Leiden krij gt voorlopig geen daldozencentrom Vogelciubs actief: drietal exposities RK lom-school naarBizetpad en C. Frankstraat VIER AUTO'S BETROKKEN BU BOTSING Ijsbaan al 100.000 bezoekers MAANDAG 6 DECEMBER 1976 LEIDEN Exploitatie stuit op grote tekorten ADVERTENTIE Zoekt U een goed AnkerhorEoge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U. SEIKO - CASIO - CERTINA PRISMA - CITIZEN -JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 niet geven, omdat de kans groot is dat door één aanvrager bij verschil lende instanties een verzoek tot onderzoek is ingediend. Ook is er ongetwijfeld een aantal daklozen dat niet als zodanig geregistreerd staat. Op grond van dit onderzoek, werd onlangs een adviesnota opgesteld en deze is afgelopen vrijdag door B. en W. behandeld. Het college kwam tot de slotsom dat een daklozencen- LEIDEN - Leiden krijgt voorlopig nog geen daklozencen- trum. De plannen voor een dergelijke voorziening kunnen ditmaal niet doorgaan, omdat de exploitatie de gemeente te veel geld zou gaan kosten. Dat heeft een onderzoek dat de afgelopen maanden door B. en W. is gehouden uitgewezen. Zelfs een bedrag van een ton is te weinig om een daklozen- centrum van de grond te krijgen. de beste wensen vergezeld vanl bloemen uw Fleurop-bloemist weet er alles van! landelijke V.V.V.-geschenkbonnen bij alle Fleurop-bloemisten 'isselbaar voor een fleurige surprise. Jp LBleys weg met rijkssteun? "De Zanger, "Vogelvrienden en "Sleutelstad" LEIDEN - Het komende wee keinde worden op diverse plaatsen vogeltentoonstellingen gehouden. Zo houdt de Eerste Leidse Kana rievereniging „De Zanger" op 11,12 en 13 december de jaarlijkse ten toonstelling met de daaraan ver bonden wedstrijd. De expositie wordt gehouden in het voormalige Marine-complex aan het Noord einde 2a in Leiden. Voor het pu bliek wordt de tentoonstelling geopend vrijdagavond om acht uur. Er zijn vele zang- en kleurkanaries en tropische vogels te zien. Zon dagmiddag om vier uur is de trek king van de loterij. De tentoonstel ling van ,,Dc Zanger" is geopend op 10 dec. van 20 tot 22 uur, 11 decem ber van 10 tot 22 uur en 12 decem ber van 10-16 uur. De Vogelvrienderv Leiden-Voor- schoten houden dit jaar een grote onderlinge tentoonstelling in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Tij dens de show is door de bezoekers te bewonderen wat de vogellief hebbers van deze vereniging in het afgelopen seizoen aan vogels heb ben gekweekt. Aanwezig zullen zijn prachtige collecties kleur- en zangkanaries, Australische pracht- vinken, Afrikaanse astrilden, grote en kleine parkieten en nog vele an dere vogels. Verder bestaat de mo gelijkheid om vogels te kopen. De openingstijden zijn vrijdag 10 december van 20 tot 22 uur, zater dag 11 december 9.30 tot 20 uur en zondag 12 december van 11.30 tot De postduivenvereniging ,,De Sleutelstad" houdt op zaterdag 11 en zondag 12 december de eerste clubtentoonstelling in het Leonar- dushuis op de hoek van de Haag- weg en de Potgieterlaan. Op de ten toonstelling zullen ongeveer 300 duiven aanwezig zijn. Verder is er een doorlopende tombola, een ver- loting, en bonnenverkoop van prominente liefhebbers. De toe gang is gratis. Zaterdag is de expositie geopend van 19 tot 23 uur en zondag van 10 tot 19 uur. LEIDEN - De gemeente Leiden kan een beroep doen op het minis terie van Volkshuisvesting om met een rijksbijdrage de firma Bleys Chemische Produkten uit de Oude Mors (Narmstraat en Morsstraat) weg te krijgen. De verwerking en opslag van chemische produkten zou dan kunnen worden verplaatst naar een industrieterrein. Er bestaat een „Besluit bijdragen Reconstructie- en Saneringsplan nen" (Koninklijk Besluit 26 fe bruari 1969), dat het in principe mogelijk maakt met rijksgeld (maximaal 80 procent van de kos ten) de grond en opstallen van een bedrijf aan te kopen. Het volks- huisvestingsbelang moet dan dui delijk. aanwijsbaar zijn. In de ge meente Goes werd deze regeling toegepast op een grasdrogerij, die stankoverlast veroorzaakte voor de binnenstad en voor een nieuwe woonwijk. De gemeente kocht toen in overleg met het bedrijf de grond en opstallen aan en het bedrijf ver- huisdenaar Noord-Beveland. Zoals bekend wil het buurtcomité d'oude Morsch dat de firma Bleys uit de binnenstad verdwijnt met het oog op het eventuele gevaar dat dit be drijf kan oplevere" voor de buurt De gemeenteraad sprak zich vier jaar geleden, in de zomer van 1972, al uit voor de stichting van een op- vangsmogelijkheid voor daklozen. Aan dit besluit werd echter wel de De resultaten van het onderzoek naar de mogelijkheden om een da- klozencentrum op te zetten, ko men morgenavond aan de orde in een vergadering van de commissie Volkshuisvesting. Ook het advies van B en W om de oprichting voor lopig uit te stellen wordt in die vergadering besproken. eis verbonden, dat de exploitatie van het centrum kostendekkend moest zijn. Een ambtelijke werk groep hield zich daarna met de mo gelijkheden bezig. De plannen raakten toen in een ver gevorderd stadium van uitvoering. Als moge lijke huisvesting voor het centrum werd aanvankelijk gedac ht aan de voormalige Witte Poortkazerne aan het Noordeinde. Later echter achtte men het voormalige Minne huis aan de Kaarsenmakerssteeg een betere oplossing. Voor dit pand werd een plan ge maakt, in samenwerking met het Leger des Heils, dat ook in andere plaatsen in het land daklozencentra exploiteert. Het Minnehuis zou worden gehuurd van de Dinkorue. Zover is het echter nooit gekomen, want de traag verlopende onder handelingen met de gemeente, de den de Diakonie besluiten het Min nehuis te verkopen aan het Leidse aannemingsbedrijf van de Gebr. De Bolster. De oprichting van een da- klozencentrurn leek toen voorlopig van de baan, hoewel men in veel komen, zou een "crisiscentrum" moeten worden opgezet, zoals dat bijvoorbeeld ook in Amsterdam draait. Zo'n centrum werkt met één voor dit doel bekwame staf, die voor een intensieve begeleiding moet zorgen. In het verleden is overigens ook gesuggereerd, dat het daklozen- centrum breder van opzet zou kunnen zijn. Er zou bijvoorbeeld ook een werklozencentrum aan toegevoegd kunnen worden. LEIDEN - B. en W. stellen de gemeenteraad voor een krediet van 2.985.000 beschikbaar te stellen voor verbouwing en uitbreiding van het schoolgebouw Cesar Franckstraat 3 en het gebouw Bizetpad 1. De bedoe ling is dat in deze gebouwen de rk lom-school aan het Rapenburg zal worden ondergebracht. In de totale kosten, waarvoor al eerder een voor bereidingskrediet van 25.000 door de raad beschikbaar werd gesteld, zijn ook opgenomen de kosten van de aanschaf van meubilair. LEIDEN - Vier auto's liepen giste ravond flinke schade op bij een ge compliceerde autobotsing op de Voorschoterweg even voor de Trekvlietweg. Een 18-jarige Leide- naar reed met zijn auto in de rich ting van de rotonde Lammen- schansweg toen hij in de flauwe bocht op de linkerbaan terecht kwam, vermoedelijk omdat hij te snel reed. Hij botste daar tegen een auto uit de tegenovergestelde rich ting bestuurd door een 24-jarige Leiderdorper. Deze auto werd aan de linkerzijde flink beschadigd. Vervolgens schampte de auto van de Leidenaar een tweede auto be stuurd door een 50-jarige inwoon ster van Hoek van Holland. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. Tenslotte botste de Leidenaar fron taal tegen de auto van een 47-jarige Leidenaar. De voorzijde van deze auto werd totaal vernield. De 18- jarige Leidenaar liep bij de botsin gen alleen wond aan de lip op: zijn auto werd aan de voorzijde totaal vernield (zie foto). kringen overtuigd bleef van de noodzaak. Bij de begrotingsbehandeling van vorig jaar, nam de gemeenteraad evenwel een motie aan van vier le den van de PvdA-fractie, waarin werd vastgelegd dat voor het eind van 1976 opnieuw een plan voor een daklozencentrum op tafel moest komen. Enkele maanden geleden werd door de betrokken afdeling ter ge meentesecretarie een behoefteon derzoek verricht, dat inzicht moest geven in de belangstelling, die bij de diverse Leidse instellingen op hulpverleningsgebied aan dit cen trum bestond. Het resultaat van het onderzoek was dat in totaal 418 ver zoeken voor tijdelijke opvang bij de verschillende instanties bleken binnengekomen. Het cijfer had be trekking op de aanvragen in 1975. Meer dan een grove indicatie van de behoefte kon dit cijfer uiteraard Trage onderhandelingen doorkruisen het plan om in het Minnehuis een daklozexxcentrum te stichten. LEIDEN - De Ton Menken Ijs baan aan de Vondellaan flo reert. Nadat begin vorige maand de 25.000ste bezoeker zich op het ijs had gewaagd, kon gisteren alweer de 100.000ste worden verwelkomd. Het was Tineke Mieremet van de Rijn en Schiekade, die niet alleen door Ton Menken werd opgewacht trum er voorlopig voor Leiden niet in kan zitten. Dit ondanks dat B. en W. in eerste instantie van plan wa ren om voor het komend jaar een ton op de begroting voor dit doel te Niet alleen binnen de gemeente raad en het college heeft men zich de afgelopen jaren met het daklo zencentrum bezig gehouden. Het samenwerkingsverband van een groot aantal betrokken Leidse in stanties, de Werkgroep Hulpverle ning, wees ook herhaaldelijk op de grote behoefte aan het centrum. Deze werkgroep realiseerde in het verleden al een tijdelijke opvang in zg. "gastgezinnen" en werkt op het ogenblik aan een project dat jonge ren die op kamers willen in hun streven naar-zelfstandigheid moet begeleiden. Alle aangesloten instellingen kwamen tot de ontdekking, dat een daklozencentrum er op korte ter mijn moet komen. Niet alleen voor de opvang van crisisgevallen en voor mensen, die door persoonlijke of familieomstandigheden géén woning hebben of tijdelijk uit hun huis moeten, maar bijvoorbeeld ook voor slachtoffers van een brand. De Werkgroep Hulpverlening bracht ook een nota uit, waarin glo baal werd aangegeven hoe het da klozencentrum er uit zou moeten zien. Gesteld werd dat het hier gaat om een voorziening voor mensen die tijdelijk dakloos zijn en die in hun eerste nood geholpen moeten worden. Niet alleen met een bed voor de nacht, maar ook met een ruimte, waar men overdag terecht kan. Per geval moet dan zo veel mogelijk worden bekeken, welke instantie in Leiden het best is uitge rust om de daklozen verder te bege leiden en aan woonruimte te hei- De stichting van een daklozencen trum zou voor de meeste betrok kenen, hoe belangrijk ook, niet meer zijn geweest als een eerste aanzet tot een groter pakket van voorzieningen op het gebied van opvang en hulpverlening. Met name de gemeentelijke Genees kundige en Gezondheids Dienst is een groot voorstander van een op- vangmogelijkheid voor mensen die in een langduriger crisis verke ren. Om aan deze groep tegemoet te maar ook door Sint Nicolaas en een vrij bejaarde zwarte piet. Tineke kreeg een abonnement voor de ijsbaan, een stel witge- schoeide kunstschaatsen, een bos bloemen en een T-shirt. Dat de ijsbaan van Menken zich in een toenemende belangstelling mag verheugen blijkt overigens ook duidelijk uit de cijfers. Van 22 oktober tot en met 30 no vember was het aantal bezoe kers van de ruim een maand oude ijshal 95.320, waarvan 23.063 volwassenen en 72.257 jeugdigen en 65-plussers. Dat komt neer op een gemiddelde van ruim 2200 bezoekers per dag.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3