Nicolaas nergens zo vereerd in orthodox Rusland Fins kabinet wankelt al Voetbal-voorlicbtiig esBHUBBü^ IKONEN- EXPOSITIE IN ECHTELD Lotto en toto KLM: Schiphol uitbreiden een miljoen gulden aan prijzen VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 Als wij op de avond van 5 december met bonzend hart de komst van de goedheilig man afwachten en zijn bestaan volgaarne belijden om niet tussen wal en schip te vallen, zul len weinigen zich realise ren dat de schoorsteen, die bij dit feest van gulle goedgeefsheid zo'n myste rieuze rol speelt, zijn oor sprong vindt in een be paalde daad van Nicolaas. Er gaat over hem een heel oud ver haal, waarin hij bij drie verarmde adellijke meisjes 's nachts gou den ballen door het raam naar binnen werpt die zijn bedoeld als bruidsschat om hen daarmee te redden van de noodzaak zich te "verkopen". "Tweede God" Ook bij ons westerlingen berust de eeuwige faam van de bisschop van Myra op legenden en symbo len. Maar nergens is hij zo vereerd als in het orthodoxe Rusland. Daar gold gij als een nationale schutsheilige en de verdediger van de rechtgelovigheid. In hem zag het religieuze volk een soort "tweede God" voor de armen en verdrukten. Als God het liet af weten, was er altijd Nicolaas nog. Die verering had haar basis in het byzantijnse christendom, waar Nicolaas met vele wonderen de goedwillenden beschermde tegen onrecht, zelfs als dat van de keizer kwam. Meer dan 7000 *Het is deze Nicolaas, die centraal staat op de tentoonstelling van Russische ikonen uit de 15de tot en met de 19de eeuw, die van 7 december tot 29 januari wordt gehouden in het kasteel "De Wijenburgh" te Echtveld (Betu we), een 16de-eeuws Huys dat onder Monumentenzorg staat en dat sinds 1973 een internationaal centrum voor Slavische ikonen- kunst huisvest. Met kunsthandel, tentoonstellingen, studiecen trum, documentatie-instituut, bibliotheek en atleliers. Wonderdoeners De tentoonstelling bevat niet alleen een aantal ikonen met bekende voorstellingen van Nicolaas - half-figurig met geopend of ge sloten evangelie - maar ook een collectie verhalende ikonen met wonderen, wonderdoeners, kei zers, kluizenaars en klooster stichters, metropolieten martela ren. Een keus uit meer dan 7000 heiligen die in het Russische rijk voorspraak waren voor de gelo vigen. Dp de Wijenburgh, die van dinsdag Links: Kasteelheer Rob Rooz- emond van "De Wijenburgh". Rechts: Eén van de Nicolaas iko nen in Echteld, de bisschop hier te zien met opengeslagen evan gelieboek en de tekenen van zi jn waardigheid. Naast hem Chris tus en Maria. maken. Zo doen andere handela ren het ook. Roozemond heeft het nog maar één keer meegemaakt, dat de Russen erop ingingen. Dat was vóórdat hij de Wijnenburgh betrok. Officieel mogen panelen van histo risch of artistiek belang niet het land uit. Alleen de tweede keus wordt vrijgegeven. Maar volgens Roozemond hebben de Sovjets er geen greep meer op. Langs aller lei sluikwegen komen uit de oos telijke landen oude ikonen naar het Westen. Drie functies De Wijnenburgh heeft drie func ties. Ten eerste is het kasteel handelsadres. De handel wordt door enkele ikonenliefhebbers gefinancierd. Daarnaast is er een documentatie- instituut voor de Slavische iko- nenkunst in oprichting. Deze stichting heeft drie wetenschap pelijke medewerkers: een Utrechtse kunsthistorica, een na tuurkundige en een specialiste in het kerk-Slavisch. De stichting, die ook van plan is cahiers te gaan uitgeven, wordt gefinancierd uit de opbrengst va een boeken- en reproduktiewinkel. De Wijenburgh streeft ernaar, dat bezittere daar hun ikonen op foto, dia en kaart laten registreren. Om die reden is het kasteel ook be trokken bij enkele grote interna tionale ikonen-tentoonstellingen die in de komende jaren worden gehouden. Ten derde is De Wijenburgh mu seum. De oprichting van een Ne derlands ikonenmuseum is, vol gens Roozemond, dringend ge wenst. Voor het tonen van zijn educatieve collectie heeft hij geen ruimte. Hij ziet er wel wat in, een leegstaande kerk zo'n be stemming te geven. Al doende Drie man op de Wijenburgh doen niets anders dan ikonen restaure ren. Al doende leren ze het vak. Er zijn ikonen die maar een paar uur werk vragen, maar andere zijn zo vaak overgeschilderd en beschadigd, dat iemand er maar-den mee bezig kan zijn. Roozemond kan opmerkelijke staaltjes van restauratiekunst to nen. Een heilige, gezaagd uit een totaal verweerd paneeltje, is in een nieuw plankje gezet, en dat is zo bijgeschilderd, dat het geheel op het eerste gezicht authentiek lijkt. Bij de stukken die worden tentoongesteld, staat altijd, wat eraan gerestaureerd is. tot en met zaterdag van 11 tot 5 uur geopend is, worden de heili gen op hun ikonen niet alleen tentoongesteld, maar ook her steld als ze sporen van verwaarlo zing dragen. De meesten die in Echteld belanden hebben jaren in het land van herkomst op zol ders of in kelders gelegen en zijn Sluikwegen De Haagse Kunstcriticus Dolf Wel ling vroeg Rob Roozemond, die op de Wijnenburgh de scepter zwaait en naar eigen zeggen on der de ikonenhandelaren de grootste in Europa is, of het niet onrechtmatig is de Oostbloklan den al die heiligen afhandig te maken. Als hij volmaakte topstukken bin nen krygt, stuurt hij daarvan een foto naar een Russische ambas sade in West-Europa. Ze kunnen dan komen kijken en een ruiltje Na afspraak Spaanse artiesten in het geweer tegen referendum MADRID (AFP) - Tientallen Spaanse artiesten hebben gisteren hun besluit bekendgemaakt zich te zullen beijveren voor niet- deelneming aan het referendum over politieke hervormingen dat op 15 december a.s. zal worden ge houden. Op een persconferentie in Madrid deelden de betrokkenen, die beho ren tot alle sectoren van het cultu rele leven, mee dat zij affiches zou den maken, recitals zouden geven, zouden deelnemen aan vergader ingen, bijeenkomsten op straat zouden houden en "happenings" zouden organiseren. Tot deze artiesten, die zich groe peerden onder het schild van de "democratische coördinatie" (waarin zich de meeste linkse par tijen hebben verzameld) behoren de actrice Maria Casares, de acteur-regisseur José Luis Gomez, interpretatie-prijswinnaar op het jongste filmfestival in Cannes, de schrijver Francisco Nieva, de film regisseur Eloy de la Iglesia, de kunstschilders Rafael Canogar en Juan Genoves en de zangers Victor Manuel, Miguel Rios, Luis Mendo en Rosa Leon. De extreem-rechtse leiders in Spanje hebben eveneens een be roep op hun landgenoten gedaan "nee" te zeggen bij het referendum. De leider van de uiterst-rechtse "nieuwe macht", Bias Pinar, zei in een televisie-uitzending dat zijn partij het werk van wylen Franco wil voortzetten en niet wil vernieti gen. "Nieuwe macht" (Fuerza Nueva) was de eerste politieke groepering die van de televisie gebruik maakte om zich tegen de regering te keren. HELSINKI (DPA/ANP) - In Fin land houdt men ernstig rekening met een nieuwe kabinetscrisis. Het lot van de door premier Martti Miettunen geleide min derheidsregering kan bezegeld worden wanneer de Rijksdag in de komende veertien dagen een beslissing moet nemen over de hoogte van de belastingen voor het komende begrotingsjaar. Als de meerderheid van de volks vertegenwoordigers zou beslui ten dat de inkomstenbelasting omlaag moet en zij de regering niet de mogelijkheid geeft de daardoor wegvallende financiële middelen te compenseren met verhogingen in de sfeer van de indirecte belastingen zal premier Miettungen geen andere keus blijven dan zijn ontslag aan te bieden. In Finland is op het ogenblik het gesprek van de dag wat dan na deze, door drie niet-socialistische partijen gesteunde; regering moet komen. Het kabinet-Miettunen steunt slechts op 58 van de 200 zetels in de Rijksdag sinds de sociaal democraten en de communisten in september uit de volksfrontre gering stapten. De enige mogelijkheid zou een te rugkeer van de sociaal democraten in de regering zijn. De communisten zullen zeker niet deelnemen, zo heeft partij leider Aarne Saarinen al laten we ten. De vraag is welke prijs de so cialisten voor hun medewerking zullen verlangen. Gezien de economische moeilijk heden en de noodzaak impopu laire maatregelen te nemen is de trek van de socialisten in rege ringsverantwoordelijkheid niet erg groot. Het kabinet-Miettunen is nog maar pas twee maanden oud. Het was de eerste niet-socialistische rege ring sinds 13 april 1962. Het kabi net was een noodoplossing nadat de in november 1975 gevormde volksfrontregering ook onder leiding van de centrumpoliticus Martti Miettunen er de brui aan gaf omdat de vijf coalitiepartijen het niet eens konden worden over de begroting. Deze regering werd gesteund door drie grote partijen, sociaal-democraten, communisten en de centrumpar tij, alsmede door de liberalen en de Zweedse partij. DEN HAAG - De lotto van het afge lopen weekeinde (no. 48) heeft twee winnaars van de eerste prijs opge leverd. Ieder ontvangt bruto 360.230 gulden. Er was geen win naar van de eerste prijs in toto 48. De 42 winnaars van de tweede prijs ontvangen elk 3752 gulden. De cij fers van de lotto en toto zijn: Lotto nr. 48: In de lotto vielen 24.502 prijzen. In leg: f3.519.004,--. Prijzenbedrag: f 1.806.954,56. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk f360.230,- bruto ontvangen. Tweede prijs: 10 winnaars, die elk bruto f 16.715,- ontvangen. Derde prijs: 353 winnaars, die elk f710,- ontvangen. Vierde prijs: 10.129 winnaars, die elk f33,- ontvangen. Vijfde prijs: 14.008 elk f23,- ontvangen. Toto no. 48 In deze toto vielen 1.295 prijzen. Inleg: f781.457,-. Prijzenbedrag: f 417.155,24. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van de toto van zondag 5 december a.s. no. 49, het overige 2/3 deel wordt in gelijke de len verdeeld over de 2e en 3e prijs. Tweede prijs: 42 winnaars, die elk bruto f3.752,- ontvangen. Derde prijs: 1253 winnaars, die elk f 155,- ontvangen. Jackpot voor toto 49 van zondag 5 dec. f64.813,33. RIJSWIJK (ANP) - Minister Van Doom van CRM heeft gisteren een gesprek gehad met KNVB-voorzitter W. Meuleman (l.) Bij het ge sprek ivas ook aanwezig Jhr. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie (NSF) die op de foto de heer Meuleman een vuurtje geeft. "Het was een oriënterend gesprek dat enkele uren duurde en waarin ik de minister bepaalde inlichtingen over de KNVB heb gegeven", vertelde Meuleman. De bewindsman zal zijn gesprekken over het betaalde voetbal voortzetten met een bestuurslid van de sectie betaald voetbal (mr. G WKernkamp) en met vertegenwoordigers van de belangenorgani saties, die vanmorgen naar het ministerie zouden komen. 0 Naar aanleiding van het advies van de actiegroep „Betaald Antwoord' om geen geld meer toe te vertrouwen aan de Algemene Bank Nederland wegens haar kredietbeleid ten aanzien van Zuid-Afrika, heeft de voorzit ter van de raad van bestuur, dr. Batenburg, verklaard, dat zijn bank al geruime tijd geen nieuwe leningen aan de regering of aan instellingen in Zuid-Afrika meer verstrekt, gezien de ondoorzichtige economische en politieke situatie in dat land. Overigens gaf de heer Batenburg wel als zijn mening te kennen dat geen bank tegenover een actiegroep verant woording verschuldigd is wat betreft haar kredietbeleid. Conflict 0 Een conflictsituatie heeft ertoe geleid, dat drs. H. J. Zeldenrust van zijn kerk, de Geref. Kerk te Uden-Veghel, is "losgemaakt". Een van de oor zaken van het conflict was de wijze waarop de predikant zijn pacifisti sche levensinstelling uitdroeg. Tot de Gerf. Kerk van deze plaats beho ren nogal wat militairen. In haar gebied vallen namelijk een kazerne te Grave en de vliegbasis Volkel. Boetevieringen 0 De bisschoppen van Nederland menen dat „de christelijke levensvisie verzwakt als het besef van zonde en inkeer, van verzoening en bevrijding-in-Christus wordt aangetast". Zij zeggen dat in een brief aan hun pastores bij de Nederlandse vertaling van de nieuwe orde van dienst voor boete en verzoening (biecht). De bisschoppen zeggen, dat de crisis rond de oude biechtpraktijk aanleiding is geworden tot een grondige bezinning. De boetevieringen die de laatste jaren overal worden gehou den, krijgen officieel erkenning. „De gelovigen hebben erdoor geleerd hun gewetensonderzoek en de vorming van hun geweten af te stemmen op de volle strekking van het evangelie." Het is duidelijk, aldus de bisschoppen, dat het voornemen om ernstige zonden op een later tijdstip persoonlijk te belijden, noodzakelijk blijft, wil men de sacramentele vrijspraak vruchtbaar ontvangen. De bis schoppen achten het de plicht van de priester de gelovigen hierop te wijzen zodat zij niet de uitzondering als regel gaan beschouwen. Solidair 0 In een brief verklaren de bisschoppen van Mozambique zich solidair met hun Zuidafrikaanse collega's in hun strijd tegen de apartheid. Zij vragen hun door te gaan met het veroordelen van de overheersing van het ene ras door het andere als een "belediging van de waardigheid die alle mensen eigen is". De bisschoppen veroordelen ook de economische uitbuiting van de armen en zeggen één te willen zijn met ieder die strijdt voor gerechtigheid, met name in Zuid-Afrika. Spermabank Zijn er groepen die de tentoonstel ling "Nicolaas omringd door een schare van heiligen", willen zien en die prijs stellen op een inlei ding met rondgang, dat kan dat, maar alleen na afspraak. dG 0 De bisschop van Gent in België, mgr. Leone van Peteghem, heeft zich gekeerd tegen het plan om het academisch ziekenhuis te voorzien van een spermabank voor de kunstmatige bevruchting van vrouwen. Deleer van de kerk is, aldus de bisschop, dat kunstmatige inseminatie alleen is toegestaan als een vrouw, die niet op de normale wijze tot bevruchting kan komen, wordt bevrucht met het zaad van haar man. „Bevruchting met zaad van een onbekende is onaanvaardbaar en in strijd met de moraal". 0 Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Maassluis D. Noord- mans Apeldoorn, tot geestelijk verzorger bij de marine J. de Roo Uiter- huizermeeden, te Veenendaal J. Broekhuis Schoonhoven, te Voorburg G. Messie Zwolle; bedankt voor Nieuwe Pekela J. ter Steege Aalsum; aangenomen naar Stavenisse kandidaat W. J. Gorissen Gouda, het be roep door de classis Tiel tot predikant voor het verpleeghuis en reacti veringscentrum „Nieuw Vrijthof' in Tiel P. L. J. Wapenaar Rhenen. Geref. Kerken: beroepen te Katwijk aan Zee en te Steenwijk P. van der Horst Giessen-Rijswijk. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Urk J. B. van Mechelen aldaar, te Groningen-Noord M. Sliggers Alkmaar, te Groningen-Zuid M. Drost Enschede; bedankt voor Monster H. Mostert Hoogeveen. Geref. Gemeenten: aangenomen naar Moerkapelle J. Driessen Oostkapel- le. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Terneuzen L. W. de Graaff Heerde. 0 De stichting Mensen in Nood in Den Bosch heeft 60.000 gegeven voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Van dit bedrag wordt 50.000 besteed aan slaapzakken. Wildernis 0 "Er is niet langer een toestand van 99 schapen in de kooi en 1 in de wildernis, maar van 1 in de kooi en 99 in de wildernis. Wij verkeren niet langer in een uitsluitend pastorale situatie, maar in een zendingstoe stand". Dat zei aartsbisschop Blanch (York) van de Anglikaanse kerk van Enge land op een zitting van de algemene synode. De kerk, zo meende hij, leidt nog steeds mensen op voor een situatie die niet meer bestaat. Ze zou meer van haar fondsen in de vorming van haar priesters moeten steken. Aanleiding tot deze opmerkingen was de aanbieding van een rapport van de Anglikaanse bisschoppen over de theologische opleiding, een aanpak voor de toekomst. 0 De Anglikaanse Kerk van Zuid-Afrika heeft besloten de blanke bevol king te gaan voorbereiden op een meerderheidsregering van zwarten in Zuid-Afrika. De synode sprak uit, dat de Anglikaanen alle mogelijke mid delen moeten aanreiken om dit op een vreedzame manier tot stand te brengen. Deze Afrikaanse kerk is hiermee ingegaan op een oproep van mgr. Hurley, de rk aartsbisschop van Durban. Deze verklaarde enkele maanden gele den op een vergadering van de Raad van Kerken in Afrika, dat met name de blanken in Zuid-Afrika verantwoordelijk zijn voor het conflict. Ikonen 0 De Griekse overheid doet haar best ikonen en andere kerkelijke kunst schatten te beschermen tegen diefstal en vandalisme, maar volgens minis ter Tripanos werken de bisschoppen niet voldoende mee. Zij hebben de ambtenaren verhinderd een behoorlijke inventaris te maken. Afgelopen jaar zijn er minimaal 100 ikonen van onschatbare waarde gesto len en naar het buitenland gesmokkeld. Er komt nu een wetsontwerp dat strenge straffen op kunstdiefstal bevat. Op musea en kunstcentra zal scherper worden gelet, maar het bewaken van kloosters en kerken is volgens de minister van Openbare Orde onbegonnen werk. SCHIPHOL (ANP) - Op korte ter mijn dient het besluit te vallen de luchthaven Schiphol uit te brei den. Dit is noodzakelijk ten be hoeve van de nationale economie, de werkgelegenheid en de positie van de KLM. Uitbreiding van Schiphol, met onder meer een tweede stationsgebouw en een vijfde landingsbaan, moet de groei van het luchtverkeer opvan gen tot een tweede nationale luch thaven - ook een noodzaak - in ge bruik kan worden genomen. Deze conclusies komen uit een on derzoek dat de KLM heeft verricht naar de noodzaak van een tweede nationale luchthaven tegen de achtergrond van een mogelijk te klein wordend Schiphol. In 1985, zo vreest de KLM, zal de vervoersafwikkeling op Schiphol beginnen te stagneren als tegen die tijd het tweede stationsge bouw en de vijfde baan er niet zijn. De wereldberoemde serviezen van WEDGWOOD en het zwaar verzilverde OHRISTOFLE bestek zijn een hartewens van allen, die van een feestelijk gedekte tafel houden. U kunt een uit 108 delen be staande samenstelling winnen van het fraaie WEDGWOOD ovenvaste servies Sterling en de 87 delen bestek in cassette van het eigentijdse model Concorde van OHRISTOFLE. Een geschenk van importeur N. F. VAN GELDER B.V. te Amster dam, met een totale waarde van 4.999,30. Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11