Yan der Moolen: Kansloos is ZIAN heus niet Organisatie titelstrijd test voor Zijl/LGB LDWS: „de jas uit en ervoor vechten Budobond: maar 23millekwijt Voorschotense coach met ploeg in finale EC-waterpolo 11 JSÊJ .J^ü (C&CZ* VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 SPORT 99 LEIDEN - LDWS komt er we] volgens Leo de Jong. Dit jaar nog niet, maar hij ziet er in ieder geval schot in komen. De lange, met een martiale snor uitge ruste De Jong ziet het wel zit ten. Was het drie jaar geleden oorspronkelijk zijn bedoeling (na 25 jaar trouwe dienst bij LFC) om nog slechts één sei zoen bij LDWS te spelen, nu gaat hij zijn derde jaar in bij de club aan het Vlietcomplex. Nu echter als trainersassistent, coördinator van de jeugd en elf talbegeleider van het eerste. En als het even wil, na smeekbeden van trainer Zuma, wil hij ook nog wel eens als wisselspeler op de bank zitten. Ofschoon hij 35 jaar oud is blijft hij met voetbal doorgaan. Dat alles omdat hij het bij LDWS zo naar zijn zin heeft, en omdat hij ziet dat mo gelijkheden zijn. Zeker nu de organisatie, die twee jaar gele den na de promotie uit de derde klasse stagneerde, weer warm begint te lopen. Leo de Jong praat graag, maai blijft wel nuchter. "Driejaar ge leden kwam ik bij LDWS, om dat ik om persoonlijke redenen was uitgerangeerd bij LFC. Bij mijn nieuwe club was ik van plan me nog één jaar te bewij zen. Afijn, we werden kam pioen, de sfeer was goed, dus besloot ik er nog een jaartje aan te plakken. Je weet dat ik me ook daar niet aan gehouden heb. Vorig jaar ben ik met de cursus voor het trainersdiploma-D begonnen en door allerlei omstandighe den heb ik me met die kennis verdienstelijk weten te maken binnen de vereniging. Ik moet zeggen dat ik het nu reuze naai mijn zin heb. De vereniging heeft zich door alle problemen heen geworsteld en er komt lijn in de organisatie. Tussen de jongens heerst ook een fijne sfeer, ondanks de vele moei lijkheden die ze bij de training hebben te overwinnen. En als we zo blijven voetballen als af gelopen zondag tegen DHC (2-2) dan zie ik wel perspectie ven. Ons eerste doel is handha ving in die tweede klasse. Bij winst tegen ONA zondag zijn we volgens mij veilig. Het eind resultaat van deze competitie zal waarschijnlijk een vierde of vijfde plaats zijn. Nou dan mo gen we niet mopperen." Gezien de mutaties, die er binnen het elftal plaatsvonden, zou dat mopperen inderdaad geheel overbodig zijn. Vier troeven verdwenen eind vorig seizoen. Piet Gubler, Cock Weerlee (zij zochten hun heil elders), Bram de Roode en Leo de Jong zelf. Voeg daarbij het verlies van de organisator van de verdediging, Cock Slin- gerlandt, en de zorgen van trainer Herbert Zuma en elftal begeleider Leo de Jong zijn ge schetst. "Met mooi voetbal en spelen op balbezit komen we er nu niet meer. Het is nu de jas uit en er voor vechten. Inzet. Dat gaat minder gemakkelijk, maar wat moet je anders." Dat die inzet door de spelers wel eens wat overdreven wordt, bleek in de wedstrijd tegen DHC. Van de zijkant werd Kees de Roode toen toegeroepen de wedstrijd voor gezien te hou den. De Roode zag in zijn en thousiasme (of was het omdat hij door zijn directe tegenstan der te vaak afgetroefd werd?) geen verschil meer tussen de bal en de benen van de tegen stander. Ter beveiliging van zichzelf en zijn opponenten werd hij toen maar gewisseld. Het heeft overigens maar weinig gescheeld of De Jong was dit jaar hoofdtrainer van LDWS geworden. Toen Melbi Raboen twee maanden voor het einde van het vorige voetbaljaar naar LFC overstapte, nam Leo de Jong de resterende tijd voor zijn rekening. Dat beviel het be stuur van LDWS, dat probeerde bij de KNVB dispensatie voor De Jong te krijgen. De Jong zag er echter van af, ofschoon tegen alle verwachtingen in voor hem het licht op groen werd gezet om aansluitend op zijn D-cursus met de C-opleiding te beginnen. "Wat ik met het C-diploma ga doen? Ik denk dat ik hem ga inlijsten. Op voetbal- gebied weet ik het nog niet. Ik ben wel een streber, dus mis schien zoek ik het hogerop. Het aantrekkelijke om een club in de hoofd-, eerste of tweede klasse te trainen, is het feit datje ze niet meer hoeft te leren hoe ze een bal moeten trappen. Je mag op dat niveau wel enige capaci teiten verwachten. Dus daar moet je op het psychologische vlak werken. Je moet die jon gens weten te motiveren, ze proberen bij elkaar te houden. Geestelijk met de jongens wer ken. Zover is het echter nog lang niet, misschien blijf ik toch wel bij LDWS." WALTER OOMEN DEN HAAG - Het vermiste geldbedrag binnen de Budo Bond Nederland (BBN) be draagt geen half miljoen, zoals aanvankelijk is gesuggereerd, maar slechts 23.000 gulden. Het grootste deel van dat be drag is een kastekort, dat bij de boekhouder werd geconsta teerd. Het gaat hier om onge veer 15.000 gulden, aan de boekhouder afgedragen na ontvangst in de zomerkampen. In het overzicht van de wed strijdorganisatie commissie ontbreekt een bedrag van 3500 gulden. Verder heeft de bond- spenningmeester in 1976 vier cheques aan toonder afgege ven met een gezamenlijke waarde van ongeveer 4400 gulden, die niet in de finan ciële administratie waren te rug te vinden. Via de Slaven burg Bank, die fotocopieën heeft gemaakt van de cheques, is inmiddels bekend aan wie deze zijn uitbetaald. Doordat de BBN in korte tijd diverse boekhouders heeft ge had, is men zich ervan bewust, dat de financiële administra tie een ingewikkelde zaak is. De bondsadministrateur heeft overigens geen gehoor gegeven aan het verzoek van het hoofd bestuur uitleg van zaken te ge ven. Het bestuur van de BBN heeft ook nog moeilijkheden met een affaire rond karate- en tae kwondo kampen. Besloten was aan kampen deel te ne men, maar de hoofdpenning meester heeft dit besluit vol komen naast zich neer gelegd. Daarom moesten de kampen óp het laatste moment worden geannuleerd, hetgeen een schadepost opleverde van 15.000 gulden. Het bestuur heeft van de afge vaardigden naar de jaarver gadering het vertrouwen ge kregen en zal voor 1 mei 1977 zorgen, dat de financiële ad ministratie in orde is. VOORSCHOTEN - "Gezichtsverlies? Welnee, hoe kom je daar nu bij. Ik heb die man er immers zelfbijgehaald. Ivo Trumbic is er niet alleen voor het nationale team, hij is hier voor het totale Nederlandse waterpolo. Ook niet exclusief voor Zian/Vitesse als je dat soms mocht denken. Iedereen die hem nodig heeft kan e n beroep op hem doen. Trou wens Neptunus Arnhem en HZC De Robben deden dat al eerder. En waarom niet? Er is niemand in Nederland, die zoveel weet van het internationale polo als juist Trumbic. Je bent dom als je om zo'n man heengaat. Hoe waardevol zijn adviezen zijn is wel gebleken. Zian/Vitesse zit voorlopig in de finalegroep van de Europa Cup voor landskampioenen". Voorschotenaar Hans van der Moolen, ooit met ruzie wegge gaan bij De Zijl/LGB en nu suc cesvol coach van de Haagse club Zian/Vitesse staat op het punt om af te reizen naar Moskou waar zij n ploeg vandaag begint aan het zware karwei, dat de finale van de Europa Cup voor landskampioe nen heet. Het reisje, mogelijk gemaakt door sponsors en subsidies, wordt ook ditmaal meegemaakt door de trainer van de Nederlandse polo-selectie, de Joegoslaaf Ivic Trumbic, die er ook bij was toen Zian zich in Duitsland kwalifi ceerde. Van verschillende kanten werd toen gesuggereerd, dat Van der Moolen op een zijspoor gezet was en Trumbic de touwtjes bij de Haagse landskampioen volle dig in handen zou hebben. Van der Moolen zou wel goed zijn voor de competitie, maar niet voor het "echte" werk. Nonsens "Nonsens", gebaard de Voorscho tenaar, "zo moet je het helemaal niet zien. Ik heb Trumbic zelf ge vraagd of hij ons wilde adviseren. Wij, bij Zian/Vitesse, hebben een eigen filosofie. Het individu is niet belangrijk, maar het collec tief. We doen slechts wat het be ste is voor de club. Zian gaat Eu ropa Cup spelen, maar er is nie mand die onze tegenstanders kent. Laat staan hun spelsyste- Logisch, want het geld ontbreekt om als trainer ver over de grens te gaan om clubs te bekijken. Wa terpolo is nog een echte amateur sport, alle centen zijn hard nodig om de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen. Welnu, als er dan één man in Nederland rond loopt die wél al die clubs kent en van al die systemen op de hoogte is en hij is toevallig ook nog bondscoach en dus bereid om het Nederlandse waterpolo vooruit te helpen, kun je toch niet om hem heen. Klop je toch automa tisch bij hem aan om informatie te verkrijgen". Wereldtop "Onderschat Trumbic niet. Hij speelde jarenlang wereldtop, kent iedereen en alles en heeft een enorme ervaring als trainer. Internationaal wordt hij bij de beste coaches ter wereld gere kend. Die derde plaats van Ne derland op de Olympische Spe len is echt geen uitschieter ge weest. Joegoslavië wil hem graag terughebben, Hongarije aast ook op hem, dat zegt toch wel wat. Vandaar dat ik het echt niet als een vernedering ervaar, dat Trumbic naast mij op de bank zit. Integendeel, zijn kennis en in breng is van grote waarde. We doen trouwens alles samen. We hebben, speciaal voor de Europa Cup, een aangepast trainins- schema gemaakt. Helemaal afge stemd op de taktiek van de tegen standers", aldus Hans van der Moolen over de samenwerking met de Joegoslavische bonds coach. Bewijs De prestaties van Zian/Vitesse en in mindere mate ook van HZC De Robben (uitgeschakeld in de halve finale van het toernooi be kerwinnaars) ziet Van der Moolen als een bewijs van het nog steeds stijgende peil van het Nederlandse waterpolo. "In Montreal werd al nadrukkelijk aangetoond, dat Nederland in de v. d. Molen: "Echt geen vernedering.' lift zit. Maar ook op clubniveau stijgen we in aanzien. Dat is mede de verdienste van Trumbic. Ta lenten hebben we hier genoeg, al leen er werd nooit gericht ge werkt. Dat gebeurt nu wel en je ziet het resultaat. Als die man nog vijf jaar blijft is de basis gelegd voor een uitstekende toekomst van het Nederlandse polo". Over zijn kansen in Moskou is Van der Moolen gematigd optimis tisch. Tevreden is hij in ieder ge val over de loting. "We beginnen tegen Würzberg, de Duitse kam pioen. Mijns inziens de zwakste van de vier. Tegen Partisan moe ten we het ook kunnen redden, mits iedereen zich strikt aan de taktiek zal houden. CSKA Mos kou is verreweg de sterkste tegenstander. Bovendien weten die zich gesteund door tweeë neenhalf duizend fanatieke sup porters, die de nederlaag van Rusland in Montreal en de uit schakeling voor de finalepoule nog niet vergeten zijn. In de halve finale speelden wij met 7-7 gelijk tegen CSKA. Iedereen beweerde toen, dat de Russen zich gespaard zouden hebben. Dat is beslist niet waar, zij zijn absoluut voluit ge gaan. Vandaar dat ik zeg: kans loos is Zian/Vitesse heus niet". AD VAN KAAM ADVERTENTIE Vorig jaar telde ons landje 4 miljoen jnieuwe en goede f aa tweedehands auto's. 3® mg} Ze brachten hun inzittenden comfor tabel, snel en veilig naar de plaats waar ze wezen moesten. Om dat zo te houden TmScontroleren wij links en rechts (...en ver wijzen de rijdende wrakken naar het kerk hof). Wij leggen dan even beslag op uw tijd. - 't Kost een paar minu- \m ten, al heeft u 'n prima vil wagen. Maar wat zijn nou'n paar minuten? Op mensenlevens. De politie. LEIDEN - De Leidse zwem- en polover eniging De Zijl/LGB bruist van de energie. Dat bleek gisteravond nog eens duidelijk in het restaurant van zwembad "De Zijl" waar bestuursleden van de Leidse club met een deputatie van de Koninklijke Ne derlandse Zwem Bond om de tafel zaten om de laatste details te regelen voor de nationale winter club-kampioenschappen. De Zijl/LGB, met haar aantal van bijna 2000 leden behorend tot de 5 grootste ver enigingen van Nederland, organiseert in zwembad "De Zijl" op de zondagen 12 en 19 december voor het eerst in haar ge schiedenis deze nationale titelstrijd. "We doen dit om drie redenen, om good will te kweken bij de KNZB, als promotion voor het zwembad en voor Leiden en na tuurlijk om onze club naar voren te bren gen", aldus de bestuursleden van De Zijl/LGB, die in deze laatste week voor het kampioenschap hun schouders nog eens extra onder het zware karwei zetten. De Zijl/LGB werd tot voor kort in het opzet ten van activiteiten gehinderd door een gebrek aan accommodatie, maar na de opening van het nieuwe zwembad in de Kooi, dat de club zo'n 450 nieuwe leden opleverde, was de tijd rijp voor de organi satie van een groot landelijk evenement. Op 12 december komt de jeugd in het wa ter. Zestien Nederlandse zwemclubs stu ren dan 532 deelnemers, onderverdeeld in drie leeftijdsgroepen. De KNZB heeft voor de deelname limieten gesteld, waaraan de 16 verenigingen moeten voldoen willen zij worden toegelaten tot de titelstrijd. Ge plaatst worden de 8 snelste "complete" ploegen, dat wil zeggen de afvaardiging die in alle drie leeftijdscategoriën het beste naar voren komt. Hoewel De Zijl/LGB nog geen uitsluitsel van de zwembond heeft gekrégen is het vrijwel zeker dat de Leidse club zelf ook op grond van prestaties (bijvoorbeeld van de talentrijke Edward Maasdijk) tot het na tionaal kampioenschap wordt toegelaten. Een week later worden de banen inge ruimd voor de dames en heren waarbij nationale coryfeën als Enit-h Brigi- tha (tweemaal winnares van het brons bij de Olympische Spelen in Montreal), Ma- ritzka van dër Linden, Henk Elzerman, de gebroeders Woutering en anderen zullen deelnemen. De eerst in Leiden gehouden titelstrijd is een test voor het nieuwe zwembad. Wan neer blijkt dat "De Zijl" een "snel" bad is, en de eerste indrukken wijzen in die rich ting, zal de KNZB zeker vaker een even- ment aan Leiden en De Zijl/LGB toewij zen. Het is alleen jammer dat de gemeente bij de bouw van het zwembad geen tribu nes heeft laten maken, zodat die nu uit de ijshal van Ton Menken moeten komen, terwijl de tijdwaarneming met de hand zal moeten geschieden omdat ook geen elec- tronische apparatuur aanwezig is. De Zijl/LGB denkt trouwens al weer ver der. Met de kerst organiseert de club tradi tiegetrouw de revanches van "de Neder landse kampioenschappen en de strijd om de Sergio de Gregorio-trofee en op 30 de cember komt het waterpoloteam in eigen bad uit tegen de kampioen van Spanje, Barcelonetta. Volgend jaar januari hoopt De Zijl/LGB het Tsjechisch zevental te strikken, terwijl de KNZB heeft gevraagd of de Leidse club de nationale adspiranten-kampioenschappen voor haar rekening kan nemen. De onderwaardering van de zwemsport, die zich uit in een geringe publieke be langstelling en weinig aandacht in de me dia, zit het bestuur van De Zijl/LGB nogal hoog. Ook het feit dat de zwemclubs in wezen het recreatiezwemmen bekostigen door de baden tegen een fiks bedrag (130 gulden per uur) op incourante tijden ('s morgens van 6 tot 7 uur, 's avonds laat te huren (een andere tijd is niet mogelijk), waardoor de contributies en lasten van de verenigingen verschrikkelijk hoog wor den zit De Zijl/LGB en niet alleen De Zijl/LGB dwars. "We vervullen een sociale functie, gouden de jeugd van de straat en bieden ze een stuk ontspanning. Behalve wat jeugdsub- sidie van de gemeente komt er geen cent bij, terwijl er voor het gebruik van het bad in verhouding tot wat bijvoorbeeld de voetbalclubs en zaalsporters betalen flink moet worden betaald. In die situatie moet eens verandering komen". Overigens is het bestuur van De Zijl/LGB vol lof over de medewerking van de sport stichting bij de organisatie van het kam pioenschap, waarvan de kosten worden gedeeld door de KNZB en De Zijl. Na af loop van de titelstrijd volgt dan ook een diner voor alle betrokkenen, waaronder het College van Burgemeester en Wethou ders van Leiden. "Uniek voor de KNZB", vertelt de heer Werter, zodat het met de "goodwill" bij de zwembond wel zal meevallen. HANS JACOBS Van der Mije nog in race ROOSENDAAL - De grote verras sing in de vijfde ronde van het in terzonale schaaktoernooi voor da mes in Roosendaal was het verlies van koploopster Tatjana Le- matsjko uit Bulgarije tegen Jelena Asjmilowskaja uit de Sowjet-Unie. De Bulgaarse raakte daardoor de eerste plaats kwijt. De strijd aan de top is er alleen maar interessanter op geworden en het daarbij ver heugend voor Nederland dat Cathy van der Mije nog volop meetelt. Zij versloeg de Italiaanse Rita Gra- mignani en lijkt haar ziekte geheel te boven. Morgen zal daarom de uitgestelde partij tegen Lemat ;jko ingehaald worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13