Kabeltelevisie in Meren wijk in april mogelijk Tempel van Taffeh is over twee jaar open voor publiek Schatten lichtverbruik verdwijnt SABA kampen in de regio NIEUW SYSTEEM OP KOMST BIJ SLF ULTRflCOLOR LIGTVOET GANGETJE Grote belangstelling voor kabeltelevisie Wethouder Van Aken: oplossing in zicht PvdA-raadslid: waar blijven woonwagen- Houtman verlaat gemeenteraad LEIDEN - Het SGP-raadslid Houtman, die ook het GPV verte genwoordigt, gaat de gemeente raad verlaten. Hij zal worden opge volgd door H. H. van der Meij van het GPV. Toen SGP en GPV in 1974 gezamenlijk aan de verkiezingen deelnamen, was al afgesproken dat de SGP-er tezijnertijd plaats zou maken voor een GPV'er in de raad. Het is voor het eerst in de geschie denis, dat het GPV tot de Leidse gemeenteraad toetreedt. De heer Van der Meij fungeerde al als fractie-assistent van Houtman. Hij is technisch onderwijs-assistent bij de Leidse universiteiten maakte namens het technisch en admini stratief personeel van de universi teit deel uit van de universiteits raad. Volgend jaar zal de wisseling in de gemeenteraad plaats hebben; Houtman woont op 31 januari voor het laatst een raadsvergadering bij. LEIDERDORP - De 73-jarige N. W. V. uit Alkemade is gistermiddag ernstig gewond geraakt toen hij op de Provinciale weg 5 met zijn auto verkeerd linksaf sloeg. Hij werd ge schept door een PTT-wagen die werd bestuurd door B. A. C. van der P. uit Ouci Ade. V. werd overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. LEIDEN - Het PvdA-raadslid Dui- vesteijn heeft gisteravond zijn on genoegen uitgesproken over het feit dat er in de omliggende ge meenten nog altijd geen voorzie ningen zijn getroffen om te komen tot kleine woonwagenkampen. "Sinds de actie van de woonwa genbewoners aan het begin van dit jaar is er wel begonnen met de aan leg van tien noodplaatsen in Lei den, maar in de omliggende ge meenten is niets gebeurd". Dit ter wijl de actie van de woonwagen bewoners, die het Stadhuisplein bezet hielden, er o.m. op gericht was om tot meerdere kleinere kampen in de Leidse regio te ko men; een beleid dat ook het minis terie van CRM voor ogen staat. Het PvdA-raadslid zei dit in een vergadering van de raadscommis sie voor volkshuisvesting, die zich met de gemeentebegroting voor 1977 bezighield. Duibesteyn vroeg zich af of het geen tijd wordt dat Leiden aan de provincie gaat vragen om voor dit doel grond bij de regiogemeenten te vorderen. CD A-raadslid Ham vroeg zich af of er ook vanuit het ministerie niet een bepaalde dwang kon worden uitgeoefend. In ieder geval drong Duivesteijn erop aan dat Leiden zich in het regionaal be stuur van het woonwagencentrum harder opstelt ten opzichte van de andere gemeenten. SGP/GPV-raadslid Houtman vroeg zich af of in Leiden, bijvoor beeld aan de Vrouwen weg niet permanent een trekkerskampje: zou kunnen worden ingericht. Nóg altijd zijn er in Leiden illegaal ver blijvende woonwagens te signale ren, o.a. aan de Vrouwenweg, maar ook bij molen De Valk. Houtman dacht aan een plek, waar de wagens twee a une weken zouden mogen blijven staan. Wethouder Verboom voelde weinig voor deze suggestie: "Het gevolg zal zijn dat dit plekje binnen korte tijd vol staat en dat er toch ook nog wagens bij molen De Valk zullen staan. Ik zie het niet zit ten". Zo min als Verboom een oplossing ziet voor de autoslopers, die nu nog tijdelijk p een terrein bij de Was- senaarseweg hun werkzaamheden mogen uitoefenen. "Laten we het maar duidelijk zeggen: daar heb ben we gewoon geen oplossing voor". De gemeente Leiden wacht in dit verband suggesties van de provincie af. "Het is een eindeloos probleem", aldus Verboom. ADVERTENTIE LEIDEN - Bij de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Electriciteit (SLF) wordt gewerkt aan een nieuw systeem, dat een einde moet maken aan het werken met schattingen van het ver bruik van gas en licht. SLF-directeur Brooshooft antwoordde dit gis teravond tijdens een vergadering van de raads commissie voor economische aangelegenhe den op vragen van Bleijie (CDA) die erop had gewezen dat het werken met schattingen nogal eens tot klachten van verbruikers leidt. Volgens Bleijie schat de SLF het verbruik van sommige gezinnen voortdurend te hoog, i de SLF het teveel betaalde weer aan de verbruiker terugbetaalt. Hij vroeg zich af of er geen einde kon worden gemaakt aan dit „heen en weer schuiven van geld". De heer Brooshooft erkende, dat er bezwaren kleven aan het werken met schattingen. Het komt nogal eens voor, dat schattingen ver keerd blijken te zijn. Een van de oorzaken daarvan is, dat met name voor het verbruik van gas vrij moeilijk schattingen zijn te maken. Ook kunnen er fouten ontstaan, doordat de SLF het verbruik van nieuwe aansluitingen te laat verwerkt. Daardoor kan de rekening over de eerste periode wel eens hoog uitvallen. Om dat bij het maken van de schattingen rekening gehouden wordt met het verbruik in de vooraf gaande periode, kunnen deze voortdurend aan de hoge kant blijven. Dat nieuwe aansluitingen zo laat verwerkt worden, is volgens de SLF- directeur te wijten aan personeelsgebrek op de betrokken afdeling. Tenslotte kunnen foutieve schattingen ge maakt worden als gevolg van het feit, dat ver bruikers die via een kaart zelf een opgave moe ten doen aan de SLF, dit nalaten. De heer Brooshooft verwacht dat er met het nieuwe systeem (waarbij de verbruikers iedere maand eënzelfde bedrag betalen) minder klachten zullen komen. I LEIDEN TEL. 0T1-140941 WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 Op de vraag „wilt u aangesloten worden op kabeltelevisie?" heeft bijna 53 procent positief gereageerd van meer dan 2000 geënqueteerde Leidenaars. De enquete is uitgevoerd door de Welzijnsraad in opdracht van. de ge meentelijke werkgroep kabeltelevisie. Van 2277 geënqueteerden voelt ruim 36 procent vooralsnog niets voor een aansluiting, terwijl ruim 10 procent behoort tot de „no-respons" groep. Van de nee-zeggers vindt 43 procent kabeltelevisie wel een gped idee; de meerderheid van de nee-zeggers die kabel-tv een goed idee vonden had financiële redenen m toch niet mee te doen vooralsnog. Over de fananciële gevolgen van de kabeltelevisie werd gevraagd: „Wilt u in plaats van de f 10,- tot f 12,- zonder bijdrage, ineens een entreegeld van bijvoorbeeld f 250,- betalen, waardoor het maandelijkse tarief pl.m. f 7.50 wordt?" Onder degenen die positief hadden gereageerd op de vraag of men zich zou aansluiten voelde de grote meerderheid (76%) niets voor zo'n entreegeld met verlaagd tarief. Uit de grote respons op de enquete maakt men op dat de Leidse bevolking geïnteresseerd is in de problematiek rond kabeltelevisie. Uit gemaakte opmerkingen bleek wel dat voorlichting over de feitelijke uitvoering en aanleg zinnig zou zijn, omdat daar nog veel onzekerheid over bestaat. Als voorlopige reactie stelde de door de gemeente ingehuurde adviseur ir. Jelgerama dat het opmerkelijk is dat nu al meer dan de helft van de bevolkimng positief zou staan tegenover aanleg van een kabelnet. De ervaring heeft geleerd dat dit aantal nog toe zal nemen en dat verant woorde exploitatie van een kabelnet mogelijk is. Bij de foto's: Linksboven de binnen plaats van het Rijksmuseum van Oudheden zoals hij er nu uitziet. De foto daarnaast geeft een beeld van hoe het zou moe ten worden: een overkapping met daaronder de tempel van Taffeh. Onder: de tempel staat nu nog zorgvuldig opgeslagen in 650 houten kratten aan de Papengracht. LEIDEN - In het eerste kwar taal van het volgend jaar wordt er begonnen met het overkappen van de binnenplaats van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Ruim een jaar daarna zal er een begin worden gemaakt met het op bouwen van de Egyptische tem pelvan Taffeh. Deze tempel, een geschenk van wijlen president Nasser aan Nederland, ligt al een jaar of zes opgeslagen in een pakhuis aan de Papengracht (30), verpakt in 650 houten krat ten. De Rijksgebouwendienst heeft inmiddels een krediet beschik baar gesteld voor de overkap ping en bijkomende restaura tiewerkzaamheden.In het eerste kwartaal van het volgend jaar zal de aanbesteding plaatsheb ben, zo liet een woordvoerder van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening weten. Met het aanbren gen van de overkapping en bij komende werkzaamheden (verwarmingventilatie etc.) is ruim een jaar en ongeveer twee miljoen gulden gemoeid. Het opbouwen van de tempel, dat niet door de Rijksgebouwen dienst maar door het museum zelf zal worden geregeld, zal waarschijnlijk een klein jaar duren. Verwacht mag worden dat de tempel van Taffeh dus over twee jaar voor het publiek kan worden opengesteld. Bij het museum, waar men lang heeft uitgezien naar het moment waarop de tempel uit de stoffige pakhuisruimte zou worden ge haald, verwacht men zowel op financieel als op bouwkundig gebied inmiddels geen grote problemen meer met de zeven bij zes bij vijf meter grote tempel. Geschenk De tempel van Taffeh werd door Nasser aan Nederland geschon ken als tegenprestatie voor de hulp die Nederland had gebo den bij het verplaatsen van mo numenten in Nubië, dat be dreigd werd door het water als gevolg van de aanleg van de As- soeandam. Onder auspiciën van Unesco wérd een reddings actie ondernomen, waaraan door 51 landen werd meege werkt. Daarbij werden in de ja ren 1960 tot 1965 zon 25 monu menten gered. De Nederlandse steun bestond uit financiële steun voor de redding van Aboe-Simbel, een opgravings expeditie, uitgevoerd door het Rijksmuseum van Oudheden, en de financiering van een in genieursplan voor het behoud van de tempels op het eiland Philae. Uit dank voor de internationale hulpverlening schonk Egypte aan vier landen een tempel. Dat waren de Verenigde Staten, Ita lië, Spanje en Nederland. De tempel van Taffeh is bijna twintig eeuwen oud, maar het bouwwerk is goed geconser veerd. De binnenplaats van het museum zal een donkere over koepeling krijgen. De muren en Te optimistisch Lang heeft het er naar uitgezien dat de tempel nooit uit zijn pak huis aan de Papengracht zou komen. Steeds weer bleken de verwachtingen te optimistisch te zijn. Precies een jaar geleden nog zei prof. dr. A. Klasens, di recteur van het museum: "Van daag over anderhalf jaar moet alles klaar zijn". Intussen moest echter steeds de termijn waar voor het pakhuis gehuurd was, worden verlengd. Hoeveel geld dat gekost heeft, is niet bekend. Maar inmiddels is het pakhuis eigendom geworden van het Rijksmuseum van Oudheden, zodat er ook geen huur meer hoeft te worden betaald. In elk geval wordt de tempel van Taffeh dan toch nog opge bouwd. In een omgeving, zoals in Egypte verlangd werd: droog, in een constante tempe ratuur en-wind- en stofvrij. LEIDEN - Het is mogelijk dat de Merenwijk begin april beeld en geluid voor kabeltelevisie krijgt van de mast die Multivisie in Oegstgeest bouwt. Dit heeft wethouder Van Aken vernomen van staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) en van de PTT, zo deelde hij gisteren mee in de gemeentelijke werkgroep kabeltelevisie. Van Aken was verder hoopvol ge- werkgroep kabeltelevisie al sa- stemd over het compromis- rrieriwerken, mee moeten kunnen voorstel van de staatssecretaris doen met de mast in Oegstgeest. waarmee de stichting Mast heeft Het doorgeven van signaal uit ingestemd, zoals deze krant giste- Oegstgeest naar al deze gemeenten ren berichtte: Ik heb de indruk zou namelijk in strijd zijn met de dat we de goede kant opgaan. In de huidige voorschriften hierover van loop van december kan de zaak de PIT: alleen aangrenzende ge rond zijn." meenten zouden signaal mogen af- Het compromis houdt in dat alle nemen. Het is niet denkbeeldig dat regiogemeenten gebruik gaan ma- de PTT voor de Leidse regio een ken van de mast in Oegstgeest. De uitzondering zal maken. Wordt Stichting Mast zal dan haar pogin- deze uitzondering niet gemaakt gen staken om tot een eigen mast te dan is het theoretisch niet onmoge- komen voor de regio naast de mast lijk dat voor de Leidse regio toch die Multivisie al bouwt voor Oegsfe-- nog twee masten nodig zijn.' gepst. Deze Multivisie-mast zal Van Aken deelde aan de gemeente- worden overgenomen door de PTT lijke werkgroep verder nog mee dat en vervolgens weer door een Ge- de bestuurlijke werkgroep kabel- meenschappelijke Regeling van televisie van alles op de hoogte is alle regiogemeenten. De werk- gebracht. Deze bestuurlijke werk groep kabeltelevisie stelde gisteren groep bleek nog steeds achter het wel als ultimatum aan de PTT en beleid van de Stichting Mast (sa- Van Huiten, dat uiterlijk 15 januari menwerking tussen Leiden en Lei- de oplossing rond zou moeten zijn; derdorp) te staan en heeft zich be- dit om te voorkomen dat de onder- reid verklaard de door de Stichting handelingen over de details van het mast gemaakte kosten over te ne- compromis eindeloos zouden uit- men in de komende Gemeen- lopen. schappelijke Regeling. Onder die De Stichting Mast heeft als voor- kosten valt dan onder andere het waarde gesteld dat alle regioge- bedrag dat neergeteld is voor de meenten die nu in de bestuurlijke fundamenten van een mast die de Wethouder Van Aken: hoopvol gestemd. Stichting Mast in de Merenwijk wilde bouwen. De bouw van deze mast is geschorst, hangende een •onderzoek van het ministerie van Ruimtelijkë Ordening naar moge lijke strijdigheid van de plaats van de mast met het bestemmingsplan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3