Ouders dreigen met harde acties BELEID IS EGOÏSTISCH Veidse agenda 'Slecht beleid van Leiden Corbuloschool wil zesde leerkracht CORRESPONDENT(E) VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 ZOETERWOUDE - "Als blijkt dat er geen wettelijke mogelijkheden aanwezig zijn om een zesde leerkracht aan te trekken, zullen wij beslist overwegen om onze kinderen in de komende weken één of twee dagen van school te houden. De situatie wordt gaandeweg slech ter". Aldus de heer J. van Beek, secretaris van het oudercomité van de openbare Cobuloschool in Zoe- terwoude. Al in 1975 heeft het schoolbestuur (B en W red.) bij het ministerie aangedrongen op toewijzing van een zesde leerkracht. Van Beek: "De ministeriële norm om zes leerkrachten op een lagere school te hebben ligt op 156 leerlingen. Op de drie teldata van het ministerie konden wij dit aantalniet halen. De laatste datum is in mei i>an dit jaar geweest. Hierna volgde een afwijzende beschikking van de overheid. Het schoolbestuur deed daarop een beroep op het ministe rie een zogenaamde boventallige leerkracht aan te stellen". Dit houdt in dat een school inderdaad nog niet voldoet aan de normen maar dat verwacht mag worden dat in de naaste toekomst het aantal wel gehaald zal worden". Intussen was het schooljaar begonnen en bleek dat de school een totaal aantal leerlingen van 158 had. Met vijf leerkrachten moest naar een op lossing gezocht worden. Uit eindelijk besloot men tot sa menvoeging van de vierde en vijfde klas, waardoor onderwij zer Van Dam zich verplicht zag tot lesgeven aan 44 kinderen. Met een zekere spanning werd uitgezien naar de beschikking van het ministerie. Als op 4 november nog niets bekend is besluit het ouderco mité een brief te schrijven aan het ministerie van Onderwijs. Antwoord blijft uit. "Hoewel het niet tot de competentie van de ouders behoort zagen wij ons genoodzaakt dit te doen. De si tuatie van twee klassen in één lokaal en met één leerkracht gaat ten koste van de leerlin gen", aldus Van Beek die na twee weken de telefoon ter hand neemt om aan te dringen op een besluit. Hij krijgt te ho ren dat men er niets voor voelt een extra leerkracht toe te wij zen en verteld wordt dat maar gewacht moet worden tot sep tember van het volgend jaar. "Daarop hebben wij met de ou ders overwogen wat er gedaan kon worden. Er gingen zelfs stemmen op om als ouders een onderwijzer aan te trekken en te betalen. Men besloot echter om de mening van alle ouders te polsen". Ongehoorzaamheid "Op 24 november hebben we weer een schrijven gericht aan minister Van Kemenade en een afschrift gestuurd aan Boers- ma. In de regio Leiden en Alp hen doen 22 leerkrachten een beroep op de werkloosheid suitkering. We hebben dat in de brief vermeld en gevraagd of de mogelijkheid bestaat een van hen over te hevelen van Sociale Zaken. De heer Van Beek wil niet lang op het antwoord wachten. "Binnen twee weken eisen wij een beschikking zodat na de kerstvakantie begonnen kan worden met een aparte vierde én vijfde klas". Wanneer de beslissing weer ne gatief uitvalt ziet het er naar uit dat men door middel van bur gerlijke ongehoorzaamheid een extra leerkracht wil afdwingen, spelend met de gedachte dat eenzelfde actie in Leiden ook succes heeft gehad. "Op het stencil hebben we uit vermeld en gevraagd om de reacties op zo'n actie. Vrijwel iedereen reageerde positief. Maar echt, we doen het liever niet, maar het gaat om het on derwijs van onze kinderen, nu en in de nabije toekomst. En daarop mag niet bespaard wor den". Verzanden Onderwijzer Jack van Dam ziet met de dag de veranderingen van zijn leerlingen. "Sommigen kunnen het niet meer aan en verzanden als ze niet de aan dacht krijgen die noodzakelijk is. Als de situatie niet verandert zal het bij een aantal leerlingen ongeveer een jaar kosten om weer op peil te komen. Er gaat ontzettend veel tijd verloren met de organisatie". Een werkweek van 70 uur is geen uitzondering voor Van Dam. "Ik vind dat niet verve lend, maar alleen het corrigeren kost mij over het algemeen het week-epd. En je moet natuur lijk wel zorgen dat je 's maan dags weer fris voor de klas staat. Op den duur raak je te gespan nen en dat heeft ook gevolgen voor de leerlingen". Om toch nog een beetje persoonlijk con tact met de leerlingen te hebben gaat hij regelmatig op 'huisbe zoek'. Van Dam: "Je beluistert dan dat de kinderen zenuwach tiger worden omdat ze onvol doende aandacht kunnen krij gen". JACQUES ONDERWATER Vrouwenpolder: Bromfietser gewond bij poging hond te ontwijken LEIDEN - Bij een poging om een overstekende hond te ontwijken kwam een 16-jarige bromfietser uit Lisse gistermorgen op de Van Slin- gelandtlaan lelijk te vallen. De jon gen kreeg een hersenschudding en moest door de EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis worden over gebracht. Zonder rij bewijs achter het stuur LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar die zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs een auto bestuurde is gisteren na een achtervolging in de stad door een motoragent van de Leidse politie aangehouden. De motoragent zette de achtervol ging in, toen de autobestuurder op de Rijndijk een stopteken negeer de. De jeugdige Leidenaar pleegde tijdens de achtervolging diverse gevaarlijke verkeersovertredingen. Zo reed hij onder de bomen van de spoorwegovergang bij 'De Vink' Apotheken door terwijl het rode licht nog brandde. De motoragent wist hem tenslotte in de Boshof uit de wagen te krijgen. MEDISCHE DIENSTEN Artsen Leiden-Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): R. M. G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, telefoon 120266; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F. B. Kruis, Klaproos 34, telefoon 126371; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tele foon 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): J. van Leeu wen, v. d. Brandelerkade 28, tele foon 120412. Leiderdorp - S. P. Ouwerkerk, praktijkadres Merelstraat 184a, telefoon 891037 (zaterdag en zon dag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E. W. F. van Walch- ren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - S. v. d. Kooij, S. v. d. Oyelaan 13, telefoon 6951 (zater dag); B. van Beusekom, Piet Heijn- laan 6, telefoon 071-763551 (zon dag); S. M. Platteel-de Jongh, tele foon 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - A. W. Bots, Prof. Aal- berselaan 21 Voorhout, telefoon 02522-11393 (vrijdag en zaterdag); A. de Gijzel, Sweilandstraat 16, telefoon 10834 (zondag). Geen reductie meer voor De Vrouwenpolder, waar, n; een complex volkstuintje STOM Fout, helemaal fout weer. Stom dus, niet opletten. Beetje vertellen dat het vandaag 4 december zou zijn terwijl het 3 december is. Alle maal kinderen in en rond de Leidse Beatrixstraat verontrust. Komt de Sint nu vandaag of morgen. Voor alle duidelijkheid: hij komt mor gen. Eén nachtje slapen dus nog. LEZING De lezing van drs. B. Baud, die voor de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring zou komen praten over af standmeting, werd enige tijd gele den uitgesteld. Inmiddels is een nieuwe datum geprikt 10 decem ber aanstaande om 20.00 uur in de collegezaal van de oude sterre- wacht aan de Sterrewachtlaan. ZOETERWOUDE - Het Zoeterwoudse CDA-raadslid Duindam heeft zich vanmiddag, tijdens de algemene beschouwingen, zeer kritisch uitgela ten over het beleid dat Leiden heeft gevoerd ten opzichte van de Vrou wenpolder. Leiden annexeerde dit gebied tien jaar geleden, met het doel er een sterflat te bouwen en bungalows te bouwen. Die plannen zijn, evenals de ge plande parkaanleg. nog niet uitgevoerd. De meeste kritiek leverde Duindam overigens op de aanpak van Leiden, waar het de subsidiëring van het Zoeterwoudse Wit-Gele kruis aangaat. "De bewoners van Vrouwenweg en Vlietweg - veelal lid van het Wit- Gele Kruis in Zoeterwoude - bleven op Zoeterwoude aangewezen, om dat de Leidse afdeling meende dat de polder te ver van het verzorgings gebied lag en weigerde diensten te verlenen. Er werd met de toenmalige wethouder Menken overeenstemming bereikt, dat de bijdrage voor deze mensen voortaan door Leiden zou worden betaald, mits de Zoeter woudse afdeling het kruiswerk in dat gebied bleef verrichten," aldus Duindam, die constateerde dat de betalingen inmiddels gestopt zijn. Hij noemde dit laakbaar handelen, temeer daar over het stoppen van de betaling al in 1974 een raadsbesluit werd genomen en Leiden pas in november 1976 heeft meegedeeld dat men, op grond van het twee jaar geleden genomen raadsbesluit, de betalingen stopt. Duindam vroeg zich verder af waarom Leiden het gebied niet gebruikt voor de aanleg van volkstuintjes. Hij meende dat woningbouw uit het gebied geweerd moet worden. verenigingen WASSENAAR - Het Sportfond- senbad in Wassenaar heeft besloten met ingang van 1 januari aan staande aan de zwemverenigingen de normale tarieven in rekening te brengen. To nu toe gold voor deze verenigingen een gereduceerd ta rief. Het gevolg zal zijn dat de in komsten van het bad met ongeveer 61.000.- per jaar zullen stijgen en dat het geraamde tekort van het bad over 1977 verlaagd kan worden tot 343.000.-. De komende tariefsverhoging heeft uiteraard bij de zwemverenigingen ongerustheid gewekt, zo blijkt uit vragen die vanuit de raad hierover zijn gesteld. Burgemeester en we thouders antwoorden hier op in principe bereid te zijn het extra voordeel voor de gemeente in de vorm van een subsidie aan de be trokken verenigingen terug te ge ven. Binnenkort zal daarover een voorstel aan de raad worden ge daan. Bij het afdelingsonderzoek van de begrotingen hebben leden van de gemeenteraad gevraagd om het plaatsen van een verkeerslichtin stallatie op het kruispunt Lange Kerkdam/Van Oldenbarnevelt- weg/Prinsenweg, waar op het ogenblik vaak stagnering ontstaat. Burgemeester en wethouders ant woorden dat de verkeersafwikke ling daar inderdaad vaak stroef ver loopt. De nadelen van een verkeers lichtinstallatie, zoals geluidshinder en uitlaatgassen, achten zij echter groter dan de voordelen van een vlottere verkeersafwikkeling. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 tot 10 dec. door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tele foon 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest, telefoon 155482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, telefoon 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, telefoon 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, telefoon 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, telefoon 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, telefoon 4641; Alg. Hulpverlening, telefoon 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. M. van Rijn, Ma- rijkestraat 42, Sassenheim, telefoon 02522-10393. Zoeterwoudse VVD over Zoetermeer: ACTIVITEIT Dan is er het Hoflants Huys, een Voorschotens bejaardentehuis, dat een opmerkelijke activiteit ont plooit. Voor de oudere bewoners in de wijk Noord Hofland wordt een compleet recreatie-pakket op touw gezet, waarvan we hier het een en ander noemen. Op 9 december is er een cabaret- programma. op 19 december een kindermusical en op 31'december een oudejaarsviering. Het Hof- flants Huys, tel. 071-769210 weet er verder alles van. DRANK Drankzuchtige Sint Nicolazen, op gelet. Het Leidse café De Twee Spieghels (Nieuwstraat) biedt U zondagmiddag gratis twee con sumpties aan, mits U in bisschop pelijk kostuum komt. ZOETERWOUDE - „Mijn fractie vindt het een zorgelijke begroting: een forse stijging tot boven de twaalf miljoen en een tekort van ruim twee ton", aldus VVD-fractieleider B. J. Wiekmeijer vanmiddag tijdens de algemene beschou wingen in de Zoeterwoudse raad. Milieuwachter in Wassenaar WASSENAAR - Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben besloten een van de ambtenaren van de dienst gemeentewerken aan te stellen als milieuwachter. Tot zijn taak zal ondermeer behoren controle op het wegwerpen van bladeren op de openbare weg en op het euvel van de takken en struiken die o"er fiets- en wandelpaden hangen. Raadsleden hebben hierover ge klaagd bij het begrotingsonder- zoek. Wat de overhangende strui ken en takken betreft delen B en W mee dat in de maand oktober 387 inwoners van Wassenaar een brief van de politie hebben gekregen met het verzoek al te hinderlijke takken e.d. te snoeien. Vanuit de raad is ook geklaagd over de vervuiling van parken, trottoirs, speelplaatsen e.d. door honden. B en W antwoorden, dat tegen dit eu vel nog geen afdoende bestrijdings- of preventie-methode bestaat. Ook aan dit probleem zal de milieu- wachter aandacht besteden. Wiekmeijer haalde in zijn be-, schouwing fors uit in de richting van buurgemeente Zoetermeer, die plannen heeft voor de ontgronding van de Geerpolder. Hij stelde zich op het standpunt dat er sprake is van egoïstisch beleid, omdat Zoe termeer niet alleen zand tot haar beschikking krijgt, maar boven dien de mogelijkheden voor dagre creatie uit kan breiden, terwijl Zoe terwoude met een aangetast stuk landschap blijft zitten. Wiekmeijer had verder kritiek op het feit dat het college de indruk heeft gewekt snel met de realise ring van het plan Hoge Rijndijk West te willen beginnen. „Omdat de bouwactiviteiten tot 1981 gelijk lopen met de woonbehoefte", zo stelde Wiekmeijer", geven wij aan dat plan tot dat jaar geen medewer king". de VVD-woordvoerder meende overigens dat de provincie - waar het de woningbouw betreft - voor onnodige onrust heeft gezorgd door Zoeterwoude als mogelijke bouwlokatie aan te wijzen. Wiek meijer pleitte verder voor geïnte greerde beleidsplanning. Ook woordvoerder C. J. M. Starver van Progressief Zoeterwoude toonde zich niet gelukkig met het financiële beleid in de gemeente. Zo beklaagde hij zich ondermeer over het feit dat, om de begroting sluitend te krijgen, het onderhoud van de wegen er de laatste jaren bij ingeschoten is. Hij sprak de vrees uit dat dit tot onoverkomelijke moeilijkheden zal leiden. Straver pleitte verder opnieuw voor openbaarheid van de commis sievergaderingen. De huidige vorm, waarbij Zoeterwoudse in woners voor de vergadering van de betrokken commissie hun mening kenbaar kunnen maken, moemde hij een schijnoplossing. „Geeft ons gemeentebestuur zichzelf geen be denkelijk stempel van behoudend heid en gewichtigdoenerij, als het straks de grotere openheid bij de wet moet krijgen opgelegd?" vroeg hij zich af. Straver uitte kritiek op het bij ge meentewerken gevoerde beleid: „Er is daar, op z'n zachtst gezegd, sprake van geïnproviseerde aan pak". Als voorbeeld noemde hij de misrekening bij de verbouwing van het gemeentehuis, die belangrijk duurder uitviel. CDA-woordvoerder A. G. Engel- kens vroeg in zijn beschouwing om meer duidelijkheid in het beleid van het college ten aanzien van de ruimtelijke ordening. Engelkens vroeg zich verder af hoe het staat met een gemeentelijk de belanghebbenden moet spelen, rampenplan, dit gezien de steeds vooral waar het grondprijzen be- toenemende vestiging van indus- treft. Hij wees erop dat, sinds er een trie in De Grote Polder. Over de enquête over de toekomst van de plannen voor de kern van Zoeter- kem, door de bevolking flink wordt woude merkte Engelkens ten slotte gespeculeerd over de vraag wat er op dat de gemeente open kaart met nu werkelijk gaat gebeuren. ADVERTENTIE Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsociëteit Time, 7.45-11.30 Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, bejaardensociëteit Humanitas, 2-4.30 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, informatieavond Baha'i gemeenschap, 8.15 uur nam. Nieuwe Rijn 19, club voor alleen staanden, weduwen en weduw naars, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm.-6 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor alleenstaanden en kamer bewoners, 9-1 uur nam. *t Breehuys, Breestraat 19, vegeta- ries eethuis, 6-7.30 uur nam.; Mirakel-soos, 8-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Neder lands/Engels, 2-4 uur nam.; sport (sportzaal Lammenschanspark), 6.30-8 uur nam.; open-soosavond, 8-2 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, amusement, 8 uur nam. Rapenburg 100, ledenvergadering PPR, 8 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, dich- tersavond met o.a. Remco Campert en Jan Kal, 8.15 uur nam. Rehoboth, Rapenburg 10, ruilclub, 7.30-10 uur nam. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's morgens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar), 3-5 uur nam. Zoeterwoude, geen groeikern meer, wel een dorp waar oog voor landschappelijk schoon en begrip voor de eigen bevolking een belangrijke rol spelen. Daarentegen kent Zoeterwoude ook een belangrijke industrie. Kortom, Zoeterwoude mag dan geen qemeente zijn waar dagelijks spectaculaire gebeurtenissen te verwachten zijn, het kent toch zijn eigen spanningsveld. Het Leidsch Dagblad heeft in Zoeterwoude een groot aantal abonnee's, die recht hebben op goede, accurate verslaggeving over wat er in de eigen woonplaats omgaat. Wij zoeken daarom een (in Zoeterwoude) die niet alleen bekend is met het plaatselijk gebeuren, maar bovendien beschikt over een vlotte pen en een dosis inventiviteit. Een man of vrouw die niet alleen de verslaggeving over (raads)vergaderingen voor zijn of haar rekening wil nemen, maar die ook nog eens met een leuk verhaal op de proppen weet te komen. Geïnteresseerden die meer over deze, free-lance, functie willen weten kunnen contact opnemen met Hans Meijer of Bram van Leeuwen, beiden bereikbaar op de redactie van het Leidsch Dagblad, tel. 071-125260. (Of op hun respectievelijke privénummers 121308 en 764471). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post ƒ181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2