Politie ontruimt drukkerijen "Parisien Liberé Twee vragen Dóe het. "Begin democratisering" Yance geeft wapenbeperking de voorrang Mevrouw stel dat u er en meneer .^7 7 Chirac redt erfenis generaal De Gaulle Na bezetting van twintig maanden Denk aan al die risiko's. AKKOORD CDU-FDP OVER COALITIE IN NEDERSAKSEN MAANDAG 6 DECEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (SP) - "Als we de vlam nu niet aanwakkeren is het gedaan met Frankrijks grandeur voor al tijd!" De gaullistische oud-minister Michel Debré brengt zijn beeld spraak over met trillende stem. De tienduizenden Fransen in de Pa- rijse congreshal komen als één man overeind, spandoeken en vlaggen deinen boven de menigte uit, Oor verdovend gejuich. De erfenis van generaal De Gaulle is in goede han den. Uit alle delen van Frankrijk kwa men de getrouwen gisteren naar Parijs, aangespoord door oud premier Jacques Chirac. Hij vroeg om massale steun voor zijn ambi tieuze plan: de Gaullistische partij UDR omtoveren tot een brede volksbeweging de RPR. "Om een vuist te maken tegen het linkse col lectivisme", legde Chirac uit toen hij verleden maand zijn plan be kendmaakte. Gisteren koos 96,6 procent van de stemgerechtigden op de massabijeenkomst de eer zuchtige oud-premier tot "presi dent van het Rassemblement". Na 13 jaar vooruitgang aarzelt Frankrijk, aldus de aanhef van het manifest dat de basis vormt van het Rassemblement pour la Gaullisme (de volksverzameling voor het Gaullismé). Daarin is duidelijk de hand van Chirac te herkennen. Eind augustus trad hij af als pre mier. De "vechter" Chirac be schouwde president Giscard d'Es- taings gematigde politiek als de voorbode van een nederlaag bij de parlementsverkiezingen in 1978. De opiniepeilingen geven Chirac gelijk: als er nu verkiezingen wer den gehouden zou de socialistisch-communistische coa litie het bewind zeker overnemen. "Daarom moeten we nu in actie komen", bezwoer Chirac gisteren zijn gehoor. Agressief En daarom moet het Rassemple- ment het conservatieve beeld van de UDR uitwissen. Met slagzinnen als "een maatschappij zonder be voorrechten" en "meer zeggen schap voor de arbeider" wil Chirac de kiezers van de linkse coalitie naar zich toetrekken. In feite wil hij dus hetzelfde als Giscard met zijn "opening naar links". Maar de oud-premier gelooft in een agres sieve aanpak en massabijeenkom sten als die van gisteren, terwijl de president in zijn boek "Ware demo cratie" zachtmoedig filosofeert over een ideale samenleving. Chi rac trekt aan het langste eind; de Fransen hebben altijd een zwak gehad voor een echte leider, aldus waarnemers gisteren in Parijs. Geen enkele maal viel gisteren de naam van president Giscard. Maar toespelingen op zijn politiek wer den met donderend applaus inge haald. "We willen niet het Quebec van Europa worden", aldus Michel Debré. Duidelijker kon het niet: Giscard is overtuigd voorstander van een verenigd Europa. En de Gaullisten zien de verkiezing van het Europees parlement in 1978 als de inleiding van een overheersing door de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek. De orthodoxe Gaullist Debré stal de show gisteren met zijn redenaar stalent. "Ik lijd als ik zie dat Frank rijk wordt ondermijnd door de aar zeling van zijn regering", verwijst hij naar Giscard. Chirac heeft de Gaullisten gisteren het zelfvertrouwen teruggegeven. "Al veranderen we de naam van onze partij, de idealen van generaal De Gaulle blijven onze leidraad", stelde hij de UDR-getrouwen 'S ochtends gerust. Gigantische por tretten van De Gaulle en Pompidou vormden toen het achtergrond van het spreekgestoelte. Enkele uren later was Chirac als enige kandidaat gekozen tot presi dent van de RPR. De beeltenissen van de Gaullistische staatshoofden waren weggehaald. In plaats daar van het symbool van de nieuwe partij: het Lotharingse kruis ver werkt in de phyrgische rode punt muts, het symbool van de Franse revolutie. PLAINS (SP) - Cyrus Vance, Kis singers opvolger, zal na zijn beëdi ging in januari als minister van Bui tenlandse Zaken de hoogste voor rang geven aan pogingen de wa penwedloop af te PARIJS (AFP) - Op grond van een gerechtelijke uitspraak heeft de politie gisterochtend de druk kerijen ontruimd van het dagblad 'Le Parisien Liberé', die 20 maanden lang door het personeel bezet zijn geweest. De gaullistische oud-premier Jac ques Chirac heeft laten weten dat hij 'geschokt en verontwaardigd' is over de ontruiming. Aan de ontruimingsactie nam ook een eenheid van de oproerpolitie deel. Met een bulldozer werden de door de stakers opgerichte barrica den opgeruimd. De ongeveer 60 be zetters boden geen tegenstand. Wel gingen er een stuk of tien het dak De regering heeft een bemiddelaar benoemd en vertegenwoordigers van de arbeiders op het ministerie van Arbeid uitgenodigd voor een bespreking. Het conflict ontstond 3 maart 1975 toen de eigenaar van het blad be sloot 22 regionale edities te laten vervallen, wat ontslag voor 52 jour nalisten en 233 arbeiders meeb racht. De krant had een oplaag van meer dan 900.000. Het personeel beperkte eerst de op laag en ging toen tot algehele sta king van de uitgave over. Tenslotte bezette men de twee drukkerijen. Reacties De ontruiming heeft zondag bij links en rechts heftige reacties ge wekt. De vakcentrale CGT en het door communisten geleide ver bond van drukkerijpersoneel „Syndicat du Livre" beraden zich over het uitroepen van een alge mene persstaking. Het „Syndicat" had vrijdag j.l. al een stakingsparool voor 24 uur doen uitgaan naar aanleiding van het gerechtelijk ontruimingsbevel. Er verschenen die dag in Parijs geen kranten. In de omgeving van de drukkerijen ontstond spoedig een protestbeto ging van duizenden mensen, onder wie veel drukkers. Krachtproef Het conflict om de 'Parisien Liberé' dreigt tot een nieuwe krachtproef tussen regering en vakbeweging uit te groeien. Een politieke dimensie kreeg de ontruiming doordat gelijktijdig in Parijs het gaullistische congres ge houden wordt, dat geen publiciteit krijgt als er bij de pers gestaakt wordt. Leidende Gaullisten noem den de ontruiming een provocatie of in elk geval een manoeuvre van de regering, die zich echter beroept op een gerechtelijk bevel. ADVERTENTIE niet meer zou zijn, is de verzorging van de kinderen dan verzekerd? groter geworden, uw inkomen een stuk hoger is uw levensverzekering nog wel op peil? Een map vol duidelijke informatie ligt voor u klaar bij uw verzekeringsadviseur. Of schrijf Bureau Voorlichting Levensver zekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. Vance maakt zich veel meer zorgen over de Russen dan zijn voorganger en hecht meer belang aan instand houding van het westers bondge nootschap. Maar hij is ervan over tuigd dat het in beider belang is als de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hun steeds hoger wordende defensiebegrotingen weten terug te schroeven. Voorzichtigheid is het trefwoord voor de regering die Amerika's vol gende president Jimmy Carter nu samenstelt. Cyrus Vance zal er dan ook niet op uit zijn snelle successen te boeken. Zijn benoeming is slecht gevallen bij de wat linksere Democraten. Zij herinneren eraan dat Vance z'n meeste ervaring heeft opgedaan op het ministerie van defensie en dat hij ondanks de oorlog in Vietnam Lyndon Johnson trouw bleef. van Johnson, dat één van Carters naaste medewerkers, Hamilton Jordan, in juli zei te zullen opstap pen als "mensen als Vance een hoge post krijgen". Maar tot dusver zijn er geen tekenen van rebellie in het kamp van Carter. Als ambteloos burger en puttend uit zijn rijke ervaring in het mili taire apparaat heeft Vance de laat ste tijd met gelijkgestemde Demo craten gewerkt aan een nieuwe be nadering van wapenbeheersing en wapenbeperking. Na zijn benoe ming kondigde hij onmiddellijk aan, dat hij de laatste obstakels voor een bijna voltooide overeen komst met de Russen over beper king van de kernbewapening zou opruimen. In hun besprekingen die vooraf gingen aan de benoeming waren Carter en Vance het volledig eens over nieuwe initiatieven voor ont wapening. Maar met een werkloos heid van acht procent zullen niet alleen de militairen maar ook het bedrijfsleven en de vakbonden zich verzetten tegen ingrijpende beper kingen. OBSERVER-DIENST ADVERTENTIE innen hebben gisteren de stakers verwijderd uit het gebouw van de Franse krant i eind gemaakt aan de bezetting, die 20 maanden geduurd heeft. miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van f2.54.'),- en is een geschenk van Philips Nederland B.V. BONN (SP) - Na langdurige onder handelingen hebben in de deelstaat Nedersaksen de Christelijke De mocratische Unie (CDU) en de libe rale FDP tot een regeringscoalitie besloten. Het is voor het eerst sinds geruime tijd dat in de Bondsrepu bliek een samenwerking ontstaat tussen twee partijen die in Bonn verklaarde tegenstanders zijn. Gis teren heeft in de Nedersaksiche hoofdstad Hannover minister president Albrecht bekendge maakt dat tot de komende verkie zingen in 1978 CDU en FDP een tweepartijenregering zullen vor men, waarin de liberalen de porte feuilles van binnenlandse zaken en economische zaken krijgen toebe deeld. Sinds begin van dit jaar was een christelijk democratische minder heidsregering aan het bewind, na dat om leeftijdsredenen de sociaal-democratische minister president Kubel was afgetreden. Enkel afgevaardigden uit het eigen kamp hadden ge weigerd in een ge heime stemming een partij van Kubel als hoofd van de toen be staande socialistische-liberale re gering aan te wijzen. Het thans in Hannover gevallen be sluit heeft betekenis voor de West- duitse politiek in het algemeen. In de Bondsraad (Eerste Kamer) waarin de tien Westduitse deelsta ten zijn vertegenwoordigd, bezit de Christelijk Democratische Unie een meerderheid. Door het samen gaan van CDU met liberalen in Hannover krijgen deze laatsten in vloed op de wijze waarop de Neder- saksische afgevaardigden in de Bondsraad hun stem uitbremgen. Albrecht en de liberale voorzitter in Nedersaksen Gross zeiden gisteren dat de regering „zakelijk en con structief aan de wetgeving van de Bondsrepubliek zal meewerken". In feite betekent dit een steun voor de socialistisch-liberale regering in Bonn. Deze tendens zal nog worden versterkt als than ingeleide be sprekingen tussen CDU en FDP in een andere deelstaat, Saarland, met een zelfde succes worden be kroond. Daar is thans een CDU%regering aan het bewind die over evenveel in het Saarbrucker- parlement beschikt als de beide oppositiepartijen FDP en SPD te- De versterking van de regeerkracht in beide deelstaten komt neer op verminderde invloed van de CDU in de Bondsraad. Vandaar dat met name de voorzitter van de Beierse m. _r T y j- zusterpartij CSU Frans Jozef De Joegoslavische president Tito omhelst PLO-leider Jasser Arafat, die Strauss tegen dit „proces van los- Slavië brengt. weking" steeds heftig te velde is ge trokken. onverwacht bezoek aan Joego- Neo-nazi's mishandelen Klarsfeld BONN (SP) - Opnieuw is het in de Bondsrepubliek tot een neo- nazistisch schandaal gekomen. Tijdens de bijeenkomst van de ex treem rechtse Duitse Volksunie in de uit het verleden beruchte Bür- gerbraukeller in München hebben zaterdag zogenaamde „ordebewa kers" de Frans-joodse advocaat Serge Klarsfeld mishandeld en met geweld in de zaal gedrongen. Klars feld, echtgenoot van de bekende nazi-speurster Beate Klarsfeld, heeft bij de politie in München een aanklacht ingediend. De Duitse Volksunie had deze ma nifestatie in een der bastions van Hitlers NSDAP belegd om amnes tie te eisen voor de nog gevangen zittende oorlogsmisdadigers en om de nagedachtenis te eren van de on langs in Frankrijk vermoorde ex- SS-officier Peiper. Spaanse socialisten vergaderen in eigen land: MADRID (UPI) - Met prijzende uit roepen als "historisch" en "het ware begin van de democratise ring" heeft de grootste Spaanse so cialistische partij gisteren haar na tionale conventie geopend. De bij eenkomst, die vier dagen duurt, is de eerste op Spaanse bodem sinds 44 jaar. Bijna 1500 leden van de socialisti sche arbeiderspartij van Spanje (PSOE) begroetten gisteren in een luxueus hotel in het centrum van Madrid hun leiders en vooraan staande gedelegeerden uit 30 lan den met opgeheven vuist en met leuzen als „socialisme - vrijheid" en "leve de vrijheid". Daarna kozen zij als voorzitter van de conventie de 64-jarige Ramon Rubial, een Baski- sche arbeider die meer dan 20 jaar een politiek gevangene was. De PSOE - Spanje's machtigste partij voor de burgeroorlog van 1936-1939 - was één van de belangrijkste mikpunten van onderdrukking onder het regime van generaal Franco. De regering van koning Juan Carlos gaf toestemming voor het huidige congres en stuurde ge wapende politie ter bescherming naar het conventie-oord. De vroegere Westduitse bondskan selier Willy Brandt, de huidige voorzitter van de Socialistische In ternationale, zei in zijn toespraak tot de conventie dat Europa naar een "historische gebeurtenis" kijkt. "Dit betekent een nieuw hoofdstuk in de politieke geschie denis van Spanje. Het is het werke lijke begin van het democratise ringsproces", aldus Brandt. De oud-bondskanselier trok een paral lel tussen het einde van de regimes van Adolf Hitler en van Francesco Franco en riep de Spaanse socialis ten op "zonder trauma en zonder gramschap deel te nemen aan de opbouw van een democratisch Spanje als een onlosmakelijk deel van de gemeenschap van Europese naties. Europa wacht op u", zo be sloot Brandt. Tot de buitenlandse vertegen woordigers behoorden ook de lei der van de Franse socialisten Fran- gois Mitterrand, de tweede man van de Britse Labourpartij Michael Foot en de Italiaanse partijvoorzit ter Pietro Nenni, een veteraan van de internationale brigades die Franco bevochten in de burgeroor log. De Zweedse socialist Olof Palme, bracht de conventie in opperste vervoering met, een toespraak waarin hij Franco's "tirannie" aan viel en "diep emotie en onmetelijke vreugde" betoonde dat Spanje nu "bevrijd wordt door de niet te stop pen democratische krachten" Palme zei dat een toenemende de mocratie in Spanje valt waar te ne men," binnen de politieke partijen, de vakbonden, de wijkorganen en andere verenigingen. Ik spreek niet van het officiële Spanje, ik spreek van het echte Spanje".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7