Yan der Wereld: 'Kijken prof kan of ik worden' Steekers: „typische zandhaas Zurlini verfilmt Dino Buzzati Jonge Nieuwkoper wil 5afzien „Bngsy Malone" gangster- musical voor kinderen Bergman wil niets over nieuwe film vertellen VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 PAGINA IS Blijvers STUDIO - „Novecento", deel I van de meesterlijke Bertolucci-film. LIDO - „The Omen", griezelen met Gregory Peck en Lee Re- mick. TRIANON - „Max Havelaar", verplicht zo langzamerhand. Terug in Leiden CAMERA - „Ace High", een van de eerste Trinity-films met Terence Hill en Bud Spencer. Kindermatinee CAMERA - „Dick Trom knapt het op". REX - „Robin Hood". Nachtfilms CAMERA - „THE CANDIDA TE" met Robert Redfort als de man op weg naar het Witte Huis. Jammer genoeg durfde de di rectie het niet aan deze film in de avondvoorstelling te laten draaien, omdat de belangstel ling na de voorpubliciteit wat tanende is. Luxor „De reincarnatie van de zwarte draak" - Li Shao-lung, een meester in Kung Fu- vechten beleeft nogal wat avon turen met een aantal louche fi guren. Een prinses staat daarbij aan zijn zijde. Her verhaal speelt zich af in de zeventiende eeuw toen er nog echte keizers waren in China. REX „Meisjes die alles slikken", eet smakelijk! APOLLO 1: „Salon Kittv", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. APOLLO 2: „Asterix verovert Rome", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 ASTA: „Vaarwel dag. 7.15 en 9.30 uur, za., di., en woe. ook 2.30 uur, zo. ook 1.30 en 4.00 uur. 14 jaar. BIJOU: „Murder by death", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.30 en 9.45 uur. 14 jaar. CALYPSO: „The Omen", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. CAMERA: „One flew over th cuckoo's nest", dag. 2.00,7.00 e 9.45 uur, zo. 1.30, 4.15, 7.00 e 9.45 uur. 18 jaar. CORSO: „The good, the bad and the ugly", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. DU MIDI: „20.000 mijlen onder zee" do., ma., di. en woe. 8.15 uur, vr. en za. 7.00 en 9.30 uur. EURO: „55 dagen Peking", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. METROPOLE: „How the west was won", dag. 8.00, za. en zo. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. ODEON 1: „The Omen", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00 en 6.45 uur. 18 jaar. ODEON 2: „French blue", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur 18 jaar.ODEON 3: „Survive", dag. 2.15 (behalve woe., za. en zo 7.15 en 9.45 uur, zo. 4.30 en 7.00 uur. 18 jaar. ODEON/THE MOVIES: „l'Im- portantc'estd'aimer",dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. 2.00,4.30 en 7.00 uur. 18 jaar. OLYMPIA: „Voor een paar dol lars meer", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE: „Het loon van ver raad", dag. 2.00,7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. REX: „Embryo", dag. 1.30,4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. ROYAL *70: „De duivel in miss Jonas", do, za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL: „Karate contra Kung-Fu, di. en woe. 2.15 en 8.00 uur, do., vr., za en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: „Max Havelaar", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: „Barry Lyndon", dag. 7.30 uur, do., vr., za., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. LONDEN (AFP)De verdedi gers van de befaamde held van de fantastische film „King Kong", hebben de eerste slag tegen „Queen Kong" gewon- De Londense rechter verbood dinsdagavond de distributie van de film „Queen Kong" van Dexter Films, hangende be handeling van de klacht die de Naaperij van "King Kong" makers van King Kong heb ben ingediend. De eerste King-Kongfilm werd in 1933 gemaakt door de Amerikaanse maatschappij RKO. De rechten zijn gekocht door de maatschappij Dina de Laurentiis, voor een „rema ke". Zij heeft een klacht tegen de makers van Qeeun Kong ingediend omdat zij hun pro- dukt ..naanerii" vindt. FILMS NAAR BUITENLAND DEN HAAG (ANP)-Acht films zijn uitgekozen voor beoordeling voor toekenning van de Italiaanse en Franse filmprijzen. In Italië worden beoordeeld: „Do You get it 3" van Louis van Gaste ren, „Scherven" van Juri Voogd, „Edward Kienholz" van Max Fi scher, „Hoe ik mijn verjaardag vierde" uit de serie „Alle dagen feest" van Otto Jungerius, en „Een manier van opvoeden" van Juri Voogd. De eerste en laatste rolprent uit deze reeks zitten niet in de inzen ding voor Frankrijk. Daarin zijn ook opgenomen „She" van Anton Kothuys, „Shoot out" van Bobby Eerhart, en „Sportflesh" van Gerrit van Dijk en Nico Crama. NIEUWKOOP- Hans Steekers (26) en Kees van der Wereld (20) zijn twee van de honderdvijftig deel nemers aan de internationale wie- lerveldrit op zondag 5 december in Nieuwkoop. Twee renners uit deze regio, die dit jaar flink aan de weg timmeren en het in Nieuwkoop opnemen tegen de Nederlandse top, waar zij zelf ook toe behoren, en buitenlandse rijders w.o. de Oostenrijkse kampioen Walter Obersberger. De deenemers ko men uit Nederland, Duitsland, België en Oostenrijk. Een vrij unieke zaak, omdat de buiten landse deelname aan Nederlandse veldritten over het algemeen zeer slecht te noemen is. Uniek ook, omdat het twee kilometer lange parcours in Nieuwkoop afwijkt van het normale. De meeste par- coursen zijn ver van de bewoonde wereld en in de bossen gelegen. In Nieuwkoop rijdt men op gras en midden door het dorp. De nieuwelingen, liefhebbers en veteranen gaan om 13.00 uur van start, gevolgd door de junioren (14.00 uur). Om 15.00 uur gaan de amateurs en profs van start. In alle gevallen wordt er tevens ge streden om het kampioenschap van Noord Holland. NIEUWKOOP - Kees van der Wereld is aan zijn derde Wereld dit jaar op een plaats in de seizoen als amateur bezig De Nieuwkoper, die vooral als veldrijder successen haalt, is een van de jongste renners. iaatste merk je bij crossers heel Dit jaar boekte hij zijn eerste overwinningen: één in België sterk. Op de weg wil je elke week en jongstleden zondag één in Luxemburg. Van der Wereld hard rikten. De crossers trainen is de "coming-man" en draait nu al goed mee in de top. Zijn streven: prof worden. Hans Steekers (links), bezig aan een geweldige come-back, en Kees i zijn zondag in Nieuwkoop van de partij. x der Wereld rechts), de „coming-r NOORDWIJKERHOUT/NIEUWKOOP - Hans Steekers (26), de veldrijder uit Noord- wijkerhout, koerst dit seizoen beter dan hij ooit gedaan heeft. Hij, die in voorgaande ja ren zijn kansen verloren zag gaan dopr trombose en 'ontstekingen aan zijn benen, maakt nu een uitstekende come-back. Met veel vertoon van macht schreef Steekers ze ven van de tien veldritten op zijn naam. En passant eiste hij het kampioenschap van Zuid-Holland voor zich op. „Ik doe niets anders dan in andere jaren," zegt Steekers in zijn negende amateursei zoen. „Ik voel me sterk. Dat komt ook door m'n leeftijd. Als je 24 bent geweest, ben je op je kracht, wat het crossen betreft, gekomen. Ik heb natuurlijk twee jaar stilgestaan. Dat ben ik nu aan het inhalen. Beter kan het bijna niet. Ik had wel veel meer moeite ver wacht, maar de meeste wedstrijden win ik met boven de minuut voorsprong." Hans Steekers is zelf wat verbaasd over het gemak waarmee hij de concurrentie weer staat. Behalve de zeven eerste plaatsen, ein digde hij tweemaal als tweede en een keer als vierde. Een uitslagenlijst om jaloers op te worden. „Zeker," zegt Steekers, „dat merk je ook aan sommige renners. Afgelopen zondag nog. Dan wordt er na afloop geroe pen: zeker doping, hè? Waanzin, de mensen gunnen je 't niet. Als je voorop zit, krijg je gewoon vleugels." Aan de vooravond van de internationale veld rit in Nieuwkobp weet een rivaal van hem, tijdens het gesprek in huize Van der Wereld, wel beter. Kees van der Wereld over Hans Steekers: ..Hans is op het ogenblik niet te kloppen. Het is 'n typische zandhaas. Dat hebben ze tegen mij ook altijd gezegd. Net als Hans heb ik ook altijd in Noordwij- kerhout, waar je alleen maar zand hebt, ge traind. En de meeste crossen worden op zandgronden gereden. In Nederland ten minste. Op zand is Hans niet te houden. Waar wij van de fiets af moeten, rijdt hij door. Dat komt misschien ook omdat hij een broertje dood heeft aan lopen". Hans Steek ers lacht, beaamt dat en zegt: „Voor een zandrondje kunnen ze me niets meer leren. Wat het op- en afstappen betreft wel. Dan blijf ik maar zitten". Kees nog een keer over Hans: „Steekers demarreert niet maar blijft gewoon hard doorfietsen. En dan heeft hij ook nog de kracht om daar, als het nodig is, een schepje boven op te doen. Als hij honderd procent rijdt, wat hij niet doet, moeten wij honder dentien rijden". Hans Steekers, de man die zegt dat hij in een voor- en naseizoen alleen al op routine veel wedstrijden zou kunnen winnen, onderkent ook het gevaar dat schuilt in de zegereeksen. Hij merkt al aan zijn trainingen dat hij prik kels nodig heeft om door te kunnen gaan: „Als je, zoals ik, een bepaald niveau bereikt hebt, ben je op het laatst meer bezig met rondjes te rijden dan met trainen. Daar moet ik wel op letten". In het verleden trok Steekers nog wel veel In '74 stapte de Nieuwkoper over "Het gaat elk jaar een stapje om- van de junioren naar de amateurs, hoog. Steekers zegt dat je met je In z'n eerste jaar reed hij regelmatig 24ste aan je top zit. Ik ben nu 20. bij de eerste tien; vorig jaar bij de Wat dat betreft heb ik nog aardige eerste vijf; nu haalde hij naast twee vooruitzichten. Over de resultaten overwinningen ook al drie tweede ben ik dit seizoen aardig tevreden, plaatsen. Ik verwacht altijd veel. Maar als ik weet dat ik niet harder kan. heb ik daar vrede mee. Steekers is gewoon moeilijk te kloppen. En als de tweede plaats bezet is, vecht ik voor de derde plaats. Zo ben ik nu een maal. Misschien niet de goede in stelling, maar je moet je grenzen kennen", aldus Kees van der We reld. naar het buitenland om daar te koersen. Nu blijft hij in Nederland „Ik heb wel eens in een seizoen 23 wedstrijden in het buitenland gereden, om veel te leren. Daar heb ik nu geen zin meer in, dus blijf ik hier." Beoogt Steekers een overstap van de ama teurs naar de profs? Als de tijd er ooit rijp voor is geweest - in '73 werd Hans derde bij de NK en 26ste bij de WK - dan is het nu toch wel. Dit jaar. waarin hij als grote favoriet geldt voor de Nederlandse titel? Hans: „Als je beroeps wilt worden, dan moet je jong beginnen. Ik zou alleen voor het crossen beroeps willen worden. Maar dan moet ik wel behoorlijk sociaal verzekerd zijn. Als je ouder wordt, ga je op die dingen meer letten. Als er een sponsor komt, zal ik het zeker overwegen. Ja, en wat die Neder landse kampioenschappen betreft. Ik ben nuchter. Als alles goed gaat, zal het wel luk ken." WIM VAN WANROOY De grote successen moeten voor hem nog komen. De ervaring ook nog. Luister naar wat Steekers over Kees zegt "Kees heeft altijd het voordeel van een snelle start. Hij lijkt me echter wel overmoedig. Hij wil altijd bijblijven om dan te pro beren in de sprint, waarin hij inder daad sterk is, toe te slaan". Steekers legt Van der Wereld voor hoe hij z'n krachten beter verdeeld. Kees zelf: "Ik blijf altijd aan het wiel, totze me er af rijden. Dat doe ik met opzet. Ik probeer tot het einde bij te blijven. Soms krijg je een terugslag en lukt het niet, dan heb je pech. Maar een uur crossen is niet zo lang. En ik vind dat je in dat ene uur toch wel moet kunnen afzien". Evenals Steekers hoopt Van der bij de NK goed te rijden". De kansen voor de Nieuwkoper, die vorig jaar als reserve naar de WK ging, zijn dit jaar aanzienlijk toege nomen. In de top manifesteert al leen Steekers zich keer op keer. Vraag: is de top smaller geworden? Kees: "Het is van 't jaar heel gek gelopen. Scheffer rijdt niet hard meer, Wil Brouwers, de nationaal kampioen van vorig jaar, heeft nog niets gewonnen. Misschien dat Steekers en ik harder gaan. Maar dat laatste lijkt me stug. In België haal ik dezelfde uitslagen als vorig jaar. Misschien dat er 4 tot 5 man aan de top staan. De groep daarach ter is in ieder geval groter gewor den". Van der Wereld, die zondag in Nieuwkoop vrijwel achteloos het kampioenschap van Noord Hol land zal binnenhalen - bij gebrek aan voldoende tegenstand - is nog de enige Ketting-renner die "crosst". Hij is ook de enige crosser die op de weg eveneens uit de voe ten kan. Zijn wegervaring komt hem van pas bij zijn sterkste on derdeel: de sprint. Dit seizoen moet ook de "door braak" van Van der Wereld gaan brengen. Kees: "Als het van de win ter goed loopt en het gaat straks op de weg in Olympia's Tour ook goed, dan gaan we bekijken of ik beroeps kan worden". WIM VAN WANROOY "Woestijn der Tartaren" „Woestijn der Tartaren" van Dino Buzzati, beschouwd als de belang rijkste hedendaagse Italiaanse -ro man, is zesendertig jaar na het ver schijnen door Valeno Zurlini ver filmd. De film beleeft in Italië een groot succes en zal tegen het eind van het jaar ook in een aantal an dere landen te zien zijn. Buzzati, die ruim vier jaar geleden overleed, werd wel de Italiaanse Kafka ge noemd. Op grond van de vele bun dels korte verhalen, maar ook door enkele romans en het toneelstuk „Caso clinico". Hoewel iets van zijn werk in het Nederlands werd uit gegeven, is hij in ons land nog nau welijks ontdekt. In het buitenland is er een nieuwe belangstelling voor zijn werk, die onder meer tot uiting komt in het verfilmen van zijn ro man „Amore" door Luis Bunuel. Voor „Woestijn der Tartaren", die in Nederland door City wordt uit gebracht, werden de opnamen in Iran gemaakt. Jacques Perrin speelt de jonge officier, die naar een buitenpost, een fort op de grens van het Tartarengebied wordt ge plaatst. De bezetting met onder meer Vittori Gassman, Giuliano Gemma, Max van Sydow, Helmut Griem, Jean-Louis Trintignant, Laurent Terzieff, Philippe Noiret, Francisco Rabal en Fernando Rey maakt deze Italiaanse film (in cop- roduktie met Frankrijk en Duits land) tot een van de meest ambi tieuze uit de laatste jaren. Zurlini heeft in zijn sobere aanpak van dit literaire meesterwerk het accent gelegd op de vervoering der een zaamheid boven het fantastische aspect van Buzzati's boek. Internationaal decor-lexicon in tien delen BERLIJN (ADN) - De internatio nale federatie van filmarchieven geeft dit jaar het eerste deel uit van het „internationale lexicon van decor- en kostuumafbeeldingen", dat ongeveer tien delen zal omvat ten. Dit eerste deel heeft betrekking op ff' Nederland, België, de DDR, Polen en Roemenië, de delen twee (Frankrijk en Finland) en drie (Ita lië en Bulgarije) zijn in voorberei ding. De uitgave wordt verzorgd door een werkgroep onder leiding van dr. Alfred Krautz. die het Oost- duitse staatsfilmarchief en de ho geschool voor film en televisie in Oost-Berlijn vertegenwoordigt. De leden van de groep zijn afkomstig uit Nederland, Engeland, West- Duitsland, Frankrijk en Roemenië. AMSTERDAM - Scène uit de gangster-musical 'Bugsy Malone", een film die op 16 december in vier grote Nederlandse steden in pre mière gaat. De film wordt gespeeld door kinde ren met een gemiddelde leeftijd van 12 jaar. Het is een parodie op de wereld van volwassenen: er wordt geschoten met slagroom en de gangsters en showmeisjes zijn al lesbehalve echt louche. MUNCHEN - (AP) - De Zweedse regisseur Ingmar Bergman heeft geweigerd bijzonderheden te ver tellen over zijn nieuwe film „The snake egg" (het slange-ei) omdat hij de spanning voor de filmbezoekers niet wil bederven. „Het is een griezelfilm", aldus de 58-jarige Bergman op een perscon ferentie in de Bavaria studio's staande voor een grote foto van de Brandenburger poort in Oost- Berlijn, plaats van handeling van de film die in januari klaar zal zijn. Liv Ullmann, die een hoofdrol speelde in „Scènes uit een huwe lijk" van Bergman, speelt de rol van de circus-artieste Manuela Rosen berg. David Carradinis, die voor „Kung Fu" heeft gespeeld, is in de film van Bergman de Joodse trape zewerker Abel Rosenberg. De film gaat over jleze beide men sen in de week tussen 3 en 11 no vember 1923. In deze „verschrikke lijke week", aldus Bergman, „hiel den armoede en inflatie de mensen in een voortdurende angsttoestand en hadden de meeste mensen geen vertrouwen meer in de toekomst". Hitler, die tien jaar later rijkskanse lier zou worden, leidde in de week waarin de film zich afspeelt een mislukte putsch in München, na melijk op 9 november 1923.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15