Gert Wildeboer in Nieuwkoop onweerstaanbaar Zian tweede: had dat kunnen denken Sprinttalent Uilkema wint Dynamo Hans Parrel: "Ik stop" Winst en verlies Betty Stöve MAANDAG 6 DECEMBER 1976 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT NIEUWKOOP - De eerste internationale wielercross in Nieuwkoop is gistermiddag een triomf geworden voor de Nederlandse professional Gertie Wildeboer. Wildeboer, die zaterdagmiddag al een koers in België op zijn naam had geschreven, was op het loodzware parcours van 22 kilome ter onweerstaanbaar. Het meeste gevaar van de vrij snel uitgedunde groep kwam nog van de jonge Nieuwkoper Kees van der Wereld, die eveneens knap rijdend, op een tweede plaats eindigde, acht seconden achter de winnaar. Wildeboer, de man die in het verle- uitslag: 1. Kees Bokma, 2. Ton van den altijd nog zo geplaagd werd der Valk (Voorschoten), 3. Herman door tegenslag, was als een kind zo Zuiderduin (Lisse), 4. Wim van blij met z n vijfde overwinning in Dompeler, 5. Cock van der Hulst Met de wereldkam- (Zoeterwoude), 8. Wim Looyen- pioenschappen in het Duitse Ham- stein (Noordwijkerhout), 9. Tjeerd burg in het vooruitzicht, en de we- Dijkstra (Noordwijkerhout). tenschap dat de Belg Ene de Vla- Henk Wiggers uit Deventer eiste de minck aan een uitstekende come- winst bij de nieuwelingen voor zich back bezig is, wilde Wildeboer zich 0p maar al te graag bewijzen in Uitslag: 1. Henk Wiggers, 2. Nico Nieuwkoop. Dat lukte hem won- Verhoeven, 3. Willy Bouman, 4. Pe- derwel. Nog niet eerder dit seizoen ^er Harings, 5. Aloys Goossen (Lei- heeft de voormalige Nederlandse den). kampioen zich zo succesvol met de WIM VAN WANROOY vaderlandse veldrijderstop geme ten. Maar, hoewel Wildeboer van meet af aan - met een lichte onder breking in de beginfase vanwege gekoerst, was hij toch bang geweest Knap werk van voor de steeds maar achterop ko- mende plaatselijke favoriet Van der Wereld. Van der Wereld wisselde Tf 1 op het zeer modderige terrein P^llYVSTltlOVSTl driemaal van fiets. Wildeboer. ook J driemaal van fiets. Wildeboer, ook nog rijdend met een beschadigde pedaal; "Dat durfde ik gewoon niet pedaal: lJat dunde ik gewoon niet r 1 te doen. Want ik was bang dat hij JJJ LlUXeTïlOUrg me dan zou inhalen o Kees van der Wereld, de talentvolle LUXEMBURG - John Kuyvenho- Ketting-rijder, was de enige die ven van Swift is uitstekend voor de Wildeboer aanvankelijk kon bij- dag gekomen in internationale houden. Logisch ook, want de twee veldritten voor junioren die zater- lichtgewichten kwamen het beste dag en zondag in Luxemburg wer- tot hun recht op het zware terrein, den gehouden. Gisteren werd John Toch heeft de Nieuwkoper de latere Kuyvenhoven in Leudelange op niet echt serieus kunnen een 12 kilometer lang parcours bedreigen. Zijn achterstand tweede achter De Laat. Zijn achter- schommelde gedurende de gehele stand bedroeg 1 minuut en 20 se- koers tussen de 15 en 20 seconden, conden. Derde werd Jan Harings. Slechts in de laatste omloop kon Wereldkampioen Witke kwam niet "Keessie", fel aangemoedigd door verder dan een vierde plaats achter het publiek, nog dichterbij komen, de drie Nederlanders. Ook zaterdag "Toen heb ik nog alles op alles ge- deelde de Nederlandse ploeg de la- zet. Maar Wildeboer reed vanmid- kens uit. John Kuyvenhoven ein- dag zeer sterk", aldus Van der We- digde in Kayl, eveneens op een par- reld. cours van 12 kilometer, op de zesde plaats. De Laat werd weer eerste, Geslaagd witke werd tweede. Harings ging als vierde over de streep. Cock van Leeuwen, de clubmasseur van Samen bepaalden zij voornamelijk Swift „Het was daar in Luxemburg het gezicht van de, in organisato- verschrikkelijk zwaar. De jongens risch en publiek opzicht (vijfdui- zaten van top tot teen onder de zend toeschouwers), geslaagde blubber, sneeuw en klei. Maar voor cross. De anderen moesten veel ter- John verliep alles gladjes. Het is nu rein prijsgeven. Veelal door valpar- voor 80% zeker dat hij mee mag tijen, materiaalpech alsook door de naar de Europese kampioenschap- zwaarte van het terrein. Wil Brou- pen", wers, de nationaal kampioen, bleef zonder seizoenoverwinning. Op ROTTERDAM - Hoewel weer- ruime achterstand werd hij derde, somstandigheden geenszins van Hans Steekers, de man uit Noord- invloed waren, moest Ahoy" op wijkerhout, die zaterdag in Schie- Zondag toch voortijdig worden ge- dam zijn negende óverwinning staakt. De binnenkomst van de binnenhaalde, kwam op dit voor gemotoriseerde St. Nicolaas en z"n hem ongeschikte terrein tot een knechten veroorzaakte een man vijfde plaats. Op ruim twee minu- kement aan de klep van de wieler- ten achterstand. Hij moest Henny baan, die niet meer volledig afsloot. Stamsnijder voor laten gaan, maar Aangezien de reparatie te lang hield professional Gerrit Scheffer duurde moest de bijeenkomst ab- toch nog achter zich. rupt worden afgebroken. Op de zevende plaats kwam pas de Zodoende blijft de vraag wie Ne- eerste buitenlander en wel de Oos- derlands kampioen klassementsrit tenrijkse kampioen Walter Obers- zal worden. Dit laatste programma berger. wordt nu verschoven naar ko- Hoewel Van der Wereld als tweede mende zondag als ook de stayerfï- finishte, werd hij na afloop toch als nale van de amateurs wordt gehou- winnaar gehuldigd. De Nieuwko- den. per, lid van UWTC, pakte namelijk De liefhebbers zagen nu drie van de zonder problemen het kampioen- vijf „trio's" van het sprinttoernooi, schap van Noord-Holland. Uitslag: 1. Gertie Wildeboer, 2. Kees van der Wereld op 8 sec., 3. Wil die in zijn eerste rit tegen Wim de Brouwers, 4. Henny Stamsnijder, 5. Wilde te licht reed, had nauwelijks Hans Steekers, 6. Gerrit Scheffer, 7. moeite met de Zeeuw en later met Walter Obersberger (Oost.), 8. Mar- de Belgen Robert Maveau en Roger tien Verhagen, 9. Rini van Dijk, 10. Cuypers.. De zevenvoudige wereld- Rien Groenendaal. en tweevoudig Olympische kam pioen viel niet veel te bewonderen, Tnninron omdat de Nederlandse confronta- wmoi en tjes onmogelijk waren. Bij de junioren ging de zege naar 7TTDTr,„ 4 Piet Damen uit Drunen. Hij ein- f„n. De Westduitse com- digde met voorsprong op zijn 5.11?. v j16C?».«Peffgen - Albert naaste concurrenten Frans van £ntz £eeft de 24e Zesdaagse van Brakel uit Deurne en Bart Zoontjes Zurich gewonnen. De Nederlander uit Tilburg. De Alphenaar Jos de «ene Pijnen, die met de Westduit- Bruin werd teruggeworpen naar ser Uunther Hantz reed, werd een vijftiende plaats door liefst drie lekke banden. Reinier Hoogkamer •GLNT - Nederlandse smateur- uit Leiden, die zaterdag in Schie- wielrenners hebben zaterdagavond dam zijn eerste grote veldrit op zijn *n sportpaleis te Gent met 28-16 schreef door Zoontjes met de m n 1 um-interland tegen België een achterstand van liefst drie mi- gewonnen. Nederland won alle on- nuten te confronteren, werd in t Nieuwkoop nu vierde. Hoogkamer ,P5> ^eden van de »gou- heeft zich bij de voorlopige selectie den Olympische ploeg op de 100 geschaard voor de wereldkam- van Montreal werken mee aan pioenschappen voor junioren die in de totstandkoming van het velod- België gehouden worden. Jos Key- J"ome van Moskou, waar in 1980 de zer uit Langeraar legde beslag op baanwedstnjden zullen plaatsvin een negende plaats. den- Volgens het vakbondsbald Uitslag: 1. Damen, 2. Zoontjes, 3. ..Troud" zijn Anatoli Tsjoekanov en Van Brakel. 4. Hoogkamer, 5. Van Vladimir Kaminsky samen met de Dijk, 6. Dijk. 7. Van Putten, 8. Van sprinter Valeri Tnfonov en de we- Veen, 9. Keyzer, 10. De Koekkoek, grenner Joen Lavroesjin gedu- 13. George van Klink (Roelofa- rende dne weken „vrijgemaakt" rendsveen), Jos de Bruin (Alphen). om mede te werken aan de con- Bij de veteranen en liefhebbers structie van deze eerste overdekte won Kees Bokmr uit Bunschoten, wielerbaan in Moskou. OOST BERLIJN - Sies Uilkema, een nieuw sprinttalent uit Fries land, heeft in Oost Berlijn de tradi tionele schaatswedstrijden om de Dynamo-Cup gewonnen. De 18- jarige Fries won drie van de vier afstanden. Jos Valentijn werd tweede. Uilkema had zaterdag de 500 en 1000 meter gewonnen en ze gevierde gisteren opnieuw op de korste afstand in de knappe tijd van 39.1 seconden. Jos Valentijn won op de tweede dag de 1000 meter in 1.21.00, hetgeen een nieuw baanre cord betekende. Het puntentotaal van Valentijn (160.369) was iets be ter dan dat van Uilkema (160.415), die door zijn drie overwinningen evenwel beslag legde op de Dynamo-Cup. Derde in het eind klassement werd de Canadees Boucher. Ook bij de dames kwam Nederland goed voor de dag. Sijtje van der Lende won zowel de 1000 als 1500 meter en legde zodoende beslag op de eerste plaats in het algemeen klassement. Haitske Pijlman com pleteerde de Nederlandse succes sen door de 500 meter te winnen. Alleen de 3000 meter werd een zege voor de Oostduitse Dix, die ook tweede werd in het eindklasse ment. Jorrit Jorritsma zal zich dit sei zoen bezighouden met de training van de leden van de Westduitse schaatsclub TSV Straubing uit Beieren. Jorritsma is de laatste ja ren trainer geweest van de Cana dese selectie. Hij stond na vorig sei zoen op de nominatie om Gerard Maarse als coach van de Neder landse dameskernploeg op te vol gen. De Noor Sten Stensen heeft gis teren op de baan van Valle Hovin in Oslo tijdens wedstrijden om de Oscar Trofee de 500 en 5000 meter gewonnen in respectievelij k 41.7 en 7.39.1. Per Bjoerang won bij de sprinters de 500 en 1000 meter in 40.3 en 1.23.5. Bij wedstrijden in Lillehammer heeft Jan Egil Storholt de 1500 me ter gewonnen in de nieuwe Noorse recordtijd van 1.59.9. De 5000 meter leverde een overwinning op van Kaj Stensjhemmet in 7.43.5. Stor holt werd eerste in het algemeen klassement over deze twee afstan den. Het duo Henk Portengen/Wout List heeft zaterdag op de Jaap Edenbaan in Amsterdam de Waterman-trofee gewonnen. De wedstrijd bestond uit drie onderde len: een afvalwedstrijd, een klas sementswedstrijd en als finale een ■coppelwedstrijd. Albers en Brand .verden tweede vóór Kooistra .en Van den Hoorn. In de beginfase leek het met Ge rtie Wildeboer mis te gaan door een. valpartij. Kees van der Wereld tweede van links) zou echter maar even voorbij de latere winnaar ge raken. Hans Steekers (helemaal rechts) kwam op het zware terrein niet tot zijn recht en werd vijfde. SYDNEY - De Nederlandse ten nisspeelster Betty Stöve heeft be sloten om dit seizoen een dubbel te vormen met de Tsjechische Mar tina Navratilova. Het toeval wilde dat beide speelsters gisteren bij een internationaal tennistoernooi in Sydney twee maal samen in een fi nale uitkwamen. Betty Stöve stond in de finale van het damesenkelspel tegenover haar dubbelpartner. De als tweede geplaatste Tsjechische versloeg in 63 minuten Betty Stöve, vijfde op de plaatsingslijst, met 7-5, 6-2. Martina Navratilova ergerde zich in de eerste set herhaaldelijk aan de beslissingen van de lijnrech ter tegen haar. In de tweede set was ze opppermachtig. Ze doorbrak in de 6de en 8ste game de service van Betty Stöve. Later op de dag eisten Stöve en Na vratilova het dubbelspel voor zich op. In de finale wonnen zij van de Amerikaans-Franse combinatie Ann Kiyomura/Frangoise Durr. 6-3, 7-5. De Nederlands- Tsjechische formatie won hiermee 15.000 gulden. De hoofdprijs van het enkelspel bedroeg 55.000 gul den. India heeft zich geplaatst voor de halve finales (Oostelijke zone) van het Davis Cup-toernooi, waarin Australië tegenstander zal zijn. In New Delhi versloeg India met 3-2 de ploeg van Japan. De beslissing viel in het laatste enkelspel, waarin Anand Amritraj de Japanner Ka mi wazumi met 8-6, 6-1, 6-4 ver sloeg. De Amerikanen Jimmy Connors en Vitas Gerulaitis hebben zich ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de "Challenge Cup", dat gedoteerd is met 320.000 dollar (plm. 700.000 gulden). Connors ver sloeg de Italiaan Adriano Panatta (7-6, 6-3), terwijl Gerulaitis makke lijk triomfeerde over Ken Rosewall (6-3,6-2). MOSKOU - De Russen werden er zelfs stil van. Terwijl het kleine groepje Nederlandse supporters het hele Sinter klaasrepertoire uit volle borst zong, stapte de goedheiligman zelf van de tribune om de spe lers en begeleiders van ZIAN/Vitesse geluk te wensen. Even was alle aandacht in het bijna uitverkochte zwem- en waterpolocomplex van CSK Moskou gericht op die "gekke" Hollanders. Op die aanhangers van ZVC, die hun vreugde over de schitterende tweede plaats van de Haagse formatie in de fi nale van de Europacup niet on der stoelen of banken staken. "Dat had toch niemand kunnen denken", jubelde trainer Hans van der Moolen, nadat de Haagse wethouder van sport zaken Piet Vink en de Neder landse ambassadeur in Rus land, de heer Huidecooper, hen enthousiast de hand hadden gedrukt. "Een derde plaats, daar was ik al dik tevreden mee geweest. En dan dit. Ik vind het geweldig". En Piet Reedijk uit dagend: "Heb ik het niet ge zegd, als we van Würzburg win nen dan kunnen we het nog ver schoppen". ZIAN/Vitesse, de op een na be ste club van Europa, de reputa tie die het nationale team tij dens de Olympische Spelen in Montreal (brons) had opge bouwd, werd in Moskou hoog gehouden. Maar wat heeft het weinig gescheeld of de ploeg van voorzitter Erik Ran ("ik ben trots op ZIAN") was toch nog derde geworden. Na de 7-5 nederlaag tegen CSK Moskou en het 3-3 gelijke spel gistermiddag tegen Partizan Belgrado hing alles immers al van het duel tussen Moskou en SV 05 Würzburg. Bij winst van de Russen was ZVC zeker van het zilver, maar bij een remise zou Würzburg (dat eerder had verrast met een zege op Parti zan) de tweede plaats innemen De Duitsers gaven de nieuwe ti telhouder erg lang voortreffe lijk partij, maar moesten tens lotte in het laatste part alsnog buigen (3-2). Eerder op de mid dag had de Nederlandse kam pioen minstens evenveel karak ter getoond tegen Partizan Bel grado.'ZIAN slaagde er tot ie ders verbazing in om in het laat ste part, nadat Jan Evert Veer aan het eind van de derde pe riode voor de rest van de wed strijd zonder vervanging uit het water was gestuurd, een 3-2 achterstand ongedaan te maken en tot het einde toe vast te hou den. Ivo Trumbic bewonderend: "Dat was zeer knap van de jon gens. In zo'n situatie moet je blijven bewegen en dat hebben ze goed gedaan". En de volko men uitgeputte Jan Midden dorp: "Ongelooflijk zeg, wat was dat zwaar. Op het laatst voelde ik m'n benen niet meer van vermoeidheid". De lachende Piet Reedijk; "Normaal zou je zoiets nooit op kunnen brengen. Maar omdat we door de te zware straf die Jan Evert kreeg extra waren ge prikkeld gooi je er onbewust toch nog een schepje op". Vreesde trainer Hans van der Moolen in die fase voor een af gang van ZIAN, in de eerste pe riode leek zijn team daaraan al niet meer te kunnen ontkomen. De Hagenaars lieten zich toen meeslepen in het vertragende spel van de Joegoslaven en ke ken binnen drie minuten tegen een 2-0 achterstand aan. Maar middels enkele aanwijzingen stelde Trumbic snel orde op za ken. ZVC nam het spel in han- Door Cees Oltshoom den, hield het tempo hoog en scoorde nog in dezelfde periode via Parrel (uit een door de prima op dreef zijnde Carlsson gefor ceerde strafworp) en Jan Evert Veer 2-2. In het tweede en derde bedrijf hielden de ploegen elkaar goed in evenwicht, maar toen Veer wegens trappen (Jan Evert "Eerlijk ik deed niets. Waarom zou ik. Die gasten waren kapot, we stonden op het punt om ze in de vierde periode af te maken") naar de kant werd gestuurd leek ZIAN Vitesse een geslagen ploeg. Leek, want met een man- min der knokten de pupillen van Van der Moolen voor 200 pro cent. Wel maakte Partizan eerst nog 3-2, maar door een viet- meterworp van opnieuw Hans Parrel werd het 3-3 en was de sensatie compleet. De tweede plaats was gered, ZVC pres teerde in het sombere Moskou meer dan iedereen had ver wacht. Al bleef men zich in het Haagse kamp afvragen of de to- tel wellicht toch niethaalbaar was geweest. Afgaande op de wedstrijd tegen CSK Moskou zou je geneigd zijn ja te zeggen. ZIAN/Vitesse heeft immers wel degelijk kansen gehad om de zege te grijpen. Maar liefst ne gen keer had de Haagse forma tie een man meer in het water, maar slechts drie keer werd daarvan geprofiteerd. Hans van der Moolen: "Als je alles op een rijtje zet was die eerste plaats misschien haal baar geweest. Tegen die Russen heeft er winst in gezeten. Daar staat tegenover dat we vanmid dag tegen Partizan voor het zelfde geld hadden verloren, dus die tweede plaats verdienen we wel". "Och", blikte tenslotte Delftse Piet Reedijk nuchter als altijd terug, "goed beschouwd had den alle ploegen kunnen win nen. CSK speelde het meest re gelmatig en verdient daarom de beker. Ik ben dik tevreden met die tweede plaats". Eindstand: 1. CSK Moskou 3-6, 2. ZIAN/VITESSE 3-3, 3. SV 05 Würtzburg 3-2, 4. Partizan Bel grado 3-1. MOSKOU - "Dit is mijn laatste wedstrijd geweest, ik stop ermee.' Hans Parrel zegt het glimlachend, als betreft het een grap. Dat is het beslist niet", verzekert de 32-jarige aanvoerder van ZIAN/Vi tesse mij, luttele minuten na de grandioze huldiging. "Ik ben bloed serieus. Dit is een prachtig moment om afscheid te nemen. Een tweede plaats in de Europacup-finale. Ik vind het mooi zo. Zater dag zal ik er niet meer bij zijn." Hij zegt dat zijn beslissing al langer vaststond"Eigenlijk wilde ik er vorig jaar al mee stoppen, maar mede in verband met het Europacup-toernooi heb ik er toch nog een seizoen aan vastgek- noopt. De finale hier in Moskou zou hoe dan ook de afsluiting van mijn waterpolocarrière zijn. Mijn gezin en mijn werk zijn niet langer met mijn sport te combineren. Het bracht de laatste tijd teveel spanningen mee en ik wil daar persé niet aan kapot gaan." ZIAN/Vitesse zal het dus voortaan zonder de blonde Leidse gymnas tiekleraar moeten doen. Parrel zet er na tien jaar een punt achter. "De jongens weten het wel"mompelt hij, "al geloven ze waarschijn lijk niet dat ik nu echt stop. Ze denken dat ik bij de eerstvolgende competitiewedstrijd wel weer kom opdraven. Nou, dan zitten ze er toch goed naast. Hans Parrel heeft vanmiddag tegen Partizan Bel grado zijn laatste wedstrijd gespeeld."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11