Benjamin Britten schiep historisch compromis DE GELE SPIN TODJJJFlil (9l/(/ Qllt MAANDAG 6 DECEMBER 1976 PAGINA 15 Waarom werd het Weinreb- rapport niet eerder aan de openbaarheid prijsgegeven, hoewel het al maandenlang klaar was? Waarom werd Menten niet eerder gearres teerd, hoewel het al maanden lang duidelijk was dat er re denen te over waren om hem in hechtenis te nemen? Ie mand met een ingekankerd wantrouwen tegen de machi naties van „het groot kapitaal" weet daar wel een antwoord op. De Lockheed- etterbuil stond op springen, het Koninklijk Huis stond op instorten, prins Bemhard dreigde voorgoed in onmin te raken met ,&ijn volk", dat proces was niet meer tegen te houden, maar wel kon er ge zorgd worden voor twee prachtig-afleidende affaires die de aandacht onmiddellijk van de prins zouden afwen den: Weinreb en Menten! Met als extra zekering nog de zaak-L, die anderhalf jaar in de la van het ministerie van justitie had liggen sluimeren Nee, men mag intern dan wel eens klagen over de geringe werkkracht van minister Van Agt, het scenario voor deze ,JDik voor mekaar show" was dan toch maar perfect, dat moet je hem nageven. Wie denkt er nog aan prins Be mhard en de Lockheed- affaire, laat staan dat men er nog over schrijft? Niemand toch? Zelfs zijn eigen alibi leek Van Agt uitstekend te hebben verzorgd. Hij zegt dat hij het memo met het dringende HE DEN erop niet gezien en gele zen heeft, maar wie zegt dat dat waar is? Ik weet niet hoe het op zo 'n ministerie toe gaat maar als ik iets dringends heb te melden aan mijn vrouw, die straks thuiskomt, terwijl ik weg ben, dan leg of hang ik dat briefje op een plaats waarvan ik zeker weet dat zij er niet aan voorbij kan gaan. Als Van Agt dat memo niet ge- lezen heeft ik redeneer nu nog steeds vanuit die eerder ge noemde wantrouwer van het kapitalistische systeem, u weet wel), dan is het toch on begrijpelijk dat hij op don derdag, de dag daarna, met geen woord over Menten heeft gesproken met Mulder en die ander hoge justitie functionarissen met wie hij op die dag verkeerde? Ieder ge woon mens als u en ik zou zo'n onderwerp toch als eerste ter sprake brengen, al was het maar uit gewone menselijke nieuwsgierigheid? Is er een andere mogelijkheid denk baar voor het geheel achter wege blijven van enige ge- dachtenwisseling over Men ten tijdens dat urenlange bijeen-zijn dan dat Van Agt, het memo gelezen hebbend, dit onderwerp op uiterst behen dige wijze steeds wist te ont wijken? Zoals hij tijdens het kamerdebat, wetend dat dit dringend bericht op zijn bu reau had gelegen, er ook met geen woord over gerept heeft en integendeel de schijn heeft gewekt dat er zelfs geen po ging is gedaan hem op de hoogte van de gang van zaken te brengen? Of wil hij ons wijsmaken dat secretaris generaal Mulder bij Van Agts terugkeer uit Roemenië niet meteen gezegd heeft: ,J/Iaar heeft u mijn dringende memo dan niet gelezen??" Veldwachter Nee, minister Van Agt moet een goede informant hebben ge had (ik volg nog steeds die wantrouwerige redenering van die Nijmeegse student, zal ik maar zeggenik zelf ge loof natuurlijk alleen in toe val en dommigheid), hij moet geweten hebben dat het in het kader van zijn standig was dat overbodige reisje naar Roemenië te ma ken, en zelfs moet hij geweten hebben dat het, eenmaal in Roemenië, zaak was op maandag onbereikbaar te zijn. Het is nu pas bekend wat Van Agt nu eigenlijk in Roe menië deed, en het heeft de grootste moeite gekost er ach ter te komen. Van Agt heeft „culturele objecten" bezocht in Moldavië en gesprekken gevoerd met „plaatselijke justitie-autoriteiten"Dat klinkt deftiger dan het ria- tuurlijk is. Omgezet in Neder landse omstandigheden bete kent het dat hij in Zundert het klooster aldaar heeft bezocht en enige woorden heeft gewis seld met de Zundertse veld wachter. Het bezoek aan Mol- darië was eerst alleen voor za terdag en zondag gepland, maar op initiatief van de Roemeense minister van Jus titie (het zijn bij Van Agt, al tijd anderen die het initiatief nemen werd besloten de maandag en dinsdag daar nog aait vast te plakken en toen werd het dinsdag weerzo laat, dat er pas op woensda gochtend kon worden terug gereisd. Een toen moest hij hals over kop terug naar Ne derland, want onze ambassa deur had hem op maandag en dinsdag niet kunnen berei ken. Toch typisch als je weet datje in de meeste communis tische landen geen voet buiten de normale route kan zetten zonder dat er meteen alarm geslagen wordt, en dat de Roemeense minister van justi tie met zijn Nederlandse col lega dan twee dagen lang spoorloos kan zijn. Soms ge loof ik dat ook ik, als ik een marxistische, dus ex- katholieke Nijmeegse student in de sociologie zou zijn, in zo'n gemanipuleerd scenario zou geloven Nico Scheepmaker "De integriteit van een compro mis" is de titel van een hoofdstuk in het boek "Twentieth Century Mu sic" van de Amerikaanse musico loog Peter Yates waarin deze en kele componisten verdedigt die volgens de algemeen geldende opinie weinig of niets tot de ver nieuwing van de muziek in deze eeuw hebben bijgedragen: onder anderen Nielsen, Sibelius, Bloch en ook Benjamin Britten, die wel eens Engelands grootste componist sinds Henry Purcell (d.w.z. sinds 250 jaar) wordt genoemd Heeft een componist als Britten, die zaterdag overleed, nog een dergelijke verde diging nodig? Ja, zolang er nog bos jes mensen zijn voor wie de belang rijkheid van een componist (en van een kustenaar in het algemeen) uit sluitend wordt bepaald door z'n nieuwswaarde, dat wil zeggen door het voldoen aan normen als "het breken met alle tradities" en "het experiment". Nu is anno 1976 met het in diskre diet raken van de voor alles bere deneerde seriële muziek de na oorlogse heksenjacht op componis ten, die in de continuïteit van een traditie zijn gebleven, een beetje ge luwd, maar zeker in Nederland hebben de Engelse muziek in het algemeen en Benjamin Britten in het bijzonder nog steeds de naam weinig interessant te zijn, juist vanwege een vermeend gebrek aan vernieuwingsaspecten. Het feit dat we in het oeuvre van Benjamin Britten met een histo risch compromis worden gecon fronteerd heeft wel iets te maken met het nationale bewustzijn van deze componist (de invloed van de Engelse muziek ten tijde van Pur cell, van Engelse volksliederen en van Engelse literatuur), maar de "samenvattende" stijl van Britten omvat toch veel meer. Zo is de in vloed van Italiaanse romantische opera's in enkele van zijn eigen opera's evident (bij voorbeeld de massascène s in "Billy Budd" en de Puccini-achtige pasteltinten in o.a. "Death in Venice"). Toen er in 1932 sprake van was dat Benjamin Britten aan het einde van zijn studie aan het Royal College of Music in Londen een reisbeurs zou krijgen gaf hij te kennen enige tijd te willen studeren bij Alban Berg in Wenen. Dat viel niet goed bij de di rectie. Hij kreeg de beurs niet. Over de vraag wat er in Brittens stijl zou zijn veranderd wanneer hij zich wel had onderworpen aan de discipline van de Schönbergschool valt alleen maar te speculeren. Of hij in Wenen zou hebben geaard is uiterst twijfelachtig. Niets ging Britten boven de streek waar hij vandaan kwam: de Engelse oost kust. In het vissersplaatsje Alde- burgh heeft hij tot aan zijn dood gewoond. Hij componeerde er en hij was er actief als dirigent en pia nist binnen het kader van een door hem gesticht jaarlijks festival. Van 1939 tot 1942 verbleef hij weliswaar in de Verenigde Staten, maar het is veelzeggend dat hij in die periode begon aan zijn opera "Peter Gri mes" die gesitueerd is in een Oost- Engels vissersdorp en die wat be treft de locale sfeer in de muziek binnen zijn oeuvre ongeëvenaard Wat het historisch compromis, het eclecticisme, in Brittens muziek betreft, er is slechts één andere componist geweest wiens vrijwel totale oeuvre een samenvattende tendens op dit niveau te zien geeft: Stravinsky. Maar Stravinsky ma nipuleerde met het verleden. Hij leverde als het ware commentaar op de muziek van zijn voorgangers, het commentaar van een bewon deraar en een criticus in één per soon. Bij Britten ontbrak de dub bele bodem. Bij hem domineerde het gevoelsmatige. AAD VAN DER VEN Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie v. d. Vlist. Botermarkt 3 Ten toonstelling Machteld Hooven - Goua ches, Fred Koot - grafiek, Margot Daems - poppen, Anke Blankevoort- keramiek. Jan Rotteveel —tekeningen, Karei Wig- gers - schilderijen, t.m. 31 december' geopend di. t.m.za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur. Galerie 't Straatje, ingang Nieuwe Rijn 38. Handgeborduurde tafellakens en ta felkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Renoir. Tot 31 dec. geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. ook van 19-21 uur. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. 'Tentoonstelling Jan Hameling - pente keningen en aquarellen, Maijolein v. d. Assen - potloodtekeningen, Alex Hak- "Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van '14-18 uur, tot 30 jan. LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoonstel ling Hendrik van Leeuwen - grafiek en tekeningen. Van 20 nov.-18 dec. Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling Frans Duin - collages en grafiek. Van 20 nov.-18 dec. 't Hoekje, Warmond. Jenny Fleur expo seert etsen, tekeningen, monotype's en chabloonprenten. Van 20 nov. tot 15 dec., geopend dag. van 13-17 uur en van 19-22 uur, woe. ook van 10-12 uur. - Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest.' Tentoonstelling Pauline Braat - etsen en tekeningen, Dick Loef - bronzen, Ber Mengels - tekeningen en aquarellen. Van 19 nov. t/m 9 dec., geopend dag. van 1- 0-16 uur, zo. gesloten. Galerie-bibliotheek, Wassenaar. Ten toonstelling Pieter Biesiot - beeld houwwerk, An Biesiot - schilderijen en grafiek. Van 27 nov. t/m 15 dec., geopend dag. van 10-12.30 uur en van 19-21 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Joop Mijs- bergen - gouaches, aquarellen en olie verfschilderijen. Van 26 nov.-17dec., geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling "Geschildert tot Leyden Anno 1626". Van 18 nov. t/m 9 jan., geopend dag. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur (25 dec. en 1 jan. gesloten). Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Fanny Mazure - gouaches, André de Regt - etsen, Ineke van Dyk - klein beeldhouwwerk, Selma Weerenbeck - sieraden. Van 18 nov. t/m 5 dec., geopend do. t/m zo. van 10-17 uur, 'Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. aart - pentekeningen, olieverfschilde rijen en litho's. Tot 15 déc. teinixi 6 december 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Harry Benson, alias Andrew Montgomery, alias Montague Posno, alias Montague Coster, alias Henry Yong, alias graaf van Montagno, alias graaf van Montargo, uit Engelsche ouders in Frankrijk geboren, laatste lijk woonachtig te Shanklin (ei land Wight)oude 30 jaar,zwart haar, zonder baard, steeds diamanten hemdsknopen en ringen dragende, van tijd tot tijd mank gaand of met behulp van een stok, is het hoofd van een bende zwendelaars van vijf personen, die door de Schotse politie worden gezocht. Men vermoedde, dat de bende met een bedrag van 10.000 pond sterling iii banknoten op de Clydesdale Bank, naar het vaste land. was gevlucht. Voor de aanhouding was 12,000 gul den belooning uitgeloofd. Het is de politie te Rotterdam gelukt den chef dier bende benevens twee zijner medeplichtigen aan te houden. Ruim een vierde van het bedrag van 10,000 pond is bij de aangehoudenen gevon den en in beslag genomen - De "Politische Correspon- denz" meldt, dat Russische agenten Servië doortrekken, in lichtingen inwinnende over den toestand der straatwegen en bruggen, over den nauwkeuri- gen afstand tussen zekere pun ten, over voorraden levensmid delen en veevoeder, alsmede over de stemming onder het landvolk. Kowno verneemt, heeft de Li- thausche regeering voor het ge- heele land den uitzonderings toestand uitgeroepen. Dit in verband met de ontdekking van een uitgebreid communistisch complot, dat de omverwerping van de regeering ten doel had. -Dezer dagen is te Philadelphia een juffrouw Marjorie Bourne in het huwelijk getreden met den assurantie-makelaar Alexander D. Thayer. Het jonge paar werd verrast met een hu welijksgeschenk van 40 millioen dollar, als legaat van den on langs gestorven vader der bruid. Deze huwelijkssurprise was voor beiden een totale ver rassing. De erflater had be schreven, dat dit legaat moet worden beschouwd als aan bei den gelijkelijk toebehoorend. Bourne was tijdens zijn leven hoofd van de Singer Naaima chine Mij De avonturen van Jommeke LUXOR - "De reïncarnatie van de zwarte draak", dag. 2.30,7.00 en 9.15 zo. 2.15,4.30,7.00 en9.15uur, 18 CAMERA - "Aces high", dag. 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. Kindermatinee: "Dik Trom knapt het op", zat. en woe. 2.00 en 4.15 uur, al. Nachtvoor stelling: "The candidate", vr. en zat. 24.00 uur, 18 jaar. STUDIO - "Novecento", dag. 2.30 8.00 zo. 5 dec. vervalt de voor stelling van 8.00 uur), 18 jaar. LIDO - "The Omen", dag. 2.30,7.00 9.15 uur, zo. 2.30,4.45 en 7.00 uur, 18 jaar. TRIANON - "Max Havelaar", dag. 2.00 en 8.00 uur, 14 jaar. REX - "Meisjes die alles slikken", dag. 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. Kin dermatinee: "Robin Hood", zat en 2.30 uur, al. Nachtvoorsteh ling: "Porno-sex in Bangkok", vr. zat. 11.30 uur, 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-1430 uur. Avondbezoekuur. 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor ovenge familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12 00 uur. Kraamafdeling dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19.30-20.30 uur in hel St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. 18.30 tot 20.00 Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18 30-19 30 uur. Kmderzaci: van 13 00-14.00 uur. Op ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag. 14 15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag t/m vrijdag: Zaterdag en zonaag: 14.45-15:00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18 30-1930 uur; 3e kla4 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 üur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol' kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). TUU.IUSUJ6l.*JCUS wetTeeeNziN oeaeis na«r H6T LftNO OCR Weense sneetjes 25 g. boter, 50 g. ham, 50 g. geraspte óude kaas, peper, worcestersauce, paprikapoeder, aroma- poeder, geraspte ui (eventueel uitgeperst teentje knoflook), ge knipte peterselie - stok brood of ronde cocktail toastjes. Meng alle ingrediënten goed dooreen en smeer de massa dik op sneetjes stokbrood. Zet deze on der de grill tot de bo venkant croquant en goudbruin is. Dus daarom 2yn Ts 20 veirjig bono voor me! v L!S /SÏO Doorlopen*! hu kwispelt: 7 7 Her paclcmeaot HECTT zhAJ EI^EAI SALAÊK VE^LAA^P. WAT V/AJDEM vJUUJE PAAÊ-VAM? ALS DAT 3ETB*iEFkjT C*yr 3E WAT c,fWJ PRATE/N I n AA tic stalde plaatjes van andere landen glijden. „Wat denk je van vliege nier?" stelde hij voor. ,£)e wijde wereld overvleugelen en zo, weet je wel?" .M-maar dat is een heel moeilijk beroep," wierp Panda tegen. .Je moet heel lang studeren, om al die wijzertjes „Goed, goed," onderbrak Pam. ,X>an weet ik iets beters: koerier worden bij deze bank. Geld ver voeren. Dollaars naar Groenland, en Kronen naar Canada en zo. Kom mee. Met die woorden stapte hij een bankgebouw binnen - en Panda volgde hem aarzelend. EN DE OVERMEESTERING -135 Aal de Glibber wilde proberen om te sluiten en daarom volgde hij afstand, toen Panda en zijn neef de stad in liepen, gaan een baan zoeken waar avontuur in zit", verklaarde Pam die oude zelfvertrouwen terug had gevonden. Jets, waardoor we wat de wereld zien." stond stil voor een reisbureau en liet zij oog keurend over de uitge- Ikqeloof het ook. Alleen een wonder kan mii reddenJ

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15