Ziekenfondsraad naar ministerie [LeAcfee agenda Kagers verontwaardigd over sluitings tijden veerpont Sint reikt prijzen uit Bleys hoeft niet te verhuizen Heerlijk poëzie-avond Slagers en grossiers tegen de verhoging tarieven slachthuis Na actie Oegstgeestenaar over prijs eerste hulp OEGSTGEEST/LEIDEN - De Ziekenfondsraad zal zich tot de minister van Binnenlandse Zaken wenden met de vraag of het vervoer van verkeersslachtoffers geen taak is van de overheid en of dat vervoer in dat geval ook niet door de overheid bekostigd dient te worden. Dat is het resultaat van een actie van de Leidse Ziekenfondsen, die daarmee op hun beurt reageerden op een geschil tussen de gemeente Oegst- geest, het Leidse Ziekenfonds Boerhaave en de heer R. Broekstra, voormalig inwoner van Oegstgeest. ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 LEIDEN - De tekenwedstrijd, die het Leids City Centrum voor Sint Nicolaas had georganiseerd, heeft ongeveer zeshonderd inzendin gen opgeleverd. In de Stadsgehoorzaal werden gistermiddag de prijzen uitgereikt. Maar niet nadat de kinderen, onder leiding van LCC-voorzitter Van Egmond achter de microfoon, een welkomstlied hadden gezongen.In gezelschap van de „tekenpiet"en dezeurpiet" reikte de Sint daarna talloze prijzen uit. De volgende kinderen behaalden de hoofdprijzen: Jessica Volwater een poppenwagen (3-4 jaar): Robert Koelewijn een parker jasje en een kleurboek (5-6 jaar): Friso Versluys een elektrische trein (7-8 jaar): Monique Kroe- semeyer een fiets (9-10 jaar); Helma v. d. Werf een dameshorloge (11-12 jaar). Op de foto bieden enige kinderen de Sint met verschul digde eerbied hun gelukwensen aan. Aanleiding tot dit alles was een re- kening van f 42.30, gestuurd door de gemeente Oegstgeest voor het verlenen van eerste hulp en aan sluitend ziekenvervoer. De heer Broekstra kreeg die rekening ge presenteerd nadat zyn vrouw, die aan een spierziekte lijdt, op 14 ok tober bij de Lange Voort onwel was geworden en op straat in elkaar was gezakt. Op grond van een raadsbesluit van mei 1974 stuurde de afdeling finan ciën een rekening waarop het wee kend/nachttarief voor eerste hulp met aansluitend vervoer tot een to taalbedrag van f 42.30. De raad had besloten de tarieven tot dat bedrag op te trekken op voorstel van het ministerie van Binnenlandse Za ken. „Ik heb die nota niet betaald, maar doorgestuurd naar het zieken fonds", aldus de heer Broekstra, die inmiddels in Gouda woont. „Toen het fonds de rekening niet wilde voldoen meende ik dat ik ook niet hoefde te betalen omdat, zoals men by het ziekenfonds meedeelde, de Ondanks verzuim Remco Campert LEIDEN - „Ja, maar geeft u dan tenminste een reden voor uw af wezigheid". „Niets mee te maken, ik kom een voudig niet en ik heb geen zin daarvoor een reden te noemen". Zo moet ongeveer het telefoonge sprek tussen de organisatoren (LAK-literaire workshop) van de dichtersavond, die gisteren werd gehouden in het theater aan het Levendaal, en de dichter/auteur Remco Campert zich hebben ontwikkeld. Resultaat gistere^ vond in het LAK-theater geen Remco Campert, maar wel een in de haast gevraagde Judith Her- zberg, die zo vriendelijk was on middellijk uit Amsterdam naar Leiden te komen. Zo iets verdient waardering, waarvan acte! Wat de aanwezige dichters te bie den hadden, maakte gelukkig veel goed. Vooral Ton van Deel en Jan Kuiper voor de pauze en Sybren Polet en de eerder ge noemde Judith Herzberg na de pauze brachten aan aantal, soms gevoelige, maar zich steeds op li terair niveau bewegende, gedich ten ten gehore. Van Van Deel noemen we: „Sneeuwbal", „Speelhuisje", „Vogelzang" (uit „Recht onder de Merels"); „Ansicht" „Eksters" en „Nergens" (uit „Klein Diorama"). Kuiper droeg met veel gevoel voor humor voor „Ramp", „Ont moetingen in het Vondelpark", „Nanosomia", „Herfsttafel" (een sonnet in twee gedeelten) en „Pathé-Baby". Van Sybren Polet, onmiddelijk na de pauze, de vol gende markante uitspraak: „Je bent opeens zestiger, zonder ooit vijftiger geweest te zijn". Vooral zijn gedichten „In het Cen trum" en „Het oog van de Mai- stro" kwamen duidelijk naar vo ren. Judith Herzberg met Zeed rift", „Voorradig gevoel", „Be graven" en „Dinsdag" had weinig moeite de afwezige Campert te doen vergeten. Met dichters praten en dichtersa- vonden recenseren is een heer lijke bezigheid. Dichters of dich teressen zijn haast altijd gevoeli ge, niet over het paard getilde mensen, die wat verwonderd de belangstelling rond hun persoon signaleren en de wereld om hen heen met verbazing gadeslaan. Zij zijn daarnaast gespeend van elke vorm van artistieke arrogan tie. Zij blyven zichzelf ondanks het applaus. Bij welke andere kunstuiting kom je dat tegen woordig nog tegen? BERT KOEKEBAKKER rekening te hoog en niet voldoende meer rekeningen van Oegstgeest, welke gemeente de maximaal door Binnenlandse Zaken toegestane ta rieven hanteert, om die redenen niet willen betalen. Tot het einde van dit jaar was daarover overigens met Oegstgeest ook nog maar nau welijks contact geweest. Toen de gemeente Oegstgeest met een deurwaarder dreigde trok de heer Broekstra weer bij het zieken fonds aan de bel, waar uiteindelijk besloten werd de zaak aan de Zie kenfondsraad v#or te leggen. Deze zal zich tot het ministerie wenden. De Leidse ziekenfondsen hebben inmiddels meegedeeld de rekenin gen voor eerste hulp toch te zullen betalen, hangende het besluit van Binnenlandse Zaken. LEIDEN - De Federatie van Sla gerpatroons van Leiden en Om streken en de vleesgrossiers in Leiden hebben bij Ged. Staten en bij de Kroon beroep aangetekend tegen het besluit van de Leidse gemeenteraad om de tarieven van het openbaar slachthuis te verho gen. De slagers en grossiers zijn het niet alleen met deze verhoging niet eens, maar ook niet met het algemene beleid dat met betrek king tot het slachthuis wordt ge voerd. Burgerlijke stand van Warmond OVERLEDEN: J. M. G. Schafthui- zen w/v A. J. Pappers, oud 77 jr., vr. Rel by Bill Haley - In het lon- dense New Victoria Theater zijn gisteravond acht mensen gearres teerd, toen daar gevechten waren uitgebroken tijdens een optreden van Bill Haley and his Compts. Advies Inspectie voor de Volksgezondheid: LEIDEN - De inspectie voor de Volksgezond heid vindt dat bedrijven als dat van de firma Bleys Chemische Produkten in de Oude Mors niet in de binnenstad thuishoren. Toch advi seert de inspectie niet om het bedrijf te laten verhuizen. Wel moeten er enkele beperkende maatregelen worden genomen om het bedrijf enigszins aan banden te leggen. Een en ander blijkt uit een advies dat de inspec tie onlangs liet uitgaan naar B en W van Leiden. Dat advies wordt pas maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering openbaar gemaakt by de beantwoording van vragen die over de firma Bleys gesteld zijn door de raadsleden Van de Zande (PSP) en Beijen (PPR). Het buurtcomité d'Oude Morsch bracht begin deze week de zaak-Bleys aan het rollen nadat er zondagnacht een brandje was uitgebroken in een naast de opslagplaats van de firma Bleys gelegen houtzagerij aan de Narmstraat. De brand kon tijdig worden bedwongen, maar het buurtcomité vreest dat als er opnieuw brand uitbreekt en het vuur overslaat op de opsla gruimte van de firma Bleys, dit rampzalige ge volgen kan hebben voor de buurt. De firma Bleys bewaart in haar opslagruimte o.a. de zeer brandbare stoffen xyleen en chloroteen. Als laatstgenoemde stof met overmatige verhitting of open vuur in aanraking komt, ontstaat er gewoonlijk het dodelijke (zenuwgas) fosgeen. De firma Bleys meent in tegenstelling tot het buurtcomité dat haar bedrijf echter voldoende beveiliging biedt om eventuele kwalijke gevol gen van een brand tegen te gaan. Het bedrijf diende begin dit jaar een aanvraag voor een gewijzigde hinderwetvergunning in in verband met de vervanging van een ondergronds gele gen terpetinetank van 4000 liter. Die aanvraag is nog steeds in behandeling; de inspectie voor de volksgezondheid heeft daarover advies uit gebracht. De verwachting is dat B en W zich binnenkort over de aanvraag zullen uitspre ken. Het buurtcomité heeft inmiddels een uitvoerig rapport over de opsiag en verwerking van chemische produkten bij de firma Bleys ge maakt en dat opgestuurd aan B en W. In dat rapport verzoekt het buurtcomité het college om de opslag en het werken met „deze giftige stoffen" voor zover dat bovengronds gebeurt, naar buiten de bebouwde kom te laten verhui zen. Daarmee wil het buurtcomité overigens niet zeggen dat dan ook de firma Bleys uit de binnenstad moet verdwijnen. POHTVEER HAAR HET Wm KAAG GEE» DOORGAAND VERKEER ALKEMADE - De bewoners van het Kaag-eiland zijn ver ontwaardigd over het gemeentelijk besluit om de pont elke dag vier maal een kwartier stil te leggen. Vanwege „per soonlijke verzorging" van de veerlieden, zo deelde B en W mee. De Kagers zijn om twee redenen boos. Ten eerste, zo stelt men, heeft de gemeente het besluit genomen zonder overleg met de Kaag bewoners die ook niet zijn verte genwoordigd in de gemeenteraad. Een kleine ingezonden mededeling in het „witte weekblad", dat lang niet bij iedereen in de bus valt, stelde hen van de pauzes op de hoogte. Ten tweede vinden de Kagers dat de pont altyd moet varen. De dorpsraad kwam in spoedver gadering bijeen en besloot eerst maar aan de gemeente te vragen om de pauzes op een ander tijdstip te zetten vanwege de aansluiting op de bus en vanwege de schooltijden. De pauzes beginnen op verzoek van de dorpsraad nu om 9.15 uur, 11.15 uur, 15.45 uur en 19.15 uur. Vervol gens schreef de dorpsraad een brief aan B en W waarin de verontwaar diging van de Kagers tot uiting kwam. De brief zou ook worden geplaatst in „Heen en Weer", het blaadje van en voor de Kagers. Dat is tenslotte niet gebeurd omdat de burgemeester Bolten de dorpsraad benaderde voor een persoonlijk ge sprek. Dat is donderdag gehouden en - zonder op de inhoud van het gesprek in te gaan - vertelde voor zitter Stokman van de dorpsraad dat het „een goed gesprek" is ge weest. Maandag vergadert de dorpsraad weer om aan de hand van de ontwikkelingen opnieuw stelling te bepalen. Stokman ver telde wel dat het gesprek met de burgemeester waarschijnlijk niet betékent dat de dorpsraad afstand neemt van de stelling „Het pont moet altijd varen". Abnormaal Hoe boos zyn de Kagers? Kaagbewoner-sinds-zijn-geboorte Jan van Nieuwkoop wil dat wel even laten horen. Van Nieuwkoop: „Zo lang ik leef heb ik nog geen sluitingstijden voor het pontje meegemaakt. Ik vind het een ab normale regeling. Ze kunnen ons toch niet zomaar isoleren? We moe ten van het eiland af kunnen als wy dat willen". „Wij zijn nu de dupe van het arresteren van de veerlie den. Had de gemeente maar eerder moeten controleren of ze het geld in eigen zak staken. Van mij mogen ze die jongens weer terughalen. Het is natuurlijk jammer dat ze geld heb ben verduisterd maar bedenk daarbij wel dat de mensen daar fcelf aan hebben meegewerkt. Betalen en zeggen „laat dat kaartje maar zit ten". „Wat de bezwaren van die pauzes zijn? Nou, als ik met de bus moet, moet ik niet alleen rekening hou den met de vertrektijd van de bus maar ook nog met de pauzes van de veerlieden. Gisteren kwam er een neef van mijn broer, een paling handelaar, uit Sassenheim. Die heeft een kwartier in de stromende regen moeten wachten. Ze mogen er straks wel een wachthuisje bij zetten. Als de veermensen dan toch koffie moeten drinken dan kan dat toch, net als voorheen, aan boord? Bovendien zijn er best stille tyden waarin dat kan. En anders moeten ze nog maar een mannetje extra in zetten zodat ze elkaar af kunnen lossen. Die pauzes zijn niet alleen voor ons, maar pok voor de mensen van buitenaf vervelend. Leveran ciers, bezoekers, noem maar op". De Kaag-bevolking staat, zo te ho ren, onwrikbaar op haar standpunt: „De pont moet zeggen er veel, altijd varen. Voor de schoolkinderen, voor de kerkgangers, voor de zie kenauto, brandweer en noem maar op. Ploegendienst De veerlieden die momenteel de pont bedienen maken zich er niet al te druk om. De kaartjesverkoper „Ze willen het geloof ik voor de bond gooien, niet?" en verkoopt schouderophalend zyn volgende kaartje. Desgevraagd deelt hij nog mee dat er nu in een drieploegendienst wordt gewerkt. „Van zes tot twee, van twee tot tien 's avonds en van tien tot zes 's nachts". Een automo bilist waagt zich aan de opmerking „Laat dat kaartje maar zitten". De kaartjesman lacht er niet meer om. Hy heeft het al te vaak gehoord. Artsen Leiden-Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): R. M. G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, telefoon 120266; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F. B. Kruis, Klaproos 34, telefoon 126371; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tele foon 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): J. van Leeu wen, v. d. Brandelerkade 28, tele foon 120412. Leiderdorp - S. P. Ouwerkerk, praktijkadres Merelstraat 184a, telefoon 891037 (zaterdag en zon dag spreekuurlje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E. W. F. van Walch- ren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - S. v. d. KooijS. v. d. Oyelaan 13, telefoon 6951 (zater dag); B. van Beusekom, Piet Heijn- laan 6, telefoon 071-763551 (zon dag); S. M. Platteel-de Jongh, tele foon 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - A. W. Bots, Prof. Aal- berselaan 21 Voorhout, telefoon 02522-11393 (vrijdag en zaterdag); A. de Gijzel, Sweilandstraat 16, telefoon 10834 (zondag). Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 tot 10 dec. door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tele foon 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, telefoon 155482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voorschoten, Leidse weg 66, Voorschoten, telefoon 2525. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's morgens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar), 3-5 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen- staanden, 9-1 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, ge spreksgroep Gideon, 11.30 vm.-1.30 nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur nam. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., telefoon 125802. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 2.30 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvormen, alle groepen van 8-10 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 tafeltennis, kreatief spel, Go, boet seren, psychotronica, anders den ken, alle groepen vanaf 8 uur nam. K en O-gebouw, Oude Vest 45, cur sus over mystiek "Van Eckhart tot Zen", 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Henk Elsink met zijn programma "Totenmet- nu". 8.15 uur nam. Stadhuis, gemeenteraad, 4.00 en 7.30 uur nam. Kasteel Oud Poelgeest, informatie-bijeenkomst over pen sionering, 9 uur vm. Gemeentehuis Wassenaar, com- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Deg en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten L«iden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134087. Moederhulp MAANDAG Wijk 17 Hoge Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan, dr, Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onyxhof, Amethis thof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parelstraat, Topaaslaan, Aquama rijnstraat, Bothastraat, H. Coster- straat, Morskade, Rhijnhofweg, Agaathlaan, Saffierstraat, Tur kooislaan, Berylstraat, Carneool- straat, Barnsteenpad, Kristalstraat, Toermalynstraat, Opaalstraat. Wyk 19 Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan, van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstraat, Coornhertstraat, C. Huygenslaan, Brederostraat, Spieghelstraat, R. Visscherstraat.Tesselschadestraat, Leeghwaterstraat, St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leemanstraat, Conradstraat, Dijkstraat, Stuw- straat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Mui- derkring Cruquiuslaan. WOENSDAG Wijkl8 Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, de Sitterlaan, v. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zeemanlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozenboomstraat. Wyk 22 M. Treublaan, Stieltjensstraat, Franchimontlaan, v. d. Hoeven- straat, Kanaalweg (van v. Vollen- hovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuyzenlaan, Beyerinck- laan, Temminckstraat, Suringar- straat, Burggravenlaan, Asser- straat, Scholtenstraat, Modder manstraat, Oppenheimstraat. DONDERDAG WIJK 21 Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare), Donkersteeg, Kuipersteeg, Dullebakkersteeg, Hooglandsekerksteeg, Pelikaan, straat, Koestraat, Lege Werfstraat, Bouwelouwensteeg, Duizendd- raadsteeg, van der Werfstraat, Meermanshof, Druckerstraat, Ma- redorpsedwarsstraat, Greven- straat, Voldersgracht, Noord- en Zuid Rundersteeg, Janvossen- steeg. Koddesteeg. Clarasteeg. Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat, Vol molengracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat, Emmastraat, Baat straat. Wyk 23 Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerrit- steeg, Prinsessekade, Turfmarkt, Steenstraat, Beestenmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Kort Gal gewater, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le en 2e Binnenvestgracht, St. Aagten straat, Lammermarkt, Marktsteeg, Lange Scheistraat, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turf- marktbrug), Fokkestraat, Oude Vest, (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoorsteeg, Dolhuis- steeg, Sionshof, St. Ursulasteeg. Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Ag- nietenstraat, Spijkerboorsteeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht, Reineveststeeg, Langegracht, Vre dehof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hendrikstraat. VRIJDAG Wijk 20 Van Vollenhovenkade en plein, Snouck Hurgronjestraat, Huizin- gastraat, Uhlenbeckkade, Colen- branderstraat, Meyerskade, Duy- vendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot van Vollenho- venplein), Rijndijkstraat, Kanaals traat, Dozystraat, de Goejestraat, Cosijnstraat, Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utr. Jaagpad (van Utr. brug tot Wil helminabrug), Catharinastraat, Rijnstroomstraat. Wijk 26 Hoge Ryndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Rhijnvreugd, Brug- gestraat, Besjeslaan, Park "Die Leythe", Roomburgerweg, Aar straat, Meerburgerkade en straat, Gouwestraat, Amstelstraat, Leed estraat, Wierickestraat, IJsselkade, Kasteelhof Vliststraat, Zaanstraat, Maasstraat, Merwedestraat, Drechtstraat, Lingestraat, Spaar- nestraat, Lekstraat, Castellumweg. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mujder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. Post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2