"Ajax: veredeld tafelvoetbal" Uitvallen van fataal voor is Doesburg Sparta: 3-0 TV-uitzending Uefa Cupduel is nog onzeker MBBBBBBBfl Grootste deel voetbalpubliek achter rapport Christiaanse van Kritiek Roda-trainer Bert Jacobs: Topscorers MAANDAG 6 DECEMBER 1976 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT HILVERSUM - In opdracht van de omroepvereniging AVRO heeft het bureau Lagendijk een opinie-onderzoek verricht onder de Nederlandse bevolking en vooral onder het Nederlandse voetbalpubliek over de inhoud van het rapport Christiaanse. De uitslag van dat onderzoek werd zaterdagavond bekend gemaakt. In het rapport Christiaanse staat dat wil de overheid het betaalde voetbal steunen, het aantal clubs in het betaalde voetbal moet worden teruggebracht van 37 Het bureau Lagendijk stelde de vier volgende vragen: 1. Vihdt u het juist dat de plaatse lijke overheid (gemeenten) fi nanciële steun verleent? Eén vijfde deel (20 procent) vond dit altijd juist. Soms juist vond het 47 procent en nooit juist 32 procent. 2. Vindt u het wel of niet juist dat de centrale overheid (regering dus) subsidie verleent aan het betaald voetbal? Wel Wel juist vond het 34 procent. Niet juist 64 procent. 3. Vindt u het redelijk dat het aantal betaalde clubs van 37 wordt te ruggebracht tot 22? Antwoorden: wel redelijk: 50 pro cent, niet redelijk'; ?oe procent, geen mening 5 procent. 4. Bent u geregeld bezoeker van be taald voetbal? Antwoorden: ja: 8 procent, nee: 91 procent. Van de 8 procent vond 49 procent de sanering, zoals voorgesteld door de heer Chris tiaanse wel redelijk. Uit deze cijfers blijkt dat het groot ste deel van de Nederlandse be volking het rapport Christiaanse lang zo gek niet vindt. Karei Jansen van de vereniging van contractspelers (WCS) viel dat tegen: "Ik had gehoopt dat het anders had uitgevallen. De helft van de Nederlandse bevolking staat achter het rapport Chris tiaanse. Ik ben daar niet zo ge lukkig mee. Of wij onze mening moeten herzien weet ik nog niet. We kunnen in elk geval deze cij fers niet zomaar naast ons neer leggen. Ik moet er wel op wijzen dat het grote publiek op het ogenblik afgaat op allerlei berich ten, waarin het voetbal er niet zo gekleurd op staat. Het is dus een beeld van dit moment en dat kan ook anders worden". Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB: "Ik kan moeilijk rea geren op stukken die ik nauwe lijks heb kunnen bestuderen. De uitslag van dit onderzoek geeft ook weer dat 50 procent van de bevolking vindt dat de clubs moeten blijven, waaruit blijkt dat men toch twee divisies voetbal wil zien. Wij gaan het materiaal van dit onderzoek opvragen en eventueel gebruiken". Tenslotte professor Christiaanse zelf: "De uitslag van dit onder zoek vind ik prachtig. De bevol king vindt dus ook dat indien de overheid het betaalde voetbal subsidieert er ook iets tegenover moet staan. Ik ben niet verbaasd over deze uitslag en ik ben er van overtuigd dat minister Van Doorn hier zijn voordeel mee zal doen". Cruijff: "We spelen wel tegen Belgen' Johan Cruijff (links) heeft za terdagavond in het radiopro gramma Hier en Nu-sport verklaard, dat hij en zijn clubmakker Johan Neeskens (rechts) zullen meespelen in de interland van Nederland tegen België op 26 maart in de voorronden van het wereld kampioenschap voetbal. Aangenomen werd. dat hun club Barcelona de beide ve detten geen toestemming zou verlenen om in dit voor Neder land erg belangrijke duel uit te komen. Espanol, woensdag voor de tweede maal tegenstander van Feyenoord in de kwartfi nale van het toernooi om de UEF A-cup, heeft gisteren in de Spaanse voetbalcompetitie op eigen veld met 4-0 gewon nen van Salamanca. Dé ver rassing de dertiende speeldag van de Spaanse competitie was de nederlaag die mede koploper Atletico Madrid op eigen veld leed tegen het on- deraanstaande Burgos. (0-3). Omdat Barcelona een punt verspeelde tegen Celta (0-0) en Espanol en Valencia won nen staan deze drie teams nu op de gedeelde eerste plaats met 17 punten. Invaller-doelman blundert bij NEC NIJMEGEN - Met een nijdig gebaar wilde hij zijn verdriet verbloemen. Het lukte hem niet, want enkele ogenblikken later, na zijn tweede fatale blunder, liet Wim Berends zijn tranen de vrije loop. „Op dat moment had ik me willen verstoppen", mompelde Sparta's invaller-doelman onthutst. Wim Meutstege begreep de doffe ellen de, waarin de 20-jarige, uit Epe af komstige stand-in voor de gebles seerd uitgevallen Pim Doesburg was getuimeld. Hij monterde hem ROTTERDAM- Zelfs als woensdag het Feyenoord-stadion uitver kocht is zal de UEFA-CUPWEDSTRIJD Feyenoord-Espanol hoogstwaarschijnlijk niet rechtstreeks worden uitgezonden. Er is namelijk een groot verschil tussen hetgene dat de NOS bereid is te betalen voor het recht tot uitzending en het bedrag dat Feyenoord als vergoeding wenst te ontvangenDe uitgestelde eredivisie-wedstrijden AZ'67-PSV en Feyenoord-VW worden gespeeld op zondag 19 december. Competitieleider Jan Huij- brechts maakte dat gisteren bekend. Huijbrechts: „Op 19 en 26 december en op 2 januari is een winterpauze ingelast met de restric tie dat er geen competitie-achterstand is. Nou, die is er thans wel, dus halen we op 19 december in". Spelers achter v. d. Meent AMSTERDAM - De spelers van FC Amsterdam hebben zich tij dens een op initiatief van voor zitter Dé Stoop belegde verga dering achter het beleid van trainer Van de Meent (foto) ge steld. De verhouding voorzitter-trainer is nog niet opgeklaard. Van de Meent wei gert nog te spreken met de heer Stoop. De voorzitter: "Dat kan me niet schelen, als hij maar zorgt dat FC Amsterdam wint. Dat was de laatste weken niet gebeurd en nu wel op, sprak hem bemoedigend toe maar ook Wim Meutstege moest la ter in de kleedkamer toezien hoe Wim Berends in een hoekje zijn drama verwerkte. Niemand die de ongelukkige doelman openlijk verwijten maak te. Ze namen hem in bescherming, ondanks de 3-0 nederlaag die aan zijn falen ten grondslag lag. Maar in gedachten was de teleurstelling groot, omdat de nederlaag zoals die tegen NEC uitviel, groter was dan nodig. Zo niet onnodig, omdat tot het voortijdig afhaken van Pim Doesburg NEC weliswaar meer in balbezit was, maar Sparta in de counter de aandacht op zich deed vestigen. Gekneusd Pas na 37 minuten leek NEC tot een afgeronde aanval te komen. Ben Hulshoff (voor de disciplinair ge schorste Wim Meijers) bracht via de voet van Luuk Balkesteim de voor zet tot Pim Doesburg en Hans Pos thumus, ze botsten, de bal vloog naast, waarna Sparta s doelman met een gekneusd jukbeen, een bloeduitstorting en in duizelige toestand per brancard moest wor den afgevoerd. De gedwongen wis sel werd Sparta fataal. De onschul dig ogende schuiver (na zes minu ten in de tweede helft) van Cees Kornelis scheerde langs de muur en de handen van Wim Berends naar 1-0. Sparta's doelman: „Ik was de muur nog aan het opstellen, toen die vrije trap plotseling al genomen was". Het betekende in wezen al de genadeklap voor Sparta, omdat het aanvallend nog tot niets in staat gebleken, behoudens die Wim Berends even gemakkelijk leek te onderscheppen. De bal glipte evenwel door zijn handen het net in. „Ik wilde die voorzet mooi pakken", bekende hij naderhand, „maar het mislukte afschuwelijk". Positief Wim Meutstege troostte hem, sprak hem bemoedigend toe met een po sitieve uitwerking als gevolg. „Het was alsof na die tweede blunder de druk van me afviel", ervoer Wim last tige kopbal van Frank Weerden- Berends. „Want ik had angst". Hij burg, die op links geen moment toonde daarna inderdaad meer lef, kon imponeren. En omdat Arie van trad resoluter op, maar kon niet Staveren op rechts zijn draai niet voorkomen dat Hans Posthumus kon vinden (hij moet de bal eerst hem uitspeelde, waarna Sije Visser Ruud Geels (Ajax) Nico Jansen (Fevenoord) Kist (AZ'67) 12 de voet van Dries 3-0 vond. „Ik vind het voor de jongens erger dan voor mezelf', sprak Wim Berends ontgoocheld. „Maar zij hebben me niets verweten. Vier jaar geleden maakte ik trouwens hetzelfde mee, bij Epe. Ik was zestien jaar toen ik in het eerste moest invallen. Het 16 werd net zo'n fraai debuut als nu". 14 Cor Brom, die de teleurstelling moeilijk kon verwerken: „Het KERKRADE - Achteraf gezien waren de druiven toch zuur. Kwalificeerde Roda-trainer Bert Jacobs het Ajax-spel als een soort van veredeld tafelvoetbal. Waar hij gezien de Amsterdamse strijdwijze na rust nog wel een tikje gelijk in had. Toch had hij er wijzer aan gedaan geen kritiek te leveren. Omdat zijn eigen formatie voor rust genadeloos door de mand was gevallen en de rust in gegaan was met een uit zichtloze 3-0 achterstand. treding moest fluiten en over het hoofd zag hoe een teleurgestelde Nanninga zijn bewaker Hulshoff vloerde met een fikse stomp in de maagstreek, terwijl de bal in geen meters in de buurt was. Nannin ga: „Een ongelukje" Hulshoff: „Boze opzet". Een nul-drie achterstand bij de rust; Ajax leek op rozen te zitten. Leek. Want na rust kwam Roda knap terug. Bert Jacobs: „Zoals we toen speelden hadden we na tuurlijk van het begin af aan moe ten doen. Ik had de jongens nog zo gewaarschuwd, die opko mende mensen goed af te stop pen". Wanhoopsoffensief Roda nu dus, massaal gesteund door het publiek, in een wan hoopsoffensief. Dat Ajax niet leek te verontrusten totdat Nan ninga een chaotische aoelworste- ling benutte om de achterstand te verkleinen (1-3). Waarna de Am sterdammers nerveus werden, lijdzaam toezagen hoe De Wit een solo bekroonde met een schop op de lat en Toonstra even later vlak naast kogelde. En Nanninga in de 29ste minuut een voorzet van Van der Lem omzette in een tweede treffer. Toen was er dus nog zes tien minuten te spelen en kon Ajax een hevig slotoffensief te gemoet zien. Het kwam er niet Omdat de krachten van beide elftal len op het aanvankelijk bevroren maar later soppig zware veld vakkundig gesloopt waren en er aan beide kanten geen vuist meer gemaakt kon worden. René Notten: „Een paar keer had ik nog de kans om te schieten, maar ik had er gewoon de kracht niet voor". Wim Suurbier: „Toen de klok op de 45 stond zei ik tegen Corver, af blazen, het is tijd. Hij zegt nog dertig seconden. Ik zeg: dat haal ik niet. Toen blies hij gelukkig meteen af EREDIVISIE De trieste aftocht van Pim DoesburgLeidenaar Leen de Goey kijkt toe. veelde Njf C-Sparta langdurig op is jammer dat het zo loopt. In feite het middenveld. Sparta dacht (met moet je er als keeper meteen zijn". Pim Doesburg) op een deling te Wim Berends: „Ik heb er steeds re- kunnen aansturen, speelde risico- kening mee gehouden, ik was loos van achteruit en bleek na de klaar". Oorspronkelijk had Wim ongelukkige 1-0 niet meer te kun- Berends zaterdag tegen AZ'67 in nen overschakelen. En zeker niet het C-elftal moeten spelen, waar- meer na de netzo onnodige 2-0, tien door Pierre Scheffers gisteren bij minuten later, toen Jan Hoogen- NEC - Sparta op de bank had geze- doorn een simpele voorzet losliet, ten. Sparta-AZ werd echter afge- Bondsvergadering 11 èn 18 december ROTTERDAM - De bondsverga dering van de KNVB is dit jaar in tweeën gesplitst. Tot ongenoegen van het amateurvoetbal vindt op 11 december het vervolg plaats op de buitengewone bondsvergader ing van 25 september, terwijl een week later de normale bondsver gadering wordt gehouden. Op 11 december komen de door het ama teurvoetbal gestelde moties in zake het ontslag van Burgwal aan de orde. Teneinde niet nog meer gezichtsverlies te lijden heeft de sectie betaald voetbal er doorheen gedramd dat het vervolg op 18 de cember wordt geprogrammeerd. Dat laatste houdt verband met het bijna vergeten reglement dat de namen van een sectiebestuur een maand voor de bondsvergadering bekend moeten zijn. De eindstand, 3-2 in het voordeel van Ajax doet vermoeden dat de tweede helft een spektakelstuk van de eerste orde zou zijn ge weest. En dat was nu maar ten dele waar. Door nonchalance aan Ajaxzijde en een superkrachtsin spanning aan de Rodakant was het Dick Nanninga nog wel ge gund de achterstand via twee doelpunten te verkleinen maar daarmee had Roda alles gegeven wat het in zich had, waardoor Ajax die laatste twintig minuten niet alleen door een hel behoefde te gaan, maar in wezen gemoede lijk naar het laatste fluitsignaal van Charles Corver kon free wheelen. Scheidsrechter De scheidsrechter. Verguisd door het publiek. Uitgescholden voor alles wat maar lelijk was. Hij had zich die volkswoede zelf op de hals gehaald. Want Charles Cor ver bakte er althans voor de rust op deze vijfde december, geen pepernoot van. Zag bij de stand 0-1 over het hoofd hoe Wim Suurbier zijn tegenstander Ver meulen in het strafschopgebied liet struikelen (Suurbier. „Ik kon die bal inderdaad niet meer spe len, en toen viel hij over m'n uit gestoken been"). En liet een charge van Piet Schrijvers vlak voor rust tegen dezelfde Vermeu len ook onbestraft. Zo kon Nan ninga na afloop steunen dat als er een strafschop was toegekend Ajax het heel wat moeilijker ge kregen zou hebben. Maar hij was zo reëel daar aan toe te voegen dat zijn eigen defensie op een zeef had geleken. Roda JC verslikte zich - hoe is het mogelijk, want Ajax volgt in de uitwedstrijden al weken dezelfde taktiek - verschrikkelijk in het strijdplan van coach Ivic. De enige variant was ditmaal dat ook Geels zich nog vaak liet terugval len in de toch al stevig bezette de fensie. Hij lokte zo Pfeiffer tel kens ver mee in en die onderbe zetting bij het gretig aanvallende Roda JC wisten de Limburgers geen raad met de snelle Ajax- counters. Door Pim Stoel Treffer Na negen minuten was het al raak. Ling rukte op, passte subliem naar Schoenaker die Ziegler op het verkeerde been zette waarna Geels vrij mocht inknallen. Hij deed dat niet overtuigend maar Bram Geilman verkeek zich to taal op het schot van de Ajax- spits, raakte de bal nog wel en moest in ontzetting toezien hoe het leer vervolgens het doel in- huppelde. Geels tevreden: „Het werd tijd. Ik had tot vandaag vijftien keer ge scoord, waarvan veertien doel punten thuis. En dat ene uitdoel- punt, tegen FC Twente was een penalty. Het ging ook slecht met me in uitwedstrijden, ik was veel te passief. Toen we om de beker tegen FC Utrecht speelden had Ivic al gezegd, doe eens wat meer, laat je eens wat terugzakken. Toen luisterde ik niet want ik vond dat het mijn speltype niet was. Maartegen Roda leverde het toch wel wat op. Natuurlijk kan je dat niet altijd doen. De volgende tegenstander is natuurlijk ge waarschuwd". Truc Roda JC kon zo gauw geen ant woord vinden op de truc. Zag geen kans de opkomende verde digers van Ajax naar behoren af te stoppen. Had daarbij wel de pech dat Bram Geilman in de 21ste minuut weer verschrikke lijk mis zou tasten. Een schot van Krol, gelost van zeker dertig me ter nadat de Ajacied ongehinderd vele meters had mogen opruk ken, was zeker houdbaar. Geil man dook naar de hoek maar mis te. Dat betekende 0-2 en nog slaagde Roda er daarna niet in wat overtuiging in het spel te brengen. Twee minuten later leek de strijd beslist. Notten zette Ziegler voor schut, trok voor en Erkens kopte fraai in (0-3). Waarna de gemoederen verhit raak ten, Corver in een paar minuten tijds negen maal voor een over- Telstar - Utrecht 1-1 Eagles - Twente 1-1 Amsterdam - -NAC 1-0 Roda - Ajax NEC Sparta 3-0 De Graafschap - Den Haag 0-3 Eindhoven - Haarlem 2-1 Feyenoord - VVV afg. AZ'67 - PSV afg. Ajax 16 12 2 2 26 31-12 Feyenoord 15 11 3 1 25 42-15 Utrecht 16 9 3 4 21 30-24 Roda JC 16 7 5 4 19 26-16 Haarlem 16 7 5 4 19 23-20 AZ'67 15 7 4 4 18 38-19 PSV 15 7 4 4 18 29-17 Sparta 16 6 5 5 17 26-27 Den Haag 16 6 4 6 16 30-23 NAC 16 6 4 6 16 26-28 Eagles 16 3 7 6 13 20-36 Eindhoven 16 4 5 7 13 16-36 Twente 16 4 4 8 12 19-22 VW 15 4 3 8 11 15-28 NEC 16 3 5 8 11 25-25 Telstar 16 3 4 9 10 18-33 Amsterdam 16 2 6 8 10 18-34 Graafschap 16 3 3 10 9 15-32 EERSTE DIVISIE Den Bosch - Fortuna 2-0 Amersfoort - - Volendam 0-0 Helmond Sp - Veendam 3-0 Wageningen -Cambuur 3-1 Willem ii-PEC/Zwolle 0-1 Heerenveen - Vitesse 1-2 Groningen - SVV 1-0 Heracles - Excelsior 0-3 MVV - Dordrecht 9-0 Vitesse 15 11 3 1 25 43-12 MW 15 11 2 24 38-9 PEC/Zw. 15 9 5 1 23 23-9 Groningen 15 7 5 3 19 17-11 Volendam 15 7 5 3 19 18-14 Wageningen 1 [5 6 3 18 24-18 Den Bosch 16 4 17 25-19 Heerenv. 15 7 3 5 17 13-12 Veendam 15 i 5 l j 515 23-22 Fortuna 15 6 3 6 15 23-22 Willem ïi 15 6 3 6 15 22-21 Excelsior 16 4 7 5 15 20-22 Vlaardingen 15 4 6 5 14 16-18 Cambuur 15 4 3 8 11 13-24 Amersfoort 15 5 1 9 11 13-26 SW 15 3 4 8 10 10-20 Dordrecht 15 3 2 10 8 12-30 Helmond Sp 16 2 3 11 7 11-28 Heracles 15 1 3 11 5 8-35

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9