Juridisch getouwtrek om onroerend goed-belasting Noord wij kse ziekenomroep voelt zich niet zo lekker Deskundigen: „In strijd met gemeentewet Gesprek over opslag gevaarlijke stoffen loopt op niets uit Nieuwkoopse politie arresteert oplichters STREEK WOENSDAG 1 DEUElVIBILn LEIDERDORP - Komt een groot deel van de Nederlandse gemeenten op korte termijn zonder inkomsten te zitten? Die vraag houdt sinds kort een deel van de Nederlandse belastingdeskundigen, onder wie de Leiderdorpse lector in het belastingrecht mr. J. Reugebrink bezig, nu een tweetal mensen bezwaar heeft gemaakt tegen de invoering van de onroerendgoedbelasting Tussen buurtcomité d'Oude Morsch en bedrijf Gebleken is dat het Koninklijk Be sluit waarbij de belasting werd ingevoerd op één onderdeel strij dig is met de gemeentewet. Het is aan de rechter om te'beoordelen in hoeverre dat consequenties heeft. Donkere wolken Eén van de gevolgen kan zijn dat de rechtsgronden waarop de be lasting geheven kan worden komen te vervallen. En daarmee kan de financiële positie van een groot aantal gemeenten in ge vaar komen. Reugebrink waarschuwde afgelo pen maandag in de Leiderdorpse raad voor het eerst voor de don kere wolken die zich boven de onroerend-goedbelasting sa menpakken. Uitgangspunt De zaak ligt nogal ingewikkeld. In het kort gezegd komt het erop neer dat artikel 5 van het Konink lijk Besluit in strijd is met artikel 273 van de gemeentewet. Artikel 273 zegt namelijk letterlijk: "Wij (bedoeld wordt hier de Kroon - red.) behouden Ons voor bij al gemene maatregel van bestuur nadere regelen te geven omtrent hetgeen de belastingverordening kan dan wel zal inhouden met be trekking tot a. de wijze van bepa ling van de waarde welke in het economisch verkeer aan het on roerend goed kan worden toege kend, daaronder begrepen de be paling van de waarde met ge bruikmaking van forfaitaire waarderingsmethoden". Schatting Wat meer praktisch geformuleerd betekent dit, dat het bedoelde ar tikel de Kroon de vrijheid laat de wijze van de bepaling van de waarde van het onroerend goed nader te regelen. Met andere woorden: de Kroon kan uitma ken wie de waarde moet bepalen en of hij dat moet doen door mid del van schattingen of door het onderhavige huis te vergelijken met de waarde van andere hui- Nergens wordt echter in het artikel gezegd waar bij die schattingen van uit moet worden gegaan. En daar gaat het nu om. Want het Koninklijk Besluit - waarin de Kroon dus buiten haar boekje gaat - geeft wel een uitgangspunt voor de waardebepaling. Letterlijk staat er namelijk in het artikel 5 van het KB: "In geval volgens de belastingverordening de grondslag voor de belasting ter zake van onroerend goed is de waarde in het economische ver keer, wordt voor de vaststelling van de heffingsgrondslag de waarde in het economisch ver keer bepaald op die welke aan het onroerend goed dient te worden toegekend indien de volle en on bezwaarde eigendom daarvan zou kunnen worden overgedra gen". Waarde Met andere woorden: bij het Ko ninklijk Besluit wordt uitgegaan van de waarde van een huis dat niet bewoond is. Er wordt dus een uitgangspunt voor de waar debepaling gegeven, en dat mag niet, omdat de gemeentewet niet zegt dat de Kroon daartoe ge machtigd is. "Niet dat belastingbetaler hier nu iets van merkt", aldus belasting deskundige Reugebrink, die in Leiderdorp raadslid voor de Pro testants Christelijke Groepering is. "Want wanneer wordt uitge gaan van de onbewoonde - dus hoogste - waarde van het huis wordt het tarief, in procent uitge drukt, wat lager dan wanneer zou worden uitgegaan van de waarde Mr. J. Reugebrink ....volksverlakkerij... van het huis in bewoonde staat. Men betaalt dus hetzelfde. Juri disch gesproken is hier echter sprake van een formulering die in strijd is met een bestaande wet en het is aan de rechter, in de prak tijk dus aan de Hoge Raad, om uit te maken wat er nu verder ge beurt". Dat één en ander dermate desa streuze gevolgen zal hebben voor de gemeenten lijkt onwaarschijn lijk, maar dit behoort volgens Reugebrink toch wel degelijk tot de mogelijkheden. Daadwerke lijk zal het er naar alle waarschijn lijkheid op neerkomen dat óf de invoering van de onroerend goedbelasting een jaar wordt uit gesteld, óf dat er een interim- regeling komt, waardoor de za ken tijdelijk worden opgelost. Dan heeft het betrokken ministe rie de kans om de formulering te veranderen. Intussen heeft de heer Reugebrink ook nog een aantal andere bezwa ren tegen de onroerend goedbelasting geformuleerd. Zo meent hij ondermeer dat de rechtsongelijkheid wordt bevor derd en de rechtszekerheid door de invoering van de belasting wordt aangetast. "Wat gebeurt er namelijk. De tarie ven in de verschillende gemeen ten verschillen nogal, qmdat de gemeenteraden autonoom (zelf standig) zijn in de vaststelling van de tarieven. Zo kan het ge beuren dat een eigenaar/gebrui ker van een huis met een ge schatte waarde van 60.000 gulden straks in Emmen 599 gulden per jaar zal moeten betalen, terwijl dat bedrag in Leiderdorp slechts op 180 gulden ligt. Daarmee werkt men twee dingen in de hand. Hoe meer de tarieven, als gevolg van inflatie en tariefsver hogingen, stijgen - des te groter de verschillen. Armer Dus gaan dié mensen die vrij zijn in het kiezen van een vestigings plaats - de rijkeren in deze sa menleving - wonen in een plaats waar de onroerend goedbelasting laag is. Daardoor worden arme gemeenten, die ge dwongen zijn hun belastingtarie ven regelmatig te verhogen, al leen maar armer en worden bo vendien de minder bedeelden zwaarder belast". "Een andere zaak is de schatting van de waarde. Omdat dat niet door de belastingdienst gedaan wordt maar door allerlei instan ties, kan één huis verschillende waarden hebben. In de praktijk komt dat voor. Dat werkt de ge dachte van willekeur in de hand". Mr. Reugebrink meent dat er sprake is van een flink stuk volksverlakkerij bij de invoering van de onroerend-goedbelasting omdat enerzijds onjuiste formu leringen zijn gebruikt en omdat bovendien ongelijkheid en aan tasting van de rechtszekerheid in de hand worden gewerkt, terwijl daarnaast de gemeenten de be lasting zijn gaan invoeren om wat meer financiële armslag te krij gen. "Trekkertje" "Dat was het trekkertje waarmee de zaak werd gepresenteerd door het Rijk. In de praktijk blijkt die armslag erg tegen te vallen. Als enige oplossing zie ik om het on roerend goed alleen nog maar als gemeentelijk belastingobject te gebruiken niet meer als object van verschillende rijks- en één gemeentelijke belasting" zo meent Reugebrink. Fonds voor middenstand in renovatie- gebieden LEIDEN - Middenstanders in renovatiewijken, die door de uitvoering van renovatie werkzaamheden in de wijk een groot deel van hun klan ten (tijdelijk) zien verdwijnen, en daardoor hun inkomsten aanzienlijk zien dalen, kunnen dit verlies in bepaalde geval len op de overheid verhalen. Dit deelde wethouder Van Aken gisteravond mee tijdens een vergadering van de raads commissie voor economische aangelegenheden. Op vragen van Houtman (SGP/GPV) deelde de wethouder mee, dat er wellicht ook in Leiden een f nds zal worden gevormd, waaruit degetroffen winke liers in renovatiewijken scha deloos kunnen worden ge steld. Een dergelijk fonds be staat al in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht. Van Aken erkende, dat som mige winkeliers als gevolg van de renovatie in hun wijk een omzetdaling van 1000 a 1500 gulden per week meemaken. Ook de huis-aan-huis bezor ging ziet in sommige wijken de omzet flink dalen. Totdat het nieuwe fonds er is, kan de Rijksgroepsregeling kleine zelfstandigen voor de betrokkenen wellicht soelaas bieden, aldus de wethouder. Voor informatie daarover kan men terecht bij de middenstands-organisaties. Zakennieuws LEIDEN - In de Janvossensteeg (no 54) is het weefatelier gevestigd van Josefien Jasperse. Aan het ate lier is ook een winkel verbonden, waar diverse weefmaterialen en spinnewielen verkrijgbaar zijn. Wie zich de kunst van het weven eigen wil maken kan in het atelier terecht. Aan de Breestraat 33a is W. B. de Ruyter, pianostemmer en repara teur gevestigd. O Tweewielers Van Polanen, de rijwielhandel aan de Haarlemmer straat 201 is verbouwd. Vorige week werd de zaak op feestelijke wijze heropend. Bram's snackbar op het Prins Hendrikplein is na een grondige verbouwing heropend. Ter gele genheid daarvan werd een "open huis" gehouden. LEIDÉN - Een gesprek tussen het buurtcomité d'Oude Morsch en de firma Bleys Chemische Produkten vanochtend over de opslag van brandgevaarlijke stoffen aan de Narmstraat, heeft geen resultaten opgeleverd. "Het gesprek was zin loos", concludeerden beide par tijen. Het buurtcomité zal de bewo ners van de Oude Mors van de uit slag van het gesprek op de hoogte stellen en vervolgens pogingen on dernemen bij het college van B. en W. om de opslag van brandgevaar lijke stoffen alsnog uit de buurt te laten verdwijnen. Het buurtcomité startte zijn actie afgelopen maandag nadat de nacht ervoor brand was uitgebroken in een nabij de opslagplaats gelegen houtzagerij. De schade bleef be perkt, maar het comité vreest dat als de opslagplaats van de firma Bleys in brand raakt dit rampzalige gevolgen heeft voor de buurt. In de opslagplaats wordt o.a. het zeer brandgevaarlijke xyleen en chloro- thene bewaard. Als de laatste stof met open vuur of overmatige hitte in aanraking komt, kan er fosgeen vrijkomen en dat is dodelijk. Van de kant van de firma Bleys wordt dat bestreden: het chlorothene dat zij heeft opgeslagen, zou een be- Schaken - Tijdens de schaakkam pioenschappen van Rusland heeft wereldkampioen Anatoli Karpov vooralsnog weinig succes gehad. Na twee remises verloor hij in de derde ronde van collega- grootmeester Geiler. Basaljov Dorfman en Zacharov hebben met 2% punt de leiding. Autosport - De Brit Roger Clark heeft gisteren de Grote Prijs van Groot-Brittannië gewonnen. Clark reed in een Ford Escort verrassend vóór de favoriete Zweden Blom- quist en Waldegaar. Voetbal - De Engelse spits van An- derlecht Duncan McKenzie zal waarschijnlijk vandaag een con tract voor het Engelse Everton te kenen. Everton betaalt Anderlecht 840.000 gulden. Het zelfde bedrag als de Belgische club vier maanden geleden voor McKenzie betaalde. paalde chemische oplossing bevat ten waardoor het ondenkbaar zou zijn dat er fosgeen zou ontsnappen. Maandagavond j.l. stelde het buurtcomité door middel van pam fletten de Leidse gemeenteraad van de problemen in de Oude Mors op de hoogte. Volgens het buurtco mité werd echter vanochtend in het gesprek van de zijde van de firma Bleys gezegd dat alles wat er in dat pamflet staat, gelogen is. De be drijfsleider van de firma Bleys, F. van den IJeuvel, zei vanochtend de manier waarop het buurtcomité ac tie voert, onverkwikkelijk te vin den. "Wij hebben ook tegen ze ge zegd dat ze eerst bij ons hadden kunnen komen voordat ze deze zaak in de publiciteit brachten. Dan hadden we ze er misschien van kunnen overtuigen dat er helemaal geen gevaar is". Het buurtcomité heeft ook vanoch tend naar de firma Bleys toe de eis gesteld dat het bedrijf zijn opslag van gevaarlijke stoffen elders (aan de rand van de stad) moet onder brengen. Volgens het bedrijf is dat echter niet mogelijk omdat dan ook de produktie zou moeten verhui zen, wat te hoge kosten met zich zou meebrengen. Ir. Drost in raad van W addinxveen WADDINXVEEN - Voor de zesde keer in deze zittingsperiode komt er een nieuw gezicht in de raad van Waddinxveen. De SGP-er Meerkerk verhuist naar Gouda. Ir. T. Drost staat als volgende op de groslijst. Wielrennen - Op de eerste dag van de zesdaagse van München hebben de Australiërs Clark en Allan de leiding genomen. De Nederlander René Pijnen, samen met Günther Haritz, staat op de derde plaats. Oud-directe L." groenteveiling C. Hoogervorst overleden (66) TER AAR - Op 66-jarige leeftijd is overleden de heer C. Hoogervorst uit Ter Aar. Ruim vijfentwintig jaar was hij directeur van de inmiddels opgeheven groenteveiling in het dorp, waar hij voordien ook al werkzaam was. Op kerkelijk en maatschappelijk terrein vervulde Hoogervorst ook diverse functies. Zo was hij lid van het armbestuur van de katholieke kerk, voorzitter van het Wit Gele Kruis en secretaris van de Onder linge Brandwaarborgverzekering. Voor zijn activiteiten ontving Hoogervorst de pauselijke onder scheiding Prof Ecclesia et Pontifice en de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse politie heeft twee mannen (de 38- jarige J. F. en de 30-jarige H. W.) gearresteerd die ervan worden ver dacht kleurentelevisies te hebben verkocht die zij in huurkoop had den. Bovendien tankten zij gere geld benzine zonder hiervoor te be talen. Toen de politie hen wilde aanhou den in hun Ter Aarse woning bleek dat zij inmiddels waren vertrokken. In Zoetermeer werden ze tenslotte achterhaald. Voorzover tot nu toe kon worden nagegaan hebben de mannen een bedrag van vijfentwin tigduizend gulden opgestreken. HAZERSWOUDE - In het Ne derlands Hervormd Verenigings gebouw in Hazerswoude-dorp wordt vrijdag een ruilbeurs gehou den. Vanaf 19 uur kunnen volwas senen (entree een gulden) en jonge ren (toegang een kwartje) er hun hart ophalen. Verkopen per dia-series De als vrij nuchter bekend staande inwoners van het bloemendorp Roelofarends- veen zullen waarschijnlijk glim lachend de schouders ophalen als ze in deze rubriek lezen dat ze in hun dorp nu ook terecht kunnen voor de aanschaf van biologisch-dynamische en biologisch-organische voe dingsmiddelen. Toch hoopt Veender Leo Kalland onder zijn dorpsgenoten voldoende gega digden te vinden voor zijn al ternatieve voedselpakket dat hij sinds afgelopen zaterdag verkoopt in zijn winkeltje „de Knoppe" in de Populieren straat. Hij wil onder meer ook artike len aan de man brengen die door Roelofsarendsveense huisvrouwen werden vervaar digd van de schapenwol die hij opkocht bij boeren in de omge ving (zie foto). Leo Palland gaat in de nabije toekomst de klan ten die bij hem kopen diaseries vertonen die een indruk geven hoe een bepaald artikel tot stand is gekomen. Waar het ma teriaal vandaan kwam, wie het product heeft vervaardigd en de wijze waarop. „Ik wil de men sen een beetje van het klakke loze kopen afbrengen", zegt hij, ze wat bewuster maken over de oorsprong van het materiaal en de manier waarop het is ge bruikt." De Noordwijkse ziekenomroep Norvicus, die in de afgelopen jaren zo enthousiast in de lucht is geweest ten behoeve van de bewoners van het bejaardente huis St. Jeroen en de zieken van de rheumatologische kliniek Sole Mio, maakt nu een moei lijke tijd door. Dezer dagen zijn alle disc-jockeys en technici, die op pro deo basis hun mede werking aan de radioprogram ma's verleenden, opgestapt. Er zijn nu alleen nog een paar be stuursleden over. Die moeten de populaire Noordwijkse zie kenomroep, die aanvankelijk haar programma's op band zette in een zomerhuisje maar later verhuisde naar het ge meenschapscentrum De Kuip, in de lucht proberen te houden. Over de onenigheid in het piep kleine Noordwijkse "omroep- wereldje" sprak ik gisteren met een aantal direkt betrokkenen. Onder andere met Alex Broers, de 21-jarige instrumentmaker, die een paar jaar geleden de zie kenomroep op poten zette en die lange tijd samen met zijn vriend Claus de Bes de weke lijkse verzoekprogramma's (twee maal twee uur) verzorgde. Volgens Alex ging het mis na dat een halfjaar geleden wat ex tra mensen werden ingezet om het vele werk van de groeiende ziekenomroep te verlichten. Onder heb bevond zich ge luidsman Paul Zoutenbier en vooral diens activiteiten binnen Norvicus hebben kwaad bloed gezet bij het bestuur, vertelde mij Broers. "Die jongen be weerde verstand van geluid sapparatuur te hebben maar het tegendeel was waar. Onze uit stekende fnicrofoons verwis selde hij voor een paar waarde loze en hij sprong uiterst slordig om met onze dure draaitafels, waarvan hij er een keer zomaar een op de vloer heeft gesmakt. Bovendien was het ons een doorn in het oog dat die nieuw komers regelmatig een troep maakten van onze studio. Di- gewoon lozen. En net argument dat wij het bestuur niet tot de opnamestudio wilden toelaten slaat ook nergens op. Niemand heeft hen ooit de toegang ge weigerd. Het zijn allemaal leu gens". Zo, dat is er uit. De meningen zijn verdeeld. Maar wat gaat er nu verder gebeuren met de zie kenomroep. Kunnen de Noordwijkse bejaarden en zie ken blijven genieten van hun verzoekplatenprogramma? "We gaan gewoon door", zegt Alex Broers. "Het bestuur gaat weer zelf achter de knoppen zit ten. We willen ons publiek niet in de kou laten staan. Dat gaat ons wel wat extra uurtjes kos ten maar we laten ons door deze tegenslag niet uit het veld slaan". Overigens is het nog helemaal niet zeker of Norvicus na de re cente moeilijkheden verzoek- plaatjes mag blijven draaien in Sole Mio. Het bestuur van de rheumatologische kliniek (voorzitter is burgemeester Bonnike) heeft er geen behoefte aan om op wat voor wijze dan ook opgescheept te worden met de problemen van gastomroep Norvicus, zo vertelde mij admi nistrateur Heruer Het al dan niet voortzetten van de uitzen dingen zal dezer dagen bespro ken worden op een bestuurs vergadering. De aan de kant gezette geluid technicus Zoutenbier gaat nu samen met een paar disc- jockeys zijn eigen afzetgebied zoeken in en rond de badplaats. Hij heeft al zijn eigen verzoek platenprogramma in het Noordwijkse kinderziekenhuis Lindenhof en hij gaat, evenals Norvicius dat van plan is, kij ken of er buiten Noordwijk ook nog werk aan de winkel is. De twee Noordwijkse ziekenom roepen hebben nu dus de strijd met elkaar aangebonden". Ëi- genlijk zouden we moeten sa menwerken", zegt Zoutenbier", maar dat is onmogelijk". kwijls puilden de asbakken uit en zat er op de spiegels zo'n dikke laag stof dat je je naam er in kon schrijven. "Maar wat bij ons de emmer deed overlopen was het feit dat kortgeleden het bestuur de toe gang tot de opnamestudio werd geweigerd. We hebben toen een daad willen stellen en hebben sloofd om in zijn vrije uurtjes de radio-omroep een beetje pro fessioneler aanzicht te geven. Zoals een echte studio er uit hoort te zien met mengpanelen en verzonken draaitafels. "Ik verzette zoveel energie voor de ziekenomroep", zegt Zou tenbier", dat ik het op een be paald moment niet meer dan die lastige Zoutenbier de deur gewezen. De disc-jockeys wa ren het daar niet mee eens. Die zijn toen ook vertrokken." Het verhaal van Paul Zouten bier klinkt natuurlijk weer an ders. Hij vertelde mij dat hij zich wekenlang heeft uitge- billijk vond om ook een vinger in de bestuurlijke pap te krij gen. Maar toen hield men opeens de boot af. Er werd me verteld dat ik te lastig was en dat ik beter kon vertrekken. Zogenaamd omdat ik geen ver stand had van geluidsappara tuur en omdat ik teveel rotzooi maakte. Dat is natuurlijk alle maal flauwekul. Men wilde mij •k Burgemeester Bonnike, hij opende dit jaar de nieuwe studio van radio Norvicus, moet nu als voorzitter van het bestuur van de rheumatologische kliniek Sole Mio mee beslissen of de ziekenomroep in het ziekenhuis in de lucht mag blij-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4