Vara's Ben Eikerbout: een man die weet waarover hij praat mmtm Tekst van Paul Wolfswinkel *!f:S Een VARA-collega omschrijft Ben Eikerbout als "een man, die weet waarover hij praat". Over zichzelf zegt-ie: "Ik weet dat; ik praat veel. Ja, ik probeer altijd twee liter in een èèn-literfles te stoppen en ik weet al jaren dat dat niet kan. Maar ik doe het toch maar telkens. Je hebt alles toch wel kunnen bijhou den?". Hij is 36 en sinds april van dit jaar adjunct-hoofd televisie. Wat bracht hem op deze post? Hoe goed, in VARA-ogen heeft hij al die jaren gewerkt? Wat deed hij? Na drieëneenhalf jaar politieke wetenschappen te hebben gestudeerd in Amsterdam, ging hij in de journalistiek. Dat was 1964. Maar voordat die jour nalistieke werkzaamheden konden beginnen, was hij eerst een half jaar assistent van de sectieleiding televisie. Daarna ging hij naar Achter het Nieuws, de actualiteitenrubriek. Hij heeft het zelf over "Jongste bediende", maar ja, je moet ergens begin nen. Op die manier kon hij zich een positie verwer ven binnen de actualiteitenrubriek. Wel, de rest is bekend. Het ging gestaag omhoog met hem. Zeer bekend zijn de reportages over Biafra, het Midden-Oosten en de allereerste vliegtuigkaping in 1970. Vooral die laatste uitzending ging "coast to coast" in de Verenigde Staten over de tv. Zijn programmatische zwanenzang was de serie ge sprekken met Golda Meir. In 1971 werd hij adjunct-chef van AhN, zoals de afkorting luidt. Er werd minder gereisd, er werd meer gepland. April 1976, Eikerbout wordt adjunct-hoofd tv, naast Piet te Nuyl. Het is een paar maanden later en Eikerbout stemt toe in het eerste interview na zijn promotie. Hij laat weten nu iets meer te kunnen vertellen over zijn taak, over het werk bij de momenteel zeer snel rozen- en ledenkwekende VARA. HILVERSUM - "Koos Postema werd in 1975 adjunct. Wat ik dus nu ben. Na een paar maan den diende Rotterdam zich aan en vertrok hij. Ik geloof dat hij vertrok als uitvloeisel van de herstructurering bij de VARA. Al die publiciteit. Ik heb altijd gezegd dat we geen crisis om de identiteit hadden, maar een cr§is rond het gezag. Het zat in de organisatie. Natuurlijk, er waren verschillen van aanpak bij dezelfde uitgangspunten. En die verschillen zijn vanzelf sprekend overbrugbaar". "Koos was eigenlijk geen adjunct in de betekenis zoals ik het ben. Zijn vertrek versnelde de hele evaluatie. Hij had meer een ho rizontale functie in de kern groep en stond niet in een ver ticale lijn naar de mensen toe. Ik geloof ook dat dat hem be lemmerde, hoor. Ikzelf kan veel beter verticaal dan horizontaal functioneren". "Je zou kunnen zeggen dat er nu, bij ons, een meer hiërarchische lijn is. Ja, ik weet het, er is altijd over me geschreven dat ik am bitieus was in de negatieve zin van het woord. Ik draag graag een verantwoordelijkheid en ik neem graag besluiten. De din gen, die er dan verteld worden, heb ik altijd zelf versterkt, door er afstand van te nemen. Het is een soort spel: "Jij bent rechts", zeggen ze dan. "O.K., ik ben rechts" is mijn reactie Maar hoe rechts ben je dan? "Links, ik ben links. Ik streef ernaar om tot harmonieuze op lossingen te komen. Ik wil we ten waar de raakvlakken zijn. Ik wil weten waar de conflicten liggen, om te zien, waar we de oplossing moeten gaan zoeken. Het is niet een "mantel der lief de" waarmee ik werk". 'Buiten de VARA geniet alles van de VARA meer belangstelling dan erbinnen. Dat is zeker. Daar ben ik ook erg blij om, maar het is tevens wat hinder- IW. Ambitie Wéér over AhN: "Ik heb nooit de ambitie gehad om de eindre dacteur van dat programme te worden. Journalistiek kijk ik sympathiek tegen Hans Jacobs op. Op een aantal punten vul den we elkaar aan. Hij was een soort "meester" voor me. Ja cobs is intelligent en in journa listiek oogpunt behoort hij tot de besten in Nederland. Een houterig man? Ach, dat ligt aan zijn performance. Over ieder een zeggen ze wel wat. Over mij dat ik zo "hard" bij een verga dering zit". "De naam van een functie is voor mij nooit van belang geweest. Weet je wat ik wil? Ik wil in vloed uitoefenen op het VARA-beleid. Zolang ik voedde dat mijn inbreng van belang was, was dat voldoende voor "En ik vind het leuk". "Toch ben ik weggegaan bij AhN. Ik wilde meer leiding. Ja, jaja, ambitieus. In stond niet achter aan met kritiek. En het gevolg is geweest dat, als de mogelijk heid zich voordoet,je de leiding pakt. Ik heb uitgesproken me ningen over die VARA-teevee. Bij de programmatische opvat tingen sta ik heus niet aan de kant. En kan ik het in deze posi tie, vroeg ik me af. "Graag", dacht ik. 'Uitermate kritische mensen, die ook zo'n neiging hebben, nou, met die mensen werk ik het prettigste. En als je het niet leuk vindt, moet je het niet doen. Dan kan je het trouwens ook niet. Ik houd ervan om dingen te regelen. En dan mo gen ze me rechts noemen: ik vind dat onzin". Niet splitsen De functie van Eikerbout is niet los te zien van die van Te Nuyl "We hebben niet gemeend te moeten beginnen met het split sen van terreinen. Dat hebben we duidelijk tegen elkaar ge zegd. In hel begin hebben we zoveel mogelijk met elkaar sa mengewerkt. Op die manier was ik in staat om alles te kun nen overzien. Hè, en in die zin is er natuurlijk moeilijk over te praten: wie er wat precies aan het doen is. In de praktijk bete kent het voor ons een groot deel de probleembeheersing binnen de VARA. Ik zorg voor een coördinerend verloop van de diverse groepsbesprekingen. Verder betekent het dater veel personele dingen bij komen kijken". "Ik ben op die manier meer in staat aandacht te besteden aan werkprobleempjes en daarover ook te praten". "Ik ben wel met iets bezig, waar van mijn vrouw zegt, dat het me binnen niet al te lange tijd in het ziekenhuis zal brengen. Ik ben een slaaf van mijn agenda, zegt ze. Natuurlijk, ik ben de hele tijd bezig. Weet je, ik zal het je zeggen: ik wil me eigen lijk overal mee bemoeien. Wat mij betreft zijn er nooit dingen die besproken worden over de hoofden van de mensen heen. En dat gebeurt ook niet". "De krant lezen, dat probeer ik weer te doen. Ik ben er ook erg hard mee bezig dat te herstel len. Een stukje zelforganisatie is, geloof ik, best op zijn plaats. Maar ja, de VARA is geen pro bleemloos bedrijf. De VARA is geen lopende band Democratisering Leuk onderwerp: de overdemo- cratisering. Eikerbout trekt aan een wilde Havanna en zegt: "Nee, nee. Er is helemaal geen sprake van over- democratisering bij de VARA. Democratie heeft helemaal geen ongunstige betekenis, vind ik. De verantwoordelijk heden liggen duidelijk op ta fel". En tien jaar terug? Zou de aanpak van de problemen toen niet rustiger zijn ge speeld? "Dat weet ik niet. De dingen lopen door elkaar heen. De program mamakers hebben teveel met de organisatorische zaken, de be leidszaken te maken. Kijk, er gebeurt hier elke dag iets "Er bestaat tegenwoordig de nei ging om erg lang over zaken te praten. Dat kan zinvol zijn; het kan net zo goed verloren tijd zijn. Je kunt er iets aan doen op de manier waarop je een ge sprek voert". "Ik ben van mening dat de mensen hun verantwoorde lijkheden'moeten pakken, op het moment dat ze die kunnen pakken. Verantwoordelijkheid is geen schande, zeg ik altijd. Je hebt van die mensen, die zeg gen, dat verantwoordelijkheid iets verdachts is. Maar een ver antwoordelijkheid moet toch naar iets leiden? Net zoals in het parlement. Daar kennen de mensen ook verantwoordelijk heid. Zo vind ik dus dat onze verenigingsraad een goed sys teem is". "Ik wil weten of er vertrouwen is, en daarom ben ik altijd bereid mijn positie ter discussie te stellen. De programmamakers zitten met HUN eigen pro gramma; ik zit er met een hele boel meer. Logisch, dat er dan iemand denkt: het is mijn pro gramma", maar er moet er één zijn, wanneer hij een bepaalde beslissing neemt. Bij ons kun nen ze in beroep gaan tegen be paalde besluiten. Als er goede argumenten zijn, die een be roep duidelijk maken, nou, dan kan er geen bezwaar tegen worden aangetekend. Je moet, en dat doe ik, elk besluit serieus Matrastongen De „ruzie" bij de VARA is over. Boze matrastongen beweren dat het is overgeslagen naar andere omroepverenigingen die per definitie bekend staan als "kalm", "braaf' en "niet bang voor ledenverlies"Dat soort opmerkingen heeft beslist een grond van waarheid. Maar er heerst een stevig geconser veerde waas van geheimnis om die omroepen. Een ballon om doorheen te prikken kom je heel moeilijk tegen. Maar bij de VARA is het voorbij. Of niet? Eikerbout produceert een brede glimlach en zegt dui delijk en zeer overtuigd: "Op een bepaald moment is er een vermoeidheid ontstaan. Zowel leiding als personeel zijn door schade en schande wijzer ge worden. Je zou het ook wat duidelijker kunnen stellen, er waren teveel ruzies en conflic ten; we hebben veel met elkaar geluld." "Nou, en die situaties zijn er niet meer. De sfeer is nu stukken en stukken beter". - Maar het rapport van de com missie van goede diensten, dat een paar maanden geleden de functie van voorzitter Kloos in de openbaarheid bracht. Wat daarover? 'Nee, nee, dat betrof een aantal aanbevelingen Kloos kreeg, onbedoeld, te veel macht aan zich, om het zo maar eens te zeggen. Macht die niet was te voorzien. Op dit moment, tij dens dit interview, zeg ik mijn zegje niet. Dat is niet de bedoe ling. Later, te zijner tijd, kun je me horen. De ondernemings raad moet bij uitstek het orgaan zijn van het personeel van de VARA, niet de krant". 'We hebben voorop gelopen; we waren verdomde snel bij de VARA met een medezeggen schapscommissie. Er was bij ons veel ruimte om tot conflic ten te komen. Daar hadden we ruim de kans voorEr heer sten bij ons veel meer toestan den dan bij autoritaire bedrij- 'Met andere omroepen hebben we daarover nooit contact ge had. We waren gewoon veel te veel met onszelf bezig. Je moet niet vergeten dat het hier ook een onderbezet bedrijf was. Jan de Troye was weg. Rengelink was weg. Kloos had teveel ta ken gekregen. Het bedrijf was gewoon niet in reguliere banen te leiden. We zijn nu, en dat is een weerspiegeling van het be drijfsleven, aan het herstructu reren". Toch aanspreken En dan toch nog iets over de VARA-televisie. Het was trou wens helemaal niet erg dat Ei kerbout veel meldt over interne zaken. - Vertrossing, kwaliteit. Reageer "Vroeger, hé, vroeger was de VARA gewoon kwaliteit. Alle goeie artiesten zaten bij de VARA. En ik geloof heel sterk, dat we die kant weer opgaan. Dat willen we natuurlijk ook. Kijk maan Sonja Barend, Brugsma (ja, geen artiest, maar wel een topjournalist). En ver trossing: wat is dat nou? Dat is amusement dat makkelijk aan slaat. Dat is het. Maar het is niet wat wij constant willen. We hebben al jarenlang niet zo'n makkelijk programma's die tóch aanspreken: "Koning Klant", "De Ombudsman", "Hoe bestaat het", "De Senio renshow". Daar is allemaal over gedacht; er is creatief over gedacht. Bij de verkiezing voor de Nipkov-schijf zat het hele VARA-pakket er zowat bij. Nou, dat betekent wel iets." - En André van Duin? "Van Duin? Als die jongen mor gen bij mij op de deur klopt, is hij de eerste die op een stoel zit. Natuurlijk. Alleen zou hij bij ons een andere begeleiding krijgen. Ik vindt het een prima artiest". - Sonja? "Sonja is zaterdagavond amusement. Haar nieuwe pro gramma bij ons, dat wordt goed. Bekende Nederlanders, die zelf mee mogen samenstel len". - Hoe krijgen jullie je leden? Al leen door het programma dat wordt uitgezonden? "Mede natuurlijk. Over het alge meen zijn de waardering en de kijkdichtheid goed. Een pro gramma als "Haagsche Krin gen" zal heus geen miljoenen mensen trekken". "Ik geloof dat de VARA best amusement mag brengen dat geen boodschap heeft. Maar het moet wel kwaliteit hebben. In bepaald opzicht willen we voorop lopen en willen we hoog gekwalificeerd amusement brengen. Dus: Freek en Bram, De Engel van Amsterdam en dat geeft wel eens risico's". Taboes 'Je begrijpt dat we over het al gemeen niet de makkelijkste weg aan het kiezen zijn. We hebben veel voor de kijkers ge daan en doen nog steeds veel dingen voor ze. Voor een groot deel hebben we een aantal ta boes doorbroken. Ik noem de specials maar over de onge huwde moeders, de homo- sexualiteit, de abortus en ga zo maar door. Daarom werk ik graag bij de VARA. Je bent van betekenis. Je hebt het idee dat je op het maatschappelijke vlak meer doet dan een ander. En het is jammer dat het ledental aan het teruglopen was. Dat had allerlei factoren, die zeer zeker ook met de binnenlandse politiek te maken hebben". "Welke factoren? Ja, wist ik het maar, wist ik het maar. Dan was de oplossing zoveel gemakke lijker". De presentatie moet aantrekke lijk gebeuren, vind ik. Zonder dat de kwaliteit eronder lijdt. Geef de mensen wat ze willen, maar zorg dat ze toch het be lang inzien van wat ze te zien krijgen. We willen voorop lo pen, maar niet zover dat de mensen onze hand niet meer kunnen vasthouden" .Zijn Spa is op. De anderhalf uur, die ruim twee uur bleken te zijn, gingen rap voorbij. Zijn kamer ademt een sfeer uit van de manager, die het helemaal gemaakt heeft. Er zijn nog een kleine dertig jaar te gaan voor het pensioen in aantocht is. er moet nog veel geregeld worden bij de VARA. De gedachte dat Ben Eikerbout er aan te pas komt, is gerecht vaardigd, zonder koffiedikkij- kerij te bedrijven. "Ik sta niet terzijde", zei hij. En: "Als je het niet leuk vindt, moet je het zeker niet doen". Nee, logisch.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15