Kinderbijslag niet koppelen aan het inkomen 'Geen afspraak met YYD' Kamer heeft veel vragen over Menten Kamer op de bres voor de Den Uyl wil Europese top beslist handhaven mossel versteege Bekentenis Ylissinger blijkt vals CDA verzet zich tegen plannen van kabinet Glastra van Loon (D'66) in Leiden L_ Toezicht op aankopen van wapens de grote merken^^i vindt u bij M+Vexclusief VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 Nederlandse gangster in Brussel aangehouden BRUSSEL (AP) - Robert K„ de Nederlander die woensdag op een Belgische rechercheur heeft geschoten en ernstig gewond, is gisteravond te Brussel gearresteerd. De 30-jarige Amsterdammer werd gegrepen in de stadswijk St. Gilles. K. zal worden ge confronteerd met getuigen van de roofoverval van wo nsdagmorgen waarbij een vijfjarig jongetje werd gedood en zeven mensen werden ge wond. De politie is er nage noeg zeker van dat de Neder lander bij die daad betrokken is geweest. K. had een pistool bij zich toen hij werd gegrepen maar de po litie overweldigde hem snel voor hij het wapen kon trek ken. De arrestatie vond plaats in een woning boven een benzi nestation, op korte afstand van een van de grootste Belgi sche gevangenissen waar K. na het verhoor vermoedelijk heen zal verhuizen. De politie heeft niet doen weten wat de snelle arrestatie mogelijk heeft gemaakt. Ontvoering Het Nederlandse echtpaar Be- rbes onderhandelt sinds giste ren zelfstandig met de ont voerders) van hun 13-jarige dochter Johanna die dinsdag in Brussel werd gekidnapt. De vader van het ontvoerde meisje liet weten, dat de Bel gische politie zich op zijn uit drukkelijk verzoek heeft te ruggetrokken uit de onder handelingen over een losgeld en de plaats waar dat zou moe ten w rden gedeponeerd. De heer Berbers, een vermo gend textielondernemer, liet weten dat er nog steeds con tact bestaat met de ontvoer- 1 der(s). Hij wil echter geen tus senkomst wan de autoriteiten om de veiligheid van zijn dochter niet in gevaar te bren gen. Om dezelfde reden gaf de heer Berbers geen bijzonder heden over de onderhande lingen. Wel noemde hij de tot dusver in kranten genoemde losgeld bedragen variërend van één tot 3,5 miljoen gulden - "vol komen uit de lucht gegrepen". ADVERTENTIE VLISSINGEN (ANP)-De 17-jarige Arie J. kan zijn vader niet hebben doodgeschoten, zoals hij dinsdag tegenover de politie heeft bekend. Dit is naar voren gekomen uit een gistermorgen in de woning van de op 6 november vermoorde reserve-schipper Cor J. gehouden reconstructie van het misdrijf. Bij de reconstructie was de jongen aanwezig. Geconfronteerd met de resultaten van de reconstructie, trok Arie J. zijn eerdér afgelegde verklaring weer in. Hij vertelde de recher cheurs van de Vlissingse politie nu zijn bekentenis te hebben gedaan om zijn moeder uit de gevangenis te krijgen. Arie zal uit voorlopige hechtenis worden ontslagen, als de Raad voor de Kinderbescherming, die bij deze z-oak is ingeschakeld, een goed onderdak voor hem heeft gevonden. DEN HAAG (SP) - Bij de Tweede Kamer bestaan nog veel vragen over de affaire Menten. Dat blijkt uit de inbreng van de fracties op het rapport Hartsuiker en de daarbij horende brief van minis ter Van Agt (Justitie). De CPN gaat zelfs zo ver te stellen dat de brief en het rapport meer vragen oproepen dan er worden beantwoord. Centraal staat voor de meeste frac ties de vraag hoe het mogelijk is geweest dat de Blaricumse kuns thandelaar zonder meer kon ver dwijnen. De fractie van de PPR wil een lijstje met de preciese data en feiten van de mislukte poging de van oor logsmisdaden verdachte Menten te arresteren. De PvdA kwam gisteren met een lijst van 28 vragen. Een groot aan tal daarvan heeft betrekking op het feit dat de minister van Justi tie niet op de hoogte was van de arrestatieDlannen De fractie van de VVD vindt dat er zekerheid moet komen over het tijdstip waarop Menten vluchtte. Volgens de liberalen zou het wel eens mogelijk zijn, dat Menten zondag zijn huis normaal verliet en maandagmiddag, toen de mis lukte arrestatie wereldkundig werd, op de vlucht ging. De CPN vindt het "onkies" en "on eerbaar" van minister Van Agt, dat hij op een openbare vergader ing van het CDA "de integriteit van de woordvoerders" tijdens het debat over de affaire Menten in de Tweede Kamer in twijfel heeft getrokken door te spreken over "actie beschadiging lijst trekker CDA, hoofdstuk één". Eerder lieten fractievoorzitter Van Thijn (PvdA) en zijn collega Wiegel (VVD) soortgelijke gelui den horen. De CDA-fracties hebben bij de gis teren uitgebrachte inbreng ge vraagd, wie allemaal van te voren op de hoogte waren van de op handen zijnde arrestatie. Zij slui ten de mogelijkheid niet uit dat iemand van het weekblad Accent bij de vlucht betrokken is, al wordt dat niet zo expliciet ge steld. De PSP heeft gevraagd of de minis ter voor zijn vertrek naar Roeme nië nog meer spoedeisende zaken niet heeft bekeken of dat hij al leen de aankondiging van de ar restatie onberoerd op zijn bureau liet liggen. DEN HAAG (SP) - De plannen van het kabinet-Den Uyl om in 1978 een nieuwe kinderbijslag in te voeren, waarbij de hoogte van de uit te keren bedragen zal afhangen van het inkomen van de ouders, dreigen schipbreuk te lijden in de Tweede Kamer. De CDA-partijen KVP, ARP en CHU, evenals de en enkele partijen - samen een meerderheid - moeter. oaar niets van hebben. Dat is gisteren gebleken uit de eer ste officiële reacties van de ver schillende Kamerfracties op het daarmee samenhangende wets voorstel van de regering om de kin deraftrek op 1 april volgend jaar af te schaffen. Die afschaffing - gepaard gaande met een voor 1977 geldende tijde lijke opslag van de bestaande kin derbijslagbedragen - is de eerste fase van de 900 miljoen gulden op leverende bezuiniging die de rege ring in de kinderregelingen wil doorvoeren. De tweede fase zou moeten bestaan uit de invoering van de aan het inkomen gekop pelde kinderbijslag. Akkoord Het CDA gaat voorwaardelijk ak koord met die eerste fase. KVP, ARP en CHU hebben geen bezwaar tegen het tijdelijk laten vervallen van de kinderaftrek, mits dat niet betekent dat het instrument van de kinderaftrek uit de belastingwet geving wordt geschrapt. Het moet kunnen herleven, bij voorbeeld in het geval de regering in die tweede fase de nieuwe kin derbijslag wil invoeren, die lager wordt naarmate het inkomen stijgt. Er zou dan kinderaftrek gegeven moeten worden tot het bedrag van de gederfde kinderbijslag. Hieruit blijkt dus dat de CDA- partijen het oneens zijn met de koppeling tussen de hoogte van de kinderbijslag en de hoogte van het inkomen. Bevriezing De VVD is zowel tegen afschaffing van de kinderaftrek, als tegen de genivelleerde kinderbijslag die het kabinet in 1978 wil invoeren. De WD is het er wel mee eens dat be zuinigingen in de kinderregelingen worden doorgevoerd. Maar zij geeft de voorkeur aan bevriezing van de bestaande kinderbijslag voor het tweede kind. De laagste inkomens moeten hierbij echter wel een com pensatie krijgen. De PvdA spreekt zich alleen uit over de voorgenomen afschaffing van de kinderaftrek. Zij is het daar mee eens. Wel zou de grens tot waaraan de werknemers er niet op achteruitgaan, als gevolg van de opslag op de bestaande kinderbijs lag. hoger gesteld kunnen worden. Die grens ligt in het voorstel van de regering bij een belastbaar inko men van f23.000,-. Anders Het CDA heeft minister Boersma (Sociale Zaken) een aantal andere manieren voorgesteld om in de sfeer van de kinderregelingen te komen tot bezuinigingen van de zelfde omvang, als het kabinet wil. Deze alternatieven zijn: bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind. Een geleide lijke afschaffing van de bijslag voor het eerste kind zou daarbij niet uit gesloten moeten worden; O geleidelijke afschaffing van de bijslag voor het eerste en tweede kind, met als variant daaro paf- schaffing van de bijslag voor het eerste kind bij inkomens hoger dan de ziekenfondsgrens; afschaffing - al dan niet geleide lijk - van de kinderbijslagbedra gen, die oplopen naarmate het kin dertal groter wordt; afschaffing van de welvaarts vastheid van de kinderbijslagbed ragen, waardoor de stijging van de lonen niet meer gevolgd wordt. Gedacht wordt aan een gemengde loon- en prijsindex; het gedurende enkele jaren later bijstellen van de bijslagen dan op de halfjaarlijkse in de wet ge noemde data. Dit zou later niet door een "inhaalmanoeuvre" gevolgd moeten worden. DEN HAAG (SP) - Premier Den Uyl wil niet af van de viermaan delijkse bijeenkomsten van de Europese regeringsleiders. Gisteravond in de Tweede Kamer ging de minister-president dan ook lijnrecht in tegen het voorstel van het VVD-kamerlid Cees Be rkhouwer om alleen maar "Euro pese tops" te houden als er resul taten van verwacht mogen wor den. Het voorstel van de WD was een uiting van onbehagen over het mislukken van de top in Den Haag. Twee dagen vergaderen in de Ridderzaal hebben niets opge leverd "Zo'n top werkt averechts op de Europese eenwordihg", vindt Berkhouwer. De ministers uit de negen EG- landen - de Raad van Ministers - zijn volgens de WD'er de eerst aangewezenen om knopen door te*hakken. Alleen als dat echt niet lukt, moeten de hoogste rege ringschefs er aan te pas komen, meent hij. Premier Den Uvl was het daar niet mee eens. "Zonder de Europese topconferenties was de EG al lang uit elkaar gevallen", zei hij. Dan waren de landen van de Ge meenschap het ook nooit eens geworden over de toetreding van Groot-Brittannië, het regionaal fonds en de Europese verkiezin gen. In de Tweede Kamer bestond al gemeen groot onbehagen over de Haagse top van de afgelopen weeek. Het KVP-kamerlid Van Amelsvoort had het over een "tob-conferentie". Premier Den Uyl wees verder in de Tweede Kamer het Amerikaanse plan om een wig te drijven tussen de olieproducerende landen en de rest van de Derde Werld af Wereld. "Het is ook in het belang van de geïndustrialiseerde landen dat de arme landen een eenheid blijven LEIDEN - ,,De huidige WD staat ver van ons af. Met die partij zul len we zeker niet tot afspraken kunnen komen, noch voor, noch na de verkiezingen". Deze woor den rolden de tegenwoordige voorzitter van D'66, mr. Glastra van Loon, gisteravond vlot uit de mond tijdens een door de Leidse afdeling van de Liberale Studen ten Vereniging georganiseerde discussie-bijeenkomst in de so ciëteit Minerva. De oud-staatssecretaris van justitie zei dat de VVD op het ogenblik aan „politieke beroepsblind heid" lijdt ten aanzien van nieuwe maatschappelijke pro blemen. Glastra van Loon: „Men noemt nieuwe denkbeelden heel snel kletspraat. De VVD legt een te zwaar accent op de materiële welvaartspot van de maatschap pij. Er wordt maar gepraat over produktie-verhoging en wat de burger daarbij individueel in zijn loonzakje terugvindt. Maar over milieu-zaken hoor je bijna niets. De VVD-politiek is kortzichtig al levert het op korte termijn wel electorale winst op". Reveil Over zijn eigen partij, Democra- ten'66, merkte Glastra van Loon op dat er, gezien de flinke leden- aanwas en de toenemende be langstelling, sprake is van een re veil: „Maar het reveil van D'66 is wel iets anders dan het reveil waar mijnheer Van Agt het over heeft". De voor zijn staatssecreta riaat als hoogleraar aan de Leidse universiteit werkzame Glastra van Loon erkende dat „het krankzinnige avontuur met de PvdA" zijn partij bij de vorige verkiezingen lelijk is opgebro ken. „D'66 zette zich af tegen de lood- om-oud-ijzer politiek van de christen-democraten en streefde naar het totstandkoming van een grote progressieve volkspartij. Dat is mislukt en dat is niet de PvdA maar wel D'66 duur komen te staan. We hebben er van ge leerd en onze strategie en tactiek voor de komende verkiezingen gewijzigd. D'66 opereert nu zelf standig. los van de PvdA. We zul len geen afspraken voor de ver kiezingen maken. Na de verkie zingen kijken we of we een bij drage kunnen leveren aan de vorming van een progressief ka binet. Daarbij gaan we uiteraard eerst praten met de huidige rege ringspartijen. De koers van de huidige regering onderschrijven we in grote lijnen en zullen we bij de verkiezingen ook zeker verde digen. Zijn er echter voor D'66 te weinig termen aanwezig om aan een nieuw kabinet mee te doen dan schrikt een oppositie-rol ons ook niet af'. Liberalisme Overigens nam de actuele politiek gisteravond maar een beperkt gedeelte van de spreektijd van Glastra van Loon in beslag. De D'66-voorzitter gaf in een helder betoog een uiteenzetting over „het liberalisme" en onder scheidde daarbij drie hoofdstro mingen: Ten eerste het utopisch liberalisme met als kenmerk het geloof in de vernieuwingskracht van het individu. Ten tweede noemde hij het opportunistisch liberalisme waarbij ook alle ver nieuwing van het individu wordt verwacht, maar dan uitsluitend van de besten. En de besten zijn volgens de aanhangers van deze stroming diegenen die het vol gens de maatschappelijke regels het verst brengen. inderdaad prima stofzuigers ARNHEM - Dodelijk vermoeid kwam gisteravond op het vliegveld Teuge de onfortuinlijke Bameldse zaken man Rob Kok aan. die in zijn eentje bijna de historische Fokker-postvlucht van de KLM navloog. Bijna, want in Turkije moest hij een noodlanding maken: zijn toestel was total-loss. Met een ander vliegtuig werd Kok naar Teuge gebracht. Op de foto: Kok met op zijn arm zijn negenjarige zoontje Vincent. Haags onbehagen over mislukken DEN HAAG (SP) - Een meerder heid in de Tweede Kamer is be zorgd over de inkomenspositie van de middengroepen. Bedoeld zijn de mensen met een inkomen tussen de 30.000 en 50.000 gulden bruto per jaar. Dat is gisteren gebleken tijdens de eerste ronde van de debatten over de begroting van minister Boersma (Sociale Zaken). Van verschillende kanten is er op gewezen, dat deze inkomens groep de laatste jaren grote offers heeft gebracht. Door de steeds maar stijgende so ciale premies en belastingen en de verdergaande verkleining van de inkomensverschillen zou de grens van de solidariteit met de lager betaalden en de niet- werkenden zijn bereikt. Het duidelijkst in die richting sprak de WD zich uit. Woordvoerder Rietkerk: "De middeninkomens voelen zich steeds meer in een hoek gedrukt". Maar ook de CDA-partijen KVP, ARP en CHU hebben dit probleem aangeroerd. En zelfs de socialist Jaap van der Doef is er niet aan voorbijgegaan, hoewel hij zich niet tot al te stel lige uitspraken liet verlokken. Van der Doef kwam er op toen hij constateerde dat de vakbeweging bij haar looneisen voor 1977 pas bij inkomens boven de 50.000 gulden over nivellering wil gaan denken. Inkomens tot die grens moeten procentuele loonsverho gingen krijgen, wat tot gevolg heeft dat men meer profiteert naarmate het inkomen hoger is Boven de 50.000 gulden dient geen procentuele verhoging te gelden, maar bijvoorbeeld een vast bedrag voor elk procent dat de prijzen stijgen. Van der Doef vond die grens wel erg hoog. "Maar wij willen ons daarover niet stellig uitspreken". Hij wilde wel een inzicht krijgen in de netto bestedingsmogelijk heden van de burgers met een in komen rond die grens. Minister Boersma moet dat inzicht ver schaffen. Het zijn de inkomens, aldus Van der Doef, waarvan wordt gezegd dat zij de laatste ja ren op een meer dan redelijke zijn "gepakt". Enkele dagen geleden is een ge heim telegram van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) aan alle Nederlandse ambassa deurs uitgelekt. Daaruit blijkt dat de Verenigde Staten op de Noord-Zuid-dialoog in Parijs de olielanden willen uitspelen tegen de rest van de Derde Wereld. Op die manier denken de Amerika nen een forse verhoging van de olieprijs te kunnen tegenhouden. Nederland doet daar niet aan mee, zo maakte premier Den Uyl dui delijk. De regering vindt nog al tijd dat verhoging van de olieprijs niet los gezien kan worden van een regeling van het schulden probleem van de Derde Wereld. Premier Den Uyl wilde niet zeggen of Nederland nog wel bereid is wat te doen aan de schuldenlast van de arme landen, als de olie prijs toch omhoog gaat. "Daar mag, kan en wil ik nu nog niets op zeggen", zei hij. Er heeft Euro pees overleg over plaats. DEN HAAG (SP) - Het toe zicht op grote wapenaanko pen voor de Nederlandse krijgsmacht wordt ver scherpt. Staatssecretaris Stemerdink van Defensie heeft dat giste ren aan de Tweede- Kamercommissie die het aan koopbeleid bij defensie van de laatste vijftien jaar onderzoekt laten weten. Bij landmacht, luchtmacht en marine komen speciale wape naankoopbureaus die ver gaande controle bevoegdheden van de staats secretaris krijgen. Zo mogen de bureaus in de toekomst aanwezig zijn bij gesprekken tussen militaire deskundigen en wapenfabrikanten over or ders. Op de aankoopbureaus ko men alleen burgerambtena- ADVERTENTIE Gelijk Voorts onderscheidde Glastra van Loon nog het kritisch hervor mingsgezinde liberalisme, een stroming troming waar D'66 voor kiest. De oud-staatssecretaris: „Uitgangspunten moeten zijn: de principiële gelijkwaardigheid van alle mensen voor iedere so ciale doelstelling; de gedachte dat vernieuwing een gevolg is van inter-actie en niet uit het in dividu persoonlijke komt en te derde de bewaking en controle van macht". Ten aanzien van het laatste punt noemde Glastra van Loon de vele (specialistische) organisaties die in toenemende mate in de maat schappij ontstaan een machtsfac tor van belang. „Het individu dreigt te worden vermalen in en tussen de vele organisaties. Or ganisaties houden zich niet meer met een persoon maar met een geval bezig. De mensen kunnen geen persoonlijke relatie meer aangaan en voelen zich in een hoek gedrongen. Die tendens is gevaarlijk voor de zelf ontplooiing van het individu. Daarom is het van belang de concnetratie van macht by orga nisaties tegen te gaan". BERT PAAUW als Lowrey uw nieuwe orgel wordt, koopt u nooit meer een derde! Wat is dan anders aan de Lowrey? Alles! De klank rijkdom en het aantal mogelijkheden. Alles is anders, beter, vollediger en ook kostbaarder. Een Lowrey laat zich niet omschrijven. U moet het instrument zien en horen. Laat u de Lowrey voorspelen of beter nog, speel er zelf eens op. M V pluspunten Bij M V vanaf 6.690.eigenscholen laag lesgeld speed music, dé methode waarmee ook U zonder les direct kan spelen Winkelcentrum Leidsenhage Weigelia 14 Leidschendam Tel. 070-274583 Den Haag/Oeift/Rijswijk/Zoeter meer/Heerlen/Gromngen/Leidschendai

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7