Beilen een jaar later LEGT LDP HET LOODJE Japanse partij geteisterd door Lockheeden machtsstrijd 'SITUATIE VAN ZUID- MOLUKKERS WEINIG VERANDERD' TOKIO (Reuter/UPI) - De rege rende liberaal-democratische partij (LDP), geteisterd als zij is door het Lockheed-schandaal en de innerlijke machtsstrijd, zal vermoedelijk geen werkzame meerderheid in het Lagerhuis meer hebben als de stemmen van de morgen in Japan plaatsvin dende algemene verkiezingen ge teld zijn. Vijf recente opiniepeilingen geven aanleiding tot de conclusie dat de LDP, na 21 jaar onafgebroken aan de macht te zijn geweest, ditmaal niet meer in staat is voldoende kiezers achter zich te krijgen om het in het 511 zetels tellende La gerhuis weer geheel voor het zeg gen te hebben. Dat zou dan lijken op haar positie in het 252 zetels tellende Hoger huis, waar de partij met 125 afge vaardigden tegenover 124 van de oppositie (er zijn drie vacante ze tels) een zeer wankele meerder heid bezit. De LDP heeft op het ogenblik de wind niet mee. Allereerst is er het Lockheedschandaal waarbij een flink aantal hoge partijfunctiona rissen en parlementariërs is be trokken en vooral oud-premier Kakuei Tanaka, die een fikse som aan steekpenningen van Lockheed zou hebben ontvangen. Vervolgens wordt de positie van de partij danig verzwakt door een machtsstrijd tussen premier Ta- keo Miki, de opvolger van Tanaka. en de voormalige vice-premiei Takeo Foekoeda. Deze legde begin november zijn kabinetsfunctie neer om zich volledig op de ver kiezingscampagne te kunnen toe leggen. Hij mag zich verheugen in de gunst van de invloedrijke za kenwereld en industrie, die altijd al de conservatieve liberalen heb ben gesteund, maar die zich nu van Miki hebben afgewend. Zij hebben hem namelijk zijn ijver bij het uitmesten van de Lockheed- augiusstal niet in dank afgenome- nen vinden dat de premier zich maar beter had kunnen bezighou den met de economische moeilijk heden die Japan doormaakt. Het gevolg is dat de geldstroom van de rijke zakenlieden naar de LDP nu in het verkiezingsfonds van Foekoeda terechtkomt en niet bij Miki. Tijdens het hoogtepunt van het Lockheed-schandaal, de arresta tie van Tanaka, trad een groep jonge conservatieven uit de LDP en vormde een eigen partij onder de naam Shin Jiju (Nieuwe vrij heidspartij). Ook dit heeft de LDP geen goed gedaan, zo blijkt uit de opiniepeilingen. De oppositie, hoezeer zelf ook ver deeld, laat zich geen kans voorbij gaan om de LDP aan te vallen. Dat het Lockheed-schandaal daarvoor een schier onuitputtelijke bron van argumenten verschaft behoeft nauwelijks betoog. Drie topfiguren uit de LDP, onder wie oud-premier Kakoeei Tanaka, zullen zich eind januari voor de rechtbank moeten verantwoorden tegenover de beschuldiging dat zij miljoenen dollars van Lockheed hebben aangenomen om de ver koop van vliegtuigen van deze Amerikaanse fabriek in Japan te stimuleren. t Niettegenstaande deze beschuldi gingen doen de betrokkenen of er niets aan de hand is en nemen ge woon aan de verkiezingen deel. Tanaka heeft zich in zijn eigen kiesdistrict herkiesbaar gesteld als onafhankelijke kandidaat en men gelooft dat hij zijn zetel ge makkelijk zal veroveren. De opinie-onderzoeken, dezer da gen gehouden en gepubliceerd door de drie grootste Japanse kranten, alsmede door het natio nale persbureau Kyodo en de Ja panse radio, zijn eenstemmig in hun conclusie dat de LDP er niet in zal slagen de 271 zetels te verove ren die zij nodig heeft om een sta biele regering te kunnen vormen. De partij beschikt nu over 265 ze tels in het 491 zetels tellende La gerhuis. In de tot 511 zetels uitge breide nieuwe kamer zal zij 256 ze tels moeten hebben voor een een voudige meerderheid en minstens 271 om het in het parlement alleen voor het zeggen te hebben. De LDP, samengesteld uit stro mingen van liberaal tot uiterst èonservatief, is thans verdeeld in twee stromingen die enerzijds premier Miki steunen en ander zijds oud-vice-premier Foekoeda. Deze twee leiders hebben een ver kiezingscampagne gevoerd alsof zij tot verschillende partijen be hoorden. De achtergrond van deze strijd is het leiderschap van de partij, waarover op het na de ver kiezingen te houden partijcongres zal worden beslist. De leider van de grootste partij wordt namelijk nagenoeg zeker ook leider van het nieuwe kabinet. Beiden zijn er derhalvé op uit zoveel mogelijk volgelingen in de Diet, het parle ment, te krijgen. De oppositie is hopeloos verdeeld over ideologische en politieke vraagstukken. Niemand verwacht dan ook dat zij in staat is zich aan een te sluiten en een coalitie te vormen die het tegen de LDP zov kunnen opnemen. De socialisten vormen de enig» factor van belang in de Japans' oppositie. De JSP bezet nu 112 ze tels in het Lagerhuis. Volgens politieke waarnemers is er een zeer kleine mogelijkheid dat als gevolg van de machtsstrijd Miki-Foekoeda de leider van de JSP, Tomomi Narita, na de verkie zingen het premierschap aange boden krijgt. Zoiets zou kunnen gebeuren wanneer de LDP- meerderheid sterk zou teruglopen en de verdeelde partij het er niet over eens zou kunnen worden wie de premier moet worden. Volgens eerdere opiniepeilingen zou ongeveer 40 procent van de kiezers een conservatief- reformistische coalitie willen ac cepteren als alternatief voor een LDP-regering. Narita haakte hierop onmiddellijk in door de vorming van een dergelijke rege ring te stellen. Dit werd echter ogenblikkelijk van de hand gewe zen door premier Miki, die ver klaarde dat de politieke doelstel lingen van de socialisten onvere nigbaar zijn met die van de LDP. De socialisten zijn voorstander van afschaffing van het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag en dit verdrag is nu juist een van de steunpilaren van de buiten landse politiek van de LDP. Ook de andere verlangens van de so cialisten, vermindering van de bewapening en uiteindelijk een ongewapende neutraliteit zijn za ken die wel de communisten maar niet de conservatieve liberalen als muziek in de oren klinken. De communisten, die met hun 39 zetels weinig invloed hebben, probeerden in de verkiezings campagne een groter deel van het electoraat achter zich te krijgen met het propageren van een onaf hankelijk communisme, zoals het 'Euro-communisme' in Italië, Spanje en Frankrijk. De boeddhistisch-georiënteerde Komeito' (Partij van de Schone Regering) bezet momenteel 30 ze tels. Haar voorzitter, Yoshikatsoe Takeiri, heeft zijn steun aan een premierschap van de socialist Na rita toegezegd, mits de communis ten buiten een eventuele reformistisch-conservatieve coa litie worden gelaten. Een Kleine 78 miljoen Japanners mogen op 5 december meedoen aan de verkiezingen voor het La gerhuis, dat in zetelaantal wordt uitgebreid van 491 tot 511. Het mistte toen. Het regent, nu. Het baanvak loopt in een strakke lijn naar de grauwe einder tussen Wijster en Spier - biels na bield, bovenleidingspor taal na bovenleidingspor taal, gebed in roestige kie zel - hier gebeurde het een jaar geleden met treinstel 734. Door H.J. Oolbekkink Ik kijk langs het baanvak en pro beer me voor te stellen wat toen, gedurende twaalf dagen, heeft plaatsgevonden: de schoten, de vluchtenden, de gesprekken, het wachten, 290 uur wachten; ik doe een poging me de aanhoudende angst van de passagiers in te den ken, en ook de latere toenadering tussen treinkapers en gegijzel den. Het lukt niet. Leeg Een in Beilen (ook wel „Kaapstad" genoemd) ontstane grap: „We hebben dit jaar voor 2 december alweer 'n trein in bestelling." Beilen. Het weinig fraaie dorp (6500 inwoners) lijkt leeg, deze duistere middag. Een begrafenisstoet met tientallen paraplu's maakt het er niet vrolijker op in het door regen toegedekte plaatsje. In cafetaria De Lange, vorig jaar warm honk van honderden publiciteitsmen- sen, zitten twee jongens bier te drinken en praten lusteloos in hun markant dialect. Barkeeper Sinus Boer. „Ja, toen maakten we in twee dagen de omzet van een hele week in het hoogsei zoen". Ontoegankelijk Nu is Beilen weer anoniem gewor den; de vlakke velden en de boerderijen (destijds sombere silhouetten in het spergebied) lij ken in dit troosteloze weer op nieuw ontoegankelijk; omsin geld door koeien en paarden die, met gebogen hoofd, het leven nauwelijks schijnen aan te kun nen. Twaalf dagen lang was Bei len wereldperscentrum, en na. hun eerste verhalen hoefden zelfs Italiaanse journalisten die naam niet meer te spellen voor hun ste nografen. Burgemeester A.A. Beckering-Van Rhijn, ontspannen na een colle gevergadering: „Het was een vol strekt unieke ervaring. Aan de ene kant was het een hele trieste zaak dat dit als verschijnsel moest gebeuren; als je het cen trum van zoiets wordt, betekent dat een enorme wissel op ge meente en bestuurders. Aan de andere kant was het, zakelijk ge sproken, een uiterst boeiende er varing, ook al omdat je met aller lei mensen in contact kwam die je daarvoor niet kende." Initialen Wie hij niet heeft leren kennen: dé zeven Zuidmolukse jongeren die op 2 december 1975 de stoptrein Groningen-Zwolle na het vertrek om 10.03 uit Beilen bij Wijster tot stilstand brachten. Ook voor de burgemeester zijn Paulus S. (26), Elisa Jantje H. (25), Jacobus T. (27), Cornelis Andreas H. (24), Al- bert S. (23), Jacob M. (22) en Cor nelis T. (20) initialen gebleven. Want „Nee, ik heb nooit contact met de zeven gehad, daar voelde ik geen enkele behoefte toe." Het klinkt meedogend, het geloof als verbindingsschakel, en de bron lijkt onverdacht, want hij was ten slotte zelf één van de slachtoffers. Terreur kweekt vreemde bondgenoten. "Koe bersoempah troes berbakti Serta tanggoeng nasibmoe". (Ik heb gezworen mij aan u te wijden. En uw toekomst veilig te stellen). Twee regels uit "Maloekoe Tanah Airkoe, het volkslied van de "Vrije Republiek Zuid- Molukken". De toewijding van de zeven viel niet te miskennen en de toekomst hadden ze heel helder voor ogen: "Volk van Nederland, wij hopen dat u uw regering tot inkeer kan brengen, zodat er rechtvaardig heid kan geschieden. Volk van Nederland, wij zijn geen moor denaars, maar om voor de toe komst van ons volk en de onaf hankelijkheid van ons land te strijden, zijn wij bereid weer te doden en ook om te sterven". Sigaretten Die trieste, nevelige Sinterklaasdag kregen de honderden soldaten die een groen cordon om Beilen hadden getrokken, van de plaat selijke middenstand een pakje sigaretten met een gedicht. Een klein gebaar dat in de opgeblazen normen van die weken een royaal formaat kreeg. Eén van die solda ten over de zeven: "Ze moest'n maar niet voor de loop van m'n geweer koom'n". "Waarom wij gewone burgers gijze len is omdat zij zich niet tegen de regering hebben gericht die ons al 25 jaar groot onrecht aandoet, en om te tonen dat wat hier ge beurt, op de Zuid-Molukken elke dag kan gebeuren als ons volk daar een protest laat horen tegen de Indonesische regering". Diezelfde middag was ik opgebeld door een anonieme stem: "Ik spreek namens Voorburg. Er gaan vanavond Zuidmolukkers aan. Toevallig heb ik ze om de hoek wonen". Onbehagen De zeven zitten in verschillende gevangenissen, de 23 bevrijde gegijzelden zijn naar huis gegaan met een Groot Onbehagen, trein stel 734 njdt niet meer tussen Groningen en Zwolle en Beilen is teruggezakt in de pastorale rust van een wijd, vlak land. Van de zomer waren er nogal wat dag jesmensen die kwamen vragen: "Waar was dat crisiscentrum nou?" - het raadhuis staat er als een onmodieuze, wat saaie ker misattractie bij. Barkeeper Sinus Boer "Normaal maken we zo'n tien a twaalf vaten bier per week leeg. Dat waren er toen veertig. We hadden constant vijfduizend eieren in voorraad en per week verkochten we zo'n vijf tienhonderd kilo patat tegen normaal vierhonderd. Meneer, er gingen per uur honderdvijftig biefstukken door - na twaalf da gen droop het vet van de keu kenmuur". De twee jongens, die het nu over de voetbalwedstrijd Beilen-Peize vanmorgen hebben, bestellen nog een pils. Ze horen ons praten over vorig jaar. "Ach, die blauw'n", zegt er eentje. Verveeld haast. Serveuse Jeanet: "Ik heb toen van een Duitse krant nog twee foto's gekregen, maar daar sta ik niet mooi op, ik was zo dronken als wat". Het gruwelijke carnaval van de Trein is onherroepelijk afgelo pen. De winter sluipt aan op Bei len. "Die blauw'n". Veel heeft de noodkreet van de ze ven niet uitgehaald. Burgemeester Beckering van Rhiin: "Ze inillen geen moord meer horen Het raadhuis, tijdens de kaping een door dranghekken afgeschermd crisiscentrum met een grote le gertent voor de pers en antenne masten voor de communicatie, staat aan een nu verlaten plein. Drie kale vlaggemasten zwiepen in de wind, er staat een auto voor de deur geparkeerd en het door duizenden voeten geschonden gazon heeft zich hersteld - uiter lijk is Beilen ontstegen aan wat er in het verleden - nog maar een jaar her - is gebeurd. „We zijn al zo zwaar met schuld be laden, dat we wel door moeten gaan. We hebben geen keus." Dit was, op de derde dag van de kaping, de boodschap die de ze ven meegaven aan bemiddelaar dominee Metiari. Ze hadden toen drie mensen gedood: de 30-jarige machinist H. Braam uit Amers foort, de 21-jarige soldaat Leo Bulter uit Lonneker en de 31- jarige stoffeerder E. J. Bierling uit Sappemeer. Het zou nog een dag duren eer de overvallers toe stemming gaven om de lijken te bergen. Diezelfde dag geven de kapers een verklaring uit, een pamflet dat rechtvaardiging voor hun daden wilde zijn: "Volk van Nederland, wij hopen hiermee u allen wakker geschud te hebben en u het onrecht te la ten zien dat uw regering ons, Zuidmolukkers, tot nu toe heeft aangedaan. Deze door ons ge pleegde daad mag u niet zien als een vergeldingsactie, maar als een daad die om rechtvaardig heid schreeuwt". Angst Het Volk van Nederland was wak ker geschud. Voor velen was het de eerste keer dat ze wezenlijk geconfronteerd werden met het Zuidmolukse probleem, maar "deze door ons gepleegde daad" werd door menigeen gezien als een vulgaire moord en een aantal aldus gewekte vaderlanders riep. doorgaans anoniem, uit dat ze wel eens met dat blauwe tuig zou gaan afrekenen. Angst voor het onbekende dat plotseling ge stalte had gekregen in een rade loze daad? Angst, dan, die doorwerkt. Burgemeester Beckering-Van Rhijn: "Ik heb gemerkt dat als er hier Zuidmolukkers met tassen in de trein stappen de mensen schrik ken. En op mijn gemeentehuis werken mensen die over die zaak nooit meer een woord willen ho- De overval, die drie mannen het le ven en de zeven daders veertien jaar gevangenisstraf kostte, heeft geen aanwijsbaar resultaat gehad op het stuk van de onafhanke lijkheid die de Zuidmolukkers nastreven. De burgemeester: "ln de feitelijke situatie van de Zuidmolukkers is weinig veran derd, geloof ik. Er is op korte termijn inderdaad weinig ge beurd, maar ik vraag me af of je binnen een jaar tot een oplossing kunt komen. Wat ze willen, een eigen republiek, tja, dat koffiedik-kijken, maar ik geloof altijd wel dat als iemand echt iets wil hij het ook bereik^. Al zouden het, wat deze mensen betreft, hun kinderen of kleinkinderen zijn". Niet eens De Groningse hoogleraar in de economisch-sociale geschiede nis, prof. dr. H. Baudet, heeft maandag nog gezegd: "De Mo- lukkers wachten al meer dan 24 jaar op hun zelfbeschikking en waarom zouden zij dan niet eens een trein 24 uur mogen ophou den?" Nog los van het onweer legbaar feit dat die Molukkers de trein 12 x 24 uur hebben vastge houden (aanwijsbare schadepost voor de Nederlandse Spoorwe gen: 1.875.000), lijkt me dat die drie doden geen verdediging ach teraf verdragen. De hooggeleerde Baudet was het bovendien vol strekt niet eens met de stelling dat het Zuidmolukse streven naar zelfbeschikking een irreeêle zaak is. Elias Rinsampessy, antropoloog en voorman van de politieke bewe ging Pattimoera, had het me vo rig jaar in Nijmegen al gezegd: "Ik beweer niet dat het de beste op lossing is wat die jongens in Bei len hebben gedaan. Maar aan de andere kant, neem nou alle af spraken die door de Nederlan ders, Biesheuvel voorop, met de Indonesiërs zijn gemaakt, neem die uitspraak van Van Doorn dat onze onafhankelijke republiek niet haalbaar is - als je dat soort instelling zet tegenover de wen sen van de Zuidmolukkers, dan moet het tot conflicten komen". Speculatie: het zou wel een stunt geweest zijn als precies een jaar later op precies dezelfde plek en precies hetzelfde tijdstip precies dezelfde stoptrein gekaapt zou zijn. Maar de veertien jaar die de zeven hebben gekregen tellen zwaar in de Zuidmolukse ge meenschap en men zal gecompo neerd zijn door de halsstarrige weigering van de Nederlandse regering om te buigen voor een met geweld samenvallend pro test. Psycholoog Al huizen er, juist, onder de voor malige gegijzelden gevoelens van begrip voor en medeleven met de Zuidmolukse zaak, voort vloeiend uit de toenadering dié al in de trein tussen kapers en ge- kaapten ontstond. De psycholo gen hébben een verklaring voor dit fenomeen: 'omdat beide par tijen - de gewapenden en de on- gewapenden - in wezen onder dezelfde benarde omstandighe den samenleven ontstaat een ge voel van binding. In augustus 1973 werden drie jongevrouwen en een jongeman vijf dagen gegij zeld gehouden in een bankkluis in Stockholm. Na afloop bleek er een vriendschappelijke sfeer tus sen de meisjes en twee bankro vers te zijn gegroeid. Een psychiater, dr. Nils Bejerot, zei toen dat hij de indruk had dat de meisjes door de charmes van de rovers waren ingepalmd: "Mis dadigers hebben dikwijls twee gezichten. Het ene straalt charme en innemendheid uit". De zeven zijn geen "gewone" misdadigers, maar kennelijk heeft zich in de trein hetzelfde patroon ontwik keld. Want toen op de zesde dag van de kaping de 82-jarige me vrouw M. H. Barger-Gregory sa men met haar 84-jarige man werd vrijgelaten nam ze met een kus afscheid van een van de kapers. En de 38-jarige maatschappelijk werker W. Timmer zei nadat de kaping was beëindigd: "Waarom zouden wij die jongens haten? Zij zijn net als wij kinderen van een Vader". Beilen: teruggezakt in de pastorale sfeer van een wijd, vlak land

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17