LEIDSCH m DAGBLAD Conservatieve LDP verliest Japan in Frankrijk in beroering Publikaties schokken bewoners Kaag ARTSEN VEROORDEELD Roda JC: eerste 'thuisnederlaag'' Vijf van acht vermiste sportvissers terecht BSMI MOT vandaag MAANDAG 6 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TOKIO - De liberaal-democratische partij (LDP) heeft bij de gisteren in Japan gehouden verkie zingen voor het Lagerhuis voor het eerst in 21 jaar de absolute meerderheid verloren. Met 249 zetels blijft zij nog wel de sterkste partij. EERSTE SNEEUW De eerste sneeuwbui verraste vanochtend Leiden, nog geen dik pak, Het maken van een. sneeuwman moet nog worden uitgesteld, maar kon onze fotograaf dit terse plaatje schieten. Voor het eerst sinds 21 jaar meerderheid kwijt At gaat doelman Geilman op z'n kop staan, het derde doelpunt voor Ajax is een feit. De juichende maker van het doelpunt is de Ajacied Er- kens, hij bezorgde het Limburgse Roda JC de eerste thuisnederlaag. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Amsterdam (anp) - De rechtbank in Amsterdam heeft vandaag zowel de 47-jarige arts L.P.N. als zijn 52- jarige collega P.H.N.M.D., beiden uit de hoofdstad, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf meteen proeftijd van driejaar en een onvoorwaardelijke geldboete van f 10.000, eventueel te vervangen door honderd dagen hechtenis. De rechtbank achtte bewezen dat de beide artsen schul dig zijn aan enerzijds het „mede- plegen van opzettelijk een vrouw Over frauderende veerlieden (Van één onzer verslaggevers) DE KAAG - De golf van publikaties over de fraudulerende acht veerlie den van het Kaagpontje heeft de bewoners van het eiland "allen ge schokt en houdt hen nog dagelijks bezig". Dit schrijft de dorpsraad in het december-nummer van "Heen en Weer", een blad dat maandelijks bij de Kagenaars in de bus glijdt. De dorpsraad schrijft dat manier van arresteren, de overdreven persreac ties en de ophef over deze zaak door niemand van hen wordt gewaar deerd. "Men" heeft zich met ons bemoeid, "men" heeft daardoor de gehele Kaag in een kwaad daglicht gesteld. We hebben niet meer zo'n behoefte aan "men". De dorpsraad beweert dat hij er net zo mee zit als alle Kagenaars. Hij vindt dat het recht zijn loop moet hebben, maar noemt het voor de betrokken gezinnen moeilijk om dit in lijdzaamheid af te wachten. "We hopen dan ook maar dat voor hen aan deze onzekerheid snel een einde komt". De dorpsraad zegt ervoor te passen om te oordelen. "Hij", zie zonder zonde is, werpe die eerste steen", is, dachten wij, voor deze situatie ten zeerste van toepassing. Laten we, met elkaar, ervoor waken in ons dorp en zeker daarbuiten onze pontlieden te bekritiseren". VLISSINGEN (ANP) - De rijkspo litie te water in Zeeland en de red dingsboot de Javazee uit Breskens hebben het in de afgelopen nacht bijzonder druk gehad met het zoe ken naar acht vermiste sportvis- •sers, vijf op de Westerschelde en drie op de Oosterschelde. Vanmorgen liep om 4.15 uur een Belgisch sportvissersvaartuig mei aan boord drie Belgen uit Antwer pen op de dijk bij Kats in de Ooster schelde. De drie sportvissers kon den koud en nat, maar ongedeerd op de wal stappen. Ze werden sinds gisteren vermist. Vannacht meldden zich ook de twee sportvissers uit Sas van Gent, naar wie gisteravond in dichte mist in de monding van de Wester schelde door de Javazee is gezocht. De mannen wisten ook op eigen kracht de haven van Breskens te bereiken. De rijkspolitie te water zocht van morgen nog in de haven van Ter- Onbestendig Wisselend bewolkt met af en toe buien. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 2 graden, maxima morgen on geveer 6 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) neuzen naar een negen meter lang sportvisvaartuig van drie mannen uit het Belgische Gent, die sinds gistermiddag op de Westerschelde vermist worden. Maar volgens de rijkspolitie te water beschikken deze mensen over zo'n goed schip dat daar vermoedelijk niets mee aan de hand is. Waarschijnlijk heb ben de Belgen hun behouden aan komst in de consternatie niet aan de politie gemeld. Vanmorgen rond half negen heeft de reddingsboot Javazee uit Bres kens een elf meter lang Iers jacht de haven van Breskens binnenges leept. Het schip, dat met drie jon gens en een vrouw de overtocht uit Dover heeft gemaakt, kwam in nood, nadat de zeilen scheurden en de motor uitviel, toen zij even voor Westkapelle voeren. Het schip dat vanmorgen om zes uur vuurpijlen afschoot, is eerst door een vissers schip op sleeptouw genomen; daarbij liep het Ierse jacht schade op. De reddingsboot Javazee heeft het jacht overgenomen en in de haven van Breskens binnengebracht. De vier opvarenden waren ongedeerd. Het jacht is vermoedelijk de „Con- sella" waarvan Scheveningen- radio noodseinen had opgevangen en waarnaar de marine tevergeefs heeft gezocht. Zie ook pagina 5 De nieuwe zetelverdeling is als volgt (tussen haakjes de uitslag van de verkiezingen in 1972): LDP 249 (271), socialistische partij Japan (JSP) 123 (118), Boedhisti- sche Komeito 55 (29), sociaal democraten (DSP) 29 (19), commu nistische partij (JCP) 17 (38), neo liberale club (Shin Jijoe) 17 (-) onaf- hankelijken 21 (14). Japanse waarnemers zeggen dat de teruggang van de LDP niet van in vloed zal zijn op het buitenlandse en het economische beleid, dat gro tendeels wordt bepaald door de machtige - en conservatieve - bu reaucratie. De liberaal-democraten zijn kenne lijk aangeslagen door diepe interne verdeeldheid, en de nasleep van het Lockheedschandaal. Het leider schap van premier Takeo Miki wordt fel aangevochten door zijn rivaal Takeo Foekoeda, ex-vice- premier. Foekoeda, die Miki ver wijt dat hij de economische pro blemen van Japan verwaarloosde in zijn ijver om schoon schip te ma ken na het omkoopschandaal van Lockheed, zou een meerderheid van de partij achter zich hebben. De DODEN BU KAAPSTAD KAAPSTAD (AP) - In een in de buurt van Kaapstad gelegen Afri kaanse stad hebben stammenge- vechten gewoed en volgens de poli tie zouden daarbij tenminste vijf mensen zijn gedood en was een aantal huizen afgebrand. In totaal zouden 12 mensen zijn neergeschoten en het aantal doden zou kunnen stijgen, aldus de poli tie. De strijd begon toen leden van de Baca-stam weigerden deel te ne men aan een staking die vermoede lijk was uitgeroepen door leden van .de stam der Xhonsas. Missionarissen vermoord SALISBURY (AP) - Politie en mili tairen die voorzien zijn van vlieg tuigen en helikopters hebben in Rhodesië een grootscheeps onder zoek geopend op de terrorist die op een eenzame weg drie katholieke missionarissen heeft verrpoord. De enige die het bloedbad heeft overleefd was een non die de politie meedeelde dat de moordenaar geld had geëist voordat hij de drie man nen met een machinegeweer neer- maaide. De slachtoffers waren de 71-jarige voormalige bisschop Adolph Schmitt, pater Possenti Weggarten en zuster Maria Francis. De overlevende, zuster Ermenfried Knauer, ligt in een ziekenhuis met kogelwonden in haar been nadat ze zich dood hield onder de auto van de missionarissen die tussen Boe- lawajo en de Victoria-watervallen in de buurt van Loepane in een hinderlaag reed. PARIJS (UPI) - De linkse vakbon den in Frankrijk zijn onmiddel lijk in het geweer gekomen na de actie van de politie, die gisteroch tend het door drukkers bezette gebouw van het dagblad „Pari- sien Liberé" ontruimde. Het CGT en het CFDT deden een dringende oproep uitgaan aan alle werknemers vanmiddag het werk neer te leggen en zich naar het centrum te begeven voor een protestmars van de Place de la République naar de Opéra, die om 4 uur van start zou gaan. Minister van Arbeid Christian Beullac trachtte alsnog olie op de golven te gieten met een oproep aan de vakbondsleiders om de ta fel te gaan zitten met de eigenaar van Parisien Liberé, Emilien Amaury. Een CGT-woordvoerder zei daar over „We zijn best bereid met de heer Amaury te onderhandelen, maar we zullen nu eerst demon streren". De beroering komt op het moment dat president Valéry Giscard d'Estaing voor een officieel be zoek van twee dagen naar Joego-Slavië vertrekt. De kiosken in Parijs waren vanoch tend nagenoeg leeg door een sta king van drukkers en journalis ten. Het enige landelijke dagblad dat wel was uitgekomen was de Parisien Liberé zelf. Het blad wordt buiten Parijs gedrukt door personeel dat niet bij de bonden is aangesloten. De werknemersorganisaties in de gas- en elektriciteitssector waren een van de eerste die lieten weten dat zij aan de stakingsoproep ge hoor zullen geven. De hele dag vonden er prikstakingen plaats. Ook bij de métro en het busver voer in Parijs werd het werk neergelegd. De vlam sloeg in de pan toen gis termorgen gewapende politie het gebouw van Parisien Liberé bin nendrong nadat bulldozers de bij de ingangen opgeworpen barri cades hadden opgeruimd. Zij dwongen de stakende drukkers, die het gebouw al 21 maanden hadden bezet uit protest tegen ontslagen, het gebouw te verla ten. De regering maakte bekend dat een officiële bemiddelaar zal worden benoemd om te pogen het geschil op te lossen. Het optreden, gelast door minister van Binnenlandse Zaken Michel Poniatowski, werd gebrand merkt als 'provocatie' en 'ma noeuvres' van de regering- Giscard (zie ook pagina 7) HONKBAL - Het Nederlands honkbalteam heeft in de strijd om het wereldkampioenschap voor amateurteams een smadelijke ne derlaag tegen de huidige wereld kampioen geleden: 1-27. Taiwan won met 2-0 van Puerto Rico en Japan won met 1G-6 van Mexico. Voor aborteren Belgische vrouw in behandeling nemen of een be handeling doen ondergaan, daarbij de verwachting opwekkende dat daardoor zwangerschap kan wor den verstoord, terwijl de schuldige geneeskundige is en het misdrijf in zijn beroep heeft begaan", en an derzijds het „aan zijn schuld te wij ten zijn dat een ander zwaar licha melijk letsel bekomt, gepleegd in de uitoefening van enig beroep". De beide artsen hadden in het be gin van 1974 in de abortuskliniek „Sarphati-huis" in de hoofdstad een 37-jarige Belgische vrouw uit Turnhout geaborteerd. Daarbij trad een complicatie op waarna de vrouw naar het Weesperpleinzie- kenhuis werd overgebracht. Daar overleed zij enkele uren later. De officier van justiite had wegens het medeplegen van onzorgvuldig toe gepaste abortus en dood door schuld in de uitoefening van hun beroep tegen de beide artsen drie maanden onvoorwaardelijk geëist verkiezingsnederlaag heeft de posi tie van Miki verder verzwakt. Met spanning wordt dan ook gewacht op het partijcongres van de LDP, begin volgend jaar, waarop de par tijvoorzitter zal worden gekozen, die vrijwel automatisch premier van de nieuwe regering wordt. Ex-premier Kakoeei Tanaka, die- volgende maand moet terecht staan wegens het aannemen van 1.67 mil joen dollar aan Lockheed- steekpenningen, werd in zijn eigen kiesdistrict met overweldigende meerderheid in het parlem'ent ge kozen. Hij deed mee als onafhanke lijk kandidaat. Hij is, na enige tijd voorarrest, in vrijheid gesteld tegen betaling van 1.6 miljoen dollar borgtocht. Waarnemers verwach ten dat Tanaka's verkiezing nieuwe moeilijkheden inluidt voor premier Miki. Tanaka zal hem niet vergeven dat hij door toedoen van Miki is gearresteerden, gesteund door zijn nog aanzienlijke politieke achter ban, de rekening willen vereffenen. Ook ex-minister van vervoer Has himoto, eveneens betrokken bij het Lockheedschandaal, werd herko zen als onafhankelijk parlement slid. Daarentegen werden twee LDP-ministers (van Landbouw en van wetenschappelijk onderzoek) niet herkozen. Premier Miki zei teleurgesteld te zijn door de verkiezingsuitslag, maar hij was geenszins van plan af te treden. Hij weet de stembusne derlaag van zijn partij aan het Lockheedschandaal. Van de 78 miljoen kiesgerechtigde Japanners is 73, 45 procent naar de stembus gegaan, iets meer dan bij de verkiezingen van 1972. Overleden in politiecel AMERSFOORT (ANP) - De 31- jarige W. H. de Kruyf uit Amers foort is in de nacht van zaterdag op zondag in een cel van het politiebu reau in zijn woonplaats overleden. De man was even te voren volgens de politie in diepe slaap en zwaar onder invloed van alcohol, het bu reau ingedragen. Agenten hadden hem op straat gevonden. Hoewel een natuurlijke dood wordt vermoed, zou op verzoek van de of ficier van justitie vanmorgen sectie op het lichaam worden verricht. 16 PAGINA'S In de eredivisie heeft Ajax de vrije dag van Feyenoord (het veld in Rotterdam werd afgekeurd zodat het duel tegen de FC-VVV geen doorgang kon vinden) ge bruikt om de koppositie op de ranglijst over te nemen. Dit gebeurde via een 2-3 zege tegen de nummer vier op de ranglijst Roda JC, dat de eerste thuiswedstrijd van dit seizoen leed. De ploeg uit Kerkrade wilde Ajax overdonderen, maar kreeg meteen het lid op zijn neus in de vorm van drie tegendoelpunten binnen het half uur. Kort na de hervatting kreeg Roda een geweldige stimulans door een treffer van Dick Nan- ninga, maar in het alles- of-niets-slotoffensief kwamen de Limburgers niet verder dan slechts één doelpunt, opnieuw ge scoord door Nanninga. De staart van de ranglijst kreeg dit weekeinde een iets ander gezicht omdat FC Amsterdam en Telstar (1-0 tegen NAC en 1-1 tegen FC Utrecht) het verlie zende De Graafschap voor bijstreefden. Het regionale voetbal viel in het "water". Daarin boekte Zian/Vi- tesse een fraai resultaat door pal achter CS KA Moskou als tweede te ein digen in de finale van de Europa Cup waterpolo. "Dit had ik nooit kunnen denken", juichte coach Hans van der Moolen in Moskou. Vrij spel ook voor wielren nen. In Nieuwkoop was professional Gertie Wilde- boer onweerstaanbaar, maar greep 'thuisrijder' Kees van de Wereld dankzij een fraaie tweede plaats het veldrit- kampioenschap van Noord-Holland. Hans Steekers, die eerder in Schiedam zijn negende overwinning had geboekt in het nog prille cross- seizoen, kwam er in Nieuwkoop, op het schitte rende parcours door het dorp, niet aan te pas. De Noordwijkerhouter werd vijfde. PAGINA 9-14

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1