KAMPEERAUTO IS IN OPMARS VW Scirocco GTI caravan rai iit/mi9dec. Aad van Dorp: "Er is nog wei ruimte leuk, fel en allemachtig snel Prijzen van 23.000 tot meer dan f 350.000 „250 CARAVANTIPS" secretaris RAI- caravan-afdeling ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 Égfln ft I - S i De Travelhome op basis van een Ford Transit (met één twee liter be nzinemotor) is een van de vele kam peerauto's, die men op de komende tentoonstelling in de RAI naast honderden caravans kan bewonde ren. Deze "Marco Polo Zwerf auto" kost bijna 45.000 gulden. Daarvoor heeft men een compleet ingerichte reiswagen met twee tweepersoon sbedden en één boven de bestuur dersplaats. Men kan heel wat duur dere wagens krijgen. Tot drieën halve ton toe De kampeerauto is in opmars. Niet alleen in Nederland. Ook elders in Europa. De weerslag daarvan is te vinden op de caravan RAI, die volgende week zaterdag in het Am sterdamse RAI-complex zal worden geopend en tot en met 19 december zal duren. Met twee weekeinden dus. Ongeveer 50 verschillende kam peerauto's zullen er te zien z^jn op 23 stands. Bijna driemaal zoveel als op de vorige expositie. Daar naast kan men op papier nog eens een keuze maken uit 80 derge lijke vakantievervoermiddelen, waarvan de prijzen variëren van 23.000 tot meer dan 350.000 gulden. Het aanschaffen van een dergelijke kampeerauto is een kostbare zaak, waarbij een gegadigde in Nederland in het nadeel is verge leken bij bijv. de Westduitsers. In ons land betaalt men op een kampeerauto ruim 40 procent be lasting, onze oosterburen slechts 11 procent btw. Het aantal goedkopere kampeerau to's wordt echter steeds groter, en ook komen er meer inbouwsets waarmee kleine bestelauto's kunnen worden omgebouwd tot kampeerauto's. Maar de kampeerauto's staan na tuurlijk niet alleen op deze ten toonstelling. In totaal zijn er 111 merken caravans te zien, waar van Ide meeste afkomstig zijn uit Engeland (31 merken), gevolgd door Nederland met 26 en West- Duitsland met 21 merken. Deze caravans staan op 64 stands. Daarnaast zijn er nog 38 met ca ravanonderdelen en alle moge lijke accessoires, alsmede 11 stands met bagage-aanhangers en 24 stands op het gebied van kamp^ertechnische en toeristi sche voorlichting. Vorig jaar werri de expositie door ruim 62.000 personen bezocht, maar die duurde aanzienlijk korter. Men rekent nu op op zo'n 90.000 bezoekers. De gemiddelde prijs van de cara vans in ons land is met ongeveer 6 procent gestegen. De Engelse merken zijn als gevolg van het gedaalde pond slechts weinig duurder geworden. De Duitse merken zijn daarentegen over het algemeen 10 tot 12 procent in prijs gestegen. De laatste jaren is de afzet steeds rond de 34.000 caravans geweest, aldus Frans de Witte, voorzitter van de caravanafdeling van de RAI, maar dit jaar komt men ze ker op 35.500 stuks. "Een niet on bevredigend cijfer", merkte hij op. Het Europese caravanpark is in zes jaren tijds meer dan ver dubbeld tot 2.6 miljoen stuks nu. De directeur toerisme van de ANWB, drs. D. J. Engelen, vindt de groei van het caravanpark spectaculair. Van 112.000 in 1972 tot 267.000 thans met als prog nosevoor 1980: ongeveer 400.000. "Nederland heeft de hoogste ca ravandichtheid van Europa", al dus de heer Engelen. Elsevier in Amsterdam heeft vlak voor de komende Caravan-RAI een nuttig boekje laten verschijnen, dat zeer welsprekend "250 Cara- vantips" is genoemd. Het werd samengesteld door de public relations-man Kees Wijdooge met medewerking van Wil de Kreuk, J. Roos, Jan Smets, H. Vos en ir. C. O. Week hout, stuk voor stuk mensen, die veel over caravans hebben gepubliceerd. De foto's zijn van Theo Kampa en H. vos. De tips, die in het boekje zijn gebundeld vertellen nagenoeg alles over de aanschaffing, het gebruik en het onderhoud van de caravan. Voor eigen veilig heid en voor die van de mede weggebruikers is het goed op de hoogte te zijn van alle wet telijke voorschriften, die de caravan aangaan. Het zijn er nogal wat, zoals men in dit boekje kan merken. Daarnaast geeft het uitvoerig voorlichting over kampeerter reinen, toerisme, kinderen in en om de caravan, literatuur over de caravan, adressen van clubs enzovoorts. Zo'n dikke 140 pagina's vol met informa tie. Voor 12.90. De Leidenaar Aad van Dorp (37) beheert in Amsterdam twee secretariaten van de vereniging "Rijwiel en Auto Industrie" heel wat beter bekend onder de afkorting RAI. Een nogal irigewikkeld in el kaar zittende vereniging. Een conglomeraat van allerlei zelf standige verenigingen van per sonen of bedrijven, die iets (of veel) te maken hebben met het importeren of produceren van fietsen, auto's en toebehoren. Een enkele groothandelaar is ertussen geslopen, maar dat mag geen naam hebben. Het gaat voornamelijk om fabri kanten en importeurs. Duide lijk commercieel gericht. Al die verschillende clubjes heb ben een eigen bestuur. De voor zitters daarvan vormen geza menlijk het hoofdbestuur van de RAI. Als men dan weet, dat dat hoofdbestuur meer dan twintig leden telt, dan weet men meteen dat die RAI is opgebouwd uit een fiks aantal gelijkwaardige verenigingen. Ze hebben alle maal even veel te vertellen. Van twee is Aad van Dorp secre taris. Eén van die twee draait om carrosserieën, aanhangers en opleggers. De andere houdt zich bezig met caravans. En die club staat dezer dagen in de be langstelling omdat volgende week de jaarlijkse caravanten- ioonstelling weer gaat draaien. Natuurlijk gebeurt dat in het RAI-gebouw. Daar werd het tenslotte voor neergezet. Toen de oude RAI te oud werd is de nieuwe met hulp van de ge meente Amsterdam gebouwd in de eerste plaats om de RAI-leden gelegenheid te geven bij tijd en wijle hun spullen te exposeren. Maar de exploitatie van het ge bouwencomplex werd in han den gelegd van een aparte BV, die er maar voor moet zorgen dat er meer rendement uitkomt. "Maar als vereriiging maak je dan vanzelfsprekend dankbaar gebruik van de vaste diensten en afdeling van het gebouw. Bijvoorbeeld de public relatio ns. Die hakken steeds met het bijltje. Die doen alle tentoonstel lingen. Wij hebben er maar één per jaar. Maar dat geeft ons ge noeg werk", constateert Aad van Dorp. Gezamenlijk Het zit hem kennelijk een beetje dwars, dat sommigen denken, dat met de zorg voor die ten toonstelling de hele taak van het Secretariaat is bepaald. ,JBeslist niet. Overal waar ge zamenlijke activiteit voor de branche is geboden komen wij in het geweer. We spelen onze ei gen rol. In contacten naar bin nen, naar buiten en over de grenzen. In de sfeer van de pu blic relations. Bij marktonder zoek. Ik vergader inderdaad heel wat af. Als wij als organi satie in een of ander orgaan zit ting hebben - bijvoorbeeld de Kampeerraad - dan woon ik elke bijeenkomst bij. Dat vraagt natuurlijk heel wat tijd. Daarom ben ik blij, dat voor deze tentoonstelling de zaken weer zijn geregeld. Want het andere werk gaat gewoon door Nu kunnen de carrosserieën weer aan bod komen". Ruimte Het ligt voor de hand, dat in een gesprek met de secretaris vari de caravanafdeling van de RAI woorden als "ruimte" en "mi lieu" vroeg vallen. Aad van Dorp wuift al te sombere ge dachten in die sfeer echter met een optimistisch gebaar weg. Hij ziet nog genoeg mogelijkhe den voor de vakantieganger die er met een caravan op uit wil trekken. En zelfs voor het ge zin dat ergens een sta-caravan wil neerzetten. Dat dus in de eerste plaats het groen zoekt, dat men thuis moet ontberen. Voor die mensen staat op sommige plekken een levensgroot bord: "uitverkocht"Langs de kust, in de hele Randstad, langs de Ve- luwezoom,daar moet al iemand zijn stekkie verlaten om iemand anders een kans te geven er tus sen te komen. Daar is het mud vol. Maar als men bereid is even afstand te nemen van die kolos sale trekpleisters meent Aad van Dorpdan is er nog best wat ruimte. Ook in Nederland. "Maar we mogen nooit verge ten, dat het hele caravangebeu- ren zich nu eenmaal in pieken voltrekt. We gaan met z'n allen in dezelfde tijd op stap in de zelfde richting. Dan zal men soms moeten uitwijken naar plekken, die buiten, de grote con centraties liggen. Meestal zie je verschuivingen in het totaal beeld. De hele concentratie schuift wat verder op. Boven dien loopt de behoefte van de ca- ravanners sterk uiteen. Van de mail of vrouw, die alleen een voud of rust zoekt en prompt verkast als het ergens te druk wordt, naar de mensen die het nergens druk genoeg vinden. Die steeds hogere eisen gaan stellen aan het comfort. Maar het is natuurlijk wel zo, dat hoe voller zo'n kampeerplaats is hoe gemakkelijker het voor de ex ploitant wordt om orde op zijn zaakjes te stellen. Hij kan door hoger rendement gemakkelijker investeren. Want ook hier gelden de economische wetten" Commercieel Aad van Dorp weet maar al te goed, dat de bomen niet tot in de hemel groeien. Dat er eens een einde moet komen aan de moge lijkheden, die er volgens hem ook nu nog altijd zijn. "Maar dat zal niet snel gebeuren. We passen wel op dat hei niet al te gek wordt. In de Kampeer raad, waarin alle betrokken partijen tezamen zitten, waken wij tegen elke verzieking van het milieu. Waarom zouden we nietPersoonlijk ben ik in deze zeer geëngageerd, maar die per soonlijke gevoelens kunnen we rustig buiten beschouwing la ten. Het gaat om onze boterham. Ook commercieël moeten we ons zorgen maken over het milieu. Als we het milieu vervuilen zou het weinig aantrekkelijk meer zijn om te gaan kamperen. Dan zouden we heel diep in eigen vlees hebben gesneden" Want het gaat er de caravanaf deling van de RAI in de eerste plaats om caravans te verkor pen. Daarvoor wordt die ten toonstelling op deze tijd van het jaar gehouden. "De groei naar de koop van een caravan duurt meestal zo'n twee jaar. Het begint met de ontdekking tijdens een vakan tie dat een trip met best leuk zou kunnen zijn. Maar dan gaat er nog een vakantie overheen voor men het ingrij pende koopbesluit neemt. Men oriënteert zich eerst. Men praat eens met vrienden en kennissen. Gezien de caravan dichtheid heeft iedereen lang zamerhand wel iemand met een caravan in zijn omgevingEn als men zover is komt er steeds dere informatie te geven". Regel En men kan zich niet diepgaand genoeg op de hoogte stellen. Er zijn namelijk nogal wat bepa lingen over gewichten, maten, voorzieningen. En ze zijn niet allemaal even duidelijk. "Wij doen nergens mysterieus over", zegt Aad van Dorp. "Maar het ligt $oms wat moei lijk". Omdat de omstandighe den kunnen wisselen. Daarom dient men zich diepgaand te in formeren over de stappen, die moeten worden genomen en de kosten, die moeten worden ge maakt voor men zich met cara van veilig en zonder wettelijke problemen op weg naar het va kantieoord kan begeven. Enkele vuistregels kan Aad van Dorp wel geven. Laat men zich houden aan de trekvermogen die wij in cmze catalogus geven. Afgeleid van de opgave van fa brikanten. Dan heeft men zeker nog de reserve, die men nodig heeft om bijvoorbeeld in de be rgen goed weg te kunnen komen. En zorg er beslist voor, dat men met een caravan van 750 kilo of meer een registratiebewijs en een oplooprem heeft. Verder: denk aan de wegenbelasting denk aan de verzekering". Alle verdere informatie kan men ook krijgen op de tentoon stelling, die Van Dorp "een erg aardige" noemt. Volgens hem een zeer goed oriëntatiepunt op een juist tijdstip. Tenslotte toch nog een persoon lijk vraagje: gaat de secretaris van de caravanafdeling van de RAI er zelf ook met een caravan op uit vi de zomer "Neen, ik doe het anders. Ik ga alleen met de auto. Maar in mijn wagen ligt wel altijd een tentje. Je kan immers niet we ten. Maar zo reizend ondervond ik hetzelfde: hardstikke druk in de toeristische trekpleisters en veel rust vlak in de omgeving. Daarom durf ik te zeggen: er is best nog ruimte. In het buiten land, maar ook hier". - v I I X I L I Als we nu een auto zouden willen kopen en we zouden ons er één van 23 mille kunnen veroorloven dan zouden we ongetwijfeld heel sterk van de Volkswagen Scirocco GTI denken. Wat e wagen! Men ziet het er aan de buitenkant niet aan af. Alleen de aanduiding GTI achterop geeft aan dat men met een andere auto te maken heeft dan met de gewone Scirocco die we al twee jaar geleden heb ben begroet als een fel, snel, han dig en comfortabel wagentje Dus ook een best karretje. Dat boven dien te koop is voor een prijs, die heel wat lager ligt dan de 23 mille, die men voor die GTI moet neer tellen. Maar de verklaring voor dat prijs verschil krijgt men als men een maal achter het stuur van de GTI zit. Als men de soms verbluf fende prestaties ervaart. Van nul tot honderd kilometer in' nog geen negen seconde. De meeste automobilisten hangen niet zo bijster aan zo'n cijfer. Maar sta maar eens met een GTI naast een andere auto voor het stoplicht. Die moet nog op gang komen als men al een eind weg is. Natuurlijk gaat de bestuurder van zo'n sportcoupé daar ook op rijden. Maar ook als men niet op het scherp van de snede rijdt blijft het verschil evident. En dan de topsnelheid. De fa briek geeft een top op van 185 ki lometer per uur. Het is voor de eerste maal, dat we boven zo'n opgave zijn uitgekomen. Moeite loos gleed de naald van de snel heidsmeter over de 200 km! heen. Het leek wel of al het andere ver keer stilstond. Zelfs wanneer men dan de gebruikelijke afwij king in ogenschouw neemt kan men wel aannemen, dat de fa briek met zijn opgave aan de voorzichtige kant zat. Het zijn echter niet deze prestaties op zichzelf, die de meeste indruk maken. Het is de manier, waarop het gaat. Bij een acceleratie van 0 tot 100 km binnen de negen seconden ver wacht men eigenlijk min of meer een brullende en gierende wagen. Niks daarvan. Men hoort de mo tor van de GTI om zo te zeggen even krachtzetten, maar dan tilt hij de wagen ongelooflijk gelijk matig, rustig en schokloos naar de gevraagde snelheid. En we zeiden het al de top wordt moeite loos bereikt. Het is een beetje overdreven om te zeggen, dat men alleen aan de snelheidsme ter en de voorbij schietende bo men kan zien, dat men zo'n hoge snelheid heeft, maar veel scheelt het toch niet. Geen wonder, dat Volkswagen- importeur in het komende sei zoen op het Zandvoortse circuit een merkenrace organiseert voor de Golf GTI. Het is een ietwat aangepaste Golf, waarin dezelfde machtige 1.6 liter krachtbron (met een vermogen van 110 'DIN-pk) zit als in de door ons ge reden Scirocco GTI. Beiden ty pen voldoen aan de eisen die wor den gesteld aan auto's die in com petitieverband meedoen aan de autosport. Wat op zichzelf geen verbazing behoeft te wekken, want Volkswagen heeft ze mede gebouwd om ermee te kunnen Banden, remmen, onderstel, op hanging en alles wat verder nodig was zijn aangepast om de hoge snelheden, die met deze kleine karretjes kunnen worden bereikt veilig te kunnen opvangen. We hebben het kunnen proeven in 'onze' Scirocco. Onder allé om standigheden - ook bij zeer hoge snelheden - bleef de wagen uit erst vast op de weg en gemakke lijk in de hand liggen. Van zij windgevoeligheid hebben we niets kunnen ontdekken. Er is nauwelijks sprake van overhel len van de carosserie, zelfs niet in scherp genomen bochten. De remmen werken perfect, zijn ge makkelijk te doseren en geven ook bij geringe druk voldoende effect. Het enige wat natuurlijk nauwe lijks te voorkomen was is dat de wagen vrij stug is geveerd. Dat kan amper anders wanneer men zoveel van zo'n karretje moet kunnen eisen. Niet onaange naam, maar wel stug. Maar eigen lijk is dat de enige concessie, die men terwille van de racerij aan het comfort voor het normale ge bruik heeft gedaan. Zo zitten de stoelen voortreffelijk. Maar dat hebben we twee jaar terug al ge constateerd, toen wij voor de eer ste maal in een Scirocco reden. We hebben toen gewezen op an dere positieve punten, zoals het leuke model, de goede afwerking, de prettige besturing en dergelij ke. Daarentegen vonden we de ruimte achterin beslist niet om over te juichen. En dat geldt al lemaal onverkort voor deze GTI. Het is nu eenmaal dezelfde wagen, alleen op onderdelen aangepast aan de veel sterkere krachtbron, die onder de motorkap schuil gaat. "Bovenliggende nokkenas en qua stroming gunstige in- en uitlaatkanalen bieden bij mo derne vier cilinder motoren grote speelruimte om deze motoren te produceren met verschillende vermogens", zegt de fabriek. En dus was er slechts weinig nodig om van de 75 pk motor er één van 110 Din-pk te maken. Die op een ideale manier wordt ingespoten door een K-Jetronic inspuitsys- teem, waarmee de motor bij elke mogelijke belasting van de juiste hoeveelheid brandstof wordt We hebben in meer wagens mét elektronische inspuiting gere den, maar we kunnen er ons niet één herinneren, die zo perfect functioneerde. Uiteraard weten ook wij niet hoe zo'n gevoelig in strument zich op den duur zal: houden. Er zijn meer ïnspuitsys- temen, die na enige tijd - vooral' bij veelvuldig korte afstanden rijden - problemen gingen geven. Maar op het eerste gezicht (om het zo te zeggen) komt deze K Jetro- nic uitmuntend voor de dag. Hij regelt precies de hoeveelheid brandstof, die afhankelijk is van de hoeveelheid aangezogen lucht. Men kan tekeer gaan met' het gaspedaal zoveel men wil de: elektronica blijft de onstuimige rijder de baas en regelt de brand stoftoevoer. Daardoor geen verschrikkelijke loeimotor, maar daardoor ook een grandioos brandstofver bruik. Juist bij deze K-Jetronic leert men hoeveel brandstof no deloos wordt verspild. Want zelfs als men er stevig aan trekt (en wie doet dat niet in zo'n razendsnelle sportcoupé, daarvoor koopt men hem tenslotte) blijft het verbruik ruim boven de één op tien. Wij kwamen gemiddeld zelfs één op ruim elf uit. En het moet heel ge makkelijk mogelijk zijn met deze wagen nog hogere cijfers te be reiken. Wat wij een groot com pliment vinden aan de construc teurs van deze inderdaad koste lijke auto. Deze sportcoupé Iaat zowel letter lijk ais figuurlijk menige sport wagen achter zich. En die zich wat betreft prestaties, technische kwaliteiten en dergelijke met deze Scirocco kunnen meten zijn vaak veel duurder. Umüat Volkswagen bij de bouw van de ze Scirocco veel kan gebruiken van wat in de Golf ook wordt be nut. Dat maakt deze GTI relatief niet duur. Het blijft echter een smak geld. Maar wie er zo'n 23 mille voor over heeft krijgt er bijzonder veel voor terug. Een leuke, felle en bijzonder snelle wagen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21