Voor kiosken is een beleid nodig 'Haec contra religionem' Steun voor Vis en industriëlen Werkgroep: vaste stand plaatsen in binnenstad beperken SGPI GPV-raadslid: kermis verstoort zondagsrust Kamerverhuurkantoor gaat dicht Gemeentearchief groeit snel VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 Een gebruikte kiosk op de hoek van de Haarlemmer straat en de Lange Mare. Een ongebruikte kiosk op het Noordeinde LEIDEN - "Alle leden van ons col lege rekenen het tot hun taak om waar mogelijk en in overleg met de eerstverantwoordelijke portefeuil lehouder (wethouder Van Aken) de economische belangen van en voor Leidse ingezetenen binnen de ge meentelijke verantwoordelijkheid te verdedigen resp. te bevorderen". Dit zegt het college van B en W in antwoord op schriftelijke vragen van het CDA-raadslid Bleijie. Bleijie had deze vragen gesteld naar aanleiding van een interview in deze krant met de heren Van den Haak en Ter Wisscha, districtsbes tuurders van de Industriebond NW. In dat interview staken beide heren de beschuldigende vinger uit haar burgemeester Vis: "Leiden zou als eerst op de stoep moeten staan bij minister Lubbers. Maar dan is het wel de vraag of burge meester Vis daar de aangewezen man voor is" zeiden de vakbonds bestuurders en ook: "De wil is in Ijsbaan 100.000ste verwacht LEIDEN - In de Ton Menken Ijs baan aan de Vondellaan wordt dit week-end de honderdduizendste be zoeker verwacht.. Volgens cijfers, die door de ijsbaan zijn verstrekt hebben in de periode van 22 oktober tot en met 30 november 95320 schaatsliefhebbers de ijsbaan be zocht, onder wie 72257 jeugdigen en 65-plussers. Dit komt neer op een gemiddelde van ruim 2200 per dag. Inmiddels zijn er in den lande be sprekingen gaande voor een tweede Ton Menken Ijsbaan. Rotterdam, Dordrecht en Roozendaal zouden al interesse hebben getoond. ieder geval aanwezig, hoewel het nog maar de vraag is of het college zich inderdaad zal kunnen bewij zen. Met name burgemeester Vis werkt niet bepaald enthousiast mee bij het uitvoeren van een ander be leid". Ook de Leidsche, Vereeniging van Industrieëlen kreeg in het inter view met Van den Haak en Ter Wis scha een veeg uit de pan: "De LVI is een behoudend gezelschap dat zich alleen maar inspant om de be staande situatie te handhaven. Op geen enkele manier is de vereni ging bereid om mee te werken aan verbetering van het arbeidsklimaat in Leiden", zeiden de NW'ers. De gemeentelijke overheid zou vol gens hun de monopolie-positie van de LVI moeten doorbreken. In antwoord op de vragen van Bleijie zeggen B en W daarover "Wij ont komen niet aan de indruk dat de van zegslieden aangehaalde uit spraak blijk geeft van te weinig kennis omtrent functie, en de werkwijze van de LVI. In het inter view lezen wij ook een te grote be scheidenheid omtrent de rol die de Industriebond NW in Leiden zou kunnen spelen". Het college meldt overigens met belangstelling ken nis te hebben genomen van het voornemen van de Industriebond om zich intensiever dan tot dus verre met de Leidse problemen be zig te houden. Dat de gemeente Leiden tot voor kort onvoldoende was uitgerust om een actief economisch beleid te voeren, wordt door B en W erkend. Het college wijt dit aan het feit dat er ten stadhuize een aparte ambte lijke afdeling voor dit doel tot voor kort heeft ontbroken. Sedert okto ber van dit jaar is er wel zo'n afde ling met twee krachten. "Met ge paste bescheidenheid kunnen wij dan ook waardering hebben voor de in het artikel weergegeven me- n de ondervraagden dat 'het ander op gemeentelijk ni- verbeterd sinds het optre- het huidige college', aldus ningv den W. LEIDEN - Er zijn nogal wat kiosken in Leiden. Een aantal daarvan wordt in het geheel niet gebruikt, andere worden niet (meer) als kiosk gebruikt. Weer andere staan op een plaats, die gevaar oplevert in verband met het verkeer. Ten slotte zijn er ook kiosken, die het stadsschoon aantasten. Het is dus hard nodig, om daar als gemeente iets aan te doen. Deze gedachte moet ten grondslag hebben gelegen aan de instelling (op 22 oktober 1974) van een ambtelijke werkgroep, die tot taak kreeg het gemeentelijk kioskenbe- leid eens grondig te bestude ren. De uit acht leden be staande werkgroep, die in de afgelopen twee jaar zeven maal vergaderd heeft, heeft nu een rapport uitgebracht over de uitgifte van standplaatsen in de stad. Uit het rapport blijkt dat de meeste kiosken in Leiden niet van de ene op de andere dag op een bepaalde plaats tot stand zijn gekomen. Het begint meestal met de uit gifte van een standplaats voor een verkooppunt met een mand of bakfiets. Om te begin nen vraagt men om ruimte voor een dergelijk verkoop punt. Vervolgens wordt, als gevolg van slechte weersom standigheden, gevraagd om een beschutting en ten slotte volgt de kiosk. In een aantal gevallen zijn aanvragen om een standplaats afkomstig van personen die tijdelijk geen werk hebben. De werkgroep vindt echter, dat de problemen met de werkloos heid niet mogen leiden tot ex tra afgifte van standplaats vergunningen. Om daarvoor in aanmerking te komen moet men voldoen aan de wettelijke eisen van handelskennis en vakbekwaamheid. Per 1 juli waren 44 stand plaatsvergunningen uitgege ven. Daarvan waren er 23 voor een *zg. mobiele standplaats (die 's avonds wordt verwij derd) en 21 voor een zg. immo biele standplaats (die dag en nacht blijft staan). De werkgroep vindt dat het aantal mobiele standplaatsen (dus verkoop bij een fruit- of groentekar, of vanuit een kraam) kan worden gehand haafd of zelfs kan worden uit gebreid. Dergelijke stand plaatsen verlevendigen het stadsbeeld en schaden boven dien de belangen van de geves tigde handel (de winkeliers) niet. Wat dit laatste betreft ligt het volgens de werkgroep voor immobiele standplaatsen (kiosken, die dag en nacht blij ven staan) wel wat anders. Het aantal vaste kiosken in het ge bied binnen de singels zal dan ook moeten worden terugge bracht. Met het oog daarop pleit de werkgroep voor het maken van een duidelijk onderscheid tussen mobiele en immobiele standplaatsen. Via een aantal maatregelen wil de werkgroep voorkomen, dat mobiele standplaatsen zich ontwikke len tot immobiele, wat tot nu toe nogal eens het geval is ge weest. Een van de maatrege len, die de commissie voor stelt, is dat een aanvraag voor een immobiele standplaats dient te worden behandeld als een aanvraag om een bouw vergunning. Ook stelt de werkgroep voor om de huidige vergunning houders in het gebied binnen rie singels, voor zover hun kiosk niet past in het kader van de nieuwe regeling, de op stal te laten verwijderen, wanneer zij niet meer persoon lijk gebruik maken van de hen verleende vergunning. „Een eventuele beslissing om een gedeelte van de zondag bij de feestviering te betrek ken, moet.naar het oordeel van de 3 Octover- Vereeniging gedragen worden door een zo breed mogelijke groep". Dit schrijft het col lege van B en W in een reactie op vragen, die het SGP/GPV-raadslid Houtman had gesteld naar aanleiding van suggesties om de kermis ter gelegenheid van 3 oktober volgend jaar ook op zondag open te stellen. Houtman stelde zijn vragen naar aanleiding van een stukje in deze krant op 28 oktober. Daarin werd melding gemaakt van het over leg dat er die week tussen diverse instanties was geweest en waarbij de mogelijkheid om de kermis in 1977 ook op zondag open te stel len ter sprak was gekomen. Evenals dit jaar dreigen de 3 oktober-festiviteiten namelijke een dag onderbroken te worden, omdat de derde oktober op maandag valt. Een moge lijke openstelling van de kermis op zondag wordt thans besproken in de kring van de 3 October-Vereeniging en die van de ambu lante handel. Het college belooft dat van ge meentewege de christelijke partijen naar hun visie zal worden gevraagd. Houtman wil weten wat de overwegingen zijn om „de reeds lang bestaande goede traditie om op de zondag „kermisvrij" te houden" te wijzigen. B en W noemen in hun antwoord drie overwegingen: een onderbreking van de viering op zondag schept praktische proble men voor de standplaatshouders op de 3 ok- tobermarkt en de kermis; een tussenliggende zondag - zoals in 1976 en 1977 - wordt door velen ervaren als een voor de hand liggende benutting voor de feestviering; uit een oog punt van-ordehandhaving is een zekere mate van continuïteit in de feestviering te prefere- Haec Volgens Houtman zal bij een feestviering op zondag „haec libertatis ergo" zowel als „haec religionis ergo" in het teken waarvan het 3 oktoberfeest altijd heeft gestaan naar de me ning van vele Leidenaars dan gewijzigd zijn in „Haec contra religionem". B en W antwoor den daarop dat het college zich bewust is dat „ten deze met de nodige bedachtzaamheid moet worden gehandeld". Op een verzoek van SGP/GPV-raadslid om medewerking ca tegorisch te weigeren aan al die maatregelen, die de zondagsrust niet langer eerbiedigen, zegt het college: „Ons beleid terzake van de zondagsrust is erop gericht acht te slaan op de diverse gevoelens die op dit punt leven. Voor een categorische weigering zonder meer is in deze benadering geen plaats". LEIDEN - De bewoners van de Vollersgracht zijn het flink zat. De zer dagen hebben ze de handen zelf maar uit de mouwen gestoken om met de uitvoering te beginnen van het herbestratingsplan, dat in april van dit jaar door de gemeenteraad werd goedgekeurd. Er zou eenrich tingsverkeer komen - wat intussen gebeurd is - en er zouden speciale voorzieningen voor voetgangers worden aangebracht. Maar sinds het raadsbesluit van april is er nog geen enkele speciale voorziening aangebracht. In oktober j.l. be klaagde de buurtvereniging Mare- dorp zich bij B en W: het herbestra- tingsplan was nog steeds niet uit gevoerd, terwijl het krediet dat er voor beschikbaar was gesteld voor het eind van dit jaar besteed moet zijn. Op die klacht heeft de buurt vereniging nog altijd geen ant woord gehad. En daarom zijn de bewoners alvast zelf maar begon nen. Woensdagavond werd er op de scheiding van het smalle en het brede gedeelte van de Vollersgracht alvast een hoekje voor de kinderen meente nu ook eens iets doen aan de onttrokken aan de straat. Gistera- verdere herbestrating, aankleding vond werden er dikke palen in de met groen en met name het leggen grond geslagen om dat hoekje te be- van verkeersdrempels", aldus de veiligen. "Misschien kan de ge- bewoners. LEIDEN - Het kamerverhuurkan toor van mevrouw A. M. Hansen aan het Rapenburg wordt per 1 ja nuari opgeheven. Belangrijkste oorzaak van dit besluit van me vrouw Hansen is, dat zij steeds minder kamers kreeg aangeboden en dat de kamers vaak niet beant woorden aan de eisen van haar klanten. "De mentaliteit is erg veranderd", aldus mevrouw Hansen, "vroeger ging iedereen op kamers bij een hospita. Tegenwoordig wil men meer vrijheid hebben. Ik begrijp dat best, maar het aanbod in die sector is niet groot. Ik heb het der tien jaar gedaan en toen ik begon was ik de enige. Nu zijn er meer verhuurkantoren en veel kamers worden ook via advertenties in de krant aangeboden". Mevrouw Hansen vertelt ook dat de groep kamerzoekers vroeger be perkt bleef tot studenten en ver pleegsters, maar dat nu veel wer kende jongeren en ook scholieren een eigen woonruimte zoeken. De meeste van haar klanten wilden bovendien in het centrum wonen en dat bleek, volgens mevrouw Hansen door het geringe aanbod ook niet altijd mogelijk. Samen met de steeds stijgende prijzen van ka mers ("een kamertje voor driehon derd gulden, vind ik niet meer ver antwoord") was dit voor haar reden genoeg om er per 1 januari een punt achter te zetten. LEIDEN - Het gemeentearchief gaat de binderij uitbreiden tot een meeromvattend reparatie-atelier. Voor deze verbouwing aan de kantf van de Vliet is ongeveer 69.000 gul den nodig. Verder merkte archiva ris Downer gistermiddag tijdens de vergadering van de archiefcom missie op dat op den duur niet zal zijn te ontkomen aan een nieuwe grote uitbreiding van het archief. Na de verbouwingenkele jaren ge leden, is het archief zo snel gegroeid dat over enige jaren nieuwe ruimte nodig zal zijn om alle stukken te kunnen bergen. Het bezoekersaantal heeft het afge lopen jaar een lichte daling te zien gegeven na een voortdurende stij ging de voorgaande jaren. Archi varis Downer was opgelucht dat de stijging van de bezoekersaantallen niet heeft aangehouden: "Waar moetje de mensen laten?" In het voorjaar van 1977 zal in het archief een tentoonstelling georga niseerd worden over "Leiden buiten de vesten". Deze tentoonstelling zal vrijwel geheel uit eigen materiaal gerealiseerd worden en de stad suitbreidingen buiten de wallen be schrijven vanaf ongeveer 1880. LEIDEN - Hoe het bij het po litiekorps van een middelgrote stad in Nederland reilt en zeilt. Daarover gaat het VARA-radioprogramma "ZI", dat op zaterdag 11 de cember van half elf tot half één via Hilversum I wordt uitge zonden. Als model voor de uit zending dient de Leidse ge meentepolitie, waaraan in deze reportage uitvoerig aan dacht zal worden geschonken Een VARA-ploegje, bestaande uit Jan Reiff, Hans Emans en Carolien Meijer, hebben zich voor het maken van de repor tage enkele dagen in het bu reau aan de Zonneveldstraat geïnstalleerd. De radioverslaggevers zijn met de politie mee op surveil lance gegaan, ze hebben de dagelijkse persconferentie bijgewoond, ze hebben een be zoek aan de schietbaan in Alphen gebracht en ze hebben in het Morskwartier de wijka gent met de microfoon ge volgd. Op de foto ontfermt de wijkagent zich over een aantal geiten, waarvan de herkomst niet bekend was. Hij wordt geïnterviewd door Jan Reiff.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3