Surprise vanDanaiden: 12-9 tegen AKC Topsport-liga in basketbal uniek Renteverlaging RPS hypotheek naar h RPS hypotheek? Weldegelijk! Herman Filippo: geen record, toch op dreef Northa kan het niet bolwerken Louis Kok (Crescendo) scoort tien doelpunten tegen Dubbel Zes Per 6 december 1976 Rijkspostspaarbank PAGINA 14 MAANDAG 6 DECEMBER 1976 LEIDEN - De derde ronde van de microkorfbalcompetitie leverde naast het grote aantal doelpunten (BEP-GKV met 24-9 spande de kroon) een kentering in de prestaties op. Vooral in de hoofklasse onverwachte surprises, eigenlijk wel te verwachten in dit weekeinde. Voor een erg grote verrassing zorgde in de Vijf Meihal het als kansloos afge schilderde De Danaïden, door tegen AKC de eerste over winning te pakken (12-9). De overgangsklassers deden het kwartier, met de trefzekere Dick eveneens goed. Fides Pacta won bij Derksen aan het hoofd, kwam toen Sperwers (14-15) en De Algemene beter voor de dag als voor de pauze sleepte het eerste punt binnen in en nam langzamerhand het initia- Amsterdam tegen Swift (12-12). In tief over. Eén keer slaagde TOP er IA kwam Zuiderkwartier door de nog in de twee punten achterstand zege op TOP alleen aan de leiding, ongedaan te maken, maar een omdat Ready van Excelsior ver- tweede voorsprong van twee pun- loor. Voorts een opmerkelijk her- ten bleek voor Zuiderkwartier vol- stel van Pernix (10-3) en gelijke doende om niet alleen ongeslagen spelen van Crescendo en KNS. Fiks te blijven maar ook om alleen aan verloor met klein verschil van Val- de leiding in IA te blijven. SCORE- t0- VERLOOP: 1-0 Simmelink; 2-0 Annemiek Keuning; 2-1 Derksen; De Danaiden-AKC 12-9 (5-6) - De 3-1 Dirk Meyer; 3-2 v. Dam; 3-3 Danaïden heeft gisteren de draad Joke Zierikzee, 4-3 Dirk Meyer weer opgevat, die het vorige week RUST; 4-4 Derksen; 4-5 De Kreek; tegen HKV vijf minuten voor tijd 5-5 Keuning; 5-6 en 5-7 Derksen; had laten vallen. Het zo vaak in de 6-7 Rob Meyer; 7-7 Simmelink; 7-8 zaalcompetitie stuntende AKC Toos v. Dam; 7-9 Derksen; 8-9 werd het eerste slachtoffer van de Simmelink. dadendrang van het „vernieuwde" De Danaïden, dat in vergelijking Dubbel Zes-Crescendo 14-14 - Het met dé opening van het seizoen (de derde gelijke spel in successie voor 8-18 tegen A.W) volkomen onher- Crescendo, dat niettemin tegen het kenbaar was. Het inpassen van Aad puntloze Dubbel Zes iets tegenviel v Nierop, Nieske Filemon en Louis Kok vestigde met het ongelo- Yvonne Kamerling, zijn zeker be- felijke aantal van 10 doelpuntend) palend voor de stijgende lijn m het natuurlijk alle aandacht op zich. spel. Aanvankelijk leek het daar Het was een enorm spannende en echter niet op, want de ploeg uit ook attractieve wedstrijd, die een Almelo begon sterk en had na acht wisselende voorsprong voor beide minuten al een 0-3 voorsprong. De teams te zien gaf. Voor Crescendo in groten getale aanwezige Alme- scoorden Ria Baak, Wilfred Corne- lose jeugd kon zich uitleven. De lisse en Piet L'Ami de overige 4 schare werd echter minder luid- treffers:- ruchtig nadat de ommekeer had plaatsgevonden. In nauwelijks drie Pernix-Blauw Wit '51 10-3 (3-2) - minuten tijd zag Leidens enige Een prima herstel van Pernix, al hoofdklasser kans om de 1-4 ach- was het vertoonde spel nog niet terstand volledig weg te werken, geweldig. Bij Pernix was Jan v. De 44 deed* AKC het zelfvertrou- Seggelen vervangen door Brokaar. aanzienhjk dalen. Hoewel Het was over het geheel een matige AKC bij het ommekeren toch weer wedstrijd, waarin Pernix voor rust een voorsprong had (5-6) en daarna moeilijk tot scoren kwam maar na zelfs nog tot 5-7 en 7-8 de leiding' de pauze de wedstrijd naar zijn had, was het steeds „groeiende" De hand zette. Binnen korte tijd was de Danaïden steeds in de buurt het favoriete AKC, dat bij 9-9 (in paniek misschien) de wissel Landskroon voor Rutering toepas te. Het viel verkeerd uit voor AKC, dat in de slotfase geen kans meer kreeg. De Danaïden yeek geleerd ruststand van 3-2 verhoogd tot 6-2 en de strijd was beslist. Johan Mul der, Alice Tieleman, Jacob Bakker (4), Kees Brokaar (2), Janco Breed- doelpunten achter elkaar veld (2) scoorden. KNS-Merwic 10-10 (6-5) - Good- te hebben van vorige week (toen old Hans Kluts redde met twee voorsprong^ nog werd strafworpen het gelijke spel en de verspeeld) en ging na 10-9 verstan dig de kansen uitzoeken, omdat AKC wel risico moest gaan nemen. Dat leverde eerst een kans op voor Nieske Filemon, waarna AKC aan de noodrem moest trekken. Koel bloedig besliste Cees Christiaanse vanaf de stip de strijd. Vlak voor tijd kwam er zelfs nog een twaalfde Leidse goal. SCOREVERLOOP: 0-1 Schorn; 0-2 Hanekamp; 0-3 Ru tering; 1-3 Christiaanse; 1-4 Schorn; 2-4 v. Nierop; 3-1 Nieske Filemon; 4-4 Ciska Peters; 4-5 Schorn; 5-5 Bea v. d. Meel; 5-6 Ru tering; RUST; 5-7 Rutering; 6-7 en 7-7 v. Duyn; 7-8 Rutering; 8-8 Christiaanse; 9-8 v. Nierop; 9-9 Schorn; 10-9 Christiaanse; 11-9 Christiaanse; 12-9 v. Duyn. Swift (A)-De Algemene 12-12 (8-4). - Evenals vorige week keek De Al gemene halverwege de strijd tegen een 8-4 achterstand aan. In tegen stelling tot het duel tegen Fortuna, werd er nu na rust veel beter ge speeld. De ploeg van trainer Zirk- zee werd door een merkwaardig doelpunt van Ruud v. Vliet (bij een poging de bal naar de achter de korf staande Rusman te plaatsen, ver dween de bal in de korf) over het „dode" punt geholpen. De 4 punten achterstand waren er nog wel bij 10-6, maar een ommekeer hing in de lucht. Binnen korte tijd had De Algemene knap met vijf goals op rij de 10-6 veranderd in 10-11 en kreeg toen ook nog de beste kansen om de wedstrijd in haar voordeel te be slissen, maar moest toch de gelijk maker toestaan. De Algemene ver speelde overigens in de eerste helft een 3-0 voorsprong. Ruud v. Vliet (5), Wim v. Vliet (3), Aad Rusman (2), Sannie en Hen Rusman scoor den. Sperwers-Fides Pacta 14-15 (4-6)- De tweede zege voor Fides Pacta, dat zich daardoor aan de top van de ranglijst heeft geplaatst. De mi nieme zege op het vooral in de tweede helft driftig tegenstand biedende Sperwers was toch wel verdiend, omdat Fides tot ver in het spectaculaire duel het initiatief had. Vooral in de eerste 30 minuten was de ploeg van trainer De la Rie de betere formatie, wat in de tus senstanden (0-2, 2-3 en 3-6) wel tot uiting komt. Aanvankelijk gaf de tweede rondgang hetzelfde spel- beeld te zien, maar na 5-8 kwam Sperwers knap terug tot 8-8. Fides Pacta echter verloor geen moment het „hoofd" en bleef het eigen spel spelen. Ondanks viermaal een ach terstand van 1 punt (tot 14-13) be sliste Fides Pacta in één van de laatste aanvallen toch nog het duel in haar voordeel via Diet Rijsber- gen. Overige goals van Hen Brakel (5), Dik Onderwater (5), Flip v. Meygaarden, Jan Heinrichs (2), Tiny de Roode. TOP-Zuiderkwartier 8-9 (4-3) - Een spannend duel in Lisse, waar TOP in de eerste helft het beste van het spel had, met 2-0 voor kwam en deze voorsprong tot aan de rust kon behouden. Het verschil halverwege was echter te gering en dat zou zich in de tweede helft wreken. Zuider- ongeslagen status Charles Stijger niet bij de bal. vrijwel de gehele wedstrijd een lichte voorsprong had gehad, maar die aan het eind van de attractieve ontmoeting moest afstaan aan Merwic, dat alleen in de eerste helft even de leiding had (1-2 en 2-3). Doelpunten van Hans Kluts (3), Charles Stijger (2), Ruud Stijger, Mary Zirkzee (2), Peter Zitman en Yvonne v. d. Linden. Fiks-Val to 7-8 (4-2) - De eerste ne derlaag voor Fiks, dat lang op weg leek naar een overwinning. Even na w rust bedroeg de Oegstérgeester de zaken niet voorsprong zelfs 5-2, maar vijf - - ValtQ twee gemiste strafworpen van Fiks, deden de balans ten gunste van de ploeg uit De Lier doorslaan. Marieke Vreeken (2), Kees v. d.'Mey (3), Dirk Elzinga en Nico den Hol lander scoorden. MAASTRICHT - Tijdens de za terdagavond in Maastricht ge houden officieuze interland wedstrijd gewichtheffen tussen Nederland en Marokko (6-0) zijn drie nationale records ver beterd. Twee daarvan kwamen op naam van zwaargewicht Henk Zieltjens, de ander op die van middenzwaargewicht Eric Dokter. Herman Filippo van LKV De Spartaan weerde zich uitstekend al lukte het hem niet zijn eigen nationale record trekken te verbeteren. Officieel kon de landenwed- strijd tegen Marokko geen doorgang vinden, omdat de be zoekers slechts met vier man verschenen. En ook deze vier bleken in de officieuze wed strijd die deze ontmoeting ver volgens werd niet van het kali ber om de Nederlanders te ver ontrusten. Eén van hen maakte zelfs niet ééngoedebeurt. Zwaargewicht Henk Zieltjens van Helios Sim- pelveld greep de ontmoeting aan om te pogen het Nederlands record stoten te verbeteren. Hij slaagde daar in en mocht zich van toen af aan ook recordhou der van de twee Olympische oe feningen noemen (totaalge wicht). Bij het stoten kwam Zieltjens tot 165 kilo, zijn totaal kwam op 290 kilo. Eric Dokter, ook van Simpelveld, verbeterde in een extra-beurt het Neder lands record trekken in het middenzwaar met één kilo. Hij bracht het op 126 kilo. Herman Filippo^ die na zijn re cordverbetering van enkele weken geleden gas heeft terug genomen, kwam in Maastricht desondanks goed voor de dag. Bij het trekken deed hij een po ging zijn eigen record te verbe teren, maar dit lukte de Leide- naar net niet. Met 120 bij het trekken en 147l/a bij het stoten schaarde hij zich evenwel bij de beste Nederlanders. *4 Herman Filippo NOORDWIJKERHOUT - In de re gionale tweede klasse handbal trad Northa in de Noordwijkerhoutse Penningshal met maar twee wissels aan tegen het Haagse Animo. Lydy Vink ontbrak bij Northa op het ap pèl en vervangsters waren niet be schikbaar. Defensief bleek Northa in staat het gemis van Lydy Vink op te vangen, maar aanvallend liepen best. Animo kon 1-4 voorsprong nemen. Dankzij Mary van der Berg wist Northa de marge bij de rust tot twee doelpun ten te verkleinen, 2-4 voor Animo. Na de hervatting had Northa de za ken toch ten goede kunnen keren als eerst Monique Heemskerk een vrije kans had henut en daarna |ten viel er gisteren in dit treffen zel den te genieten. Jong Ade bleek nog het best in staat om een geor ganiseerde defensie tot capitulatie te brengen en daarom alleen al was de zege voor de pupillen van trainer Bram Obbes verdiend; De treffers daar kwamen bij Jong Ade van Helma van der Geest (5), Lydia van der Poel (2), Riet van der Poel en Mar- Haagse zijde gret van Leeuwen (1). Voor MMO het treffen verzorgden Jose Elsgeest en Corrie Borst (ieder 1) en Coby van der Salm (3) de produktie. NIO had in de afdelings eerste klasse nog enige hoop toen het ver twee punten was ir daarna ging het mis. met 5-3.Voor NIO scoor- Thea Terheid een strafworp had verzilverd. Dat gebeurde niet. Wel scoorde Hilde van der Berg 3-4, maar Animo nam het heft weer in handen en voerde de score op naar 3-6. Northa kon via Nelleke de Jong en Monique Heemskerk nog heel dichtbij komen, 5-6, bleef het. bij. In de regionale derde klasse be stond er vooral va veel belangstelling tussen HVS uit Stompwijk gradatiekandidaat Duyvestein Hermes. Koploopster HVS won met 10-8. In de afdelings eerste klasse rekende Jong Ade resoluut schil bij rust af met MMO. Voornamelijk door (3_i), break-outs, want van speldoelpun- CWP den Ria van Velsen (2) en Corrie Weenink. Bij de heren behaalde Northa een benauwde, maar niet onverdiende zege op het Haagse Wings: 15-14. Bij rust leidden de Noordwijkerhouters met 10-5, daarna verslapte even de aandacht waardoor Wings tot 10-9 kon terug komen. Een herleving van Northa leidde tot 15-10, het eindsignaal kwam bij 15-14. Beste man bij Nor tha was Sjaak van, Diemen. De he ren van Warmunda hadden tegen MMO bij de rust nog een 5-4 voor sprong en hielden die kleine marge .vast tot 7-6 om dan volledig ineen te storten tegen het hardwerkende MMO: 10-16. Een teleurstellend re sultaat van de Warmondse ploeg. Volgend seizoen gewijzigde competitie DEN HAAG/LEIDEN. Volgend seizoen zal de basketbalcompeti tie in de eredivisie eén ander ver loop krijgen dan tot nu toe ge bruikelijk, terwijl de twee eerste divisies onder de eredivisie bin nen twee jaar zullen worden sa mengesmolten tot één divisie. Deze veranderingen zijn een recht streeks gevolg van een nieuwe instelling in de bijna 30.000 leden tellende Nederlandse Basketball Bond. Sinds juli van dit jaar in naam, maar .sinds vorige week echt bevoegd is de topsport-liga. In deze liga (voorzitter Jan Berte- ling: "We moeten nog een andere naam zien te vinden") zijn onder gebracht de verenigingen uit de ere- en eerste divisie heren, een samenstelling die al protest heeft uitgelokt van enkele damesteams onder het motto; "wij bedrijven ook topsport". (Men denkt nu aan een damesliga). De verenigingen gaan voortaan hun eigen competitie regelen, hebben daarvoor eigen scheids rechters, een eigen bestuur en ei gen rechtspraak. Ook is er een ei gen budget, al komt dat voorlopig nog wel uit de algemene midde len van de bond. Moeilijk Berteling: "Het was al ontzettend moeilijk een begroting op te stel len. Daarom is het voorlopig nog zo geregeld, maar in de toekomst moet het mogelijk zijn dat de liga zichzelf bedruipt via inschrijf gelden, (De NBB was de eerste sportbond waarbij teams moes ten inschrijven en betalen voor toelating tot de hoogste divisies. Red.), sponsorafdrachten en dé' gelden van NOC, NSF en CRM die bestemd zijn voor topsport. Wat de laatste twee betreft zal dat helaas niet veel zijn" aldus Jan Berteling, die zich evenals zijn collega's van andere sportbon den erg boos maakt over het be leid van minister Van Doorn. In de liga zijn narnelijk ook alle na tionale teams ondergebracht, niet alleen de heren, maar ook dames, junioren en kadetten. Vo rige week zaterdag is een bestuur van vijf leden geïnstalleerd, waarin ook Leidenaar Ton Men ken zitting heeft. NBB-voorzitter Jan Berteling is ook voorzitter van de liga. De vier andere be stuursleden hebben geen andere functies (meer) binnen de bond. Samenstelling Uniek is overigens de samenstel ling van de liga-vergadering. Alle verenigingen (vorige week zater dag was maar de helft van het aantal eerste divisieclubs aanwe zig, red.) hebben een stem, maar Verder hebben stemrecht verte genwoordigers van de spelers (één uit de eredivisie (Jan Loor- bach) en één uit de eerste divisie), van de spelers van de nationale teams, van de scheidsrechters, van de coaches en van de spon sors. Doel van de oprichting van de liga is dat de verenigingen over hiin eigen zaken kunnen be slissen. Of zoals voorzitter Berte ling zegt: "Het district Zeeland hoeft dan niet over de top te be slissen en de top niet over het dis- - trict Zeeland"., Bovendien zullen besluiten sneller kunnen worden genomen en uit gevoerd. Het liga-bestuur mag alle beslissingen nemen waarvan zij menen dat die goed zijn voor de topsport. Slechts wanneer zij het "algemeen basketbal belang" zouden schaden, kan de alge mene vergadering van de bas ketball bond uitvoering tegen houden. Op de eerste vergader ing van de liga, waar het bestuur werd benoemd, werden trou wens al meteen maatregelen ge- Zo zal de competitie volgend jaar worden besloten via het zoge naamde "play-off' systeem. Na de competitie spelen de vier eerst-geëindigden nog eens door met als inzet de nationale titel. Doel: aan het eind van hét seizoen het publiek nog wat vuurwerk en spektakel bieden. In Amerika is deze vorm al jarenlang een siic- Tegenstander Van de eredivisieclubs toonde Delta Lloyd Amsterdam zich tegenstander van het nieuwe sys teem, waarvoor Mercasol Leiden bij monde van manager Henk Reekers wel te vinden was. Reekers "Wij hebben met ons team door de bank genomen meer kans om vierde te worden en daardoor de eindronde te ha len, dan om in de gewone compe titie kampioen te worden." Reekers onderkende ook de nade len van de "play-offs", zoals die ook in het bondsblad Basketbal werden beschreven: "De koplo per uit de competitie kan met het oog op de eindronde wedstrijden expres gaan verliepen om onaan trekkelijke tegenstanders buiten te sluiten, zeker wanneer die kop loper of dat hoog geplaatste team zelf al zeker is van een plaats bij de eerste vier". De play-offs wordén gespeeld vol gens het ook in Amerika gehan teerde systeem "best of three". De koploper ontmoet nummer drie, en de nummers twee en vier elkaar en spelen dan om drie ge wonnen wedstrijden. Er worden dus maximaal vijf en minimaal drie duels gespeeld. De ronde winnaars strijden tenslotte om §e landstitel. Terug Verder is in de eerste vergadering besloten dat de twee eerste divi sies binnen twee seizoenen zullen worden teruggebracht tot één. Uiteraard waren de clubs die hu al in lagere regionen verkeren tegen het voorstel (dat ook con sequenties kan hebben voor het Leidse Vak Stars/LISC als dat dit jaar kampioen van de tweede di visie wordt, red.), maar dat werd toch aangenomen'. Hetgeen ook beter uitkomt voor de stemmen verhouding binnen de vergader ing. Voorzitter Berteling: "Op het ogenblikhébben eerste divisie clubs de meeste stemmen. En dat zou betekenen dat ze een plan kunnen tegenhouden". Over- igens is hij niet van mening dat de verenigingen te veel stemmen hebben ten opzichte van de an dere groepen. "De verenigingen zijn het bijna nooit eens. Dat be tekent dat de mening van de an deren juist doorslaggevend is". Per 6 december verlaagt de RPS de rente van de normale hypotheek van 9\% naar 9%. De rente van de tophypotheek gaat van 9\% naar9\%. Wilt u meer informatie over een RPS- hypotheek, vraag dan de gratis hypotheek brochure aan. Of vraag uw makelaar. 0017 bellen kan ook. Bovendien kunt u op elk postkantoor en via tel. 020 - 5 89 31 37 namen en adressen krijgen van onze adviseurs. LE3IP63 uw nationale spaar- en hypotheekbank

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14