Rijnverdrag gaat Nederland niet ver Kn FOLTERINGEN IN PORTUGAL Japanse regeringspartij krijgt het erg moeilijk NAAST HET NIEUWS Zweedse atoom- ommezwaai MORGEN PARLEMENTSVERKIEZINGEN Israël akkoord met komst vredesmacht ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 LISSABON (Reuter) - In de acht tien maanden na de staatsgreep van 1974 hebben linkse Portugese mili tairen op grote schaal gevangenen gefolterd, op eigen houtje arresta ties verricht en de rechten van de mens geschonden. Dit wordt gezegd in een vrijdag door president Eanes van Portugal gepubliceerd rapport. Na de omverwerping van de rechtse dictatuur, aldus het verslag, zijn honderden Portugezen op een „wrede, onmenselijke en onte- rende manier behandeld". De schuldigen zullen terecht moeten staan en waarschijnlijk uit de strijdkrachten verwijderd worden. In het verslag worden verschil lende gevallen van martelingen ge noemd. Zo hadden soldaten van een in Lissabon gelegerd regiment een gevangene met brandende luci fers en infrarood stralen behan deld. Eerst werd hij op zijn voetzo len geslagen. Daarna hield men lange tijd een brandende infrarode lamp voor zijn ogen. Tenslotte moest hij er getuige van zijn hoe men zich aan zijn vrouw vergreep. Sommige gevangenen zouden door twee man tegelijk geslagen zijn. Zij zouden voorts met ijskoud water bespoten zijn en gedwongen zijn hard te lopen tot ze erbij neervielen. Ook zou met vergeldingsmaatrege len tegen gezinsleden gedreigd zijn. De militaire politie, ontbonden na de mislukte staatsgreep van links in 1975, wordt in het rapport verwe ten 60 mensen te hebben vastge houden in een cel waar maar voor acht man plaats was. Een andere militaire eenheid zou een aantal ge vangenen vijf maanden lang zonder frisse lucht in hun cellen hebben vastgehouden. De slachtoffers mochten zich niet wassen en ook geen post versturen of ontvangen. Sommige gevangenen hebben wel 17 maanden achter slot en grendel gezeten zonder verhoor of officiële ^beschuldiging. Als zij dan onder vraagd werden, mochten er geen verdedigers bij aanwezig zijn. Inmiddels is Alberto Raul de Car- valho, een van de militante leiders donderdagavond in Lissabon ver oordeeld op grond van een omstre den wet die het vorig jaar door de pro-communistische regering is aangenomen. Hem werden zijn po litieke rechten voor een periode van vijf jaar ontnomen. Dit bete kent dat hij in die tijd niet kan stemmen of gekozen worden. De rechter bepaalde dat hij niet gevan gen gezet mag worden omdat hij na de staatsgreep van 1974 voor de mi litaire inlichtingendienst in de voormalige Portugese kolonie Mo zambique heeft gewerkt. BONN (ANP) - De Nederlandse regering is de andere Rijnoeverstaten dankbaar voor de onder tekening van het Rijnverdrag gisteren in Bonn, maar is nog niet tevreden met de gesloten over eenkomst. Het is slechts een eerste stap in de goede richting. Als het aan Nederland had gele gen dan had er vandaag een geheel ander verdrag op tafel gelegen. Dit zei minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat na afloop van de plechtigheid. "We hadden gehoopt, dat Frankrijk al tot een opslag van 60 kg afvalzout per se conde was gekomen", aldus de be windsman, die goede hoop had dat dit doel nu in 1980 zal worden be reikt. Op de ministersconferentie in 1972 in Den Haag was aanvankelijk afgesproken, dat dit per 1 januari STOCKHOLM (UPI) - De Zweedse regering heeft gisteren een "voorwaarden-wetsontwerp" in gediend dat het groene licht geeft voor het bevorderen van de ont wikkeling van kernenergieproduk- tie in Zweden. Het wetsvoorstel betekent een vol ledige ommekeer van het tegen de kernenergie gekante standpunt dat de leider van de centrumpartij, Thorbjörn Falldin, innam voordat hij de eerste niet-socialistische premier sinds 44 jaren van het land werd. Het keurt het werken van vijf elec- trische kerncentrales die er al zijn goed, alsmede een zesde die bin nenkort in bedrijf komt, plus het reeds vergevorderde werk aan nog eens vier kerncentrales. Wat er met drie andere fabrieken die in 1985 in bedrijf zouden komen gaat gebeu ren blijft onzeker. De regering stelt zich garant voor leningen voor de centrales bouw, maar heeft de verantwoorde lijkheid voor het oplossen van de moeilijkheden met het radio actieve afval ironisch genoeg gedragen aan de staatsraad voor energie, die ofwel algeheel ofwel meerderheidsbelang heeft in de vier fabrieken. Het wetsvoorstel zal bij het parle ment worden ingediend nog voor op 18 december het kerstreces be gint. Wanneer het wordt aangeno men is het slechts van kracht tot 1978. Dan wordt een nieuwe ener- giepolitiek opgesteld en de moge lijkheid blijft dus bestaan dat Zwe den de kernenergie geheel zal af schaffen. "De hele opvatting achter het voorwaarden-wetsontwerp is een juridisch monster", aldus het commentaar van premier Olof Palme. In de oppositie en tijdens de ver kiezingscampagne voor de verkie zingen van september eiste Falldin stopzetting van de opbouw van kernenergie in Zweden en sluiting van de bestaande centrales. DEN HAAG - Tot directeur- generaal voor de volksgezondheid is benoemd de zenuwarts J. van Londen (46). De heer van Londen was van 1965 tot 1968 hoofd van de afdeling sociale psychiatrie van de GG en GD in Rotterdam en daarna hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid van GG en GD in Den Haag. 1975 zou geschieden. Er is dus een achterstand van vijfjaar De voorzitter van de internationale .Rijncommissie, de Zwitser Ema nuel Diez, zei dat de ondertekening van het Rijnverdrag geen genoeg doening was maar een verplichting inhield om tot uitvoering van de noodzakelijke maatregelen te ko- Westerterp zei er niet gelukkig mee te zijn, dat Nederland 34 procent van de kosten 23 miljoen) van de zoutopslag moet betalen. "Maar als we daarin niet hadden toegestemd, dan had er nu geen verdrag op tafël gelegen aldus de bewindsman. De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken Werner Maihofer, wees erop dat het hier om een ge meenschappelijke aangelegenheid gaat. "We vervuilen de Rijn alle maal. We zijn gezamenlijk verant woordelijk voor de schoonmaak. Frankrijk houdt in ons aller naam het afvalzout terug", aldus de mi nister. De minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, mevrouw Vor- rink, had wel vertrouwen in het chemieverdrag, dat zij had onder tekend. "Toch hadden we een an derverdrag gewild, waarin niet een aflopend systeem van normen wordt gehanteerd, maar vastge houden wordt aan de nul-lozing. Een veel hardere regeling had ge wenst geweest", aldus minister Vorrink. Politiek achtte zij het verdrag een belangrijke zaak. De deelnemers aan het overleg kunnen er volgens haar nu niet meer onderuit. De minister was ook niet zo geluk kig met de regeling betreffende de uitwisseling van meetgegevens. Duitsland wenst deze onder druk van de industrie langs de Rijn nog steeds niet openbaar te maken. Men is bang voor de concurrentie. Mevrouw Vorrink zei dat Duitsland er binnen enkele jaren toch niet aan ontkomt de cijfers over de lozingen bekend te maken. Dit zal gebeuren onder druk van de bevolking en het parlement. Met een verbeten trekje op de mond ondertekend minister Vorrink van Volksgezondheid het Rijnverdrag. Het gaat haar nog niet ver genoeg. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaatziet er op toe dat zijn collega haar handtekening op de juiste plaats zet. DEN HA AG.(SP) - De parlements verkiezingen van morgen in Japan kunnen een eind maken aan 21 jaar heerschappij van de behoudende Liberaal Democratische Partij (LDP). Het Lockheed-schandaal, de interne strijd om de macht en de uittreding van enkele jonge leden die een nieuwe conservatieve partij hebben opgericht, zullen de LDP veel stemmen kosten, voorspellen de opiniepeilingen. Veertig procent van de kiezers zou wel wat zien in een coalitie van de nieuwe partij met gematigd pro gressieven. Vooral jongeren in de steden voor wie een linkse regering te ver zou gaan, maar die schoon genoeg hebben van het touwtrek ken binnen de LDP en de corruptie, voelen voor diftalternatief. Maar ook als de Liberaal Democra ten er opnieuw in slagen de macht te behouden, dan nog heeft het front van conservatieve politici, bureaucratie en zakenleven z'n be ste tijd gehad, zo menen waarne mers in Tokio. De afvallige LDP-er Yohei Kono (39), die in juni met vijf andere oud-partijgenoten cle Shin Jivoe ofwel Nieuwe Vrijheidspartij oprichtte, voorspelt dat de politiek de komende vijfjaar drastisch gaat veranderen. Hij keert zich vooral tegen de hechte band tussen het zakenleven en de politiek. „Het is verkeerd dat de regerende partij volledig afhan kelijk is van de steun van eén be langengroep", zegt Kono. Hij vindt ook dat de Japanners te weinig keus hebben: „Dit land is diep in Een bizar verschijnsel bij de* verkiezingen in Japan: oud- premierTanaka voert in Niigata campagne om te worden herko zen in het parlement. En ook al moet hij volgende maand voor de rechter verschijnen wegens zijn rol in de Lockheed-affaire, het zal hem nog wel lukken ook. In zijn kiesdistrict heeft Tanaka machtige vrienden en de kie zers lijken zijn verdiensten be langrijker te vinden dan de vraag of hij inderdaad 1,6 mil joen van Lockheed heeft aan genomen. zijn hart conservatief. Waarom zou er dan maar éen conservatieve par tij mogen zijn?" Deze klacht over een keuzemoge lijkheid is niet alleen aan de LDP gericht, maar ook aan de oppositie. In al die jaren is die er niet in ge slaagd de onderlinge verdeeldheid Het wordt in Japan niet uitgesloten geacht dat de LDP na de verkiezin gen uiteenvalt. Want hoe de Japan ners morgen ook zullen stemmen, de machtstrijd in de LDP zal zeker weer oplaaien. De twee grote tegenstanders, premier Takeo Miki en oud-vice-premier Foekoeda. hebben een campagne gevoerd alsof ze tot verschillende partijen behoorden. Maandenlang hebben Foekoeda's aanhangers geprobeerd Miki te wippen, maar de premier hield stand. Miki haalde zich de woede ven een groot deel van zijn partij plus het zakenleven op de hals door koste wat het kost het Lockheed- schandaal te willen uitzoeken. Dat onderzoek heeft al tot de (tijdelijke) arrestatie van oud-premier Tanaka, die in januari met twee andere top functionarissen van de LDP voor de rechter moet verschijnen, maar is nog lang niet voltooid. Ook na de verkiezingen zal Miki niet willen verdwijnen. Mocht Foe koeda er niettemin in slagen hem weg te werken, dan treedt Miki misschien uit de partij, waarmee scheuring onvermijdelijk GOEDE GRAP Een kok in Stuttgart stak een vleesmes in een grote kartonnen doos om haar open te snijden. Hij beroofde er per ongeluk bijna een jonge vrouw mee van het leven. De 25-jarige vrouw was bij wijze van grap door twee keukenhulpen van de kok in de doos gestopt. Deze had gedacht er borden in te zullen aantreffen. Snelle doktershulp voorkwam dat de vrouw doodbloedde aan ern stige snijwonden aan de nek. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. POLITIE GOOIT MET SCHERP Volgende maand start in de Indonesische hoofdstad een door com puters geregeld verkeersgeleidingssysteem en de automobilisten hebben nu al de waarschuwing gekregen wat hun te wachten staat als zij niet meewerken: een steen tegen hun wagen. „Indien nodig zal de verkeerspolitie een voorraad stenen krijgen om die naar voertuigen te gooien die zich niet aan de regels hou den", aldus burgemeester Ali Sadkin. DURE LAARS Een schoenmaker in Nice die een laars onder handen wilde r vond er negenduizend gulden in verstopt. Het waren de spaarcen ten van een vrouw, die al kwam aangesneld om haar vergissing goed te maken. JALOERS BARMEISJE Een 23-jarige Japans barmeisje heeft gisterochtend uit woede over de amoreuze uitstapjes van haar vriend en werkgever, deze in een straat in Osaka drie keer met haar autootje aangereden. De 25-jarige bareigenaar Yosjihisa Yasoeda werd met ernstige ver wondingen in een ziekenhuis opgenomen. Zijn employée mocht mee naar het politiebureau op beschuldiging van poging tot moord. Hisako Nakanisji verklaarde tegenover de politie erg overstuur te zijn omdat Yasoeda regelmatig uitging met een andere vriendin. BEIROET (AP) - De Verenigde Staten hebben Israël overgehaald zijn bezwaren tegen een opmars van het vredesleger van de Arabi sche liga naar het zuiden van Liba non opzij te zetten. Met het vervallen van het Israëli sche dreigement een dergelijke opmars te zullen voorkomen kun nen de vredestroepen tot dicht bij de Libanees-Israëlische grens op trekken. Zij kunnen dan binnen 48 uur de laatste gevechtshaard in de Libanese burgeroorlog doven. Een woordvoerder van de vredes macht zou volgens de radio-zender van de rechtse Falange-partij heb ben gezegd dat de troepen "wach ten op een order naar het zuiden te trekken, die binnen enkele uren zal worden gegeven". Israël heeft zijn bezwaren opzij ge zet nadat het land was meegedeeld dat de troepen uit soldaten van Saoedi-Arabië, de Verenigde Ara bische Emiraten en Soedan zullen bestaan. Israël heeft bezwaar ge maakt tegen de aanwezigheid van Syrische militairen in de buurt van zijn grenzen. Israël heeft tevens gezegd de te rugkeer van Palestijnse guerilla- strijders in Zuid-Libanon niet te zullen toestaan. Waarnemers gelo ven echter dat het uitsluiten van de Palestijnen in het zuiden tot her nieuwde wrijvingen in Libanon zal leiden. De Palestijnen zijn van me ning dat zij onder het akkoord van Cairo van 1969 het recht hebben zich in Zuid-Libanon te vestigen. LONDEN (AP) - Vier babies, drie jongens en een meisje, van een vij- fling die donderdagnacht het leven geschonken werd door de 32-jarige Helen Miles, maakten het gisteren goed, maar een dokter zei dat de overlevingskans van de vijfde, een jongetje van 773 gram, "ter grootte van een mannehand", twijfelachtig was. De kinderen werden negen weken te vroeg geboren. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Skol bier.elke week een feestelijke prijs: 26 cartons a 24 blikken ter waarde van 542,88. Feest met Skol in blik. Uit en thuis - Skol. Thuis bezorgd door SKOL Brouwerijen N.V. Breda. Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven CARACAS (SP) - De duizenden Cubanen die Cuba na de machtso vername van Fidel Castro in 1959 zijn ontvlucht geloven nog steeds dat zij eens naar het eiland terug kunnen keren en velen zijn bereid de geschiedenis een handje te hel pen door desnoods met geweld mee te werken aan de val van de regering-Castro. Eerst bestookten zij hun eiland en de wereld met propaganda, maar de laatste jaren gaan extreme groepe ringen zo ver dat zij ook bommen gooien en moord-aanslagen plegen op pro-Castro gezinde politici. Het Cubaanse vliegtuig dat op 26 oktober bij Barbados ontplofte en in zee stortte, had volgens Cu baanse ballingen een bom aan boord die naar binnen was ge smokkeld door een militante groep anti-Castro-gezindten. Twintig da gen later werd in Puerto Rico een leider van Cubaanse ballingen doodgeschoten, de 41-jarige Aldo Vera Serafin. Onmiddellijk werd gezegd dat dit het werk van Fidel Castro was. Serafin had contact met de be ruchte dokter Orlando Bosch, die door de Amerikaanse politie wordt gezocht en nu in de Venezolaanse hoofdstad Caracas is gearresteerd in verband met de aanslag op het Cubaanse vliegtuig. Bosch is een communistenhater die in de Ver enigde Staten is veroordeeld nadat hij een machinegeweer had leegge schoten op een Oosteuropees vrachtschip. De advocaat van Bosch vreest voor het leven van zijn cliënt. „Als dokter Bosch wordt vrijgelaten zal hij zeker doodge schoten worden". Het is bekend dat Bosch nog het allerbangst is om aan Cuba te worden uitgeleverd. De strijd tussen de Cubanen lijkt weer losgebarsten. Aan de ene kant staan de „gusanos" of wurmen, zoals de uitgeweken Cubanen in Zuid-Amerika spottend worden genoemd, aan de andere kant „de roden", die het Castro-regime ver dedigen. Het is een oude strijd op vele fronten. De lijst met aanslagen is lang. Cubaanse ambassades en kantoren in Mexico, Parijs, Puerto Rico, Panama, Barbados, Canada en Madrid waren doelwit van bo maanslagen. Twee bioscopen in Puerto Rico worden opgeblazen toen er Cubaanse fims werden ver toond; de Cubaanse missie bij de Verenigde Naties is aangevallen en ballingen hebben zelfs Cubaanse vissersschepen beschoten buurt van Florida. Tal1 zijn bij dit soort aanslagen om het leven gekomen. Cubaanse ballingen verdedigen deze aanslagen door te zeggen dat de agenten van Castro hetzelfde doen in Miami, waar veel Cubaanse ballingen wonen, zijn inderdaad prominente uitgeweken Cubanen doodgeschoten en talrijke aansla gen gepleegd, maar in enkele geval len is vastgesteld dat het ging om wraakneming van de ene balling tegen de ander. De organisatie CORU, het „Com mando van Verenigde Revolutio naire Organisaties" zegt verant woordelijk te zijn voor de bomaans lag op het Cubaanse vliegtuig bij Barbados, waarbij 73 mensen om kwamen. CORU is eigenlijk niet een organisatie, maar een groep anti-Castro bewegingen. Er zijn er nog veel meer, zoals „Accion Cu- bana" met de extreme Orlando Bosch als leider, en de Revolutio naire Cubaanse Raad, die in 1961 meewerkte aan de invasie op de Playa Giron. In 1964 werd een ver eniging opgericht van „Oudstrij ders van de Varkensbaai" de be ruchte CIA-invasie op Cuba. De meeste Cubaanse ballingen wo- het zuiden van de Verenigde Staten en vooral in Miami, dat nog geen 500 kilometer van Havana af ligt. Hier wonen op het ogenblik tenminste 350.000 Cubanen. Er wonen ook veel Cubanen in Latijns-Amerika. In Puerto Rico schat men hun aantal op 20.000: in Venezuela zijn er ongeveer 30.000. Hun economische en politieke in vloed is nooit goed onderzocht, maar schijnt niet gering te zijn. Het gaat hierbij natuurlijk in de eerste plaats om mensen die geen voordeel hadden bij de socialisti sche maatregelen van Fidel Castro en degenen die alles op Cuba kwijt raakten: eigenaren van genationa liseerde bedrijven en onteigende landeriien en plantages Vele ballingen hebben het ver ge schopt: de vice-burgemeester van Miami is bijvoorbeeld de Cubaan Manoio Reboso en anderen brach ten het tot bankier of fabrieksdirec teur. Deze "gearriveerde" Cubanen nemen vaak de Amerikaanse na tionaliteit aan en zeggen dat zij er niet meer over denken om naar Cuba terug te gaan, ook niet als Fi del Castro zou verdwijnen. Wel plaatst dit soort Cubanen op de na tionale dag van Cuba advertenties waarin zij de situatie op het eiland veroordelen. De vliegramp bij Barbados plaatst de regering van Venezuela intussen voor een reeks onverwachte moei lijkheden. De twee mannen die in Trinidad-Tobago in verband met de bomaanslag op het Cubaanse vlieg tuig werden gearresteerd, bleken Venezolanen te zijn. Nu het tweetal aan Venezuela is uitgeleverd, moet de regering in Caracas beslissen of zij berecht moeten worden of niet. In het eerste geval is de kans groot dat de anti-Castro-gezindten een nieuwe reeks aanslagen in Ven ezuela zullen plegen; als de twee bijvoorbeeld wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten maakt Venezuela een slechte beurt in de Derde Wereld, waar toch al vaak wordt getwijfeld aan het centrum linkse imago waar Venezuela zo zuinig op is. Dat de Venezolaanse regering ern stig rekening houdt met de moge lijkheid van aanslagen in Ven ezuela zelf, blijkt wel uit het feit dat onder meer de diplomatieke verte genwoordiger van Barbados in Ca racas onder permanente politiebe scherming staat. DUBLIN - De voormalige Ierse commissaris bij de E.G., Patrick Hillerij, is gisteren plechtig geïn stalleerd als de zesde president van de Ierse republiek. Hij volgt Cearbhall O'Dalaigh op, die was afgetreden na een onheuse opmerking van minister Patrick Donegan. De 53-jarige Hillery heeft een prak tijk als plattelandsarts gehad en onder de 500 gasten bij de plechtig heid in het kasteel van Dublin wa ren veel voormalige patiënten uit zijn toenmalige standplaats Mil- town Malbay, in het westen van Ier land. Hillerij was voor het president schap de enige kandidaat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9