Uniek aantal afgelastingen in Britse voetbal Engelse voetbal ruw nit dromen over steun ontwaakt Borussia M.G. Westduits herfstkampioen Voorronde-winst voor Portugal en Oostenrijk VOETBAL EXTRA x SCHOCKEMÖHLE: 'SNEL HERSTELD Scores in betaalde voetbal Twente- supporters houden huis in trein MAANDAG 6 DECEMBER 1976 LONDEN - Het Engelse voet bal, dat lang hoopte op' een fi nanciële injectie uit de miljoe nen die omgaan in de voetbalto^ to, is ruw uit haar "gouden droom" gehaald. Een officiële aanbeveling tegen de uitkering aan het Engelse voetbal uit de totogelden (dit om de financiële moeilijkheden van de clubs te verlichten) is in Londen in een interim rapport van de konin klijke commissie voor loterij bekend gemaakt. De hoop van het voetbal, de paardensport en alle andere sporten die financiële steun zoeken, schijnt zich nu te rich ten op de totstandkoming van een nationale lotto. De commis sie heeft over de lotto geen di recte uitspraken gedaan en stelde dat het de instelling van een lotto "tijdelijk uit de over wegingen heeft geschrapt". Het Engelse voetbal werd door de commissie een tweede klap toegebracht, doordat niet alleen de heffingen op totogelden werden afgewezen, maar ook de waarop deze sport wordt bestuurd werd veroor deeld. In het interim-rapport van de commissie staat "Naar onze mening moet ieder plan voor fi nanciële hulp aan het voetbal worden vergezeld door het creëren van geschikte admini stratieve organen om het geld zo effectief mogelijk te gebrui ken. Een dergelijke opzet is momenteel niet aanwezig". Het zwaarst getroffen door de afwijzing zijn de profclubs, die zich in zulke financiële moei lijkheden bevinden, dat hun ac tiviteiten ieder moment te neinde kunnen lopen. Eén van deze clubs, Newport County uit de vierde divisie, heeft bekend gemaakt dat het zich na kerst mis uit het betaalde voetbal te rugtrekt, indien de club niet wordt overgenomen of een fi nanciële injectie krijgt. Officiële reacties in voetbal kringen over de aanbevelingen van de commissie waren voor spelbaar bitter. Zij werden her haald door de wijdvertakte "centrale raad voor recreatie". Een woordvoerder van deze raad beschreef het interim rapport als "een gebroken be lofte en een droevige misluk king". De raad had gehoopt op de in stelling van een nationale lotto, die vijftig miljoen pond zou moeten opbrengen. Men ver wacht dat de raad op legalise ring in de volksvertegenwoor diging zal aandringen, waar door de lotto van de grond kan komen. KARLSRUHE - Ondanks een daverende nederlaag van 4-0 bij Karlsruher SC is Borussia Mönchengladbach één speel dag voor het einde van de eerste competitiehelft van de Bundesliga herfstkampioen van West-Duitsland gewor den. Dit bescheiden feestje kon Borussia vieren omdat Bayern München, dat niet kon beschikken over de gebles seerde Franz Beckenbauer, toch zeer verrassend in eigen stadion van het laaggeklasseerde Eintracht Frankfurt ver- loon 0-3. Het herfstkampioenschap is in West Duitsland van belang, omdat in de dertien voorgaande competi ties de hefstkampioen ook altijd kampioen werd. Mogelijk dat dit jaar met de traditie gebroken wordt. Borussia, dat de competitie ijzersterk begon, is duidelijk uit vorm. Na de zware nederlaag van twee weken geleden bij Hamburger SV werd de titelverdediger zater dag in Karlsruhe volkomen weg gespeeld door KSC dat bepaald niet als reuzendoder bekend staat. Voor Karlsruher SC scoorden Be rger (2x), Struth en Janzon. Surprise De grote nederlaag van Borussia was even verrassend als de thuis nederlaag van Bayern München tegen Eintracht Braunschweig, dat onder leiding van de nieuwe trainer Gyula Lorant niet lijkt te kunnen verliezen. Bayern miste Franz Be ckenbauer, die wegens een bles sure aan de kant bleef. Bayern leek het defensief ingestelde Eintracht aanvankelijk gemakkelijk op te rol len. Ondanks de massale defensie kreeg Bayern (Dürnberger en Mül- ler) drie opgelegde kansen. Doel man Koitka bleek echter niet te passeren en zorgde voor onwaar schijnlijke reddingen. Bij een uit val overrompelde Nickel de chao tisch optredende Beierse defensie en scoorde, 0-1. Eintracht maakte na rust nog beter gebruik van de countermogelijkheden, omdat Bayern alle risico's nam. Interna tional Bernd Hölzenbein maakte met twee doelpunten (een straf schop) de nederlaag van de drie voudige Europese bekerhouder een feit 0-3. Door de nederlagen van Borussia Mönchenglasbach en Bayern Mün chen werd Eintracht Braunsch weig, dat Kaiserslautern (onder an dere door een doelpunt van ex- AZ-speler Wolfgang Frank) met 2-1 versloeg, plotseling weer kam pioenskandidaat. Braunschweig staat nu tweede met twee punten achterstand op de titelverdediger. Volgende week kan deze club mis schien nog meer inlopen, want dat spelen Borussia en Bayern (3 pun ten achter) tegen elkaar. Spanning Een fenomenale kopbal van Paul Mariner heeft de spanning in de Engelse eerste divisie aanmerkelijk vergroot. Mariner kopte een kwar tier voor het einde raak in de topper Ipswich Town-Liverpool, die daardoor in 1-0 eindigde. Door deze overwinning naderde de in Nederland (confrontaties met Feyenoord en Twente tweemaaTin Europese bekertoernooien) be kende Engelse formatie de lands kampioen tot één punt en staat er zelfs beter voor. Liverpool heeft 25 punten uit 17 wedstrijden, Ipswich 24 uit 16. Derde op de ranglijst bleef, met drie punten achterstand, Newcastle United ondanks een nederlaag van 5-3 bij Arsenal. Bristol City tegen Leeds United werd na 45 minuten bij de stand 0-0 afgebroken wegens mist. Manchester City nestelde zich via een zege van 3-2 op Derby County op de vierde plaats. Middlesborough won zaterdag weer eens met 1-0. Ditmaal bij Wes tham United. Phil Boersma, de En gelsman met Nederlands bloed in de aderen, hetgeen zijn naam al doet vermoeden, speelde slechts 27 minuten mee, maar dat was vol doende om het winnende doelpunt te scoren.. Sneeuw en vorst teisterden het Britse voetbal. In Schotland wer den alle wedstrijden afgelast en in het Engelse voetbal moesten in to taal 31 wedstrijden worden uitge steld. Uniek voor het Britse voet bal. De club die geen last van de slechte weersomstandigheden had was' Birmingham City, dat Leices- ter City op eigen veld een grote ne derlaag (2-6) toebracht. Kenny Burns scoorde net als Macdonald drie doelpunten. Geen verrassingen De dertiende speeldag in de Belgi sche competitie heeft weinig doel punten en ook nauwelijks verras singen opgeleverd. Club Brugge behield door een overwinning met 2-0 op Charleroi de twee punten voorsprong op RWD Molenbeek, dat zaterdagavond Cercle Brugge met 2-1 versloeg. Anderlecht bleef ook aardig bij door de moeilijke uitwedstrijd tegen Lokeren met 3-2 te winnen. Ondanks dat Chaleroi zich massaal verdedigde had Club Brugge geen enkele moeite om de overwinning te behalen al viel die gezien de krachtsverhoudingen met 2-0 wat mager uit. De titelverdediger won door doelpunten van Cools (9e mi nuut) en Davies (55e), de Brit die de groter uitblinker in deze wedstrijd Lokeren-Anderlecht was de enige doelpuntrijke wedstrijd al was het peil over het algemeen niet erg hoog. Anderlecht, dat uit de laatste drie wedstrijden slechts één winst punt had gehaald, leek aanvanke lijk gemakkelijk te gaan winnen- Van der Eist (10e minuut) en Haan (27e minuut) zorgcjen voor een voorsprong van 2-0, nog voor de rust kwam Lokeren terug. Henro- tay en Velkeneers (ex-Anderlecht) konden voor een gelijke (2—2) rust stand zorgen. In de matige tweede helft was Anderlecht weer de be tere ploeg en zorgde Coeck uit een voorzet van Rensenbrink voor het winnende doelpunt (2-3). Nog steeds zonder de geschorste Jan Boskamp speelde RWD Mo lenbeek, getraind door Piet de Vis ser, zaterdagavond tegen Cercle Brugge als in de beste dagen. Wel lens scoorde voor en na de rust en vlak voor tijd zorgde Beheydt voor de eretreffer (2-1). MacDonald scoort de eerste van zijn drie treffe het treffen met Newcastle United. LIMASOL - In groep I van de Europese zone van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Portugal gisteren met 2-1 van Cyprus gewonnen. Bij rust was de stand 1-0 voor de Portuge zen die in de 35ste minuut door Chalana de leiding namen. Stravos scoorde in de 74ste minuut de gelijkmaker, maar twee minuten later zorgde Nene voor de winnende treffer voor Portugal. In Limasol waren 10.000 toe schouwers. Na deze wedstrijd is de stand in groep I: Polen2 2 0 0 4 7-0 Denemarken3 2 0 1 4 10-2 Portugal3 2 0 1 4 13-3 Cyprus4 0 0 4 0 2-17 In de derde wedstrijd voor groep 3 won Oostenrijk in La Valetta met 1-0 van Malta. Hans Krankl van Rapid Wenen scoorde in de 57ste minuut voor 7368 toeschouwers het winnende doelpunt. Door dit resultaat ziet de stand in groep 3 er als volgt uit Turkije 2 1 1 0 3 5-1 Oostenrijk1 1 0 0 2 1-0 Oost-Duitsland 1 1 1 0 1 1-1 Malta2 0 0 2 0 0-5 Costa Rica en Guatemala hebben in San Jose in een wedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap (voorronden noord- en midden- Amerikaanse zone) tegen elkaar gelijk gespeeld: 0-0. Het was de eerste wedstrijd tussen beide landen in groep 2 van deze zone, waarin verder Panama en El Salvador uitkomen. De stand in de centrale groep van de Noord- en Middenamerikaanse voor ronde voor het wereldkampioenschap voetbal: Guatemala3 2 1 0 5 11-2 El Salvador3 1 2 0 4 6-3 Costa Rica4 1 2 1 4 6-1 Panama 6 1 1 4 3 7-21 Flitsender dan ooit was Voet bal Extra gisteren in De Goffert aanwezigWat helaas niet ge zegd kon worden van het aloude Sparta, want die ploeg kreeg er met liefst drie-nul van langs. Dit zeer tot ongenoegen van trainer Brom, die prompt aller lei verdachtmakingen begon te uitenZo van Wat een schopper, die Sije Visser. Ik zeg niet dat het zo is, maar het had er alles van weg dat die Visser gedro geerd was. Cor Brom toonde zich vervol gens toch een goed discipel van VVON's secretaris-generaal Van der Leek: "Misschien niet zo gek dat er vanmiddag eens een andere trainer won", kon je Brom horen mijmerenKan hij misschien wat langer bij zijn huidige werkgever blijvenDie andere trainer - slimme lezer tjes hebben dat begrepen - was Hans Croon. Iemand die het knap moeilijk heeft daar in Nijmegen. In elk geval liet de kleine Wimke Meijers weinig aan onduidelijkheid over toen hij onlangs in een Oostelijke krant zijnmening gaf over Croon. Die Wimke op zijn beurt onmiddellijk disciplinair straf te. Meer plezier bereidden de spe lers van FC Den Haag gisteren hun trainer Malatinsky. In het stadion De Vijverberg werden tegen De Graafschap records aan de lopende band gebroken. Zoals de grootste uitoverwin- ning (0-3) sinds de Haagse fusie in 1971. Nog een opmerkelijk feit: nimmer in zijn carrière bewoog Aad Mansveld zich ge ruisloos voort. Toen scheids rechter Van Dijken zijn pot loodje liet vallen, was er één mandie het buigend opraapte: u raadt het, Aadje Mansveld. Over naar Kerkrade1 in het Ajax-kamp geen unifor miteit meer bleek te bestaan. Zonder de muisgrijze combina tie, die alle andere Ajacieden zo sierde, slenterde Willem Suur- bier in eigen out-fit rond. Suur- bier achteloos: "O, dat pakkie. Weggegeven. Weggegeven aan de vuilnisman." aan de vuil nisman? Willem: "Tuurlijk. Die man houdt mijn tuin bij, dus zijn de pakken, die mij niet lek ker zitten, voor hem. Prachtig vindt-ie het. Apetrots 's avonds naar de plaatselijke kroeg. Is er tenminste nog iemnad groots met Ajax." Terug naar Mansveld, die gisteren geen aanvoerder was en dus geen gele kaart opliep van arbiter Van Dijken. Aadje: "Ik zeg laatst nog tegen Cruijff: laatje toch zakken als aanvoer der. Mooi dat die sufferd mijn goede raad in de wind sloeg. Nou, je hebt het gezien. Weer een Malatinsky gele kaart voor Cruijff en weer een foutloos parcours voor Mansveld." Wie wordt er nou bcmdscoach-interim? Bij de laatste hearing in Zeist, vroeg AZ's Cees Molenaar langs zijn neus weg: Zouden de spelers ak koord gaan met Coumans? Het heeft zo weinig zin om met die man te praten als de spelers hem straks niet willen. Aan de an dere kant werkt hij pro deo. Stoop: "Wat zeg je, pro Dé?" SPORTTOTO Toto 1 2 3 Telstar-Utrecht x Eagles-Twente X Feyenoord-WV X Amsterdam-N AC X Roda-Ajax X NEC-Sparta x Graafsch.-Den Haag AZ'67-PSV X Eindh.-Haarlem x D. Bosch-Fortuna X Helmond Sp.-Veendam x Willem II-PEC x Heerenveen-Vitesse 11 BRUSSEL - De Westduitser Alwin Schockemöhle, die vorige week bij Jumping Amsterdam verstek liet gaan wegens een rugblessure en toen liet weten rust te moeten hou den, zegevierde gisteren tijdens het internationale concours hippique in Brussel met het paard Warwick in het puissance-springconcours. Olympisch kampioen Schocke möhle deelde de eerste plaats met de Belg Edgar Cuepper, die met Ladyson evenals de Westduitser in de barrage (muur 2,10 meter) vier strafpunten opliep. De beste Nederlander op dit on derdeel was Henk Nooren met Ja germeister, die met de Braziliaan Dessoa de eerste plaats deelde. Zaterdagavond won Johan Heins een internationaal springconcours met 10 hindernissen. In de barrage was Heins de snelste op Seven Val leys. Eerder die avond was Heins op Mirabelle vierde geworden in de wedstrijd "Kies uw punten". Hier won de Brit Harvey Smith. Het par cours a l'Americaine werd tenslotte gewonnen door de Fransman Cuyer met Colback. ADVERTENTIE een miljoen gulden r,, aa«i prijzen 1 persoons volautomatische onderdeken, prijs 121,—. Uniek met modern verlicht regelkastje. Traploos instelbaar op 10 standen. Met extra voetenwarmte. Volledig thermisch beveiligd met strenge VDE-keurmerk. 3 jaar garantie. „MARTEX".onthou die naam. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven EREDIVISIE De Graafschap-FC Den Haag 0-3 (0-1). 37. Hoekema 0-1, 82. Noel 0-2, 87. Jol 0-3. Toeschouwers: 7.000. Scheidsrechter Dijken. NEC-Sparta 3-0 (0-0). 51. Korne- Tis 1-0,60. Hoogendoorn 2-0,91. Vis ser 3-0. Scheidsrechter Keizer. Toeschouwers: 5800. Roda JC-Ajax 2-3 (0-3). 9. Geels 0-1, 21. Krol 0-2, 23. Erkens 0-3, 51. Nanninga 1-3, 74. Nanninga 2-3. Scheidsrechter: Corver. Toe schouwers: 18.500. Telstar-FC Utrecht 1-1 (1-1). 20. Stam 1-0, 38. Van Veen 1-1. Scheidsrechter Berrevoets. Toe schouwers: 7000. FC Amsterdam-N AC 1-0 (0-0). 83. Wetzel 1-0. Scheidsrechter De Bruin. Toeschouwers: 2400. Go Ahead Eagles-FC Twente 1-1 (1-1). 10. Gritter 0-1,12. Van Kooten 1-1. Scheidsrechter Weerink. Toe schouwers: 9.000. Eindhoven-Haarlem 2-1 (2-0). 30. Blijenberg 1-0, 43. Posthuma 2-0, 59. De Kip 2-1. Toeschouwers: 5000. Scheidsrechter Beek. EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-Fortuna SC 2-0 (2-0). 14. Van de Bos 1-0, 24. Peters 2-0. Scheidsrechter Beukman. Toeschouwers: 2.000. SC Amersfoort-Volendam 0-0. Scheidsrechter: Gans. Toeschou wers: 1000. Helmond Sport-Veendam 3-0 (1-0). 43. Van Berlo 1-0, 65. De Wert 2-0, 68. De Goede 3-0. Toeschouwers: 2250. Scheidsrechter Jonker. Wageningen-SC Cambuur 3-1 (0-1). 20. Van de Vlag 0-1, 46. Bish 1-1, 56. Menting 2-1, 70. Bish 3-1. Scheidsrechter Draaisma. Toe schouwers: 2500. Willem II-PEC Zwolle 0-1 (0-1). Hendriks 0-1. Scheidsrechter: Oe- telmans (in de rust vervangen door grensrechter Borger, wegens een zweepslag). Toeschouwers: 4.000. Heerenveen-Vitesse 1-2 (0-1). 20. Zaayer 0-1,75. Veenstra 0-2,90. Vis ser (strafschop) 1-2. Scheidsrech ter Wellinga. Toeschouwers 4.500. FC Groningen-SVV 1-0 (1-0). 43. Eimers 1-0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 4.000. Heracles-Excelsior 0-3 (0-1). 44. Pot 0-1, 55. Kwakkernaat 0-2, 74. Van Diggele 0-3. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 2.500. MVV-FC Dordrecht 9-0 (4-0). 6 Nelemans 1-0, 10. Bonfrere 2-0, 20. Kerstges 3-0, 30. Kerstges 4-0, 50. Brokamp 5-0, 65. Brokamp 6-0, 73. Bonfrere 7-0, 79. Bonfrere 8-0, 88. Braam 9-0. Scheidsrechter Bos man. Toeschouwers: 5.600. HILVERSUM - De strijd om de St Nicolaas-prijs werd in Hilversum onder "passende" omstandigheden verreden. In een hevige sneeuw jacht. De "koek" was aan'de finish voor Chiel v. d. Togt (14) met mae stro Voorne. Van der Mije sterk in inter- zonetoemooi ROOSENDAAL - Landskam- pioene Cathy van der Mije is het leidende trio in het interzonale da messchaaktoernooi in Roosendaal tot op een half punt genaderd. Zij won gisteren op fraaie wijze de par tij voor de derde ronde tegen de Bulgaarse Lematsjko, die eerder wegens ziekte van Van der Mije moest worden uitgesteld. De eerste plaats in de rangschikking is in handen van de Russische Asjmilo- vskaja, de tot Israëlische genatura liseerde Russische Koesjnir en de Hongaarse Vero: czi, met 4,5 punten uit zes partijen. Cathy van der Mije deelt de vierde plaats met de Britse Hartston. Vandaag speelt de Neder landse met wit tegen de Ameri kaanse Orton. De drie eerste plaat sen in dit toernooi geven recht op deelneming aan het kandidaten toernooi om het wereldkampioen schap. LOTTO De cijfers voor lotto zijn: 7 - 15 - 18 - 24 - 37 - 40. Reservegetal: 1. Het aantal deelnemers aan lotto 49 bedraagt: 855.753. Inleg: 3.450.960 gulden. Prijzenbedrag: 1.639.206 gulden. Eerste prijs: 573.722 gulden, tweede prijs: 163.921 gulden, derde prijs: 245.881 gulden, vierde en vijfde prijs: 327.841 gulden. DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zun: 3 - 6 - 29 - 35 - 38 - 47. Reservegetal: 11. SUPERTRIO Prijs van Sint Nicolaas te Hilver sum: 1. nummer 14 (Maestro Voorne-M. van de Togt), 2. num mer 5 (Nancy Baker), 3. nummer 12 (Marnamai). Niet gestart nummer 6 (Nanko Buitenzorg). Uitbetaling 747,60. Omzet: 60.808 gulden. DEVENTER - Een groep van on geveer dertig supporters van FC Twente heeft gistermorgen tij dens de reis van Enschede naar Deventer, op weg naar de eredi visiewedstrijd Go Ahead Eag les-FC Twente, danig huisge houden in een treinstel van de Nederlandse Spoorwegen. De Twentenaren, die al om half twaalf in Deventer aankwamen, hadden banken beklad en TL- buizen stukgeslagen. Na afloop van de amateurwed strijd 's-Gravenzandse SV-PPSC in de tweede klasse B van het za terdagvoetbal, wilden supporters van GSV scheidsrechter Wim van Dodewaard tracteren op een pak slaag. Dit omdat hy de speler Koole van de thuisclub wegens het trappen van een tegenstander naar de kleedkamers had ge stuurd. Dank zij de hulp van de spelers en officials van PPSC kon Van Dodewaard zijn auto heel huids bereiken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10