"Leiderdorper is erg betrokken bij dorpsgebeuren" Voorlichting en service Weidse agenda Subsidie voor restauratie van Dorpskerk Zoeterwoude BZEEXZXZ In nieuw gemeentehuis: LEIDERDORP - „Openheid stimuleert de activiteit van de bestuurder. Zij voorkomt datje zou indutten. Je zit-juist door die openheid - in zo'n glazen huis dat je je niet kunt permitteren om niet op de hoogte te zijn van wat er onder de bevolking leeft". Burgemeester Van der Have van Leiderdorp ervaart openheid en voorlichting als een goed functionerend middel om de Leiderdorper bij het gebeuren in het dorp te betrekken. "Het zal duidelijk zijn dat hier zijn nog wat aarzelend, maar als ze sprake is van een groeiproces", al- hier eenmaal geweest zijn dan vind dus burgemeester Van der Have, je van die aarzelende houding i moet het ook zyn. Je kunt meestal niets meer terug. Over- niet zeggen, gaan igens brengen wij een stukje grootscheeps voorlichten, want beidsrust op de andere afdelingen, LEIDERDORP - Voorlichting en service aan het pu bliek krijgen in het nieuwe Leiderdorpse gemeente huis ruime aandacht. In dat raadhuis zal dan ook het open karakter van het gemeentelijk beleid tot uit drukking komen. De beneden-verdieping van het nieuwe stadhuis wordt daarom ook ingenomen door de voorlichtingsdienst, de afdelingen burgerlijke stand en sociale zaken en de raadzaal. Tevens komt er op de benedenverdie ping een koffiekamer, die in open verbinding met de raadzaal staat. Etalages De voorlichtingsdienst krijgt grote etalages, om ook architectonisch wat aansluiting te vinden met het naast het nieuwe gemeentehuis gelegen winkelcen trum Winkelhof, om zodoende de aandacht van het winkelend publiek op de gemeentelijke activiteiten te richten. Binnen, in het gemeentehuis krijgt de voorlichtingsdienst een zeer ruime behuizing waar ondermeer ook tentoonstellingen gehouden zullen kunnen worden Oscar Reijers: „Dan zal er ook meer terecht komen van een aantal plannen, die we nu wel koesteren maar waarvan nog te weinig terecht komt. Met behulp van tentoonstellingen kunnen we dan bijvoorbeeld scholen wat meer inzicht in de gang van zaken in het gemeentehuis verschaffen." Jacqueline van der Hoeven: "De mensen komen hier nog te weinig, omdat we zo achteraf zitten. Maar toch staat de deur hier altijd voor iedereen open. Het is alleen jammer dat nog zoveel mensen kloppen en netjes op de gang blijven wachten." Straks in het nieuwe gemeentehuis, liggen die zaken anders. Een receptioniste, die een zeer centrale plaats in de hal krijgt, gaat daar de verwijstaak op zich nemen en verder heeft het bureau voorlichting een open verbinding met de hal, zodat iedereen makkelijk "binnen kan vallen". Intussen zit het Leiderdorpse bureau voorlichting be paald niet stil in afwachting van de bouw van het nieuwe gemeentehuis. "We hebben plannen om in het begin van het volgend jaar alle kiesgerechtigde jongeren te benaderen om hen wat wegwijs te ma ken. Verder zou de voorlichtingskrant - "De Leider dorper" - wat meer aandacht moeten krijgen en er staan ook schoolprojecten te dringen. Tenslotte ligt er dan nog de beleidsplanning, die aan het publiek gepresenteerd moet worden. Nee, werk hebben we hier genoeg", aldus Oscar Reijers. LEIDERDORP - ..Nu er een in tensivering van de gesprekken tussen Leiden en Leiderdorp aan de gang is zou het verheu gend zijn wanneer ook de beide gemeentelijke voorlichtings diensten een wat nauwer sa menwerkingsverband zouden vinden," aldus burgemeester M. A. van der Have van Lei derdorp, die eigenlijk zou wil len pleiten voor een regionaal overleg van gemeentelijke voorlichters. „Een deel van de voorlichting zou dan gecentraliseerd kun nen worden. Taken die in alle Burgemeester wil regionaal overleg rond voorlichting gemeenten vervuld moeten worden, zouden kunnen wor den ondergebracht in een re gionaal voorlichtingsorgaan en verder zouden gemeenten onderling in kunnen spelen op allerlei acties," zo meent de Leiderdorpse burgervader. Burgemeester Van der Have denkt daarbij vooral aan de voorlichting op bijvoorbeeld onderwijs-technisch gebied. „Wij zijn er helaas in deze regio nog niet aan toe. Dat komt ook omdat lang niet in alle plaat sen gemeentelijke voorlich tingsdiensten functioneren". Op andere plaatsen, bijvoor beeld in Brabant, bestaan al dergelijke regionale overle gorganen. dan schiet je je doel helemaal bij". "Als je grootscheeps start loop je het risico datje helemaal los van de gemeente komt te staan; dat het ge zicht van de voorlichtingsdienst een heel ander is dan dat van de gemeente. Gemeentelijke voorlich ting is teveel verweven met het ambtelijk apparaat om het los daarvan goed te kunnen opzetten. Ik geloof zelfs dat het vanuit dat apparaat moet groeien", meent Reijers. "Ik ben erg blij met reacties vanuit de ambtenaren, want dan merk je dat je een wisselwerking hebt, dat jij het niet altijd bent die komt zeuren. We merken hier steeds meer dat "men", ook de ambtenaren, gebruik van de moge lijkheden van de voorlichtings dienst maken". Enthousiast "Het publiek reageert erg enthou siast. Een van de redenen daarvan is geloof ik omdat men niet ver wacht dat er juist aan die voorlich ting aandacht wordt besteed", al dus Van der Have, die voorlichters eigenlijk een beetje als gemeente lijke marktkooplieden ziet. "Het bureau voorlichting is goed be schouwd een marktkraam, waar de gemeente zijn "handel" verkoopt. Straks, in de nieuwe behuizing, komt daar nog veel meer van te recht, wanneer we echt met etala ges en tentoonstellingen gaan wer ken". Van der Have meent dat de drem pelvrees, die veel mensen hebben om een gemeentehuis binnen te stappen, in Leiderdorp nagenoeg verdwenen is. "Niet dat dat nu al leen maar aan dat streven naar openbaarheid van ons ligt. De ver anderde tijden spelen daar natuur lijk ook een rol in, maar "voorlich ting" speelt in dat proces wel een belangrijke rol. We merken nu dat, wanneer iemand geen gebruik maakt van de gemeentelijke moge lijkheden, dat niet ligt aan drem pelvrees. In dat geval betekent dat gewoon dat de betrokkene nog niet weet wat de gemeente allemaal kan en wil doen". Aarzelend Reijers: "Je kunt stellen dat we hier zo'n beetje de doorsnee van de be volking binnenkrijgen. Sommigen want we hebben veel routinezaken van hen overgenomen. Verder kunnen we hier natuurlijk een he leboel zaken afwerken en dat bete kent dat de gemeentelijke afdelin gen - waar men nu eenmaal niet zo is ingespeeld op contact met het Door Hans Meijer Van .glazen huis publiek - het in dat opzicht wat r tiger hebben". Niet kennen i de naartoe en het info-centrum krijgt een steeds belangrijker functie", meent Oscar Reijers, chef van het gemeentelijk bureau voorlichting dat de „eerste ljjns contacten" ver zorgt en daardoor een essentiële schakel in het Leiderdorpse stre ven naar zo optimaal mogelijke openheid vormt. NOG MEER Openheid en betrokkenheid van de Leiderdorpse burger moeten straks nog meer accent krijgen wanneer het nieuwe raadhuis in gebruik zal zijn genomen. De hele beneden verdieping van dat nieuwe ge meentelijk onderkomen zal open heid, voorlichting en betrokken heid accenturen. Met dat al neemt Leiderdorp - dat op het ogenblik als de meest „open Leidse randgemeente - een vrij unieke plaats in de regio in. Naast Leiden is het de enige plaats die een gemeentelijk voorlichtingsappa raat van enige omvang kent. In de meeste plaatsen is een amb tenaar, de gemeentesecretaris of de burgemeester belast met de voor lichting. Die voorlichting heeft daardoor in veel gemeenten het ka rakter van een „ondergeschoven kind" gekregen. Het is er wel, en er wordt ook wel wat gedaan, maar van gerichte voorlichting en het wijzen van het publiek op de moge lijkheden komt in het algemeen weinig terecht. „Ik zou niet anders meer willen en ik geloof dat dat voor iedereen hier in het gemeentehuis, maar ook voor alle raads-en commissieleden, geldt. Ik kom zelf uit een gemeente waar men ook lang niet zo open is en hier in Leiderdorp zijn we er met z'n allen langzamerhand inge groeid", aldus burgemeester Van der Have. Over het beleid ten voorlichting in andere gemeenten wil burgemeester Van der Have weinig zeggen, al deelt hij wel mee dat het ontbreken van een gemeen telijk voorlichtingsapparaat vaak een kwestie van niet kennen is: "Dat geldt ook voor openheid. Wij kennen hier in Leiderdorp bijna geen besloten vergaderingen. Alles gaat openbaar, want we hebben hier niets te verbergen. Maar het is, kan ik mij voorstellen, wat moeilijk om dat te accepteren als je het niet kent". "Ik zou niet willen pleiten voor het instellen van een voorlichtings dienst in iedere gemeente, net zo goed als ik niet iedereen zal voor houden dat openheid het enig za ligmakende is. Dat is de competen tie van ieder afzonderlijk gemeen tebestuur". „We ervaren hier dagelijks dat de Leiderdorper erg betrokken is Men komt met allerlei vragen hier JJJ'aïsistenteop^voorlTchtinr MAANDAG 6 DECEMBER 1976 Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 2.30 uur nam. *t Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvormen, alle groepen van 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafeltennis, kreatief spel, Go, boet seren, psychotronica, anders den ken, alle groepen vanaf 8 uur nam. K en O-gebouw, Oude Vest 45, cur sus over mystiek "Van Eckhart tot Zen", 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Henk Elsink met zijn programma "Totenmet- Stadhuis, gemeenteraad, 4.00 en .7.30 uur nam. Kasteel Oud Poelgeest, informatie-bijeenkomst over pen sionering, 9 uur vm. Gemeentehuis Wassenaar, com- Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare H®**! (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk ster. Weduwen en weduw- Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden telefoon 123235. Moeders voor Moeders Onderwijs winkel Sophias traat 36. tel. J26325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. W.30-20.00. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorp straat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur. Mors kwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198. woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwflk. Herengracht 45. vrijdag 10J0-11.30 uur. ZEVEN JAAR Leiderdorp werkt nu een jaar of ze- Leidse Rechtswinkel ven met een voorhchtingsapparaat. Dat begon toen secretaris Van der Winden van de, inmiddels al weer overleden, culturele raad werd aangesteld. Hij belastte zich met de voorlichting, die hij toen nog als „bijbantje" had. Na het opheffen van de culturele raad nam hij de CnQAio«^ voorlichting als dagtaak op zich. OWö-aienSt Die taak werd drie en een halfjaar geleden overgenomen door Oscar Reijers. In januari 1974 kreeg de Leiderdorpse voorlichtingsdienst zijn eigen kantoor en dit jaar ver scheen Jacqueline van der Hoeven Juridisch Adviesbureau, ff oord einde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- aorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 hulP<Henst, telefoon 971-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhülpdienst H.L. du Boeuff overleden Oegstgeest - Op 1 december j.l. overleed oud-burgemeester H. L. du Boeuff van Oegstgeest. De heer Du Boeuff, die van 1950 tot 1968 burgemeester van Oegstgeest was, is 73 jaar geworden. De oud-burgemeester werd gebo ren in Nieuw Beijerland en werkte bij de gemeentes Rijnsburg, Kat wijk en Waddinxveen voor hij bur gemeester van Maasland en later van Oegstgeest werd. Hij werd vooral bekend door zijn strijd voor een zelfstandig Oegstgeest. Tijdens zijn ambtsperiode werden de na-oorlogse uitbreiding van Oegstgeest, het zwembad en het Rijnlands Lyceum gerealiseerd. De heer Du Boeuff, die hoofdingeland en later heemraad van het hoog heemraadschap Rijnland was, was ridder in de orde van Oranje Nas- Hij werd kortgeleden opgenomen in het verpleegtehuis "Wijckers- looth". De begrafenis heeft inmid dels in alle stilte plaatsgevonden. Leidenaars aangehouden bij poging tot inbraak LEIDEN - Twee Leidenaars van resp. 20 en 24 jaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehou den, toen zij probeerden in te bre ken in de herenkledingzaak Gé&Gé aan de Nieuwe Rijn. Het tweetal had van deze winkel een ruit vernield. Het maakte op zijn rooftocht gebruik van een auto, die in Leiden bleek te zijn gestolen. In de afgelopen nacht werden van twee kledingzaken aan de Breestraat (Van Oyen en Mac&Maggie) etalageruiten ver nield. In verband met deze vernielingen werden twee Leidenaars van resp. 20 en 23 jaar aangehouden. Anna Paulownastrast 15, Lelden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134667. Moederhulp OEGSTGEEST-In het bijzijn van het voltallige college van B en W en vele andere genodigden, onthulde Sint Nicolaas zaterdagmiddag op de hoek van de Kempenaerstraat en Terweeweg het plastiek "de vechtende honden". Men had gemeend de onthulling door de goedheiligman te moeten laten verrichten omdat dit plastiek niet in de laatste plaats bedoeld is als speelobject voor de jeugd. Dit heeft ook de ontwerpster, Marijke Ravenswaay-Deege voor ogen gestaan die daarnaast in haar toelichting zei dat het tevens een rustpunt vormt voor de ouderen omdat ron dom het beeld mogelijkheden zijn geschapen om plaats te nemen. Het plastiek is een voortvloeisel uit het fonds kunstobjecten, waaruit inmiddels een viertal plastieken zijn vervaardigd. Op de foto Sint en Piet met links Marijke Ravenswaay. Zakkenrollers weer actief LEIDEN - Zakkenrollers zijn zaterdagmiddag actief ge weest in de omgeving van de Haarlemmerstraat. Uit de schoudertas van een 32-jarige inwoonster van Leiderdorp verdween een portemonnaie met.f 100,-, uit de handtas van een 60-jarige Rijswijkse een portemonnaie met 85,-. Van een 28-jarige Leidse werd een portefeuille met paspoort en andere paperassen uit de handtas gerold. ZOETERWOUDE - Er komt schot in de voorbereidingen voor de restauratie van de historische Dorpskerk van Zoe terwoude die noodzakelijk is geworden na daklekkages en aantasting van muren door vocht. De „Commissie Herstel Dorpskerk" heeft van Monumen tenzorg bericht ontvangen dat de kosten van de herstel werkzaamheden, volgens de ingediende begroting, subsi diabel zijn en dat begin volgend jaar wordt vastgesteld of er ook gelden beschikbaar gesteld kunnen worden. Inmiddels hebben de kerkvoogdij en de technische com missie aan de architect opdracht gegeven voor het bestek- klaarmaken van het werk. De stand van het restauratie fonds is inmiddels 20.851,71 en met Verhoogde inzet zal worden getracht de 30.000- tien procent van de totale kosten, te bereiken. De „geldwervingscommissie", be staande uit mevrouw Kortmann-Keulen en de heren H. Schot, N. van Doorn en W. Coenders heeft daarvoor de volgende akties op stapel staan: Een kerstmarkt in Ons Huis op 21 december van 4-8 uur waar kerststukjes, planten, kaarsen en diverse foto's van de kerk te koop zullen zijn. De verkoop van mapjes met vijf foto's van het interieur van de kerk. Deze zijn te verkrijgen bij de commissiele den en aan de bar van Ons Huis. Er zijn door een hervormd gemeentelid wandborden vervaardigd, welke deze geheel belangeloos beschikbaar heeft gesteld, zij zullen worden verkacht voor 100, resp. 25. Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151088. Mej J. Schrama, maatschappelijk werk ster. Huize St. Maarten Opvanghui, voor criiiagr nood verkerende moede rtet kinderen. St Jacobi 132187. Dag en nacht ben Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaar* Roomburgerlaan 55, Lalden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Jansaen-Niemeyer, Hofdijck^ 32, Oegstgeest, telefoon Advocaten spreekuur LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post ƒ181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2