Ongekend dieren-tal op vijfde show in Avifauna Snert met zeepsop ging erin als koek met zopie De winnaars Lissenaar ontkend schuld aan ongeluk ROND OUDE KORENMOLEN SPECTACULAIR VERHUISPLAN VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 broeken aan de haal HAZERSWOUDE - Twee kleding bedrijven (van de Linde en 't Alle gaartje) aan de Dorpsstraat in Hazerswoude-dorp zijn zo wat hun hele voorraad pantalons kwijt. In brekers gingen zowel met kinder broeken als pantalons voor volwas senen aan de haal. De waarde van de gestolen goederen overschrijdt de tienduizend gulden. Sportevenementen NOORD WIJK - In de kerstvakan tie zullen voor de Noordwijkse schooljeugd in de Northgo- sporthal verschillende sporteven ementen worden georganiseerd. Het programma vermeldt onder andere een straatvoetbaltoernooi op 24 december a.s. Hieraan kun nen maximaal 12 teams deelnemen van jongelui, die niet ouder mogen zijn dan 12 jaar. Elk team bestaat uit acht veldspelers en twee keepers. Men kan zich vóór 1 december a.s. opgeven bij het Bureau Sportzaken op het gemeentehuis, tel. 19230 toe stel 142. Verder organiseert M.S.V. een basketball-toernooi voor teams van de basis- en mavo-scholen en wel op dinsdag 28 en woensdag 29 de cember a.s. Tenslotte zal T.O.V. voor de ze vende maal in successie het tafel- tennistoernooi voor scholieren houden. Vorig jaar namen hieraan ruim 160 jongens en meisjes deel, die in totaal 320 wedstrijden speel den. Dit jaar verwacht men een nog grotere opkomst. Aan dit toernooi kunnen uitslui tend schoolgaande Noordwijkse jongeren deelnemen in de leeftijd van 8 tot en met 17 jaar. Voor 11 december a.s. kan men zich laten inschrijven bij het Bureau Sport zaken op het gemeentehuis, ge bouw Sartorius. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,50. IN HAZERSWOUDE Dieven met hele voorraad De enige molen die de Haar lemmermeer rijk is, hij staat in Hoofddorp, gaat over ruim een maand verhuizen van de Kruisweg, de plaats waar hij 120 jaar heeft ge staan, naar de rand van het dorp, vlakbij de nieuwbouw. "Eersteling" En die verhuizing gaat gebeu ren op een manier die nog niet eerder in Nederland werd vertoond. Want in plaats van de korenmolen "De Eersteling" steen voor steen af te breken en elders weer op te bouwen, wil men proberen de molen in zijn geheel te verplaatsen. Al thans de totale ombouw want de kap, de wieken en de staart zijn inmiddels over gebracht naar een loods van de gemeente en zullen later weer worden gemonteerd. Het omvangrijke karwei gaat uitgevoerd worden door het mammoetbedrijf Stoof uit Breda dat naar Hoofddorp komt met een transportauto die op 100 luchtbanden staat. En die moet dan de molen met een totaal gewicht van ongeveer 140.000 kilo, een ki lometer door het dorp probe ren te vervoeren. "Het is een gok", vertelde mij gemeente-ambtenaar Dick Prins, "maar we hebben goede hoop dat de operatie lukt want het stenen molen lichaam zit nog erg stevig in elkaar." Opslagplaats "De Eersteling" werd een jaar geleden door de gemeente "gekocht" van de familie De Koning, die drie generaties lang de molen in gebruik heeft gehad voor het malen Drie generaties lang was "De Eersteling" eigendom van de fami lie De Koning. Op de foto Ed de Koning die kortgeleden een oude bouwtekening in de molen ontdekte. van graan. Vanaf 1957 ge bruikten ze het bouwwerk als opslagplaats. De familie De Koning heeft destijds de molen van de hand gedaan voor het sumbolische bedrag van een gulden, echter wel onder voorwaarde dat de molen uit het centrum van het dorp zou verdwijnen, el ders weer zou worden neer gezet en bovendien zou wor den gerestaureerd. Dat gaat nu ook gebeuren. Aan de rand van Hoofddorp zal de molen op een heuveltje worden neergezet dat men daar speciaal voor heeft la ten aanleggen. "Zo komt hij het beste tot zijn recht", ver telde mij Dick Prins. "Op een open vlakte daar is de molen verzekerd van een vrije windtoevoer en staat 'ie ook veel beter in het zicht. Windvang Waar de molen nu staat kun nen maar weinig inwoners van Hoofddorp hem zien omdat er rondom huizen zijn gebouwd. En daardoor is er ook niet meer voldoende windvang." Het gigantische transport, waarbij ook speciale maat regelen zullen worden ge troffen om te voorkomen dat het wegdek schade oploopt, kost een dikke ton. en dan komen er nog eens de kosten van de restauratie bij. Maar dat zal niet zoveel zijn, ver telde Dick Prins. De molen is nog vrij gaaf. Al leen in de ombouw zitten wat scheurtjes. Alle balken zijn ook in orde. Er zullen al leen wat kleine reparaties worden verricht aan de kap en de wieken. Maar dan is de molen weer maalvaardig. Ik hoorde dat de restauratie zal worden uitgevoerd door molenmakersbedrijf Verbij uit Hoogmade. Er zal zo snel mogelijk mee worden be gonnen. Waarschijnlijk al een paar dagen nadat "De Eersteling" op de heuvel is geplaatst. Kansje De korenmolen die bijna twin tig jaar buiten bedrijf is ge weest zal binnen een jaar weer de oude zijn. Maar wat de gemeente er mee gaat doen is nog niet bekend. "Misschien gaat men er wel weer graan mee malen", zei Dick Prins, „maar er is ook een kansje dat de molen ge bruikt gaat worden om er bepaalde feestelijke bijeen komsten te beleggen." DEN HAAG/LISSE - De president van de Haagse rechtbank moest vaststellen, dat een 41-jarige chauf feur uit Lisse in het bezit was van een fors strafblad, waarop al even forse feiten vermeld stonden. Een paar voorbeelden: verkrachting, diefstal met geweldpleging, mis handeling, diefstallen en diverse verkeersovertredingen. Voor het laatste strafbare feit had de man zich opnieuw te verantwoorden. Met een door hem bestuurde auto zou de Lissenaar op het kruispunt Churchilllaan-Haagweg in Leiden geen voorrang hebben verleend aan een bromfietser, die onder meer een schedelbreuk en hersen letsel opliep. Na de aanrijding was de Lissenaar doorgereden. Iemand reed hem echter achterna, en toen deze met de Lissenaar in gesprek probeerde te komen, schold laatstgenoemde hem uit. De chauffeur ontkende met de auto daar op betreffend tijdstip te heb ben gereden en hij wist niets van een aanrijding, zo verklaarde hij voor de rechtbank. Maar enkele getuigen hadden hem beslist herkend als de autobes tuurder die na het ongeluk was doorgereden. Het kenteken van zijn auto was ook opgenomen. De Lissenaar trad met zo'n grote brutaliteit op, dat de president van de rechtbank hem een terechtwij zing moest geven. De Griekse veiligheidsdienst heeft een onderzoek geopend naar de diefstal van 150 oude en kost bare Byzantijnse ikonen uit het klooster op de berg Athos in het noorden van Griekenland. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat het onderzoek is geopend na beschuldigingen van een Britse monnik dat de beelden waren overgebracht naar Toronto in Ca nada. De Britse monnik, Ivan Ko- ziarin (van Poolse afkomst), be schuldigde abt Seraphim van het klooster van de diefstal. RIJNSBURG - Tekeningen, aqua rellen en olieverfschilderijen van de Rijnsburger J. M. van Egmond zullen van 8 december tot en met 8 januari te zien zijn in de expositie ruimte van Baalbergen aan de Am- bachtseg (industrieterrein 't Heen) in Katwijk aan Zee. De openings tijden van deze tentoonstelling zijn alle werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur (ook 's zater dags). De officier vond dat er voldoende bewijs was geleverd en eiste ne genhonderdvijftig gulden boete, twaalf maanden intrekking van het rijbewijs waarvan zes voorwaarde lijk. De verdediger betreurde het dat een belangrijke getuige in tus sentijd is overleden, en bestreed het bewijs. Het vonnis is op 15 de cember. Extra tandarts KATWIJK - De stichting Tand heelkundig Centrum Katwijk krijgt er naar alle waarschijnlijk op liefst zo kort mogelijke termijn een extra tandarts bij. De heer A. Gre- vers, die heeft gestudeerd in Utrecht, wil part-time komen wer ken in het gezondheidscentrum aan de Groen van Prinstererweg en wil daarnaast verder gaan studeren in Leiden. Een stoel is er al be schikbaar Voor de heer Grevers, omdat één der vier tandartsen die het centrum nu telt - mevrouw C. J. Holthuis - ook op part-time-basis werkt. De heer Grevers zal, als het arbeidscontract met de stichting doorgaat, vermoedelijk 's middags in het centrum gaan werken. Of de extra tandarts inderdaag naar Katwijk komt, is nu nog slechts af hankelijk van diens huisvesting in Katwijk. Het college van burge meester en wethouders van Kat wijk is graag bereid zijn medewer king te verlenen aan de huisvesting van een extra tandarts, met name ook omdat er nog altijd een forse wachtlijst van tandarts-zoekenden in Katwijk is (zo'n 7000 patiënten). De moeilijkheid van het college is echter, dat de woning zoals de heer Grevers die wenst op dit moment nog niet voorhanden is, zo deelde gemeentesecretaris mr. G. Feenstra ons gisteren mee. Tijdens de B en W-vergadering van dinsdag 30 no vember is over de huisvesting van de de heer Grevers gesproken. Be sloten is om te trachten zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden voor de huisvesting van de extra tandarts gedurende een bepaalde tussenperiode elders in Katwijk. De heer Feenstra zei er zeker van te zijn, dat er over enige tijd een wo ning vrij komt van het type zoals de heer Grevers dat zich voorstelt. De hoofdprijzen van de vijfde kleindierenshow werden als volgt toegekend: Mooiste Grote Hoenders S. Bolle- boom F. Berkel; Mooiste Krielhoenders J. C. Be- nkhuizen. F. Boskoop; Mooiste konijn M. Bervoets U Alphen; Mooiste Cavia D. Zwaan F Bode graven; Mooiste Siermuis P. Kouwenho- ven F. Den Haag; Mooiste Sierrat P. Kouwenhoven F. Den Haag; Mooiste Hamster R. Deurlo F. Den Haag; Mooiste Gerbel J. J. Schellinger hout Jr. F. Hazerswoude. De jubileumcommissie zocht tevergeefs naar een foto uit die 75 jaar. Deze vonden we in ons eigen archief. Schaatsevenement op de Koppoel georganiseerd door de IJsvereniging Rijpwetering. In 1901, een jaar met een ijzig koude winter, besloot een aantal Rippers een ijsvereniging op te richten. In het bekende café De Vergulde Vos werd de zaak beklonken. Nu is het 75 jaar later en blikt de ijsvereniging terug. Maar op veel historisch mate riaal is men niet kunnen stui ten, vertelde voorzitter De Graaf mij. De heren van het jubileumcomité blijken zelfs tevergeefs op zoek te zijn ge gaan naar een foto uit die driekwart eeuw. Smeuïg Maar smeuïge verhalen zijn er des te meer. Ik tekende er één op uit de mond van de 75- jarige Ripper Arie Zandvliet, die voor zijn vereniging 25 jaar lang wakken heeft afge zet op de Kagerplas en die ook lange tijd als controleur fun geerde bij meer- en molen tochten. Op een keer stond Arie met zijn controlepost naast een koek en zopietent waar ook snert werd verkocht. Het was erg koud dus werd er goed ver kocht. Zandvliet "Tot twee keer toe werd een grote pan met snert tot de bodem toe leeg geschept en toen men voor de derde keer bij familie leden de snertemmer wilde laten vullen bleek er nog maar een klein beetje in voorraad. Men was ten einde raad. Want er stonden nog veel schaatsers op een kop snert te wachten. Ik heb, toen niemand keek, een emmer met afwaswater beetgepakt, in de snertton gekiept en toen het hele zaakje flink geroerd. Geen klagen Mijn snert ging er in als koek. Ik heb niemand horen klagen. Men vond er zelfs geen vreemd smaakje aan zitten". sport. In nieuwbouwwijken stuitte het houden van kleindieren nog wel eens op problemen, vooral als daarvoor wat grotere hokken nodig zijn. Volgens Blijleven zijn de za ken wat dat betreft in de Leidse en Alphense regio de laatste tijd een stuk gunstiger komen liggen. "Vooral als de mensen lid zijn van één van onze verenigingen, onder vindt men over het algemeen geen enkele moeite". Over die houding van de gemeentebesturen is Blijle ven erg enthousiast, zoals hij ook blij is, dat die gemeenten prachtige bekers en Leiden een zilveren leg penning beschikbaar stelden voor de prijswinnaars. „Flat-konijn" Overigens is de houder van klein dieren beslist niet alleen te vinden in een woning-met-tuin. Op de ten toonstelling staan heel wat "flat konijnen"; en steeds meer flatbe woners gaan kleindieren houden, zo is de ervaring van de verenigin gen. De Graaff is van mening, dat een konijn op een flat beter te hou den is dan een cavia, al zie je de laatste diersoort dan ook meer in flats. De Graaff: "Wat voeding betreft is een cavia erg moeilijk. Het dier moet net zo veel vitamine C hebben als een mens. Omdat het vooral in de winter aan vitamine-C rijk voed sel nogal eens ontbreekt, worden de meeste cavia's niet ouder dan een jaar of twee, drie. Daaruit is het wijd verbreide misverstand ont staan, dat deze dieren niet ouder kunnen worden. Maar bij een goede verzorging halen ze makkelijk zes tot zeven jaar". In dat verband een tip: dagelijks een vitamine C ta bletje oplossen in het drinkwater kan in de winterdag uitstekend zorgen voor de noodzakelijke hoe veelheid van dé voor de cavia zo onmisbare vitamine. Nog open De Avifauna-show in Alphen aan den Rijn is vandaag en morgen nog open voor het publiek. Vanavond kan men er tot 10 uur terecht, mor gen is de show van 's morgens tien tot 's middags half zes geopend voor het publiek. De toegangsprij zen zijn zeer bewust laag gehouden 1,50 voor volwassenen en 0,75 voor kinderen) om zoveel mogelijk mensen de kans te geven de ten toonstelling te bezoeken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester mr. R.M. Gallas heeft gisteravond in het parkrestaurant van Avifauna de vijfde Avifaunashow geopend. De drie organiserende ver enigingen, de kleindierensportverenigingen Ons Belang uit Alphen aan den Rijn en Rijnland uit Leiden en de lande lijke vereniging van Angorakonijnenfokkers, kunnen hun lustrumshow vieren met een record-aantal dieren. In totaal zijn er niet minder dan 1.250 dieren, volgens de keurmees ter over het geheel genomen van prima kwaliteit, te bewonderen. De benedenzaal van het parkrestau rant bleek te klein om al die dieren onderdak té kunnen bieden, zodat een tent aan die zaal moest worden vastgebouwd. 34 rassen Aan de tentoonstelling, die het pre dikaat "nationale" draagt, wordt deelgenomen door fokkers van kleindieren uit heel Nederland, met •vanzelfsprekend vooral veel deel- •hame van fokkers uit Alphen, Lei den, Hazerswoude en omliggende gemeenten. De show wordt mede georganiseerd door de landelijke vereniging van Angorakonijnen fokkers en dat is één van de belang- riikste oorzaken, dat er op de show niet minder dan 35 langhaarkonij nen te bewonderen vallen. "Een ongekend groot aantal voor een show van kleindieren", zo verze kert ons tentoonstellings-voorzitter W. Blijleven uit Leiden. Die er ver der ook trots op is, dat 34 van de 36 bestaande konijnenrassen te zien zullen zijn op de Avifauna-show Langhaar Terug even naar de langhaar- konijnen. De bezitters van deze die ren zullen tijdens de openings-uren van de show demonstraties wol spinnen geven. J.J. de Graaff, secretaris-penningmeester van het tentoonstellingsbestuun "Eens in de twee of drie maanden worden Angorakonijnen geknipt. De wol wordt net als schapewol gesorteerd in bijvoorbeeld rugwol en buikwol. Net als schapewol kan die wol wor den gesponnen en vervolgens kun nen er truitjes, sjaals en babykleer tjes van gebreid worden." De wol van Angora-konijnen verwerken wordt in Nederland overigens nauwelijks gedaan, in tegenstelling tot in Duitsland, waar velen zich er min of meer zelfs beroepsmatig mee bezig houden. Overigens biedt de show zelf met al zijn dieren volop afwisseling. Be halve niet minder van 785 konijnen, zijn er 60 ratten, muizen en ham sters ingezonden, ook al een record voorde Avifauna-show. Verder zijn er 165 dwerghoenders, 35 grote hoenders en 160 sierduiven. Al die dieren zorgen voor een zeer kleur rijk schouwspel en zijn het bewon deren meer dan waard. Ook al, om dat de kwaliteit volgens de keur meesters erg goed te noemen is. Die keurmeesters, achttien in getal hebben gisteren vanaf negen uur tot half vier doorgewerkt om alle ingezonden dieren te beoordelen. Gunstiger Het grote aantal inzendingen voor de tentoonstelling kan volgens Blij leven worden beschouwd als een bewijs voor de toenemende be langstelling voor de kleindieren- Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4