwitserland is gere den. Hij logeerde een week in het hotel waar hij is gearresteerd "maar we hebben uitgevonden dat hij in andere hotels is geweest voordat hij in dit hotel terecht kwam". Volgens Knoop had de politie gisteren aan vankelijk nogal bezwaar om me teen met hem naar Zürich te vlie gen. "Gaat u eerst zelf maar eens kijken of Menten er zit", zo zou hem zijn gezegd. Op aandringen van Knoop werd tenslotte toch beslo ten dat kapitein R. Bordewijk, staf-ófficier recherchezaken van de Amsterdamse rijkspolitie en twee rechercheurs met hem mee vlogen. Zij zijn bij de arrestatie door de Zwitserse politie aanwezig ge weest. De aanhouding door de Zwitserse Kantonalpolizei is ge beurd op grond van het internatio naal verspreide verzoek tot aan houding van Menten ter uitlevering naar Nederland. van vreemde mogendheden beroep op de Zwitserse reger kunnen doen om af te wijken de normale regel en een uitzonder ing te maken. Daarvoor is een be slissing van de Zwitserse regering noodzakelijk. Een woordvoerder van de federale Zwitserse justitie verklaarde van daag dat de Zwitserse autoriteiten momenteel in contact staan met de Nederlandse regering over Menten. De woordvoerder deelde mee dat het Zwitserse kabinet het geval ze ker zal bespreken tijdens één van zijn volgende bijeenkomsten. Hij zei dat Menten volgens de Zwit serse wet niet kan worden uitgele verd. Hij voegde daar echter aan toe dat Menten volgens de wet wel over de grens kan worden gezet, hetgeen inhoudt dat hij gewoonweg het land wordt uitgewezen zonder dat de Nederlandse autoriteiten daar van op de hoogte worden gesteld. Van de zijde van de Zwitserse am bassade in Den Haag werd van morgen verklaard dat er tussen Nederland en Zwitserland sinds 1898 een uitleveringsverdrag be staat. "Maar of dit in dit geval van toepassing is, is ons onbekend". De Zwitserse politie meldde dat de er varing leert dat het na een uitlever ingsverzoek nog wel een maand kan duren eer tot uitlevering kan worden overgegaan". Verslaggevers en fotografen verdringen zich voor de ingang van het motel in Uster, waar Menten vannacht werd aange houden Hij had zich ingeschre ven onder de naam Minton (rechts). Zelden zal een aanhouding van een verdachte met meer opluchting zijn begroet dan die van Pieter Menten. De klunzigheden van het ministerie van justitie en deszelfs hoogste chef hebben de laatste weken een klimaat in ons land doen ontstaan dat voor een rechtsgemeenschap hoogst oiige- wenst is. De ironie wil dat het een journalist was en nog wel een hoofdredac teur van een blad, waarover de heer Van Agt tijdens het be faamde debat een ongepaste op merking maakte (het ging toen om een foute tip), die het net rond Menten definitief heeft dichtge trokken. Als we Knoop mogen ge loven - en door zijn succes heeft hij goede papieren - kwam er zelfs nu nog de nodige tramme lant aan te pas, voordat Justitie de trage benen strekte in de richting-Zürich. Op dit moment is nog niet gans en al duidelijk, hoe we Menten in Ne derland krijgen. Zeker is intussen wel dat de uitlevering geen sine cure zal worden. Er zal slagvaar digheid met diplomatiek talent moeten worden gecombineerd. Den Haag kan zich op dit punt loven. Is het zo vreemd, na alles wat is ge passeerd, dat we hierbij meer ver trouwen hebben in Buitenlandse Zaken dan in Justitie? Blijdschap Verjaard Menten kan echter in geen geval in Zwitserland berecht woeden omdat het soort misdrijven waarvan hij wordt verdacht (betrokkenheid bij het om het leven brengen van voor namelijk joodse inwoners in de tweede wereldoorlog van de toe nmalige Poolse dorpen Urycx en Podhoroce) daar als veijaard wor den beschouwd. Bovendien is er geen uitleverings-overeenkomst tussen Zwitserland en Nederland. Er is echter een buitengewoon be sluit in Zwitserland op grond waar- Onbestendig Wisselend bewolkt en perloden met balen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige, zuidwestelijke wind. Minima omstreeks 4, maxima morgen ongeveer 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 DECEMBER Zon op: 8.35 aur; onder: 16.29 aar. Maan op: 18.26 uur, onder: 9.31 aar. Hoogwater te Katwijk te 4.08 en 16.16 uar, laagwater te 0.01 en 12.17 uur. Nederlandse parlementariërs heb ben vanmorgen hun blijdschap over de arrestatie van Menten uit gesproken. PvdA-Kamerlid Aad Kosto zei: "Ik had eerlijk gezegd niet verwacht dat Menten nog zou worden aange houden. Ik had wel verwacht dat hij zich zo definitief uit de voeten had gemaakt dat hij ongrijpbaar zou zijn". CNP-Kamerlid Joop Wolff merkte op: "Het eerste wat nu moet gebeu ren is direct zijn uitlevering vragen zodat hij zo snel mogelijk naar Ne derland lean worden overgebracht. Interessant is natuurlijk ook welke stappen de Nederlandse regering nu verd er zal nemen want er blijven natuurlijk nog veel vragen over". - De fractieleider van de KVP, Frans Andriessen complimenteerde de heer Knoop met zijn nauwgezet speurwerk. Hij sprak de hoop uit dat de zaak-Menten nu snel kon worden afgewerkt. Annelien Kap- peyne van de Coppello van de WD meende dat het rechtsgevoel van alle Nederlanders zal zijn bevre digd nu Menten gepakt is. Man steelt voor miljoen aan goederen GRONINGEN (ANP) - De 35- jarige L. M. uit Uithuizen, we tenschappelijk medewerker bij de Groninger rijksuniver siteit, heeft bekend de afgelo pen jaren voor meer dan een miljoen gulden aan boeken, platen en antieke plaatwerken té hebben gestolen. De man werd aanvankelijk door de Groninger politie aangehou den wegens diefstal van een boek, maar na verhoor bleek dat hij veel meer had ont vreemd. Bij diverse handelaren in Groningen stal hij ruim 200 boeken (waarvan véle over kunst) en ruim 200 langspeel platen. Daarbij nog tal van an tieke plaatwerken, etsen en gravures, waaronder antieke atlassen, die hij bij de univer siteit wegnam. Deze antieke werken hebben gezamenlijk een waarde van ca. 1 miljoen gulden. De boeken, lp's en plaatwer ken werden alle in. M.'s wo ning te Uithuizen aangetrof fen. M. stal niet met het oog op eventuele verkoop, maar uit verzamelwoede. De man is inmiddels na te zijn voorge leid, voorlopig op vrije voeten gesteld. DEN HAAG (SP) - Het partijbestuur van de KVP heeft minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat tegen diens zin geen plaats gegèvèn op de voorlopige kandidatenlijst van deze partij. Alle andere ministers en staats secretarissen van de KVP staan wel op de lijst. Tenminste voor zover zij zich kandidaat wilden stellen voor de Tweede-Kamerverkiezingen op 25 mei 1977. Het is mogelijk, dat Westerterp alsnog een plaats krijgt op de KVP- kandidatenlijst. Dit kan geschieden op voordracht van regionale partij verbanden. De lijst die het KVP-partijbestuur heeft opgesteld is de verza meling van zogenaamde "kwaliteitszetels". In januari volgend jaar zal de partijraad van de KVP de kandidatenlijst vast stellen. Deze lijst wordt daarna ingepast in de kandidatenlijst van het Christen-Democratisch Appèl van KVP, ARP en CHU. De top van de CDA-lijst ziet er als volgt uit: 1. Van Agt (KVP), 2. Aantjes (ARP), 3. Kruisinga (CHU) en 4. Andriessen (KVP). Staatssecretaris Mertens heeft de Tweede Kamer voorgesteld het "oneigenlij ke" gebruik van de sociale wetten tegen te gaan. In zijn wetsvoorstel stelt hij bij voorbeeld voor werklozen, die ten aanzien van een nieuwe werkkring onrede lijke eisen stellen geen uit kering meer te geven PAGINA 7 t Neerlands Hoop betaalt de tol van de roem PAGINA 5 Christelijk beraad over sa menleving Breuk Westduitse CSU en CDU definitief PAGINA 13 18 PAGINA'S WASHINGTON (UPI) - In de kan toren in Washington waar de me dewerkers van de aanstaande pre sident Jimmy Carter zich voorbe reiden op het overnemen van de re gering is een bom gevonden. De politie, die dit bekendmaakte i dat Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I apparaten en dergelijke. I Uw bezoek is beslist de moeite waard. in de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.30-17.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.30-21.00 uur. Plenty Parkeerruimte. .3 Het ziekenhuis waarin Pieter Menten is opgenomen nadat hij een over dosis tabletten had ingenomen. Voor alle zekerheid is zijn maag leegge pompt. bom, die in een pakje was verbor gen, zonder ongelukken te demon teren. Enkele honderden mensen waren eerst geëvacueerd. Vorige week was er ook al boma larm in het gebouw. Een verdacht pakket bleek toen een paar speel goedpoppen te bevatten. Lichamen geborgen SAS VAN GENT (ANP) - Vanmor gen is de Belgische boot "Marleen" gelicht, die vorige week woensdag na een aanvaring met een ander schip zonk in het kanaal Gent-Ter- neuzenl In de roeiboot, die op zyn kop ach ter het gezonken schip hing, be vonden zich nog de lichamen van de twee opvarenden van het schip, de 28-jarige mevrouw Mauricette van de Velde en haar 29-jarige echt genoot Josef van de Velde uit het Belgische Schellebelle. TIEL (ANP) - Rond het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel is vannacht opnieuw paniek ontstaan door een brand in de droogpoederafdeling. Hier wordt een poeder gemaakt dat gebruikt wordt in de kunststofin dustrie. De brandweer van Tiel en de be drijfsbrandweer waren de brand na een half uur meester. Het hoofd van de technische dienst van Verdugt, G. Madunic, zei dat er geen direct gevaar voor omwonenden bestond door de uitstoot van het sterk rui kende paarse poeder. Een personeelslid ontdekte de brand, die vermoedelijk is ontstaan door oververhitting in een droogto- ren, rond drie uur. Meer dan 130 fil ters, die worden gebruikt terdamp uit het poeder te halen gingen in vlammen op. Verdugt was eind juli in opspraak gekomen nadat uit een loods een wolk natrium-arseniet was ont snapt. De verspreiding van het gif had niet alleen tot gevolg dat tien tallen populieren in de omgeving bruin werden en struiken en bloe men werden aangetast, ook de be woners klaagden over hoofdpijn en misselijkheid. Naar aanleiding van de ontsnapte gifwolk kreeg Verdugt een aantal veiligheidsvoorschriften van TNO. „Hoe er desondanks brand kon ontstaan is voor ons een raadsel", aldus de heer Madunic. MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft van morgen de 41-jarige hoofdver- pleger Frans H. uit Kerkrade we gens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertien jaar met aftrek van voorarrest. De rechtbank achtte overtuigend bewezen dat de hoofdverpleger zich schuldig heeft gemaakt aan moord op bejaarde patiënten van de Lückerheidekliniek in Ker krade door middel van insuline- injecties. De officier van Justitie, mr. Booster eiste twee weken ge- keden tweemaal levenslang. Hij had verdachte negen moorden ten laste gelegd. De rechtbank achtte vijf hiervan bewezen. De rechtbank hield in het oordeel rekening met de omstandighe den in de kliniek, waar de hoofd verpleger werkzaam was. De per soneelsbezetting was zowel kwa litatief als kwantitatief onder de maat, de medische verzorging niet optimaal en de controle op de verstrekking van medicijnen niet doeltreffend, Hierdoor kreeg de verdachte de gelegenheid de gang van zaken in de kliniek naar zijn hand te zetten. Voorts nam de rechtbank in over weging, dat verdachte een goed verpleger was en een blanco strafblad had. De officier van justitie heeft na af loop van de uitspraak kenbaar gemaalt in hoger beroep te gaan. Ook de raadsman van verdachte, mr. J. Hermans, overweegt bij het gerechtshof m Den Bosch beroep tegen het vonnis aan te tekenen. 1

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1