Centraal akkoord is mislukt Voorstel „bewaking van privé-gegevens Advocaten van Loyen: is geen Dochter van Nederlandse industrieel in Brussel ontvoerd Hooghoudt recht CDA dreigt met steun aan belastingvoorstel VVD Werkgevers willen afschaffing van de prijs compensatie ©CITIZEN Kips'GüX) specialiteiten WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 Windstoten richten schade aan in Brabant ALPHEN (NB) - Hevige wi stoten hebben gisteren in namiddag danig huisgehou- 'yjm* den in Noord-Brabant. Daken van boerenschuren werden vernield, gasleidingen onder-1 broken en bomen ontworteld. Deze grote beuk, in de omge ving van het Brabantse plaatsje Alphen, kon het ge- weld van de natuur niet door staan en legde zijn moede Jcruin ter aarde. ROERMOND (SP) - „Wraak is geen recht", zegt mr. H. Schouten aan het slot van zijn pleidooi voor de kampbeul. De Venlose advocaat, die zelf een vooraanstaande rol heeft gespeeld in het Limburgse verzet tegen de Duitsers stelt voor om Loyen een straf te geven van vijf tot zes jaar. Van de doodstraf kan dertig jaar na dato geen sprake zijn, meent hij. DEN HAAG (SP) - Minister Boersma (Sociale Zaken) is gisteren, vlak voordathet centraal akkoord tussen werkge vers en werknemers over de lonen in prijscompensatie zou mislukken, fel van leer getrokken tegen de ondernemers. Hij was niet te spreken over de eis van de werkgeversver bonden, dat de automatische prijscompensaties in de ver schillende cao's moeten worden afgeschaft. BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - In de Brusselse voorstad St. Pieters-Voluwe is gistermorgen den. tussen half acht en negen uur de dochter van een Nederlandse dustrieel ontvoerd. Boersma herinnerde er aan, dat vakbeweging en ondernemers het in het verleden hierover samen eens zijn geworden. "Als ze daar samen meer ophouden, heb ik geen bezwaar. Wel tegen een eenzijdig afschaffen van de prijscompensa tie", aldus de minister. Nu men het gisteren in de Stichting van de Arbeid (centraal overlegor gaan van werkgevers en werkne mers) niet eens is geworden over loonafspraken op nationaal niveau, zullen de loononderhandelingen in de afzonderlijke bedrijfstakken worden voortgezet. Werkgevers en werknemers zullen daarbij nverkort aan hun ingeno- standpunten blijven vasthou- Het gaat om de 13-jarige Johanna Berbes die om 7.30 uur haar ou derlijke woning in St Pieters- Woluwe verliet op weg naar school in de Belgische hoofdstad. Ze kwam daar niet aan en om 9.15 uur kregen de ouders telefonisch te horen dat hun dochter was ;ontvoerd. De ontvoerders eisen Voor haar vrijlating een losgeld van 15 miljoen Belgische francs, ongeveer 1 miljoen gulden. Loonronde Dit betekent dat de werkgevers, behalve dat ze weigeren de automa tische vergoeding voor gestegen kosten voor levensonderhoud te betalen, niet bereid zijn méér te be talen dan een loonsverhoging van tweeëneenhalf procent op 1 januari 1977. Zij beschouwen die twe ëneenhalf procent als een "gewone" jaarlijkse loonronde, De vakbeweging, zowel de feder atie van NVV en NKV, als de chris telijke vakcentrale CNV, willen De Brusselse politie, die de ontvoe- viereneenhalf procent. Daarvan is ring bevestigde, wil verder over twee procent te beschouwen als de zaak niets loslaten om de vei- M algemene loonronde. De over- ligheid van het ontvoerde meisje 'Se tweeeneenhalf procent is een niet nodeloos "in gevaar te bren- vergoeding voor gestegen prijzen gen. Wel werd bekend dat de ont- 'tussen april en oktober 1976. voerders de vader van het meisje hadden gewaarschuwd dat zijn pfoorts heeft de vakbeweging bij dochter zou moeten lijden als hy de politie zou inlichten. Nadat de vader dit toch deed werd een lan delijke zoekactie ingesteld doch deze had gisteravond laat nog geen resultaten opgeleverd. Volgens het persbureau Reuter heeft de Belgische politie giste ravond verzocht de zoekactie te kunnen uitbreiden tot binnen Nederland, Frankrijk en West- Duitsland. Bij Interpol- Nederland zei men, desgevraagd, niets van een dergelijk verzoek te weten. Een woordvoerder van het ministe rie van Justitie in Den Haag, die ook niets van de ontvoeringszaak had vernomen, deelde mee dat het wel mogelijk is dat plaatse lijke politiekorpsen in de grens gebieden een direct verzoek om assistentie krijgen van politie autoriteiten in het buitenland. Naar zijn zeggen is binnen de Be nelux de politie bevoegd bij ge vallen van directe achtervolging binnen korte afstand op eikaars grondgebied te opereren. De ontvoering van het Nederlandse meisje is de tweede ontvoerings zaak in Belgie. Op 22 juni 1975 drongen drie gewapende Italia nen het zomerverblijf van de Bel gische staalmagnaat Bonnet in Knokke binnen en namen zijn twee kinderen mee. Ze werden 24 uur later door een taxichauffeur ongedeerd aangetroffen in een telefooncel in het Belgische Mid- delkerke. Twee van de ontvoer ders werden eerder dit jaar ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 4 en 5 jaar. De derde ontvoer der is nog voortvluchtig. Het ongelofelijke nieuws van het elektronisch wekker-horloge: Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie. Geeft kontinu de uren, minuten en sekonden. Plus de volledige funktie van een wekker Ingebouwde verlichting voor 's nachts. Voor dit absolute summum van precisie- techniek in deze zeer eigentijdse vorm geving, is een prijs van f 598.50 eigenlijk nog erg voordelig Importeur Hart b v Postbus 41. Ouderkerk aid Amstel. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v Nationaal Fonds Beter Leven ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. ter niet verder gaan, zo is inmiddels gebleken, dan een tegemoetko ming van twee procent op 1 juli. Water in wijn Boersma zei gisteren voorts te ho pen dat bij de komende loononder handelingen in de afzonderlijke bedrijfstakken "het gezonde ver stand zal zegevieren". Maar, zo liet hij doorschemeren, werkgevers en werknemers zullen het alleen eens kunnen worden als beide partijen wat water in dé wijn willen doen. Hij kondigde aan dat de werkge vers met veel minimumloners in dienst na 1 januari, als het mini mumloon wettelijk met 4,6 procent omhoog gaat, opnieuw op een sub sidie van de regering kunnen reke nen. Deze zal echter bescheidener uitvallen, dan de bestaande loon kostensubsidie (2,5 procent) die op 1 januari afloopt. DEN HAAG (SP) - Het magische jaar 1984 komt angstig snel dich terbij. George Orwell schildert in zyn definitieve voorstellen bij justitie minister Van Agt ingediend. Hoe "gevoeliger" de privé-gegevens, hoe scherper het toezicht op de per- Ivoorbaat geëist dat er op 1 juli vol gend jaar weer een rpijscompensa- tie gegeven zal worden. FNV en CNV willen beide op die datum 3.8 procent. De werkgevers willen ech- ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen boek "1984" het afschrikwekkende soonsadministratie, is de oplossing van de commissie. Een Registra tiekamer meet haar wakend oog over de opslag en registratie van de privë-gegevens laten gaan. De commissie-Koopmans maakt onderscheid tussen drie verschil lende soorten privé-gegevens: 1. Eenvoudige persoonsregistra ties (zoals salarisadministraties, ledenbestanden en boekhou dingen) moeten slechts gemeld worden bij de Registratiekamer. Er mogen gewoonlijk geen ge gevens aan buitenstaanders worden doorgespeeld. 2. Registraties die belangrijker in formatie opslaan (zoals perso neelsadministraties van grote bedrijven) moeten waarborgen voor de bescherming van de per soonlijke levenssfeer inbouwen. Het reglement waarin de werk wijze van deze persoonsregistra ties beschreven staat moet door de Registratiekamer worden goedgekeurd. 3. Computers die "gevoelige" privé-gegevens registreren (zoals iemands godsdienst, ras, politieke overtuiginr- strafrech telijk verleden psychologische hebben een vergunning nodig van de Registratiekamer. Zij mogen dan de informatie aan buitenstaanders verkopen. beeld van een maatschappij iedereen in de gaten gehouden wordt en waarin "Big Brother" al les van iedereen weet. Alle privacy is er zoek. "Big Brother is watching Het is in Nederland 1976. Het jaar 1984 is dichterbij dan velen voor mogelijk houden. Het is griezelig te ontdekken hoe goed overheid en bedrijfsleven op de hoogte zijn van het doen en laten van ons allen. Voor een handige jongen is het vrij I eenvoudig om een dossier aan te leggen van alle autobezitters', ge scheiden vrouwen, joden, onwet tige kinderen, huiseigenaren, ge vangenen en studenten met een beurs. Dat het ook gebeurt blijkt uit de stapels, persoonlyk geadres seerde reclamepost die dagelijks door de brievenbus binnen komt. Ook van het financiële hebben en houden van iedereen is het bedrijfs leven op de hoogte. Bij het bureau kredietregistratie in Tiel staat bijna iedere Nederlander geboekt. De vertrouwelijke informatie ,is af komstig van alle banken in ons land. De computer in Tiel volgt de .financiële activiteiten van de Ne derlander op de voet. Persoonlijke leningen, hypotheken, huurkoop, aflossingen, tekorten, te vroege of te late betalingen. Zo zijn er ook talloze overheidsre- gisters die vol staan met privé- gegevens: de registers van de bur gerlijke stand, het bevolkingsregis ter, het curatele register, het huwe lijksgoederenregister, het hypo thecaire register, het voogdijregis- ter, het faillissementsregister, het testamentenregister, het politiere gister, het woningregister en het kiesregister. Niet alle zijn open baar, maar vele zijn vrij gemakke lijk toegankelijk. Ook gebeurt het maar al te vaak dat de overheid ge gevens doorverkoopt. Dat de onrust over de aantasting van de privacy groeit, bleek bij de volkstelling in 1971. Velen weiger- DEN HAAG (SP) - De KVP den de overheid allerlei privé- gegevens mee te delen. Sindsdien is de roep om een betere bescherming van de privacy niet van de lucht. In 1972 kreeg een staatscommissie onder voorzitter schap van de Leid se hoogleraar prof. mr. T. Koopmans van de rege ring de opdracht om waarborgen te De staatssecretaris moet 'ontwerpen voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Het eerste resultaat was de Centrale Persönenadministratie die de pri vacy temidden van de overheids- computers probeert veilig te stel- Eén van de voorstellen van de commissie-Koopmans is dat ieder een - behalve een recht op inzage in de gegevens die over hem verza meld zijn - verbetering of verwij dering van de informatie mag eisen, als de gegevens oryuist zijn of niet ter zake doende. De Burger mag desnoods de rechter in de arm ne- Iedereen moet er van op deyhoogte gehouden worden als privé- gegevens van hem in het compu tergeheugen opgeslagen worden. Hij kan om een afschrift vragen. Een andere goede waarborg voor de bescherming van de persoon lijke levenssfeer is dat de beheer ders van persoonsregistraties moe ten bijhouden aan wie en welke ge gevens zijn vérstrekt. Op verzoek moet dat aan de geregistreerde worden meegedeeld. DEN HAAG - Zes van de 200 vermiste vaten met het giftige natrium-methylaat worden gelost van een sleepboot die de vaten gistermiddag voor de kust bij Scheveningen uit zee opviste. Eenmaal veilig aan land gebracht werden de va- ten.op een vrachtauto geladen en onder politie-escorte naar Antwerpen gebracht. Daar is de firma gevestigd voor welke de vaten bestemd zijn. Een Engels schip heeft de vaten op 9 november verloren na een aanvaring. Natrium- methylaat is ontplofbaar als het vermengd wordt met zout water en zuurstof. ADVERTENTIE „de Kipsstick" Op die manier kan voorkomen worden dat vermeende fouten en nalatigheden of verkeerd begrepen gebeurtenissen uit het verleden iemand voortdurend achtervolgen en zijn lot beheersen. "De samenle ving geeft maar één kans", zei een Engels Lagerhuislid eens treffend. Eén keer is altyd fout. Met de privacy kan daarom niet voorzichtig genoeg worden omge sprongen. Bescherming van de medische of persoonlijke levenssfeer ligt op één gesteldheid) lijn met bescherming van de demo cratie. Kennis over iemand is macht over iemand. Wettelijke waarborgen zijn brood nodig. "1984" is dichtbij. nogelijkheden: paté, cervelaat, kookworst enz. r Van Amelsvoort heeft zijn partijge noot staatssecretaris Van Rooijen (financiën) gisteravond in de Tweede Kamer voor een moei lijke keus gesteld. Dat gebeurde bij de debatten over de belas tingplannen van het kabinet voor len. Gisteren heeft de haar door Van Amelsvoort namens het CDA ingediend voorstel om de extra belastingverlichting voor zelfstandigen na volgend jaar ook nog in 1978 te laten gelden over nemen. Gebeurt dat niet dan zal het CDA een voorstel van de WD'er Koning steunen om de bedragen die deze zelfstandigen maximaal van de belasting mo gen aftrekken te verhogen. Eerder had de staatssecretaris dit VVD-yoorstel van de hand gewe zen, omdat dit de schatkist teveel zou gaan kosten. Het voorstel van Van Amelsvoort werd door Van Rooijen ontraden, omdat over de inkomensontwikkeling van de zelfstandigen in 1978 nog te weinig bekend is. Om die reden vond Van Rooijen het voorstel voorbarig. De staatssecretaris verzette zich tegen kritiek van de kamerleden Drees (DS'70) en Dolman (PvdA) op de verdubbeling van de reis kostenaftrek. Volgens Drees druist dit in tegen de gedachte van de regering dat de mensen dichter bij hun werk moeten gaan wonen. Verdubbeling van de reiskostenaftrek stimuleert de mensen juist om verder van hun werk te gaan wonen, zo meende Drees. Dolman ging zelfs zover te stellen dat de reiskostenaftrek op den duur moet worden afgeschaft. Al leen voor bouwvakkers die ver der dan 75 kilometer van de bouwplaats wonen en kunnen aantonen dat ze met de auto gaan, mag deze reiskostenaftrek blij ven bestaan. en een straf van bijvoorbeela twaalf jaar zou voor de thans 58- jarige Loyen in de praktijk toch levenslang betekenen. Ook dat wijst pleiter af. Want de legitimatie van de op te leggen straf moet volgens mr. Schouten niet liggen in bevredi ging van de zucht naar wraak, die zijns inziens in het requisitoir van de officier viel te beluisteren maar ter bevrediging van het rechtsgevoel van de gemeen schap, die de diepste afkeuring te kennen wil geven van de ge pleegde feiten. „Het requisitoir van de officier ademt de geest van het oog om oog, tand om tand. Maar deze leer kan in ons land en in onze cultuur niet meer worden beschouwd als een uitsluitende legitimatie van strafoplegging", aldus pleiter. Hij kan geen greintje begrip op brengen van het requisitoir van mr. Bruigom, „die levenslang eiste met een bijbedoeling welke onder geen omstandigheid aan vaardbaar is: de wraak, een meer verfijnde mogelijkheid van psy chische kwelling, waarvan hij hoopt dat ze Loyen als een soort bijkomende straf zal treffen". Zowel mr. Schouten als zijn con frère mr. M. C. van der Poel handhaven primair hun stelling dat de Roermondse rechtbank helemaal geen rechtsmacht heeft om de oorlogsmisdaden van Loyen te bestraffen, omdat hij door zijn dienstname bij de SS van rechtswege het Nederlander schap heeft verloren. Mr. Van der Poel citeert een reeks van vonnissen van het bijzondere hof van cassatie om dit aan te to nen. Zelfs een schoenmaker die in SS-dienst nooit aan enige oor logsverrichtingen had deelge nomen, was het Nederlander schap door zijn dienstname kwijtgeraakt! Vrijspraak Advocaat mr. Schouten behandelt de ten laste gelegde feiten en komt tot de conclusie dat op vijf van de zeven punten vrijspraak moet volgen. Alleen het dood schieten en het met de laars wur gen van Joodse gevangenen acht pleiter bewezen. Een van pleiters belangrijkste ar gumenten is dat de officier vele feiten verkeerd heeft ten laste ge legd door Loyen zelf het dader schap te verwijten, terwijl ver dachte in feite de misdaden heeft doen plegen door zijn slachtof fers. En omdat „doen plegen" niet is ten laste gelegd, kan Loyen daarvoor ook niet worden ver oordeeld, aldus mr. Schouten. Overigens acht pleiter het ophan gen niet bewezen omdat niet vaststaat dat de drie getuigen hetzelfde slachtoffer hebben zien hangen. Zij kunnen dus ieder an der slachtoffer hebben gezien Dan is er telkens maar een ge tuige en dat is onvoldoende be wijs. Ten aanzien van het verdrinken in het waterbassin hanteert pleiter een soortgelijke argumentatie: het staat niet vast dat Loyen het zelf deed en nog minder dat juist zijn slachtoffers zijn overleden. Want alle SS'ers deden het en sommige slachtoffers hebben het overleefd. Ten aanzien van het levend begra ven spreken de getuigen elkaar tegen of Loyen dit zelf heeft ge daan en bovendien was het slach toffer waarschijnlijk voor het be graven al doodgeschopt. Twijfel moet altijd in het voordeel van de verdachte worden uitgelegd, al dus mr. Schouten. Net zoiets geldt voor.het dood schoppen van de gevangene die op zijn hoofd na, was ingegraven: in dit geval §taat juist niet vast dat het slachtoffer daarbij is overle den, want een der getuigen heeft hem veel later geëxecuteerd zien worden. Ook acht pleiter niet bewezen dat Loyen iemand het geslachtsdeel heeft afgehakt. Iedereen sprak er wel over in Bobruisk, maar in zo'n kleine gemeenschap tieren de geruchten welig en er is maar een getuige die zegt het zelf te hebben gezien: te weinig yoor het wettig bewijs. Ten aanzien van alle punten geldt volgens mr. Schouten dat ver- dachtè's eigen verklaring te weinig bewijskracht heeft omdat de man volkomen in de war was en aan aderverkalking leed toen I hij na dertig jaar zijn bekentenis aflegde. Kritiek Felle kritiek op het psychiatrisch rapport van de POK komt van mr. Schouten. Zelfs de positieve eigenschappen van Loyen wor den in dit rapport in zijn nadeel uitgelegd: het rapport heeft een requisitoir karakter, aldus plei ter, die vooral de conclusie onge rechtvaardigd acht dat Loyen ten tijde van de delicten als toereke ningsvatbaar moet worden be schouwd". Verdachte Loyen in zijn laatste woord: „Ik hoop dat er eindelijk eens iemand komt die de wereld geneest. Mijn slachtoffers waren mensen als ik. Ik weet wat ik ge daan heb. Wat de rechtbank mij ook voor straf oplegt, ik zal het aanvaarden". Vonnis 14 deëember.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7