Bouw geen flats maar huizen in bestaande wijken SABA Het debacle van Schouwenhove WIELRIJDERS LANGZAAM Bejaarden in Leiden Bejaarden moeten zelfstandig blijven LIGTVOET ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 Leidenaars willen niet in dure service-flat LEIDEN - In het Morskwartier,aan de Jan Luykenlaan, wordt een flat gebouwdSchouwenhove genaamd Een flat met elf woonlagen en 192 appartementen. Sommige met één kamer, andere met drie. Het is geen gewone flat, maar een service-flat zoals dat heet. Bedoeld voor be jaarden die wat gerieflijker willen wonenmet het gemak van "alles ge lijkvloers" en een in centrale keu ken bereide warme maaltijd. De prijzen liggen tussen de f750 en f1750. In maart van het volgend jaar is het gebouw klaar en kunnen de nieuwe bewoners er inAls die er tenminste zijn, want tot nu toe is de belangstelling aan de magere kant. Nog wat meer bijzonderheden over dit omvangrijke project: de bouw is een initiatief van de stichting Zo merland, die ook elders in het land dergelijke service-flats heeft laten zetten. De kosten zijn 25 miljoen. De gemeente heeft een paar jaar gele den besloten garant te willen staan Door Ton van Brussel In de jaren zestig was men het er zo over eens. Het was gevaarlijk om als je "bej aard" was thuis te blijven wonen. Voor iedereen zou immers een moment komen dat de handicaps de be hoefte om alles alleen te doen in de weg gaan staan en voor die tijd moest men maatregelen hebben geno men. Veel Nederlanders lie ten zich daarom al vrij vroeg, zo tussen de vijftig en zestig jaar inschrijven om van een plaats in een bejaar dentehuis verzekerd te zijn. Belangrijk was wel dat men nog niets mankeerde, want aan zieke mensen bestond in een bejaardentehuis geen behoefte. Die moesten maar naar een verpleegtehuis. Bejaardentehuizen werden in grote aantallen gebouwd, veelal flats, want dergelijke bouw zou veel voordelen bieden. In 1970 gaf het voor rente en aflossing van de le ning die de stichting Zomerland heeft gesloten,om de bouw te bekos tigen. Dit tot een bedrag van 22 mil- joen. Dat betekent dat als de ver huur van de appartementen op de een of andere manier niet vol doende oplevert. Leiden de tekorten betaalt. De gemeenteraad stelde destijds wel als voorwaarde dat de flat gebouwd moest worden voor Leidenaars. Wat wil nu het gevalLeidenaars willen helemaal niet in die flat wo nen. Er is een inschrijving geweest, die 125 gegadigden heeft opgele verd, van wie 17 Leidenaars. De rest komt vooral uit plaatsen als Wassenaar en Den Haag. Een voor de hand liggende reden is dat de prijzkn voor de meeste Leidenaars te ho|>g zijn en dat het voor veel mensen zelfs niet mogelijk is om een appartement met steun van de huursubsidieregelingte betrekken. Wat is het gevolg? Er is een flat ge ministerie een bejaardennota uit. Daarin stond dat het lang niet voor alle bejaarden nodig was om naar een verzorgingstehuis te verhuizen. De meesten konden makkelijk thuis blijven wonen. Als de nood echt aan de man kwam, kon altijd de hulp worden ingeroepen van een bejaardenverzorgster, een wijk verpleegster, of een dienstencen trum. Deze laatste vorm van dienstverlening werd sterk uitge bouwd. Was dit soort hulp niet ge noeg, dan kon altijd nog worden besloten naar een tehuis te gaan. Vroeger moest je "gezond" zijn om in een tehuis te mogen, vanaf dat bouwd, waar in Leiden geen be hoefte aan beslaat. Als er niet vol doende belangstelling van buiten de stad komt, kan het gebouw niet goed geëxploiteerd worden en kost het de gemeente veel geld. Wat maakt dit alles nog triester dan het al lijkt? Leidenaars willen niet in een service-flat wonen, maar een groot aantal staat wel op de wacht lijst vooreen verzorgingstehuisPer 1 juli van dit jaar was er voor deze tehuizen een lijst van ruim twee honderd wachtenden. De ervaring wijst uit dat er per jaar nog minder dan tien procent van die lijst ge plaatst kan worden. Op de wacht lijst staan bovendien alleen urgente en zeer urgente aanvragen. Wat lijkt een oplossing? Bouw in de toekomst geen service-flats, maar verzorgingstehuizen, want daar bestaat, althans in deze stad meer behoefte aan. Nare bijkomstigheid: service-flats worden in de zg. vrije sector ge bouwd" en dat betekent dat ze als paddestoelen uit de grond kunnen schieten zonder dat iemand er iets tegen kan doen. De gemeenteraad zou wel kunnen beslissen niet meer garant te staan voor aflossingen. Verzorgingstehuizen kunnen bo vendien alleen gebouwd worden na goedkeuring van het ministerie van CRM, dat onlangs bekend heeft ge maakt geen toestemming voor nieuwbouw meer te willen geven. Rumoer in sommige fracties i Leidse gemeenteraad. Woede ook. In betogen in vergaderingen aan dit onderwerp gewijd, wordt door raadsleden naar het voorhoofd ge wezen, om aan te geven dat de ge meenteraad met het besluit om voor een dergelijk hoog bedrag garant te staart voor een voorziening waar niemand op zit te wachtende plank stevig heeft mis geslagen. Het ru moer komt wel wat laat. Het besluit is genomen en niet meer terug te moment moest je wat mankeren om een plaats te krijgen. Het minis terie gaf aan dat maar tien procent van de bejaarden naar een centrum mocht gaan. In de vijfjaar die na het verschijnen van die bejaardennota volgden, werd driftig gewerkt aan het uit werken van de gedachte, die in dit geschrift naar voren was gekomen. In '75 was het doel in veel steden bereikt. Er waren genoeg verzor gingstehuizen gebouwd om die tien procent op te vangen. In dat zelfde jaar verscheen echter een nieuwe nota. In vijfjaar gebeurt er nogal wat, de kijk op dingen ver Schouwenhove: laat draaien. Sommige raadsleden we ten zich nog te herinneren dat het destijds als hamerstuk de gemeen teraad passeerde. Niemand vond het kennelijk nodig om over deze kwestie geïnformeerd te worden. Tussenoplossingen zijn nauwelijks mogelijkEen service-flat is iets we zenlijks anders dan een verzor gingstehuis, waar veel meer perso neel aanwezig is en waar niet wordt volstaan met het verstrekken van een warme maaltijdzoals dat in "Schouwenhove" gaat gebeuren. De Schouwenhovekwestie heeft toch een voordeel opgeleverd. De discus sie over het beleid dat de gemeente op het gebied van de bejaardenzorg moet voeren is weer op gang ge bracht. Een belangrijke oorzaak van die opleving in de discussie is ook het pakket van bezuinigingen dat staatssecretaris Meijer van CRM onlangs voor deze sector aan kondigde. Ook zijn de opvattingen over bejaardenhuisvesting de laat ste jaren ingrijpend veranderd. andert en dan moeten oude stand punten weer eens aan de werke lijkheid worden getoetst en als dat nodig is worden herzien. Dat ge beurde, want in deze nota werd nog meer gewezen op het principe dat bejaarden zoveel mogelijk zelf standig moeten blijven wonen. Ge steld werd dat niet voor tien, maar slechts voor zeven procent van alle bejaarden een plaats mocht zijn in een verzorgingstehuis. Oude tehui zen, sterk aan vernieuwing toe, werden gesloten. Met name die door particulieren werden geëx ploiteerd, verdwenen in grote aan tallen. We schrijven 1976, het jaar dat de overheid zijn 1%-operatie begon. Bezuinigingen op de uitgaven aan collectieve voorzieningen. Ook in de bejaardensector moest de broe kriem strakker. Staatssecretaris Meijer kondigt bezuinigingen aan. geen nieuwbouw meer van ver zorgingstehuizen, ook niet in plaat sen waar nog niet voor zeven pro cent van de bejaarden ruimte is in een tehuis; geen verbouwing of uitbreiding van bestaande tehuizen. Een en kele uitzondering kan worden ge maakt, maar alleen met toestem ming van de ministeries van CRM en Economische Zaken; In verzorgingstehuizen mogen per tien bejaarden niet meer dan drie personeelsleden werken; In elke stad moet een plaatsings commissie de aanvragen gaan beoordelen op urgentie. "Oude bomen moetje niet verplan ten" is een oud spreekwoord. Met betrekking tot bejaarden is het weer in zwang gekomen, met name in kringen van de progressieve par tijen. De PPR was bijvoorbeeld, ge tuige haar programma's, al lang van opvatting dat bejaarden niet in flats thuis horen, maar in hun eigen woonomgeving moeten blijven. "Extra-murale hulp" is dan nodig en dat betekent dat er een uitbrei ding moet komen van de bejaar denverzorging en de dienstencen tra, en dat er meer aangepaste wo ningbouw moet worden gepleegd. Als het even kan geïntegreerd, dus in de binnenstad, opgenomen in bestaande woonwijken. De discussie in de gemeenteraad en in de adviescommissies zal zich de komende tijd dan ook logischer wijs toespitsen op de vradg welke mogelijkheden Leiden heeft om aan de veranderde inzichten tege moet te komen en de bezuinigingen van de overheid op te vangen. [BRINK Luchtverwarming /ij ^aMS3a>2ES*BS!,si£ae®as^ Uw installateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/(J RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Lom-school van Driftstraat naar opgeknapt schoolgebouw Ter Haarkade LEIDEN TEL. 071-140941 LEIDEN - Het PSP- gemeenteraadslid Anne van de Zande stapt volgend jaar mei uit de gemeenteraad. Ze zal worden op gevolgd door Hilda Passchier (27), thans fractie-assistente van de PSP in de raad en fractie-secretaresse van de PSP-tweede kamer-fractie. Van de Zande is drie jaar gemeen teraadslid geweest en vindt dat "wel genoeg". Binnen PSP was al eerder afgesproken dat zij tussen tijds door een ander zou worden opgevolgd. Ze zal wel als fractie- assistente bij het werk van de PSP in de gemeenteraad betrokken blij- Spreektijdbeperking. Ondanks het verzet van het CDA hebben B en W aan de gemeenteraad het voorstel gedaan om bij de komende begrotingsbehandeling - die up 13 december begint - iedere fractie aan een gelijke spreektijdbeper king te onderwerpen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de WD. Volgens dit voorstel zou de begro ting in 35 a 40 uur behandeld kun nen worden. De eerste vergadering begint 13 december om twee uur. In principe kan er die week elke dag van twee tot zes uur en van half ze ven tot elf uur door de gemeente raad vergaderd worden. LEIDEN - B en W stellen de ge meenteraad voor zijn medewerking te verlenen aan een verbouwing en uitbreiding van het schoolgebouw Ter Haarkade 1. In dat gebouw zal de prot. chr. lom-school aan de Driftstraat te zijner tijd worden on dergebracht. Met de verbouwing en uitbreiding is een bedrag gemoeid van 1.842.650. De raad wordt ge vraagd dit krediet beschikbaar te stellen. Als het gebouw klaar is zal het "om niet" in eigendom worden overgedragen aan het bestuur van de lom-school, de Stichting Chris telijk Orthopaedagogisch Instituut voor Leiden en Omstreken. De bouw wordt onderhands aanbe steed. De prot.chr. lom-school is al enkele jaren in het gebouw aan de Drift straat gehuisvest. Omdat dit ge bouw zeer slecht was en voortdu rend schade ondervond door ver nielingen, werden er diverse po gingen gedaan andere huisvesting te krijgen. Aanvankelijk leek er sprake van te zijn dat de zesklassige school het voormalige kweek schoolgebouw aan de Paulus Buysstraat zou betrekken, maar dat gebouw werd door de inspectie af gekeurd. In het gebouw aan de Ter Haarkade krijgt de school nu ruimte voor zeven klassen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis G. J. J. Vries (Leiden), theologie J. W. H. Blaauw (Leiden), farmacie D. de Roode, mej. J. J. Juffermans en J. T. Op 't Land (allen te Leiden). Aan de Technische Hogeschool in Delft is J. M. Lohman (Alphen aan den Rijn) geslaagd voor het docto raal examen elektrotechnisch in genieur. LEIDEN - Herkent u dit stille hoekje? Het stadsbeeld verandert bij stukjes en beetjes en het straatbeeld ondergaat een complete gedaantewisseling De huizen rechts verdwenen .De straat werd verbreed tot aan het water dat achter de huizen stroomde. De blinde muur is één grote reclame geweest voor Het Vaderland, een krant die toen nog voor drie gulden per kwartaal verkrijgbaar was. De bestrating veranderde: de keitjes maakten plaats voor klinkers. De gaslantaarn verdween van het toneel. De winkel links is gemoderniseerd: en de garen en band, sajetten, corsetten, zeep en eau de cologne die meneer Smits daar verkocht maakten plaats voor fietsen van meneer Walenkamp. Wie, zoals op de foto, rustig midden op straat zou poseren, zou het nu niet meer overleven, want de verkeersdrukte is flink toegenomen. Wie goed kijkt ziet aan het winkelpand links een bordje: Wielrijders langzaam rijden". Toen was het rijwiel blijkbaar wat nu de auto is: een gevreesd en razendsnel vehikel. Het toen nog rustige hoekje, is het kruispunt van Haarlemmerstraat Blauwpoortsbrugen Paardensteeg (nu Prinsessekade). De bebouwing rechts moest verdwijnen toen het Kort Rapenburg overwelfd werd en de steeg verbreed moest worden in verband met de opkomende verkeersdruk te. De foto werd ons gestuurd door NA. Haasnoot, een zeer bejaarde Katwij- ker die in zijn jeugd vaak in Leiden logeerde. Waar de foto vandaan komt weet hij niet precies. Misschien van de familie Den Houter bij wie hij logeerde op de Herengracht. De foto zal omstreeks rond de eeuwwisselling genomen kunnen zijn. Huize Vreewijk, een verzorgingstehuis voor bejaarden. De overheid heeft inmidd zeven procent van de bejaarden een plaats moet zijn in een dergelijk tehuis.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3