Snelschaakbeker weer voor John v. d. Wiel Hennie Roos houdt het bij ISU voor gezien Nederlaag Huisman Stunt van Blitz: zege op Nijssen Trotters Volleybalzege Oegstgeest: 3-0 Moed dammer Jan Fase beloond Katwijk verrast Noordwijk in oefenduel: 2-1 MAANDAG 6 DECEMBER 1976 LEIDEN - De talentvolle Philidor-schaker John van der Wiel heeft zaterdag het jaarlijkse Zolder- snelschaaktoernooi op zijn naam gebracht. Pas in de negende en laatste ronde van het sterk bezette snelschaak- toernooi klom v. d. Wiel op naar de bovenste plaats. De Neder landse snelschaakkampioen Bruno Carlier werd in die laatste ronde van het bord geveegd door Charles Kuypers, de Rotter damse titelhouder. Kuypers' kansen waren door een onverwachte inzinking geheel verkeken, maar tegen Carlier schoot hij nog èèn keer uit zijn slof. John v. d. Wiel had door die nederlaag van Carlier voldoende aan een remise tegen Bakker om het toernooi te winnen. De ontke tende Bakker bracht v. d. Wiel in die laatste partij aanvankelijk in grote moeilijkheden. V. d. Wiel wist achter alsnog het halve punt binnen te loodsen, waardoor hij evenals vorig jaar (toen eindigde hij met de fraaie score van 8V2uit 9) de wisselbeker thuis kon hou den. Van der Wiel won de Zoldercup deze keer dus niet met zo veel overmacht. Integendeel, aan vankelijk leek Bruno Carlier op een gemakkelijke eindzege af te gaan. Al in de derde ronde moest John v. d. Wiel aan Charles Kuy pers een remise toestaan. Bruno Carlier had een betere start. Door overwinningen in de derde en vierde ronde op Rex van Dij ken en Ruud Mieremet nestelde hij zich op de toppositie van de ranglijst. In de vijfde ronde bracht John v. d. Wiel de span ning onverwachts weer terug in het jeugdhonk „De Zolder", door Carlier overtuigend te kloppen. Na de zesde ronde werd de strijd weer helemaal open, toen Van der Wiel verzuimde een „gewon nen" eindspel tegen de Hagenaar Van Dijken ook daadwerkelijk in winst om te zetten. Door deze re mise van John van der Wiel kwam Carlier weer langszij. In de twee daarop volgende ronden van het goed draaiende Zwitserse systeem'lieten de beide koplo pers er geen gras over groeien. De climax kwam pas in de laatste ronde. Carlier eindigde op de tweede plaats, op de hielen ge volgd door Van Dijken. De prijs voor de beste aspirant jeugdspeler ging naar Roel Piket, die Jeroen Selier voor bleef. De eindstand: 1. v. d. Wiel 712 uit 9, 2. Carlier 7-53>/2, 3. Van Dijken 7-53, 4. Kuypers 6V2-47V2, 5. Kamps 6V2-46V2, 6. v. d. Aardweg 6-50V2, 7. Mieremet 6-46V*, 8. Bakker 6-45, 9. Lommerse 6-41 Va, 10. Dobbelaar 6-41, Schweizer 6-40'/2. LEIDEN/LISSE - Het beperkte basketbalprogramma gaf afgelo pen weekeinde in deze regio toch nog voldoende ruimte voor enkele verrassingen. Opmerkelyk was al lereerst het gemak waarmee Lisse zich in de tweede divisie C ontdeed van tegenstander BV Haarlem: 79-68. De Lissenaren beginnen zich nu duidelijk te herstellen van de zwakke competitiestart, waarin het nederlagen leed tegen ploegen als Add Pack, Noordkop en Germaan. Coach Aad Baak was met de regel matig tot stand gekomen zege op Haarlem (rust 35-28) nog niet hele maal tevreden. "Iedereen speelt tegen ons zone, mijn Spelers heb ben nog niet voldoende geduld om een zone op de juiste manier te be strijden: de speeltijd ten volle be nutten en veel rondpassen." Lisse kon wel tevreden zijn met het grote aantal aanvalsrebounds dat met name John de Bruin op zyn naam actip bracht, maar de lange Lissenaar was niet best op schot anders was het verschil met Haarlem nog veel groter geweest. Topscorers bij Lis se: Mathieu van Litsenburg 21, Hans Gefke 16, Theo de Rijke 14. Jeugd De regionale jeugd van Mercasol Leiden liet het in de eerste helft tegen ROS Forcial in Rijswijk af weten, rust 31-18. Na de hervatting wisten de Rijswijkers het verschil nog te vergroten (54-33) alvorens Leiden aan een indrukwekkend of fensief begon. Walter Baars tilde zijn ploeg in de 19de minuut uitein delijk naast ROS: 73-73. Bij het eindsignaal was de stand nog gelijk (75-75) zodat een verlenging nood zakelijk was. Het nerveuze Leiden had in die extra 5 minuten te veel kansen nodig om te scoren, waar door de 6 punten van Joost Corne- lissens niet toereikend waren voor de eindzege: 83-81. Scorers: Corne- lissens 29, Baars 15, Mieloo en Van Hulst 13. Het meisjesteam van Lei- Blitz De grootste surprise kwam uit de eerste klasse van het district Den Haag, Waar het Voorschotense Blitz in de sporthal van de Merenwijk ti telkandidaat Nijssen Trotters een 73-74 nederlaag toebracht. In de eerste helft wees niets er nög op dat de Leidse formatie problemen zou kennen met Blitz, dat bij rust tegen een achterstand van 2 punten aan keek. Na rust vergrootte Trotters het verschil tot 15 punten, maar in de slotfase kroop Blitz naderbij. Hans Koenen (20 prit.) scoorden 2* seconden voor tijd de gelijkmaker (73-73) en omdat Tony Lamping daarbij een fout beging kreeg Koe nen nog een extra vrije worp: 73-74. In die stand kon Trotters geen wij ziging meer brengen. HANS JACOBS LEIDEN - In de eerste klasse van de Leidse volleybalbond behaalde Oegstgeest zijn eerste overwinning na vijf gelijke spelen op rij. Slach toffer werd het onderstaande DAC uit Alphen. Vooral in de derde set walste Oegstgeest via harde smas hes van Rita Kop over de Alphena- ren heen: 3-0. Haak NOVO 3 bood Gemini/K 3 al leen in de eerste set nog redelijk tegenstand (11-15), maar viel daarna sterk terug. Met tweemaal Smash volgens verwachting van koploper Gemini/K 3 met 3-0. In de eerste set geloofde Smash er nog wel in (12-15), maar daarna gaf de thuisclub zich snel gewonnen: 4-15 en 6-15. Leski miste in zijn thuis wedstrijd tegen Leython 3 Gerard Remmelswaal en Hans van Am sterdam, maar hun plaatsen wer den door jeugdspelers bekwaam overgenomen. Leski won met 3-0. Het reserveteam van de Wasse- vereniging was erg goed op 3-15 besliste Gemini de partij ge- dreef tegen Orion. Na 15-4 en 15-2 makkelijk in haar voordeel. Orion-Leython 5 werd een attrac tief duel met een enerverend score- verloop. Op papier leek Orion ster ker, maar in het veld was dat niet te merken. Via 10-10 en 13-13 won Orion met moeite de eerste set. Ook in de tweede en derde set ging het er zeer spannend aan toe, maar het eindschot van Orion was toch net iets sterker dan dat van de Leidse dames: 15-11; 15-12. Leython 4 be haalde thuis zijn eerste overwin ning door Liusna met 3-1 te vers laan. De tweede set was voor de Lissenaren, maar daarna sloeg de thuisclub toe: 15-12, 15-8. In de eerste klasse heren verloor leek niets een simpele zege 1 de weg te staan, maar ondanks het wegens aanmerkingen wegsturen van Orion-speler Varkevisser kwamen de bezoekers sterk terug. Via 11-15 en 4-15 wist Orion zelfs een 2-2 gelijkspel uit het vuur te slepen. WVC nam tegen Gemini 4 een 2-0 voorsprong en dacht er toen al te zijn. Gemini, de laatste tijd be zig aan een indrukwekkende op mars voelde echter niets voor een nederlaag en sloeg ijzersterk terug: 2-2. DVO wees concurrent LUSV met 3-0 terug. De studenten speel den onder hun kunnen en dat werd door de Leiderdorpers bekwaam afgestraft. DEN HAAG - Het gezelschap van krasse zeventigers, dat Ne derlands sportfaam internatio naal op bestuurlijk niveau uit draagt, telt binnenkort een uit valler. Hennie Roos, ook wel "rules are rules" genoemd als verpersoonlijking van zijn meest geciteerde uitspraak, stelt zich na een zittingsperiode van zes jaar niet langer be schikbaar als hoogste baas van het mondiale hardrijden, als vice-voorzitter van de Interna tional Skating Union (ISU). Als 73-jarige is hij nog net zo kwiek als zijn generatiegenoten Van Karnebeek, Paulen en Euwe en best in staat aan een nieuwe be stuurlijke periode te beginnen. Maar Roos wil niet meer. De bouwondernemer in ruste uit Amsterdam, die zich financieel wel het een en ander kan ver oorloven. houdt het voor ge zien. Hij wil de landen van zijn jeugdwel ^ens terugzien: Zuid-Afrika en Indonesië, na ties, waar je als schaatsofficials nu eenmaal niet komt. Hennie Roos is op de schaats banen gemakkelijk te herken nen. Klein van stuk, de handen diep in de zakken van een zware donkergrijze jas, het hoofd bijna verzonken onder een Rus sische bontmuts. Hoe vaak stapte hij niet met driftige pas sen op een nog uithijgende rij der af of een collega-official, die niet naar zijn zin had gehan deld? Regels zijn regels tenslot te. Daar kunnen Jan Bols (ge diskwalificeerd tijdens om het Europees kampioenschap van 1971 in Heerenveen) en Harm Kuipers (aan de kant gezet na overtreding van de reglemen ten tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap van 1972 in Davos) over meepraten. Er viel met Hennie Roos op dergelijke momenten geen koehandel te drijven, ook al is Roos op zijn tijd best bereid naar hiaten in de schaatswetge- ving te speuren. Hennie Roos is 28 jaar bestuurs lid van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond geweest, 22 jaar bestuurslid van de Internationale Schaats Unie en 15 jaar voorzitter van de lan delijke technische commissie. "Ik ben bij de ISU altijd met al- LEIDEN - De finale om het per- partij die in het middenspel nood- soonlijk damkampioenschap Leiden en omstreken is bijzonder verrassend begonnen. Albert Huisman, de vijfvoudig senioren-' kampioen verloor van Jan Fase. Fase speelde een bijzonder ge waagde openingsvariant, die theo retisch als slecht bekend staat. Na een zeer boeiend middenspel bleek zyn durf beloond te worden. Het eindspel van Huisman was niet meer te redden. Burgerhouten Cederhout speelden een omsingeling-versus-aanval gedwongen moest overgaan i passieve verdediging van Burger hout. Door een scherp eindspel kwam de remise toch nog vrijwel zonder problemen op het bord. De tweede verrassing was het ver lies van LDG-speler Van der Kwar tel tegen zijn clubgeboot Passchier. In een goed gespeelde Chefneudo- pening kreeg Passchier veel ter reinvoordeel en kreeg verdiend de beide punten na een doorbraak en schijfwinst geforceerd te hebben. In de verliezersronde won Krom hout van Ron Fase na een zwak ge speeld eindspel van Fase. Dorsman liet zijn gewonnen stelling nog re mise lopen tegen L. Smits. Uitslagen: finale le ronde: A. Huisman (Leiderdorp)-J. Fase (Ha- zerswoude) 0-2. G. Cederhout (Rijnsburg)-J. Burgerhout (Kat wijk) 1-1. A. van der Kwartel (Lei- den)-J. Passchier (Katwijk) 0-2. Van Beelen (Katwijk) vrij. Verlie zersronde: L. De Frankryker-H. de Groot 2-0. R. Kromhout-J. Fase 2-0. L. Dorsman-L. Smits 1-1. T. Noort-A. Overduyn 1-1. gemene stemmen herkozen", zegt Roos niet zonder trots. Hij is destijds door mensen uit de sectie kunstrijden benaderd om voorzitter van het "speedska- tingcommitee" te worden. "Ik kreeg ook van die kant te horen dat ik gekozen was". Roos werd later de opvolger van de Zweedse sporteminentie Sven Laftman, die als ruim tachtigja- rige nog over het ijs schuifelde vice-voorzitter van de ISU. Roos: "Die man wou niet weg. Laftman wist veel. Maar ik weet meer".'Over de opvolging van Roos valt nog weinig te zeggen. "Misschien dat de Noor Poul- sen een kandidaat is. Het moet wel iemand zijn, die doorkneed is in het vak". xiennie Roos voelt de last van het moeten steeds zwaarder drukken. "Het is bij mij nu echt zo: je moet dit en je moet dat. Je hebt als schaatsbaas nu een maal je verlichtingen. Als het seizoen voorbij is ben je alweer met het volgende seizoen bezig. Ik wil vrij zijn. Ik zou nu best wel eens tegen mijn vrouw wil len zeggen: kom, we gaan een maandje naar de Canarische ei landen. Dat gaat niet, want je kunt niet zomaar bij de wed strijden wegblijven. Begrijp me goed. mijn hart gaat nog altijd uit naar de hardrijderij, maar ik wil zelf een keuze maken uit de wedstrijden die ik wil zien". Roos is enkele maanden'gele den niet in Barcelona geweest bij de vergadering van de inter nationale Sportfederaties en het Internationaal Olympisch Comité (IOC). "Daar was de Zwitser Haessler voor de ISU", aldus Roos. "De federaties wil len in feite verder gaan dan het IOC. Dat is al jaren zo. Vroeger moest er een hard gevecht gele verd worden tegen Brundage. Nu gaat het allemaal wat soepe ler, al blijft het vechten". Roos is met revolutionaire gedachten zijn sporttijd al vaak vooruit geweest. "Ik ben al heel wat keertjes voor gek verklaard. Ja ren geleden diende ik al voor stellen in over loonderving voor de rijders. Had je moeten zien hoe ze me aankeken. Ik heb er hard voor moeten knokken en in 1969 werden mijn suggesties tijdens een congres in Engeland toch overgenomen. Wat dat be treft lagen we ver voor op de IOC-reglementen". Hennie Roos kan zich soms nog kwaad maken over zaken, die hem raken. "Neem nou dat ge val met Jos Valentijn. Dat was een grote fout van de KNSB. Quarles van Ufford heeft dat heel slecht aangepakt. Ik zou het heel anders gedaan hebben. Quarles is naar het NOC gegaan en heeft de feiten voorgelegd. Ja, dan wijzen ze naar artikel 26 en heb je geen poot om op te staan. Valentijn was door de ISU volledig gerehabiliteerd. Jos was een apart geval. Hij had vier minuten bij de profs gere den en geen geld ontvangen. In mijn eentje heb ik genoeg stemmen verzameld om Valen tijn te laten rehabiliteren. En dan laten ze wel zo'n Jos Her mens aan de Olympische Spe len meedoen. Dat is toch te gek om los te lopen". "Getikt" Toen Hennie Roos jaren gele den voor de eerste maal het on derwerp kunstijsbanen aan sneed werd hij wéér heel wat Hennie Roos: ''regels zijn regels'' keren voor "getikt" versleten. "Wat moet dat wel niet allemaal gaan kosten, zeiden ze hier in Nederland. Daar is geen begin nen aan. Maar ik wees op de kosten van een atletiekbaan en een voetbalveld. Ik zat in die tijd in de verdelingscommissie van de NSF betreffende de to- togelden. Op een gegeven mo ment zei ik dat ik voortaan overal tegen zou stemmen. Eerst moest die kunstijsbaan er komen. Ik zei toen: iedereen kan zijn sport beoefenen be halve de schaatsenrijder. In 1962 had ik een gesprek met NSF-penningmeester Bakke nist aan het Valeriusplein in Amsterdam. Ik vroeg een mil joen voor twee banen, in Am sterdam en Deventer. Bakke nist viel haast van zijn stoel. Hij zei: hóe durft, u een miljoen te vragen voor een sport als er twee miljoen beschikbaar is voor alle sporten bij elkaar. Vier ton wilden ze geven, alleen voor Deventer Ik kwam weer met mijn argument naar voren dat in Nederland alleen de schaat senrijder niet zelf zijn sport kon beoefenen wanneer hij wilde. Mag je dan een keertje de helft krijgen, zei ik. Bakkenist had daar wel oren naar, maar kon niks beloven. Uiteindelijk kreeg ik toch 800.000 gulden los voor Amsterdam en Deventer samen. Daarna hadden we het wereldkampioenschap in Go thenburg, waar Van der Grift eerste werdKomen we terug en was het bedrag een miljoen gulden geworden. Van der Grift had dus 200.000 gulden voor ons verdiend. Bakkenist zei wel: nou hoefje voorlopig niet meer terug te komen. Ach, ik zou er wel een boek over vol kunnen schrijven". Roos is zelf geen hoogvlieger geweest als schaatsenrijder. "Als vijftienjarige won ik tij dens een kortebaanwedstrijd op Terschelling, waar ik van daan kom, de tweede prijs. Mijn oudste broer werd eerste. Toen maakten ze voor de grap het rijmpje: rozen bloeien op het ijs, de een de premie, de ander de prijs. Daarna ben ik naar Indië gegaan. Toen ik terug kwam heb ik nog wat wedstrijdjes voor arme mensen, zoals we dat noemden, gereden. Daar kon je een stuk spek of zo verdienen. Later heb ik nog eens een twee kamp tegen mijn broer Jan ge reden om te kijken of ik er nog wat van kon. Ik kreeg een pak op mijn broek. Ik was alleen erg goed in de eerste meters". De conditie van de 73-jarige mag er nog altijd zijn. "Ik heb op Ter schelling, in Friesland en Am sterdam een fiets staan. En re ken maar dat dat helpt. Kijk maar". En Roos haalt de broe kriem eens aan ten teken dat een buikje hem vreemd is. Font Iemand, die zo lang op en rond de schaatsbanen heeft gebi vakkeerd, zit natuurlijk vol verhalen. "Ik was eens in Sverd lovsk bij het Europees kam pioenschap voor dames. Er wa ren allemaal dames bij de orga nisatie betrokken. Alleen de starter en ik waren mannen. Bij de start van de 500 meter stond een fotograaf met blitzlicht te werken. Op een gegeven mo ment zie ik een flits en ik druk automatisch als tijdv.aarnemer mijn stopwatch in. Drietiende seconde later gaat pas het start schot. Ik dacht: ik zit goed fout en ik kon niet met die andere tijdwaarnemers kletsen, want daar verstond ik geen woord van. Maar ik moest het toch zien op te lossen. Toen heb ik de fi nish in gedachten maar drie me ter verlegd. Na afloop van de rit laat ik mijn klok zien. Laten nu alle vier tijden exact hetzelfde zijn. De anderen bleken precies zo gedaan te hebben als ik. Ik werd prompt omstandig gefeli citeerd". Nog een paar maanden en Hen- Roos zal geen bestuursfunc tie het schaatswereldje. "Natuurlijk zal ik mijn gezicht nog laten zien bij de titeltoérnooien. Dat ben ik gewoon verplicht. Maar daarnna ben ik vrij. Dan kan ik eens helemaal gaan doen waar ik zin in heb". NOORDWIJK - Noord wyk, dat de competitiewedstrijd tegen SHO zag afgelast, benutte de vrije zater dag door te oefenen tegen Katwijk. De Katwijkers wonnen na een op redelijk peil staande wedstrijd met» 1-2. Nadat Jaap van Kesteren kort na het begin voor Noordwijk een penalty had gemist, opende Gerrit Pronk voor Katwijk na een voorzet van Jan van Dijk halverwege de eerste helft de score (0-1Kort voor rust stuitte Dick Harrison een solo van Jan Willem Bogers onregle mentair. Jaap van Kesteren richtte nu van elfmeter wel raak 1-1Vlak na de hervatting kwam Katwijk via Huig Schaap op 1-2. Noordwijk kreeg hierna nog wel enkele kan sen, maar vooral Rob Suttorp en John van Dijk wisten van de hen geboden mogelijkheden geen ge bruik te maken. Naar Engeland De Leidse afdelingsclub Oegst geest gaat volgend jaar Pasen met de complete selectie naar Enge land. Daar zullen twee wedstrijden worden gespeeld bij The Royals, een club van oud-Engelse woestijn rijders. Met Pinksteren wordt de Engelse vereniging verwacht voor een tegenbezoek, ter gelegenheid waarvan Oegstgeest dan een inter nationaal toernooi zal organiseren. Wellicht met deelname van een Duitse vereniging en van de Belgi sche club Bohan, die met Pasen gastheer is voor de Oegstgeester- jeugd. Busreis RCL LEIDERDORP - De supporters vereniging van RCL organiseert donderdagavond een busreis naar de Ahoy' in Rotterdam. RCL treedt daar om 19.30 uur aan tegen Feye- noord in het door de afdeling Rot terdam georganiseerde zaalvoet baltoernooi voor veldvoetbal- teams. De supportersbus vertrekt om 18.30 uur vanaf de Bloemerd. Geïnteresseerde RCL-supporters kunnen vóór woensdagavond 20 uur kaarten bestellen bij P. de Vo gel, Pinksterbloem 37, Leiderdorp. Telefoon: 143213. Pleizier naar WK WASSENAAR - Hennie Pleizier uit Wassenaar heeft door zijn uitste kende prestaties tijdens de Euro pese kampioenschappen judo (4e) zijn selectie afgedwongen voor de wereldkampioenschappen voor ju nioren in Madrid. Pleizier is een oud-leerling van Aad Polanen, bij wie hij nu nog slechts eenmaal in de drie weken traint. Zijn studie aan het CIOS geeft hem niet al te veel ruimte meer om intensiever bij sportschool Luiten te trainen. Elk weekeinde echter wordt hij door bondscoach Karei Gietelink danig onder handen genomen. Pleizier zal op 18 en 19 december vol goede moed aan de wereldkampioenschappen beginnen: "Ik zie er niet tegen op. Iedereen is bang voor de Russen. Tijdens de EK vielen ze mij echter mee. Je moet niemand onderschat ten, maar waa rom zou je bang zijn voor een Rus? Tijdens de wereld kampioenschappen zal ik hetzelfde gezelschap tegen komen als op het EK, aangewild met een aantal Ja panners. Wat eruit komt zullen we wel zien, ik hoop in ieder geval weer op een plaats bij de eerste vier". Hennie Pleizier zal vergezeld wor den door de lichtgewichten Hoog- endijk en Bartels.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12